Мемлекеттік орман қоры аумағында орманды жанама пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 18-02/405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 тамызда № 11882 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 18-24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры аумағында орманды жанама пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
_____________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы 13 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 11 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 1 шілде
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 18-02/405 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк орман қоры аумағында орманды жанама пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттiк орман қоры аумағында орманды жанама пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 13-бабы 1-тармағының 18-24) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры аумағында орманды жанама пайдалану тәртібін жүзеге асырады (марал өсіру, аң өсіру, ара ұялары мен омарталар орналастыру, көкөніс өсіру, бау-бақша шаруашылығы және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, дәрілік өсімдіктер мен техникалық шикізат, жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да азықтық өнімдер, мүк, орман төсеніші және жерге түскен жапырақтар, қамыс дайындау және жинау).

Об утверждении Правил побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 18-02/405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2015 года № 11882.
в соответствии с подпунктом 18-24) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего Приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования
и науки Республики Казахстан
______________ А. Саринжипов
13 июль 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
11 июнь 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
1 июль 2015 год
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 18-02/405
Правила побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-24) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда.

2. Кодекстің 42-бабы 3-тармағына сәйкес рұқсат беретін құжаттары жоқ жеке тұлғалар облыстық республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органның ұсынымы бойынша облыстық республикалық маңызы бар қаланың, астананың өкілді органның шешімімен бекітілген нормалар шегінде өздерінің қажеттілігі үшін жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер, дәрілік шикізат және өзге де жанама орман ресурстарын жинауды жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiндегi орман ресурстары орман пайдалануды жүзеге асыру үшiн қаражаты мен өндiрiстiк қуаттылықтары және тиiстi бiлiктiлiкке ие мамандары бар орман пайдаланушыларға 10 жылдан 49 жылға дейiнгi мерзiмге ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға берiледi.
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде қысқа мерзiмдi орман пайдалану құқығы:
1) мемлекеттiк орман иеленушiлер беретiн орман билетi негiзiнде бiр жылға дейiнгi мерзiмге;
2) мемлекеттік орман иеленуші мен орман пайдаланушы арасында жасалатын қысқа мерзiмдi орман пайдалану шарты негізінде бір жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге туындайды.
Жанама орман пайдалану орманға зиян келтірмей, орман ресурстарын молықтыруға нұқсан келтірмей жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттiк орман қоры аумағында орманды жанама пайдалануды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/40 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10676 болып тіркелген) Ағаш кесу билеті мен орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларының 2-тармағының 4)-тармақшасын сәйкес мемлекеттік орман қоры учаскелерінде келесі жанама орман пайдаланудың түрлері жүргізіледі:
1) марал өсіру, аң өсіру;
2) ара ұялары мен омарталар орналастыру;
3) көкөніс өсіру, бақша өсіру, бақ өсіру және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
4) дәрілік өсімдіктер мен техникалық шикізат, жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да азықтық өнімдер, мүк, орман төсеніші және жерге түскен жапырақтар, қамыс дайындау және жинау;

2. Физические лица без разрешительных документов осуществляют в пределах норм сбор для собственных нужд дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных побочных лесных ресурсов, утвержденных решением местного представительного органа области, городов республиканского значения, столицы по представлению исполнительного органа области, городов республиканского значения, столицы, согласно пункта 3 статьи 42 Кодекса.
3. Лесные ресурсы на участках государственного лесного фонда предоставляются в долгосрочное лесопользование на срок от 10 до 49 лет лесопользователям, имеющим средства и производственные мощности для осуществления лесопользования и специалистов соответствующей квалификации.
Право краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда возникает:
1) на срок до одного года на основании лесного билета, выдаваемого государственными лесовладельцами;
2) на срок от одного года до десяти лет на основании договора краткосрочного лесопользования, заключаемого между государственным лесовладельцем и лесопользователем.
Побочное лесное пользование осуществляется без причинения вреда лесу, без нанесения ущерба воспроизводству лесных ресурсов.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 Правил учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного билета и лесного билета, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/40 "Об утверждении форм лесорубочного билета и лесного билета, правил их учета, хранения, заполнения и выдачи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10676), в государственном лесном фонде осуществляются следующие виды побочных лесных пользований:
1) мараловодство, звероводство;
2) размещение ульев и пасек;
3) огородничество, бахчеводство, садоводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур;
4) заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша;

5) шөп шабу мен мал жаю.
Шөп шабу мен мал жаю мемлекеттік орман қорының аумағында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде шөп шабу және мал жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Мемлекеттік орман қоры аумағында жанама орман пайдалану жанама орман пайдаланудың бір немесе бірнеше түрін жүзеге асыру үшін бір немесе бірнеше орман пайдаланушыға беріледі.
6. Орман ресурстары екі санатқа бөлініп, қысқа мерзімді және ұзақ мерзiмдi пайдалануға беріледі:
1) қысқа мерзімді пайдалану Кодекстің 34-бабының 1-тармағына сәйкес беріледі;
2) ұзақ мерзiмдi пайдалану Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 18-02/896 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12247 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөнiнде тендерлер өткізу қағидаларына сәйкес тендер хаттамасының негізінде, кейіннен мемлекеттік орман иеленуші және орман пайдалануды жүзеге асыру үшін қаражаты мен өндірістік қуаттары және тиісті мамандық иелері бар орман пайдаланушының арасында 10 жылдан 49 жылға дейінгі мерзімге шарт ресімдей отырып беріледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды жанама пайдалану құқығы Кодекістің 39-40 және 41-баптарына сәйкес белгіленген тәртіппен тоқтатыла тұрады, шектеледі және тоқтатылады.
3-тарау. Марал өсіруді және аң өсіруді жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) сенокошение и пастьба скота.
Сенокошение и пастьба скота на территории государственного лесного фонда осуществляется в соответствии с Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. На территории государственного лесного фонда побочные лесные пользования предоставляются для осуществления одного или нескольких видов побочных лесных пользований одному или нескольким лесопользователям.
6. Лесные ресурсы делятся на две категории и предоставляются в краткосрочное и долгосрочное пользование:
1) в краткосрочное пользование предоставляются в соответствии с пунктом 1 статьи 34 Кодекса;
2) в долгосрочное пользование предоставляются в соответствии с Правилами проведения тендеров по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 18-02/896 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12247) на основании протокола тендера с последующим оформлением договора между государственным лесовладельцем и лесопользователем, имеющим средства и производственные мощности для осуществления лесопользования и специалистов соответствующей специальности, на срок от 10 до 49 лет.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Право побочного лесопользования на участках государственного лесного фонда приостанавливается, ограничивается и прекращается в порядке, соответственно установленном статьями 39, 40 и 41 Кодекса.
Глава 3. Порядок осуществления мараловодства и звероводства
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

8. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде марал өсіруді немесе аң өсіруді жүзеге асыру мәселені қарау үшін өтініш беруші (ықтимал орман пайдаланушы) мемлекеттік орман иеленушіге қажетті техникалық-экономикалық негіздемелерді, есеп-қисаптарды, сызбаларды, бизнес-жоспарды қамтитын марал өсіру фермасын немесе аң фермасын ұйымдастыру жобасын ұсынады.
9. Қысқа мерзiмдi пайдалану кезінде өтініш жасалып отырған орман пайдалану түрін беру туралы мемлекеттік орман иеленушінің шешімі орман билетін беру және қысқа мерзiмдi пайдалануға жасалған мемлекеттік орман иеленуші мен орман пайдаланушы арасында жасалатын шарт түрінде ресімделеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік орман иеленуші ықтимал орман пайдаланушы ұсынған материалдарды қарап, күнтізбелік он бес күн ішінде өтініш жасалып отырған орман пайдалану түрін беру немесе жазбаша түрде дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
11. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/40 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10676 болып тіркелген) Ағаш кесу билеті мен орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларын сәйкес өтініш жасалып отырған орман пайдалану түрін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда мемлекеттік орман иеленуші үш жұмыс күні ішінде орман пайдаланушыға орман билетін тапсырады және мемлекеттік орман қорының тиісті учаскелерін береді.
Марал өсіру фермаларын немесе аң фермаларын ұйымдастыру үшін орманды алқаптар да, ормансыз алқаптар бөлінеді.
Орман пайдаланушының жобасына сәйкес оған берілетін учаскелердің құрамына ферманың жұмыс істеуі үшін қажет шабындық, жайылымдық алқаптар енеді. Берілген учаскелерде бағылатын маралдардың саны орман экожүйесіне түсетін ғылыми негізделген жүктелім нормаларынан асырылмайды.
12. Орман пайдаланушылар берілген учаскелерде уақытша (қалқалар, күзет үйшіктері, қоршаулар, қашалар, шарбақтар) және тұрақты (зооветзертханаларға және персоналды орналастыруға арналған үй-жайлар, аң фермасының жемшөбін сақтайтын тоңазытқыштар, маралдарды қолда бағып ұстайтын қора-жайлар) құрылыстар салады. Аталған құрылыстардың мөлшерлері, оларды орналастыру, бағып-ұстау жағдайлары шартта және орман билетінде көрсетіледі.
13. Орман пайдаланушылар Кодекстің 38-бабына сәйкес ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шартының талаптарын, сондай-ақ ағаш кесу билетiмен, орман билетiмен белгiленген талаптарды сақтайды.

8. Для рассмотрения вопроса осуществления на территории государственного лесного фонда мараловодства или звероводства физическими и юридическими лицами (потенциальным лесопользователем) предоставляется государственному лесовладельцу проект организации мараловодческой фермы или зверофермы, содержащий необходимые технико-экономические обоснования, расчеты, схемы и бизнес-план.
9. При краткосрочном пользовании решение государственного лесовладельца о предоставлении заявляемого вида лесопользования оформляется в виде выдачи лесного билета и договора краткосрочного лесопользования, заключаемого между государственным лесовладельцем и лесопользователем.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Государственный лесовладелец, рассмотрев представленные потенциальным лесопользователем заявления, в течение пятнадцати календарных дней принимает решение о предоставлении заявляемого вида лесопользования, или мотивированный отказ в письменном виде.
11. При положительном решении о предоставлении заявляемого вида лесопользования государственный лесовладелец в течение трех рабочих дней выдает лесопользователю лесной билет в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/40 "Об утверждении форм лесорубочного билета и лесного билета, правил их учета, хранения, заполнения и выдачи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10676) и передает ему соответствующие участки государственного лесного фонда.
Для организации мараловодческих ферм или звероферм выделяются как лесные так и нелесные угодья.
В соответствии с проектом лесопользователя в состав предоставляемых для нее участков входят сенокосные, пастбищные угодья, необходимые для функционирования фермы. Содержание численности маралов на предоставленных участках не превышает научно обоснованные нормы нагрузки на лесные экосистемы.
12. Лесопользователи на предоставленных участках возводят временные (навесы, сторожки, изгороди, загоны, клетки-шеды) и капитальные (помещения для зооветлабораторий и размещения персонала, холодильники для хранения кормов зверофермы, помещения для стойлового содержания маралов) строения. Размеры указанных строений, их размещение, условия содержания указываются в договоре и лесном билете.
13. Лесопользователи соблюдают условия договора долгосрочного лесопользования, а также условия, определенные лесорубочным билетом, лесным билетом в соответствии с со статьей 38 Кодекса.

4-тарау. Ара ұялары мен омарталар орналастыру тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Ара ұялары мен омарталар орналастыруға арналған учаскелер орман шеттерінен, алаңқайлардан және орман көмкермеген басқа да алқаптардан ағаш кесу, орман алаңдарын тазарту, жырту және оларда жылжымалы омарталар үшін тұрақты үлгідегі құрылыстар тұрғызу құқығынсыз беріледі.
Тұрақты омарталар орналастыруға арналған учаскелер ұзақ мерзімді орман пайдалану кезінде орман пайдаланушыларға арнайы бекітіп берілген учаскелерден беріледі.
15. Орман пайдаланушылар ара ұяларын орнатады және уақытша құрылыстар - күзет үйшіктерін, ара ұяларын, бал жинау құрал-жабдықтарын, өнімдерін сақтайтын қоймалар салады, уақытша қара жолдар тартады. Аталған құрылыстардың шекті мөлшері, түрі және сипаты, оларды құлату (алып кету) тәртібі, сондай-ақ тартылатын жолдардың бағыты, ұзындығы және мөлшері орман билетінде айқындалады.
16. Орман пайдаланушыға ара ұялары мен омарталар орналастыру үшін берілген учаске мемлекеттік қажеттіліктер немесе мемлекеттік орман қорының санатын өзгерту үшін алып қойылған жағдайда осы учаскені пайдалану оны пайдалану мерзіміне қарамастан тоқтатылады, бірақ орман пайдаланушыға бұл жайында кемінде бір ай бұрын ескерту жасалуы қажет. Орман пайдаланушының өтініші бойынша оған бұл учаскенің орнына бал жинау маусымы аяқталғанға дейін ара ұялары мен омарталар орналастыруға жарамды басқа бос учаске беріледі.
5-тарау. Көкөніс өсіруді, бақша өсіруді, бақ өсіруді және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруді жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Көкөніс өсіру, бақша өсіру, бақ өсіру және өзге де ауылшаруашылық дақылдарын өсіру (дәрілік өсімдіктерді, жеміс және жидек дақылдарын плантацияда өсіруді қоса алғанда) үшін учаскелер мемлекеттік орман қорының ормансыз алқаптарынан беріледі. Бөлінген учаскелерде өсірілетін ауылшаруашылық дақылдарының нақты түрлері мен алқаптары келісім шартта және орман билетінде көрсетіледі.
Көрсетілген учаскелер мемлекеттік орман қорының санаты өзгерген жағдайда орман пайдаланушы осы учаскелерде өсіріп жатқан ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімін жинап алуды аяқтағанша алынып қойылмайды. Плантациялық дақылдар егілген учаскелер алып қойылған жағдайда орман иеленуші орман пайдаланушымен келісім бойынша құны бірдей басқа учаске береді және бұл дақылдарды ыңғайлы мерзімде осы учаскеге көшіруге (қайта отырғызуға) көмек көрсетеді.

Глава 4. Порядок размещения ульев и пасек
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Участки для размещения ульев и пасек предоставляются на опушках леса, прогалинах и других непокрытых лесом угодьях без права рубки леса, расчистки, распашки лесных площадей и возведения на них построек капитального типа для передвижных пасек.
Участки для размещения постоянных пасек предоставляются на специально закрепленных за лесопользователями участках при долгосрочном лесопользовании.
15. Лесопользователи устанавливают улья и возводят временные строения – сторожки, постройки для хранения ульев, инвентаря и продуктов медосбора, прокладывать к пасеке временные грунтовые дороги. Предельные размеры, вид и характер указанных строений, порядок их сноса (выноса), а также направление, протяженность и размеры прокладываемых дорог определяются в лесном билете.
Глава 5. Порядок осуществления огородничества, бахчеводства, садоводства и выращивание иных сельскохозяйственных культур
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Участки для огородничества, бахчеводства, садоводства и выращивания иных сельскохозяйственных культур (включая плантационное выращивание лекарственных растений, плодовых и ягодных культур) предоставляются на нелесных угодьях государственного лесного фонда. Конкретные виды и площади выращиваемых сельскохозяйственных культур на выделенных участках указываются в договоре и лесном билете.
Указанные участки в случае изменения категории государственного лесного фонда не изымаются до завершения сбора лесопользователем урожая выращиваемых им на этих участках сельскохозяйственных культур. В случае изъятия участков, занятых плантационными культурами, лесовладельцем, по согласованию с лесопользователем предоставляется другой равноценный участок и предоставляется помощь лесопользователю в переносе (пересадке) этих культур в приемлемые сроки на этот участок.

Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Осы дақылдарды өсіру кезінде пайдаланылатын жерлер мен қоршаған ортаның жай-күйіне теріс әсер етпейтін агротехника қолданылады.
Гербицидтер мен қажет емес өсімдіктермен күресуге арналған өзге химиялық заттарды пайдалану "Пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" Техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 мамырдағы № 515 қаулысымен бекітілген "Пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" Техникалық регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
19. Көкөніс өсіруді, бақша өсіруді, бақ өсіруді және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруді жүзеге асыру кезінде суару үшін су ресурстарын пайдалануды орман пайдаланушылар 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95-бабы 6-тармағына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Орман пайдаланушылар берілген учаскелерде уақытша құрылыстар – күзет үйшіктерін, құрал-жабдықтар, тыңайтқыштар, өсірілген өнімді сақтайтын қалқалар, су тарту құрылыстарын салады, уақытша қара жолдар тартады. Бұл құрылыстардың мөлшері, түрі және мақсаты, оларды құлату (алып кету) тәртібі, сондай-ақ тартылатын су жүйелері мен жолдардың бағыты, ұзындығы және мөлшері орман билетінде айқындалады.
6-тарау. Дәрілік өсімдіктерді, техникалық шикізатты дайындау мен жинауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Орман пайдаланушылар мемлекеттік орман қоры аумағында дәрілік (жапырақтар, гүлдер, жемістер, бүршіктер, тамырлар, шөптердің және бұталардың кейбір түрлерінің түйнектері, қалемшелері) және техникалық шикізат дайындауды жүзеге асырады.
22. Дәрілік және техникалық шикізат дайындау (жинау) өсімдіктердің дер кезінде қалпына келуін және олардың қорларының молығып отыруын қамтамасыз ететін көлемдерде жүргізіледі.
23. Дәрілік және техникалық шикізатты кәсіпшілік мақсатта дайындау (жинау) осы мақсаттар үшін арнайы бөлінген учаскелерде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
18. При возделывании указанных культур применяется агротехника, не оказывающая отрицательного воздействия на состояние используемых земель и окружающей среды.
Использование гербицидов и иных химических средств борьбы с нежелательной растительностью осуществляется в соответствии с Техническим регламентом "Требования к безопасности пестицидов (ядохимикатов)", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2008 года № 515 "Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности пестицидов (ядохимикатов)".
19. При осуществлении огородничества, бахчеводства, садоводства и выращивания иных сельскохозяйственных культур использование водных ресурсов для полива, осуществляется лесопользователями в соответствии с пунктом 6 статьи 95 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
20. Лесопользователи возводят на выделенных участках временные строения – сторожки, навесы для хранения инвентаря, удобрений, выращенной продукции, сооружения-водоводы, прокладывать временные грунтовые дороги. Размеры, вид и назначение указанных строений, порядок их сноса (выноса), а также направление, протяженность и размеры прокладываемых водоводов и дорог определяются в лесном билете.
Глава 6. Порядок осуществления заготовки и сбор лекарственных растений, технического сырья
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. Лесопользователи осуществляют на территории государственного лесного фонда заготовку лекарственного (листьев, цветов, плодов, почек, корней, корневищ, клубней травянистых растений и некоторых видов кустарников) и технического сырья.
22. Заготовка (сбор) лекарственного и технического сырья производится в объемах, обеспечивающих своевременное восстановление растений и воспроизводство их запасов.
23. Промысловая заготовка (сбор) лекарственного и технического сырья осуществляется на специально отведенных участках.

24. Дербес тұтыну үшін дәрілік алуан түрлі шөптер дайындау да (жинау) арнайы бөлінген учаскелерде жүзеге асырылады, бұл ретте орман билетінде дайындау шекарасы (орманшылық, шатқал, орам, телім) көрсетіледі.
7-тарау. Жабайы жемістер, жидектер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар және басқа да тамақ өнімдерін дайындау мен жинауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Мемлекеттік орман қоры аумағында жабайы жемістер, жидектер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар және басқа да азықтық өнімдер өндіріледі.
26. Балқарағай мен грек жаңғағы екпелерінде жаңғақ кәсіпшілігі аймақтары мен учаскелері бөлінеді, олар пайдаланушы заңды тұлғаларға ұзақ немесе қысқа мерзімді орман пайдалану негізінде жаңғақ дайындау және жанама орман пайдаланудың басқа да түрлері үшін бекітіліп беріледі.
27. Жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да азықтық өнімдер дайындау ормандағы жеміс, жаңғақ, жидек өсімдіктері мен саңырауқұлақ алаңқайларына зиян келтірмейтін тәсілдермен қатаң белгіленген мерзімде ағаштар мен бұталарды кеспей жүргізілуге тиіс.
28. Жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да азықтық өнімдер дайындау үшін берілген учаскелерде орман пайдаланушылар уақытша құрылыстар - қалқалар, қоймалар, күзет үйшіктерін, жемістер, жаңғақтар, жидектер мен саңырауқұлақтар, азықтық өнімдер өңдеуге арналған қондырғылар, кептіргіштер салады, сондай-ақ бар орман жолдарын пайдаланады. Құрылыстардың, сондай-ақ пайдаланылатын қондырғылардың мөлшері, түрі және мақсаты орман билетінде көрсетіледі.
8-тарау. Мүк, орман төсенішін және жерге түскен жапырақтарды, қамыс дайындауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Мүк, орман төсеніші мен жерге түскен жапырақтарды, қамыс дайындау оларды құрылыста, жемшөп өндірісінде, мал тұратын қора-жайларда пайдалану үшін, көң дайындау үшін және басқа мақсаттарда жүзеге асырылады.
30. Аталған өсімдік шикізатын дайындау қоршаған ортаға зиян келтірмей, орман биоценоздарының тұтастығын сақтауды қамтамасыз ететін тәсілдермен, осы ресурстарды ықтимал алудың ғылыми негізделген нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.

24. Заготовка (сбор) лекарственного разнотравья для собственного потребления осуществляется также на специально отведенных участках, при этом в лесном билете указываются границы заготовки (лесничество, урочище, квартал, выдел).
Глава 7. Порядок заготовки и сбор дикорастущих плодов, ягод, орехов, грибов и других пищевых продуктов
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
25. На территории государственного лесного фонда производится заготовка дикорастущих плодов, ягод, орехов, грибов и других пищевых продуктов.
26. В кедровых насаждениях и насаждениях ореха грецкого осуществляются выделение орехопромысловых зон и участков, которые закрепляются за юридическими лицами-пользователями для заготовки орехов и других видов побочного пользования на основе долгосрочного или краткосрочного лесопользования.
27. Заготовка дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов должна производиться без рубки деревьев и кустарников строго в установленные в лесном билете сроки и способами, не наносящими вред лесным плодовым, орехоносным, ягодным растениям и грибницам.
28. На участках, предоставленных для заготовки дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, лесопользователи возводят временные строения – навесы, хранилища, сторожки, установки для переработки дикорастущих плодов, орехов, ягод и грибов, пищевых растений, сушилки, а также пользоваться существующими лесными дорогами. Размеры, вид и назначение строений, а также используемых установок указываются в лесном билете.
Глава 8. Порядок осуществления заготовки мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2017 № 445 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
29. Заготовка мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша, осуществляется для использования их в строительстве, кормопроизводстве, в животноводческих помещениях, для приготовления компоста и иных целей.
30. Заготовка, лесной подстилки и опавших листьев, камыша осуществляется в соответствии с научно обоснованными нормами возможного изъятия этих ресурсов способами, обеспечивающими сохранение целостности лесных биоценозов, без причинения вреда окружающей среде.