Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 401 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 шілдеде № 11666 тіркелді.
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 15-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптар белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 401 бұйрығымен
белгіленген
Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының
энергия тиімділігі жөніндегі талаптар
1. Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 15-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об установлении требований по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2015 года № 11666.
В соответствии с подпунктом 15-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить прилагаемые Требования по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
9 июня 2015 года
Установлены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 401
Требования по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций
1. Настоящие Требования по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций (далее - Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 15-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:

1) құрылыс бұйымы - өнеркәсіптік тәсілмен шығарылған және құрылыс конструкциясының немесе басқа құрылыс бұйымының элементі ретінде қолдануға арналған құрылыс өнімі;
2) құрылыс конструкциясы - құрылыс материалдарынан және/немесе құрылыс бұйымдарынан жасалған, құрылыс объектісінің тұрақты элементі;
3) құрылыс материалы - құрылыс бұйымдары және/немесе құрылыс конструкцияларын дайындауға арналған табиғи пайда болған немесе өнеркәсіптік тәсілмен өндірілген құрылыс өнімі.
3. Осы Талаптар тұрғындық, қоғамдық, әлеуметтік және арнайы ғимараттарды салу, күрделі жөндеу, реконструкциялау және пайдалану кезінде қолданылатын құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары үшін қолданылады.
4. Құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары адамдарға қолайлы жағдайды өзгертпей үйлер және ғимараттардағы энергетикалық ресурстардың тиімді тұтынылуын қамтамасыз етеді.
5. Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының осы талаптарға сәйкестігін растау "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Талаптар мынадай құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары тобына қолданылады:
терезе конструкциялары;
балкон есіктері мен шамдары;
жылу оқшаулағыш материалдары мен бұйымдары.
7. Жарық өткізгіш конструкциялардың жылу беру кедергісінің, көлеңкелеу коэффициентінің және күн радиациясының салыстырмалы өткізгіштігінің көрсеткіші осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерден төмен еместі құрайды.
Ескерту. 7-тармамақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 16.01.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жылу оқшаулағыш материалдардың жылу техникалық көрсеткіштері жөніндегі талаптар осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерден төмен еместі құрайды.
9. Талаптар мынадай үйлер және ғимараттарды салу, күрделі жөндеу және реконструкциялау және пайдалану кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкцияларына таралмайды:
1) тарихи-мәдени мұра объектілеріне жататын үйлер, құрылыстар, ғимараттар;
2) қолдану мерзімі екі жылдан аспайтын шаруашылық мақсатындағы уақытша құрылыстар, қосалқы үй-жайлар;

1) строительное изделие - строительная продукция, произведенная промышленным способом и предназначенная для применения в качестве элемента строительной конструкции или другого строительного изделия;
2) строительная конструкция - постоянный элемент строительного объекта, изготовленный из строительных материалов и/или изделий;
3) строительный материал - строительная продукция природного происхождения или произведенная промышленным способом, предназначенная для изготовления строительных изделий и/или конструкций.
3. Настоящие Требования применимы для строительных материалов, изделий и конструкций, используемых при строительстве, капитальном ремонте, реконструкции и эксплуатации жилых, общественных, социальных и специальных зданиях.
4. Строительные материалы, изделия и конструкции обеспечивают эффективное потребление энергетических ресурсов в зданиях и сооружениях без изменения комфортных условий пребывания людей.
5. Подтверждение соответствия строительных материалов, изделий и конструкций к настоящим Требованиям определяются в соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Настоящие Требования распространяются на следующую группу строительных материалов, изделий и конструкций, являющихся элементами ограждающих конструкций зданий:
оконные конструкции;
балконные двери и фонари;
теплоизоляционные материалы и изделия.
7. Показатель приведенного сопротивления теплопередачи, коэффициента затенения и относительного пропускания солнечной радиации светопрозрачных конструкций составляет не ниже показателей, согласно приложению 1 к настоящим Требованиям.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2024 № 17 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Требования по теплотехническим показателям теплоизоляционных материалов составляет не ниже показателей, согласно приложению 2 к настоящим Требованиям.
9. Требования не распространяются на строительные материалы, изделия и конструкции, используемые при строительстве, капитальном ремонте, реконструкции и эксплуатации следующих зданий и сооружений:
1) здания, строения, сооружения, которые отнесены к объектам историко-культурного наследия;
2) временные строения хозяйственного назначения, подсобные помещения, срок службы которых составляет не более двух лет;

3) жалпы ауданы 50 шаршы метр жеке тұрған үйлер, құрылыстар, ғимараттар.
4) мәдени үйлер, құрылыстар және ғимараттар
5) бөлек тұрған жылытылмайтын үйлер, құрылыстар, ғимараттар;
6) жеке тұрғын үйлер, сондай-ақ саяжай және бақша учаскелерінде тұрған құрылыстар.
Құрылыс материалдарының, бұйымдары
мен конструкцияларының энергия
тиімділігі жөніндегі талаптарға
1-қосымша
Жылу беруге келтірілген кедергі, жарық өткізгіш конструкциялардың көлеңкелеу және күн радиациясының салыстырмалы өткізу коэффициенті

3) отдельно стоящие здания, строения, сооружения общей площадью менее пятидесяти квадратных метров;
4) культовые здания, строения и сооружения;
5) отдельно стоящие не отапливаемые здания, строения и сооружения;
6) индивидуальные жилые дома, а также строения, находящиеся на дачных и садовых участках.
Приложение 1
к Требованиям
по энергоэффективности
строительных материалов,
изделий и конструкций
Приведенное сопротивление теплопередаче, коэффициент затенения и относительного пропускания солнечной радиации светопрозрачных конструкций

0,60
0,38
қатты іріктемелі жабыны бар және аргонмен толтырылған
0,69
0,60/-
0,58
-
0,60
0,58
* Болатты жақтауларда
1. Жұмсақ іріктемелі шыны жабындарына жылу эмиссиясы 0,15-тен аз жабындар, қатты (К шыны) - 0,15 және одан да көп жабындар жатады.
2. Жарық саңылауларын толтырудың жылу беруге келтірілген кедергісінің мәні шынылау ауданының жарық ойығының толтыру ауданына қатынасы 0,75 болған жағдайда беріледі.
3. Кестеде көрсетілген жылу беруге кедергінің мәндерін конструкцияларға арналған стандарттарда немесе техникалық шарттарда осы мәндер болмаған немесе сынақ нәтижелерімен расталмаған кезде есептеу ретінде қолдануға рұқсат етіледі.

0,60
0,38
с твердым селективным покрытием и заполнением аргоном
0,69
0,60/-
0,58
-
0,60
0,58
* В стальных переплетах.
1. К мягким селективным покрытиям стекла относят покрытия с тепловой эмиссией менее 0,15, к твердым (K стекло) - 0,15 и более.
2. Значения приведенного сопротивления теплопередаче заполнений световых проемов даны для случаев, когда отношение площади остекления к площади заполнения светового проема равно 0,75.
3. Значения приведенного сопротивления теплопередаче, указанные в таблице, допускается применять в качестве расчетных при отсутствии этих значений в стандартах или технических условиях на конструкции или не подтвержденных результатами испытаний.

4. Алымда тұрғын, қоғамдық және қосалқы ғимараттардың, бөлгіште - өндірістік ғимараттардың жарық өткізгіш онструкциялары, жақшада - саңылаусыз жақтаулары бар жарық өткізгіш конструкциялар үшін t мәндері келтірілген.
5. Шыныпакеттері бар терезелер үшін мәндер былайша келтірілген:
ағаш терезелер үшін жақтау ені 78 мм;
үш ауа камерасы бар ені 60 мм ПВХ жақтаулардағы терезе конструкциялары үшін. Ені 70 мм және бес ауа камерасы бар ПВХ жақтауларды қолданған кезде жылу беруге кедергі 0,03 м2×°С/Вт артады;
алюминий терезелер үшін мәндер термиялық ендірмелері бар жақтаулар үшін келтірілген.
Қысқартылған атаулардың толық жазылуы:
Ror – берілген жылу беру кедергісі;
м2 – шаршы метр;
°C –Цельси бойынша градус температурасы;
Вт – ватт;
t – жарық өткізбейтін элементтермен көлеңкелеу коэффициенті;
K – терезелердің, балкон есіктерінің және шамдардың күн радиациясының салыстырмалы өткізу коэффициенті;
ПВХ – поливинихлорид;
мм – миллиметр.
Құрылыс материалдарының, бұйымдары
мен конструкцияларының энергия
тиімділігі жөніндегі талаптарға
2-қосымша
Жылу оқшаулағыш материалдардың жылу техникалық көрсеткіштері

4. В числителе приведены значения t для светопрозрачных конструкций жилых, общественных и вспомогательных зданий, в знаменателе - производственные зданий, в скобках - для светопрозрачных конструкций с глухими переплетами.
5. Значения для окон со стеклопакетами приведены:
для деревянных окон при ширине переплета 78 мм;
для конструкций окон в ПВХ переплетах шириной 60 мм с тремя воздушными камерами. При применении ПВХ переплетов шириной 70 мм и с пятью воздушными камерами приведенное сопротивление теплопередаче увеличивается на 0,03 м2× C/Вт;
для алюминиевых окон значения приведены для переплетов с термическими вставками.
Расшифровка аббревиатуры:
Ror – приведенное сопротивление теплопередаче;
м2 – квадратный метр;
°C – градус температуры по Цельсию;
Вт – ватт;
t – коэффициент затенения непрозрачными элементами;
K – коэффициент относительного пропускания солнечной радиации окон, балконных дверей и фонарей;
ПВХ – поливинихлорид;
мм – миллиметр.
Приложение 2
к Требованиям
по энергоэффективности
строительных материалов,
изделий и конструкций
Теплотехнические показатели теплоизоляционных материалов

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 16.01.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Материал
Құрғақ күйдегі материалдардың сипаттамасы
Тығыздығы
r0,
кг/м3
Меншікті жылу сыйымдылығы со, кДж/
(кг × оС)
Жылу өткізгіштік коэффициенті
l0, Вт/(м × °С)
1
2
3
4
А. Минералды мақта (МЕМСТ 4640), шыны талшықты, көбік шыны, газды шыны
Тігілетін минерал мақта төсеніштер
(МЕМСТ 21880)

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2024 № 17 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Материал
Характеристики материала в сухом состоянии
Плотность
r0,
кг/м3
удельная теплоемкость со, кДж/
(кг × оС)
Коэффициент теплопроводности l0, Вт/(м × °С)
1
2
3
4
А. Минераловатные (ГОСТ 4640), стекловолокнистые, пеностекло, газостекло
Маты минераловатные прошивные (ГОСТ 21880)