Энергия аудитін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11729 болып тіркелді.
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Энергия аудитін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 13 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
31 наурыздағы № 400
бұйрығымен бекітілген
Энергия аудитін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Энергия аудитін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 6-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергия аудитін жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения энергоаудита
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11729.
В соответствии с подпунктом 6-10) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения энергоаудита.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
13 июня 2015 года
Утвержден приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 400
Правила проведения энергоаудита
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения энергоаудита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон) и определяют порядок проведения энергоаудита.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аспаптық тексеру – стационарлық және портативті аспаптардың көмегімен энергия тұтыну сипаттамаларын өлшеу және тіркеу;
2) нысаналы энергия аудиті – ерікті негізде жүргізілетін, нысаналы сипаты және жүргізу көлемі бойынша шектеуі бар энергия аудиті;
3) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбы – үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тұтыну үнемділігінің пайдалану сатысындағы энергия тиімділігін сипаттаушы деңгейі;
4) экспресс-энергия аудиті – қысқартылған бағдарлама бойынша және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент жүйесі шеңберінде жүзеге асырылатын энергетикалық талдаудың және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі алдыңғы қорытындының нәтижелерін растау мақсатында жүргізілетін энергия аудиті;
5) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
5-1) энергетикалық аудитор (бұдан әрі – энергия аудиторы) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында сәйкестік сертификаты бар жеке тұлға;
5-1) энергетикалық аудитор (бұдан әрі – энергия аудиторы) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында сәйкестік сертификаты бар жеке тұлға;
6) энергия-аудиторлық ұйым – энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
8) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – ұсынылған көрсетілетін қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнімдер (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
9) энергетикалық ресурстар – запастағы энергиясы қазіргі уақытта шаруашылық және өзге де қызмет түрлеріне пайдаланылатын немесе перспективада пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия көздерінің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электрлі-магнитті, жылу және энергияның басқа түрлері);
10) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (бұдан әрі – энергия менеджменті) – объектінің энергетикалық ресурстарын ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) инструментальное обследование – измерение и регистрация характеристик энергопотребления с помощью стационарных и портативных приборов;
2) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – энергоменеджмент) − комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта, включающий разработку и реализацию политики энергосбережения и повышения энергоэффективности, планов мероприятий, процедур и методик мониторинга, оценки энергопотребления и других действий, направленных на повышение энергоэффективности;
3) целевой энергоаудит – энергоаудит, проводимый на добровольной основе, имеющий целевой характер и ограничение по объему проведения;
4) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения – уровень экономичности энергопотребления здания, строения, сооружения, характеризующий его энергоэффективность на стадии эксплуатации;
5) экспресс-энергоаудит – энергоаудит, проводимый по сокращенной программе и с целью подтверждения результатов энергетического анализа, осуществляемого в рамках системы менеджмента в области энергосбережения и повышения энергоэффективности и предыдущего заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
5-1) энергетический аудитор (далее – энергоаудитор) – физическое лицо, имеющее сертификат соответствия в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6) энергоаудит – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
7) энергоаудиторская организация – юридическое лицо, осуществляющее энергоаудит;
8) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
9) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;
10) энергетические ресурсы – совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии);

11) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы сәйкестік сертификаты – сәйкестікті растау жөніндегі орган беретін, энергия аудиторының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жұмыстарды орындау құзыреттілігін куәландыратын құжат.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Энергия аудиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған шарт негізінде, өтініш білдірген тұлғаның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Энергия аудиті энергия үнемдеу мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау, энергия тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін айқындау, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыруға арналған шығындарды бағалау, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны немесе энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есепті дайындау мақсатында жүргізіледі.
Энергия аудиті келесі түрлерге бөлінеді: міндетті энергия аудиті, жедел энергия аудиті және мақсатты энергия аудиті.
5. Міндетті энергия аудитін жүргізудің жалпы мерзімі кемінде екі айды құрайды, бірақ шарт жасалған күннен бастап он екі айдан көп емес, экспресс-энергия аудитін жүргізу мерзімі кемінде екі айды құрайды, бірақ шарт жасалған күннен бастап алты айдан көп емес, нысаналы энергия аудитін жүргізу мерзімін Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне сәйкес жасалған шарт негізінде энергия аудиторлық ұйым және өтініш білдірген тұлға айқындайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Энергия аудиті тексерілетін объектінің (объектілердің) маусымдық сипаттамалары ескеріліп жүргізіледі. Бұл ретте осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген өлшеу (сынау) кезеңі үйлер, құрылыстар және ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындарға қатысты қыс және жаз кезеңдерінде жүргізіледі.
2-тарау. Энергия аудиттерін жүргізу тәртібі
1-параграф. Энергия аудиті
7. Энергия аудиті мынадай кезеңдер бойынша жүргізіледі:
1) дайындық;
2) өлшеу (сынау);
3) талдамалық;
4) қорытынды.
8. Дайындық кезеңінде энергия-аудиторлық ұйым энергия аудитін өткізу бағдарламасын (бұдан әрі - Бағдарлама) жұмысты орындау мерзімдері мен жауапты тұлғаларды көрсете отырып жасайды. Бағдарламаға Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 455 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13902 болып тіркелген) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті тиісті аспаптық өлшеулердің регламенті, ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдардың тізбесі, олардың тексерілуін растайтын құжаттар қоса беріледі. Энергия-аудиторлық ұйым осы кезеңді орындау шеңберінде жүгінген тұлға ұсынатын, қажетті мәліметтер мен құжаттардың (бастапқы деректердің) (олар бар болған жағдайда) тізбесін, оның ішінде:

11) сертификат соответствия в области энергосбережения и повышения энергоэффективности – документ, выдаваемый органом по подтверждению соответствия, удостоверяющий компетентность энергоаудитора выполнять работы в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
3. Энергоаудит осуществляется за счет средств обратившегося лица на основании договора, заключенного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законом.
4. Энергоаудит проводится в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения, определения возможностей повышения энергоэффективности, оценки затрат на реализацию мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности или технического отчета по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Энергоаудит подразделяется на следующие виды: обязательный энергоаудит, экпресс-энергоаудит и целевой энергоаудит.
5. Общий срок проведения обязательного энергоаудита составляет не менее двух месяцев, но не более двенадцати месяцев со дня заключения договора, срок проведения экспресс-энергоаудита не менее двух месяцев, но не более шести месяцев со дня заключения договора, срок проведения целевого энергоаудита определяется энергоаудиторской организацией и обратившимся лицом на основании договора, заключенного в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Энергоаудит проводится с учетом сезонных характеристик обследуемого объекта (объектов). При этом измерительный (испытательный) этап, предусмотренный пунктом 8 настоящих Правил, проводится как в зимний, так и в летний периоды в отношении промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения.
Глава 2. Порядок проведения энергоаудитов
Параграф 1. Обязательный энергоаудит
7. Энергоаудит проводится по следующим этапам:
1) подготовительный;
2) измерительный (испытательный);
3) аналитический;
4) заключительный.
8. На подготовительном этапе энергоаудиторская организация составляет программу проведения обязательного энергоаудита (далее – Программа) с указанием сроков выполнения работ и ответственных лиц. К Программе прилагается соответствующий регламент приборных измерений, перечень информационно-измерительных комплексов и технических средств, необходимых для осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 455 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13902), документы, подтверждающие наличие их поверки. Энергоаудиторская организация формирует перечень необходимых сведений и документов (исходных данных), которые предоставляются (в случае их наличия) обратившимся лицом в рамках выполнения данного этапа, в том числе:

1) бұрынғы энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын және оның орындалу нәтижелерін (энергия аудитін қайта өткізген жағдайда);
2) энергия аудитінің алдындағы кезекті бес жыл ішінде энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру көлемдерін;
3) негізгі үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың құрамы және олардың сипаттамаларын (объектінің мақсаты және оның құрамдас бөлігі (қосымша құрылыс), инженерлік жүйелер, энергия тиімділігі сыныбы, салыну күні, үйдің қабаттылығы, қабырғалар және шатырлар материалы, әйнектеу ауданы және әйнектеу түрі, текше метрлігі, жалпы аумағы);
4) энергиямен жабдықтау көздері және энергия тасығыштардың параметрлері туралы мәліметтерді;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне немесе жылынатын көлеміне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығысын;
6) энергетикалық және технологиялық жабдықтар туралы мәліметтерді;
7) энергия тұтынатын электр құрылғының энергия тиімділігі сыныбын;
8) есепке алу және бақылау аспаптары туралы мәліметтерді;
9) электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, желдету, салқындату, сумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау жүйелері туралы мәліметтерді;
10) жүгінген тұлға қызметкерлерінің сандық құрамының ұлғаюын немесе азаюын;
11) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аудиті бойынша алдыңғы қорытындының көшірмесін;
12) энергия менеджменті жүйесінің жұмысын ұйымдастыру туралы мәліметтерді қалыптастырады (бар болса).
Мәліметтер мен құжаттарды ұсыну мерзімдері Бағдарламада көрсетілуі тиіс. Мәліметтер Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 болып тіркелген) Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізілетін ақпаратпен бірдей болуы тиіс. Дайындық кезеңінің нәтижесі болып жүгінген тұлғамен келісілген және энергия-аудиторлық ұйым бекіткен Бағдарлама, сондай-ақ тиісті қабылдау-беру актісінде ресімделген мәліметтер мен құжаттардың тізбесі табылады.
9. Энергия аудитінің өлшеу кезеңі "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сенім білдірілген ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдарды пайдалануды қамтиды. Өлшеу кезеңінде энергия-аудиторлық ұйым мынадай іс-шараларды жүргізеді:

1) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам предыдущего энергоаудита и результаты его исполнения (в случае проведения повторного энергоаудита);
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи энергетических ресурсов и воды за пять последовательных лет, предшествующих энергоаудиту;
3) состав основных зданий, строений, сооружений и их характеристики (назначение объекта и его составляющие (пристройки), инженерные системы, класс энергоэффективности, дата постройки, этажность здания, материал стен и крыш, площадь остекления и вид остекления, кубатура, общая площадь);
4) сведения об источниках энергоснабжения и параметрах энергоносителей;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади или отапливаемого объема зданий, строений, сооружений;
6) сведения об энергетическом и технологическом оборудовании;
7) класс энергоэффективности электрического энергопотребляющего устройства;
8) сведения о приборах учета и контроля;
9) сведения о системах электроснабжения, теплоснабжения, вентиляции, холодоснабжения, водоснабжения, воздухоснабжения, канализации, газоснабжения;
10) увеличение или уменьшение численного состава сотрудников обратившегося лица;
11) копия предыдущего заключения энергосбережению и повышению энергоэффективности;
12) сведения об организации работы системы энергоменеджмента (при наличии).
Сроки предоставления сведений и документов должны быть отражены в Программе. Сведения должны быть идентичны информации, вносимой в Государственный энергетический реестр в соответствии с Правилами формирования и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 387 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728). Результатом подготовительного этапа является согласованная с обратившимся лицом и утвержденная энергоаудиторской организацией Программа, а также перечень сведений и документов, оформленный в соответствующем акте приема-передачи.
9. Измерительный этап обязательного энергоаудита включает в себя использование поверенных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" информационно-измерительных комплексов и технических средств. На измерительном этапе энергоаудиторской организацией проводятся следующие мероприятия:

1) бекітілген Бағдарламаға сәйкес жабдықтың жұмыс параметрлерін аспаптық өлшеу;
2) бекітілген Бағдарламаға сәйкес өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды және оның инженерлік жүйелерін құрал-жабдықпен тексеру;
3) кәсіпорынның штаттық құралдарынан деректерді алу (салыстырылып тексерілген).
10. Талдамалық кезеңде энергия-аудиторлық ұйым мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) өлшеу кезеңінде алынған ақпаратты және өлшеу (сынау) нәтижелерін талдау;
2) дайындық кезеңінде алынған бастапқы деректерді талдау;
3) үйлердің, жабдықтардың жекелеген түрлерінің және технологиялық процестердің энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштерін есептеу;
4) нақты көрсеткіштерді нормативтік (нормаланатын) мәндермен (олар бар болған жағдайда) салыстыру;
5) нақты энергия тиімділігі көрсеткіштері мен нормативтік (нормаланатын) мәндерінің (олар бар болған жағдайда) сәйкес келмеу себептерін анықтау және талдау;
6) әрбір жекелеген көрсеткіш бойынша, үйлер, энергетикалық ресурстардың түрлері бойынша энергия үнемдеу әлеуетінің мәнін есептеу;
7) жүгінген тұлғаның қызметіне қолданылатын ең үздік әлемдік тәжірибелерді талдау.
11. Қорытынды кезеңде энергия-аудиторлық ұйым жабдықтар тобы мен энергия тасымалдаушылар түрлері бойынша, технологиялық процестердің, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергетикалық ресурстарды пайдалануын талдау нәтижелерін қорытады.
12. Энергия аудитінің нәтижелері бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды жасалады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды осы Қағидаларға сәйкес ресімделеді, энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлғаның фирмалық бланкісінде беріледі (бар болса), оның басшысы бекітеді, энергия аудиторлық ұйымның қолымен және мөрімен (бар болса), сондай-ақ энергия аудиторларының қолымен расталады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға өтініш білдірген тұлғаның тарапынан қарсылықтар бар болған жағдайда, энергия аудиторлық ұйым шартта көрсетілген мерзімде жазбаша түрде толық түсініктеме береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру қорытындысы негізгі үш бөліктен тұрады:
1) жүгінген тұлға, энергия-аудиторлық ұйым деректері, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) көрсетілетін кіріспе бөлік;

1) приборные измерения параметров работы оборудования в соответствии с утвержденной Программой;
2) инструментальное обследование здания, строения, сооружения и его инженерных систем с использованием приборов измерения в соответствии с утвержденной Программой;
3) снятие данных со штатных приборов предприятия (поверенных).
10. На аналитическом этапе энергоаудиторской организацией проводятся следующие мероприятия:
1) анализ полученных на измерительном этапе информации и результатов измерений (испытаний);
2) анализ полученных на подготовительном этапе исходных данных;
3) расчет фактических показателей энергоэффективности зданий, отдельных видов оборудования и технологических процессов;
4) сопоставление фактических показателей с нормативными (нормируемыми) значениями (в случае их наличия);
5) выявление и анализ причин несоответствия фактических показателей энергоэффективности и нормативных (нормируемых) значений (в случае их наличия);
6) расчет значений энергосберегающего потенциала по каждому отдельному показателю, по зданиям и видам энергетических ресурсов;
7) анализ лучших мировых практик применимых к деятельности обратившегося лица.
11. На заключительном этапе энергоаудиторской организацией обобщаются результаты анализа использования энергетических ресурсов технологическими процессами, зданием, строением, сооружением, по группам оборудования и видам энергоносителей.
12. По результатам обязательного энергоаудита составляется заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в соответствии с настоящими Правилами, выдается на фирменном бланке юридического лица (при его наличии), осуществлявшего энергоаудит, утверждается его руководителем, заверяется печатью (при его наличии) энергоаудиторской организации, а также подписями энергоаудиторов.
При наличии возражений со стороны обратившегося лица к заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности, энергоаудиторская организация в течение срока, установленного договором, представляет развернутое пояснение в письменном виде.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности состоит из трех основных частей:
1) вводная часть, в которой указывается данные обратившегося лица, энергоаудиторской организации, номер заключенного договора и объекта энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса);

2) энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша, өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлестік шығындарын есебімен анықтау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша, үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша талдау жүргізілетін негізгі бөлігі;
3) ұсынымдар мен тұжырымдарды қамтитын қорытынды бөлік. Ұсынымдарда өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың азайғаны және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққандағы жылытуға жұмсалатын энергетикалық ресурстардың азайғаны, жүгінген тұлғаның қызметіне қолданылатын халықаралық тәжірибе ескеріле отырып, және оларды орындау мерзімдері, сондай-ақ ұсынылған іс-шаралардың техника-экономикалық есебі мен негіздемесі көрсетіле отырып объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралары, тұжырымдарда – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүгінген тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалануы, объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністегі ықтимал әлеуеті келтіріледі. Бұл ретте ұсынылған іс-шаралар ұсынымдалған (әлеуетті ықтимал) және экономикалық орынды (жобаның бесінші жылында келтірілген құны оң болып табылады, ал ішкі пайдалылық нормасы екі және одан да көп пайызға қолданылатын дисконттау мөлшерлемесінен жоғары) болып бөлінуі тиіс.
14. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға энергия аудиторлық ұйым толтыратын есептік ақпарат қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат қоса беріледі.
15. Экономикалық мақсатты іс-шараларды әзірлеу кезінде жинақтап қорыту, үлгілік бағалау немесе үнемдеудің шартты пайыздарын қолдануға жол берілмейді. Энергия үнемдеу бойынша іс-шаралардың техникалық негіздемесі сарапшылардың субъективті бағалауларын ең төменгі қолданумен іс жүзіндегі деректерге негіздей отырып өлшем бірліктердің заттай мөлшерімен жасалуы тиіс.
Инвестициялық есептер үшін барлық бастапқы деректер техникалық есеппен расталуы, анықтамалық құжаттамалар (дереккөзге сілтеме бере отырып) бойынша қабылдануы және тікелей өлшеу жүргізу жолымен алынуы тиіс.
Энергия үнемдеу және ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар қызметкерлер жұмыстарының қауіпсіздігі мен жайлылығының деңгейін, өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпеуі тиіс, ол әрбір нақты іс-шараның іске асырылуымен байланысты ықтимал қауіптердің бағалауын жүргізумен расталуы тиіс.
Негізгі немесе көмекші жабдықты ауыстырумен байланысты энергия үнемдеу бойынша іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебі кем дегенде екі әлеуетті берушілер ресми берілген коммерциялық ұсыныстардың және жабдықтың кепілдік техникалық деректерінің негізінде орындалуы тиіс.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебі халықаралық тәжірибеге (келтірілген таза құн, кірістің ішкі нормасы, өтелу мерзімі) сәйкес нақты экономикалық көрсеткіштерін көрсетуі тиіс.

2) основная часть, в которой приводится анализ по потреблению энергетических ресурсов, по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции с расчетом, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по зданиям, строениям и сооружениям;
3) заключительная часть, которая включает рекомендации и выводы. В рекомендациях приводятся мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта с учетом снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, международной практики, применимой к деятельности обратившегося лица, и с указанием сроков их выполнения, а также технико-экономический расчет и обоснование предлагаемых мероприятий, в выводах – общая оценка деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности согласно приложению 4 к настоящим Правилам, возможный потенциал энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении. При этом предлагаемые мероприятия должны разделяться на рекомендованные (потенциально возможные) и экономически целесообразные (приведенная стоимость которых на пятый год проекта является положительной, а внутренняя норма рентабельности превышает используемую ставку дисконтирования на два и более процента).
14. К заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности прилагается заполняемая энергоаудиторской организацией отчетная информация:
1) для промышленных предприятий по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) для зданий, строений, сооружений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) для промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. При разработке экономически целесообразных мероприятий не допускается обобщение, примерная оценка или использование условных процентов экономии. Техническое обоснование мероприятий по энергосбережению должно быть выполнено в натуральных единицах измерения, основываясь на фактических данных с минимальным использованием субъективных оценок экспертов.
Все исходные данные для инвестиционных расчетов должны быть подтверждены техническим расчетом, приняты по справочной документации (с приведением ссылки на источник) и получены путем проведения прямых измерений.
Рекомендации по энергосбережению и рациональному использованию не должны снижать уровень безопасности и комфортности работы персонала, качество и безопасность продукции, что должно подтверждаться проведением оценки возможных рисков, связанных с реализацией каждого конкретного мероприятия.
Технико-экономический расчет мероприятий по энергосбережению, связанных с заменой основного или вспомогательного оборудования должен быть выполнен исходя из официально представленных коммерческих предложений не менее чем двух потенциальных поставщиков и гарантированных технических данных оборудования.
Технико-экономический расчет мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности должен отражать конкретные экономические показатели согласно международной практике (чистая приведенная стоимость, внутренняя норма доходности, период окупаемости).

16. Қоғамдық және (немесе) тұрғын үй ғимараты энергия аудитінің қорытындысы бойынша энергия-аудиторлық ұйым осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ғимараттың энергия тиімділігі сыныбының көрсеткiшiн толтырады.
17. Энергия аудитін жүргізу қорытындылар бойынша Заңның 5-бабы 13-7) тармағына сәйкес бекітілген нысанға сәйкес үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды энергия тиімділігі бойынша таңбалау белгіленеді және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындысында көрсетіледі.
18. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды екі данада ресімделеді: бір данасы жүгінген тұлғаға беріледі, екіншісі энергия-аудиторлық ұйымда сақталады.
2-параграф. Экспресс-энергия аудиті
19. Экспресс-энергия аудиті бойынша жұмыстарды жүргізу бірнеше кезеңнен тұрады:
1) дайындық;
2) талдамалық;
3) қорытынды.
20. Дайындық кезеңінде дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторлық ұйым немесе энергия аудиторы жұмыстарды орындау мерзімдерін және жауапты тұлғаларды көрсете отырып, экспресс-энергия аудитін жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) жасайды.
Энергия аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы осы кезеңді орындау шеңберінде өтініш білдірген тұлға ұсынатын (бар болса) қажетті мәліметтер мен құжаттардың (бастапқы деректердің) тізбесін, оның ішінде:
1) бұрынғы энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын және оның орындалу нәтижелерін (энергия аудитін қайта өткізген жағдайда);
2) жүргізілетін экспресс-энергия аудитінің алдындағы кезекті бес жыл ішінде энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру көлемдерін;
3) негізгі ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың құрамы және олардың сипаттамаларын (объектінің мақсаты және оның құрамдас бөліктері (қосымша құрылыс), инженерлік жүйелер, энергия тиімділігі сыныбы, салынған күні, ғимараттың қабаттылығы, қабырғалар мен шатырлардың материалы, шынылау алаңы және шынылау түрі, кубатура, жалпы алаңы);
4) энергиямен жабдықтау көздері және энергия тасымалдағыштардың параметрлері туралы мәліметтерді;
5) электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, желдету, суықпен жабдықтау, сумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау жүйелері туралы мәліметтерді;
6) сандық құрамы, өтініш білдірген тұлға қызметкерлерінің сандық құрамын, сандық құрамының ұлғаюын немесе азаюын;
7) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі алдыңғы қорытындының көшірмесін;
8) отын-энергетикалық ресурстарды тұтынатын объектілер туралы жалпы мәліметтерді (бұдан әрі – ОЭР), қысқаша тарихи анықтамасын;

16. По результатам обязательного энергоаудита общественного и (или) жилого здания, энергоаудиторской организацией заполняется показатель класса энергоэффективности здания согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. По итогам проведения обязательного энергоаудита устанавливается и указывается в заключении по энергосбержению и повышению энергоэффективности маркировка зданий, строений, сооружений по энергоэффективности по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13-7) статьи 5 Закона
18. Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в двух экземплярах: один экземпляр предоставляется обратившемуся лицу второй – хранится у энергоаудиторской организации.
Параграф 2. Экспресс-энергоаудит
19. Проведение работ по экспресс-энергоаудиту включает несколько этапов:
1) подготовительный;
2) аналитический;
3) заключительный.
20. На подготовительном этапе энергоаудиторская организация или энергоаудитор, являющийся индивидуальным предпринимателем составляет Программу проведения экспресс-энергоаудита (далее – Программа) с указанием сроков выполнения работ и ответственных лиц.
Энергоаудиторская организация или энергоаудитор, являющийся индивидуальным предпринимателем, формирует перечень сведений и документов (исходных данных), которые предоставляются (при его наличии) обратившимся лицом в рамках выполнения данного этапа, в том числе:
1) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам предыдущего энергоаудита и результаты его исполнения (при поредении повторного энергоаудита);
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи энергетических ресурсов и воды за пять последовательных лет, предшествующих проводимому экспресс-энергоаудиту;
3) состав основных зданий, строений, сооружений и их характеристики (назначение объекта и его составляющие (пристройки), инженерные системы, класс энергоэффективности, дата постройки, этажность здания, материал стен и крыш, площадь остекления и вид остекления, кубатура, общая площадь);
4) сведения об источниках энергоснабжения и параметрах энергоносителей;
5) сведения о системах электроснабжения, теплоснабжения, вентиляции, холодоснабжения, водоснабжения, воздухоснабжения, канализации, газоснабжения;
6) численный состав, увеличение или уменьшение численного состава сотрудников обратившегося лица;
7) копия предыдущего заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
8) общие сведения об объектах, потребляющих топливно-энергетические ресурсы (далее – ТЭР) краткая историческая справка;

9) өнім өндірісінің номенклатурасы мен көлемін;
10) ОЭР тұтынатын объектілердің жұмыс режимдерін, ОЭР тұтынуға шектеулерді;
11) ОЭР тұтынуды есепке алу және бақылау жүйелерінің сипаттамаларын;
12) ОЭР тұтынатын объектілерде энергия менеджменті жүйесінің жұмысын ұйымдастыру туралы мәліметтерді;
13) Экспресс-энергия аудитінің алдындағы кезекті бес жыл ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес, мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізілетін ақпаратты қалыптастырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Талдамалық кезеңде энергоаудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) кәсіпорынның (ОЭР тұтынатын объектілер) және негізгі энергия тұтынатын жабдықтың энергетикалық жүйелерін, ОЭР үлестік шығыстарын, энергия үнемдеудің ықтимал әлеуетін, энергия ресурстарын тұтынудың негізгі көлемдерін және энергетикалық ресурстарды сатып алуға арналған шығыстарды, ОЭР тұтынатын объектілердің көрсеткіштерін айқындау;
2) алдыңғы 5 жыл ішінде енгізілген энергетикалық менеджмент жүйесі шеңберінде өтініш білдірген тұлға жүргізетін энергетикалық талдау нәтижелерін растау;
3) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға талдау жүргізу;
4) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуына талдау жүргізу.
Энергия аудиторлық ұйымы немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы деректерді растау және/немесе нақтылау үшін өлшеулер жүргізеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қорытынды кезеңде энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы жабдықтар тобы мен энергия тасымалдаушылар түрлері бойынша, технологиялық процестердің, ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың энергетикалық ресурстарды пайдалануын талдау нәтижелерін қорытады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Экспресс-энергия аудитінің нәтижелері бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды жасалады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды осы Қағидаларға сәйкес ресімделеді, энергия аудитін жүзеге асырған тұлғаның фирмалық бланкісінде беріледі (бар болса), оның басшысы немесе дара кәсіпкер бекітеді, энергия аудиторлық ұйымның немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторының қолымен және мөрімен (бар болса), сондай-ақ аудиторларының қолымен расталады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға өтініш білдірген тұлғаның тарапынан қарсылықтар бар болған жағдайда, энергия аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы шартта көрсетілген мерзімде жазбаша түрде толық түсініктеме береді.

9) номенклатура и объемы производства продукции;
10) режимы работы объектов, потребляющих ТЭР, ограничения на потребление ТЭР;
11) характеристики систем учета и контроля потребления ТЭР;
12) сведения об организации работы системы энергоменеджмента на объектах, потребляющих ТЭР;
13) информация, вносимая в Государственный энергетический реестр в соответствии с Правилами формирования и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728) за пять последовательных лет, предшествующих проводимому экспресс-энергоаудиту.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
21. На аналитическом этапе энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем, проводятся следующие мероприятия:
1) определение энергетических систем предприятия (объекты, потребляющие ТЭР) и основного энергопотребляющего оборудования, удельных расходов ТЭР, возможного потенциала энергосбережения, основных объемов потребления энергоресурсов и расходов на приобретение энергетических ресурсов, показателей объектов, потребляющих ТЭР;
2) подтверждения результатов энергетического анализа, проводимого обратившимся лицом, в рамках внедренной системы энергетического менеджмента за предшествующие 5 лет;
3) проведение анализа заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
4) проведение анализа исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Энергоаудиторская организация или энергоаудитор, являющийся индивидуальным предпринимателем, для подтверждения и/или уточнения данных проводят приборные измерения.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
22. На заключительном этапе энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем, обобщаются результаты анализа использования энергетических ресурсов технологическими процессами, зданием, строением, сооружением, по группам оборудования и видам энергоносителей.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
23. По результатам экспресс-энергоаудита составляется заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в соответствии с настоящими Правилами, выдается на фирменном бланке (при его наличии) осуществлявшего энергоаудит лица, с указанием даты выдачи, утверждается его руководителем или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем, заверяется печатью (при его наличии) энергоаудиторской организации или энергоаудитора, являющегося индивидуальным предпринимателем, а также подписями энергоаудиторов.
При наличии возражений со стороны обратившегося лица к Заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности, энергоаудиторская организация или энергоаудитор, являющийся индивидуальным предпринимателем в течение срока, установленного договором, представляет развернутое пояснение в письменном виде.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы қорытынды үш негізгі бөліктен тұрады:
1) өтініш білдірген тұлға, энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы деректері, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) көрсетілетін кіріспе бөлік;
2) энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша, өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлестік шығыстарын айқындау бойынша талдау келтірілетін негізгі бөлік, сондай-ақ мынадай талдау нәтижелері:
энергетикалық менеджменттің енгізілген жүйесі шеңберінде өтініш білдірген тұлға жүргізетін энергетикалық талдау;
энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі алдыңғы қорытындыда көрсетілген деректер;
энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау.
3) ұсынымдар мен тұжырымдарды қамтитын қорытынды бөлік.
Ұсынымдарда өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың азайғаны және (немесе) ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың ауданына шаққандағы жылытуға жұмсалатын энергетикалық ресурстардың азайғаны, өтініш білдірген тұлғаның қызметіне қолданылатын халықаралық тәжірибе ескеріле отырып, және оларды орындау мерзімдері, сондай-ақ ұсынылған іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебі мен негіздемесі көрсетіле отырып объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар мен бағыттары, тұжырымдарда – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өтініш білдірген тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалануы, объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністегі ықтимал әлеуеті келтіріледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға энергия аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы толтыратын есептік ақпарат қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар үшін есептік ақпарат;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
24. Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности состоит из трех основных частей:
1) вводная часть, в которой указываются данные обратившегося лица, энергоаудиторской организации или энергоаудитора, являющегося индивидуальным предпринимателем, номер заключенного договора и объекта энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса);
2) основная часть, в которой приводится анализ по потреблению энергетических ресурсов, по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции, а также следующие результаты анализа:
энергетического анализа, проводимого обратившимся лицом в рамках внедренной системы энергетического менеджмента;
данных, указанных в предыдущем заключении по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
3) заключительная часть, которая включает выводы и рекомендации.
В рекомендациях приводятся мероприятия и направления по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта с учетом снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, применимой к деятельности обратившегося лица, и с указанием сроков их выполнения, а также технико-экономический расчет и обоснование предлагаемых мероприятий, в выводах – общая оценка деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности согласно приложению 4 к настоящим Правилам, возможный потенциал энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
25. К заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности прилагается заполняемая энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем, отчетная информация:
1) отчетная информация для промышленных предприятий по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчетная информация для зданий, строений, сооружений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) отчетная информация для промышленных предприятий, имеющих здания, строения, сооружения по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Экономикалық мақсатты іс-шараларды әзірлеу кезінде жинақтап қорыту, үлгілік бағалау немесе үнемдеудің шартты пайыздарын қолдануға жол берілмейді. Энергия үнемдеу бойынша іс-шаралардың техникалық негіздемесі сарапшылардың субъективті бағалауларын ең төменгі қолданумен іс жүзіндегі деректерге негіздей отырып өлшем бірліктердің заттай мөлшерімен жасалуы тиіс.
Инвестициялық есептер үшін барлық бастапқы деректер техникалық есеппен расталуы, анықтамалық құжаттамалар (дереккөзге сілтеме бере отырып) бойынша қабылдануы тиіс.
Энергия үнемдеу және ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар қызметкерлер жұмыстарының қауіпсіздігі мен жайлылығының деңгейін, өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпеуі тиіс, ол әрбір нақты іс-шараның іске асырылуымен байланысты ықтимал қауіптердің бағалауын жүргізумен расталуы тиіс.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия аудитінің қорытындысы бойынша энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ғимараттың энергия тиімділігі сыныбының көрсеткiшiн толтырады.
Энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы әрбір үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін энергия тиімділігі сыныбының көрсеткiшiн толтырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Энергия аудитін жүргізу қорытындылар бойынша Заңның 5-бабы 13-7) тармағына сәйкес бекітілген нысанға сәйкес үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды энергия тиімділігі бойынша таңбалау белгіленеді және энергия аудитінің қорытындысында көрсетіледі.
29. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындысы екі данада ресімделеді: бір данасы өтініш білдірген тұлғаға беріледі, екіншісі энергия-аудиторлық ұйымда немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторында сақталады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Нысаналы энергия аудиті
30. Нысаналы энергия аудиті бойынша жұмыстарды жүргізу бірнеше кезеңнен тұрады:

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
26. При разработке экономически целесообразных мероприятий не допускается обобщение, примерная оценка или использование условных процентов экономии. Техническое обоснование мероприятий по энергосбережению выполняется в натуральных единицах измерения, основанных на фактических данных с минимальным использованием субъективных оценок экспертов.
Все исходные данные для инвестиционных расчетов подтверждаются техническим расчетом, принятым по справочной документации (с приведением ссылки на источник).
В рекомендации по энергосбережению и рациональному использованию не допускается снижение уровня безопасности и комфортности работы персонала, качества и безопасности продукции, что должно подтверждаться проведением оценки возможных рисков, связанных с реализацией каждого конкретного мероприятия.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. По результатам экспресс-энергоаудита зданий, строений, сооружений, энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем заполняется показатель класса энергоэффективности здания согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Показатель класса энергоэффективности здания заполняется энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем для каждого здания, строения и сооружения.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
28. По итогам проведения экспресс-энергоаудита устанавливается и указывается в заключении по энергосбережению и повышению энергоэффективности маркировка зданий, строений, сооружений по энергоэффективности по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13-7) статьи 5 Закона.
29. Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в двух экземплярах: один экземпляр предоставляется обратившемуся лицу, второй – хранится у энергоаудиторской организации или энергоаудитора, являющегося индивидуальным предпринимателем.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
Параграф 3. Целевой энергоаудит
30. Проведение работ по целевому энергоаудиту включает несколько этапов:

1) дайындық;
2) құжаттық-өлшеу;
3) талдамалық;
4) қорытынды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-1. Нысаналы энергия аудитіне энергетикалық ресурстарды тұтынатын инженерлік жүйелер, үйлер, құрылыстар, ғимараттар, жабдықтардың топтары мен түрлері, нысаналы индикторлар және энергия тиімділігі көрсеткіштері, сонымен қатар кәсіпорынның бөлімшелері жатады.
Ескерту. Қағидаларды 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Дайындық кезеңінде нысаналы энергия аудитінің объектісі туралы бастапқы ақпаратты жинау жүзеге асырылады, жұмысты орындау мерзімдері мен жауапты тұлғаларды көрсете отырып нысаналы энергия аудитін жүргізу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірленеді. Бағдарламаға қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 455 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13902 болып тіркелген) бекітілген аспаптық өлшеулердің тиісті регламенті, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдардың тізбесі қоса беріледі), олардың тексерілуін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31-1. Құжаттық-өлшеу кезеңінде энергия аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы өтініш білдірген тұлға ұсынатын қажетті мәліметтер мен құжаттардың (бастапқы деректердің) тізбесін қалыптастырады.
Энергия аудиторлық ұйымы немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы деректерді растау және/немесе нақтылау үшін өлшеулер жүргізеді.
Ескерту. Қағидаларды 31-1-тармақпен толықтырылды– ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Талдамалық кезеңде энергоаудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) дайындық кезеңінде және ақпаратты құжаттық-өлшеу кезеңінде алынған ақпаратты талдау;

1) подготовительный;
2) документально-измерительный;
3) аналитический;
4) заключительный.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30-1. Целевому энергоаудиту подлежат инженерные системы, здания, строения, сооружения, группы и типы оборудования, целевые индикаторы и показатели энергоэффективности, а также подразделения предприятия потребляющие энергетические ресурсы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. На подготовительном этапе осуществляется сбор первичной информации об объекте целевого энергоаудита, разрабатывается Программа проведения целевого энергоаудита (далее – Программа) с указанием сроков выполнения работ и ответственных лиц. К Программе прилагается соответствующий регламент приборных измерений, перечень информационно-измерительных комплексов и технических средств, необходимых для осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 455 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13902) документы, подтверждающие наличие их поверки.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-1. На документально-измерительном этапе энергоаудиторская организация или энергоаудитор, являющийся индивидуальным предпринимателем, формирует перечень сведений и документов (исходных данных), которые предоставляются (при его наличии) обратившимся лицом.
Энергоаудиторская организация или энергоаудитор, являющийся индивидуальным предпринимателем, для подтверждения и/или уточнения данных проводят приборные измерения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-1 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
32. На аналитическом этапе энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем, проводятся следующие мероприятия:
1) анализ полученных на подготовительном этапе и документально-измерительном этапе обследования информации;

2) нысаналы энергия аудиті объектісінің жабдықтары мен технологиялық процестерінің жекелеген түрлерінің энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштерін есептеу;
3) энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
Талдау және салыстырмалы бағалау негізінде энергия ресурстарын үнемдеудің ықтимал бағыттары, жолдары, нысаналы энергия аудиті объектісінің энергия тиімділігі деңгейін арттыру, энергия тиімділігін арттыру жолдарын іске асырудың орындылығы мен мүмкіндігі туралы қорытындылар жасалады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қорытынды кезеңде энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы энергия аудиті объектісінің энергетикалық ресурстарды пайдалануын талдау нәтижелерін қорытады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Нысаналы энергия аудитінің нәтижелері бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша техникалық есеп жасалады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есеп осы Қағидаларға сәйкес ресімделеді, берілген күнін көрсете отырып, энергия аудитін жүзеге асырған заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің фирмалық бланкісінде (бар болса) беріледі, оның басшысы бекітеді, дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторлық ұйымның немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторының қолымен және мөрімен (бар болса), сондай-ақ аудиторларының қолымен расталады.
Өтініш білдірген тұлға тарапынан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есепке қарсылықтар болған жағдайда, энергия аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудитор шартта көрсетілген мерзімде жазбаша түрде толық түсініктеме береді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есеп үш негізгі бөліктен тұрады:
1) өтініш білдірген тұлға, энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы деректері, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) көрсетілетін кіріспе бөлік;
2) энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша, өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлестік шығындарын есебімен анықтау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша, ғимараттар , құрылыстар және құрылысжайлар бойынша талдау жүргізілетін негізгі бөлігі;

2) расчет фактических показателей энергоэффективности отдельных видов оборудования и технологических процессов объекта целевого энергоаудита;
3) разработка мероприятий по повышению энергоэффективности.
На основании анализа и сравнительных оценок делаются выводы о возможных направлениях, путях экономии энергоресурсов, повышения уровня энергоэффективности объекта целевого энергоаудита, о целесообразности и возможности реализации путей повышения энергоэффективности.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
33. На заключительном этапе энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем, обобщаются результаты анализа использования энергетических ресурсов объектом целевого энергоаудита.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
34. По результатам целевого энергоаудита составляется технический отчет по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Технический отчет по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в соответствии с настоящими Правилами, выдается на фирменном бланке (при его наличии) осуществлявшего энергоаудит лица, с указанием даты выдачи, утверждается его руководителем или индивидуальным предпринимателем, заверяется печатью (при его наличии) энергоаудиторской организации или энергоаудитора, являющегося индивидуальным предпринимателем, а также подписями энергоаудиторов.
При наличии возражений со стороны обратившегося лица к Техническому отчету по энергосбережению и повышению энергоэффективности, энергоаудиторская организация или энергоаудитор, являющийся индивидуальным предпринимателем в течение срока, установленного договором, представляет развернутое пояснение в письменном виде.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
35. Технический отчет по энергосбережению и повышению энергоэффективности состоит из трех основных частей:
1) вводная часть, в которой указываются данные обратившегося лица, энергоаудиторской организации или энергоаудитора, являющегося индивидуальным предпринимателем, дата и номер заключенного договора, краткая характеристика деятельности и (или) описание технологического процесса;
2) основная часть, в которой приводится анализ по потреблению энергетических ресурсов, по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции с расчетом, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по зданиям, строениям и сооружениям;

3) ұсынымдар мен тұжырымдарды қамтитын қорытынды бөлік. Ұсынымдарда өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың азайғаны және (немесе) ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың ауданына шаққандағы жылытуға жұмсалатын энергетикалық ресурстардың азайғаны, өтініш білдірген тұлғаның қызметіне қолданылатын халықаралық тәжірибе ескеріле отырып, және оларды орындау мерзімдері, сондай-ақ ұсынылған іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебі мен негіздемесі көрсетіле отырып объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралары, тұжырымдарда объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністегі ықтимал әлеуеті келтіріледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есепке дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторлық ұйым немесе энергия аудиторы толтыратын есептік ақпарат қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғимараттар, құрылыстар, құрылыстар үшін;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы өтініш білдірген тұлғаның қызметін жалпы бағалау.
37. Экономикалық тұрғыдан орынды іс-шараларды әзірлеу осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия аудитінің қорытындысы бойынша энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ғимараттың энергия тиімділігі сыныбының көрсеткiшiн толтырады.
Энергия-аудиторлық ұйым немесе дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудитор әрбір үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін энергия тиімділігі сыныбының көрсеткiшiн толтырады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.11.2023 № 94 (10.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) заключительная часть, которая включает рекомендации и выводы. В рекомендациях приводятся мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта с учетом снижения потребления энергетических ресурсов и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, применимой к деятельности обратившегося лица, и с указанием сроков их выполнения, а также технико-экономический расчет и обоснование предлагаемых мероприятий, в выводах возможный потенциал энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
36. К техническому отчету по энергосбережению и повышению энергоэффективности прилагается заполняемая энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющийся индивидуальным предпринимателем отчетная информация:
1) для зданий, строений, сооружений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) общая оценка деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
37. Разработка экономически целесообразных мероприятий осуществляется в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. По результатам целевого энергоаудита зданий, строений, сооружений энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем заполняется показатель класса энергоэффективности здания согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Показатель класса энергоэффективности здания заполняется энергоаудиторской организацией или энергоаудитором, являющимся индивидуальным предпринимателем для каждого здания, строения, сооружения.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.11.2023 № 94 (вводится в действие с 10.06.2024).
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.

39. Нысаналы энергия аудитін жүргізу қорытындылары бойынша Заңның 5-бабының 13-7) тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ғимараттарды, құрылыстарды, құрылысжайларды энергия тиімділігі бойынша таңбалау белгіленеді және техникалық есепте көрсетіледі.
40. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есеп екі данада ресімделеді: бір данасы өтініш берген тұлғаға беріледі, екіншісі – дара кәсіпкер болып табылатын энергия аудиторлық ұйымда немесе энергия аудитор жанында сақталады.
Нысаналы энергия аудитінің нәтижелері кейінгі міндетті және экспресс-энергия аудиттерін жүргізу кезінде пайдаланылуы мүмкін.
Энергия аудитін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат

39. По итогам проведения целевого энергоаудита устанавливается и указывается в техническом отчете маркировка зданий, строений, сооружений по энергоэффективности по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13-7) статьи 5 Закона.
40. Технический отчет по энергосбережению и повышению энергоэффективности оформляется в двух экземплярах: один экземпляр предоставляется обратившемуся лицу, второй – хранится у энергоаудиторской организации или энергоаудитора, являющийся индивидуальным предпринимателем.
Результаты целевого энергоаудита могут быть использованы при проведении последующих обязательных и экспресс-энергоаудитов.
Приложение 1
к Правилам проведения
энергоаудита
Отчетная информация для промышленных предприятий

8. Ғимараттың энергия тиімділігі класының көрсеткіші
Ғимараттың энергия тиімділігі сыныбы
Жүгінген тұлға
Нысан
Объектінің мекенжайы
Салынған жылы
Түрі, қабаттылығы
Жалпы ауданы, м2
Жылытылатын ауданы, м2
Энергия тиімділігі сыныптары
Берілген энергия тиімділігі сыныбы
Өте жоғары А++
А+
А
Жоғары В+
В
Қалыпты С+
С
С-
Төмендетілген D
Төмен E
Объектінің нормативтік жылу тұтынуы*, Гкал
Объектінің нақты жылу тұтынуы, Гкал
* ҚР ҚН сәйкес ғимараттың осы түрі үшін жылу тұтыну бойынша нормативтік талаптар белгіленген 2.04-04-2011 ғимараттардың жылуын қорғау
9. Ғимараттың энергетикалық жүктемелері
р/с
Көрсеткіш
Мәні
Өлшем бірлігі
Шамасы
1
2
3
4
5
1
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясының үлестік шығысы
кВтч / (м3 жыл)
2
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясының шығысы
кВтч/(м2жыл)
3
Жылыту кезеңінде ғимараттың жалпы жылу шығыны
кВтч / (жыл)
Энергия аудитін жүргізу
қағидаларына 3-қосымша
Үйлері, құрылыстары, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат
Жылыту кезеңінің ұзақтығы, z __________ тәулік;
Базалық жылдың жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның орташа температурасы, tн.орта ғасыр _____°С
р/с№
Ғимараттың атауы / мақсатыя
Пайдалануға берілген жылы / тозу %
Жалпы көрсеткіштер
Меншікті жылыту сипаттамасы, Вт/м3°С
Жылытылатын ауданы, м2
Периметрі, м
Биіктігі, м
Ішкі температура, °С

8. Показатель класса энергоэффективности здания
Класс энергоэффективности здания
Обратившее лицо
объект
адрес объекта
год постройки
тип, этажность
общая площадь, м2
отапливаемая площадь, м2
классы
присвоенный класс энергоэффективности
энергоэффективности
очень высокий а++
а+
а
высокий в+
в
нормальный с+
с
с-
пониженный d
низкий e
нормативное теплопотребление объекта, гкал *
фактическое теплопотребление объекта, гкал
*нормативные требования по теплопотреблению установлены для данного типа здания, согласно сн рк 2.04-04-2011 тепловая защита зданий
9. Энергетические нагрузки здания
№ п/п
Показатель
Обозначения
Единица измерения
Величина
1
2
3
4
5
1
Удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания за отопительный период
кВтч/(м3год) кВтч/(м2год)
2
Расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания за отопительный период
кВтч/(год)
3
Общие теплопотери здания за отопительный период
кВтч/(год)
Приложение 3
к Правилам проведения энергоаудита
Отчетная информация для промышленных предприятий, имеющих здания, строения, сооружения
Продолжительность отопительного периода, z __________ суток;
Средняя температура наружного воздуха за отопительный период базового года, tн.ср. _____°С
№ п/п
Наименование / назначение здания
Год ввода в эксплуатацию / износ %
Общие показатели
Удельная отопительная характеристика, Вт/м3°С
Отапливаемая площадь, м2
Периметр, м
Высота, м
Внутренняя температура, °С

с-инфильтрация коэффициенті,деректер болмаған жағдайда,0,08-ге тең деп қабылданады.
-шынылауды ескеретін коэффициент (шынылау ауданының қоршау конструкцияларының қасбеті ауданына қатынасы). 3 нақты жылу сипаттамасының нормативтік мәні тиісті NPD сәйкес анықталады. 4 келесі формула бойынша анықталады:
Кестеге деректер ғимараттардың техникалық паспорттары, жобалық көрсеткіштер негізінде толтырылады. Есептеулер ҚР ҚН сәйкес орындалады 2.04-04-2011 ғимараттарды жылу қорғау.
Энергия аудитін жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жүгінген тұлғаның қызметін бағалау
р/с №
Бағалау өлшемшарттары
Бар жағдайдың сипаттамасы
Қызметті бағалау (өте жақсы / Жақсы, Қанағаттанарлық, жоқ)
1.

– коэффициент инфильтрации, при отсутствии данных, принимается равным 0,08.
– коэффициент, учитывающий остекление (отношение площади остекления к площади фасада ограждающих конструкций).
3Нормативная величина удельной отопительной характеристики определяется согласно соответствующим НПД.
4Определяется по следующей формуле:
Данные в таблицу заполняются на основе технических паспортов зданий, проектных показателей. Расчеты выполняются в соответствие со СН РК 2.04-04-2011 Тепловая защита зданий.
Приложение 4
к Правилам проведения энергоаудита
Оценка деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
№ п/п
Критерии оценки
Описание существующего состояния
Оценка деятельности, (отлично/хорошо, удовлетворительно, отсутствует)
1.

ISO 50001 - 2012 халықаралық стандартына сәйкес энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу
2.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бекітілген іс-шаралар жоспарының немесе энергия аудитін жүргізгенге дейін ерікті негізінде кәсіпорынмен әзірленген энергия үнемдеу бағдарламасының бар болуы
3.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы іс-шаралар жоспарының орындалуын бағалау
4.
Энергетикалық ресурстарды есепке алу және бақылау аспаптарымен жарақтандырылуы, энергия тұтынуды есепке алу автоматтандырылған жүйесінің бар болуы
5.
Энергия тиімділігі саласындағы іс-шараларды іске асыру мәселелері бойынша материалдық көтермелеу (сыйлықақы беру) және материалдық емес жүйесінің болуы.

Внедрение системы энергетического менеджмента в соответствии с международным стандартом ISO 50001 - 2012
2.
Наличие утвержденного плана мероприятий в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, либо программы энергосбережения, разработанной предприятием на добровольной основе до проведения энергоаудита.
3.
Оценка исполнения плана мероприятий в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
4.
Оснащенность приборами учета и контроля, наличие автоматизированной системы учета энергопотребления
5.
Наличие системы материального поощрения (премирования) и нематериального по вопросам реализации мероприятий в области энергоэффективности.