Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 18-03/578 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 шілдеде № 11780 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 67) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 18-03/578 бұйрығымен
бекітілген
Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің
қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже (бұдан әрі - Үлгілік ереже) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-бабы 1-тармағының 67) тармақшасына сәйкес әзірленді және қорықшылық қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі (бұдан әрі – қорықшылық қызмет) бекітіліп берілген аңшылық алқаптарында және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесін қорғау функцияларын жүзеге асыратын аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
3. Қорықшылық қызметі аңшылық және балық шаруашылықтары субъектісі директорының бұйрығымен құрылады және оған (басшылыққа) бағынады.
4. Қорықшылық қызметке аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің қызметкерлері: аңшылық және балық шаруашылығы директорлары, аға қорықшылар (болған жағдайда), қорықшылар жатады.

Об утверждении Типового положения о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 18-03/578. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2015 года № 11780.
В соответствии с подпунктом 67) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждено
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 18-03/578
Типовое положение
о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств (далее - Типовое положение) разработано в соответствии с подпунктом 67) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее - Закон) и определяет порядок работы егерской службы.
2. Егерская служба субъектов охотничьего и рыбного хозяйств (далее – егерская служба) является структурным подразделением субъектов охотничьего и рыбного хозяйств, осуществляющим функции охраны животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.
3. Егерская служба создается приказом директора субъекта охотничьего и рыбного хозяйств и подчиняется ему (руководству).
4. К егерской службе относятся работники субъектов охотничьего и рыбного хозяйств: директора охотничьих и рыбных хозяйств, старшие егеря (при наличии), егеря.

5. Қорықшылық қызметті аңшылық және балық шаруашылығы субъектілері өз қаражаты есебінен құрады.
6. Қорықшылық қызметі қызметкерлерінің жұмысы Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына, осы Үлгілік ережеге негізделеді.
7. Қорықшылық қызметі қызметкерлерiнiң лауазымдық нұсқаулықтарын аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiсі әзiрлейдi және бекiтедi.
8. Аңшылық және балық шаруашылығының қорықшылық қызметіне он сегіз жасқа толған тұлғалар қабылданады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 07.02.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтарының субъектілері қорықшылық қызмет құрылғаннан немесе оның құрамы өзгергеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне тиісті ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қызметтік куәлігінің және омырауға тағатын белгісінің нөмірі көрсетілген қызметкерлердің тізімі) ұсынады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 18.01.2022 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қорықшылық қызметі қызметкерлерінің өкілеттігi және
оның қызметінде пайдаланылатын құжаттары
10. Қорықшының құқықтары мен міндеттері:
Қорықшының:
1) кейiннен уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне мiндеттi түрде беру үшiн Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасауға;
2) қызметтік қаруды алып жүруге және айырым белгілері бар арнаулы киім киюге;
3) жеке және заңды тұлғалардың аң аулауға және балық аулауға құқық беретін құжаттарын тексеруге;
4) аң аулау қағидаларын бұзғаны үшін атыс қаруын кейіннен ішкі істер органдарына міндетті түрде беру үшін алып қоюға;
5) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылған аулау құралдарын, заңсыз аулап алынған аң аулау және балық аулау өнімдерін, тыйым салынған аулауға арналған қару түрлерін кейіннен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторға беру үшін алып қоюға;
6) бекітіліп берілген аңшылық алқабының, балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің аумағында және оның жағалау белдеуінде олардан шығу кезінде көлік және жүзу құралдарын тоқтатуға құқығы бар.
Қорықшы:

5. Егерская служба создается субъектами охотничьего и рыбного хозяйств за счет собственных средств.
6. Деятельность работников егерской службы основывается на законодательстве Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира, настоящем Типовом положении.
7. Должностные инструкции работников егерской службы разрабатываются и утверждаются субъектом охотничьего и рыбного хозяйств.
8. В егерскую службу охотничьего и рыбного хозяйства принимаются лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 07.02.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Субъекты охотничьего и (или) рыбного хозяйств после создания или изменения состава егерской службы, в течении десяти календарных дней представляют соответствующую информацию (список работников с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), должности, номера служебного удостоверения и нагрудного знака) в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 18.01.2022 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Полномочия работников егерской службы
и документы, используемые в ее деятельности
10. Права и обязанности егеря:
Егерь имеет право:
1) составлять протоколы об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях для обязательной последующей передачи их в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа;
2) на ношение служебного оружия и специальной одежды со знаками различия;
3) проверять у физических и юридических лиц документы на право охоты и рыболовства;
4) изымать огнестрельное оружие за нарушение правил охоты для обязательной последующей передачи органам внутренних дел;
5) изымать орудия добывания, используемые с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, незаконно добытую продукцию охоты и рыболовства, запрещенные виды орудий добывания для обязательной последующей передачи государственному инспектору по охране животного мира;
6) останавливать транспортные и плавучие средства на территории закрепленного охотничьего угодья, рыбохозяйственного водоема и (или) участка и его береговой полосе при выезде из них.
Егерь обязан:

1) бекiтілiп берiлген аңшылық алқаптарында және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде жануарлар дүниесiн қорғауды қамтамасыз етуге;
2) аң аулау және балық аулау қағидаларын, аңшылық шаруашылығының ішкі регламентін, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, сондай-ақ тыныштық аймақтарында жануарлар дүниесін пайдалануға қойылған шектеулер мен тыйым салуларды бұзушылықтардың жолын кесуге;
3) жеке және заңды тұлғалардан жануарлардың қырылуына және олар мекендеу ортасының бұзылуына әкеп соқтыратын әрекеттерді тоқтатуды талап етуге;
4) жануарлар дүниесi объектiлерiнің мекендеу ортасын, олардың көбею жағдайларын және шоғырлану орындарын сақтау жөнінде шаралар қолдануға;
5) жануарлар дүниесiне ұқыпты және iзгiлiктi қарау насихатын жүргізуге;
6) жануарлар ауырған және дүлей зiлзала кезiнде қырылу қаупi төнген жағдайларда жануарлар дүниесi объектiлерiне көмек көрсету жөнінде шаралар қолдануға;
7) аншлагтардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 18.01.2022 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қорықшылық қызметінің жұмысында мынадай құжаттар пайдаланылады:
1) директор:
облыстың жергілікті атқарушы органының аңшылық алқапты немесе балық шаруашылығының су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы шешімінің көшірмесі;
аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарт;
шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастырудың материалдары (аңшылық шаруашылығының субъектілері үшін);
"Жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/145 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10702 болып тіркелген) нысан бойынша аңшылық және балық шаруашылығы субъектiлерi берген жолдамаларды тiркеу журналы;
аңшылық алқабының карта-схемасы;
аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспары;
жануарларды есепке алу материалдары;
"Аншлагтарының үлгілерін және аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7573 болып тіркелген) нысан бойынша балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналы (кәсіпшілік журнал);

1) обеспечить охрану животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
2) пресекать нарушения правил охоты и рыболовства, внутреннего регламента охотничьего хозяйства, противопожарной безопасности, а также установленных ограничений и запретов на пользование животным миром в зонах покоя;
3) требовать от физических и юридических лиц прекращения действий, приводящих к гибели животных и нарушению среды их обитания;
4) принимать меры по сохранению среды обитания, условий размножения и мест концентрации объектов животного мира;
5) вести пропаганду бережного и гуманного отношения к животному миру;
6) принимать меры по оказанию помощи объектам животного мира в случае заболеваний и угрозы гибели при стихийных бедствиях;
7) обеспечивать сохранность аншлагов.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 18.01.2022 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В работе егерской службы используются следующие документы:
1) директор:
копия решения местного исполнительного органа области о закреплении охотничьих угодий или рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
договор на ведение охотничьего и (или) рыбного хозяйства;
материалы внутрихозяйственного охотоустройства (для субъектов охотничьего хозяйства);
журнал регистрации путевок, выданных субъектами охотничьего и рыбного хозяйства по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/145 "Об утверждении типовой формы путевки, а также Правил ее выдачи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10702);
карта-схема охотничьего угодья;
план ведения охотничьего хозяйства;
материалы учета животных;
журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7573);

2) аға қорықшы (болған жағдайда), қорықшы:
аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтары субъектілері, олардың бірлестіктері (аңшылар мен балықшылар бірлестіктерін қоса алғанда) берген қызметтік куәлік;
қорықшыға қорық учаскесін (айналымды) бекітіп беру туралы аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтары субъектілері бұйрығының көшірмесі және оның карта-схемасы;
қызметтік қаруды алып жүруге және сақтауға рұқсат.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 20.09.2022 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) старший егерь (при наличии), егерь:
служебное удостоверение, выданное субъектом охотничьего и (или) рыбного хозяйства, их объединением (включая объединения охотников и рыболовов);
копия приказа субъекта охотничьего и (или) рыбного хозяйства о закреплении за егерем егерского участка (обхода) и его карта-схема;
разрешение на ношение и хранение служебного оружия.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 20.09.2022 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).