Авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 321 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 шілдеде № 11603 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-51) тармақшасына сәйкес БҰЙРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б.Т.Сұлтанов
2015 жылғы 11 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметінің
бастығы
___________ А.Ж. Күреңбеков
2015 жылғы 20 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
___________ Н.Ә. Әбіқаев
2015 жылғы 11 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________ Қ.Н. Қасымов
2015 жылғы 30 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 321 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы
үлгі ереже
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Типового положения о службе авиационной безопасности
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2015 года № 11603.
В соответствии с подпунктом 41-51) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о службе авиационной безопасности.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Султанов Н.А.
11 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник Службы государственной охраны
Республики Казахстан
___________ Куренбеков А.Ж.
20 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________ Абыкаев Н.А.
11 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ Касымов К.Н.
30 апреля 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 321
Типовое
положение о службе авиационной безопасности
Глава 1. Общие положения

Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.07.2019 № 536 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы үлгі ереже (бұдан әрі – Ереже) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді, авиациялық қауіпсіздік қызметінің міндеттерін, функцияларын, өкілеттіктерін анықтайды.
2. Авиациялық қауіпсіздік қызметі (бұдан әрі – АҚҚ) әуежайлардағы және тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпаниялардағы дербес құрылымдық бөлімше болып табылады.
3. Әуежайдың және авиакомпанияның авиациялық қауіпсіздік қызметінің құрылымдық схемасының үлгісі осы ереженің 1 және 2-қосымшаларына сәйкес жасалады және ұйынын басшысымен бекітіледі.
4. АҚҚ міндеті авиация қызметіне заңсыз араласу актілерінің алдын алумен және оларды болдырмаумен қамтамасыз етілетін авиацияның қауіпсіз қызметін қамтамасыз ету болып табылады.
5. АҚҚ өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңдары мен заңнамасын, Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияны және осы Ережені (Чикаго, 1944 ж.) басшылыққа алады.
6. АҚҚ жұмысы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен (бұдан әрі – уәкілетті ұйым), Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарымен олардың құзыретіне сәйкес өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.07.2019 № 536 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. АҚҚ туралы ереже осы Ереженің негізінде әзірленеді және оны әуежай және тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпания басшысы бекітеді.
2-тарау. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің функциялары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.07.2019 № 536 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ААҚ функциялары олардың әуежайға немесе тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпанияға тиістілігіне байланысты белгіленеді.
9. Әуежай АҚҚ мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) азаматтық авиация ұйымы қызметін үйлестіреді және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша әуежайдағы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;

Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.07.2019 № 536 (вводится в действие с 01.08.2019).
1. Настоящее Типовое положение о службе авиационной безопасности (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и определяет задачи, функции и полномочия службы авиационной безопасности.
2. Служба авиационной безопасности (далее – САБ) является самостоятельным структурным подразделением в аэропортах и авиакомпаниях, выполняющих регулярные воздушные перевозки.
3. Структурная схема службы авиационной безопасности аэропорта и авиакомпании разрабатывается согласно Типовой структурной схеме службы авиационной безопасности указанной в приложениях 1 и 2 к настоящему Типовому положению и утверждается руководителем субъекта гражданской авиации.
4. Задачей САБ является обеспечение безопасной деятельности авиации, обеспечиваемая предупреждением и предотвращением актов незаконного вмешательства в ее деятельность.
5. В своей деятельности САБ руководствуется законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, Конвенцией о международной гражданской авиации, (Чикаго, 1944 г.), а также настоящим Типовым положением.
6. Деятельность САБ осуществляется во взаимодействии с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация), органами национальной безопасности, правоохранительными и иными государственными органами Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.07.2019 № 536 (вводится в действие с 01.08.2019).
7. Положение о САБ разрабатывается на основании настоящего Типового положения и утверждается руководителем аэропорта и авиакомпании, выполняющей регулярные воздушные перевозки.
Глава 2. Функции службы авиационной безопасности
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.07.2019 № 536 (вводится в действие с 01.08.2019).
8. Функции САБ устанавливаются в зависимости от их принадлежности к аэропорту или авиакомпании, выполняющей регулярные воздушные перевозки.
9. САБ аэропорта осуществляет следующие функции:
1) координирует деятельность служб организаций гражданской авиации и взаимодействует с государственными органами по вопросам обеспечения авиационной безопасности находящихся в аэропорту;

2) әуежайдағы өткізу және объектішілік режимді жүзеге асырады, оның барысында әуе кемелерін күзетуді және әуежайдың бақыланатын аймағында азаматтық авиация ұйымы объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
3) әуежайдың бақыланатын аймағында шектеулі кіру аймағын ұйымдастырады;
4) әуежайдың бақыланатын аймағына өту (жүріп өту) құқық беретін әуежайлық рұқсаттамаларды беруді және алып қоюды ұйымдастырады;
5) мемлекеттік органдармен бірлескен әуе кемелерін басып алу (айдап әкету) әрекеттерін болдырмау және жолын кесу, төтенше жағдайлар және оның салдарларын жою жөніндегі іс-шараларға тікелей қатысады және уәкілетті ұйымның нұсқауына сәйкес авиациялық қауіпсіздікті күшейту жөніндегі қосымша шараларды жүзеге асырады;
6) Заңның 107-бабына сәйкес авиациялық персоналды, жолаушыларды, қол жүгі мен багажды, пошта жөнелтілімдерін, жүк пен борт қорларын (борт тамағын) қарап тексеруді жүзеге асырады және қарап тексеру үдерісінде алынған, әуе көлігінде тасымалдауға тыйым салынған заттар мен нәрселерді есепке алады;
7) әуежайдың авиациялық қауіпсіздігі бағдарламасын, әуежайда авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін регламенттейтін нұсқаулықтарды және рәсімдерді әзірлейді;
8) авиациялық персоналдың, әуежайда орналасқан ұйымдардың, оның қызметтерін пайдаланатын тұлғалардың авиациялық қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін талаптарды регламенттейтін нормативтік актілерді орындауларын бақылауды жүзеге асырады және уәкілетті ұйым мен әуежай басшылығының тапсырмасы бойынша олардағы бұзушылық фактілері бойынша қызметтік тексерулерге тікелей қатысады;
9) аса маңызды ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысады;
10) әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларға қатысады;
11) Халықаралық азаматтық авиация ұйымында (бұдан әрі – ИКАО) тіркелген азаматтық авиация оқу орындарында АҚҚ қызметкерлерін даярлау және қайта даярлау мерзімдерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
12) қарап тексерудің техникалық құралдарының, күзет және бейне бақылау, байланыс инженерлік-техникалық құралдарының, қарудың сақталуын және пайдаланылуын ұйымдастырады, олардың техникалық жай-күйін бақылауды жүзеге асырады;
13) әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруді өткізуге қатысады;
14) авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша материалдар жинақтайды және талдайды, азаматтық авиация ұйымы мен уәкілетті ұйым басшылығы үшін анықтамалық және есеп материалдарын дайындайды;
15) уәкілетті ұйыммен келісе отырып, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін Заңда көзделген тиісті іс-шараларды жүзеге асырады;

2) осуществляет пропускной и внутриобъектовый режим в аэропорту в ходе которых организует охрану воздушных судов и обеспечение безопасности объектов организаций гражданской авиации в контролируемой зоне аэропорта;
3) организует зоны ограниченного доступа в контролируемой зоне аэропорта;
4) организует выдачу и изъятие аэропортовых пропусков на право прохода (проезда) в контролируемую зону аэропорта;
5) принимает непосредственное участие в совместных с государственными органами мероприятиях по предотвращению и пресечению попыток захвата (угона) воздушных судов, локализации последствий чрезвычайных ситуаций и осуществляет дополнительные меры по усилению авиационной безопасности в соответствии с указаниями уполномоченной организации;
6) осуществляет досмотр авиационного персонала, пассажиров, ручной клади и багажа, почтовых отправлении, грузов и бортовых запасов (бортпитания) в соответствии со статьей 107 Закона и учитывает изъятые в его процессе вещества и предметы, запрещенные к перевозке на воздушном транспорте;
7) разрабатывает программу авиационной безопасности аэропорта, инструкции и процедуры, регламентирующие порядок обеспечения авиационной безопасности в аэропорту;
8) осуществляет контроль за соблюдением авиационным персоналом, организациями, базирующимися в аэропорту, лицами, пользующимися его услугами нормативных правовых актов, регламентирующих обеспечение требовании авиационной безопасности, а также по поручению уполномоченной организации и руководства аэропорта принимает непосредственное участие в служебном расследовании по фактам их нарушений;
9) участвует в обеспечении безопасности особо важных полетов;
10) участвует в мероприятиях по обеспечению безопасности воздушных судов;
11) обеспечивает соблюдение сроков подготовки и переподготовки работников САБ в учебных заведениях гражданской авиации, зарегистрированных в Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО);
12) организует хранение и использование технических средств досмотра, инженерно-технических средств охраны и видеонаблюдения, связи, оружия, осуществляет контроль за их техническим состоянием;
13) принимает участие в проведении предполетного и специального досмотра воздушных судов;
14) обобщает и анализирует материалы по вопросам обеспечения авиационной безопасности, готовит справочные и отчетные материалы для руководства организации гражданской авиации и уполномоченной организации;
15) осуществляет по согласованию с уполномоченной организацией соответствующие мероприятия предусмотренные Законом для обеспечения авиационной безопасности;

16) уәкілетті ұйымның сұраусалуы бойынша экипаж мүшесінің куәлігін және ұшу және инженерлік техникалық құрамының куәлігі алынып тасталады және одан әрі қайта жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.07.2019 № 536 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпания АҚҚ мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) авиакомпания қызметтерінің жұмысын үйлестіреді және авиакомпанияның авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды және жүктелген міндеттерді орындауда әуежай АҚҚ толығымен көмек көрсетуін қамтамасыз етеді;
2) авиакомпания экипаж мүшелерінің жеке куәліктерін тіркеуді және есепке алуды ұйымдастырады және оларды пайдалану ережелерінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
3) авиакомпанияның әуе кемелерін басып алу (айдап әкету) әрекеттерін болдырмау және алдын алу, төтенше жағдайлар және оның салдарларын жою бойынша іс-шараларда мемлекеттік органдарға жәрдемдеседі және уәкілетті ұйымның нұсқауына сәйкес, авиакомпания әуе кемесінің бортында авиациялық қауіпсіздікті күшейту жөніндегі қосымша шараларды жүзеге асырады;
4) авиакомпанияның авиациялық қауіпсіздігі бағдарламасын, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін регламенттейтін нұсқаулықтар және рәсімдер әзірлейді;
5) авиакомпанияның әуе кемелерін пайдалану кезінде аса маңызды ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысады;
6) уәкілетті ұйыммен келісе отырып, әуе кемелері бортындағы қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
7) жолаушылар мен жүк жөнелтушілердің авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен рәсімдерді орындауын, әуежайлардың авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шарттық міндеттемелердің талаптарын олардың орындауын бақылайды;
8) ИКАО-да тіркелген азаматтық авиация оқу орындарында авиакомпания АҚҚ қызметкерлерін даярлау және қайта даярлау мерзімдерінің сақталуын бақылайды;
9) авиакомпанияның әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізуге қатысады;
10) авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша материалдар жинақтайды және талдайды, авиакомпания мен уәкілетті ұйым басшылығы үшін анықтамалық және есеп материалдарын дайындайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.07.2019 № 536 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылығы
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.07.2019 № 536 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16) по запросу уполномоченной организации изымает и далее переправляет удостоверение члена экипажа и свидетельство летного и инженерно-технического состава.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.07.2019 № 536 (вводится в действие с 01.08.2019).
10. САБ авиакомпании, выполняющей регулярные воздушные перевозки, осуществляет следующие функции:
1) координирует деятельность служб авиакомпании и взаимодействует с государственными органами по вопросам обеспечения авиационной безопасности авиакомпании и обеспечивает полное содействие САБ аэропорта в выполнении возложенных задач;
2) организует регистрацию и учет удостоверений членов экипажа авиакомпании и осуществляет контроль за их соблюдением;
3) оказывает содействие государственным органам в мероприятиях по предотвращению и пресечению попыток захвата (угона) воздушных судов авиакомпании, локализации последствий чрезвычайных ситуаций и осуществляет дополнительные меры по усилению авиационной безопасности на борту воздушных судов авиакомпании в соответствии с указаниями уполномоченной организации;
4) разрабатывает программу авиационной безопасности авиакомпании, инструкции и процедуры, регламентирующие порядок обеспечения авиационной безопасности;
5) участвует в обеспечении безопасности особо важных полетов при использовании воздушных судов авиакомпании;
6) по согласованию с уполномоченной организацией обеспечивает безопасность на борту воздушных судов;
7) контролирует выполнение пассажирами и грузоотправителями регламента и процедур по авиационной безопасности выполнение аэропортами условий договорных обязательств по обеспечению ими авиационной безопасности;
8) обеспечивает соблюдение сроков подготовки и переподготовки работников САБ авиакомпании в учебных заведениях гражданской авиации, зарегистрированных в ИКАО;
9) принимает участие в проведении предполетного и специального досмотра воздушных судов авиакомпании;
10) обобщает и анализирует материалы по вопросам обеспечения авиационной безопасности, готовит справочные и отчетные материалы для руководства авиакомпании и уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.07.2019 № 536 (вводится в действие с 01.08.2019).
Глава 3. Руководство службы авиационной безопасности
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.07.2019 № 536 (вводится в действие с 01.08.2019).

11. Әуежай мен авиакомпания АҚҚ басшысы әуежайдың және тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпанияның бірінші басшыларына бағынады.
12. АҚҚ басшысын лауазымға тағайындау ұлттық қауіпсіздік органымен келісіледі.
13. АҚҚ басшысы:
1) әуежайдың және тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпанияның авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді;
2) әуежайдың және тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпания қызметкерлерінің авиациялық қауіпсіздік талаптарын бұзушылық фактілері бойынша қызметтік тексеру жүргізеді;
3) әуежайдың және тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпания басшылығына авиациялық персоналды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы өтініш білдіреді, авиациялық қауіпсіздік тәртібі мен талаптарын бұзғаны үшін АҚҚ қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тартады және қызметтік міндеттерін орындаудан уақытша шеттетеді.
4-тарау. Авиациялық қауіпсіздік қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.07.2019 № 536 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Әуежайдың және тұрақты әуе тасымалын орындайтын авиакомпания АҚҚ-ның өзіне авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша жүктелген міндеттерді орындауы үшін мынадай жағдайлар жасайды:
1) әуежайларда авиациялық қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жолаушыларды және авиациялық персоналды, олардың қол жүктері мен багажын тексеруден өткізу үшін тексерудің техникалық құралдарымен жабдықталған және жарақталған бақыланатын аймақтардың болуы;
2) әуежайдың бақыланатын аймақ пен әуежай объектілерінің периметрлік қоршауы, күзететін инженерлік-техникалық құралдар мен бейнебақылауы, радио және телефон байланысы құралдары мен әуежай аумағына өтуге арналған бақылау-өткізу пункттерінде жабдықталған тексеру құралдарының болуы;
3) жүкті, пошталық жөнелтілімді және борт тамағын тексеруді жүргізу үшін кіруге шектеу қойылған аймақтардың болуы;
4) "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы Заңына және "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңына сәйкес қарудың және арнайы құралдардың болуы;
5) бақылау және бейнебақылау техникалық құралдарын, қаруды және оқ-дәрілерді, сондай-ақ оларды ұрлау және оларға рұқсатсыз өту мүмкіндігін болдырмайтын авиациялық қауіпсіздік бойынша іс-шараларды жүзеге асыру тәртібін регламенттейтін құжаттаманы орналастыруға және сақтауға арналған қызметтік үй-жайлардың болуы;

11. Руководитель САБ аэропорта и авиакомпании подчиняется первому руководителю аэропорта и авиакомпании, выполняющей регулярные воздушные перевозки.
12. Назначение на должность руководителя САБ согласовывается с органами национальной безопасности.
13. Руководитель САБ:
1) организовывает и координирует работу службы авиационной безопасности аэропорта и авиакомпании, выполняющих регулярные воздушные перевозки;
2) проводит служебное расследование по фактам нарушения требований авиационной безопасности работников аэропорта и авиакомпании, выполняющих регулярные воздушные перевозки;
3) ходатайствует перед руководством аэропорта и авиакомпании, выполняющей регулярные воздушные перевозки о привлечении к дисциплинарной ответственности авиационный персонал, привлекает к дисциплинарной ответственности и временно отстраняет от исполнения служебных обязанностей работников САБ за допущенные нарушения дисциплины и требований авиационной безопасности.
Глава 4. Материально-техническое обеспечение службы авиационной безопасности
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.07.2019 № 536 (вводится в действие с 01.08.2019).
14. Аэропорт и авиакомпания, выполняющие регулярные воздушные перевозки, создают следующие условия САБ для выполнения возложенных на нее задач по обеспечению авиационной безопасности:
1) наличие в аэропортах оборудованных и оснащенных техническими средствами досмотра контролируемых зон для проведения досмотра пассажиров и авиационного персонала, их ручной клади и багажа в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области авиационной безопасности;
2) наличие периметрового ограждения контролируемой зоны аэропорта и объектов аэропорта, инженерно-технических средств охраны и видеонаблюдения, средств радио и телефонной связи и оборудованных средствами досмотра контрольно-пропускных пунктов для прохода на территорию аэропорта;
3) наличие зон ограниченного доступа для проведения досмотра груза, почтовых отправлений и бортового питания;
4) наличие оружия и специальных технических средств в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности" и Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия";
5) наличие служебных помещений для размещения и хранения технических средств контроля и видеонаблюдения, оружия и боеприпасов, а также документации, регламентирующей порядок осуществления мероприятий по авиационной безопасности, исключающих возможность их хищения, утраты и иного несанкционированного проникновения к ним;

6) сыртқы түрі жағынан әуежайдың өзге қызметтерінің, ұлттық қауіпсіздік, құқық қорғау, кеден органдарының және басқа мемлекеттік органдардың қызметкерлерінен ерекшеленетін нысанды киім-кешек пен арнайы омырау белгілерінің болуы;
7) заңсыз араласу актілерінің және басқа да төтенше жағдайлардың салдарын жою және оқшаулау жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде әуе кемелері үшін арнайы жабдықталған тұрақтардың болуы;
8) АҚҚ қызметкерлеріне авиациялық қауіпсіздікті регламенттейтін нормативтік құжаттаманы және нұсқаманы оқыту үшін қажетті ақпараттық және материалдық-техникалық базаның болуы.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 24.01.2023 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
туралы үлгі ережеге
1-қосымша
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің құрылымдық
схемасының үлгісі
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
туралы үлгі ережеге
2-қосымша
Тұрақты әуемен тасымалдауды орындайтын авиакомпанияның
авиациялық қауіпсіздік қызметінің үлгілік құрылымдық схемасы

6) наличие форменного обмундирования и специальных нагрудных знаков, отличающихся по внешнему виду от имеющихся у работников иных служб аэропорта, органов национальной безопасности, правоохранительных, таможенных и иных государственных органов;
7) наличие специально оборудованных стоянок для воздушных судов при проведении мероприятий по предотвращению и локализации последствий актов незаконного вмешательства и иных чрезвычайных обстоятельств;
8) наличие необходимой информационной и материально-технической базы для изучения работниками САБ нормативной документации, регламентирующей обеспечение авиационной безопасности и инструктажа.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.01.2023 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к типовому положению
о службе авиационной
безопасности
Типовая
структурная схема службы авиационной
безопасности аэропорта
Приложение 2
к типовому положению
о службе авиационной
безопасности
Типовая
структурная схема службы авиационной безопасности
авиакомпаний, осуществляющих регулярные
воздушные перевозки