Ұзақ мерзімді орман пайдалану кезінде орман пайдаланушылар әзірлейтін өртке қарсы іс-шаралар жоспарларына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының м.а. 2015 жылғы 24 шілдедегі № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 тамызда № 11981 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң кейбiр мәселелерi туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі 310 Қаулысы 17 тармағы 375) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұзақ мерзімді орман пайдалану кезінде орман пайдаланушылар әзірлейтін өртке қарсы іс-шаралар жоспарларына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Орман және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар басқармасы белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден өткізуге жіберсін.
1) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Орман шаруашылығы
жануарлар дүниесі комитеті
төрағасының міндетін атқарушы              Қ. Үстеміров
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Төтенше жағдай комитеті
төрағасының міндетін атқарушы
_____________ С. Әубәкіров
2015 жылғы «__» _________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар
дүниесі комитеті төрағасының
міндетін атқарушы
2015 жылғы 24 шілдедегі
№ 189 бұйрығымен бекітілген
Ұзақ мерзімді орман пайдалану кезінде орман пайдаланушылар
әзірлейтін өртке қарсы іс-шаралар жоспарларына қойылатын
талаптар
1. Орман қоры учаскелері ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орман пайдаланушылар жыл сайын өртке қарсы іс-шаралар жоспарларын (бұдан әрі - Жоспар) әзірлейді және оны іске асырады.
Жоспар:
1) өртке қарсы алдын алу іс-шараларын;
2) орман өрттерін сөндіру іс-шараларын қамтиды.
2. Өртке қарсы алдын алу іс-шараларында шекарасында орман пайдалануға берілген орман қоры учаскесі (учаскелері) орналасқан мемлекеттік орман иеленушінің орман орналастыру материалдарына және ормандарды өртке қарсы жайластыру жоспарларына негізделген жұмыстардың нақты көлемдері мен оларды өткізу орындары көзделеді. Жоспарланатын іс-шаралар іс-әрекеттің дәйектілігін, бұдан бұрын орындалған жұмыстардың жалғастырылуын көздейді және орман иеленушілер мен орман пайдаланушылардың орман қорының көршілес учаскелерде атқарып жатқан жұмыстарымен байланыстырылады.
Өртке қарсы алдын алу іс-шараларына сондай-ақ бұрыннан бар өртке қарсы жыралар мен жолақтарға күтім жасау, өрт қадағалау мұнаралары мен өртке қарсы құрал-жабдықтар мен техниканы, жолдарды жөндеу, уақытша өрт күзетшілерін жалдау жөніндегі жұмыстар енгізіледі.
Өртке қарсы алдын алу іс-шаралары бойынша барлық жұмыстар үшін күнтізбелік орындау мерзімдері және орындауға жауапты тұлғалар, сондай-ақ осы жұмыстардың көлемі көрсетіледі.

Об утверждении требований к планам противопожарных мероприятий, разрабатываемым лесопользователями при долгосрочном лесопользовании
Приказ и.о. Председателя комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 11981
В соответствии с подпунктом 375) пункта 17 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 «Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к планам противопожарных мероприятий, разрабатываемым лесопользователями при долгосрочном лесопользовании.
2. Управлению леса и особо охраняемых природных территорий в установленном порядке:
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя комитет лесного
хозяйства и животного мира                 К. Устемиров
«СОГЛАСОВАН»
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета
по чрезвычайным ситуациям
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
___________ С. Аубакиров
«___»___________ 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Председателя
Комитета лесного хозяйства и
животного мира Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июля 2015 года № 189
Требования к планам противопожарных мероприятий,
разрабатываемым лесопользователями при долгосрочном
лесопользовании
1. Лесопользователи, которым участки лесного фонда переданы на долгосрочное лесопользование, ежегодно разрабатывают и реализуют план противопожарных мероприятий (далее – План).
План включает:
1) предупредительные противопожарные мероприятия;
2) мероприятия по тушению лесных пожаров.
2. В предупредительных противопожарных мероприятиях предусматриваются конкретные объемы работ и места их проведения, основанные на материалах лесоустройства и планах противопожарного устройства лесов государственного лесовладельца, в границах которого находится (находятся) участок (участки) лесного фонда, переданный (переданные) в лесопользование. Планируемые мероприятия предусматривают последовательность действий, продолжение ранее выполненных работ и увязываются с работами, проводимыми на соседних участках лесного фонда лесовладельцами и лесопользователями.
В предупредительные противопожарные мероприятия также включаются работы по уходу за имеющимися противопожарными разрывами и полосами, ремонту пожарных наблюдательных вышек, противопожарного оборудования и техники, дорог, найму временных пожарных сторожей.
Для всех работ по предупредительным противопожарным мероприятиям устанавливаются календарные сроки выполнения и ответственные за выполнение лица, а также указывается объем работ.

3. Орман өрттерін сөндіру іс-шаралары өрттерді өз күштерімен де, бұл өрттерді қандай да бір себептермен өз күштерімен және құралдарымен құрықтау мүмкін емес жағдайларда өрттерді сөндіруді ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарды көздейді. Соңғы жағдайда мемлекеттік орман иеленушімен келісе отырып орман өртін сөндіруге жіберілетін күштер мен техникалық құралдар, сондай-ақ орман қорының тиісті учаскесінде орналасқан аудандағы елді мекендерде орналасқан өзге де ұйымдардың күштері мен техникалық құралдары айқындалады. Орман өрттерін сөндіру іс-шаралары орман өрттерін сөндіру үшін ерікті қоғамдық құрамалар (командалар) құру, орман өрттерін сөндірумен айналысып жатқан адамдарды тамақтандыру мен медициналық көмекті, байланысты ұйымдастыру, сондай-ақ орман пайдаланушының есебінен өрт қауіпі бар маусымға жанар-жағар май материалдарының қорын жасау көзделеді.
4. Орман қоры учаскелері ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орман пайдаланушылардың жоспары ағымдағы жылдың 15 ақпанынан кешіктірілмей келісімдеу үшін мемлекеттік орман иеленушілерге беріледі. Орман кодексiнің 38-бабы 6) тармақшасына сәйкес орман пайдаланушының жоспары мемлекеттік орман иеленушімен келісіледі және оны орман пайдаланушының өзі бекітеді.

3. Мероприятия по тушению лесных пожаров предусматривают работы по организации тушения пожаров как собственными силами, так и в случаях, когда эти пожары по каким-либо причинам невозможно ликвидировать собственными силами и средствами. В последнем случае по согласованию с государственным лесовладельцем определяются силы и технические средства, которые направляются для тушения лесного пожара, а также силы и технические средства других организаций, базирующихся в населенных пунктах в районе расположения соответствующего участка лесного фонда. Мероприятия по тушению лесных пожаров предусматривает формирование добровольных общественных формирований (команд) для тушения лесных пожаров, организация питания людей, занятых тушением лесных пожаров, и медицинской помощи, связи, а также создание за счет лесопользователя резерва горюче-смазочных материалов на пожароопасный сезон.
4. План лесопользователей, которым участки лесного фонда переданы на долгосрочное лесопользование, предоставляются государственным лесовладельцам для согласования не позднее 15 февраля текущего года. План лесопользователя согласовывается государственным лесовладельцем и утверждается самим лесопользователем в соответствии с подпунктом 6) статьи 38 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года.