"Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 18 шілдедегі № 265 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 4 маусымдағы № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 тамызда № 11906 болып тіркелді
«Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының
1998 жылғы 20 қазандағы Заңының 7-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 18 шілдедегі № 265 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4336 тіркелген, 2006 жылғы 17 тамыздағы № 150 (956) «Заң газеті» газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлік есеп пен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                                    Б. Сұлтанов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
инвестициялар және даму министрі
__________ Ә.Исекешев
2015 жылғы «_____» __________
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е.Досаев
2015 жылғы 10 шілде
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 4 маусымдағы
№ 346 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2006 жылғы 18 шілдедегі
№ 265 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының кәсіби аудиторлық ұйымдарды (бұдан әрі - кәсіби ұйымдар) аккредиттеу жүргізу тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 265 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных аудиторских организаций"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 июня 2015 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2015 года № 11906
В соответствии с подпунктом 2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 265 «Об утверждении Правил аккредитации профессиональных аудиторских организаций» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4336, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 17 августа 2006 года № 150 (1130) следующее изменение:
Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодичных печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Султанов
«СОГЛАСОВАН»
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
«__» __________ 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
10 июля 2015 год
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 июля 2015 года № 346
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 июля 2006 года № 265
Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности» (далее - Закон) и определяют порядок проведения аккредитации профессиональных аудиторских организаций Республики Казахстан (далее - профессиональные организации) уполномоченным органом в области аудиторской деятельности (далее - уполномоченный орган).

2. Кәсіби ұйымдар уәкілетті органның Заңға сәйкес кәсіби ұйымдардың құқықтылығын ресми мойындау мақсатында аккредиттеуден өтеді.
2. Аккредиттеу жүргізу тәртібі
3. «Электрондық үкіметтің» www.egov.kz веб-портал арқылы (бұдан әрі – Портал) кәсіби ұйымдар аккредиттеуден өту үшін мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіби ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтер нысаны.
4. Кәсіби ұйымдардың құжаттарын қарау және аккредиттеу туралы куәлік беру, қайта ресімдеу туралы шешім қабылдау мерзімі осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттардың қабылданған күнінен бастап бес жұмыс күнін құрайды.
5. Кәсiби ұйымдар мынадай талаптарға жауап береді:
1) аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар ғана кәсіби ұйымдардың құрылтайшылары және қатысушылары болып табылады;
2) аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бір ғана кәсіби ұйымның мүшелері болып табылады;
3) Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Этика кодексінің талаптарына сәйкес келетін Этика кодексін әзірлейді және қабылдайды.
Кәсіби ұйымдардың басқару органы аудиторлар – соңғы бес жылдың үш жылы ішінде қаржылық ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен саны кемінде үш аудитор болатын кәсіби аудиторлар ұйымының мүшелері санынан қалыптасады.
Кәсіби ұйымдардың мынадай:
1) сапасын бақылау бойынша;
2) аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
3) аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
4) этика мәселелері бойынша;
5) дауларды қарау бойынша жұмыс органдары (комитеттері) бар.
Кәсіби ұйымдардың сондай-ақ қалауы бойынша басқа жұмыс органдары (комитеттері) болуы мүмкін.
6. Кәсіби ұйымның аккредиттелуі туралы куәлік аккредиттеуді растайтын ресми құжат болып табылады, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында әркет етеді және әрекет ету мерзімі шектеусіз беріледі.
7. Кәсіби ұйымның заңды мекенжайы өзгерген жағдайда аккредиттелуі туралы куәлік қайта ресімдеуге жатады.
Кәсiби аудиторлық ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті қайта рәсімдеу үшін заңды мекенжайы өзгерген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Порталға осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кәсiби ұйымның уәкілетті тұлғасы ұсыну қажет.
8. Уәкілетті орган аккредиттелген кәсіби ұйымдар тізілімін жүргізеді және оны уәкілетті органның сайтына орналастырады.
Уәкілетті орган аккредиттелген кәсіби ұйымдар тізілімі өзгерген жағдайда өз интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты өзгеріс туралы ақпарат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жаңартады.
Кәсіби аудиторлық ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтiнiш
____________________________________________________________________
(кәсіби аудиторлық ұйымның толық атауы, БСН)
________________________________________ қызметтi жүзеге асыру үшiн
___________________ аккредиттеудi (қайта рәсімдеуді, телнұсқа беруді)
сұраймын.
Орналасқан жері: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
20__ ж. «__»____________________
Кәсiби аудиторлық ұйымның
басшысы __________________________________
(Тегі, аты және әкесінің аты
(болған кезде)
Кәсіби аудиторлық ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың
тізбесі
Мүшелер _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кәсіби аудиторлық ұйымның атауы, БСН көрсетіледі)
№ 1 кесте
Р/с
Аудитордың ЖСН
Ауди тордың тегі
Ауди тордың аты
Аудитордың әкесінің аты (болған кезде)
Почта индексі
Ел/облыс/аудан/ елді мекен
Көшенің атауы
Үйдің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ 1 кестенің жалғасы
Үйдің индексі
Пәтердің/офистің нөмірі
Телефоны
Біліктілік куәлігінің нөмірі
Біліктілік куәлігінің берілген
күні
Кәсіби ұйымға өту күні
Кәсіби аудиторлық ұйымға мүшелігін растайтын құжаттың немесе мүшелік билетінің нөмірі
Жұмыс орны (аудиторлық ұйымның атауы)
10
11
12
13
14
15
16
17
№ 2 кесте
Р/с
Аудиторлық ұйымның БСН
Ауди торлық ұйым ның атауы
Почта индексі
Ел/облыс/аудан/елді мекен
Көшенің атауы
Үйдің нөмірі
Үйдің индексі
Пәтердің/офистің нөмірі
Телефон нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
№ 2 кестенің жалғасы
Соңғы тіркеу/ қайта тіркеу күні
Аудиторлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия нөмірі
Аудиторлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның беріл
ген күні
Кәсіби аудиторлық ұйымға
өту күні
Кәсіби аудиторлық ұйымға мүшелігін растайтын құжаттың немесе мүшелік билетінің нөмірі
Аудиторлық ұйым басшысының ЖСН
Аудиторлық ұйым басшысының тегі
Аудиторлық ұйым басшысының аты
Аудиторлық ұйым басшысының әкесінің аты (болған кезде)
«Ауди-тор» біліктілік куәлігінің нөмірі
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Кәсіби аудиторлық ұйымның құрылымы
(комитеттер, бөлімдер және т.б.)
Р/с №
Кәсіби аудиторлық ұйым бөлімшесінің атауы
Бөлімше басшысының ЖСН
Бөлімше басшының тегі
Бөлімше басшының аты
Бөлімше басшының әкесінің аты
Лауазымының атауы
Байланыс телефоҒны
Бөлімше басшысының лауазымы
Аудитордың ЖСН
Аудитордың тегі
Аудитордың аты
АудиторҒдың әкесінің аты (болған кезде)
Аудит саласындағы жұмыс тәжірибесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
сапаны бақылау бойынша
халықаралық аудит және қаржылық есептілік стандарттары бойынша
аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша
этика мәселелері бойынша
дауларды қарастыру бойынша
*
Ескертпе:
* кәсіби ұйымдардың басқа жұмыс органдары (комитеттері) болуы мүмкін.
Кәсіби аудиторлық ұйымның
басшысы __________________________________ ______________
(Тегі, аты және әкесінің аты          (күні)
(болған кезде)

2. Аккредитацию проходят профессиональные организации в целях официального признания уполномоченным органом правомочий профессиональных организаций в соответствии с Законом.
2. Порядок проведения процедуры аккредитации
3. Профессиональные организации для аккредитации представляют через веб-портал «электронного правительства» www.egov.kz (далее - Портал):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) профессиональной организации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форму сведений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Срок рассмотрения документов профессиональных организаций и принятия решения о выдаче, переоформлении свидетельства об аккредитации составляет пять рабочих дней со дня приема документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
5. Профессиональные организации отвечают следующим требованиям:
1) учредителями и участниками профессиональных организаций являются только аудиторы и аудиторские организации;
2) аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации;
3) разрабатывают и принимают Кодекс этики, соответствующий требованиям Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров.
Орган управления профессиональных организаций формируется из числа аудиторов – членов профессиональной организации в количестве не менее трех аудиторов с опытом работы в области аудита в течение трех лет из последних пяти.
Профессиональные организации имеют следующие рабочие органы (комитеты):
1) по контролю качества;
2) по международным стандартам аудита и финансовой отчетности;
3) по повышению квалификации аудиторов;
4) по вопросам этики;
5) по рассмотрению споров.
Профессиональные организации могут иметь другие рабочие органы (комитеты).
6. Свидетельство об аккредитации профессиональной организации является официальным документом, удостоверяющим аккредитацию, действует на всей территории Республики Казахстан и выдается без ограничения срока действия.
7. В случае изменения юридического адреса профессиональной организации свидетельство об аккредитации подлежит переоформлению.
Для переоформления свидетельства об аккредитации профессиональной организации в течение десяти календарных дней со дня изменения юридического адреса необходимо уполномоченным лицом профессиональной организации представить на Портал запрос по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Уполномоченный орган ведет реестр аккредитованных профессиональных организаций и размещает его на сайте уполномоченного органа.
В случае изменения реестра аккредитованных профессиональных организаций уполномоченный орган обновляет размещенную на интернет-ресурсе информацию в течение трех рабочих дней со дня поступления информации об изменении.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
профессиональной аудиторской
организации
Форма
Запрос
Прошу аккредитовать (переоформить, выдать дубликат)
____________________________________________________________________
(полное наименование профессиональной аудиторской организации, БИН)
для осуществления деятельности _____________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах
«___» ___________20__ г.
Руководитель
профессиональной аудиторской
организации                    ________________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 2
к Правилам аккредитации
профессиональной аудиторской организации
Форма
Форма сведений
Перечень аудиторов и аудиторских организаций
Членов ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование профессиональной аудиторской организации,
БИН)
Табл. № 1
п/п
ИИН аудитора
Фамилия аудитора
Имя аудитора
Отчество (при его наличии) аудитора
Почтовый индекс
Страна/область/район/населенный пункт
Название улицы
Номер дома
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы № 1
Индекс дома
Номер квартиры/офиса
Телефона
Номер квалификационного свидетельства
Дата выдачи квалификационного свидетельства
Дата вступления в профессиональную организацию
Номер членского билета или документа, подтверждающего членство в профессиональной аудиторской организации
Место работы (наименование аудиторской организации)
10
11
12
13
14
15
16
17
Таблица № 2
п/п
БИН аудиторской организации
Наименование аудиторской организации
Почтовый индекс
Страна/область/район/населенный пункт
Название улицы
Номер
дома
Индекс дома
Номер квартиры/офиса
Номер телефона
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы № 2
Дата последней пере/ регистрации
Номер лицензии на осуществление аудиторской деятельности
Дата выдачи лицензии на осуществление аудиторской деятельности
Дата вступления в профессиональную аудиторскую организацию
Номер членского билета или документа, подтверждающего членство в профессиональной организации аудиторов
ИИН руководителя аудиторской организации
Фамилия руководителя аудиторской организации
Имя руководителя аудиторской организации
Отчество (при его наличии) руководителя аудиторской организации
Номер квалификационного свидетельства «аудитор»
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Структура профессиональной аудиторской организации
(комитеты, отделы и т. д.)
№ п/п
Наименование подразделения профессиональной аудиторской организации
ИИН руководителя подразделения
Фамилия руководителя подразделения
Имя руководителя подразделения
Отчество (при его наличии) руководителя подразделения
Наименование должности
Контактный телефон
Должность руководителя подразделения
ИИН аудитора
Фамилия аудитора
Имя аудитора
Отчество (при его наличии) аудитора
Опыт работы в области аудита
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
по контролю качества
по международным стандартам аудита и финансовой отчетности
по повышению квалификации аудиторов
по вопросам этики
по рассмотрению споров
*
Примечание:
* профессиональные организации могут иметь другие рабочие органы (комитеты).
Руководитель профессиональной
аудиторской организации  ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________
(дата)