Автомобиль, теміржол, ішкі су көлігі және сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 739 және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 543 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 тамызда № 11914 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1205 және Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 823 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 14.12.2015 № 1205 және Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 823 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының
11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы, 13-бабы 3-тармағы, 15-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес автомобиль көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес теміржол көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бақылау саласындағы автомобиль көлігі саласында тексеру парағының нысаны;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бақылау саласындағы теміржол көлігі саласында тексеру парағының нысаны;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы ішкі су көлігі саласында тексеру парағының нысаны;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы сауда мақсатында теңізде жүзу саласында тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;

Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в области автомобильного, железнодорожного, внутреннего водного транспорта и торгового мореплавания
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 739 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 543. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2015 года № 11914. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1205 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 823
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 14.12.2015 № 1205 и Министра национальной экономики РК от 29.12.2015 № 823 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, пунктом 3 статьи 13, пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области автомобильного транспорта согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) критерии оценки степени риска в области железнодорожного транспорта согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) форму проверочного листа в сфере государственного контроля в области автомобильного транспорта согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) форму проверочного листа в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) форму проверочного листа в сфере государственного контроля и надзора в области внутреннего водного транспорта согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) форму проверочного листа в сфере государственного контроля и надзора в области торгового мореплавания согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.
3. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;

3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму           Ұлттық экономика министрі
министрі                          ______________ Е. Досаев
_______________Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
_________________ С. Айтпаева
2015 жылғы «____»__________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 739 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 543 бірлескен бұйрығына
1 қосымша
Автомобиль көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Осы автомобиль көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері «Қазақстан Республикасында мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына 11 бабы 1 тармағы 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Критерийлерде мына негізгі түсінік қолданылады:
1) автомобиль көлігі саласындағы субъектілерді тексеру – автомобильмен тасымалдаушылар, такси тасымалдаушылар, автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері көрсететін қызметтер, техникалық қарап тексеру операторлары;
2) Тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
3) Тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері – тексерілетін субъектінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, тексерілетін субъектілерді әртүрлі тәуекел дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың объектівті критерийлер (бұдан әрі – объектівті критерийлер) – белгілі қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байлагнысты және жеке тексерілетін субъектіден (объектіден) тікелей байланысты емес тексаерілетін субъектілерді (объектілерді) таңдау үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъектівті критерийлер (бұдан әрі – субъектівті критерийлер) – нақты тексерілетін субъектісі (объектісі) қызметі нәтижесіне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) таңдау үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
3. Осы критерийлер объективті және субъективті критерийлер арқылы қалыптастырылады.
2. Объективті критерийлер
4. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесі бойынша бастапқы жатқызылуы объективті критерийлер негізінде жүзеге асырылады.
5. Автомобиль саласындағы тәуекелді анықтау тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіру, қоршаған ортаға, ұйымдардың жеке және заңды тұлғаларының заңды мүддесіне зиян келтіру мүмкіндігіне және автокөлік құралдары мен көлік инфрақұрылымын пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз етуіне байланысты жүргізіледі.
6. Объективті критерийлер бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне:
1) автомобильмен тасымалдаушы;
2) таксимен тасымалдаушы;
3) техникалық қарап тексеру операторы;
7. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге қатысты таңдаулы, жоспардан тыс тексерістер мен басқа бақылау түрлері жүргізіледі.
3. Субъективті критерийлер
8. Субъективті критерийлерді белгілеу тексеру нәтижесін және көлік оқиғалары жөніндегі ақпараттарды талдау негізінде жүзеге асырылады.

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего совместного приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
______________ С. Айтпаева
«__» _________ 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 739
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года № 543
Критерии оценки степени риска в области
автомобильного транспорта
1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области автомобильного транспорта (далее – критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. В критериях используются следующие основные понятия:
1) проверяемые субъекты в области автомобильного транспорта (далее – проверяемые субъекты) – автомобильные перевозчики, перевозчики такси, лица, оказывающие услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров, а также операторы технического осмотра;
2) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
3) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью проверяемого субъекта, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести проверяемых субъектов к различным степеням риска;
4) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
5) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта).
3. Настоящие критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
4. Первичное отнесение проверяемых субъектов по степеням рисков осуществляется на основе объективных критериев.
5. Определение риска в области автомобильного транспорта осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, от несоблюдения безопасности эксплуатации автотранспортных средств.
6. По объективным критериям к высокой степени риска относятся проверяемые субъекты (объекты):
1) автомобильные перевозчики;
2) перевозчики такси;
3) операторы технического осмотра.
К не отнесенным к высокой степени риска относятся лица, оказывающие услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров.
7. В отношении проверяемых субъектов, отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные проверки, внеплановые и иные формы контроля.
3. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется на основании анализа результатов проверок, мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, жалоб и обращений, официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации, а также анализа сведений, предоставляемых уполномоченными государственными органами и организациями.

9. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері қолданылады:
1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері. Бұл ретте бұзушылық дәрежесінің ауыртпалығы (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңдары талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
2) тексерілетін субъектілер беретін, соның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы берілетін есеп мен мәліметтерді мониторингтау нәтижесі.
3) расталған шағымдар мен үндеулердің болуы және саны;
4) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;
5) уәкілетті органдар және ұйымдар берген мәліметтерді талдау нәтижесі;
10. Осы критерийдің 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздері негізінде осы критерийге қосымшаға сәйкес субъективті критерийлер айқындалады, солар арқылы тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері беріледі.
11. Субъективті критерийлердің тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша бағаланады.
12. Алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін тексерілетін субъектілерге ұсынылатын талаптар өрескел, елеулі және елеусізге бөлінген.
Өрескелге аса ауыр жағдайларға әкеліп соғатын критерийлер жатқызылған.
Тәуекел дәрежесін есептеу кезінде орындалмаған талаптардың (индикаторлар) үлес салмағы анықталады.
Бір өрескел дәрежедегі критерийдің сақталмауы 100 көрсеткішке теңестіріледі.
Егер өрескел дәрежедегі критерий (индикаторлар) анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз дәрежедегі талаптардың (индикаторлар) жиынтық көрсеткіштері есептеледі.
Елеулі көрсеткіштерді айқындау барысында 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептелінеді:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
мұнда:
Рз елеулі дәрежедегі критерийлер көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіге (объектіге) ұсынылған елеулі дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
Р2 –елеулі дәрежедегі бұзушылық критерийлерінің (индикаторларының) саны.
Елеусіз дәрежедегі көрсеткішті айқындаған кезде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептелінеді:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
мұнда:
Рн елеусіз дәрежедегі критерийлер көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіге (объектіге) ұсынылған елеусіз дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
Р2 – елеусіз дәрежедегі бұзушылық критерийлерінің (индикаторларының) саны.
13. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және келесі формула бойынша көрсеткіштерді жиынтықтау жолымен айқындалады:
Р = Рз + Рн
мұнда:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз елеулі дәрежедегі критерийлер көрсеткіштері;
Рн – елеусіз дәрежедегі критерийлер көрсеткіштері;

9. Для оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
5) результаты анализа сведений, предоставляемых уполномоченными органами и организациями.
10. На основании источников информации, указанных в пункте 9 настоящих критериев определяются субъективные критерии оценки степени риска согласно приложению к настоящим критериям, по которым присваиваются показатели степени риска.
11. Показатель степени риска субъективных критериев оценивается по шкале от 0 до 100.
12. Для оценки степени рисков по результатам предыдущих проверок критерии, предъявляемые к проверяемым субъектам, подразделены на грубые, значительные и незначительные.
К грубым отнесены критерии, нарушения которых приведут к наиболее тяжким последствиям.
При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных критериев.
Один не выполненный критерий грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если критериев грубой степени не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель критериев значительной и не значительной степени.
При определении показателя значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель расчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз показатель критериев значительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов значительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных критериев значительной степени.
При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель расчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн показатель критериев незначительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов незначительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных критериев незначительной степени.
13. Общий показатель степени риска (УР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р – общий показатель степени риска;
Рз показатель критериев значительной степени;
Рн показатель критериев незначительной степени;

9. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері қолданылады:
1) тексерілетін субъекті кінәсінен көлік оқиғаларының орын алуы;
2) алдыңғы тексерулердің нәтижелері. Бұл ретте бұзушылық дәрежесінің ауыртпалығы (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңдары талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді.
10. Осы критерийдің 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздері негізінде осы критерийге қосымшаға сәйкес субъективті критерийлер айқындалады, солар арқылы тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері беріледі.
11. Субъективті критерийлердің тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша бағаланады.
12. Алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін тексерілетін субъектілерге ұсынылатын талаптар өрескел, елеулі және елеусізге бөлінген.
Өрескелге аса ауыр жағдайларға әкеліп соғатын критерийлер жатқызылған.
Тәуекел дәрежесін есептеу кезінде орындалмаған талаптардың (индикаторлар) үлес салмағы анықталады.
Бір өрескел дәрежедегі критерийдің сақталмауы 100 көрсеткішке теңестіріледі.
Егер өрескел дәрежедегі критерий (индикаторлар) анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз дәрежедегі талаптардың (индикаторлар) жиынтық көрсеткіштері есептеледі.
Елеулі көрсеткіштерді айқындау барысында 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептелінеді:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
мұнда:
Рз елеулі дәрежедегі критерийлер көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіге (объектіге) ұсынылған елеулі дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
Р2 – елеулі дәрежедегі бұзушылық критерийлерінің (индикаторларының) саны.
Елеусіз дәрежедегі көрсеткішті айқындаған кезде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептелінеді:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
мұнда:
Рн елеусіз дәрежедегі критерийлер көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіге (объектіге) ұсынылған елеусіз дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
Р2 – елеусіз дәрежедегі бұзушылық критерийлерінің (индикаторларының) саны.
13. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және келесі формула бойынша көрсеткіштерді жиынтықтау жолымен айқындалады:
Р = Рз + Рн
мұнда:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз елеулі дәрежедегі критерийлер көрсеткіштері;
Рн – елеусіз дәрежедегі критерийлер көрсеткіштері;
14. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіші бойынша тексерілетін субъектісі мыналарға жатады:
1) жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 60-тан 100-ге дейінгі көрсеткіш кезінде және оған қатысты ішінара тексерулер жүргізіледі;
2) жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандар - 0-ден 60-қа дейінгі көрсеткіш кезінде және оған қатысты ішінара тексерулер жүргізілмейді.

9. Для оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) наличие транспортных происшествий по вине проверяемого субъекта;
2) результаты предыдущих проверок. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан;
10. На основании источников информации, указанных в пункте 9 настоящих критериев определяются субъективные критерии оценки степени риска согласно приложению к настоящим критериям, по которым присваиваются показатели степени риска.
11. Показатель степени риска субъективных критериев оценивается по шкале от 0 до 100.
12. Для оценки степени рисков по результатам предыдущих проверок критерии, предъявляемые к проверяемым субъектам, подразделены на грубые, значительные и незначительные.
К грубым отнесены критерии, нарушение которых приведут к наиболее тяжким последствиям.
При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных критериев (индикаторов).
Один не выполненный критерий грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если критериев (индикаторов) грубой степени не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель критериев (индикаторов) значительной и не значительной степени.
При определении показателя значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель расчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз показатель критериев значительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов значительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных критериев (индикаторов) значительной степени.
При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель расчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн показатель критериев незначительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов незначительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных критериев (индикаторов) незначительной степени.
13. Общий показатель степени риска (Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р – общий показатель степени риска;
Рз показатель критериев значительной степени;
Рн показатель критериев незначительной степени.
14. По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенные к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.

4) аумақтарды және су акваториясын, пирстердi, бокстарды, арқандап байлау құрылғыларын, құтқару және өртке қарсы құралдарды жарықтандыру үшiн жарық беру құрылғыларымен. Жарық беру құрылғылары бағытты әрекетке арналған қалпақтармен жарақталады. Қараңғы түскеннен бастап айлақтардың өзектi артқы жағында айнала жарық беретiн ақ оттар әрбiр 50 метр сайын жағылады, бiрақ айлақ төсемiнен екi метр биiктiкте орналасқан кемiнде екi от болады.
3
База-тұрақта шағын көлемді кемелердiң шығуы мен олардың қайта келуiн есепке алу журналының еркін нысанда жүргiзiлуi
4
Мыналар орналастыратын база-тұрақта стендті ресімдеу бойынша талаптардың сақталуы:

4) осветительными устройствами для освещения территории и водной акватории, пирсов, боксов, швартовых устройств, спасательных и противопожарных средств. Осветительные устройства оснащаются колпаками направленного действия. С наступлением темноты на стержневых кормах причалов зажигаются белые огни кругового освещения через каждые 50 метров, но не менее двух огней, расположенных на высоте двух метров от настила причала.
3
Ведение на базе-стоянке журнала учета выхода маломерных судов и их возвращения в произвольной форме
4
Соблюдение требовании по оформлению стенда на базе-стоянке, на котором размещаются:

1) шағын көлемді кемелердiң база-тұрақтың су айдыны бойынша және iргелес ауданда жүзу схемасы;
2) белгiленген мерзiмде база-тұраққа қайтып келмеген шағын көлемді кемелердi iздестіру және оларға көмек көрсету жөнiндегi iс-шаралар;
3) база-тұрақтағы жұмыстың iшкi тәртiбi;
4) шағын көлемдi кемелердi пайдалану қағидалары;
5) ағымдағы тәулiктерге ауа райы болжамы туралы мәлiметтер;
6) адамдармен суда болатын жазатайым оқиғалардың алдын алу шаралары жөнiндегі плакаттар;
7) жақын жердегі құқық қорғау органдары мен құтқару станциясы бөлімдерінің телефондары мен мекенжайлары
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) ______________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
______________ _________ _______________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі _________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 739 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 543 бірлескен бұйрығына
6 қосымша
Нысан
Мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы сауда мақсатында
теңізде жүзу саласында тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті_____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы__________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН_____________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
Теңіз порттарына қатысты
1
Мемлекеттік органдардың (көлік, шекара, санитариялық-карантиндік, фитосанитариялық, мемлекеттік кіріс органдарының және басқаларының) лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруы үшін олардың теңіз портына келетін кемелерге кіруін қамтамасыз ету
Теңіз көлігі мамандарын даярлау (қайта даярлау) білім беру ұйымдарына қатысты
1
Білім беру ұйымдары және теңіз оқу-тренажер орталықтары теңіз көлігі мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды уәкілетті органның хабарламасынан кейін жүзеге асырады. Хабарламаға уәкілетті орган айқындаған уәкілетті ұйымның оң қорытындысы қоса беріледі.
Теңіз көлігі мамандарын даярлау (қайта даярлау) және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны білім беру ұйымдары, теңіз оқу-тренажер орталықтары «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен береді.
2
Білім беру ұйымдары теңіз көлігі мамандарын даярлау (қайта даярлау) кезінде жүзу практикасын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) ______________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
______________ _________ _______________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі _________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 739 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 543 бірлескен бұйрығына
7 қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілердің тізбесі

1) схема движения маломерных судов по водной акватории базы-стоянки и в прилегающем районе;
2) мероприятия по поиску и оказанию помощи маломерным судам, не возвратившимся в установленные сроки на базу-стоянку;
3) внутренний распорядок работ на базе-стоянке;
4) правила пользования маломерными судами;
5) сведения о прогнозе погоды на текущие сутки;
6) плакаты по мерам предупреждения несчастных случаев с людьми на воде;
7) телефоны и адреса ближайших отделений правоохранительных органов и спасательной станции
Должностное (ые) лицо (а) ___________ ____________ __________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
___________ ____________ __________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта _______________________________ _______________
(Ф.И.О. (при наличии), должность) (подпись)
Приложение 6
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 739
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года № 543
Форма
Проверочный лист
в сфере государственного контроля и надзора
в области торгового мореплавания
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
В отношении морских портов
1
Обеспечение доступа к судам, прибывающим в морской порт, для осуществления контрольных и надзорных функций должностных лиц соответствующих государственных органов (транспортных, пограничных, санитарно-карантинных, фитосанитарных, органов государственных доходов и других)
В отношении организаций, осуществляющих подготовку (переподготовку) специалистов морского транспорта
1
Организации образования и морские учебно-тренажерные центры осуществляют подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта после уведомления уполномоченного органа. К уведомлению прилагается положительное заключение уполномоченной организации, определенной уполномоченным органом.
Уведомление о начале или прекращении деятельности по подготовке (переподготовке) и повышению квалификации специалистов морского транспорта подается организациями образования, морскими учебно-тренажерными центрами в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях»
2
Организации образования обеспечивают организацию плавательной практики при подготовке (переподготовке) специалистов морского транспорта.
Должностное (ые) лицо (а) ___________ ____________ __________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
___________ ____________ __________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта _______________________________ _______________
(Ф.И.О. (при наличии), должность) (подпись)
Приложение 7
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 739
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года № 543
Перечень утративших силу
некоторых нормативных правовых актов

1. «Автомобиль және темір жол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау, сауда мақсатында теңізде жүзу және ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік қадағалау бойынша жеке кәсіпкерлік саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 23 маусымдағы № 385 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 192 бірлескен бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде № 7089 тіркелген, «Юридическая газета» газетінде 2011 жылғы 10 тамызда № 114 (2104); 2011 жылғы 11 тамызда № 115 (2105) жарияланған.
2. «Автомобиль және темір жол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау, сауда мақсатында теңізде жүзу және ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік қадағалау бойынша жеке кәсіпкерлік саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы» Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 23 маусымдағы № 385 және Экономикалық даму және сауда министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 192 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 447 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 21 тамыздағы № 255 бірлескен бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде № 7929 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2012 жылғы 24 қазанда № 696-701 (27773) жарияланған.
3. «Автомобиль және темір жол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау, сауда мақсатында теңізде жүзу және ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік қадағалау бойынша жеке кәсіпкерлік саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 23 маусымдағы № 385 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 192 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 358 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 01-04-03/77 НҚ бірлескен бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде № 8523 тіркелген, «Егемен Қазақстан» 2013 жылғы 24 шілде № 176 (28115) жарияланған.

1. Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июня 2011 года № 385 и исполняющего обязанности Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 192 «Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области автомобильного и железнодорожного транспорта, государственному надзору в области торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7089, опубликованный в газете «Юридическая газета» 10 августа 2011 года № 114 (2104); 11 августа 2011 года № 115 (2105).
2. Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 447 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 21 августа 2012 года № 255 «О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июня 2011 года № 385 и исполняющего обязанности Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 192 «Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области автомобильного и железнодорожного транспорта, государственному надзору в области торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7929, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 24 октября 2012 года № 366-367 (27185-27186).
3. Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 358 и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 01-04-03/77 ОД «О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июня 2011 года № 385 и исполняющего обязанности Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 192 «Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области автомобильного и железнодорожного транспорта, государственному надзору в области торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8523, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 24 июля 2013 года № 238 (27512).