Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бақылау критерийлері мен тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 24 шілдедегі № 479 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 583 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 қыркүйекте № 11994 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 31.12.2015 № 719 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 31.12.2015 № 843 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына және 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-3-қосымшаларға сәйкес білім беру жүйесіне мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парақтарының нысандары бекітілсін;
2. «Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 23 шілдедегі № 293 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/7118 бірлескен бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8641 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2013 жылғы 6 қарашадағы № 247 (28186) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С. Нюсупов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң ресми жариялауды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов по проверкам за системой образования
Совместный приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 479 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 583. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2015 года № 11994. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра образования и науки РК от 31.12.2015 № 719 и и.о. Министра национальной экономики РК от 31.12.2015 № 843 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, с пунктом 3 статьи 13, и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска по проверкам за системой образования, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) формы проверочных листов в сфере государственного контроля за системой образования, согласно приложениям 2-3 к настоящему совместному приказу;
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2013 года № 293 и Первого Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра регионального развития Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 160/7118 «Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 8641, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 6 ноября 2013 года № 309 (27583)).
3. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупов С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего совместного приказа;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.

4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т. Балықбаевқа жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Т. Балықбаев
2015 жылғы 24 шілде
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Т. Жақсылықов
2015 жылғы 31 шілде
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
_______________ С. Айтпаева
2015 жылғы 30 шілде
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 шілде № 479 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілде
№ 583 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу
бойыншатәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу мақсатында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау критерийлер (бұдан әрі – критерийлер), сондай-ақ «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына және 15-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілетін тексеру парақтарының нысандары әзірленген.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – тексерілетін субъектінің (объектінің) қызметі нәтижесінде, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы, білім беру ұйымдары ұсынатын білім беру қызметі сапасының төмендеу ықтималдығы;
2) тәуекелдерді бағалау жүйесі – тексерулерді белгілеу және жүргізу мақсатында бақылау және қадағалау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
3) тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері – тексерілетін субъектінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, тексерілетін субъектілерді әртүрлі тәуекел дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері (бұдан әрі – объективті критерийлер) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері (бұдан әрі – субъективті критерийлер) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері;

4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Т. Балыкбаева.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности         Исполняющий обязанности
Министра образования и науки    Министра национальной экономики
Республики Казахстан            Республики Казахстан
_____________ Т. Балыкбаев      _____________ Т. Жақсылыков
24 июля 2015 год                31 июля 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета
по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_______________ Айтпаева С.
30 июля 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 24 июля 2015 года № 479 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 583
Критерии оценки степени риска
по проверкам за системой образования
1. Критерии оценки степени риска по проверкам за системой образования (далее – Критерии) разработаны для отбора проверяемых субъектов (объектов) с целью проведения проверок за системой образования, а также форм проверочных листов, утверждаемых в соответствии с пунктом 3 статьи 13 и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта (объекта) законным интересам физических и юридических лиц, государства, вероятность снижения качества предоставляемых образовательных услуг организациями образования;
2) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля и надзора, с целью назначения и проведения проверок;
3) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью проверяемого субъекта, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести проверяемых субъектов к различным степеням риска;
4) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
5) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта);

6) тексерілетін объектілер – бақылауға жататын, тексерілетін субъектіде меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде болатын мүлік;
7) тексерілетін субъектілер – қызметіне бақылау жүзеге асырылатын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар.
3. Критерийлер объективті және субъективті критерийлер арқылы қалыптасады.
4. Тексерілетін субъектілер (объектілер) мынадай объективті критерийлердің біреуі ескеріле отырып (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) тәуекел дәрежелері бойынша бөлінеді:
1) білім беру қызметін мемлекеттік білім беру стандартына сәйкес жүргізетін немесе білім беру қызметіне рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібі енгізілген субъектілер (объектілер) тәуекелі жоғары топқа жатады. Оларға мынадай тексерілетін субъектілер (объектілер) жатады:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
бастауыш білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
техникалық және кәсіптік білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
орта білім беруден кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты іріктеу, жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың өзге де нысандары қолданылады.
2) қосымша білім беру қызметін жүргізетін немесе білім беруді басқаруды жүзеге асыратын тексерілетін субъектілер (объектілер) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған топқа жатады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың өзге де нысандары қолданылады.
5. Жоғары тәуекел дәрежесіне объективті критерийлер бойынша жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты субъективті критерийлер қолданылады.
6. Субъективті критерийлерді анықтау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) тексерілетін субъект (объект) мемлекеттік деректер базасы, автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы тексерулер нәтижелері, бұл ретте, бұзушылықтардың ауыр дәрежесі (өрескел, маңызды, маңызды емес) тексеру парағында көрсетілген заңнамалық талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді;

6) проверяемые субъекты – физические лица, юридические лица, в том числе государственные органы, за деятельностью которых осуществляется контроль.
7) проверяемые объекты – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у проверяемого субъекта, подлежащее контролю.
3. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
4. Проверяемые субъекты (объекты) распределяются по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой степени) с учетом одного из следующих объективных критериев:
1) к группе высокого риска относятся проверяемые субъекты (объекты), образовательная деятельность которых ведется в соответствии с государственными стандартами образования или в отношении которой введен разрешительный или уведомительный порядок. К ним относятся следующие проверяемые субъекты:
организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения;
организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального образования;
организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы основного среднего образования;
организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы общего среднего образования;
организации образования, реализующие образовательные учебные программы технического и профессионального образования;
организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послесреднего образования;
организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования.
В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска применяются выборочные, внеплановые проверки и иные формы контроля.
2) к группе, не отнесенной к высокой степени риска, относятся проверяемые субъекты (объекты), ведущие дополнительную образовательную деятельность или осуществляющие управление образованием.
В отношении проверяемых субъектов (объектов), не отнесенных к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и иные формы контроля.
5. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии.
6. Для определения субъективных критериев применяются следующие информационные источники:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущих проверок, при этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;

3) расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны;
4) оқу жетістіктерін сырттай бағалау нәтижелері, кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және техникалық және қызмет көрсететін еңбек кәсіптері (мамандықтар) бойынша біліктілікті беру нәтижелері;
5) бағалаудың өзге де нысандарының нәтижелері;
6) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдардың мәліметі.
7. Субъективті критерийлер осы Критерийлерге қосымшаларға сәйкес айқындалады.
8. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлерін бағалау осы Критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
9. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлерін бағалау осы Критерийлерге 23,  4-қосымшаларғасәйкес жүзеге асырылады.
10. Техникалық және кәсіптік білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлерін бағалау осы Критерийлерге 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
11. Орта білім беруден кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлерін бағалау осы Критерийлерге 6-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
12. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлерін бағалау осы Критерийлерге 7-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
13. Бұзушылықтардың субъективті критерийлері мынадай үш ауырлық дәрежесіне бөлінеді: өрескел, маңызды, маңызды емес.
14. Тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты бір өрескел бұзушылық бар болған кезде ішінара тексеру жүргізіледі.
15. Өрескел дәреженің орындалмаған талаптары болмаған жағдайда маңызды және маңызды емес дәрежедегі бұзушылықтардың жиынтық көрсеткіші анықталады.
Маңызды дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және аталған көрсеткіш төмендегідей формула бойынша есептеледі:
= ( х 100/) х 0,7
онда:
– маңызды дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
– тексерілетін субъектілерде (объектілерде) тексеруге (талдауға) ұсынылған маңызды дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
– маңызды дәрежедегі бұзылған талаптардың саны.
Маңызды емес дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициент қолданылады және аталған көрсеткіш төмендегідей формула бойынша есептеледі:
онда:
– маңызды емес дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
– тексерілетін субъектілерде (объектілерде) тексеруге (талдауға) ұсынылған маңызды емес дәрежедегі индикаторлардың жалпы саны;
– маңызды емес дәрежедегі бұзылған талаптардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (ЕР) 0-ден 10-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және көрсеткіштерді қосу арқылы төмендегідей формула бойынша айқындалады:
онда:
– тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
– маңызды дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
– маңызды емес дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші.

3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты внешней оценки учебных достижений, результаты оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда;
5) результаты иных форм контроля;
6) сведения государственных органов, средств массовой информации.
7. Субъективные критерии определяются в соответствии с приложениями к настоящим Критериям.
8. Оценка субъективных критериев деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения осуществляется в соответствии с приложением 1 к настоящим Критериям.
9. Оценка субъективных критериев деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования осуществляется в соответствии с приложениями 234 к настоящим Критериям.
10. Оценка субъективных критериев деятельности организаций образования, реализующих образовательные учебные программы технического и профессионального образования осуществляется в соответствии с приложением 5 к настоящим Критериям.
11. Оценка субъективных критериев деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы послесреднего образования осуществляется в соответствии с приложением 6 к настоящим Критериям.
12. Оценка субъективных критериев деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования осуществляется в соответствии с приложением 7 к настоящим Критериям.
13. Субъективные критерии нарушения разделены на три степени тяжести: грубые, значительные, незначительные.
14. При наличии одного нарушения грубой степени в отношении проверяемого субъекта (объекта) проводится выборочная проверка.
15. В случае отсутствия невыполненных требований грубой степени, определяется суммарный показатель нарушений значительной и незначительной степени.
При определении показателя нарушений значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель нарушений значительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов значительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных требований значительной степени.
При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель нарушений незначительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов незначительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных требований незначительной степени.
Общий показатель степени риска (Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р – общий показатель степени риска;
Рз – показатель нарушений значительной степени;
Рн – показатель нарушений незначительной степени;

16. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект) мыналарға жатады:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне – 60-тан 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағанға – 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейді.
17. Ішінара тексеру жүргізу мерзімділігі субъективті критерийлер бойынша алынатын мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен жиі болмауы тиіс.
18. Ішінара тексерулер тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмейтін мерзімде құқықтық статистика және арнайы есептер бойынша уәкілетті органға жіберілетін жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша бір жылға қалыптастырылатын ішінара тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.
19. Ішінара тексерулердің тізімдері:
1) субъективті критерийлер бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығын;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүзеге асыратын лауазымдық тұлғаларына түсетін жүктемелері ескере отырып жасалады.
Білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу
бойынша тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
1-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім
беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру
ұйымдары қызметінің субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылықтардың
дәрежесі
1. Тексерілетін субъект (объект) мемлекеттік деректер базасы,
автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен
мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1.1 Білім беру саласындағы есептілікті тапсырмау
маңызды
1.2 Есептіліктің әр түріндегі білім беру ұйымы туралы
жалпы мәліметтер мен тәрбиеленушілер контингентіне
қатысты деректердің сәйкессіздігі
маңызды емес
1.3 Есептіліктің әр түріндегі білім беру процесі,
материалдық база және педагогикалық кадрлар туралы
мәліметтерге қатысты деректердің сәйкессіздігі
маңызды
1.4 Көзделген оқу жүктемелерінің көлемі бойынша
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты мен
үлгілік оқу жоспары талаптарының сақталмауы
өрескел
1.5 Оқу-әдістемелік әдебиеттің болмауы
маңызды емес
1.6 Балабақшаларда спорт, музыка залдары мен жеке
ойын бөлмесінің болмауы
маңызды емес
1.7 Тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымы бойынша
арнайы педагогтік немесе кәсіптік білімі жоқ
педагогтардың болуы
өрескел
1.8 Тиісті бейіні бойынша біліктілік санаты бар
педагогикалық қызметкерлердің болмауы
маңызды емес
1.9 Педагогикалық қызметкерлердің біліктілікті
арттыру мерзімдерін бұзғаны
маңызды

16. По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
17. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
18. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на год по результатам проводимого анализа и оценки, которые направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
19. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска по проверкам
за системой образования
Субъективные критерии деятельности организаций образования,
реализующих общеобразовательные учебные программы
дошкольного воспитания и обучения
Критерии
Степень нарушения
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
1.1 Не представление отчетности в сфере образования
значительное
1.2 Несоответствие данных в части общих сведений об организации образования и контингенте воспитанников в различных видах отчетности
незначительное
1.3 Несоответствие данных в части сведений об образовательном процессе, материальной базе и педагогических кадрах в различных видах отчетности
значительное
1.4 Не соблюдение требований государственного общеобязательного стандарта образования и типовых учебных планов по объему предусмотренной учебной нагрузки
грубое
1.5 Отсутствие учебно-методической литературы
незначительное
1.6 Отсутствие спортивного, музыкального залов и отдельных игровых комнат в детских садах
незначительное
1.7 Наличие педагогов, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или занимаемой должности
грубое
1.8 Отсутствие педагогических работников, имеющих квалификационные категории по соответствующему профилю
незначительное
1.9 Нарушение педагогическими работниками сроков повышения квалификации
незначительное

1.10 Топтарда балалар толықтығы нормаларынан асып
түсуі
маңызды емес
1.11 Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік
электрондық тізілімінде тіркелмеуі
өрескел
2. Бұрынғы тексерулер нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде
тізбектелген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
2.1 Педагог қызметкерлердің педагогикалық әдеп
міндеттері мен нормаларын орындауы (өтініш болған
кезде тексеріледі)
маңызды
2.2 Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни
ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын
құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік
саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
өрескел
2.3 Білім беру ұйымының басшы кадрларының, педагог
және ғылыми қызметкерлерінің бес жылда кемінде бір
рет біліктілігін арттыруы
маңызды емес
2.4 Білім беру қызметін үлгілік оқу жоспарларына
сәйкес жүзеге асыру
өрескел
2.5 Барлық жас деңгейлеріндегі тәрбиеленушілер мен
оқушылардың апталық оқу жүктемесінің барынша шекті
көлемін сақтау
өрескел
2.6 Рұқсаттардың және хабарламалардың мемлекеттік
ақпараттық жүйесі арқылы қызметтің басталғаны туралы
хабарламаларды қабылдау туралы талонның болуы
өрескел
2.7 Білім беру ұйымының құрылтайшы және
құқық белгілеуші құжаттарының болуы
маңызды
2.8 Мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытудын жалпы білім
беретің бағдарламаларының толық көлемін іске асыру
өрескел
2.9 Кемінде бес жылда бір рет педагогикалық
қызметкерлердің аттестациядан өтуі
маңызды емес
2.10 Білім беру ұйымы басшысының үш жылда бір рет
аттестациядан өтуі
маңызды емес
2.11 Білім беру ұйымының алқалық басқару қызметі
маңызды
2.12 Білімінің және біліктіліктің тиісті деңгейі
туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттармен расталған
педагогикалық білімі бар кадрлармен қамтамасыз етілуі
өрескел
2.13 Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен
педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ
заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе
алынбаған соттылығы бар адамдарға білім беру
ұйымдарындағы жұмысқа жібермеу
өрескел
2.14 Білім беру ұйымының басшысы немесе өзге
лауазымды тұлғалардың білім беру ұйымы білім
алушыларының және тәрбиеленушілерінің,
қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі
мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы
маңызды
2.15 Мектепке дейінгі ұйым Жарғысымен анықталған
функцияларды қамтамасыз ету
маңызды
2.16 Білім беру ұйымы штаттық санының Мемлекеттік
білім ұйымы қызметкерлерінің үлгілік штаттарына және
педагогтік қызметкерлер мен оларға теңестірілген
тұлғалар лауазымдарының тізбесіне сәйкестігі
маңызды

1.10 Превышение норм наполняемости детей в группах
незначительное
1.11 Отсутствие регистрации в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений
грубое
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1 Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
значительное
2.2 Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
грубое
2.3 Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.4 Осуществление образовательной деятельности в соответствии с типовыми учебными планами
грубое
2.5 Соблюдение максимального допустимого объема недельной учебной нагрузки воспитанников и обучающихся всех возрастных уровней
грубое
2.6 Наличие талона о приеме уведомления о начале деятельности посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений
грубое
2.7 Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
2.8 Реализация в полном объеме общеобразовательных программ дошкольного воспитания и обучения
грубое
2.9 Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.10 Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
незначительное
2.11 Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
значительное
2.12 Обеспеченность кадрами, имеющими педагогическое образование, подтверждаемое документами государственного образца о соответствующем уровне образования и квалификации
грубое
2.13 Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
грубое
2.14 Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и сотрудников организаций образования во время учебно-воспитательного процесса
значительное
2.15 Обеспечение функций, определенных Уставом дошкольной организации
значительное
2.16 Соответствие штатной численности организации образования Типовым штатам работников государственных организаций образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
значительное

2.17 Балаларды мектепке дейінгі ұйым штатына кіретін
медициналық қызметкерлердің күнделікті медициналық
бақылауымен қамтамасыз етуі
маңызды
2.18 Балаларды үйлестірілген тамақпен қамтамасыз ету
маңызды
2.19 Мектепке дейінгі ұйым мен ата-аналар немесе
ата-аналардың заңды өкілдері арасындағы өзара
қарым-қатынасты реттейтін шарттардың болуы
маңызды емес
2.20 Мектепке дейінгі ұйым әзірлеген ішкі тәртіп
қағидасының, қызметкерлердің лауазымдық
нұсқаулықтарының болуы
маңызды емес
2.21 Мектепке дейінгі ұйымда тәрбиелеу - білім беру
процесін мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың
мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының
талаптарына сәйкес жүзеге асыру үшін жағдайлар жасау
өрескел
2.22 Мектепке дейінгі ұйымда ауыру, емделу және
медициналық, санаторлық-курорттық немесе өзге
ұйымдарда сауықтырылу мерзімінде немесе
ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің еңбек
демалысы кезінде бала орнының сақталуы
маңызды емес
2.23 Баланы ұстауға ай сайынғы төлем уақытылы
төленбеген жағдайда балаларды мектепке дейінгі
ұйымнан шығару (өтініш болған кезде тексеріледі)
маңызды емес
2.24 Дәлелсіз себептермен және әкімшілікті ескертпей
бір айдан астам келмеген жағдайда балаларды мектепке
дейінгі ұйымнан шығару (өтініш болған кезде
тексеріледі)
маңызды емес
2.25 Дәрігерлік-кеңес беру комиссиясының анықтамасы
негізінде баланың болуына кедергі келтіретін
медициналық қарсы көрсетілімдер болған кезде
балаларды мектепке дейінгі ұйымнан шығару (өтініш
болған кезде тексеріледі)
маңызды емес
3. Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
3.1. Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
1-2 расталған шағымы мен арызының болуы
маңызды
3.2. Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
үш және үштен астам расталған шағымы мен арызының
болуы
өрескел
4. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері
4.1. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелер бойынша
аттестатталмауы
маңызды
4.2. Білім беру ұйымының мемлекеттік аттесттау
барысында анықталған білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті білім беру стандарттарының
талаптарға сәйкес келмеген бұзушылықтарды жою туралы
нұсқаманың (қаулының) орындалмағаны
өрескел
5. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметі
5.1. Бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру
ұйымының жұмысында бұзушылықтар туралы мәліметтің
болуы
маңызды емес
5.2. Прокуратура органдарының білім беру ұйымының
қызметінде бұзушылықтар анықтағаны туралы ұйғарымының
болуы
маңызды
Білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу
бойынша тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
2-қосымша
Бастауыш білім берудің жалпы білім беретін
оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары
қызметінің субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылық
тардың
дәрежесі

2.17 Обеспечение детей текущим медицинским наблюдением медицинскими работниками, входящими в штат дошкольной организации
значительное
2.18 Обеспечение сбалансированного питания детей
значительное
2.19 Наличие договоров, регулирующих взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или законными представителями родителей
незначительное
2.20 Наличие правил внутреннего распорядка, должностных инструкций работников, разработанных дошкольной организацией
незначительное
2.21 Создание условий для осуществления воспитательно-образовательного процесса в дошкольной организации в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта образования дошкольного воспитания и обучения
грубое
2.22 Сохранение места за ребенком в дошкольной организации на период болезни, лечения и оздоровления в медицинских, санаторно-курортных или иных организациях или на период трудового отпуска родителей или законных представителей
незначительное
2.23 Отчисление детей из дошкольной организации в случае несвоевременной ежемесячной оплаты за содержание ребенка (проверяется при наличии обращений)
незначительное
2.24 Отчисление детей из дошкольной организации в случае пропуска ребенком более одного месяца без уважительных причин и без предупреждения администрации (проверяется при наличии обращений)
незначительное
2.25 Отчисление детей из дошкольной организации при наличии медицинских противопоказаний, препятствующих его пребыванию на основании справки врачебной консультативной комиссии (проверяется при наличии обращений)
незначительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
3.1 Наличие 1-2 подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
3.2 Наличие 3 (трех) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
грубое
4. Результаты государственной аттестации
4.1 Не аттестовано по результатам государственной аттестации
значительное
4.2 Не исполнение предписания (постановления) по устранению нарушений, выявленных в ходе государственной аттестации организаций образования по несоответствию образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования
грубое
5. Сведения государственных органов, средств массовой информации
5.1 Наличие сведений в средствах массовой информации о нарушениях в работе организации образования
незначительное
5.2 Наличие предписаний органов прокуратуры о нарушениях, выявленных в деятельности организации образования
значительное
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска по проверкам
за системой образования
Субъективные критерии деятельности организаций образования,
реализующих общеобразовательные учебные программы
начального образования
Критерии
Степень нарушения

1. Тексерілетін субъект (объект) мемлекеттік деректер базасы,
автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен
мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1.1 Білім беру саласындағы есептілікті тапсырмау
маңызды
1.2 Есептіліктің әр түріндегі білім беру ұйымы туралы
жалпы мәліметтер мен тәрбиеленушілер контингентіне
қатысты деректердің сәйкессіздігі
маңызды емес
1.3 Есептіліктің әр түріндегі білім беру процесі,
материалдық база және педагогикалық кадрлар туралы
мәліметтерге қатысты деректердің сәйкессіздігі
өрескел
1.4 Тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымы бойынша
арнайы педагогтік немесе кәсіптік білімі жоқ
педагогтардың болуы
өрескел
1.5 Мұғалімдердің сапалы құрамының білім беру
қызметін лицензиялау кезінде қойлатын талаптарға
сәйкес еместігі
маңызды
1.6 Мамандардың жоқтығына байланысты үлгілік оқу
жоспары бойынша оқытылмайтын пәндердің болуы
өрескел
1.7 Кітапхананың болмауы
маңызды
1.8 Оқулықтармен қамтылмаған оқушылардың болуы
өрескел
1.9 Спорт залдың болмауы
маңызды
1.10 Спорт залында стандартты спорттық
құрал-жабдықтардың болмауы
маңызды
1.11 Екі жыл бір сыныпта қалған оқушылардың болуы
маңызды
1.12 Басқа сыныптармен біріктіріп оқытылатын бірінші
немесе бітіруші сыныптардың болуы
маңызды
1.13 Мектепте үш аусымды оқытудың болуы
маңызды
1.14 Білім беру қызметіне лицензияның болмауы
өрескел
2. Бұрынғы тексерулер нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде
тізбектелген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
2.1 Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық
белгілеуші құжаттарының бар болуы
маңызды
2.2 Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни
ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын
құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік
саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
өрескел
2.3 Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік
әдеп нормаларын орындауы (өтініштер болған жағдайда
ғана тексеріледі)
маңызды
2.4 Білім беру ұйымы басшысының үш жылда бір рет
аттестаттаудан өтуі
маңызды емес
2.5 Білім беру ұйымдары басшы кадрларының, педагог
және ғылыми қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір
рет біліктілігін арттыруы
маңызды емес
2.6 Үлгілік оқу жоспарының инварианттық компонентінің
орындалуы
өрескел
2.7 Білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің
сыныптағы және сыныптан тыс (факультативті, жеке және
үйірме сабақтары) оқу жұмыстарының барлық түрлерін
қоса алғандағы ең жоғары көлемінің Орта білім берудің
(бастауыш) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына
сәйкес болуы
өрескел
2.8 Қалалық жалпы орта білім беретін ұйымдарда сынып
толымдылығы 24-ке жеткенде немесе одан асқанда,
ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде немесе одан
асқанда шағын жинақты мектептерде – білім алушылар
10-нан кем болмаған жағдайда:

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
1.1 Не представление отчетности в сфере образования
значительное
1.2 Несоответствие данных в части общих сведений об организации образования и контингенте учащихся в различных видах отчетности
незначительное
1.3 Несоответствие данных в части сведений об образовательном процессе, материальной базе и педагогических кадрах в различных видах отчетности
значительное
1.4 Наличие педагогов, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или занимаемой должности
грубое
1.5 Несоответствие качественного состава учителей квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности
значительное
1.6 Наличие предметов типового учебного плана, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов
грубое
1.7 Отсутствие библиотеки
значительное
1.8 Наличие учащихся не обеспеченных учебниками
грубое
1.9 Отсутствие спортивного зала
значительное
1.10 Отсутствие стандартного спортивного оборудования в спортивном зале
значительное
1.11 Наличие второгодников
значительное
1.12 Наличие первого или выпускных классов, совмещенных с другими классами
значительное
1.13 Наличие трехсменного обучения в школе
значительное
1.14 Отсутствие лицензии на образовательную деятельность
грубое
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1 Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
2.2 Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
грубое
2.3 Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
значительное
2.4 Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
незначительное
2.5 Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.6 Выполнение инвариантного компонента типового учебного плана
грубое
2.7 Соответствие максимального объема недельной учебной нагрузки обучающихся, включая все виды классной и внеклассной учебной работы (факультативные, индивидуальные и кружковые занятия), государственному общеобязательному стандарту среднего образования (начального)
грубое
2.8 Деление класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся, в малокомплектных школах – не менее 10 обучающихся при проведении уроков:

1) оқыту қазақ тілді емес 1-4 сыныптардағы қазақ
тілі;
2) оқыту қазақ, ұйғыр, тәжік және өзбек
тілдерінде жүретін 3-4 сыныптардағы орыс
тілі;
3) 1-4 сыныптардағы шетел тілі сабақтарын
өткізуде сыныпты екі топқа бөліп оқыту жүзеге
асырылады.
Сыныпта мүмкіндігі шектеулі балалар болған жағдайда
сыныпты топтарға бөлу осындай әр балаға барлық
оқушының санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады
өрескел
2.9 Білім алушылардың білімнің міндетті төменгі шекті
көлемі мен олардың шеберлігі мен дағдылары қамтылған
оқу пәндерінің базалық деңгейін меңгеруін анықтайтын
бақылау қорытындылары
маңызды
2.10 Денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы жалпы
орта білім беретін ұйымда оқи алмайтын оқушылары бар
болған жағдайда, оларды үйінде ақысыз жеке оқытумен
қамтамасыз етудің ұйымдастырылуы
маңызды
2.11 Даму мүмкіндігі шектеулі білім алушылар бар
болған жағдайда, олардың білім алуы, даму
бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі
үшін қажетті жағдайлардың жасалуы
маңызды
2.12 Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына
және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру
стандартына сәйкестігі
өрескел
2.13 Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын
жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі
олардың жалпы санының кемінде 20 %
маңызды
2.14 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға
міндетті білім беру стандарттарына және бастауыш
білім берудің үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық
оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы,
оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу әдебиеті қорының
болуы
маңызды
2.15 Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің
болуы
маңызды
2.16 Білім алушыларға арналған тамақтандыру
объектісінің болуы
маңызды
2.17 Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз
ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел
басқару құқығында тиесілі материалдық және
материалдық емес активтердің болуы
өрескел
2.18 Баланың заңды өкілдері өтініштері негізінде
даярлық деңгейіне қарамастан, кезекті оқу жылының 1
қыркүйегіне дейін білім беру ұйымдарының қызмет
көрсету аумақтарында туратын алты (жеті) жасқа толған
барлық балалардың бірінші сыныпқа қабылдау
маңызды
2.19 Білім беру ұйымы басшысының білім беру ұйымына
қабылдау туралы бұйрықтарының болуы
маңызды емес
2.20 Білім беру қызметтерін көрсетудің Үлгілік
шартына сәйкес (жекеменшік білім беру ұйымдары үшін)
білім беру ұйымы мен білім алушының заңды өкілдерінің
арасында жасалған ақылы негізде білім беру
қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы
маңызды емес
2.21 Білім беру қызметін жүзеге асыруға берілген
лицензияның болуы
өрескел

1) по казахскому языку в 1-4 классах с неказахским языком обучения;
2) по русскому языку в 3-4 классах с казахским и уйгурским, таджикским и узбекским языками обучения;
3) по иностранному языку в 1-4 классах.
При наличии в классе детей с ограниченными возможностями в развитии деление класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества учащихся на три на каждого такого ребенка
грубое
2.9 Итоги контроля определяющих базовый уровень освоения учебных предметов, включающих обязательный минимум объема знаний обучающихся и их умений и навыков
значительное
2.10 Организация индивидуального бесплатного обучения на дому при наличии обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования
значительное
2.11 Создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации обучающимися с ограниченными возможностями в развитии при наличии таковых
значительное
2.12 Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и государственному общеобязательному стандарту образования
грубое
2.13 Доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат от общего числа учителей не менее 20 %
значительное
2.14 Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами начального образования
значительное
2.15 Наличие медицинского обслуживания обучающихся
значительное
2.16 Наличие объекта питания для обучающихся
значительное
2.17 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
грубое
2.18 Прием в 1 класс всех детей, проживающих на территории обслуживания государственной организации образования, достигших к 1 сентября очередного учебного года шести (семи) лет, независимо от уровня подготовки, на основании заявления от законных представителей ребенка
значительное
2.19 Наличие приказов руководителя организации образования о зачислении в организацию образования
незначительное
2.20 Наличие договора на предоставление образовательных услуг на платной основе, заключенного между организацией образования и законными представителями обучающегося в соответствии с Типовым договором оказания образовательных услуг (для частных организаций образования)
незначительное
2.21 Наличие лицензии на образовательную деятельность
грубое

2.22 Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де
лауазымды тұлғаның білім беру ұйымы білім
алушыларының және тәрбиеленушілерінің,
қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі
мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы
(өтініш болған жағдайда ғана тексеріледі)
маңызды
2.23 Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір
рет аттестаттаудан өтуі
маңызды емес
2.24 Білім беру ұйымында алқалы басқару органдарының
жұмыс жасауы
маңызды
2.25 Тиісті білімі мен бейін деңгейі туралы
мемлекеттік үлгідегі құжатпен расталған педагогикалық
білімі бар кадрлармен қамтамасыз етілуі
өрескел
2.26 Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен
педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ
заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе
алынбаған соттылығы бар адамдарға білім беру
ұйымдарындағы жұмысқа жібермеу
өрескел
2.27 Оқу жоспарының пәндері бойынша оқу жұмыс
бағдарламаларының болуы
өрескел
2.28 Оқу сабақтарының кестесінде білім алушылар мен
тәрбиеленушілердің тамақтануы мен белсенді демалуы
үшін ұзақтығы жеткілікті үзілістердің болуы
маңызды емес
2.29 Білім беру ұйымындағы сабақ ұзақтығының қырық
бес минут (арнайы сыныптарда – қырық минуттан
аспайды) уақытқа сәйкес болуы
маңызды емес
2.30 Оқу аптасының ұзақтығына қарамастан оқушылардың
күндізгі оқу жүктемесінің бастауыш сыныпта бес
сабақтан аспауына сәйкестігі
маңызды
2.31 Бастауыш сыныптарда білім алушылардың үлгеріміне
аралық аттестаттауды жүргізу
маңызды
2.32 1-сыныптың білім алушыларының оқу материалын
меңгеру деңгейіне бағалаудың және үлгеріміне аралық
аттестаттаудың жүргізілуі
маңызды
3. Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
3.1 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
1-2 расталған шағымы мен арызының болуы
маңызды
3.2 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
үш және үштен астам расталған шағымы мен арызының
болуы
өрескел
4. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері
4.1 Мемлекеттік аттестаттау нәтижелер бойынша
аттестатталмауы
маңызды
4.2 Білім беру ұйымының мемлекеттік аттесттау
барысында анықталған білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті білім беру стандарттарының
талаптарға сәйкес келмеген бұзушылықтарды жою туралы
нұсқаманың (қаулының) орындалмау
өрескел
5. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметі
5.1 Бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру
ұйымының жұмысында кемшіліктер мен бұзушылықтар
туралы мәліметтің болуы
маңызды емес емес
5.2 Прокуратура органдарының білім беру ұйымының
қызметінде бұзушылықтар анықтағаны туралы ұйғарымының
болуы
маңызды
Білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу
бойынша тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
3-қосымша
Негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін
оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру
ұйымдарының қызметі бойынша субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылық
тардың
дәрежесі

2.22 Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
значительное
2.23 Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.24 Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
значительное
2.25 Обеспеченность кадрами, имеющими педагогическое образование, подтверждаемое документами государственного образца о соответствующем уровне образования и квалификации
грубое
2.26 Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
грубое
2.27 Наличие рабочих учебных программ по предметам учебного плана
грубое
2.28 Наличие в расписании учебных занятий перерыва достаточной продолжительности для питания и активного отдыха обучающихся и воспитанников
незначительное
2.29 Соответствие продолжительности уроков в организациях образования – сорока пяти минутам (в специальных классах – не более сорока минутам)
незначительное
2.30 Соответствие дневной учебной нагрузки, независимо от продолжительности учебной недели, для учащихся в начальной школе – не более пяти уроков
значительное
2.31 Проведение промежуточной аттестации обучающихся начальных классах
значительное
2.32 Проведение текущей оценки уровня освоения учебного материала и промежуточной аттестации обучающихся 1 классов
значительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
3.1 Наличие 1-2 подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
3.2 Наличие 3 (трех) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
грубое
4. Результаты государственной аттестации
4.1 Не аттестовано по результатам государственной аттестации
значительное
4.2 Не исполнение предписания (постановления) по устранению нарушений, выявленных в ходе государственной аттестации организаций образования по несоответствию образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования
грубое
5. Сведения государственных органов, средств массовой информации
5.1 Наличие сведений в средствах массовой информации о нарушениях в работе организации образования
незначительное
5.2 Наличие предписаний органов прокуратуры о нарушениях, выявленных в деятельности организации образования
значительное
Приложение 3
к Критериям оценки
степени риска по проверкам
за системой образования
Субъективные критерии деятельности организаций
образования, реализующих общеобразовательные учебные
программы основного среднего образования
Критерии
Степень нарушения

1. Тексерілетін субъект (объект) мемлекеттік деректер базасы,
автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен
мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1.1 Білім беру саласындағы есептілікті тапсырмау
маңызды
1.2 Есептіліктің әр түріндегі білім беру ұйымы туралы
жалпы мәліметтер мен тәрбиеленушілер контингентіне
қатысты деректердің сәйкессіздігі
маңызды емес
1.3 Есептіліктің әр түріндегі білім беру процесі,
материалдық база және педагогикалық кадрлар туралы
мәліметтерге қатысты деректердің сәйкессіздігі
маңызды
1.4 Тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымы бойынша
арнайы педагогтік немесе кәсіптік білімі жоқ
педагогтардың болуы
маңызды
1.5 Мұғалімдердің сапалық құрамының білім беру
қызметін лицензиялау кезінде қойлатын талаптарға
сәйкесіздігі
маңызды
1.6 Мамандардың жоқтығына байланысты үлгілік оқу
жоспары бойынша оқытылмайтын пәндердің болуы
өрескел
1.7 Физика кабинетінің болмауы
маңызды
1.8 Химия кабинетінің болмауы
маңызды
1.9 Биология кабинетінің болмауы
маңызды
1.10 Мамандандырылған кабинет болмаған кезде (химия,
биология, физика, тілдер) пәндерді тереңдетіп оқыту
маңызды
1.11 Оқу шеберханасының болмауы
маңызды
1.12 Информатика кабинетінің болмауы
маңызды
1.13 Оқу процесінде қолданатын компьютерлер
Интернет желісіне қолжетімділіктің болмауы
өрескел
1.14 Кітапхананың болмауы
маңызды
1.15 Оқулықтармен қамтылмаған оқушылардың болуы
өрескел
1.16 Спорт залдың болмауы
маңызды
1.17 Спорт залында стандартты спорттық
құрал-жабдықтарының болмауы
маңызды
1.18 Екі жыл бір сыныпта қалған оқушылардың болуы
маңызды
1.19 Басқа сыныптармен біріктіріліп оқытылатын
бітіруші сыныптың болуы
маңызды
1.20 9-ші сыныптан кейін жұмысқа орналасқан
түлектердің болуы
маңызды
1.21 Орта білім беретін ұйымдардың 10-сыныбында оқуды
жалғастырмаған және жұмысқа орналаспаған 9-сынып
бітірушілерінің болуы
өрескел
1.22 Мектепте үш аусымды оқытудың болуы
маңызды
1.23 Білім беру қызметіне лицензияның болмауы
өрескел
2. Бұрынғы тексерулер нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде
тізбектелген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
2.1 Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық
белгілеуші құжаттарының бар болуы
маңызды
2.2 Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік
әдеп нормаларын орындауы (өтініштер болған жағдайда
ғана тексеріледі)
маңызды
2.3 Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни
ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын
құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік
саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
өрескел

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
1.1 Не представление отчетности в сфере образования
значительное
1.2 Несоответствие данных в части общих сведений об организации образования и контингенте учащихся в разных видах отчетности
незначительное
1.3 Несоответствие данных в части сведений об образовательном процессе, материальной базе и педагогических кадрах в разных видах отчетности
значительное
1.4 Наличие педагогов, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или занимаемой должности
грубое
1.5 Несоответствие качественного состава учителей квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности
значительное
1.6 Наличие предметов типового учебного плана, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов
грубое
1.7 Отсутствие кабинета физики
значительное
1.8 Отсутствие кабинета химии
значительное
1.9 Отсутствие кабинета биологии
значительное
1.10 Углубленное изучение предметов (химия, биология, физика, языки) при отсутствии специализированного кабинета
значительное
1.11 Отсутствие учебных мастерских
значительное
1.12 Отсутствие кабинета информатики
значительное
1.13 Отсутствие доступа к сети Интернет компьютеров, используемых в учебном процессе
значительное
1.14 Отсутствие библиотеки
значительное
1.15 Наличие учащихся не обеспеченных учебниками
грубое
1.16 Отсутствие спортивного зала
значительное
1.17 Отсутствие стандартного спортивного оборудования в спортивном зале
значительное
1.18 Наличие второгодников
значительное
1.19 Наличие выпускных классов, совмещенных с другими классами
значительное
1.20 Наличие выпускников, трудоустроенных на работу после 9-го класса
значительное
1.21 Наличие выпускников 9-го класса, не трудоустроенных и не продолживших обучение в 10-ом классе организациях, дающих среднее образование
значительное
1.22 Наличие трехсменного обучения в школе
значительное
1.23 Отсутствие лицензии на образовательную деятельность
грубое
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1 Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
2.2 Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
значительное
2.3 Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
грубое

2.4 Білім беру ұйымы басшысының үш жылда бір рет
аттестаттаудан өтуі
маңызды емес
2.5 Білім беру ұйымдары басшы кадрларының, педагог
және ғылыми қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір
рет біліктілігін арттыруы
маңызды емес
2.6 Үлгілік оқу жоспарының инварианттық компонентінің
орындалуы
өрескел
2.7 Білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің
сыныптағы және сыныптан тыс (факультативті, жеке және
үйірме сабақтары) оқу жұмыстарының барлық түрлерін
қоса алғандағы ең жоғары көлемінің Орта білім берудің
(негізгі орта) мемлекеттік жалпыға міндетті
стандартына сәйкес болуы
өрескел
2.8 Қалалық жалпы орта білім беретін ұйымдарда сынып
толымдылығы 24-ке жеткенде немесе одан асқанда,
ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде немесе одан
асқанда шағын жинақты мектептерде – білім алушылар
10-нан кем болмаған жағдайда:
1) оқыту қазақ тілді емес 5-9 сыныптардағы қазақ
тілі;
2) оқыту қазақ тілді емес 5-9 сыныптардағы қазақ
әдебиеті;
3) оқыту қазақ, ұйғыр, тәжік және өзбек
тілдерінде жүретін 5-9 сыныптардағы орыс
тілі;
4) 5-9 сыныптардағы шетел тілі;
5) 5-9 сыныптардағы информатика;
6) бейінді пәндер;
7) 5-9 сыныптардағы технология (сынып
толымдылығына қарамастан ұл және қыз балалар
топтары);
8) 5-9 сыныптардағы дене шынықтыру сабақтарын
өткізуде сыныпты екі топқа бөліп оқыту жүзеге
асырылады.
Сыныпта мүмкіндігі шектеулі балалар болған жағдайда
сыныпты топтарға бөлу осындай әр балаға барлық
оқушының санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады
өрескел
2.9 Білім алушылардың білімнің міндетті төменгі шекті
көлемі мен олардың шеберлігі мен дағдылары қамтылған
оқу пәндерінің базалық деңгейін меңгеруін анықтайтын
бақылау қорытындылары
маңызды
2.10 Денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы жалпы
орта білім беретін ұйымда оқи алмайтын оқушылары бар
болған жағдайда, оларды үйінде ақысыз жеке оқытумен
қамтамасыз етудің ұйымдастырылуы
маңызды
2.11 Даму мүмкіндігі шектеулі білім алушылар бар
болған жағдайда, олардың білім алуы, даму
бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі
үшін қажетті жағдайлардың жасалуы
маңызды
2.12 Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына
және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру
стандартына сәйкестігі
өрескел
2.13 Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын
жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі
олардың жалпы санының кемінде 30 %
маңызды
2.14 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға
міндетті білім беру стандарттарына және негізгі орта
білім берудің үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық
оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы,
оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу әдебиеті қорының
болуы
маңызды

2.4 Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
незначительное
2.5 Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.6 Выполнение инвариантного компонента типового учебного плана
грубое
2.7 Соответствие максимального объема недельной учебной нагрузки обучающихся, включая все виды классной и внеклассной учебной работы (факультативные, индивидуальные и кружковые занятия), государственному общеобязательному стандарту среднего образования (основного среднего)
грубое
2.8 Деление класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся, в малокомплектных школах – не менее 10 обучающихся при проведении уроков:
1) по казахскому языку в 5-9 классах с неказахским языком обучения;
2) по казахской литературе в 5-9 классах с неказахским языком обучения;
3) по русскому языку в 5-9 классах с казахским и уйгурским, таджикским и узбекским языками обучения;
4) по иностранному языку в 5-9 классах;
5) по информатике в 5-9 классах;
6) по профильным предметам;
7) по технологии 5-9 классах (группы мальчиков и девочек независимо от наполняемости класса);
8) по физической культуре в 5-9 классах.
При наличии в классе детей с ограниченными возможностями в развитии деление класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества учащихся на три на каждого такого ребенка
грубое
2.9 Итоги контроля определяющих базовый уровень освоения учебных предметов, включающих обязательный минимум объема знаний обучающихся и их умений и навыков
значительное
2.10 Организация индивидуального бесплатного обучения на дому при наличии обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования
значительное
2.11 Создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации обучающихся с ограниченными возможностями в развитии при наличии таковых
значительное
2.12 Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и государственному общеобязательному стандарту образования
грубое
2.13 Доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат от общего числа учителей – не менее 30 %
значительное
2.14 Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами основного среднего образования
значительное

2.15 Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің
болуы
маңызды
2.16 Білім алушыларға арналған тамақтандыру
объектісінің болуы
маңызды
2.17 Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз
ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел
басқару құқығында тиесілі материалдық және
материалдық емес активтердің болуы
өрескел
2.18 Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру
стандартына сәйкес интернет желісіне қосылған,
компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен,
оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
маңызды
2.19 Бастауыш білім беру деңгейін аяқтаған білім
алушыларды, негізгі орта білімнің оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарына
қабылдаудың білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен
құрылатын комиссияның шешімімен жүзеге асырылуы
маңызды
2.20 Заңды өкілдердің мүдделері ескеріле отырып
мемлекеттік білім беру ұйымына бекітілген аумақта
тұратын барлық 5-9 сынып білім алушыларының қол
жеткізуінің қамтамасыз етілуі
маңызды
2.21 Дарынды балаларға арналған мамандандырылған
білім беру ұйымдарына конкурстық негізде қабылдаудың
жүргізілуі
маңызды емес
2.22 Білім беру қызметтерін көрсетудің Үлгілік
шартына сәйкес (жекеменшік білім беру ұйымдары үшін)
білім беру ұйымы мен білім алушының заңды өкілдерінің
арасында жасалған ақылы негізде білім беру
қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы
маңызды емес
2.23 Білім беру қызметін жүзеге асыруға берілген
лицензияның болуы
өрескел
2.24 Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де
лауазымды тұлғаның білім беру ұйымы білім
алушыларының және тәрбиеленушілерінің,
қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі
мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы
(өтініш болған жағдайда ғана тексеріледі)
маңызды
2.25 Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір
рет аттестаттаудан өтуі
маңызды емес
2.26 Білім беру ұйымында алқалы басқару органдарының
жұмыс жасауы
маңызды
2.27 Тиісті бейіні мен білім деңгейі туралы
мемлекеттік үлгідегі құжатпен расталған педагогикалық
білімі бар мамандармен қамтамасыз етілуі
өрескел
2.28 Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен
педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ
заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе
алынбаған соттылығы бар адамдарға білім беру
ұйымдарындағы жұмысқа жібермеу
өрескел
2.29 Оқу жоспарының пәндері бойынша оқу жұмыс
бағдарламаларының болуы
өрескел
2.30 Оқу жоспары негізінде әзірленген оқу
процесіндегі сабақтар кестесінің болуы
маңызды емес
2.31 Білім беру ұйымындағы сабақ ұзақтығының қырық
бес минут (арнайы сыныптарда – қырық минуттан
аспайды) уақытқа сәйкес болуы
маңызды емес

2.15 Наличие медицинского обслуживания обучающихся
значительное
2.16 Наличие объекта питания для обучающихся
значительное
2.17 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
грубое
2.18 Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет; учебно-лабораторным оборудованием; учебными предметными кабинетами в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования
значительное
2.19 Прием обучающихся в 5-9 классы организаций образования, реализующих учебные программы основного среднего образования, закончивших уровень начального образования, осуществляется по решению комиссии, создаваемой приказом руководителя организации образования
значительное
2.20 Обеспечение доступа всех обучающихся 5-9 классов, проживающих на территории обслуживания государственной организации образования с учетом интересов законных представителей
значительное
2.21 Прием на конкурсной основе в специализированные организации образования для одаренных детей
незначительное
2.22 Наличие договора на предоставление образовательных услуг на платной основе, заключенного между организацией образования и законными представителями обучающегося в соответствии с Типовым договором оказания образовательных услуг (для частных организаций образования)
незначительное
2.23 Наличие лицензии на образовательную деятельность
грубое
2.24 Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
значительное
2.25 Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.26 Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
значительное
2.27 Обеспеченность кадрами, имеющими педагогическое образование, подтверждаемое документами государственного образца о соответствующем уровне образования и квалификации
грубое
2.28 Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
грубое
2.29 Наличие рабочих учебных программ по предметам учебного плана
грубое
2.30 Наличие расписания занятий образовательного процесса разработанного на основе учебного плана
незначительное
2.31 Соответствие продолжительности уроков в организациях образования – сорока пяти минутам (в специальных классах – не более сорока минутам)
незначительное

2.32 Оқу аптасының ұзақтығына қарамастан оқушылардың
күндізгі оқу жүктемесінің негізгі орта мектепте жеті
сабақтан аспауына сәйкестігі
маңызды
2.33 Оқу орнындағы сабақ кестесінде білім алушылар
мен тәрбиеленушілердің тамақтануы мен белсенді
демалуы үшін ұзақтығы жеткілікті үзілістердің болуы
маңызды
2.34 Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға
мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың
берілуі
маңызды
2.35 5-8 сынып оқушыларының келесі сыныпқа көшірілуі
маңызды
2.36 Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудың
жүргізілуі
маңызды
2.37 5-8 сынып білім алушыларының аралық
аттестаттауға жіберілуі
маңызды
2.38 5-8 сынып білім алушыларына аралық
аттестаттаудың жүргізілуі
маңызды
2.39 5-8 сынып білім алушыларына қайта аралық
аттестаттаудың жүргізілуі
маңызды
2.40 9-сынып білім алушыларының қорытынды
аттестаттауға жіберілуі
маңызды
2.41 9-сынып білім алушыларына қорытынды
аттестаттаудың жүргізілуі
маңызды
2.42 1-2 пәннен қанағаттанарлықсыз баға алған 9-сынып
білім алушыларына қайта қорытынды аттестаттаудың
жүргізілуі
маңызды
3. Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
3.1 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
1-2 расталған шағымы мен арызының болуы
маңызды
3.2 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
үш және үштен астам расталған шағымы мен арызының
болуы
өрескел
4. Оқу жетістіктерінің сырттай бағалау нәтижелері
4.1 Оқу жетістіктерінің сырттай бағалау (ОЖСБ)
пәндері бойынша 0 балл алған оқушылардың болуы
маңызды
4.2 ОЖСБ бойынша дұрыс жауаптардың 50 пайызынан кем
алған оқушылардың болуы
маңызды
5. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері
5.1 Мемлекеттік аттестаттау нәтижелер бойынша
аттестатталмауы
маңызды
5.2 Білім беру ұйымының мемлекеттік аттесттау
барысында анықталған білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті білім беру стандарттарының
талаптарға сәйкес келмеген бұзушылықтарды жою туралы
нұсқаманың (қаулының) орындалмауы
өрескел
6. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметі
6.1 Бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру
ұйымының жұмысында кемшіліктер мен бұзушылықтар
туралы мәліметтің болуы
маңызды емес емес
6.2 Прокуратура органдарының білім беру ұйымының
қызметінде бұзушылықтар анықтағаны туралы ұйғарымының
болуы
маңызды
Білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу
бойынша тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
4-қосымша
Жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары
қызметінің субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылықтардың
дәрежесі

2.32 Соответствие дневной учебной нагрузки, независимо от продолжительности учебной недели, для учащихся в основной школе – не более семи
значительное
2.33 Наличие в расписании учебных занятий перерыва достаточной продолжительности для питания и активного отдыха обучающихся и воспитанников
значительное
2.34 Выдача гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца
значительное
2.35 Перевод учащихся 5-8 классов в следующий класс
значительное
2.36 Проведение текущего контроля успеваемости обучающихся
значительное
2.37 Допуск обучающихся 5-8 классов к промежуточной аттестации
значительное
2.38 Проведение промежуточной аттестации обучающихся 5-8 классов
значительное
2.39 Проведение повторной промежуточной аттестации обучающихся 5-8 классов
незначительное
2.40 Допуск обучающихся 9 классов к итоговой аттестации
значительное
2.41 Проведение итоговой аттестации обучающихся 9 классов
значительное
2.42 Проведение повторной итоговой аттестации, обучающихся 9 классов, получивших неудовлетворительные оценки по 1-2 предметам
значительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
3.1 Наличие 1-2 подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
3.2 Наличие 3 (трех) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
грубое
4. Результаты внешней оценки учебных достижений
4.1 Наличие обучающихся, получивших 0 баллов по предметам внешней оценки учебных достижений (ВОУД)
значительное
4.2 Наличие обучающихся, набравших менее 50 % правильных ответов от общего количества вопросов ВОУД
значительное
5. Результаты государственной аттестации
5.1 Не аттестовано по результатам государственной аттестации
значительное
5.2 Не исполнение предписания (постановления) по устранению нарушений, выявленных в ходе государственной аттестации организаций образования по несоответствию образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования
грубое
6. Сведения государственных органов, средств массовой информации
6.1 Наличие сведений в средствах массовой информации о нарушениях в работе организации образования
незначительное
6.2 Наличие предписаний органов прокуратуры о нарушениях, выявленных в деятельности организации образования
значительное
Приложение 4
к Критериям оценки
степени риска по проверкам
за системой образования
Субъективные критерии деятельности организаций
образования, реализующих общеобразовательные учебные
программы общего среднего образования
Критерии
Степень нарушения

2.31 Оқу аптасының ұзақтығына қарамастан оқушылардың
күндізгі оқу жүктемесінің жалпы орта мектепте сегіз
сабақтан аспауына сәйкестігі
маңызды
2.32 Оқу орнындағы сабақ кестесінде білім алушылар
мен тәрбиеленушілердің тамақтануы мен белсенді
демалуы үшін ұзақтығы жеткілікті үзілістердің болуы
маңызды емес
2.33 Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға
мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың
берілуі
өрескел
2.34 10-сынып оқушыларының келесі сыныпқа көшірілуі
маңызды
2.35 10-11 сынып білім алушыларының үлгеріміне
ағымдағы бақылаудың жүргізілуі
маңызды
2.36 10-сынып білім алушыларының аралық аттестаттауға
жіберілуі
маңызды
2.37 10-сынып білім алушыларына аралық аттестаттаудың
жүргізілуі
маңызды
2.38 11-сынып білім алушыларының қорытынды
аттестаттауға жіберілуі
маңызды
2.39 11-сынып білім алушыларына қорытынды
аттестаттаудың жүргізілуі
маңызды
2.40 10-сынып білім алушыларына қайта аралық
аттестаттаудың жүргізілуі
маңызды
2.41 11-сынып білім алушыларына қайта қорытынды
аттестаттаудың жүргізілуі
маңызды
3. Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
3.1 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
1-2 расталған шағымы мен арызының болуы
маңызды
3.2 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
үш және үштен астам расталған шағымы мен арызының
болуы
өрескел
4. Оқу жетістіктерінің сырттай бағалау нәтижелері
4.1 Оқу жетістіктерінің сырттай бағалау (ОЖСБ)
пәндері бойынша 0 балл алған оқушылардың болуы
маңызды
4.2 Оқу жетістіктерінің сырттай бағалау (ОЖСБ)
бойынша дұрыс жауаптардың 50 пайызынан кем алған
оқушылардың болуы
маңызды
4.3 Ұлттық бірынғай тестілеу (ҰБТ) пәндері бойынша
қанағаттанарлықсыз баға алған түлектердің болуы
маңызды
4.4 Түлектердің ҰБТ-ға қатысуы аудан (республикалық
маңызы бар қаласы) бойынша орта пайызынан кем болуы
маңызды
5. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері
5.1 Мемлекеттік аттестаттау нәтижелер бойынша
аттестатталмауы
маңызды
5.2 Білім беру ұйымының мемлекеттік аттесттау
барысында анықталған білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті білім беру стандарттарының
талаптарға сәйкес келмеген бұзушылықтарды жою туралы
нұсқаманың (қаулының) орындалмауы
өрескел
6. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметі
6.1 Бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру
ұйымының жұмысында кемшіліктер мен бұзушылықтар
туралы мәліметтің болуы
маңызды емес
6.2 Прокуратура органдарының білім беру ұйымының
қызметінде бұзушылықтар анықтағаны туралы ұйғарымының
болуы
маңызды
Білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу
бойынша тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
5-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің
білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылық
тардың
дәрежесі

2.31 Соответствие дневной учебной нагрузки, независимо от продолжительности учебной недели, для учащихся в старшей школе – не более восьми
значительное
2.32 Наличие в расписании учебных занятий перерыва достаточной продолжительности для питания и активного отдыха обучающихся и воспитанников
незначительное
2.33 Выдача гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца
грубое
2.34 Перевод учащихся 10 классов в следующий класс
значительное
2.35 Проведение текущего контроля успеваемости обучающихся 10-11 классов
значительное
2.36 Допуск обучающихся 10 классов к промежуточной аттестации
значительное
2.37 Проведение промежуточной аттестации обучающихся 10 классов
значительное
2.38 Допуск обучающихся 11 классов к итоговой аттестации
значительное
2.39 Проведение итоговой аттестации обучающихся 11 классов
значительное
2.40 Проведение повторной промежуточной аттестации обучающихся 10 классов
незначительное
2.41 Проведение повторной итоговой аттестации обучающихся 11 классов
незначительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
3.1 Наличие 1-2 подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
3.2 Наличие 3 (трех) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
грубое
4. Результаты внешней оценки учебных достижений
4.1 Наличие обучающихся, получивших 0 баллов по предметам внешней оценки учебных достижений (ВОУД)
значительное
4.2 Наличие обучающихся, набравших менее 50 % правильных ответов от общего количества вопросов ВОУД
значительное
4.3 Наличие выпускников, получившим неудовлетворительные оценки по предметам единого национального тестирования (ЕНТ)
значительное
4.4 Процент участия выпускников в ЕНТ ниже среднего по району (городу республиканского значения), по области, по республике в предыдущем учебном году
значительное
5. Результаты государственной аттестации
5.1 Не аттестовано по результатам государственной аттестации
значительное
5.2 Не исполнение предписания (постановления) по устранению нарушений, выявленных в ходе государственной аттестации организаций образования по несоответствию образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования
грубое
6. Сведения государственных органов, средств массовой информации
6.1 Наличие сведений в средствах массовой информации о нарушениях в работе организации образования
незначительное
6.2 Наличие предписаний органов прокуратуры нарушениях, выявленных в деятельности организации образования
значительное
Приложение 5
к Критериям оценки
степени риска по проверкам
за системой образования
Субъективные критерии деятельности организаций
образования, реализующих образовательные учебные
программы технического и профессионального образования
Критерии
Степень нарушения

1. Тексерілетін субъект (объект) мемлекеттік деректер базасы,
автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен
мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1.1 Білім беру саласындағы есептілікті тапсырмау
маңызды
1.2 Есептіліктің әр түріндегі білім беру ұйымы туралы
жалпы мәліметтер мен тәрбиеленушілер контингентіне
қатысты деректердің сәйкессіздігі
маңызды емес
1.3 Есептіліктің әр түріндегі білім беру процесі,
материалдық база және педагогикалық кадрлар туралы
мәліметтерге қатысты деректердің сәйкессіздігі
маңызды
1.4 Штаттан тыс қосымша жұмыс жасайтын педагогтар
үлесінің 30 %-дан артық болуы
маңызды
1.5 Жоғары және бipiнші санаттағы оқытушылар және
(немесе) магистрлер үлесінің олардың жалпы санының 30
%-нан кем болуы
маңызды
1.6 Тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымы бойынша
арнайы педагогтік немесе кәсіптік білімі жоқ
педагогтардың болуы
маңызды
1.7 Оқу процесінде қолданатын компьютерлердің болмауы
өрескел
1.8 Интернет желісіне қосылған компьютерлердің
болмауы
маңызды
1.9 Соңғы 5 жылда жаңартылған компьютерлік
техникасының болмауы
маңызды емес
1.10 Жарақтандыруды кажет ететін жалпы білім беретін
пәндер бойынша кабинеттердің болуы
маңызды
1.11 Жарақтандыруды кажет ететін арнайы пәндер бойынша
кабинеттердің болуы
маңызды
1.12 Жарақтандыруды кажет ететін зертханалардың болуы
маңызды
1.13 Жарақтандыруды кажет ететін шеберханалардың
болуы
маңызды
1.14 Жарақтандыруды кажет ететін оқу полигондарының
болуы
маңызды
1.15 Жарақтандыруды кажет ететін оку шаруашылықтарының
болуы
маңызды
1.16 Спорт залдың болмауы
маңызды
1.17 Білім беру қызметіне лицензияның болмауы
өрескел
2. Бұрынғы тексерулер нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде
тізбектелген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
2.1 Білім беру ұйымының құрылтайшы және құқық
белгілеуші құжаттарының болуы
маңызды
2.2 Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік
әдеп нормаларын сақтауы (өтініштер болған жағдайда
ғана тексеріледі)
маңызды
2.3 Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір рет
аттестаттаудан өтуі
маңызды емес
2.4 Білім беру ұйымдарының педагог және ғылыми
қызметкерлердің біліктілігін арттыру бес жылда кемінде
бір рет жүзеге асырылуы
маңызды емес
2.5 Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни
ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын
құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік саясат
қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
өрескел
2.6 Білім алуы кезеңінде әлеуметтік көмекке мұқтаж
Қазақстан Республикасы азаматтарына көмек көрсетуге
арналған өтемақылық шығыстар
маңызды

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
1.1 Не представление отчетности в сфере образования
значительное
1.2 Несоответствие данных в части общих сведений об организации образования и контингенте обучающихся в различных видах отчетности
незначительное
1.3 Несоответствие данных в части сведений об образовательном процессе, материальной базе и педагогических кадрах в различных видах отчетности
значительное
1.4 Доля преподавателей, работающих по совместительству, составляет более 30 %
значительное
1.5 Доля преподавателей с высшей и первой квалификационными категориями и (или) магистровот их общего числа составляет менее 30 %
значительное
1.6 Наличие педагогов, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или занимаемой должности
грубое
1.7 Отсутствие компьютеров, используемых в учебном процессе
значительное
1.8 Отсутствие компьютеров, подключенных к сети Интернет
значительное
1.9 Отсутствие обновления компьютеров в течение 5 последних лет
незначительное
1.10 Наличие кабинетов общеобразовательных дисциплин, требующих оснащения
значительное
1.11 Наличие кабинетов специальных дисциплин, требующих оснащения
значительное
1.12 Наличие, лабораторий требующих оснащения
значительное
1.13 Наличие мастерских, требующих оснащения
значительное
1.14 Наличие учебных полигонов, требующих оснащения
значительное
1.15 Наличие учебных хозяйств, требующих оснащения
значительное
1.16 Отсутствие спортивного зала
значительное
1.17 Отсутствие лицензии на образовательную деятельность
грубое
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1 Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
2.2 Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
значительное
2.3 Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.4 Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
незначительное
2.5 Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
грубое
2.6 Компенсационные расходы на содержание граждан Республики Казахстан, нуждающихся в социальной помощи, в период получения ими образования
значительное

2.7 Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен
педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ заңда
белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған
соттылығы бар адамдарға білім беру ұйымдарындағы
жұмысқа жібермеу
өрескел
2.8 Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына
сәйкестігі
өрескел
2.9 Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын
оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі
(жұмысшы кәсібі болған жағдайда) олардың жалпы санының
кемінде 70 %
маңызды
2.10 Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын
жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар мен
өндірістік оқыту шеберлерінің және (немесе)
магистрлердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 30
%
маңызды
2.11 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға
міндетті білім беру стандарттарына және үлгілік оқу
жоспарларына сәйкес толық оқу кезеңінде білім алушылар
контингентіне, оның ішінде оқу тілдері бойынша,
шаққандағы оқу әдебиеті қорының, оқу-әдістемелік
кешендердің және сандық білім беру ресурстарының
болуы
маңызды
2.12 Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру
стандартына сәйкес даярланатын біліктілік ескерілген
оқу пәндері кабинеттерімен, интернет желісіне қосылған
компьютерлік сыныптармен, оқу-зертханалық жабдықтармен
қамтамасыз етілуі
маңызды
2.13 Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен
жасалған шарттардың болуы
маңызды
2.14 Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің
болуы
маңызды
2.15 Білім алушыларға арналған тамақтандыру
объектісінің болуы
маңызды
2.16 Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел
басқару құқығында тиесілі білім беру қызметтерінің
сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің
болуы (аудиторлық қор, оқу, мамандандырылған және
ғылыми зертханалар)
өрескел
2.17 Оқытатын пән бейініне сәйкес базалық жоғары,
техникалық және кәсіптік білімі бар
инженерлік-педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілуі
өрескел
2.18 Білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен іске
асыруда кәсіптік оқу бағдарламасын игеруге бөлінген
оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде циклдар
мен пәндер үшін оқу уақытының көлемін 25 %-ға дейін
өзгертуге рұқсат берілген нормалардың сақталуы
маңызды
2.19 Оқу жұмыс жоспарында міндетті оқытудың жалпы оқу
уақыты көлемінен кәсіптік практикада оқыту үлесінің 40
%-нан кем болмауының сақталуы
маңызды
2.20 Кәсіптік практика мазмұнының оқу жұмыс
бағдарламаларына сәйкестігі
маңызды
2.21 Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең көп
көлемінің аудиториялық және аудиториядан тыс оқу
жұмысының барлық түрлерін қоса алғанда, техникалық
және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға
міндетті стандартының (аптасына 54 сағаттан аспауы
тиіс) талабына сәйкестігі
өрескел

2.7 Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
грубое
2.8 Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
грубое
2.9 Доля преподавателей и мастеров производственного обучения (при наличии рабочей профессии), для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %
значительное
2.10 Доля преподавателей и мастеров производственного обучения высшей и первой категории и (или) магистров от числа преподавателей и мастеров производственного обучения для которых основным местом работы является лицензиат не менее 30 %
значительное
2.11 Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами
значительное
2.12 Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами, с учетом подготавливаемой квалификации в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования
значительное
2.13 Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
значительное
2.14 Наличие медицинского обслуживания обучающихся
значительное
2.15 Наличие объекта питания для обучающихся
значительное
2.16 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
грубое
2.17 Обеспеченность инженерно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное образование и соответствие их образования профилю преподаваемой дисциплины
грубое
2.18 При разработке и реализации образовательной программы соблюдение допустимых норм до25 % при изменении объема учебного времени для циклов и дисциплин при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение профессиональной учебной программы.
значительное
2.19 Соблюдение в рабочем учебном плане доли учебного времени профессиональной практики (не менее 40 %) от общего объема учебного времени обязательного обучения
значительное
2.20 Соответствие содержания профессиональной практики рабочим учебным программам
значительное
2.21 Соответствие максимального объема учебной нагрузки обучающихся, включая все виды аудиторной и внеаудиторной учебной работы, требованиям государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования (не должен превышать 54 часов в неделю)
грубое

2.22 Күндізгі оқу нысаны кезінде техникалық және
кәсіптік білім беру бағдарламаларын меңгерудің
нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген
біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық
білім деңгейіне қарай:
1) негізгі орта білім базасында жалпы орта білім
алмай 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
2) жалпы орта білім базасында жалпы орта білім
алумен 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 6
ай, 3 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
3) негізгі орта білім базасында - 10 ай, 1 жыл 6
ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай оқу
мерзіміне;
4) техникалық және кәсіптік білім базасында – 10
ай, 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
5) орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай оқу мерзіміне сәйкестігі
өрескел
2.23 Теориялық оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу
уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағат
болатын міндетті оқу жүктемесі есебінен айқындалады
(бұл ретте көрсетілген көлемге факультативтік пәндер
бойынша сабақтар мен консультациялар кірмейді)
өрескел
2.24 Кешкі және сырттай оқыту нысандары үшін міндетті
оқу сабақтарының оқу уақыттары көлемінің тиісінше 70
%-ына және күндізгі оқыту нысаны үшін қарастырылған
оқу сағатының тиісті көлемінің 30 %-ына сәйкестігі
өрескел
2.25 Оқу пәндерін зерделеуде бірізділіктің белгіленуі,
олардың әрқайсысы бойынша оқу уақытын курстарға және
семестрлерге бөлуде пәнаралық байланыстардың
ескерілуі
маңызды
2.26 Білім алушылар тиісті білім беру бағдарламаларын
оқуды аяқтағаннан кейін және аралық, қорытынды
аттестаттаудан өткеннен кейін нақты мамандық бойынша
біліктіліктің белгіленген және/немесе жоғары деңгейін
(разряд, санат) беру
маңызды
2.27 Білім алушылар оқытудың толық курсын аяқтағаннан
кейін және қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін
орта буын маманы біліктілігінің деңгейін беру
маңызды
2.28 Білім алушылар жоғары техникалық мектепте
оқытудың толық курсын аяқтағаннан кейін және қорытынды
аттестаттаудан өткеннен кейін кіші инженер
біліктілігінің деңгейін беру
маңызды
2.29 Тиісті мамандықтар (біліктіліктер) бойынша білім
беру қызметіне мемлекеттік лицензияның және
мемлекеттік лицензияға қосымшаларының болуы
өрескел
2.30 Оқу және тәрбие процесі кезінде білім беру
ұйымының білім алушысы мен қызметкерлерінің деңсаулығы
сақталуы бойынша ұйым басшысы немесе өзге лауазымдық
тұлғамен міндеттерін орындауы (өтініштер болған
жағдайда ғана тексеріледі)
маңызды

2.22 Соблюдение нормативных сроков освоения образовательной программы технического и профессионального образования в зависимости от сложности, ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся при очной форме обучения:
1) на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования со сроком обучения 1 год 10 месяцев;
2) на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования со сроком обучения 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев; 2 года 10 месяцев, 3 года 6 месяцев, 3 года 10 месяцев;
3) на базе общего среднего образования со сроком обучения – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев, 2 года 10 месяцев;
4) на базе технического и профессионального образования – 10 месяцев, 1 год 10 месяцев;
5) на базе послесреднего, высшего образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев
грубое
2.23 Соблюдение общего объема учебного времени при очной форме теоретического обучения – из расчета обязательной учебной нагрузки не менее 36 часов в неделю (при этом в указанный объем не входят занятия по факультативным дисциплинам и консультации)
грубое
2.24 Соответствие объема учебного времени обязательных учебных занятий для вечерней и заочной формы обучения в соотношении 70 % и 30 % от соответствующего объема учебного времени, предусмотренного для очной формы обучения
грубое
2.25 Установление последовательности изучения учебных дисциплин, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам произведено с учетом междисциплинарных связей
значительное
2.26 Присвоение установленного и/или повышенного уровней (разряд, категория) квалификации по конкретной специальности – по завершении обучения соответствующих образовательных программ и прохождения промежуточной и итоговой аттестации обучающимися
значительное
2.27 Присвоение уровня квалификации специалиста среднего звена – по завершении полного курса обучения и прохождения итоговой аттестации обучающимися
значительное
2.28 Присвоение уровня квалификации младшего инженера – по завершении полного курса обучения высшей технической школы и прохождения итоговой аттестации обучающимися
значительное
2.29 Наличие лицензии на образовательную деятельность и приложений к государственной лицензии по соответствующим специальностям (квалификациям)
грубое
2.30 Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
значительное

2.31 Білім беру ұйым басшысының үш жылда бір рет
аттестаттаудан өтуі
маңызды емес
2.32 Білім беру ұйымының алқалық басқару органдарының
қызмет етуі
маңызды
2.33 Педагог қызметкерлердің саны мен педагог
қызметкерлер лауазымдарының тізбесі мемлекеттік білім
беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарының және
педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген
адамдардың тізбесі негізінде айқындалады
маңызды
2.34 Бiлiм беру ұйымы басшысымен бекітілген оқу жылына
арналған оқу-тәрбие процесі кестесінің және теориялық
пен практикалық сабақтар кестесінің болуы
маңызды
2.35 Сабақ кестесінің оқу процесінің кестесі мен жұмыс
оқу жоспарларына сәйкестігі
маңызды
2.36 Білім беру ұйымдарындағы оқу және тәрбие
жұмыстарының есебі теориялық және өндірістік оқытудың
есепке алу журналдарын және оқу сағаттарында оқу
бағдарламаларының орындалуын есепке алу табельдерін
жүргізу арқылы жүзеге асырылады
маңызды емес
2.37 Аудиториялық сабақтардың барлық түрлері үшін
академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутпен белгіленуі
маңызды
2.38 Сабақтар арасында: бір академиялық сағаттан кейін
– 5 минут, қосарланған сабақтардан кейін – 10 минут, 2
қосарланған сабақтан кейін 15 минут үзілістің болуы
маңызды емес
2.39 Білім алушыларға толық оқу жылында кемінде екі
рет, жылына жалпы ұзақтығы 11 аптадан көп емес, оның
ішінде қысқы мерзімде 2 аптадан кем емес демалыстардың
болуы
маңызды емес
2.40 Оқу топтарындағы білім алушылар санының
сәйкестігі: оқытудың күндізгі нысанында мамандықтар
бойынша – саны 25 адамнан артық емес (әскери
мамандықтар бойынша 30 адамға дейін), сыртқы, кешкі
оқыту нысанында кемінде 15 адамнан, кәсіп немесе
мамандық бейінінің ерекшеліктеріне қарай білім
алушылармен жеке сабақтардың өткізілуі
маңызды
2.41 Тізбесі оқу жоспарларына сәйкес анықталатын
зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды
өткізуде, оның ішінде дене тәрбиесi мен жекелеген
пәндер бойынша, шеберханаларда (оқу полигондарында
және оқу шаруашылықтарында) өндірістік оқыту кезінде
оқу топтарының саны 13 адамнан артық емес кіші
топтарға, медициналық және фармацевтикалық білім беру
ұйымдарында клиникалық пәндер бойынша саны 8 адамнан
аспайтын кіші топтарға бөлу
маңызды
2.42 Бiлiм беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің білім беру ұйымдарынан басқа)
бөлімдердің:
1) оқытудың күндізгі нысанында бір немесе бірнеше
ұқсас мамандықтар мен кәсіптер бойынша кемінде 150
білім алушы;
2) оқытудың сырттай, кешкі нысандарында кемінде
100 білім алушы болған кезде құрылуы
өрескел
2.43 Практикалар базасы ретінде белгіленген ұйымдармен
келісілген және бекітілген оқу бағдарламалары мен
кәсіптік практикадан өткізудің күнтізбелік кестесінің
болуы
маңызды

2.31 Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
незначительное
2.32 Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
значительное
2.33 Соответствие количества педагогических работников перечню должностей педагогических работников типовым штатам работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
значительное
2.34 Наличие утвержденных руководителем организации графика учебно-воспитательного процесса на учебный год и расписания теоретических и практических занятий
значительное
2.35 Соответствие расписания занятий графику учебного процесса и рабочим учебным планам
значительное
2.36 Осуществление учета учебной и воспитательной работы путем ведения журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах
незначительное
2.37 Соответствие продолжительности академического часа для всех видов аудиторных занятий в 45 минут
значительное
2.38 Наличие перерывов между занятиями: после одного академического часа – 5 минут, после спаренных занятий – 10 минут, после двух спаренных занятий – 15 минут
незначительное
2.39 Наличие каникул не менее двух раз в течение полного учебного года общей продолжительностью не более 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель
незначительное
2.40 Соответствие численности групп по специальностям: при очной форме обучения – не более 25 человек (по военным специальностям до 30 человек); при заочной, вечерней формах обучения – не менее 15 человек; исходя из специфики профиля профессии или специальности - индивидуальные занятия
значительное
2.41 Деление учебных групп на подгруппы численностью не более 13 человек (для медицинских и фармацевтических организаций образования по клиническим дисциплинам не более 8 человек) при проведении лабораторных работ, практических занятий, в том числе по физическому воспитанию и занятий по отдельным предметам, производственного обучения в мастерских (на учебных полигонах и в учебных хозяйствах), перечень которых определен в соответствии с учебным планом
значительное
2.42 Создание отделений в организации (кроме организаций образования Министерства обороны Республики Казахстан) при наличии:
1) не менее 150 обучающихся по одной или нескольким родственным специальностям и профессиям при очной форме обучения;
2) не менее 100 обучающихся при вечерней, заочной формах обучения
грубое
2.43 Наличие утвержденных и согласованных календарных графиков прохождения профессиональной практики и учебных программ с организациями, определенных в качестве баз практик
значительное

2.44 Өндірістік оқытудың оқу-өндірістік
шеберханаларында, оқу шаруашылықтарында, оқу
полигондарында және ұйымдарда ұйымдастырылуы
маңызды
2.45 Қабылдау комиссиясы мен аппеляциялық
комиссиясының болуы, оның құрамының сәйкестігі:
комиссия төрағасы, хатшы және аппеляциялық комиссия
мүшелері
маңызды емес
2.46 Білім беру ұйымдарында оқуға азаматтардың
өтініштерін қабылдау:
1) орта буын мамандарын даярлауды көздейтін
техникалық және кәсіптік білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20
маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі және
сырттай нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында;
өнер және мәдениет мамандықтары бойынша 20 маусым мен
20 шілде аралығында;
2) бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі
(аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін
техникалық және кәсіптік білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20
маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына
20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында жүзеге асырылуы
маңызды емес
2.47 Оқуға түсушілердің білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдау туралы өтінішіне қоса білімі туралы құжаттың
түпнұсқасын, № 086-У нысаны бойынша медициналық
анықтаманы флюрография суретімен (I және II топтағы
мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін
медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы), 3x4
көлемдегі 4 суретті, жеке басын куәландыратын
құжаттарды оқуға түсушінің өзі, ата-аналары немесе
заңды өкілдері ұсынады, шетелдіктер және азаматтығы
жоқ адамдар мәртебесін анықтайтын, тұрғылықты жерге
тіркелгендігі туралы белгісі бар құжатты ұсынуы:
1) шетелдік – шетелдіктің Қазақстан
Республикасында тұруға ықтиярхат;
2) азаматтығы жоқ тұлға – азаматтығы жоқ тұлғаның
куәлігі;
3) босқын – босқынның куәлігі;
4) пана іздеуші тұлға – пана іздеуші тұлғаның
куәлігі;
5) оралман – оралман куәлігі
маңызды емес
2.48 Білім беру ұйымына оқытудың нысандары бойынша
оқуға түсушілерден түскен өтініштер тіркеу
журналдарының болуы
маңызды емес
2.49 Түсу емтихандарының орта буын мамандарын
даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім
беретін оқу бағдарламалары бойынша және:
1) жалпы орта білімі бар оқуға түсушілер үшін үш
пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы
және мамандық бейіні бойынша пән) өткізілуі;
2) негізгі жалпы білімі бар оқуға түсушілер -
негізгі жалпы білімнің оқу бағдарламалары көлемінде 2
пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі және мамандық
бейіні бойынша пән);
3) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық
және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі
бар тұлғалар үшін мамандық бейіні бойынша өткізілуі;

2.44 Организация производственного обучения в учебно-производственных мастерских, учебных хозяйствах, учебных полигонах и организациях
значительное
2.45 Наличие приемной и апелляционной комиссий и соответствие ее состава: председатель, секретарь, члены апелляционной комиссии
незначительное
2.46 Осуществление приема заявлений лиц на обучение в организациях образования:
1) по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, на очную форму обучения с 20 июня по 20 августа, на вечернюю и заочную формы обучения с 20 июня по 20 сентября, по специальностям искусства и культуры с 20 июня по 20 июля;
2) по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям – с 20 июня по 20 августа, на вечернюю форму обучения – с 20 июня по 20 сентября
незначительное
2.47 Наличие к заявлению абитуриента о приеме на обучение в организацию образования прилагаемых документов согласно перечню: подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме №086-У c приложением флюороснимка (для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы), 4 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах единого национального тестирования), копия удостоверения личности, для иностранцев и лиц без гражданства – копия документа, определяющего его статус, с отметкой о регистрации по месту проживания:
1) иностранец – вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
2) лицо без гражданства – удостоверение лица без гражданства;
3) беженец – удостоверение беженца;
4) лицо, ищущее убежище – свидетельство лица, ищущего убежище;
5) оралман – удостоверение оралмана
незначительное
2.48 Наличие журналов регистрации заявлений от поступающих в организацию образования по формам обучения
незначительное
2.49 Проведение вступительных экзаменов для поступающих на обучение по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, и имеющих:
1) общее среднее образование – по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
2) основное среднее образование – по двум предметам в объеме учебных программ основного среднего образования (казахский или русский язык и предмет по профилю специальности);
3) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности;

4) мамандық бейініне сәйкес келетін техникалық
және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі
бар тұлғалар үшін әңгімелесу түрінде өткізілуі
маңызды
2.50 Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас)
кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін
техникалық және кәсіптік білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерге арналған түсу
емтихандарының әңгімелесу түрінде өткізілуі
маңызды
2.51 Өнер және мәдениет мамандықтары бойынша білім
беру ұйымдарына оқуға түсетін тұлғалар білім беру
ұйымдары бекіткен бағдарламалар бойынша өткізілетін
арнайы немесе шығармашылық емтихандарды өткізу.
Арнайы немесе шығармашылық емтихандар бойынша
«қанағаттанарлықсыз» деген баға алған немесе емтиханға
дәлелді себепсіз келмеген азаматтар қалған
емтихандарға жіберілмейді
маңызды
2.52 Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін
техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламалары
бойынша оқуға түсетін тұлғалар үшін оқудың күндізгі
нысанына түсу емтихандарының 1 тамыз бен 28 тамыз
аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 1 тамыз
бен 25 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет
мамандықтары бойынша арнайы немесе шығармашылық
емтихандардың 21 шілде мен 28 шілде аралығында
өткізілуі
маңызды емес
2.53 Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас)
кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін
техникалық және кәсіптік білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына
түсетін азаматтар үшін әңгімелесудің 1 тамыз бен 28
тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 1 тамыз бен 25
қыркүйек аралығында өткізілуі
маңызды емес
2.54 Түсу емтихандарын өткізу кезінде:
тестілеу нысанында әрбір пән бойынша тестілеу
тапсырмаларының (сұрақтарының) саны 25 болып
белгіленуі; әрбір тест тапсырмасының дұрыс жауабы 1
балмен бағалануы;
пәндер бойынша емтихандардың, қабылдау
емтихандарының нәтижелері бойынша алынған «3», «4»,
«5» бағаларын қабылдау комиссиясының мынадай шкала
бойынша: «3» – 8 бал, «4» – 17 бал, «5» – 25 балдарға
ауыстыруы
маңызды
2.55 Кешенді тестілеу сертификатын (жоғары оқу
орындарына түсу үшін ағымдағы жылы кешенді тестілеуге
қатысқан өткен жылдар түлектері) немесе ұлттык
бірыңғай тестілеу нәтижелері туралы сертификатын
тапсырған (ағымдағы жылы ұлттық бірыңғай тестілеуге
қатысқан бітірушілер) тұлғалардың түсу емтихандарынан
босатылуы
маңызды

4) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, соответствующее профилю специальности, проводятся в форме собеседования
значительное
2.50 Проведение вступительных экзаменов для поступающих на обучение по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям в форме собеседования
значительное
2.51 Проведение специальных или творческих экзаменов по программам, утвержденным организацией образования, для лица, поступающих на обучение в организации образования по специальностям искусства и культуры.
Граждане, получившие по специальным или творческим экзаменам оценку «неудовлетворительно» или не явившиеся на них без уважительной причины, к остальным экзаменам не допускаются
значительное
2.52 Соблюдение сроков проведения вступительных экзаменов для лиц, поступающих на обучение по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, вступительные экзамены проводятся: на очную форму обучения – с 1 августа по 28 августа, на вечернюю и заочную формы обучения – с 1 августа по 25 сентября; по специальностям искусства и культуры специальные или творческие экзамены проводятся – с 21 июля по 28 июля
незначительное
2.53 Соблюдение сроков проведения собеседования для лиц, поступающих на очную форму обучения по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям на очную и вечернюю формы обучения – с 1 августа по 28 августа, на вечернюю форму обучения – с 1 августа по 25 сентября
незначительное
2.54 Соблюдение требований к оцениванию вступительных экзаменов:
в форме тестирования – количество тестовых заданий (вопросов) по каждому предмету 25, правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом;
в форме экзаменов – оценки «3», «4», «5», полученные по предметам, переводятся приемной комиссией в баллы по следующей шкале: оценка «3» – 8 баллов, «4» – 17 баллов, «5» – 25 баллов
значительное
2.55 Соблюдение требования об освобождении от вступительных экзаменов и допуску к конкурсу лиц, предоставивших сертификат комплексного тестирования (выпускники прошлых лет, участвовавшие в комплексном тестировании в текущем году для поступления в высшие учебные заведения) или сертификат о результатах ЕНТ (выпускники текущего года, участвовавшие в едином национальном тестировании)
значительное

2.56 Апелляцияға берілген өтініштер мен қабылдау
тәртібін сақтау:
апелляцияға өтініш тестілеу немесе түсу
емтихандарының нәтижелері хабарланғаннан кейін
апелляциялық комиссияға келесі күнгі сағат 13.00-ге
дейін беріледі және бір тәулік ішінде өтініш берушінің
қатысуымен апелляциялық комиссияда қаралады;
апелляциялық комиссия шешімі комиссия құрамы
тізіміндегі тұлғалардың көпшілік даусымен
қабылданады;
дауыс тең болған жағдайда комиссия төрағасы
шешуші дауыс беруге құқылы;
комиссия жұмысы төрағаның және барлық комиссия
мүшелерінің қолдары қойылатын хаттамамен ресімделеді
маңызды емес
2.57 Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына
қатысуға жіберуге қойылатын талаптардың сақталуы.
Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына
қатысуға:
1) негізгі жалпы білім алғандар үшін екі пәннен
20 балдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және
фармацевтика мамандықтары бойынша 25 балдан кем;
2) жалпы орта білім алғандар үшін үш пәннен 30
балдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және
фармацевтика мамандықтары бойынша 35 балдан кем
жинағандардың жіберілмеуі
маңызды
2.58 Конкурсты өткізу барысында білім алу құқықтарының
сақталуы және неғұрлым қабілетті және тиісті
деңгейдегі техникалық және кәсіптік білім берудің оқу
бағдарламаларын меңгеруге даярлығы бар азаматтарды
қабылдаудың қамтамасыз етілуі
маңызды
2.59 Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін
техникалық және кәсіптік білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына
қабылдаудың:
1) күндізгі оқу нысанына – 25 тамыз бен 30 тамыз
аралығында;
2) оқудың кешкі және сырттай нысанына – 15
қыркүйек пен 30 қыркүйек аралығында жүзеге асырылуы
маңызды емес
2.60 Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас)
кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін
техникалық және кәсіптік білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына
қабылдаудың негізгі орта немесе жалпы орта білімі
туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша
бағалары, әңгімелесулер нәтижелері ескеріле отырып
іріктеу негізінде 25 тамыз бен 30 тамыз аралығында
өткізілуі
маңызды
2.61 Жеке кәсіптер, мамандықтар бойынша білім беру
ұйымына қабылдау туралы қабылдау комиссиясының ашық
отырыстары хаттамаларының болуы
маңызды
2.62 Білім алушыларды курстан курсқа, бір білім беру
ұйымынан екіншісіне, бір оқу нысанынан екінші нысанға,
бір тілдік бөлімнен екінші тілдік бөлімге, бір
мамандықтан екінші мамандыққа, ақылы негізде оқудан
мемлекеттік білім беру гранты бойынша оқуға ауыстыруға
төрт оқу пәнінен аспайтын академиялық айырмашылық
болғанда жол беру талабының сақталуы
маңызды емес

2.56 Соблюдение порядка приема и рассмотрения заявлений на апелляцию:
заявление подается в апелляционную комиссию до13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования или вступительных экзаменов и рассматривается апелляционной комиссией с участием заявителя в течение одного дня;
решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии;
в случае равенства голосов, председатель комиссии имеет право решающего голоса;
работа комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии
незначительное
2.57 Соблюдение требований к допуску для участия в конкурсе на зачисление в состав обучающихся.
Не допускаются к участию в конкурсе на зачисление в состав обучающихся лица набравшие:
1) менее 20 баллов из двух предметов, для имеющих основное общее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики менее 25 баллов;
2) менее 30 баллов из трех предметов, для имеющих общее среднее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики менее 35 баллов
значительное
2.58 Соблюдение прав на образование и обеспечение зачисления граждан наиболее способных и подготовленных к освоению образовательных учебных программ технического и профессионального образования при проведении конкурса
значительное
2.59 Осуществление зачисления в состав обучающихся по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена:
1) на очную форму обучения – с 25 августа по 30 августа;
2) на вечернюю и заочную формы обучения – с 15 сентября по 30 сентября
незначительное
2.60 Осуществление зачисления в состав обучающихся по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям – с 25 августа по 30 августа на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанных в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования
значительное
2.61 Наличие протоколов открытого заседания приемной комиссии раздельно по профессиям, специальностям о зачислении в организации образования
значительное
2.62 Соблюдение условия по количеству учебных предметов при академической разнице не более 4 учебных предметов при переводе обучающегося с курса на курс, из одной организации образования в другую, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, с обучения на платной основе на обучение по образовательному заказу
незначительное

2.63 Оқу шығындарын толық өтейтін, ақылы негізде білім
алушының мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқу
үшін бос орындарға ауыстыру тәртіптерінің сақталуы:
1) білім алушының білім беру ұйымы басшысының
атына әрі қарай мемлекеттік білім беру тапсырысы
бойынша оқуға ауыстыру туралы еркін нысанда өтініш
беруі;
2) білім беру ұйымы басшысының аталған өтінішті
қарап, оны педагогикалық кеңестің қарауына шығаруы
және педагогикалық кеңес шешімінің негізінде білім
алушыны әрі қарай мемлекеттік білім беру тапсырысы
бойынша оқуға ауыстыру туралы бұйрық шығаруы
маңызды
2.64 Білім алушыны бір білім беру ұйымынан екіншісіне
ауыстыру тәртібінің сақталуы: басқа білім беру ұйымына
ауысуға ниет білдірген білім алушының білім алып
жатқан білім беру ұйымы басшысының атына еркін нысанда
ауысу туралы жазбаша өтініш беруі және ауысуға мөрмен
бекітілген жазбаша келісім алып, өзі қалаған білім
беру ұйымының басшысына өтініш білдіруі.
Қабылдаушы білім беру ұйымы басшысының атына
жазылған ауысу туралы өтінішке ауыстыратын білім беру
ұйымы басшысының қолымен куәландырылған білім алушының
сынақ кітапшасы (немесе үлгерім кітапшасының)
көшірмесінің қоса тіркелуі
маңызды емес
2.65 Ауыстыру туралы мәселе шешілген жағдайда білім
алушыны қабылдау тәртібінің сақталуы: білім алушыны
қабылдайтын білім беру ұйымы басшысының оның оқу
сабақтарына рұқсат беру, оқу жоспарындағы
айырмашылықтарды тапсыру туралы бұйрық шығаруы, бұрын
білім алушы оқыған білім беру ұйымына оның жеке іс
құжаттарын жіберу туралы жазбаша сұрау жолдауы.
Білім беру ұйымдарының білім алушылары қатарына
қабылдау туралы бұйрықтың білім алушының бұрын оқыған
білім беру ұйымынан жеке іс қағаздары алынғаннан кейін
шығарылуы
маңызды емес
2.66 Білім беру ұйымдарында бұрын білім алған
тұлғалардың бұрынғы немесе басқа білім беру ұйымына
қайта қабылдаудың міндетті шартының сақталуы: білім
алушының бір семестрді аяқтауы және қайта қабылдау
туралы жеке өтінішінің болуы. Білім алушыларды бірінші
курсқа қайта қабылдаудың бірінші семестрді аяқтағаннан
кейін тиісті немесе ұқсас мамандықтар бойынша
жүргізілуі
маңызды емес
2.67 Оқу ақысын төлемегені үшін семестр кезінде оқудан
шығарылған ақылы негізде оқитын білім алушыларды қайта
қабылдау тәртібінің сақталуы, – төлемақы бойынша
қарызын өтеген жағдайда оқудан шығарылған күннен
бастап төрт аптаның ішінде оқуға қайта қабылдануы, бұл
ретте білім беру ұйымының төлемақы бойынша қарызын
өтегені туралы құжатты ұсынған жағдайда үш жұмыс күні
ішінде білім алушыны қайта қабылдауы
маңызды емес

2.63 Соблюдение порядка перевода обучающегося на платной основе с полным возмещением затрат для обучения по государственному образовательному заказу на имеющиеся вакантные места:
1) обучающийся подает заявление в произвольной форме на имя руководителя организации образования с просьбой о его переводе на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу;
2) руководитель организации образования, рассмотрев данное заявление, выносит его на рассмотрение педагогического совета и на основании решения педагогического совета издает приказ о переводе обучающегося на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу
значительное
2.64 Соблюдение порядка перевода обучающегося из одной организации образования в другую: обучающийся, желающий перевестись в другую организацию образования, подает письменное заявление в произвольной форме о переводе на имя руководителя организации образования, где он обучается, и, получив письменное согласие на перевод, скрепленное печатью, обращается к руководителю интересующей его организации образования.
К заявлению о переводе на имя руководителя принимающей организации образования должна быть приложена копия из зачетной книжки (или книжка успеваемости) обучающегося, заверенная подписью руководителя организации образования, откуда он переводится
незначительное
2.65 Соблюдение порядка приема обучающихся при решении вопроса о переводе: руководитель организации образования, принимающий обучающегося, издает приказ о его допуске к учебным занятиям, сдаче разницы в учебном плане, направляет письменный запрос в организацию образования, где он ранее обучался, о пересылке его личного дела. Приказ о зачислении в число обучающихся организации образования издается после получения личного дела обучающегося из организации образования, где он ранее обучался
незначительное
2.66 Соблюдение обязательного условия восстановления в прежнюю или другую организацию образования – завершение обучающимся одного семестра и вопрос о восстановлении рассматривается только на основании его личного заявления. Восстановление на первый курс обучающихся допускается по завершению первого семестра
незначительное
2.67 Соблюдение порядка восстановления обучающихся на платной основе, отчисленных в течение семестра за неоплату обучения – в случае погашения задолженности восстанавливаются в течение четырех недель после дня отчисления, при этом организация образования восстанавливает обучающегося при предъявлении документа о погашении задолженности по оплате, в течение трех рабочих дней
незначительное

2.68 Бұрын басқа білім беру ұйымдарында білім алған
білім алушыларды оқуға қайта қабылдау тәртібінің
сақталуы. Бұрын басқа білім беру ұйымдарында білім
алған білім алушыларды оқуға қайта қабылдауда:
курстар мен мамандықтар бойынша оқытудың тиісті
оқу топтары болған жағдайда;
оқуды аяқтамаған тұлғаларға берілетін Анықтамада
(немесе білім алушының сынақ кітапшасында) көрсетілген
оқу пәндерінің қабылдаушы білім беру ұйымының жұмыс
оқу жоспарының оқу пәндері тізбесінен айырмашылығы
төрт оқу пәндерінен артық болмаған жағдайларда рұқсат
берілуі
маңызды емес
2.69 Білім беру ұйымы басшысының орынбасарымен жұмыс
оқу жоспарының пәндері мен оқу сағаттарындағы
айырмашылықты белгілеуі және басшының бұйрығымен
айырмашылықты жою тәртібінің бекітілуі
маңызды емес
2.70 Бұрын білім алған білім алушыны басқа білім беру
ұйымына оқуға қайта қабылдау тәртібінің сақталуы:
бұрын оқыған білім беру ұйымының басшысының
қабылдаушы тараптың жазбаша сұрауы негізінде білім
алушының жеке іс құжаттарын жіберуі, бұл ретте
Анықтаманың, сынақ кітапшасының кәшірмесін және
жіберілген құжаттарының тізімдемесін өзінде қалдырады;
оқуға қайта қабылдану үшін бұрын білім алған
білім алушының өзінің оқуын жалғастырғысы келетінін
білдіріп, білім беру ұйымы басшысының атына еркін
нысанда өтініш беруі, бұл ретте қайта қабылдау туралы
өтінішке Анықтама қоса беріледі;
ұсынылған Анықтама негізінде білім беру ұйымының
курсты және пәндердің айырмашылығын анықтап, оқуға
қайта қабылдау туралы өтінішті берілген уақыттан
бастап екі апталық мерзімде қарауы
маңызды емес
2.71 Білім алушыға академиялық демалыстың мынадай:
1) сырқатына бойынша ұзақтығы 6 айдан 12 айға
дейін амбулаториялық-емханалық ұйым жанындағы
дәрігерлік-консультациялық комиссияның (ДКК)
қорытындысы;
2) ұзақтығы 36 айдан аспайтын туберкулезбен
ауырған жағдайда туберкулезге қарсы медициналық
ұйымның Орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық
комиссияның (ОДКК) қорытындысы;
3) әскери қызметке шақыру туралы қағаз негізінде;
4) босанғанда, ұл немесе қыз бала асырап алғанда
3 жасқа толғанға дейін берілуі
маңызды емес
2.72 Білім алушы ауруына байланысты академиялық
демалыстан келген соң, науқасты қараған денсаулық
сақтау ұйымынан осы мамандық бойынша білімін
жалғастыру мүмкіндігі туралы қорытынды берілген
денсаулық жағдайы туралы ДКК (ОДКК) анықтамасының
болуы
маңызды емес
2.73 Білім беру ұйымы басшысының білім беру гранты
бойынша білім алушыға академиялық демалыс беру туралы
бұйрықтың көшірмесін үш жұмыс күні ішінде:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім
беру ұйымы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігіне;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын білім беру
ұйымы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы
органдарға жолдауы
маңызды

2.68 Соблюдение допуска восстановления ранее обучающихся в других организациях образования допускается:
при наличии соответствующих учебных групп обучения по курсам и специальностям;
при разнице учебных дисциплин, указанных в Справке, выдаваемой лицам, не завершившим обучение (или в зачетной книжке обучающегося), с перечнем учебных дисциплин рабочего учебного плана, принимающей организации образования – не более четырех учебных дисциплин
незначительное
2.69 Установление разницы в дисциплинах и учебных часах рабочего учебного плана заместителем руководителя организации образования по учебной работе и утверждение ликвидации разницы приказом руководителя
незначительное
2.70 Соблюдение порядка восстановления ранее обучающихся в другую организацию образования:
руководитель организации образования, где ранее обучался обучающийся, на основании письменного запроса принимающей стороны пересылает личное дело обучающегося, при этом оставляя у себя копию Справки, зачетную книжку и опись пересылаемых документов;
для восстановления ранее обучающийся подает заявление в произвольной форме на имя руководителя организации образования, в котором он изъявляет желание продолжить свое обучение, при этом к заявлению о восстановлении прилагается Справка;
организация образования на основании представленной Справки рассматривает заявление о восстановлении в двухнедельный срок со дня его подачи, определив курс и разницу в дисциплинах
незначительное
2.71 Предоставление академических отпусков обучающимся по основаниям:
1) заключения врачебно-консультативной комиссии (ВКК) при амбулаторно-поликлинической организации продолжительностью сроком от 6 до 12 месяцев по болезни;
2) решения Централизованной врачебно-консультативной комиссии (ЦВКК) противотуберкулезной организации в случае болезни туберкулезом продолжительностью сроком не более 36 месяцев;
3) повестки о призыве на воинскую службу;
4) рождения, усыновления или удочерения ребенка до достижения им возраста трех лет
незначительное
2.72 При выходе обучающегося из академического отпуска после болезни наличие справки ВКК (ЦВКК) о состоянии здоровья из организации здравоохранения, наблюдавшей больного, с заключением о возможности продолжения обучения по данной специальности
незначительное
2.73 Направление руководителем организации образования в течение трех рабочих дней копии приказа о предоставлении академического отпуска и после выхода из академического отпуска обучающегося по образовательному гранту:
финансируемому из республиканского бюджета – в Министерство образования и науки Республики Казахстан или соответствующее отраслевое министерство;
финансируемому из местного бюджета – в местные исполнительные органы в области образования для корректировки соответствующей суммы и сроков финансирования данной программы
значительное

2.74 Академиялық демалыстан келген соң:
білім алушының оқуын аталған демалысты ресімдеген
курстан (және академиялық кезеңнен) бастап
жалғастыруы;
академиялық демалыстан келу немесе академиялық
демалысқа шығу уақыты академиялық кезеңнің басталуына
немесе аяқталуына сәйкес келмеген білім алушының жеке
кесте бойынша барлық оқу тапсырмаларын орындауы,
академиялық күнтізбеге сәйкес білім алушыларды аралық
аттестаттау кезеңіндегі қорытынды бақылауды тапсыруы
маңызды емес
2.75 Білім алушыларды аралық аттестаттаудың
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру
стандарттарының негізінде әзірленген оқу жұмыс
жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүзеге
асырылуы, курстық жобаларды (жұмыстарды) қорғау,
сынақтар және емтихандар нысанында, сондай-ақ сынақтар
және курстық жобаларды (жұмыстарды) қорғау емтихандар
басталғанға дейін өткізілуі. Курстық жобалардың
(жұмыстар) аталған пән бойынша курстық жобаны
(жұмысты) орындау үшін жеткілікті білімді меңгеруді
қамтамасыз ететін пәннің теориялық бөлімі немесе
тарауы аяқталғаннан кейін орындалуы
маңызды
2.76 Аралық аттестаттауға:
барлық практикалық, зертханалық, есеп
айырысу-кестелік және курстық жұмыстарды (жобаларды),
сынақтарды толық орындаған;
әрбір пән бойынша типтік оқу бағдарламаларына
сәйкес ағымдағы білім есебінің қорытындысы бойынша
қанағаттанарлықсыз баға алмаған;
емтиханға 1-2 пәннен қанағаттанарлықсыз бағасы
бар білім алушы білім беру ұйымы басшысының
рұқсатымен;
екеуден көп қанағаттанарлықсыз бағасы болса,
педагогикалық кеңестің шешімімен білім алушылардың
жіберілуі
маңызды
2.77 Сырқаттануына байланысты немесе басқа да дәлелді
себептермен аралық аттестаттаудан өтпеген білім
алушыларға техникалық және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі білім білім беретін оқу орны басшысының оны
тапсыруға жеке мерзім белгілеуі
маңызды емес
2.78 «Қанағаттанарлықсыз» (сынақтан өткен жоқ) баға
алған білім алушылардың емтиханды қайта тапсыруында
бір пәнге 1 реттен артық болмауы.
Емтиханды (сынақты) қайта тапсыруға пәнді
жүргізетін оқытушыға белгіленген мерзімде бөлім
меңгерушісінің жазбаша түрде рұқсат берген жағдайда
жіберілуі (немесе ол оқытушы болмаған жағдайда, осы
пәннің бейініне сәйкес біліктілігі бар басқа оқытушыға
тапсыруға болады)
маңызды емес
2.79 Аралық аттестаттау қорытындылары бойынша үшеуден
артық қанағаттанарлықсыз деген баға алған білім
алушылардың педагогикалық кеңестің шешімі бойынша,
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
беру ұйымы басшысының бұйрығымен оған белгіленген
үлгіде анықтама беріліп, білім беру ұйымынан
шығарылуы
маңызды емес

2.74 Продолжение обучения при возвращении с академического отпуска:
с курса (и академического периода), с которого он оформлял данный отпуск;
если дата выхода из академического отпуска или ухода в академический отпуск не совпадает с началом или окончанием академического периода, то обучающийся по индивидуальному графику выполняет все учебные задания, по которым образовалась разница параллельно с текущими учебными занятиями, сдает все виды текущего и итогового контроля в период промежуточной аттестации
незначительное
2.75 Проведение промежуточной аттестации осуществляется в соответствии с рабочими учебными планами и программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов образования, в форме защиты курсовых проектов (работ), зачетов и экзаменов, при этом зачеты и защита курсовых проектов (работ) проводятся до начала экзаменов. Курсовые проекты (работы) выполняются по окончании теоретической части или раздела дисциплины, обеспечивающего усвоение знаний, достаточных для выполнения курсового проекта (работы) по данной дисциплине
значительное
2.76 Допуск к промежуточной аттестации получают обучающиеся:
полностью выполнившие все практические, лабораторные, расчетно-графические и курсовые работы (проекты), зачеты согласно типовым учебным программам по каждой дисциплине;
не имеющие неудовлетворительных оценок по итогам текущего учета знаний;
допуск с разрешения руководителя организации образования получают обучающиеся, имеющие по 1-2 дисциплинам неудовлетворительные оценки;
допуск решением педагогического совета получают обучающиеся, имеющие более двух неудовлетворительных оценок
значительное
2.77 Обучающимся, не прошедшим промежуточную аттестацию по болезни или по другим уважительным причинам, руководителем организации образования устанавливаются индивидуальные сроки их сдачи, утвержденные приказом руководителя организации образования
незначительное
2.78 Пересдача экзамена, при получении оценки «неудовлетворительно» (не зачтено), допускается не более одного раза по одной и той же дисциплине. Пересдача экзамена (зачета) допускается с письменного разрешения заведующего отделением, в установленные им сроки тому же преподавателю, ведущему дисциплин (или в отсутствии ведущего преподавателя другому преподавателю, имеющему квалификацию, соответствующую профилю данной дисциплины)
незначительное
2.79 Обучающиеся, имеющие по результатам промежуточной аттестации более трех неудовлетворительных оценок, отчисляются из организации образования по решению педсовета приказом руководителя организации образования с выдачей ему (ей) справки установленного образца
незначительное

2.80 Белгіленген курстағы оқу жоспарының талаптарын
толықтай орындаған, аралық аттестаттаудың барлық
сынақтары мен емтихандарын табысты тапсырған білім
алушылардың келесі курсқа техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы басшысының
бұйрығымен көшірілуі
маңызды
2.81 Білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды
аттестаттауды өткізу үшін білім беру ұйымы басшысының
бұйрығымен аттестаттау емтихан комиссиясының құрылуы.
Аттестаттау емтихан комиссиясы құрамының
кәсіпорындардың жоғары білікті мамандары, арнайы
пәндер оқытушылары, өндiрiстiк оқыту шеберлерi және
оқу орнын басқарудың алқалық органдарының, жұмыс
берушілер өкілдерінен 75 % және 25 %-ға техникалық
және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру
ұйымдары өкілдерінің арақатынасында құрылуы
маңызды емес
2.82 Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды
қорытынды аттестаттаудың арнайы пәндер бойынша
қорытынды емтихан тапсыру және/немесе диплом жобасын
(жұмысын) қорғау нысанында өткізілуі. Арнайы пәндер
бойынша қорытынды емтихандардың: оқу бағдарламаларына
сәйкес бірнеше арнайы пәндерден сұрақтар енгізілетін
ауызша, жазбаша, кешенді емтихан нысанында өткізілуі.
Диплом жобасын (жұмысын) қорғаудың қорытынды
аттестаттау жүргізу жөніндегі комиссияның ашық
отырысында кемінде 2/3 мүшелерінің қатысуымен
өткізілуі
маңызды
2.83 Диплом жобасын қорғау немесе қорытынды емтихан
тапсыру кезінде «қанағаттанарлықсыз» деген баға алған
тұлғаның тек оның алдыңғы қорытынды аттестаттауда
қанағаттанарлықсыз баға алған нысаны бойынша қорытынды
аттестаттаудың келесі кезеңіне қайта тапсыруға рұқсат
берілуі.
Қорытынды емтиханды қайта тапсырудың
«қанағаттанарлықсыз» деген баға алған пән бойынша ғана
жүргізілуі. Комиссияның білім алушыға комиссия
белгілеген бұрынғы жұмысын қайта қорғауға немесе жаңа
тақырып әзірлеуге ұсынуы
маңызды емес
2.84 Диплом жобасын қайта қорғаудан немесе қорытынды
емтихан тапсыру кезінде «қанағаттанарлықсыз» деген
баға алған білім алушыға мамандығы (кәсібі) бойынша
оқу курсын толық аяқтағандығы туралы белгіленген
үлгідегі анықтаманың берілуі
маңызды емес
2.85 Тиісті құжаттармен дәлелденген, себепті
жағдайлармен дипломдық жобаны (жұмысты) қорғауға және
қорытынды емтиханды тапсыруға келмеген білім
алушылардың белгіленген мерзімде техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары
басшысының бұйрығы бойынша қорытынды аттестаттаудан
өтуге жіберілуі
маңызды емес
2.86 Кәсіптік даярлық деңгейін бағалаудың және
біліктілік берудің – білім туралы мемлекеттік үлгідегі
құжат беру үшін қажетті шарт болып табылуы, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру
ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудың
бөлігі болуы
маңызды
2.87 Бітірушілердің кәсіптік даярлық деңгейін
бағалауды және біліктілік беруді ұйымдастыру үшін
сертификаттау жөніндегі органның біліктілік
комиссиясын құруы. Біліктілік комиссиясы төрағасының
кәсіпорын және жұмыс берушілер қауымдастықтары
қатарынан Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер
палатасының өңірлік палаталарының және филиалдарының
(дербес білім беру ұйымдарын қоспағанда) келісімі
бойынша, ал республикалық бағынысты білім беру
ұйымдарында Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер
палатасының (автономды білім беру ұйымдарын
қоспағанда, 3 реттен аспайтын) келісімімен
тағайындалуы.
Біліктілік комиссиясының құрамына Қазақстан
Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік
палаталары мен филиалдары өкілдерінің келісімі бойынша
(дербес білім беру ұйымдарын қоспағанда) жұмыс
берушілер өкілдерінен 75 % және 25 %-ға техникалық
және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру
ұйымдары өкілдерінен арақатынасында кәсіпорындар
өкілдерінің, арнайы пәндер оқытушыларының, өндiрiстiк
оқыту шеберлерiнің, еңбектi қорғау және қауiпсiздiк
техникасы жөнiндегi органдар өкiлдерiнің кіруі
маңызды

2.80 Перевод на следующий курс приказом руководителя организации образования обучающихся, полностью выполнивших требования учебного плана определенного курса, успешно сдавших все зачеты и экзамены промежуточной аттестации
значительное
2.81 Формирование не позднее, чем за один месяц до проведения итоговой аттестации обучающихся аттестационной комиссии, в состав которой входят высококвалифицированные специалисты предприятий, преподаватели специальных дисциплин, мастера производственного обучения и представители коллегиальных органов управления учебного заведения в соотношении 75 % от представителей работодателей и 25 % от представителей организации образования
незначительное
2.82 Итоговая аттестация обучающихся проводится в форме сдачи итоговых экзаменов по специальным дисциплинам и/или защиты дипломных проектов (работы). Итоговые экзамены по специальным дисциплинам проводятся в соответствии с учебными программами в следующих формах: устно, письменно, в форме комплексных экзаменов, включающих вопросы нескольких специальных дисциплин. Защита дипломного проекта (работы) проводится на открытом заседании комиссии по проведению итоговой аттестации с участием не менее 2/3 ее членов
значительное
2.83 Лицам, получившим оценку «неудовлетворительно» при защите дипломного проекта или сдаче итогового экзамена, аттестационная комиссия выносит решение о допуске к повторной пересдаче итоговой аттестации и определяет ее сроки. Повторный итоговый экзамен проводится только по дисциплине, по которой была получена неудовлетворительная оценка. Комиссия определяет, представить обучающемуся на повторную защиту ту же работу с доработкой, определяемой комиссией, или же разработать новую тему
незначительное
2.84 Обучающемуся, получившему оценку «неудовлетворительно» при повторной защите дипломного проекта или cдаче итоговых экзаменов, выдается справка установленного образца об окончании полного курса обучения по специальности (профессии)
незначительное
2.85 Обучающиеся, не явившиеся на защиту дипломного проекта (работы) или сдачу итогового экзамена по уважительной причине, подтвержденной соответствующими документами, приказом руководителя организации образования могут быть допущены к прохождению итоговой аттестации в установленные сроки
незначительное
2.86 Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации – часть итоговой аттестации обучающихся организаций технического и профессионального, послесреднего образования, являющаяся необходимым условием для выдачи документа государственного образца об образовании
значительное
2.87 Для организации оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации выпускникам органом по сертификации создается квалификационная комиссия. Председатель квалификационной комиссии назначается из числа представителей предприятий и ассоциаций работодателей по согласованию с региональными палатами и филиалами палат Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования), а в организациях образования республиканского подчинения по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования (не более 3-х раз подряд)). В состав квалификационной комиссии входят представители предприятий, преподаватели специальных дисциплин, мастера производственного обучения, представители органов по охране труда и техники безопасности в соотношении 75 % от представителей работодателей и 25 % от представителей организации образования по согласованию с региональными палатами и филиалами Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования)
значительное

2.88 Емтиханды оқу жоспарының 75 пайыздан кем емес
барлық пәндерінен «өте жақсы» деген бағамен, ал қалған
пәндерді – «жақсы» деген бағамен тапсырған, және
дипломдық жобаны (жұмысты) «өте жақсы» деген бағамен
қорғаған білім алушыға үздік дипломның берілуі
маңызды
2.89 Біліктілігін көрсете отырып диплом беру туралы
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды
аттестаттау жөніндегі комиссия шешімінің арнайы пәндер
бойынша қорытынды емтихандар және (немесе) дипломдық
жобаларды қорғау нәтижелері, сондай-ақ кәсіби
даярлығының деңгейін бағалаудың және біліктілікті
берудің негізінде қабылдануы.
Қорытынды аттестаттау жөніндегі комиссия
шешімдерінің білім беру ұйымдарының мұрағатында
сақталуы
маңызды
3. Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
3.1 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың
1-2 расталған шағымы мен арызының болуы
маңызды
3.2 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың үш
және үштен астам расталған шағымы мен арызының болуы
өрескел
4. Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және техникалық және қызмет
көрсететін еңбек кәсіптері (мамандықтар) бойынша біліктілікті беру
нәтижелері
4.1 Кәсiптiк даярлық деңгейiн бағалау және біліктілік
беру рәсіміне қатыспаған түлектердін болуы
маңызды емес
4.2 Кәсiптiк даярлық деңгейiн бағалау және біліктілік
беру нормаларын орындамаған түлектердің болуы
маңызды
4.3 Кәсiптiк даярлық деңгейiн бағалау және біліктілік
беру нормаларын қайта тапсыру кезінде орындамаған
түлектердің болуы
өрескел
5. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері
5.1 Мемлекеттік аттестаттау нәтижелер бойынша
аттестатталмауы
маңызды
5.2 Білім беру ұйымының мемлекеттік аттесттау
барысында анықталған білім берудің мемлекеттік жалпыға
міндетті білім беру стандарттарының талаптарға сәйкес
келмеген бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың
(қаулының) орындалмауы
өрескел
6. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметі
6.1 Бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру ұйымының
жұмысында кемшіліктер мен бұзушылықтар туралы
мәліметтің болуы
маңызды емес
6.2 Прокуратура органдарының білім беру ұйымының
қызметінде бұзушылықтар анықтағаны туралы ұйғарымының
болуы
маңызды
Білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу
бойынша тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
6-қосымша
Орта білім беруден кейінгі кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру
ұйымдарының қызметі бойынша субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылық
тардың
дәрежесі
1. Тексерілетін субъект (объект) мемлекеттік деректер базасы,
автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен
мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері

2.88 Обучающимся, сдавшему экзамены с оценками «отлично» не менее чем по 75 процентам всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам – с оценками «хорошо», и защитившему дипломный проект (работу) с оценками «отлично», выдается диплом с отличием
значительное
2.89 Решение о выдаче диплома с указанием уровня квалификации принимается на основе результатов итоговых экзаменов по специальным дисциплинам и (или) защиты дипломных проектов (работы), а также оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации. Решение комиссии по итоговой аттестации хранится в архиве организации образования
значительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
3.1 Наличие 1-2 подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
3.2 Наличие 3 (трех) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
грубое
4. Результаты оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда подготовленности и присвоения квалификации
4.1 Наличие выпускников, не участвовавших в процедуре оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
незначительное
4.2 Наличие выпускников, не сдавших оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
значительное
4.3 Наличие выпускников, получивших неудовлетворительную оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации при повторной сдаче
грубое
5. Результаты государственной аттестации
5.1 Не аттестовано по результатам государственной аттестации
значительное
5.2 Не исполнение предписания (постановления) по устранению нарушений, выявленных в ходе государственной аттестации организаций образования по несоответствию образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования
грубое
6. Сведения государственных органов, средств массовой информации
6.1 Наличие сведений в средствах массовой информации о нарушениях в работе организации образования
незначительное
6.2 Наличие предписаний органов прокуратуры о нарушениях, выявленных в деятельности организации образования
значительное
Приложение 6
к Критериям оценки
степени риска по проверкам
за системой образования
Субъективные критерии деятельности организаций
образования, реализующих профессиональные учебные
программы послесреднего образования
Критерии
Степень нарушения
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем

2.8 Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына
сәйкестігі
өрескел
2.9 Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын
оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі
(жұмысшы кәсібі болған жағдайда) олардың жалпы санының
кемінде 70 %
маңызды
2.10 Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын
жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар мен
өндірістік оқыту шеберлерінің және (немесе)
магистрлердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 40%
маңызды
2.11 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға
міндетті білім беру стандарттарына және үлгілік оқу
жоспарларына сәйкес толық оқу кезеңінде білім алушылар
контингентіне, оның ішінде оқу тілдері бойынша,
шаққандағы оқу әдебиеті қорының, оқу-әдістемелік
кешендердің және сандық білім беру ресурстарының
болуы
маңызды
2.12 Орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандартына сәйкес даярланатын
біліктілік ескерілген оқу пәндері кабинеттерімен,
интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен,
оқу-зертханалық жабдықтармен қамтамасыз етілуі
маңызды
2.13 Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен
жасалған шарттардың болуы
маңызды
2.14 Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің
болуы
маңызды
2.15 Білім алушыларға арналған тамақтандыру
объектісінің болуы
маңызды
2.16 Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел
басқару құқығында тиесілі білім беру қызметтерінің
сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің
болуы (аудиторлық қор, оқу, мамандандырылған және
ғылыми зертханалар)
өрескел
2.17 Орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу
бағдарламаларының мазмұны мыналарды:
1) кәсіптік пәндерімен қатар жоғары білім берудің
1-2 курстарынын кәсіптік оқу бағдарламаларымен
интеграцияланған әлеуметтік-гуманитарлық және
жаратылыстану пәндерін оқуды;
2) оқыту аяқталғаннан кейін қызмет көрсету және
басқару еңбегінің кіші маман біліктілігін беруді
көздейді
өрескел
2.18 Орта білімнен кейінгі кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске асыру базалық жоғары, техникалық
және кәсіптік білімі бар, оқытылатын пән бейініне
сәйкес және жүйелі түрде педагогикалық және
әдістемелік қызметпен айналысатын
инженерлік-педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілуі
өрескел
2.19 Білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен іске
асыруда кәсіптік оқу бағдарламасын игеруге бөлінген
оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде циклдар
мен пәндер үшін оқу уақытының көлемін 25 %-ға дейін
өзгертуге рұқсат берілген нормалардың сақталуы
маңызды
2.20 Оқу жұмыстық жоспарында міндетті оқытудың жалпы
оқу уақыты көлемінен кәсіптік практикада оқыту
үлесінің 40 %-нан кем болмауының сақталуы
маңызды

2.8 Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
грубое
2.9 Доля преподавателей и мастеров производственного обучения (при наличии рабочей профессии), для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %
значительное
2.10 Доля преподавателей и мастеров производственного обучения высшей и первой категории и (или) магистров от числа преподавателей и мастеров производственного обучения для которых основным местом работы является лицензиат не менее 40 %
значительное
2.11 Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов на полный период обучения в соответствии рабочим учебным планом и с учетом контингента обучающихся по языкам обучения
значительное
2.12 Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами, с учетом подготавливаемой квалификации в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послесреднего образования
значительное
2.13 Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
значительное
2.14 Наличие медицинского обслуживания обучающихся
значительное
2.15 Наличие объекта питания для обучающихся
значительное
2.16 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
грубое
2.17 Содержание профессиональных учебных программ послесреднего образования предусматривает:
1) изучение наряду с профессиональными социально-гуманитарных и естественно-научных дисциплин, интегрированных с профессиональными учебными программами 1-2 курсов высшего образования;
2) по завершении обучения присвоение квалификации младшего специалиста обслуживающего и управленческого труда
грубое
2.18 Обеспеченность инженерно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное образование и соответствие их образования профилю преподаваемой дисциплины
грубое
2.19 При разработке и реализации образовательной программы соблюдение допустимых норм до 25 % при изменении объема учебного времени для циклов и дисциплин при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение профессиональной учебной программы
значительное
2.20 Соблюдение в рабочем учебном плане доли учебного времени профессиональной практики (не менее 40 %) от общего объема учебного времени обязательного обучения
значительное

2.21 Кәсіптік практика мазмұнының оқу жұмыс
бағдарламаларына сәйкестігі
маңызды
2.22 Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең көп
көлемінің аудиториялық және аудиториядан тыс оқу
жұмысының барлық түрлерін қоса алғанда, орта білімнен
кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті
стандартының (аптасына 54 сағаттан аспауы тиіс)
талабына сәйкестігі
өрескел
2.23 Орта білімнен кейінгі кәсіптік оқу
бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі
(медицина мамандығынан басқасы) жалпы орта білімі бар
тұлғаларға екі жылдан кем емес, ал техникалық және
кәсіптік білімі бар тұлғаларға - кемінде бір жылды
құрайды
өрескел
2.24 Теориялық оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу
уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағат
болатын міндетті оқу жүктемесі есебінен айқындалады
(бұл ретте көрсетілген көлемге факультативтік пәндер
бойынша сабақтар мен консультациялар кірмейді)
өрескел
2.25 Оқу пәндерін зерделеуде бірізділіктің белгіленуі,
олардың әрқайсысы бойынша оқу уақытын курстарға және
семестрлерге бөлуде пәнаралық байланыстардың
ескерілуі
маңызды
2.26 Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы
білім алушыларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптар
оқытуды аяқтау бойынша қызмет көрсету және басқару
еңбегінің кіші мамандарының біліктілігін беру
мүмкіндігін көздейді
маңызды
2.27 Тиісті мамандықтар (біліктіліктер) бойынша білім
беру қызметіне мемлекеттік лицензияның және
мемлекеттік лицензияға қосымшаларының болуы
өрескел
2.28 Оқу және тәрбие процесі кезінде білім беру
ұйымының білім алушысы мен қызметкерлерінің деңсаулығы
сақталуы бойынша ұйым басшысы немесе өзге лауазымдық
тұлғамен міндеттерін орындауы (өтініштер болған
жағдайда ғана тексеріледі)
маңызды
2.29 Білім беру ұйымының алқалық басқару органдарының
қызмет етуі
маңызды
2.30 Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен
педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ заңда
белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған
соттылығы бар адамдарға білім беру ұйымдарындағы
жұмысқа жібермеу
өрескел
2.31 Педагог қызметкерлердің саны мен педагог
қызметкерлер лауазымдарының тізбесі мемлекеттік білім
беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарының және
педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген
адамдардың тізбесі негізінде айқындалады
маңызды
2.32 Бiлiм беру ұйымы басшысымен бекітілген оқу жылына
арналған оқу-тәрбие процесі кестесінің және теориялық
пен практикалық сабақтар кестесінің болуы
маңызды
2.33 Сабақ кестесінің оқу процесінің кестесі мен жұмыс
оқу жоспарларына сәйкестігі
маңызды
2.34 Білім беру ұйымдарындағы оқу және тәрбие
жұмыстарының есебі теориялық және өндірістік оқытудың
есепке алу журналдарын және оқу сағаттарында оқу
бағдарламаларының орындалуын есепке алу табельдерін
жүргізу арқылы жүзеге асырылады
маңызды емес
2.35 Аудиториялық сабақтардың барлық түрлері үшін
академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутпен белгіленуі
маңызды
2.36 Сабақтар арасында: бір академиялық сағаттан кейін
– 5 минут, қосарланған сабақтардан кейін – 10 минут, 2
қосарланған сабақтан кейін 15 минут үзілістің болуы
маңызды емес
2.37 Білім алушыларға толық оқу жылында кемінде екі
рет, жылына жалпы ұзақтығы 11 аптадан көп емес, оның
ішінде қысқы мерзімде 2 аптадан кем емес демалыстардың
болуы
маңызды емес
2.38 Оқу топтарындағы білім алушылар санының
сәйкестігі: оқытудың күндізгі нысанында мамандықтар
бойынша – саны 25 адамнан артық емес, сыртқы, кешкі
оқыту нысанында кемінде 15 адамнан, кәсіп немесе
мамандық бейінінің ерекшеліктеріне қарай білім
алушылармен жеке сабақтардың өткізілуі
маңызды
2. 39 Тізбесі оқу жоспарларына сәйкес анықталатын
зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды
өткізуде, оның ішінде дене тәрбиесi мен жекелеген
пәндер бойынша, шеберханаларда (оқу полигондарында
және оқу шаруашылықтарында) өндірістік оқыту кезінде
оқу топтарының саны 12-13 адамнан артық емес кіші
топтарға бөлу
маңызды

2.21 Соответствие содержания профессиональной практики рабочим учебным программам
значительное
2.22 Соответствие максимального объема учебной нагрузки обучающихся, включая все виды аудиторной и внеаудиторной учебной работы, требованиям государственного общеобязательного стандарта послесреднего образования (не должен превышать 54 часов в неделю)
грубое
2.23 Соблюдение нормативных сроков освоения образовательной программы послесреднего образования (кроме специальностей медицины):
лицами, имеющими общее среднее образование – не менее двух лет;
лицами, имеющими техническое и профессиональное образование – не менее одного года
грубое
2.24 Соблюдение общего объема учебного времени при очной форме теоретического обучения – из расчета обязательной учебной нагрузки не менее 36 часов в неделю (при этом в указанный объем не входят занятия по факультативным дисциплинам и консультации)
грубое
2.25 Установление последовательности изучения учебных дисциплин, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам произведено с учетом междисциплинарных связей
значительное
2.26 Требования, предъявляемые к уровню подготовленности обучающихся в организациях послесреднего образования, предусматривают возможность присвоения квалификации младшего специалиста обслуживающего и управленческого труда по завершении обучения
значительное
2.27 Наличие лицензии на образовательную деятельность и приложений к государственной лицензии по соответствующим специальностям (квалификациям)
грубое
2.28 Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
незначительное
2.29 Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
значительное
2.30 Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
грубое
2.31 Соответствие количества педагогических работников типовым штатам работников государственных организаций образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
значительное
2.32 Наличие утвержденных руководителем организации графика учебно-воспитательного процесса на учебный год и расписания теоретических и практических занятий
значительное
2.33 Соответствие расписания занятий графику учебного процесса и рабочим учебным планам
значительное
2.34 Осуществление учета учебной и воспитательной работы путем ведения журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах
незначительное
2.35 Соответствие продолжительности академического часа для всех видов аудиторных занятий в 45 минут
значительное
2.36 Наличие перерывов между занятиями: после одного академического часа – 5 минут, после спаренных занятий – 10 минут, после двух спаренных занятий – 15 минут
незначительное
2.37 Наличие каникул не менее двух раз в течение полного учебного года общей продолжительностью не более 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель
незначительное
2.38 Соответствие численности групп по специальностям: при очной форме обучения – не более 25 человек; при заочной, вечерней формах обучения – не менее 15 человек; исходя из специфики профиля профессии или специальности – индивидуальные занятия
значительное
2.39 Деление учебных групп на подгруппы численностью не более 12-13 человек при проведении лабораторных работ, практических занятий, в том числе по физическому воспитанию и занятий по отдельным предметам, производственного обучения в мастерских (на учебных полигонах и в учебных хозяйствах), перечень которых определен в соответствии с учебным планом
значительное

2.40 Бiлiм беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің білім беру ұйымдарынан басқа)
бөлімдердің:
1) оқытудың күндізгі нысанында бір немесе бірнеше
ұқсас мамандықтар мен кәсіптер бойынша кемінде 150
білім алушы;
2) оқытудың сырттай, кешкі нысандарында кемінде
100 білім алушы болған кезде құрылуы
өрескел
2.41 Практикалар базасы ретінде белгіленген ұйымдармен
келісілген және бекітілген оқу бағдарламалары мен
кәсіптік практикадан өткізудің күнтізбелік кестесінің
болуы
маңызды
2.42 Өндірістік оқытудың оқу-өндірістік
шеберханаларында, оқу шаруашылықтарында, оқу
полигондарында және ұйымдарда ұйымдастырылуы
маңызды
2.43 Қабылдау комиссиясы мен аппеляциялық
комиссиясының болуы, оның құрамының сәйкестігі:
комиссия төрағасы, хатшы және аппеляциялық комиссия
мүшелері
маңызды емес
2.44 Білім беру ұйымдарында оқуға азаматтардың
өтініштерін қабылдау:
1) оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20
тамыз аралығында;
2) оқудың кешкі және сырттай нысанына 20 маусым
мен 20 қыркүйек аралығында
маңызды емес
2.45 Оқуға түсушілердің білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдау туралы өтінішіне қоса білімі туралы құжаттың
түпнұсқасын, № 086-У нысаны бойынша медициналық
анықтаманы флюрография суретімен (I және II топтағы
мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін
медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы), 3x4
көлемдегі 4 суретті, жеке басын куәландыратын
құжаттарды оқуға түсушінің өзі, ата-аналары немесе
заңды өкілдері ұсынады, шетелдіктер және азаматтығы
жоқ адамдар мәртебесін анықтайтын, тұрғылықты жерге
тіркелгендігі туралы белгісі бар құжатты ұсынуы:
1) шетелдік – шетелдіктің Қазақстан
Республикасында тұруға ықтиярхат;
2) азаматтығы жоқ тұлға – азаматтығы жоқ тұлғаның
куәлігі;
3) босқын – босқынның куәлігі;
4) пана іздеуші тұлға – пана іздеуші тұлғаның
куәлігі;
5) оралман – оралман куәлігі
маңызды емес
2.46 Білім беру ұйымына оқытудың нысандары бойынша
оқуға түсушілерден түскен өтініштер тіркеу
журналдарының болуы
маңызды емес
2.47 Тісу емтихандарын өткізу мерзімін сақталуы:
оқудың күндізгі нысаны бойынша 1 тамыздан 28
тамызға дейін,
сырттай және кешкі оқу нысаны бойынша 1 тамыздан
25 қыркүйекке дейін
маңызды емес
2.48 Түсу емтихандарының орта буын мамандарын
даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім
беретін оқу бағдарламалары бойынша және:
1) жалпы орта білімі бар оқуға түсушілер үшін үш
пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы
және мамандық бейіні бойынша пән) өткізілуі;
2) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық
және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі
бар тұлғалар үшін мамандық бейіні бойынша өткізілуі;

2.40 Создание отделений в организации (кроме организаций образования Министерства обороны, здравоохранения, правоохранительных органов Республики Казахстан) при наличии:
1) не менее 150 обучающихся по одной или нескольким родственным специальностям и профессиям при очной форме обучения;
2) не менее 100 обучающихся при вечерней, заочной формах обучения
грубое
2.41 Наличие утвержденных и согласованных календарных графиков прохождения профессиональной практики и учебных программ с организациями, определенных в качестве баз практик
значительное
2.42 Организация производственного обучения в учебно-производственных мастерских, учебных хозяйствах, учебных полигонах и организациях
значительное
2.43 Наличие приемной и апелляционной комиссий и соответствие ее состава: председатель, секретарь, члены апелляционной комиссии
незначительное
2.44 Осуществление приема заявлений лиц на обучение в организациях образования:
на очную форму обучения с 20 июня по 20 августа;
на вечернюю и заочную форму обучения с 20 июня по 20 сентября
незначительное
2.45 Наличие к заявлению поступающего о приеме на обучение в организацию образования прилагаемых документов согласно перечню: подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме №086-У c приложением флюороснимка (для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы), 4 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах единого национального тестирования), копия удостоверения личности, для иностранцев и лиц без гражданства – копия документа, определяющего его статус, с отметкой о регистрации по месту проживания:
1) иностранец – вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
2) лицо без гражданства – удостоверение лица без гражданства;
3) беженец – удостоверение беженца;
4) лицо, ищущее убежище – свидетельство лица, ищущего убежище;
5) оралман – удостоверение оралмана
незначительное
2.46 Наличие журналов регистрации заявлений от поступающих в организацию образования по формам обучения
незначительное
2.47 Соблюдение сроков проведения вступительных экзаменов:
на очную форму обучения – с 1 августа по 28 августа;
на вечернюю и заочную формы обучения – с 1 августа по 25 сентября
незначительное
2.48 Проведение вступительных экзаменов для поступающих на обучение, имеющих:
1) общее среднее образование проводятся по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
2) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности;

1.1 Білім беру саласындағы есептілікті ұсынбау
маңызды
1.2 Есептіліктің түрлі нысандарында бірдей
көрсеткіштердің сәйкес келмеуі
маңызды
1.3 Студенттерді ұлттық бірыңғай тестілеу (ҰБТ) және
кешенді тестілеу (КТ) сертификаттарынсыз қабылдау
өрескел
1.4 Студенттерді Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген шектік деңгейден төмен балы
бар ҰБТ және КТ сертификаттарымен қабылдау
өрескел
1.5 ЖОО-ның күндізгі және сырттай оқыту нысанындағы
студенттерінің арақатынасы кемінде 4:1 болу талабының
орындалмауы
маңызды
1.6 ЖОО-да мәртебесіне сәйкес (университетте кемінде
2100, академияда кемінде 700, институтта кемінде 900
адам) күндізгі оқыту нысаны студенттерінің ең аз
контингенті бойынша талаптардың орындалмауы
өрескел
1.7 Оқу жетістіктерін сырттай бағалаудың орташа балы
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең
жоғары балдың 50 %-ынан кем
маңызды
1.8 Білім алушыларды бір оқу жылына арналған оқыту
құнының Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында
көзделген ең төменгі шығыстарға (шығындарға) сәйкес
келмеуі
өрескел
1.9 Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын
біліктілік талаптарымен белгіленген мамандықтар
бойынша штаттық оқытушылар санынан дәрежесі және
атағы бар оқытушылар үлесінің сәйкес келмеуі
өрескел
1.10 Мамандықтар бойынша оқытушылардың жалпы санынан
штаттық оқытушылар үлесінің Білім беру қызметін
лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына
сәйкес келмеуі
өрескел
1.11 Мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру үшін ғылым докторларының немесе философия
докторларының (PhD) жоқтығы
өрескел
1.12 Кафедраны ұйымдастыру бойынша талаптардың
біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі: кафедра бейіні
бойынша кемінде 10 штаттық оқытушы. Штаттық
оқытушылар санына шаққанда ғылыми дәрежесі мен ғылыми
атағы бар оқытушылардың үлесі:
институттарда және оларға теңестірілген ұйымдар
үшін:
кемінде 45 %-ды педагогикалық институттарда
кемінде 50 %-ды өнер және мәдени білім беру ұйымдары
үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының құрметті
атақтары бар және оларға теңестірілген оқытушылар
кемінде 35 %-ды құрауы тиіс.
Өнер, музыка және мәдениет, туризм мамандықтары
бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын кафедралар,
сондай-ақ медицина, дене тәрбиесі, сурет және сызу,
графика, шетел тілдері, қазақ тілі, орыс тілі (тілді
оқытпайтын ЖОО үшін) кафедралары штаттық оқытушылар
аз болған жағдайда ұйымдастырылуы мүмкін;
ұлттық зерттеу, зерттеу университеттерінде,
ұлттық жоғары оқу орындарында, университеттерде,
академиялар (құқық қорғау органдарынан, арнайы
мемлекеттік органдардан және қорғаныс саласындағы
мемлекеттік органдардан басқа) үшін:
ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу
университеттері үшін – 70 %-дан кем емес;
ұлттық жоғары оқу орындары үшін (өнер және
мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарынан басқа) –
55 %-дан кем емес;
университеттер, академиялар үшін – 50 %-дан кем
емес
маңызды

1.1 Не представление отчетности в сфере образования
значительное
1.2 Несоответствие одних и тех же показателей в различных видах отчетности
значительное
1.3 Прием студентов без сертификатов единого национального тестирования (ЕНТ) и комплексного тестирования (КТ)
грубое
1.4 Прием студентов с сертификатами ЕНТ и КТ с баллами ниже порогового уровня, установленного законодательством Республики Казахстан
грубое
1.5 Невыполнение требования по соотношению студентов очной и заочной форм обучения вуза не менее 4:1
значительное
1.6 Невыполнение требования по минимальному контингенту студентов очной формы обучения, соответствующий статусу вуза (университет не менее 2100, академия не менее 700, институт не менее 900 человек)
значительное
1.7 Средний балл внешней оценки учебных достижений менее 50 % от максимального балла, установленного законодательством Республики Казахстан
значительное
1.8 Несоответствие стоимости обучения на один год обучения обучающихся минимальным расходам (затратам), предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан
грубое
1.9 Несоответствие доли преподавателей со степенями и званиями от числа штатных преподавателей по специальностям, установленные квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности
грубое
1.10 Несоответствие доли штатных преподавателей от их общего числа по специальностям квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности
грубое
1.11 Отсутствие доктора наук или докторов философии (PhD) для послевузовского образования по специальностям
грубое
1.12 Несоответствие требования по организации кафедры квалификационным требованиям: не менее 10 штатных преподавателей по профилю кафедры. Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей кафедры должна составлять:
для институтов и приравненных к ним организациям:
не менее 45 %, для педагогических институтов не менее 50 %, для организаций образования культуры и искусства, в том числе преподавателей с почетными званиями Республики Казахстан и приравненных к ним, – не менее 35 %.
Кафедры, осуществляющие подготовку кадров по специальностям искусства, музыки и культуры, туризма, а также кафедры медицины, физического воспитания, рисования и черчения, графики, иностранных языков, казахского языка, русского языка (для неязыковых вузов) могут быть организованы при меньшем числе штатных преподавателей;
для национальных исследовательских, исследовательских университетах, национальных высших учебных заведениях, университетах, академиях (кроме правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны):
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов – не менее 70 %;
для национальных вузов (кроме организаций образования искусства и культуры) – не менее 55 %;
для университетов, академий – не менее 50 %
значительное

1.13 ЖОО-да іргелі, ізденістік, қолданбалы
ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
мен инновациялық қызметтердің жоқтығы
маңызды
1.14 Ғылыми зерттеулер мен инновациялық оқыту
технологияларының нәтижелерін ЖОО-ның оқу процесіне
және өндіріске ендірудің жоқтығы
маңызды
1.16 Патенттердің жоқтығы
маңызды
1.17 Коммерцияландырылған жобалардың жоқтығы
маңызды
1.18 Компания, ұйым және бизнес құрылымдардың
қаражаттары есебінен жүргізілген ғылыми-зерттеу
жұмыстарының жоқтығы
маңызды
1.19 Соңғы 5 жылда нөлдік емес импакт-факторлы немесе
мақалалардың дәйектелу индексіне ие ғылыми
журналдарда жарияланымдары бар профессорлық-
оқытушылық құрамның және ғылыми қызметкерлердің
жоқтығы
маңызды
1.20 ЖОО-ның шетелдік ғылыми және басқа да ұйымдармен
бірге орындалған ғылыми-зерттеу жұмыстарының жоқтығы
маңызды
1.21 Мамандарды даярлау бейініне сәйкес кәсіптік
практиканы таңдау талаптарының сақталмауы
маңызды
1.22 Соңғы 3 жылда мамандығы бойынша жұмысқа
орналасқан бітірушілер үлесінің 70 %-дан кем болуы
маңызды
1.23 Күндізгі оқу бөлімінің жалпы контингентінен
қашықтықтан оқыту технологиясы бойынша білім алатын
студенттер үлесінің 50 %-дан кем болуы
маңызды емес
1.24 Білім алушылар үшін тамақтану нысандарының
жоқтығы
өрескел
1.25 Білім алушыларға көрсетілетін медициналық
қызметтің жоқтығы
өрескел
1.26 Оқу сабақтарының ауысымдылығын ескере отырып,
келтірілген контингенттің бір студентіне арналған оқу
алаңдарының нормаға (6 ш.м. кем емес) сәйкес келмеуі
өрескел
1.27 Білім беру қызметін лицензиялау кезінде
қойылатын біліктілік талаптарымен белгіленген бір
оқытушыға шаққанда жоғары оқу орындарындағы білім
алушылар контингентінің сәйкес келмеуі
маңызды
2. Бұрынғы тексерулер нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде
тізбектелген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
2.1 Жоғары оқу орны ректорының (құқық қорғау
органдарының, арнайы мемлекеттік органдардың және
қорғаныс саласындағы мемлекеттік органның оқу орны
басшысының) лауазымдық міндеттерін Жоғары және жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының
ғылыми-педагогикалық қызметкерлері лауазымдарының
үлгілік біліктілік сипаттамаларына (тиісті
мемлекеттік орган бекітетін лауазымдар санаттарына
қойылатын біліктілік талаптарына) сәйкес орындауы
маңызды
2.2 ЖОО ректорының (басшысының) сандық және
функционалдық бағыты бойынша орынбасарлары –
проректорлардың (басшының орынбасарларының) болуы
маңызды

1.13 Отсутствие у вуза фундаментальных, поисковых, прикладных научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и инновационной деятельности
значительное
1.14 Отсутствие внедрения результатов научных исследований и инновационных технологий обучения в учебный процесс вуза и производство
значительное
1.15 Отсутствие патентов
значительное
1.16 Отсутствие коммерциализированных проектов
значительное
1.17 Отсутствие научно-исследовательских работ, проведенных за счет привлеченных средств компании, организации и бизнес структур
значительное
1.18 Отсутствие профессорско-преподавательского состава и научных работников, имеющих публикации в научных журналах с ненулевым импакт-фактором или индексом цитируемости статей за последние 5 лет
значительное
1.19 Отсутствие научно-исследовательской работы вузов, выполняемых совместно с зарубежными научными и иными организациями
значительное
1.20 Несоблюдение требования по выбору профессиональной практики в соответствии с профилем подготовки специалистов
значительное
1.21 Наличие доли выпускников, трудоустроенных по специальностям за последние 3 года, менее 70 %
значительное
1.22 Наличие студентов, обучающихся по дистанционной образовательной технологии менее 50 % от общего контингента студентов очного отделения
незначительное
1.23 Отсутствие объектов питания для обучающихся
грубое
1.24 Отсутствие медицинского обслуживания обучающихся
грубое
1.25 Несоответствие норме учебных площадей на одного студента приведенного контингента с учетом сменности учебных занятий (не менее 6м 2.)
грубое
1.26 Несоответствие контингента обучающихся в высших учебных заведениях в расчете на одного преподавателя, установленного квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности
значительное
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1 Выполнение должностных обязанностей ректором высшего учебного заведения (начальником учебного заведения правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны) в соответствии с Типовыми Квалификационными характеристиками должностей научно-педагогических работников организаций высшего и послевузовского образования (Квалификационным требованиям к категориям должностей, утвержденным соответствующим государственным органом)
значительное
2.2 Наличие у ректора вуза (начальника) заместителей – проректоров (заместителей начальника), по количественной и функциональной направленности
значительное

2.3 Мемлекеттік ЖОО ректорының (басшысының) үш жылда
бір рет аттестаттаудан өтуі
маңызды емес
2.4 Мемлекеттік емес ЖОО ректорының оның өкілеттіктер
шеңберін, тағайындалу (сайлау) және лауазымнан босату
тәртібін айқындайтын құрылтайшылардың жалпы
жиналысына есеп беруі
маңызды емес
2.5 ЖОО-ларда алқалы басқару органдарының: Ғылыми,
Байқау немесе Қамқоршылық кеңестерінің болуы
маңызды
2.6 Білім беру ұйымының жарғысы мыналарды:
1) іске асырылатын білім беретін оқу
бағдарламаларының тізбесін;
2) білім беру ұйымдарына қабылдау тәртібін;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібін
(оның ішінде оқыту және тәрбиелеу тілін (тілдерін),
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің сабақ
режимін);
4) білімдерді ағымдағы бақылау, білім алушыларды
аралық және қорытынды аттестаттау жүйесін, оларды
өткізудің нысандарын және тәртібін;
5) білім алушыларды, тәрбиеленушілерді оқудан
шығару негіздерін және тәртібін;
6) ақылы қызмет көрсетудің тізбесін және
тәртібін;
7) білім беру ұйымының білім алушылармен,
тәрбиеленушілермен және (немесе) олардың
ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен
қатынастарын ресімдеу тәртібін қамтуға тиіс
маңызды
2.7 ЖОО-ның құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерінің
болуы, онда олардың қызметінің негізгі бағыттары,
ЖОО-ны басқарудың ұйымдық құрылымында құрылымдық
бөлімшеге оның мәртебесін әкімшілік-құқықтық бекіту
бойынша талаптар айқындалады
маңызды
2.8 ЖОО бекіткен қызметкерлердің (ЖОО-ның білім
саласындағы уәкілетті орган бекіткен педагог
қызметкерлер мен оларға теңестірген адамдар
лауазымдарының біліктілік сипаттамаларына сәйкес)
лауазымға тағайындалу және лауазымнан босатылу
тәртібі, құқықтары, міндеттері, өкілеттіктері мен
жауапкершіліктері айқындалатын лауазымдық
нұсқаулықтарының болуы
маңызды емес
2.9 ЖОО-ның жыл сайын ректор бекітетін штаттық
кестесінің болуы. Құқық қорғау органдарының, арнайы
мемлекеттік органдардың және қорғаныс саласындағы
мемлекеттік органдардың штаттық кестесін тиісті
мемлекеттік орган айқындайды
маңызды емес
2.10 Кафедра бейіні бойынша кемінде 10 штаттық
оқытушы болған жағдайда, тиісті мамандықтар бойынша
кафедраның болуы.
Өнер, музыка және мәдениет, туризм мамандықтары
бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын кафедралар,
сондай-ақ медицина, дене тәрбиесі, сурет және сызу,
графика, шетел тілдері, қазақ тілі, орыс тілі (тілді
оқытпайтын ЖОО үшін) кафедралары жоғары білім берудің
штаттық оқытушылары аз болған жағдайда ұйымдастырылуы
мүмкін
маңызды
2.11 Оқу-әдістемелік, ғылыми-зерттеу, тәрбие қызметі
бойынша кафедра жұмысының жылдық жоспарының
(есебінің) болуы
маңызды емес
2.12 Күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылардың ең
аз контингенті:
институттар мен оған теңестірілген жоғары оқу
орындарында (консерватория, жоғары мектеп, жоғары
училище) кемінде 960 адам;
университеттер мен академияларда сәйкесінше кемінде 2100 және 700 адам болуы тиіс. Ерекшелікті күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылардың саны мемлекеттік тапсырыспен айқындалатын әскери және құқық қорғау органдарының жоғары оқу орындары құрайды
өрескел

2.3 Прохождение ректором (начальником) государственного вуза один раз в три года аттестации
незначительное
2.4 Подотчетность ректора негосударственного вуза общему собранию учредителей, которые определяют круг его полномочий, порядок назначения (избрания) и освобождения от должности
незначительное
2.5 Наличие в вузах коллегиальных органов управления: ученого, наблюдательного или попечительского совета
значительное
2.6 Устав организации образования должен содержать:
1) перечень реализуемых образовательных учебных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения и воспитания, режим занятий обучающихся6 воспитанников);
4) систему текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения;
5) основание и порядок отчисления обучающихся, воспитанников;
6) перечень и порядок предоставления платных услуг;
7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися, воспитанниками и (или) их родителями и иными законными представителями
значительное
2.7 Наличие положения о структурных подразделениях вуза, в которых определяются основные направления их деятельности, требования по административно-правовому закреплению за структурным подразделением его статуса в организационной структуре управления вуза
значительное
2.8 Наличие утвержденных вузом должностных инструкций работников (в соответствии с утвержденными уполномоченным органом в области образования квалификационными характеристиками должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц вуза), в которых определяются порядок их назначения и освобождения от должности, права, обязанности, полномочия и ответственность
незначительное
2.9 Наличие штатного расписания вуза, ежегодно утверждаемого ректором. В вузах правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны штатное расписание определяется соответствующим государственным органом
незначительное
2.10 Наличие кафедры по соответствующим специальностям, при наличии не менее 10 штатных преподавателей по профилю кафедры.
Для институтов и приравненных к ним организациям:
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей кафедры должна составлять не менее 45 %, для педагогических институтов не менее 50 %, для организаций образования культуры и искусства, в том числе преподавателей с почетными званиями Республики Казахстан и приравненных к ним, – не менее 35 %.
Кафедры, осуществляющие подготовку кадров по специальностям искусства, музыки и культуры, туризма, а также кафедры медицины, физического воспитания, рисования и черчения, графики, иностранных языков, казахского языка, русского языка (для неязыковых вузов) могут быть организованы при меньшем числе штатных преподавателей.
Для национальных исследовательских, исследовательских университетах, национальных высших учебных заведениях, университетах, академиях (кроме правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны):
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов – не менее 70 %;
для национальных вузов (кроме организаций образования искусства и культуры) – не менее 55 %;
для университетов, академий – не менее 50 %
значительное
2.11 Наличие годового плана (отчета) работы кафедры по учебно-методической, научно-исследовательской, воспитательной деятельности
незначительное
2.12 Минимальный контингент обучающихся по очной форме обучения должен быть:
в институтах и приравненных к ним вузах (консерваториях, высшей школе, высшем училище) не менее 960 человек,
в университетах и академиях должен быть не менее 2100 и 700 человек соответственно.
Исключение составляют вузы военных и правоохранительных органов, где численность обучающихся по очной форме обучения определяется государственным заказом
грубое

2.13 Ұлттық зерттеу, зерттеу университеттерінде оқыту
күндізгі нысанда ғана жүзеге асырылады.
Институттар мен оларға теңестірілген жоғары оқу
орындары (консерватория, жоғары мектеп, жоғары
училище, құқық қорғау органының академиясы) күндізгі
оқу нысаны бойынша білім алушылардың тиісті
контингенті болғанда ғана сырттай оқу нысаны бойынша
кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыра алады
өрескел
2.14 Құқық қорғау органдарын, арнайы мемлекеттік
органдар мен қорғаныс саласындағы мемлекеттік органды
қоспағанда, ЖОО-ның күндізгі және сырттай оқу
нысанындағы студенттерінің арақатынасы кемінде 4:1
болуы тиіс.
Бұл ретте білім алушылардың келтірілген контингенті
олардың күндізгі, кешкі және сырттай оқыту
нысандарындағы санына орай айқындалады. Күндізгі оқу
нысанының студенттері - 1,0, кешкі оқыту нысанының
студенттері – 0,5 және сыртқы оқу нысанының
студенттері 0,25 коэффициентімен есептеледі
өрескел
2.15 ЖОО-ның оқу-әдістемелік жұмысы:
1) академиялық күнтізбе, жұмыстық оқу жоспарлары
мен бағдарламалар әзірлеуді, элективтік пәндер
каталогтарын, силлабустар, пәндер мен мамандықтардың
оқу-әдістемелік кешендерін әзірлеуді;
2) оқу пәндерін оқулықтармен, оқу құралдарымен,
есептер жинағымен, кешенді тапсырмалармен,
зертханалық, бақылау, курстық жұмыстар бойынша
құралдармен, пәнді оқу бойынша әдістемелік
ұсынымдармен, сондай-ақ ағымдағы, межелік және
қорытынды білім бақылауы, барлық оқу нысандары
бойынша білім алушыларды қорытынды аттестаттау
материалдарымен оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді;
3) кәсіптік практикалардың барлық түрлерінің
бағдарламаларын, сондай-ақ дипломдық жұмыстарды
(жобаларды) жазу бойынша әдістемелік құралдар
әзірлеуді;
4) білім алушылардың оқу материалын меңгеруін
арттыратын заманауи білім технологиялары мен оқыту
әдістерін әзірлеуді;
5) ізденіске, талдауға және қызмет нәтижелерін
қалыптастыруға қабілеттілігін дамытуға бағытталған
студенттердің өзіндік жұмысын оқу-әдістемелік
қамтамасыз етуді;
6) оқытушылар мен мамандардың біліктілігін
арттыру және қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеуді
қамтиды
маңызды
2.16 Оқыту технологияларын білім беру саласындағы
уәкілетті органмен келісу арқылы дербес анықтайтын
құқық қорғау органдарын, арнайы мемлекеттік
органдарды және қорғаныс саласындағы мемлекеттік
органды қоспағанда, ЖОО оқу-әдістемелік қызметтің
мазмұнын, ұйымдастыру тәсілін және құрылымын
жоспарлауды кредиттік оқыту технологиясы негізінде
айқындайды
маңызды
2.17 Оқу қызметін академиялық күнтізбе, оқу
сабақтарының кестесі негізінде ұйымдастыру
маңызды

2.13 Обучение в национальных исследовательских, исследовательских университетах осуществляется только по очной форме. Институты и приравненные к ним вузы (консерватория, высшая школа, высшее училище, академия правоохранительного органа) реализуют профессиональные учебные программы по заочной форме обучения только при наличии соответствующего контингента обучающихся по очной форме
грубое
2.14 Соотношение студентов очной и заочной форм обучения вуза, за исключением правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны, должно составлять не менее 4:1.
При этом, приведенный контингент обучающихся определяется исходя из их количества по очной, вечерней и заочной формам обучения. Студенты очной формы обучения учитываются с коэффициентом 1,0, вечерней формы обучения – 0,5 и заочной формы обучения – 0,25
грубое
2.15 Учебно-методическая работа вуза включает:
1) разработку академического календаря, рабочих учебных планов и программ, разработку каталогов элективных дисциплин, силлабусов, учебно-методических комплексов специальностей и дисциплин;
2) учебно-методическое обеспечение учебных дисциплин учебниками, учебными пособиями, сборниками задач, комплексными заданиями, пособиями по лабораторным, контрольным, курсовым работам, методическими рекомендациями по изучению дисциплин, а также материалами текущего, рубежного и итогового контроля знаний, итоговой аттестации обучающихся по всем формам обучения;
3) разработку программ всех видов профессиональных практик, а также методических пособий по написанию дипломных работ (проектов);
4) разработку современных образовательных технологий и методов обучения, повышающих усвоение учебного материала обучающимися;
5) учебно-методическое обеспечение самостоятельной работы студентов, направленной на развитие их способности к поиску, анализу и формулировке результата деятельности;
6) разработку программ по повышению квалификации и переподготовке преподавателей и специалистов
значительное
2.16 Планирование содержания, способа организации и структуры учебно-методической деятельности осуществляется вузом на основе кредитной технологии обучения, за исключением правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны, которые самостоятельно определяют технологию обучения путем согласования с уполномоченным органом в области образования
значительное
2.17 Организация учебной деятельности на основе академического календаря, расписания учебных занятий
значительное

2.18 Ұлттық зерттеу және зерттеу университеттерінде
уәкілетті органның ұсынысы бойынша Қазақстан
Республикасының Үкіметі бекіткен даму
бағдарламаларының болуы
маңызды
2.19 Ұлттық зерттеу және зерттеу университеттерінде
Қазақстан Республикасы экономикасының салаларын
дамытудың басым бағыттары бойынша іргелі және
қолданбалы зерттеулерге негізделген білім беру
бағдарламаларының болуы
маңызды
2.20 Бекітілген академиялық күнтізбенің болуы
маңызды
2.21 Мамандықтардың бекітілген оқу жұмыс
жоспарларының болуы
маңызды
2.22 Профессорлық-оқытушылық құрамның (ПОҚ)
бекітілген оқу жүктемесінің, оқытушылардың жеке
жоспарларының, педагогикалық жүктеме сағаттарының
кафедралық есебінің, ПОҚ педагогикалық жүктемесі
журналының болуы
маңызды емес
2.23 Бекітілген штаттық кестенің болуы (базалық
білімін, ғылыми дәрежесі мен ғылыми (құрметті)
атағын, ПОҚ ғылыми мамандықтарының шифрын, оқытылатын
пәннің мамандандырылуын көрсете отырып, мамандықтар
бөлінісінде ПОК туралы мәлімет)
маңызды
2.24 Оқытушылардың жеке істерінің болуы (кадрлар
есебі бойынша жеке парақ, өтініш, жеке еңбек шарты
(келісімшарт), білімі туралы, ғылыми дәреже
және/немесе ғылыми (құрметті) атақтың берілуі туралы
дипломдардың куәландырылған көшірмелері; жұмысқа
қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі, бос лауазымға
орналасу конкурсынан өту туралы ғылыми кеңес
отырысының хаттамасынан үзінді, еңбек кітапшасы)
маңызды
2.25 Оқу жұмысының негізгі түрлерінің болуы:
дәрістер, практикалық (семинарлар), зертханалық,
студиялық сабақтар, студенттің өзіндік жұмысы,
курстық, есептік-графикалық жұмыстар, кәсіптік
практикалардың барлық түрлері, қорытынды
аттестаттауға дайындық және одан өту.
Бұл ретте дәрістер мен семинарлар, практикалық,
студиялық және зертханалық сабақтар арасындағы кредит
көлемінің арақатынасын ЖОО үлгілік оқу жоспарына
сәйкес анықтайды.
маңызды
2.26 Дәріс сабақтарын өткізуді, студенттердің
дипломдық жұмыстарына (жобаларына), ғылыми-зерттеу
жұмыстарына жетекшілікті профессор, доцент, аға
оқытушы лауазымдарын атқаратын оқытушылардың жүзеге
асыруы
маңызды
2.27 Жоғары білім берудің білім бағдарламалары пәндердің үш циклын қамтиды: жалпы білім беретін пәндер циклы, базалық пәндер циклы және бейінделген пәндер циклы, сондай-ақ қосымша оқыту түрлері және қорытынды аттестаттау
маңызды
2.28 Білім алушылардың кәсіптік практикасы, оқу және ғылыми тағылымдамасы, ғылыми-зерттеу және эксперименттік-зерттеу жұмыстары академиялық күнтізбеге сәйкес жүргізіледі.
маңызды

2.18 Наличие у национальных исследовательских и исследовательских университетов программ развития, утвержденных Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа
значительное
2.19 Наличие у национальных исследовательских и исследовательских университетов образовательных программ, основанных на фундаментальных и прикладных исследованиях по приоритетным направлениям развития отраслей экономики Республики Казахстан
значительное
2.20 Наличие утвержденного академического календаря
значительное
2.21 Наличие утвержденных рабочих учебных планов специальностей
значительное
2.22 Наличие утвержденной учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава (ППС), индивидуальных планов преподавателей, кафедральных расчетов часов педагогической нагрузки, журналов педагогической нагрузки ППС
незначительное
2.23 Наличие утвержденного штатного расписания (сведения о ППС в разрезе специальностей, с указанием базового образования, ученой степени и ученого(почетного) звания, шифра научных специальностей ППС, специализации преподаваемой дисциплины)
значительное
2.24 Наличие личных дел преподавателей (личный листок по учету кадров, заявление, индивидуальный трудовой договор (контракт), заверенные копии дипломов об образовании, присвоении ученой степени и/или ученых (почетных) званий; выписка из приказа о приеме на работу, выписка из протокола заседания ученого совета о прохождении по конкурсу на замещение вакантной должности, трудовая книжка)
значительное
2.25 Наличие основных видов учебной работы: лекции, практические (семинары), лабораторные, студийные занятия, самостоятельная работа студента, курсовые, расчетно-графические работы, все виды профессиональной практики, подготовка и прохождение итоговой аттестации.
При этом соотношение объема кредитов между лекциями и семинарами, практическими, студийными и лабораторными занятиями определяется вузом в соответствии с типовым учебным планом
значительное
2.26 Проведение лекционных занятий, руководство дипломными работами (проектами), научно-исследовательской работы студентов преподавателями, занимающие должности профессора, доцента, старшего преподавателя
значительное
2.27 Образовательные программы высшего и послевузовского образования включают три цикла дисциплин: цикл общеобразовательных дисциплин, цикл базовых дисциплин и цикл профилирующих дисциплин, а также дополнительные виды обучения и итоговую аттестацию
значительное
2.28 Профессиональная практика, учебная и научная стажировка, научно-исследовательская и экспериментально-исследовательская работа обучающихся проводятся согласно академическому календарю
значительное

2.29 ЖОО әзірлейтін кәсіптік практика бағдарламасының мазмұны мен базасы мамандық бейініне (білім беру бағдарламасына) сәйкес келуі тиіс
маңызды
2.30 ЖОО (құқық қорғау органдарының, арнайы мемлекеттік органдардың және қорғаныс саласындағы мемлекеттік органның ЖОО-ларынан басқа) оқу жылы басталғанға дейін 1 айдан кешіктірмей, кәсіптік практиканы ұйымдастыру бойынша үлгілік шарттың нысанына сәйкес практика базаларымен тиісті шарттар жасайды
маңызды емес
2.31 ЖОО басшысының мерзімі, базасы мен жетекшісі көрсетілген кәсіптік практиканың барлық түрлеріне жолдау туралы бұйрықтарының болуы
маңызды емес
2.32 ЖОО-дағы офис тіркеуші жұмысының мынадай
функцияларға сәйкес болуы:
1) білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеу;
2) академиялық топтар мен лектер құру;
3) білім алушылардың жеке оқу жоспарларын
белгіленген тәртіппен тіркеу;
4) білім алушыларды аралық және қорытынды
аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу;
5) білім алушылардың академиялық рейтингін
есептеуді жүзеге асыру;
6) оқытудың барлық кезеңі ішінде және бүкіл
оқыту кезеңінде білім алушылардың игерген кредиттерін
есепке алуды жүргізу;
7) білім алушылардың транскриптін жазып беру;
8) академиялық ұтқырлықты ұйымдастыру
маңызды емес
2.33 ЖОО-ларда оқу процесі мен ғылыми-зерттеу қызметін қамтамасыз ету мақсатында оқу және мамандандырылған зертханалардың болуы (зертханалардың жабдығы заманауи және бакалаврлар, магистрлер мен PhD докторлар даярлау бағдарламаларына барабар болуы тиіс)
өрескел
2.34 Тәрбие жұмысы бойынша кешенді жоспардың болуы
маңызды емес
2.35 ЖОО білім алушыларының білімін бақылау мен бағалаудың Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру қызметінің үлгілік қағидаларының талаптарына сәйкестігі
маңызды емес
2.36 Профессорлық-оқытушылық құрамның негізгі жұмыс уақытында ғылыми-зерттеу жұмыстарын (ҒЗЖ) орындауының жеке жұмыс жоспарларына сәйкестігі
маңызды емес
2.37 ЖОО-ның ҒЗЖ-ның келесі талаптарға сәйкестігі:
1) іргелі, ізденгіштік, қолданбалы, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен инновациялық қызметтер атқару;
2) ғылыми-педагогикалық қызметкерлер мен білім алушылардың ғылыми зерттеулері мен шығармашылық қызметтері арқылы жаңа білімдер алу;
3) жоғары білімді дамытудың теориялық және әдіснамалық негіздерін зерттеу және әзірлеу;
4) ЖОО-ның оқу процесіне оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу және енгізу;
5) ғылыми-зерттеулер нәтижелерін оқу процесіне және өндіріске енгізу;
6) өз ғылыми мектептерін қалыптастыруды және дамытуды, ғылыми-педагогикалық қызметкерлер мен білім алушыларды ҒЗЖ-ға тарту;

2.29 Содержание разрабатываемой вузом программы и база профессиональной практики должны соответствовать профилю специальности (образовательной программы)
значительное
2.30 Вуз (кроме вузов правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны) заключает соответствующие договора с базами практики в соответствии с формой типового договора по организации профессиональной практики не позднее, чем за 1 месяц до начала учебного года
незначительное
2.31 Наличие приказов руководителя вуза о направлении на все виды профессиональных практик с указанием сроков, базы и руководителя
незначительное
2.32 Соответствие работы офис-регистратора в вузе следующим функциям:
1) регистрации обучающихся на учебные дисциплины;
2) формированию академических групп и потоков;
3) регистрации в установленном порядке индивидуальных учебных планов обучающихся;
4) организации и проведению промежуточной и итоговой аттестации обучающихся;
5) осуществление расчета академического рейтинга обучающихся;
6) ведение учета освоенных кредитов обучающихся в течение всего периода обучения и за весь период обучения;
7) выписывание транскрипта обучающихся;
8) организации академической мобильности
незначительное
2.33 Наличие учебных и специализированных лабораторий в целях обеспечения учебного процесса и научно-исследовательской деятельности в вузах (оборудование лабораторий должно быть современным и адекватным программам подготовки бакалавров, магистров и PhD)
грубое
2.34 Наличие комплексного плана по воспитательной работе
незначительное
2.35 Соответствие контроля и оценки знаний обучающихся в вузе требованиям Типовых правил деятельности организаций высшего и послевузовского образования
незначительное
2.36 Соответствие выполнения научно-исследовательской работы (НИР) профессорско-преподавательским составом в основное рабочее время индивидуальным планам работы
незначительное
2.37 Соответствие НИР вуза следующим требованиям:
1) проведение фундаментальных, поисковых, прикладных научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и инновационной деятельности;
2) получение новых знаний посредством научных исследований и творческой деятельности научно-педагогических работников и обучающихся;
3) исследование и разработка теоретических и методологических основ развития высшего образования;
4) разработка и внедрение инновационных технологий обучения в учебный процесс вуза;
5) внедрение результатов научных исследований в учебный процесс и производство;
6) формирование и развитие собственных научных школ, активное привлечение к НИР научно-педагогических работников и обучающихся;

7) ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру және ғылымды көп қажет ететін және бәсекеге қабілетті техника мен технологиялар трансферті;
8) зерттеушілер мен әзірлеушілердің зияткерлік меншіктері мен авторлық құқықтарын қорғау;
9) тартылған қаражат пен инновациялық қызметті пайдалану есебінен зерттеулер мен әзірлемелердің қаржылық негіздерін кеңейту;
10) білім алушылардың ҒЗЖ-сын ұйымдастыру және жетекшілік ету
маңызды
2.38 Білім алушыларды республикалық бюджет, басқа бюджеттер, бюджеттен тыс қаржыландыру көздері есебінен орындалатын ғылыми-зерттеу және жобалық-құрастырушылық жұмыстарға қатысуға тарту
маңызды емес
2.39 Перспективалық және ағымдағы ҒЗЖ жоспарларының, есептілік нысандарының болуы, ЖОО ҒЗЖ тізілімін жүргізуі, ғылыми-зерттеу қызметтерінің қорытындылары (профессорлық-оқытушылық құрамның монографиялары, ғылыми жарияланымдарының жинақтары)
маңызды емес
2.40 Халықаралық білім беру бағдарламалары мен жобаларын іске асыру, бірлескен ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру, ғылыми-практикалық семинарлар мен конференциялар ұйымдастыру, оқытушылық кадрлармен алмасу және студенттік ұтқырлықты дамыту
маңызды
2.41 ЖОО ректоры бекіткен ғылыми кеңестің шешімі негізінде магистранттың (докторанттың) ғылыми жетекшісін және магистранттың (докторанттың) зерттеу тақырыбын бекіту туралы бұйрықтың болуы
маңызды емес
2.42 Оқытушылар мен мамандардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау бағдарламаларының болуы (біліктілікті арттыру жоспарлары, біліктілікті арттыру туралы есептер және біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы сертификат)
маңызды емес
2.43 ҒЗЖ-ның перспективалық, жылдық жоспарларының болуы
маңызды емес
2.44 ҒЗЖ-ның күнтізбелік жоспарда көзделген аралық және қорытынды есептерінің болуы
маңызды емес
2.45 Өнертабыстар, патенттер бойынша растаушы құжаттардың болуы
маңызды
2.46 ҒЗЖ-ны орындау бойынша шығыстар сметасының болуы
маңызды емес
2.47 Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға келісім-шарттардың (шарттардың) болуы
маңызды емес
2.48 Мамандықтарға сәйкес практика базаларымен практика бағдарламаларының, шарттардың және оларға студенттерді бекіту туралы бұйрықтардың болуы (практикадан өткендігі туралы жазбаша пікірлер, практика туралы есептер; практика нысаны бойынша күнделіктер)
өрескел
2.49 Бір студентке шаққанда оқу алаңы нормасының сәйкестігі (6 м2 кем емес)
өрескел
2.50 Бір студентке шаққанда спорт залдарының жалпы алаңының сәйкестігі (олардың жанындағы қосалқы ғимараттарды, сондай-ақ бассейндер мен жеңіл атлетикалық манеждерді есепке алмағанда) (1,0 м2 кем емес)
маңызды

7) коммерциализация научных разработок и трансферт наукоемкой и конкурентоспособной техники и технологии;
8) защита интеллектуальной собственности и авторских прав исследователей и разработчиков;
9) расширение финансовой основы исследований и разработок за счет использования привлеченных средств и инновационной деятельности;
10) организация и руководство НИР обучающихся
значительное
2.38 Привлечения обучающихся к участию в научно-исследовательских и проектно-конструкторских работах, выполняемых за счет средств республиканского бюджета, других бюджетов и внебюджетных источников финансирования
незначительное
2.39 Наличие перспективных и текущих планов НИР, форм отчетности, ведение реестра НИР вуза, итоги научно-исследовательской деятельности (монографии, сборники научных публикаций профессорско-преподавательского состава)
незначительное
2.40 Реализация международных образовательных программ и проектов, осуществление совместной научно-исследовательской деятельности, организации научно-практических семинаров и конференций, обмена преподавательскими кадрами и развития студенческой мобильности
значительное
2.41 Наличие приказа о закреплении научного руководителя магистранта (докторанта) и темы исследования магистранта (докторанта) на основании решения ученого совета, утвержденного ректором вуза
незначительное
2.42 Наличие программ по повышению квалификации и переподготовке преподавателей и специалистов (планы повышения квалификации, отчеты и сертификаты о прохождении курса повышения квалификации)
незначительное
2.43 Наличие перспективных, годовых планов НИР
незначительное
2.44 Наличие промежуточных и заключительных отчетов НИР, предусмотренных календарным планом
незначительное
2.45 Наличие подтверждающих документов по изобретениям, патентам
значительное
2.46 Наличие сметы расходов по выполнению НИР
незначительное
2.47 Наличие контрактов (договоров) на выполнение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ
незначительное
2.48 Наличие программ практик, договоров с базами практик в соответствии со специальностями и приказов по закреплению студентов за ними (письменные отзывы о прохождении практики, отчеты по практике, дневники по практике форме)
значительное
2.49 Соответствие нормы учебной площади на одного студента (не менее 6 м 2.)
грубое
2.50 Соответствие общей площади спортивных залов (без учета вспомогательных помещений при них, а также бассейнов и легкоатлетических манежей) на одного студента (не менее 1,0 м 2.)
значительное

2.51 ЖОО-ның веб-сайты мен білім порталының болуы
маңызды емес
2.52 ЖОО-лардың білім беру қызметіне арналған шығыстары мамандар даярлаудың бағыттары, оқыту нысандары (күндізгі, кешкі, сырттай), тиісті нормативтік құжаттардағы білім беруге арналған шығыстарды айқындайтын ақшалар және заттай нормалар бөлінісінде студенттер контингентіне қарай айқындалады
маңызды
2.53 Ескіру дәрежесін ескере отырып, әрбір даярлық бейіні (мамандық) бойынша негізгі оқу әдебиеті қорының болуы (ЖОО кітапханаларында жиынтық есеп кітаптарының, түгендеу кітаптарының болуы)
маңызды
2.54 Электронды анықтамалық-библиографиялық каталогтың болуы
маңызды емес
2.55 Басқа кітапханалық және ғылыми қорлармен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орны аралық электрондық кітапханамен жасалған шарттардың болуы
маңызды емес
2.56 Пәнді оқытудың модульді жүйесі негізінде әзірленген, Ұлттық біліктілік шегіне және кәсіптік стандарттарға сәйкес бакалавриаттың, магистратураның, докторантураның білім беру бағдарламаларының болуы
маңызды
2.57 Әрбір оқу пәнінің көлемі кемінде 2 немесе 3 кредитпен бағаланады
маңызды
2.58 Бакалавриаттың, магистратураның және докторантураның оқу жоспарларында пәндерді кодтаудың бірыңғай жүйесінің болуы
маңызды
2.59 Дене тәрбиесін, тілдерді қоспағанда, атауы қайталанбайтын оқу пәндерінің болуы
маңызды
2.60 Магистранттар мен докторанттардың кәсіптік практикаларының барлық түрлерін, курстық жұмыстарын (жобаларын), ғылыми-зерттеу (эксперименталды-зерттеу) жұмыстарын қоспағанда, аяқтау кезінде қорытынды бақылауды емтихан нысанында тапсыратын бакалавриаттың, магистратураның және докторантураның бір академиялық кезеңінде әрбiр оқу пәнінің меңгерілуі
өрескел
2.61 Бакалавриаттың, магистратураның және докторантураның мамандықтары үшін академиялық кезеңнің (семестр) ұзақтығы 15 апта болуы
маңызды
2.62 Аралық аттестаттаудың ұзақтығы студенттер үшін кемінде 1 апта, магистранттарға кемінде 2 апта, докторанттарға кемінде 1 апта болуы
маңызды
2.63 Аралық аттестаттау кезінде пән бойынша қорытынды бағалауда ағымдағы үлгерім бағасының үлесі 60 %-дан, ал қорытынды бақылау бағасының үлесі 30 %-дан кем болмауы
маңызды
2.64 Оқу жылы бойы кемінде 2 рет демалыс жоспарлау соңғы курстан өзге курстардағы студенттер үшін кемінде 7 апта, магистранттарға кемінде 7 апта, докторанттарға кемінде 5 апта болуы
маңызды
2.65 Бітіруші курсты қоспағанда, бакалавриат, магистратура және докторантура үшін ұзақтығы кемінде 6 апта жазғы семестрді жоспарлау
маңызды емес

2.51 Наличие Веб-сайта и образовательного портала вуза
незначительное
2.52 Расходы вузов на образовательную деятельность определяются исходя из контингента студентов в разрезе направлений подготовки специалистов, форм обучения (очная, вечерняя, заочная), денежных и натуральных норм, определяющих расходы на образование в соответствующих нормативных документах
значительное
2.53 Наличие фонда основной учебной литературы по каждому профилю подготовки (специальности) с учетом степени устареваемости (наличие книг суммарного учета, инвентарных книг в библиотеках вуза)
значительное
2.54 Наличие электронного справочно-библиографического каталога
незначительное
2.55 Наличие договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
незначительное
2.56 Наличие образовательных программ бакалавриата, магистратуры, докторантуры в соответствии с Национальной рамкой квалификаций и профессиональными стандартами, разработанных на основе модульной системы изучения дисциплин
значительное
2.57 Оценивание каждой учебной дисциплины объемом не менее 2 или 3 кредитов
значительное
2.58 Наличие единой системы кодировки дисциплин в учебных планах бакалавриата, магистратуры и докторантуры
значительное
2.59 Наличие учебных дисциплин с неповторяющимся названием, за исключением физической культуры, языков
значительное
2.60 Освоение каждой учебной дисциплины в одном академическом периоде бакалавриата, магистратуры и докторантуры, по завершении которого сдают итоговый контроль в форме экзамена, за исключением всех видов профессиональных практик, курсовых работ (проектов), научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы магистрантов и докторантов
грубое
2.61 Наличие академического периода (семестр) продолжительностью 15 недель для специальностей бакалавриата, магистратуры и докторантуры
значительное
2.62 Наличие промежуточной аттестации студентов продолжительностью не менее 1 недели, магистрантов – не менее 2 недель, докторантов – не менее 1 недель
значительное
2.63 Наличие при проведении промежуточной аттестации в итоговой оценке по дисциплине доли оценки текущей успеваемости – не менее 60 %, доли оценки итогового контроля – не менее 30 %
значительное
2.64 Планирование каникул студентов не менее 2 раз в течение учебного года не менее 7 недель, магистрантов – не менее 7 недель, докторантов – не менее 5 недель за исключением выпускных курсов
значительное
2.65 Планирование летнего семестра за исключением выпускного курса продолжительностью не менее 6 недель для бакалавриата, магистратуры, докторантуры
незначительное

2.66 ЖОО-ның қаладан тыс жерлерден келген студенттерді, магистранттарды, докторанттарды жатақханамен қамтамасыз етуі
маңызды емес
Жоғары білім (бакалавриат)
2.67 «Бакалавр» академиялық дәрежесін бере отырып, Өнер» (теориялық оқудың 160-180 кредитіне дейін), Әскери іс және қауіпсіздік (170-190 кредитіне дейін), Ветеринария (160 кредитіне дейін), Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина) (190-224 кредитіне дейін) топтары бойынша мамандықтарды қоспағанда, маманның теориялық оқу бойынша кемінде 129 кредитті, кәсіптік практиканың кемінде 6 кредитін, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау, жазу және қорғаудың кемінде екі кредитін және мамандық бойынша мемлекеттік емтиханға дайындық пен тапсырудың кемінде 1 кредитін міндетті түрде игеруі
өрескел
2.68 Білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларында мемлекеттік және орыс тілдері, дене шынықтыру, еңбекті қорғау пәндерінің болуы
маңызды
2.69 Жалпы білім беретін пәндер (ЖБП) циклінің мазмұны үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 25 %-ын немесе 33 кредитті құрайды және мынадай пәндерден тұрады: қазақстан тарихы, философия, қазақ (орыс) тілі, шет тілі, информатика, экология және тұрақты даму, саясаттану, әлеуметтану, экономикалық теория негіздері, құқық негіздері, өмір қауіпсіздігі негіздері және дене шынықтыру
өрескел
2.70 Дене шынықтыру пәндерін оқытудың қосымша түрлері шеңберінде жүргізу
маңызды емес
2.71 Базалық пәндер (БП) циклінің мазмұны үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 50 %-ын немесе 64 кредитті құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 20 кредит және таңдау компоненті пәндеріне – 44 кредит
өрескел
2.72 БП циклінің міндетті компонентінде әрбіреуі кемінде 2 кредит көлемінде «Кәсіби қазақ (орыс) тілі» және «Кәсіби бағытталған шет тілі» пәндерінің болуы
маңызды
2.73 Бейіндеуші пәндер циклінің мазмұны үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 25%-ын немесе 32 кредитті құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 5 кредит және таңдау компоненті пәндеріне – 27 кредит
өрескел
2.74 Циклдер мен пәндер атауларының, жалпы еңбек сыйымдылығының жоғары білімнің білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкестігі
маңызды
2.75 Таңдау компонентіндегі барлық пәндердің тізбесін қамтитын студенттердің таңдауына бірнеше білім траекториясы бар Элективті пәндер каталогының (ЭПК) болуы
маңызды емес
2.76 ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттерінің болуы
маңызды емес

2.66 Обеспечение вуза общежитием для иногородних студентов, магистрантов, докторантов
незначительное
Высшее образование (бакалавриат)
2.67 Наличие обязательного освоения специалистами с присуждением академической степени «бакалавр» не менее 129 кредитов теоретического обучения, не менее 6 кредитов профессиональной практики, не менее 2 кредитов на написание и защиту дипломной работы (проекта) и не менее 1 кредита на подготовку и сдачу государственного экзамена по специальности, за исключением специальностей по группам «Искусство» (до 160-180 кредитов теоретического обучения), «Военное дело и безопасность» (до 170-190 кредитов), «Ветеринария» (до 160 кредитов), «Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)» (до 190-224 кредитов)
грубое
2.68 Наличие в образовательных программах и учебных планах следующих дисциплин: государственный и русский языки, физическая культура, охрана труда
значительное
2.69 Содержание цикла общеобразовательных дисциплин (ООД) составляет 25 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 33 кредита и включает следующие дисциплины: история Казахстана, философия, казахский (русский) язык, иностранный язык, информатика, экология и устойчивое развитие, политология, социология, основы экономической теории, основы права, основы безопасности жизнедеятельности и физическая культура
грубое
2.70 Реализация дисциплины физическая культура в рамках дополнительных видов обучения
незначительное
2.71 Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) – 50 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 64 кредита; из них дисциплины обязательного компонента – 20 кредитов, дисциплины компонента по выбору – 44 кредита
грубое
2.72 Наличие в обязательном компоненте цикла БД дисциплины «Профессиональный казахский (русский) язык» и «Профессионально-ориентированный иностранный язык» в объеме не менее 2 кредитов каждая
значительное
2.73 Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) – 25 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 32 кредита; из них дисциплины обязательного компонента – 5 кредитов, дисциплины компонента по выбору – 27 кредитов
грубое
2.74 Соответствие наименования циклов и дисциплин, общей трудоемкости структуре образовательной программы высшего образования
значительное
2.75 Наличие каталога элективных дисциплин (КЭД), содержащего перечень всех дисциплин компонента по выбору, с несколькими образовательными траекториями на выбор студентам
незначительное
2.76 Наличие в КЭД пререквизитов и постреквизитов каждой учебной дисциплины
незначительное

2.77 ҮОЖ және ЭПК негізінде әрбір оқу жылына жасалған студенттің жеке оқу жоспарының (ЖОЖ) болуы
маңызды емес
2.78 Ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекіткен мамандықтың ҮОЖ және ЖОЖ негізінде жасалған оқу жұмыс жоспарының (ОЖЖ) болуы
маңызды
2.79 Сабақ кестесінің ОЖЖ-ға сәйкес болуы
маңызды
2.80 Оқу мазмұнын, көлемін, ұсынылатын әдебиетті анықтайтын мамандықтың үлгілік оқу жоспарының міндетті компоненттегі пәндердің үлгілік оқу бағдарламаларының (ҮОБ) болуы
маңызды
2.81 ЖОО-ның барлық пәндер бойынша әзірлеген оқу жұмыс бағдарламаларының, силлабустардың (студенттерге арналған пән бағдарламалары) болуы
маңызды
2.82 Жалпы оқу сабақтарының кестесіне енбейтін, жеке график бойынша оқытушының жетекшілігімен орындалатын студенттің өзіндік жұмысының (ОСӨЖ) жүргізілуі
маңызды
2.83 Бакалавриат бойынша мамандық пен пәндердің оқу-әдістемелік кешендерінің (МОӘК) (ПОӘК) болуы
маңызды
2.84 Әрбір студенттің оқудың барлық кезеңінде анықтамалық-жолсілтегіштермен (оқулықтармен, оқу құралдарымен, оқу пәндері бойынша әдістемелік құралдармен және әзірлемелермен, өзіндік жұмыс бойынша белсенді үлестірмелі материалдармен және нұсқаулықтармен, электронды оқулықтармен, желілік білім беру ресурстарына қолжетімділікпен) қамтамасыз етілуі
маңызды
2.85 Оқу жылының ұзақтығы 36 аптадан кем болмауы
маңызды
2.86 Кәсіптік практиканың барлық түрінің жалпы көлемі 6 кредиттен кем болмауы. «Білім» мамандықтары тобы бойынша кәсіптік практика көлемі 6 кредиттен 20 кредитке дейін, «Техникалық ғылым және технологиялар» мамандықтары тобы бойынша 6 кредиттен 15 кредитке дейін
маңызды
2.87 Бір академиялық кезең ішінде күндізгі оқу нысанындағы студенттің 18-22 кредитті, сырттай оқу нысанындағы студенттің 9-12 кредитті, кешкі оқыту нысанындағы студенттің 12-15 кредитті игеруі
өрескел
2.88 Жоғары оқу орнында санитарлық талаптарға сай келетін, оқытудың нысандары бойынша оқу сабақтарын екіден артық емес ауысымда өткізуге қажетті аудиториялық қордың негізгі көлемінің және қосымша бөлмелердің болуы
маңызды
2.89 Тіл және тілдік пәндер бойынша оқу сабақтарын өткізу үшін лингафон кабинеттері мен оған ұқсас жабдықтардың болуы
маңызды
2.90 Оқу сабақтарын, студенттердің өзіндік жұмысын интерактивті нысанда ұйымдастыруға мүмкіндік беретін соңғы үлгідегі компьютерлік сыныптардың, интерактивті тақталардың болуы
маңызды
2.91 Түрлі тапсырмалармен (виртуальды зертханаларды қосқанда), бағдарламалық қамтыммен қамтамасыз етілген заманауи оқу-зертханалық жабдықтардың болуы
маңызды

2.77 Наличие индивидуального учебного плана (ИУП) студента на каждый учебный год, составленного на основе типовых учебных планов (ТУПл) и КЭД
незначительное
2.78 Наличие рабочего учебного плана (РУП), разрабатываемого на основе ТУПл специальности и ИУП студентов, утвержденного руководителем организации образования на основании решения ученого совета
значительное
2.79 Соответствие расписания учебных занятий РУП
значительное
2.80 Наличие типовой учебной программы (ТУПр) дисциплины обязательного компонента типового учебного плана специальности, определяющая содержание, объем, рекомендуемую литературу
значительное
2.81 Наличие рабочих учебных программ, силлабусов (программы дисциплин для студентов), разработанных по всем дисциплинам учебного плана вуза
значительное
2.82 Проведение самостоятельной работы студента под руководством преподавателя (СРСП) по отдельному графику, не входящему в общее расписание учебных занятий
значительное
2.83 Наличие учебно-методического комплекса специальностей (УМКС) и дисциплин (УМКД) бакалавриата
значительное
2.84 Обеспечение каждого студента на весь период обучения справочником-путеводителем по информационным источникам (учебники, учебные пособия, методические пособия и разработки по учебным дисциплинам, активные раздаточные материалы и указания по самостоятельной работе, электронные учебники, доступ к сетевым образовательным ресурсам)
значительное
2.85 Проведение учебного года продолжительностью не менее 36 недель
значительное
2.86 Проведение всех видов профессиональных практик объемом не менее 6 кредитов. По группе специальностей «Образование» объем профессиональной практики – от 6 до 20 кредитов, по группе специальностей «Технические науки и технологии» – от 6 до 15 кредитов
значительное
2.87 Освоение студентом очной формы обучения в течение одного академического периода 18-22 кредитов, заочной формы обучения – 9-12 кредитов, вечерней формы обучения – 12-15 кредитов
грубое
2.88 Наличие в вузе основного объема аудиторного фонда, необходимого для проведения учебных занятий по формам обучения не более чем в две смены и вспомогательных помещений
значительное
2.89 Наличие лингафонных кабинетов и аналогичных оборудований для проведения учебных занятий по языкам и языковым дисциплинам
значительное
2.90 Наличие компьютерных классов последнего поколения, интерактивных досок, позволяющих проведение учебных занятий, самостоятельную работу студентов в интерактивных формах
значительное
2.91 Наличие современного учебно-лабораторного оборудования, обеспеченного различными видами заданий (включая виртуальные лаборатории), программным обеспечением
значительное

2.92 ЖОО-ның әр студентті мамандығының бейініне сәйкес кәсіптік практикалар базасымен қамтамасыз етуі
маңызды
2.93 Жоғары оқу орнының кадрлық құрамының Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
өрескел
2.94 Кітапхана қоры мен электронды және магнитті тасымалдағыштардағы оқу әдебиеттерімен қамтамасыз етудің Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
маңызды
2.95 ЖОО-да студенттердің ғылыми-зерттеу жұмыстары (СҒЗЖ) жүйелерін жаппай ұйымдастыру іс-шараларының жоспарлануы және өткізілуі
маңызды емес
2.96 СҒЗЖ-ға ЖОО профессорларының, доценттерінің, оқытушыларының жетекшілік етуі
маңызды емес
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (магистратура)
2.97 Мамандардарға «магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, олардың ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша 2 жыл нормативтік оқу мерзімімен 59-дан кем емес кредитті, оның ішінде теориялық оқытудың кемінде 42 кредитін, практиканың кемінде 6 кредитін, ғылыми-зерттеу жұмысының кемінде 7 кредитін міндетті түрде меңгеруі
өрескел
2.98 Мамандардарға «магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, олардың бейіндік дайындық бойынша кемінде 28 кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және кемінде 48 кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл), оның ішінде тиісінше теориялық оқытудың кемінде 18 және 36 кредитін, практиканың кемінде 2 және 4 кредитін, эксперименталды-зерттеу жұмысының кемінде 4 және 4 кредитін міндетті түрде меңгеруі
өрескел
2.99 Бизнес ортасы үшін мамандар даярлау кезінде білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен MBA кәсіптік білім беру бағдарламаларының болуы
маңызды
2.100 Магистратурада оқу үшін алдыңғы білім беру деңгейінде игерілген пререквизиттердің болуы
маңызды
2.101 Ғылыми және педагогикалық бағыттағы магистратурада базалық циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 48 %-ын құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 40 %, таңдау компоненті пәндеріне – 60 %
өрескел
2.102 Бейіндік бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 44 %-ын (оқу мерзімі 1 жыл) және 28 %-ын (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 62 % және 50 %, таңдау компоненті пәндеріне тиісінше 38 % және 50 %
өрескел
2.103 Ғылыми және педагогикалық бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 52 %-ын құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 9 % және таңдау компоненті пәндеріне – 91 %
өрескел

2.92 Обеспечение вузом каждого студента базой профессиональных практик в соответствии с профилем специальности
значительное
2.93 Соответствие кадрового обеспечения вуза Квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности
грубое
2.94 Соответствие библиотечного фонда и обеспеченности учебной литературой на электронных и магнитных носителях Квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности
значительное
2.95 Планирование и проведение в вузе организационно-массовых мероприятий системы научно-исследовательской работы студентов (НИРС)
незначительное
2.96 Руководство НИРС профессорами, доцентами, преподавателями вуза
незначительное
Послевузовское образование (магистратура)
2.97 Наличие обязательного освоения специалистами с присуждением академической степени «магистр» при научном и педагогическом направлении с нормативным сроком обучения 2 года не менее 59 кредитов, из них не менее 42 кредитов теоретического обучения, не менее 6 кредитов практики и не менее 7 кредитов научно-исследовательской работы
грубое
2.98 Наличие обязательного освоения специалистами с присуждением академической степени «магистр» при профильном направлении не менее 28 кредитов (со сроком обучения 1 год) и не менее 48 кредитов (со сроком обучения 1,5 года), из них соответственно не менее 18 и 36 кредитов теоретического обучения, не менее 2 и 4 кредитов практики, не менее 4 и 4 кредитов экспериментально-исследовательской работы
грубое
2.99 При подготовке специалистов для бизнес-среды наличие образовательных профессиональных программ MBA, утвержденных уполномоченным органом в области образования
значительное
2.100 Наличие пререквизитов, освоенных на предыдущих уровнях образования, для обучения в магистратуре
значительное
2.101 Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) магистратуры научного и педагогического направления – 48 % от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 40 %, дисциплины компонента по выбору – 60 %
грубое
2.102 Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) магистратуры профильного направления – 44 % (со сроком обучения 1 год) и 28 % (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 62 % и 50 % соответственно, дисциплины компонента по выбору – 38 % и 50 % соответственно
грубое
2.103 Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) магистратуры научного и педагогического направления – 52 % от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 9 %, дисциплины компонента по выбору – 91 %
грубое

2.104 Бейіндік бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 56 %-ын (оқу мерзімі 1 жыл) және 72 %-ын (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 10 % және 12 %, тиісінше таңдау компоненті пәндеріне – 90 % және 88 %
өрескел
2.105 Магистратурада МОӘК-нің және ПОӘК-нің болуы
маңызды
2.106 Пәндер атауының және қызмет түрлерінің, кредит көлемдерінің ғылыми және педагогикалық бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының мазмұнына сәйкестігі
маңызды
2.107 Пәндер атауының және қызмет түрлерінің, кредит көлемдерінің бейіндік бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының мазмұнына сәйкестігі
маңызды
2.108 Бейіндік магистратураны және педагогикалық бейіндегі бағдарламаларды қосымша меңгерген педагогикалық қызметке жіберілген магистранттың болуы
маңызды
2.109 Магистранттар үшін баламалы таңдау мүмкіндігімен таңдау компонентінің барлық пәндерінің тізбесін қамтитын элективті пәндер каталогының (ЭПК) болуы
маңызды емес
2.110 Магистратура бойынша ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттерінің болуы
маңызды емес
2.111 Ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекіткен мамандықтардың ҮОЖ-сы мен магистранттардың ЖОЖ-сы негізінде жасалған оқу жылына арналған ОЖЖ-ның болуы
маңызды
2.112 Оқу сабақтары кестесінің оқу жұмыс жоспарына (ОЖЖ-ға) сәйкестігі
маңызды
2.113 Үлгілік, оқу жұмыс жоспарының және силлабустардың (магистранттар үшін пәндер бағдарламалары) болуы
маңызды
2. 114 Оқу кезеңіне мынадай бөлімдерден тұратын магистранттың жеке жұмыс жоспарының болуы:
1) ЖОЖ;
2) ғылыми-зерттеу/эксперименталды-зерттеу жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есеп беру нысаны);
3) практика (бағдарламасы, базасы, мерзімі және есеп беру нысаны);
4) негіздемесі мен құрылымы көрсетілген магистрлік диссертация тақырыбы;
5) магистрлік диссертацияны орындау жоспары;
6) ғылыми жарияланымдар мен тағылымдамалардан өту жоспары
маңызды
2.115 Магистранттардың кәсіптік практикасын бекітілген академиялық күнтізбе мен ЖЖЖ-ға сәйкес және ҮОЖ-мен белгіленген көлемде жүргізу
маңызды
2.116 Практиканың 1 кредитке сәйкес келетін ұзақтығы аптамен есептегенде педагогикалық практика үшін 1 аптаны, өндірістік практика үшін 2,5 аптаны, зерттеу практикасы үшін 4 аптаны құрайды
маңызды
2.117 Магистратурада Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес тиісті материалдық-техникалық базаның (аудиториялық қор, компьютерлік сыныптар, зертханалар, құрал-жабдықпен қамтамасыз ету, қор материалдары), білікті профессорлық-оқытушылық құрамның, кітапхана қорының, Интернетке және басқа да ақпараттық ресурстарға қолжетімділіктің болуы
өрескел

2.104 Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) магистратуры профильного направления – 56 % (со сроком обучения 1 год) и 72 % (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 10 % и 12 % соответственно, дисциплины компонента по выбору – 90 % и 88 % соответственно
грубое
2.105 Наличие УМКС и УМКД магистратуры
значительное
2.106 Соответствие наименования дисциплин и видов деятельности, объема в кредитах содержанию образовательной программы магистратуры по научному и педагогическому направлению
значительное
2.107 Соответствие наименования дисциплин и видов деятельности, объема в кредитах содержанию образовательной программы магистратуры по профильному направлению
значительное
2.108 Наличие магистров, окончивших профильную магистратуру и дополнительно программу педагогического профиля, допущенных к педагогической деятельности
значительное
2.109 Наличие каталога элективных дисциплин (КЭД), содержащего перечень всех дисциплин компонента по выбору, с возможностью альтернативного выбора для магистрантов
незначительное
2.110 Наличие в КЭД по магистратуре пререквизитов и постреквизитов каждой учебной дисциплины
незначительное
2.111 Наличие РУП на учебный год на основе ТУПл специальности и ИУПов магистрантов, утвержденного руководителем организации образования на основании решения ученого совета
значительное
2.112 Соответствие расписания учебных занятий рабочему учебному плану (РУПу)
значительное
2.113 Наличие типовых, рабочих учебных программ и силлабусов (программы дисциплин для магистрантов)
значительное
2.114 Наличие индивидуальных планов работ (ИПР) магистрантов на весь период обучения, включающих следующие разделы:
1) ИУП;
2) научно-исследовательская/ экспериментально-исследовательская работа (НИРМ (ЭИРМ), (тема, направление исследования, сроки и форма отчетности);
3) практика (программа, база, сроки и форма отчетности);
4) тема магистерской диссертации с обоснованием и структурой;
5) план выполнения магистерской диссертации;
6) план научных публикаций, стажировок
значительное
2.115 Проведение профессиональной практики магистрантов в соответствии с утвержденным академическим календарем и ИПР в объеме, установленном ТУПл
значительное
2.116 Продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет: 1 неделя – для педагогической практики, 2,5 недели – для производственной практики и 4 недели – для исследовательской практики
значительное
2.117 Наличие в магистратуре соответствующей материально-технической базы (аудиторный фонд, компьютерные классы, лаборатории, приборное обеспечение, фондовые материалы), квалифицированного профессорско-преподавательского состава, библиотечного фонда, доступа к Интернет и других информационных ресурсов, в соответствии с Квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности
грубое

2.118 МҒЗЖ (МЭЗЖ) шеңберінде магистранттың жеке жұмыс жоспарында міндетті түрде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтудің қарастырылуы
маңызды
2.119 Магистранттың МҒЗЖ-сінің (МЭЗЖ) соңғы қорытындысы – магистрлік диссертациясының болуы
маңызды
2.120 Магистрлік диссертацияның негізгі нәтижелерінің ең кемі бір жарияланымда және/немесе ғылыми-практикалық конференциядағы бір баяндамада болуы
маңызды емес
2.121 Магистрлік диссертацияның міндетті түрде плагиатқа тексерілуден өтуі
маңызды
2.122 Магистратураға оқуға қабылданғаннан кейінгі екі айдың ішінде магистранттың бекітілген ғылыми жетекшісі мен зерттеу тақырыбының болуы
маңызды емес
2.123 Магистранттарды қорытынды аттестаттаудың кешендi емтихан тапсыру және магистрлiк диссертация қорғау нысанында өткізілуі. Бейіндеуші пәндер циклінің пәндері бойынша кешенді емтихан диссертация қорғауға дейін 1 айдан кешіктірілмей өткізіледі
маңызды
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (докторантура)
2.124 Философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, ғылыми және педагог кадрлардың кемінде 3 жыл нормативті оқу мерзімімен кемінде 75 кредитті, оның ішінде теориялық оқудың кемінде 36 кредитін, сондай-ақ практиканың кемінде 6 кредитін және докторанттың ғылыми-зерттеу (эксперименталды-зерттеу) жұмысының (ДҒЗЖ/ДЭЗЖ) кемінде 28 кредитін міндетті түрде меңгеруі
өрескел
2.125 Бизнес ортасы үшін мамандар даярлау кезінде білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен DBA кәсіптік білім беру бағдарламаларының болуы
маңызды
2.126 Докторантураның аккредиттелген білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік жоғары оқу орындарымен және ғылыми орталықтармен білім және ғылым саласындағы ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобы бойынша мамандар даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орындарын қоспағанда).
маңызды емес
2.127 Докторантурада МОӘК-тің және ДОӘК-тің болуы
маңызды
2.128 Докторантурада оқу үшін алдыңғы білім беру деңгейінде игерілген пререквизиттердің болуы
маңызды
2.129 Докторантурада ғылыми және педагогикалық бағыттағы базалық пәндер циклі көлемінің үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінен 50 %-ды немесе 18 кредитті құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 17 %, таңдау компоненті пәндеріне – 83 %
өрескел
2.130 Докторантурада бейіндеуші пәндер циклі көлемінің үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінен 50 %-ды немесе 18 кредитті құрауы. Бейіндеуші пәндер циклінің пәндері таңдау бойынша компонентке жатады
өрескел
2.131 Пәндер атауы мен қызмет түрлерінің, кредит көлемінің докторантураның білім беру бағдарламасының мазмұнына сәйкестігі
маңызды

2.118 Наличие обязательного прохождения зарубежной научной стажировки в рамках НИРМ (ЭИРМ) индивидуальным планом работы магистранта
значительное
2.119 Наличие заключительного итога НИРМ (ЭИРМ) магистранта - магистерской диссертации
значительное
2.120 Наличие основных результатов магистерской диссертации не менее, чем в одной публикации и/или одном выступлении на научно-практической конференции
незначительное
2.121 Наличие обязательного прохождения магистерской диссертации на предмет плагиата
значительное
2.122 Наличие утвержденного научного руководителя и темы исследования магистранта в течение двух месяцев после зачисления магистранта
незначительное
2.123 Наличие итоговой аттестации магистрантов в форме сдачи комплексного экзамена и защиты магистерской диссертации. Комплексный экзамен по дисциплинам цикла ПД проводится не позднее, чем за 1 месяц до защиты диссертации
значительное
Послевузовское образование (докторантура)
2.124 Наличие обязательного освоения научными и педагогическими кадрами с нормативным сроком обучения не менее 3 лет, присуждением ученой степени доктор философии (PhD) или доктор по профилю не менее 75 кредитов, из них не менее 36 кредитов теоретического обучения, а также не менее 6 кредитов практики и не менее 28 кредитов научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы докторанта (НИРД/ЭИРД)
грубое
2.125 При подготовке специалистов для бизнес среды наличие образовательных профессиональных программ DBA, утвержденных уполномоченным органом в области образования
значительное
2.126 Наличие соглашений о сотрудничестве в области образования и науки с зарубежными вузами и научными центрами, реализующими аккредитованные образовательные программы докторантуры (за исключением вузов, осуществляющих подготовку специалистов по группе специальностей «Военное дело и безопасность»)
незначительное
2.127 Наличие УМКС и УМКД докторантуры
значительное
2.128 Наличие пререквизитов, освоенных на предыдущих уровнях образования, для обучения в докторантуре
значительное
2.129 Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) в докторантуре научного и педагогического направления – 50 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 18 кредитов; из них дисциплины обязательного компонента –17 %, дисциплины компонента по выбору – 83 %
грубое
2.130 Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) докторантуры – 50 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 18 кредитов. Дисциплины цикла ПД относятся компонента по выбору
грубое
2.131 Соответствие наименования дисциплин и видов деятельности, объема в кредитах содержанию образовательной программы докторантуры
значительное

2.132 Докторанттар үшін баламалы таңдау мүмкіндігімен таңдау бойынша компонеттің барлық пәндерінің тізбесін қамтитын элективті пәндер каталогының (ЭПК) болуы
маңызды емес
2.133 Докторантура бойынша ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттерінің болуы
маңызды емес
2.134 Ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекіткен мамандықтардың ҮОЖ-сы мен докторанттардың ЖОЖ-сы негізінде жасалған оқу жылына арналған ОЖЖ-ның болуы
маңызды
2.135 Оқу сабақтары кестесінің оқу жұмыс жоспарына (ОЖЖ-на) сәйкестігі
маңызды
2.136 Үлгілік, оқу жұмыс бағдарламаларының және силлабустардың (докторанттарға арналған пәндер бағдарламалары) болуы
маңызды
2.137 Докторантураның міндетті компонент пәндері бойынша үлгілік оқу бағдарламаларының (ҮОБ) болуы
маңызды
2.138 Докторанттардың мынадай бөлімдерді қамтитын оқудың толық кезеңіне жасалған жеке жұмыс жоспарының болуы:
1) ЖОЖ;
2) ғылыми-зерттеу/эксперименталды-зерттеу жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есеп беру нысаны);
3) практика (бағдарламасы, базасы, мерзімі және есеп беру нысаны);
4) негіздемесі мен құрылымы көрсетілген докторлық диссертация тақырыбы;
5) докторлық диссертацияны орындау жоспары;
6) ғылыми жарияланымдар және тағылымдамадан, оның ішінде шетелдік тағылымдамадан өту жоспары
маңызды
2.139 Оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін докторанттың өзіндік жұмыс (ОДӨЖ) кестесінің болуы
маңызды емес
2.140 Докторанттардың кәсіптік практикасының бекітілген академиялық күнтізбе мен ЖЖЖ-ға сәйкес және ҮОЖ-бен белгіленген көлемде жүргізілуі
маңызды
2.141 1 кредитке сәйкес келетін практиканың ұзақтығы аптамен есептегенде педагогикалық практика үшін 1 аптаны, өндірістік практика үшін 2,5 аптаны, зерттеу практикасы үшін 4 аптаны құрайды
маңызды
2.142 Докторантурада Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес тиісті материалдық-техникалық базаның (аудиториялық қор, компьютерлік сыныптар, зертханалар, құрал-жабдықпен қамтамасыз ету, қор материалдары), білікті профессорлық-оқытушылық ұрамның, кітапхана қорының, Интернетке және басқа да ақпараттық ресурстарға қолжетімділіктің болуы
өрескел
2.143 Докторанттың білім беру бағдарламасын іске асыру үшін халықаралық ақпараттық желілерге, электронды деректер қорларына, кітапхана қорына, компьютерлік технологияларға, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттерге еркін қол жеткізуі
маңызды
2.144 Докторантураның білім беру бағдарламасында мыналардың болуы:
1) философия докторы (PhD) бағдарламасы бойынша білім алушылар үшін педагогикалық және зерттеу практикалары (көлемі 3+3 кредиттен кем болмауы тиіс);

2.132 Наличие каталога элективных дисциплин (КЭД), содержащего перечень всех дисциплин компонента по выбору, с возможностью альтернативного выбора для докторантов
незначительное
2.133 Наличие в КЭД по докторантуре пререквизитов и постреквизитов каждой учебной дисциплины
незначительное
2.134 Наличие РУП на учебный год на основе ТУПл специальности и ИУПов докторантов, утвержденного руководителем организации образования на основании решения ученого совета
значительное
2.135 Соответствие расписания учебных занятий рабочему учебному плану (РУПу)
значительное
2.136 Наличие типовых, рабочих учебных программ и силлабусов (программы дисциплин для докторантов)
значительное
2.137 Наличие типовых учебных программ (ТУПр) дисциплины обязательного компонента докторантуры
значительное
2.138 Наличие индивидуальных планов работ (ИПР) докторантов на весь период обучения, включающих следующие разделы:
1) ИУП;
2) научно-исследовательская/ экспериментально-исследовательская работа (НИРМ (ЭИРМ), (тема, направление исследования, сроки и форма отчетности);
3) практика (программа, база, сроки и форма отчетности);
4) тема докторской диссертации с обоснованием и структурой;
5) план выполнения докторской диссертации;
6) план научных публикаций, стажировок, в том числе зарубежных
значительное
2.139 Наличие отдельного графика самостоятельной работы докторанта под руководством преподавателя (СРДП)
незначительное
2.140 Проведение профессиональной практики докторантов в соответствии с утвержденным академическим календарем и ИПР в объеме, установленном ТУПл
значительное
2.141 Продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет: 1 неделя – для педагогической практики, 2,5 недели – для производственной практики и 4 недели – для исследовательской практики
значительное
2.142 Наличие в докторантуре соответствующей материально-технической базой (аудиторный фонд, компьютерные классы, лаборатории, приборное обеспечение, фондовые материалы), квалифицированного профессорско-преподавательского состава, библиотечного фонда, доступа к Интернет и другим информационным ресурсам, в соответствии с Квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности
грубое
2.143 Наличие свободного доступа докторанта к международным информационным сетям, электронным базам данных, к библиотечным фондам, компьютерным технологиям, учебно-методической и научной литературе для реализации образовательной программы
значительное
2.144 Наличие в образовательной программе докторантуры:
1) педагогической и исследовательской практики – для обучающихся по программе доктора философии (PhD) (не менее 3+3 кредита);

2) бейіні бойынша докторантура бағдарламасы бойынша білім алушылар үшін өндірістік практика (көлемі 6 кредиттен кем емес)
маңызды
2.145 Ғылыми-зерттеу/эксперименталды-зерттеу жұмысының нәтижелері бойынша докторанттың қысқаша есебінің болуы
маңызды емес
2.146 ДҒЗЖ/ДЭЗЖ шеңберінде докторанттың жеке жұмыс жоспарында міндетті түрде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтудің қарастырылуы
маңызды
2.147 Докторанттың ДҒЗЖ (ДЭЗЖ) ең соңғы қорытындысы – докторлық диссертациясының болуы
маңызды
2.148 Докторлық диссертация тақырыбының докторантураға қабылданғаннан кейін екі айдан кешіктірілмей анықталуы. Диссертациялық зерттеудің бағыты ұлттық басымдықтармен не мемлекеттік бағдарламалармен не іргелі немесе қолданбалы зерттеу бағдарламаларымен байланысты болуы тиіс.
Докторанттың ғылыми жетекшілігі мен зерттеу тақырыбы ғылыми кеңестің шешімі негізінде ЖОО ректорының бұйрығымен бекітіледі
маңызды емес
2.149 Докторлық диссертацияның міндетті түрде Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы жүзеге асыратын авторға және ақпарат көзіне сілтемесіз мәліметті пайдалану туралы (диссертацияда плагиаттың бар-жоғына) тексеруден өтуі
маңызды
2.150 Жоғары импакт-факторы бар ғылыми басылымдарда шетелдік әріптестермен бірге орындалатын халықаралық және отандық ғылыми жобалардың жариялануы («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтар тобын қоспағанда)
маңызды
2.151 Докторанттарға ғылыми жетекшілікті ғылым докторлары мен кандидаттарының, философия (PhD) докторларының ішінен сайланған, құрамы кемінде 2 адамнан тұратын және олардың біреуі шетелдік жоғары оқу орнының ғалымы болып табылатын консультациялық комиссия жүзеге асырады («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтар тобын қоспағанда)
маңызды
2.152 Докторантты қорытынды аттестаттаудың академиялық күнтізбеде және мамандықтардың жұмыс оқу жоспарында көрсетілген мерзімде кешенді емтихан тапсыру мен докторлық диссертация қорғау нысанында болуы
маңызды
Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламалары
2.153 Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
өрескел
2.154 Бес жылда кемiнде бiр рет оқытушылардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету
маңызды
2.155 Жоғары оқу орындары үшін бір оқытушыға есептегендегі студенттер контингенті төмендегі көрсеткіштен:
өнер және мәдениет мамандықтары бойынша – 3,5:1; музыка және ән салу мамандықтары бойынша – 6:1; шетел филологиясы және аударма ісі мамандықтары бойынша – 7:1; бейнелеу өнері және сызу мамандықтары бойынша – 7:1;
медициналық жоғары оқу орындары үшін 6:1;
басқа мамандықтар бойынша – 8:1 көп емес
өрескел

2) производственной практики – для обучающихся по программе профильной докторантуры (не менее 6 кредитов)
значительное
2.145 Наличие краткого отчета докторанта по результатам научно-исследовательской /экспериментально-исследовательской работы
незначительное
2.146 Наличие обязательного прохождения зарубежной научной стажировки в рамках НИРД (ЭИРД) индивидуальным планом работы докторанта
значительное
2.147 Наличие заключительного итога НИРМ (ЭИРМ) докторанта – докторской диссертации
значительное
2.148 Наличие темы докторской диссертации не позднее, чем два месяца после приема в докторантуру. Направление диссертационного исследования должно быть связано с национальными приоритетами, либо государственными программами, либо программами фундаментальных или прикладных исследований. Научное руководство и тема исследования докторанта на основании решения ученого совета утверждаются приказом ректора вуза
незначительное
2.149 Наличие обязательного прохождения докторской диссертации на предмет заимствования без ссылки на автора и источник заимствования (проверка диссертации на предмет плагиата), которая осуществляется Национальным центром научно-технической информации
значительное
2.150 Наличие публикации в научных изданиях с высоким импакт-фактором, выполняемые международные и отечественные научные проекты совместно с зарубежными партнерами (за исключением группы специальностей «Военное дело и безопасность»)
значительное
2.151 Научное руководство докторантами осуществляет консультационная комиссия в количестве не менее 2-х человек, из числа докторов и кандидатов наук, докторов философии (PhD), один из которых – ученый из зарубежного вуза (за исключением группы специальностей «Военное дело и безопасность»)
значительное
2.152 Наличие итоговой аттестация докторанта в сроки, предусмотренные академическим календарем и учебными планами специальностей в форме сдачи комплексного экзамена и защиты докторской диссертации
значительное
Профессиональные учебные программы высшего образования
2.153 Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
грубое
2.154 Обеспечение повышения квалификации преподавателей не реже одного раза в пять лет
значительное
2.155 Для высших учебных заведений соответствие контингента студентов в расчете на одного преподавателя не более следующих показателей:
по специальностям:
искусства и культуры – 3,5:1;
музыки и пения – 6:1;
иностранной филологии и переводческого дела – 7:1;
изобразительное искусство и черчение – 7:1;
для медицинских высших учебных заведений 6:1;
по остальным специальностям не более 8:1
грубое

2.156 Оқу жұмыс жоспарындағы пәндерге сәйкес оқытушылардың болуы, соның ішінде оқытушылардың білімі, ғылыми дәрежесі және ғылыми атақтары жүргізетін пән бейініне сәйкес болуы.
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылардың жалпы оқытушылар санындағы үлесі – 80 % кем емес;
авиациалық мамандықтар үшін – 45 % кем емес болуы керек
өрескел
2.157 Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар санындағы, ғылыми дәрежелері және ғылыми атақтары бар оқытушылардың үлесі:
ұлттық, зерттеу университеттері үшін – кемінде 70 %;
ұлттық университеттер үшін – 55 %;
университеттер, академиялар үшін кемінде – 50 %; институттар (жоғары мектептер, жоғары училищелер, консерваториялар) үшін – 45 %;
«Дене шынықтыру және спорт» мамандығы бойынша оның ішінде «Еңбек сiңiрген жаттықтырушысы» спорттық атақтары бар оқытушылар үшін – кемінде 50 %
«Өнер» мамандықтар тобы, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттары мен құрметті атақтары бар оқытушылар үшін – кемінде 35 %;
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина) мамандықтар тобы бойынша:
Ұлттық жоғары оқу орындары үшін – кемінде 55 %;
Университеттер, академиялар үшін – кемінде 50 %, олардың ішінде 10 % кем емес жоғары дәрігер санатты оқытушылардың болуы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне бағынысты білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы бар, немесе әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен болмағанда, «спорт шебері» және одан жоғары атағы болған жағдайдағы оқытушылар үлесі – кемінде 40 %
өрескел
2.158 Кітапханасында:
мамандықтың оқу жұмыс жоспарының базалық және бейінді пәндерін 100 % қамтамасыз ететін баспа басылымдары форматындағы;
мамандықтың («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтары топтарынан басқа) оқу жұмыс жоспарының базалық және бейінді пәндерін 40 % қамтамасыз ететін электронды форматтағы оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы. Кітапхана қорында әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі пәндер бойынша негізгі оқу әдебиетінің соңғы бес жылда;
жаратылыстану, техникалық, ауыл шаруашылығы пәндері бойынша соңғы он жылда басылған баспа басылымдарының форматында болуы
маңызды
2.159 Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен жарақтандырылуы
өрескел

2.156 Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами рабочего учебного плана, в том числе соответствие образования, ученых степеней и ученых званий (при наличии) преподавателей профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не менее 80 %;
для авиационных специальностей – не менее 45 %
грубое
2.157 Доля преподавателей с учеными степенями и учеными званиями от числа преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат:
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов не менее 70 %;
для национальных высших учебных заведений не менее 55 %;
для университетов, академий не менее 50 %;
для институтов (высших школ, высших училищ, консерваторий) не менее 45 %;
для педагогических институтов не менее 50 %;
для специальности «Физическая культура и спорт», в том числе преподаватели, удостоенные спортивных званий «Заслуженный тренер» не менее 50 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 35 %;
по группе специальностей здравоохранение и социальное обеспечение (медицина):
для национальных высших учебных заведений не менее 55 %, для университетов, академий не менее 50 % из них преподаватели с высшей врачебной категорией не менее 10 %;
для организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан доля преподавателей с учеными степенями и учеными званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, имеющих звание «мастер спорта» и выше не менее 40 %
грубое
2.158 Наличие библиотеки с фондом учебной и научной литературы:
в формате печатных изданий обеспечивающего 100 % базовых и профилирующих дисциплин рабочего учебного плана специальности;
в электронном формате (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность») обеспечивающего 40 % базовых и профилирующих дисциплин рабочего учебного плана специальности. Содержание в библиотечном фонде основной учебной литературы по дисциплинам социально-гуманитарного профиля в формате печатных изданий, изданную за последние пять лет;
по естественным, техническим, сельскохозяйственным дисциплинам – за последние десять лет
значительное
2.159 Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования
грубое

2.160 Бір білім алушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығындардың (шығыстардың) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына жоғары білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
өрескел
2.161 Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы; педагогикалық мамандықтар үшін педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі, және/немесе бастауыш, және/немесе негізгі және/немесе жалпы орта, және/немесе техникалық және кәсіптік, және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен шарттардың болуы
маңызды
2.162 Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
өрескел
2.163 Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
өрескел
2.164 Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
өрескел
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламалары
«Магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
2.165 Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
өрескел
2.166 Сұратылып отырған мамандыққа және жіктеуішке сәйкес жоғары білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыру
маңызды
2.167 Магистратура мамандығының білім беру ұйымының ғылыми зерттеу тақырып бақыттарына сәйкестігі
маңызды
2.168 Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдардан басқаларында тиісті даярлау бағыттары бойынша ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы
маңызды
2.169 Тиісті мамандық бойынша осы жұмыс орны өзі үшін негізгі болып табылатын бір ғылым докторының немесе екі ғылым кандидатының немесе екі философия (PhD) докторының болуы; «Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобы үшін – бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болуы
өрескел
2.170 Оқу жұмыс жоспарындағы пәндерге сәйкес оқытушылардың болуы, соның ішінде оқытушылардың білімі, ғылыми дәрежесі және ғылыми атақтары жүргізетін пән бейініне сәйкес болуы. Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жалпы оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылар үлесі кемінде 70 %;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жалпы оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері, сондай-ақ құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жалпы оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері немесе ғылыми атақтары бар, немесе әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес, немесе аға әділет кеңесшісі сыныптық шенінен төмен емес оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %
өрескел
2.171 Тиісті бейіндегі ғылыми дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, білім және ғылым саласындағы уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және Томсон Рейтер (ISI Web of Knowledge, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттар базасының деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие немесе Scopus компаниясының деректер базасына кіретін халықаралық ғылыми журналдарда соңғы 5 жылдағы ғылыми жарияланымдардың, магистрлік даярлық мамандығы бойынша оқулықтың немесе оқу құралдың авторы болып табылатын оқытушылардың немесе жетекші мамандардың магистранттарға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы
маңызды

2.160 Соответствие минимальных расходов (затрат) на одного обучающегося на платной основе размеру образовательного гранта или государственного образовательного заказа уровню затрат, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год
грубое
2.161 Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе для педагогических специальностей - наличие договоров по базам педагогической практики с организациями дошкольного, и/или начального, и/или основного и/или общего среднего, и/или технического и профессионального, и/или послесреднего образования
значительное
2.162 Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
грубое
2.163 Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
грубое
2.164 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
грубое
Профессиональные учебные программы послевузовского образования
Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского образования с присуждением степени «магистр»:
2.165 Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам.
грубое
2.166 Реализация учебных программ высшего образования в соответствии с запрашиваемой специальностью и классификатором
значительное
2.167 Соответствие специальности магистратуры темам научных исследований организации образования
значительное
2.168 Наличие соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки, кроме организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
значительное
2.169 Наличие одного доктора наук или двух кандидатов наук или двух докторов философии (PhD), по соответствующей специальности или по соответствующему профилю специальности, для которых основным местом работы является лицензиат;
наличие одного доктора наук или одного кандидата наук или доктора философии (PhD) по соответствующей специальности – для группы специальностей «Военное дело и безопасность»
грубое
2.170 Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами рабочего учебного плана, в том числе соответствие образования, ученых степеней и ученых званий (при наличии) преподавателей профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с учеными степенями и учеными званиями от общего числа преподавателей не менее 70 %;
для группы специальностей «Искусство» доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с учеными степенями и учеными званиями, в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан от общего числа преподавателей не менее 60 %;
для организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан - доля преподавателей,для которых основным местом работы является лицензиат, с учеными степенями и учеными званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, либо в классном чине не ниже старшего советника юстиции от общего числа преподавателей не менее 60 %
грубое
2.171 Осуществление научного руководства магистрантам ведущими специалистами, преподавателями, имеющими ученую степень соответствующей профилю запрашиваемой специальности, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций за последние пять лет в рекомендованных уполномоченным органом в сфере образования и науки отечественных научных журналах и в международных научных изданиях, имеющих по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (ISI Web of Knowledge, Thomson Reuters) ненулевой импакт-фактор, или входящими в базу данных компании Scopus, а также учебника либо учебного пособия
значительное

2.172 Білім беру ұйымының ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттарға сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы
маңызды
2.173 Оқу жұмыс жоспарына сәйкес сұратылып отырған мамандық бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
өрескел
2.174 Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
өрескел
2.175 Бір білім алушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығындардың (шығыстардың) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына жоғары білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
өрескел
2.176 Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы
өрескел
2.177 Магистранттардың практикадан өту үшін отандық ұйымдармен келісілген шарттардың және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттардың (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа) болуы
маңызды
2.178 Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
өрескел
2.179 Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
өрескел
Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын (резидентура) білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
2.180 Сұратылып отырған мамандық бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандартына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарының болуы
өрескел
2.181 Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық, кемінде бес жыл клиникалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдары, оқу құралдарының авторы болып табылатын даярлық бейіні бойынша кемінде осы жұмыс орны өздері үшін негізгі болып табылатын ғылыми дәрежелі екі маманның немесе ғылыми дәрежелі бір маман және жоғары дәрігерлік санаты бар бір маманның болуы
өрескел

2.172 Наличие у организации образования финансируемых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с договором с организациями и предприятиями
значительное
2.173 Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемой специальности в соответствии с рабочим учебным планом
грубое
2.174 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
грубое
2.175 Соответствие минимальных расходов (затрат) на одного обучающегося на платной основе размеру образовательного гранта или государственного образовательного заказа уровню затрат, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год
грубое
2.176 Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования, библиотекой
грубое
2.177 Наличие договоров на прохождение магистрантами практики заключенных с отечественными организациями и договоров на прохождение зарубежной научной стажировки (кроме организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан).
значительное
2.178 Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
грубое
2.179 Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
грубое
Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского медицинского образования (резидентуры):
2.180 Наличие рабочего учебного плана согласно запрашиваемой специальности, разработанного в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования
грубое
2.181 Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью или не менее одного специалиста с ученой степенью и одного специалиста имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, для которых основным местом работы является лицензиат и имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, клинической работы не менее пяти лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
грубое

2.182 Тиісті клиникалық мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-әдістемелік, клиникалық, материалдық-техникалық базаларының болуы
өрескел
2.183 Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы
өрескел
2.184 Тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
өрескел
2.185 Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен (ғылыми ұйымдарды қоспағанда) шарттың болуы.
маңызды
2.186 Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
өрескел
2.187 Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
өрескел
2.188 Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
өрескел
Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, бағдарламалар бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
2.189 Сұратылып отырған мамандық бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тиісті мамандықтың мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарының болуы
өрескел
2.190 Ғылыми дәрежелері немесе ғылыми атақтары бар, немесе әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес, немесе аға әділет кеңесшісі сыныптық шенінен төмен емес оқытушылардың үлесі – кемінде 100 %
өрескел
2.191 Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардағы еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың, оқу құралдарының авторы болып табылатын әрбір ғылыми даярлау мамандығы бойынша кемінде осы жұмыс орны өзі үшін негізгі болып табылатын бір ғылым докторының болуы
өрескел

2.182 Наличие специализированной научно-методической, клинической, материально-технической базы по соответствующим клиническим специальностям подготовки
грубое
2.183 Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования, библиотекой
грубое
2.184 Соответствие минимальных затрат на один год обучения слушателя уровню затрат, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
грубое
2.185 Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики (за исключением научных организаций)
значительное
2.186 Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
грубое
2.187 Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
грубое
2.188 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
грубое
Для деятельности организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, реализующих профессиональные учебные программы по подготовки научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам с присуждением степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю:
2.189 Наличие рабочего учебного плана согласно запрашиваемой специальности, разработанных в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования, типовым учебным планам соответствующей специальности, утвержденной уполномоченным органом в области образования
грубое
2.190 Доля преподавателей с учеными степенями или учеными званиями, или в воинском (специальном) звании не ниже полковника, или в классном чине не ниже старшего советника юстиции не менее 100 %
грубое
2.191 Наличие не менее одного доктора наук, для которых основным местом работы является лицензиат, по каждой научной специальности подготовки, имеющего стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
грубое

2.192 Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа тиісті мамандық бойынша ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық келісімдердің болуы
маңызды
2.193 Оқу жұмыс жоспарына сәйкес сұратылып отырған мамандық бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
өрескел
2.194 Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы
өрескел
2.195 Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
өрескел
2.196 Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
өрескел
2.197 Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
өрескел
Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, докторантура бағдарламалары бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау жөніндегі білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
2.198 Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
өрескел
2.199 Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері (ғылым кандидаты, ғылым докторы, (PhD) философия докторы, бейіні бойынша докторы) және атақтары бар оқытушылардың үлесі – кемінде 100 %;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін, оның ішінде құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылыр үлесі – кемінде 100 %
өрескел
2.200 Кемінде бір PhD философия докторы, мамандықтың тиісті бейіні бойынша, кемінде бір ғылым докторы дәрежелі шетелдік ғалымдардың болуы
өрескел
2.201 Сұратылып отырған мамандыққа және жіктеуішке сәйкес бакалавриат және магистратура оқу бағдарламаларын іске асыруы
маңызды
2.202 Білім беру ұйымының ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттары негізінде қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауы
маңызды
2.203 Докторантура бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ғылыми алмасу туралы шарттардың болуы
маңызды

2.192 Наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена по соответствующей специальности, кроме организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
значительное
2.193 Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемой специальности в соответствии с рабочим учебным планом
грубое
2.194 Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования, библиотекой
грубое
2.195 Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
грубое
2.196 Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
грубое
2.197 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
грубое
Для деятельности организаций образования и научных организаций по подготовке научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам докторантуры с присуждением степени доктор философии (PhD) и доктор по профилю:
2.198 Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
грубое
2.199 Доля преподавателей с учеными степенями и учеными званиями от числа преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат не менее 100 %
Для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 100 %
грубое
2.200 Наличие зарубежных ученых со степенями: доктор философии (PhD) – не менее одного и доктор по профилю по соответствующей специальности – не менее одного
грубое
2.201 Реализация учебных программ бакалавриата и магистратуры в соответствии с запрашиваемой специальностью и классификатором
значительное
2.202 Наличие у организации образования финансируемых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с договором с организациями и предприятиями
значительное
2.203 Наличие договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями и (или) научными организациями, реализующими программы докторантуры
значительное

2.204 Оқу жұмыс жоспарына сәйкес сұратылып отырған мамандық бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
өрескел
2.205 Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы
өрескел
2.206 Докторанттардың практикадан өту үшін отандық ұйымдармен келісілген шарттардың және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттардың болуы
маңызды
2.207 Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
өрескел
2.208 Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
өрескел
2.209 Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
өрескел
2.210 Қабылдау және апелляциялық комиссияларды құру туралы бұйрықтың болуы
маңызды емес
2.211 Оқу нысандары бойынша оқуға түсушілердің өтініштерін тіркеу журналының болуы
маңызды емес
2.212 Бакалавриат бағдарламасы бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің (білім беру ұйымына оқуға қабылдау туралы өтініш, білімі туралы құжаттың түпнұсқасы, 086-У нысанындағы медициналық анықтама, 3х4 көлеміндегі 2 фотосурет, кешенді тестілеу сертификаты немесе ҰБТ нәтижелері туралы сертификат, жеке куәлігінің көшірмесі) болуы
маңызды
2.213 Магистратура бағдарламасы бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің (ұйым басшысының атына өтініш;
жоғары білім туралы құжаттың көшірмесі;
интернатураны бітіргені туралы куәлік (резидентураға түсу үшін);
шет тілі бойынша тест тапсырғаны туралы
сертификат;
кадрлар есебі бойынша жеке іс парағы және еңбек қызметін растайтын құжат (еңбек өтілі бар тұлғалар үшін);
3x4 см. көлеміндегі алты фотосурет;
086-У нысанындағы медициналық анықтама;
жеке куәлігінің көшірмесі; ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болса) болуы
маңызды
2.214 Докторантура бағдарламасы бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің (ұйым басшысының атына өтініш;
болжанған отандық немесе шетелдік ғылыми консультанттармен келісілген жоспарланған диссертациялық зерттеулер негіздемесі;
жеке куәлігінің көшірмесі; білімі туралы құжаттың көшірмесі;
шет тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификаттың көшірмесі;
ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болса);
3x4 см. көлеміндегі алты фотосурет;
086-У нысанындағы медициналық анықтама;
кадрлар есебі бойынша жеке іс парағы және еңбек қызметін растайтын құжат (еңбек өтілі бар тұлғалар үшін) болуы
маңызды

2.204 Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемой специальности в соответствии с рабочим учебным планом
грубое
2.205 Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования, библиотекой
грубое
2.206 Наличие договоров на прохождение докторантами практики заключенных с отечественными организациями и договоров на прохождение зарубежной научной стажировки
значительное
2.207 Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
грубое
2.208 Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
грубое
2.209 Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
грубое
2.210 Наличие Приказа о создании приемной и апелляционной комиссий
незначительное
2.211 Наличие Журнала регистрации заявлений от поступающих по формам обучения
незначительное
2.212 Наличие личных дел поступающих по программам бакалавриата (заявление о приеме на обучение в организацию образования, подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме №086-У, 2 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах ЕНТ, копия удостоверения личности)
значительное
2.213 Наличие личных дел поступающих по программам магистратуры (заявление на имя руководителя организации; копия документа о высшем образовании; свидетельство об окончании интернатуры (для поступления в резидентуру); сертификата о сдаче теста по иностра ң ому языку; личный листок по учету кадров и документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж); шесть фотографий размером 3x4 сантиметров; медицинскую справку формы 086-У; копию удостоверения личности; список научных и научно-методических работ (в случае их наличия))
значительное
2.214 Наличие личных дел поступающих по программам докторантуры (заявление на имя руководителя организации; обоснование планируемого диссертационного исследования, согласованное с предполагаемым отечественным или зарубежным научным консультантом; копию удостоверения личности; копию документа об образовании; сертификата о сдаче теста по иностранному языку; список научных и научно-методических работ (в случае их наличия); шесть фотографий размером 3x4 сантиметров; медицинскую справку формы 086-У; личный листок по учету кадров и документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж))
значительное

2.215 Шығармашылық (түсу) емтихандарды жүргізу үшін бекітілген бағдарламалар мен емтихан материалдарының болуы
маңызды емес
2.216 Қабылдау және апелляциялық комиссиялар отырыстары хаттамаларының болуы
маңызды емес
2.217 Емтихан парақтарының, кешенді тестілеудің жауап парақтарының, түсу емтихандарының (сұхбаттасу) нәтижелері бойынша ведомостың болуы
маңызды емес
2.218 Білім алушылардың қатарына қабылданғаны туралы бұйрықтың болуы
маңызды емес
2.219 Білім алушылардың ауыстыру және қайта қабылдау туралы тіркелген өтініштерінің болуы
маңызды емес
2.220 Білім алушыларды ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде олардың өткен академиялық кезеңдерде оқыған оқу жұмыс жоспарларының пәндерінде академиялық айырмашылықтың болуы
маңызды емес
2.221 Ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде транскрипттің немесе білім алуды аяқтамаған тұлғаларға берілетін анықтаманың болуы
маңызды емес
2.222 Білім алушы шетелдік білім беру ұйымынан ауыстырылған немесе қайта қабылданған кезде меңгерілген оқу бағдарламалары туралы (академиялық анықтама, транскрипт), сондай-ақ белгіленген тәртіппен нострификациялау рәсімінен өткен білім берудің алдыңғы деңгейін аяқтағаны туралы құжаттың болуы
маңызды емес
2.223 Ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде білім алушының академиялық айырмашылықты жойғанын растау
маңызды емес
2.224 Бір білім беру ұйымында бір мамандықтан екіншісіне немесе оқудың бір нысанынан екіншісіне ауысу туралы бұйрықтың болуы
маңызды емес
2.225 Басқа білім беру ұйымынан ауысу кезінде сабақтарға қатысуға жіберу, оқу жоспарындағы айырмашылықты тапсыру туралы бұйрықтың болуы
маңызды емес
2.226 Білім алушының бұрын оқыған ЖОО-дан жеке іс қағаздарын алғаннан кейін шығарылған білім беру ұйымының білім алушылары қатарына қабылдау туралы бұйрықтың болуы
маңызды емес
2.227 Білім алушылар қатарына қайта қабылдау туралы өтінішінің болуы
маңызды емес
2.228 Оқу жоспарындағы пәндер айырмашылығын жою тәртібі мен мерзімін көрсету арқылы білім алушылар қатарына қайта қабылдау туралы бұйрықтың болуы
маңызды емес
2.229 Білім алушының қабылдаушы білім беру ұйымының жазбаша сұранысы негізінде жіберілген жеке іс қағаздарының болуы
маңызды емес
2.230 Білім беру ұйымы басшысының атына өтініштің және оқуды уақытша үзуінің негіздемесін растайтын ДКК-ның медициналық анықтамасының (академиялық демалыс) болуы
маңызды емес
2.231 Білім беру ұйымы басшысының білім алушыға басталу және аяқталу мерзімін көрсете отырып, академиялық демалыс беру туралы бұйрығының болуы
маңызды емес
2.232 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру гранты бойынша білім алушыға академиялық демалыс беру туралы бұйрықтың көшірмесін білім саласындағы уәкілетті органға немесе салалық министрлікке; жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдарға жолдағаны туралы пошта хабарламасының болуы
өрескел

2.215 Наличие утвержденных программ и экзаменационных материалов для проведения творческих (вступительных) экзаменов
незначительное
2.216 Наличие протоколов заседаний приемной и апелляционной комиссий
незначительное
2.217 Наличие экзаменационных листов, листов ответов комплексного тестирования, ведомостей по результатам вступительных экзаменов (собеседования)
незначительное
2.218 Наличие приказа о зачислении в состав обучающихся
незначительное
2.219 Наличие зарегистрированных заявлений обучающихся о переводе и восстановлении
незначительное
2.220 Наличие академической разницы в дисциплинах рабочих учебных планов, изученных за предыдущие академические периоды при переводе и восстановлении
незначительное
2.221 Наличие транскрипта или справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование при переводе и восстановлении
незначительное
2.222 Наличие при переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования документа об освоенных учебных программах (академическая справка, транскрипт), а также о завершении предыдущего уровня образования, нострифицированный в установленном порядке
незначительное
2.223 Подтверждение ликвидации академической разницы при переводе или восстановлении обучающегося
незначительное
2.224 Наличие приказа о переводе с одной специальности на другую или с одной формы обучения на другую в одной организации образования
незначительное
2.225 Наличие приказа о допуске к учебным занятиям, сдаче разницы в учебном плане при переводе из другой организации образования
незначительное
2.226 Наличие приказа о зачислении в число обучающихся организации образования, изданного после получения личного дела обучающегося из организации образования, где он ранее обучался
незначительное
2.227 Наличие личного заявления на восстановление в число обучающегося
незначительное
2.228 Наличие приказа о восстановлении в число обучающегося с указанием порядка и сроков ликвидации разницы в дисциплинах учебного плана
незначительное
2.229 Наличие личного дела обучающегося, высланного на основании письменного запроса принимающей организации образования
незначительное
2.230 Наличие заявления на имя руководителя организации образования и медицинской справки врачебно-консультационной комиссии (ВКК), подтверждающей обоснованность временного прерывания обучения (академический отпуск)
незначительное
2.231 Наличие приказа руководителя организации образования о предоставлении обучающемуся академического отпуска с указанием сроков начала и окончания
незначительное
2.232 Наличие почтового уведомления о направлении копии приказа по предоставлению академического отпуска обучающемуся по образовательному гранту, финансируемому из республиканского бюджета, в уполномоченный орган в области образования или соответствующее отраслевое министерство; финансируемому из местного бюджета – в местные исполнительные органы в области образования
грубое

2.233 Білім беру ұйымы басшысының атына жазылған академиялық демалыстан шығу туралы өтініштің және ауруына байланысты академиялық демалыста жүрген білім алушының осы мамандық бойынша оқуын жалғастыру мүмкіндігі туралы қорытындымен қоса науқасты қараған денсаулық сақтау ұйымынан денсаулық жағдайы туралы ДКК анықтамасының болуы
өрескел
2.234 Мамандығы, курсы және тобы көрсетілген білім алушының академиялық демалыстан шығуы туралы бұйрықтың болуы
маңызды
2.235 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру гранты бойынша білім алушының академиялық демалыстан шығуы туралы бұйрықтың көшірмесін білім саласындағы уәкілетті органға немесе тиісті салалық министрлікке; жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдарға жолдағаны туралы пошта хабарламасының болуы
маңызды
2.236 Академиялық демалыстан шығу кезінде академиялық айырмашылықты растау
маңызды
2.237 Студенттердің қозғалысы туралы бұйрықтардың (курстан курсқа, мамандықтан мамандыққа ауысу, шығару, қайта қабылдау туралы бұйрықтар) болуы
маңызды
2.238 Білім беру қызметін жүргізуге берілген лицензияның және оның қосымшаларының болуы
маңызды
2.239 Уәкілетті органның бұйрығымен белгіленген талаптарға сәйкес білім туралы құжаттарды беру (бланкілердің пайдаланылуын есепке алу журналы, бланкілерді жою және есептен шығару актілері, бланкілердің қозғалысы туралы есеп)
маңызды
3. Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
3.1 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың 1-2 расталған шағымы мен арызының болуы
маңызды
3.2 Құқықтары бұзылған, заңды және жеке тұлғалардың 3 (үш) және үштен астам расталған шағымы мен арызының болуы
өрескел
4. Тәуелсіз ұйымдардың аудит (сараптау) жүргізу нәтижелері
4.1 Аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдары мен білім беретін оқу бағдарламаларының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалды аккредиттеуден өту куәлігінің жоқтығы
маңызды
4.2 Аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдары мен білім беретін оқу бағдарламаларының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында мамандандырылған аккредиттеуден өту куәлігінің жоқтығы
маңызды
5. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері
5.1 Мемлекеттік аттестаттау нәтижелер бойынша аттестатталмауы
маңызды
5.2 Білім беру ұйымының мемлекеттік аттесттау барысында анықталған білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарға сәйкес келмеген бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың (қаулының) орындалмауы
өрескел

2.233 Наличие заявления о выходе из академического отпуска на имя руководителя организации образования и справки ВКК о состоянии здоровья из лечебной организации, наблюдавшей больного, с заключением о возможности продолжения обучения по данной специальности – при нахождении обучающегося в академическом отпуске в связи с болезнью
грубое
2.234 Наличие приказа о выходе обучающегося из академического отпуска с указанием специальности, курса и группы
значительное
2.235 Наличие почтового уведомления о направлении копии приказа по выходу из академического отпуска обучающегося по образовательному гранту, финансируемому из республиканского бюджета, в уполномоченный орган в области образования или соответствующее отраслевое министерство; финансируемому из местного бюджета – в местные исполнительные органы в области образования
значительное
2.236 Подтверждение академической разницы при выходе из академического отпуска
значительное
2.237 Наличие приказов о движении студентов (приказ о переводе студентов с курса на курс, со специальности на специальность, об отчислении, о восстановлении)
значительное
2.238 Наличие лицензии и приложений к лицензии на ведение образовательной деятельности
значительное
2.239 Выдача документов об образовании в соответствии с требованиями, установленными приказом уполномоченного органа (журналы учета использования бланков, акты уничтожения и списания бланков, отчеты о движении бланков)
значительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
3.1 Наличие 1-2 подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
3.2 Наличие 3 (трех) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
грубое
4. Результаты аудита (экспертизы) независимых организаций
4.1 Отсутствие свидетельства о прохождении институциональной аккредитации в аккредитационных органах, внесенных в реестр аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных учебных программ
значительное
4.2 Отсутствие свидетельства о прохождении специализированной аккредитации в аккредитационных органах, внесенных в реестр аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных учебных программ
значительное
5. Результаты государственной аттестации
5.1 Не аттестовано по результатам государственной аттестации
значительное
5.2 Не исполнение предписания (постановления) по устранению нарушений, в ходе государственной аттестации организации образования по несоответствию образовательных услуг требованиям государственного общеобразовательного стандарта образования
грубое

6. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметі
6.1 Бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру ұйымының жұмысында кемшіліктер мен бұзушылықтар туралы мәліметтің болуы
маңызды емес
6.2 Прокуратура органдарының білім беру ұйымының қызметінде бұзушылықтар анықтағаны туралы ұйғарымының болуы
маңызды
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 шілде № 479 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілде
№ 583 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
нысан
Білім беру жүйесін
мемлекеттік бақылау саласындағы
тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
_____________________________________________________________________
Тексерулерді тағайындау туралы акт __________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы  ________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН ____________________
_____________________________________________________________________
Орналасу орны _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап
еті
леді
Талап
етіл
мейді
Талап
тарға
сәйкес
келеді
Талап
тарға
сәйкес
кел
мейді
1
2
3
4
5
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне
қатысты
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігі
1
Педагог қызметкерлердің педагогикалық әдеп міндеттері мен нормаларын орындауы (өтініш болған кезде тексеріледі)
2
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
3
Білім беру ұйымының басшы кадрларының, педагог және ғылыми қызметкерлерінің бес жылда кемінде бір рет біліктілік арттыруы
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік
жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкестігі
4
Білім беру қызметін үлгілік оқу жоспарларына сәйкес жүзеге асыру
5
Барлық жас деңгейлеріндегі тәрбиеленушілер мен оқушылардың апталық оқу жүктемесінің барынша шекті көлемін сақтау
Мектепке дейiнгi бiлiм ұйымдары қызметiнiң
үлгілік ережелерге сәйкестігі
6
Рұқсаттардың және хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы қызметтің басталғаны туралы хабарламаларды қабылдау туралы талонның болуы
7
Білім беру ұйымының құрылтайшы және құқық белгілеуші құжаттарының болуы
8
Мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытудын жалпы білім беретің бағдарламаларының толық көлемін іске асыру
9
Кемінде бес жылда бір рет педагогикалық қызметкерлердің аттестациядан өтуі
10
Білім беру ұйымы басшысының үш жылда бір рет аттестациядан өтуі
11
Білім беру ұйымының алқалық басқару қызметі
12
Білімінің және біліктіліктің тиісті деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттармен расталған педагогикалық білімі бар кадрлармен қамтамасыз етілуі
13
Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарға білім беру ұйымдарындағы жұмысқа жібермеу
14
Білім беру ұйымының басшысы немесе өзге лауазымды тұлғалардың білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы
15
Мектепке дейінгі ұйым Жарғысымен анықталған функцияларды қамтамасыз ету
16
Білім беру ұйымы штаттық санының Мемлекеттік білім ұйымы қызметкерлерінің үлгілік штаттарына және педагогтік қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар лауазымдарының тізбесіне сәйкестігі
17
Балаларды мектепке дейінгі ұйым штатына кіретін медициналық қызметкерлердің күнделікті медициналық бақылауымен қамтамасыз етуі
18
Балаларды үйлестірілген тамақпен қамтамасыз ету
19
Мектепке дейінгі ұйым мен ата-аналар немесе ата-аналардың заңды өкілдері арасындағы өзара қарым-қатынасты реттейтін шарттардың болуы
20
Мектепке дейінгі ұйым әзірлеген ішкі тәртіп қағидасының, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарының болуы
21
Мектепке дейінгі ұйымда тәрбиелеу – білім беру процесін мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарына сәйкес жүзеге асыру үшін жағдайлар жасау
22
Мектепке дейінгі ұйымда ауыру, емделу және медициналық, санаторлық-курорттық немесе өзге ұйымдарда сауықтырылу мерзімінде немесе ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің еңбек демалысы кезінде бала орнының сақталуы
23
Баланы ұстауға ай сайынғы төлем уақытылы төленбеген жағдайда балаларды мектепке дейінгі ұйымнан шығару
24
Дәлелсіз себептермен және әкімшілікті ескертпей бір айдан астам келмеген жағдайда балаларды мектепке дейінгі ұйымнан шығару
25
Дәрігерлік-кеңес беру комиссиясының анықтамасы негізінде баланың болуына кедергі келтіретін медициналық қарсы көрсетілімдер болған кезде балаларды мектепке дейінгі ұйымнан шығару
Бастауыш білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігі
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
2
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
3
Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік әдеп нормаларын орындауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
4
Білім беру ұйымы басшысының үш жылда бір рет аттестаттаудан өтуі
5
Білім беру ұйымдары басшы кадрларының, педагог және ғылыми қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір рет біліктілігін арттыруы
Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру)
мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкестігі
6
Үлгілік оқу жоспарының инварианттық компонентінің орындалуы
7
Білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің сыныптағы және сыныптан тыс (факультативті, жеке және үйірме сабақтары) оқу жұмыстарының барлық түрлерін қоса алғандағы ең жоғары көлемінің Орта білім берудің (бастауыш) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес болуы
8
Қалалық жалпы орта білім беретін ұйымдарда сынып толымдылығы  24-ке жеткенде немесе одан асқанда, ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде немесе одан асқанда шағын жинақты мектептерде – білім алушылар 10-нан кем болмаған жағдайда:

6. Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
6.1 Наличие сведений в средствах массовой информации о нарушениях в работе организации образования
незначительное
6.2 Наличие сведений на официальных интернет-ресурсах государственных органов о нарушениях и недостатках в деятельности организации образования
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 24 июля 2015 года № 479 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 583
форма
Проверочный лист
в сфере государственного контроля
за системой образования
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный код (БИН) проверяемого субъекта (объекта)
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
В отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения
Соответствие требованиям Закона Республики Казахстан «Об образовании»
1
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
2
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
3
Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
Соответствие требованиям Государственного общеобязательного стандарта образования дошкольного обучения и воспитания
4
Осуществление образовательной деятельности в соответствии с типовыми учебными планами
5
Соблюдение максимального допустимого объема недельной учебной нагрузки воспитанников и обучающихся всех возрастных уровней
Соответствие Типовым правилам деятельности дошкольных организаций
6
Наличие талона о приеме уведомления о начале деятельности посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений
7
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
8
Реализация в полном объеме общеобразовательных программ дошкольного воспитания и обучения
9
Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
10
Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
11
Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
12
Обеспеченность кадрами, имеющими педагогическое образование, подтверждаемое документами государственного образца о соответствующем уровне образования и квалификации
13
Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
14
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и сотрудников организаций образования во время учебно-воспитательного процесса
15
Обеспечение функций, определенных Уставом дошкольной организации
16
Соответствие штатной численности организации образования Типовым штатам работников государственных организаций образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
17
Обеспечение детей текущим медицинским наблюдением медицинскими работниками, входящими в штат дошкольной организации
18
Обеспечение сбалансированного питания детей
19
Наличие договоров, регулирующих взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или законными представителями родителей
20
Наличие правил внутреннего распорядка, должностных инструкций работников, разработанных дошкольной организацией
21
Создание условий для осуществления воспитательно-образовательного процесса в дошкольной организации в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта образования дошкольного воспитания и обучения
22
Сохранение места за ребенком в дошкольной организации на период болезни, лечения и оздоровления в медицинских, санаторно-курортных или иных организациях или на период трудового отпуска родителей или законных представителей
23
Отчисление детей из дошкольной организации в случае несвоевременной ежемесячной оплаты за содержание ребенка
24
Отчисление детей из дошкольной организации в случае пропуска ребенком более одного месяца без уважительных причин и без предупреждения администрации
25
Отчисление детей из дошкольной организации при наличии медицинских противопоказаний, препятствующих его пребыванию на основании справки врачебной консультативной комиссии
В отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования
Соответствие требованиям Закона Республики Казахстан «Об образовании»
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
2
Соблюдение принципа государственной политики в запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
3
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
4
Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
5
Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
Соответствие требованиям Государственного общеобязательного стандарта среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования)
6
Выполнение инвариантного компонента типового учебного плана
7
Соответствие максимального объема недельной учебной нагрузки обучающихся, включая все виды классной и внеклассной учебной работы (факультативные, индивидуальные и кружковые занятия), государственному общеобязательному стандарту среднего образования (начального)
8
Деление класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся, в малокомплектных школах – не менее 10 обучающихся при проведении уроков:

1) оқыту қазақ тілді емес 1-4 сыныптардағы қазақ тілі;
2) оқыту қазақ, ұйғыр, тәжік және өзбек тілдерінде жүретін 3-4 сыныптардағы орыс тілі;
3) 1-4 сыныптардағы шетел тілі сабақтарын өткізуде сыныпты екі топқа бөліп оқыту жүзеге асырылады.
Сыныпта мүмкіндігі шектеулі балалар болған жағдайда сыныпты топтарға бөлу осындай әр балаға барлық оқушының санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады
9
Білім алушылардың білімнің міндетті төменгі шекті көлемі мен олардың шеберлігі мен дағдылары қамтылған оқу пәндерінің базалық деңгейін меңгеруін анықтайтын бақылау қорытындылары
10
Денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы жалпы орта білім беретін ұйымда оқи алмайтын оқушылары бар болған жағдайда, оларды үйінде ақысыз жеке оқытумен қамтамасыз етудің ұйымдастырылуы
11
Даму мүмкіндігі шектеулі білім алушылар бар болған жағдайда, олардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуы
Бастауыш білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарының білім беру қызметін лицензиялау кезінде
қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
12
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі
13
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 20 %
14
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және бастауыш білім берудің үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу әдебиеті қорының болуы
15
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
16
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
17
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы орта білім
беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына
оқуға қабылдаудың үлгі Қағидаларына сәйкестігі
18
Баланың заңды өкілдері өтініштері негізінде даярлық деңгейіне қарамастан, кезекті оқу жылының 1 қыркүйегіне дейін білім беру ұйымдарының қызмет көрсету аумақтарында туратын алты (жеті) жасқа толған барлық балалардың бірінші сыныпқа қабылдау
19
Білім беру ұйымы басшысының білім беру ұйымына қабылдау туралы бұйрықтарының болуы
20
Білім беру қызметтерін көрсетудің Үлгілік шартына сәйкес (жекеменшік білім беру ұйымдары үшін) білім беру ұйымы мен білім алушының заңды өкілдерінің арасында жасалған ақылы негізде білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы
Жалпы білім беру ұйымдары (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта)
қызметінiң үлгілік қағидаларына сәйкестігі
21
Білім беру қызметін жүзеге асыруға берілген лицензияның болуы
22
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғаның  білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда ғана тексеріледі)
23
Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір рет аттестаттаудан өтуі
24
Білім беру ұйымында алқалы басқару органдарының жұмыс жасауы
25
Тиісті білімі мебейін деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжатпен расталған педагогикалық білімі бар кадрлармен қамтамасыз етілуі
26
Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарға білім беру ұйымдарындағы жұмысқа жібермеу
27
Оқу жоспарының пәндері бойынша оқу жұмыс бағдарламаларының болуы
28
Оқу сабақтарының кестесінде білім алушылар мен тәрбиеленушілердің тамақтануы мен белсенді демалуы үшін ұзақтығы жеткілікті үзілістердің болуы
29
Білім беру ұйымындағы сабақ ұзақтығының қырық бес минут (арнайы сыныптарда – қырық минуттан аспайды) уақытқа сәйкес болуы
30
Оқу аптасының ұзақтығына қарамастан оқушылардың күндізгі оқу жүктемесінің бастауыш сыныпта бес сабақтан аспауына сәйкестігі
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және
қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгі ережесіне сәйкестігі
31
Бастауыш сыныптарда білім алушылардың үлгеріміне аралық аттестаттауды жүргізу
32
1-сыныптың білім алушыларының оқу материалын меңгеру деңгейіне бағалаудың және үлгеріміне аралық аттестаттаудың жүргізілуі
Негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына
сәйкестілігі
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
2
Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік әдеп нормаларын орындауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
3
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
4
Білім беру ұйымы басшысының үш жылда бір рет аттестаттаудан өтуі
5
Білім беру ұйымдары басшы кадрларының, педагог және ғылыми қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір рет біліктілігін арттыруы
Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру)
мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкестігі
6
Үлгілік оқу жоспарының инварианттық компонентінің орындалуы
7
Білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің сыныптағы және сыныптан тыс (факультативті, жеке және үйірме сабақтары) оқу жұмыстарының барлық түрлерін қоса алғандағы ең жоғары көлемінің Орта білім берудің (негізгі орта) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес болуы
8
Қалалық жалпы орта білім беретін ұйымдарда сынып толымдылығы  24-ке жеткенде немесе одан асқанда, ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде немесе одан асқанда шағын жинақты мектептерде – білім алушылар 10-нан кем болмаған жағдайда:

1) по казахскому языку в 1-4 классах с неказахским языком обучения;
2) по русскому языку в 3-4 классах с казахским и уйгурским, таджикским и узбекским языками обучения;
3) по иностранному языку в 1-4 классах.
При наличии в классе детей с ограниченными возможностями в развитии деление класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества учащихся на три на каждого такого ребенка
9
Итоги контроля определяющих базовый уровень освоения учебных предметов, включающих обязательный минимум объема знаний обучающихся и их умений и навыков
10
Организация индивидуального бесплатного обучения на дому при наличии обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования
11
Создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации обучающимися с ограниченными возможностями в развитии при наличии таковых
Соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности для организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального образования
12
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и государственному общеобязательному стандарту образования
13
Доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат от общего числа учителей не менее 20 %
14
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами начального образования
15
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
16
Наличие объекта питания для обучающихся
17
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Соответствие Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
18
Прием в 1 класс всех детей, проживающих на территории обслуживания государственной организации образования, достигших к 1 сентября очередного учебного года шести (семи) лет, независимо от уровня подготовки, на основании заявления от законных представителей ребенка
19
Наличие приказов руководителя организации образования о зачислении в организацию образования
20
Наличие договора на предоставление образовательных услуг на платной основе, заключенного между организацией образования и законными представителями обучающегося в соответствии с Типовым договором оказания образовательных услуг (для частных организаций образования)
Соответствие Типовым правилам деятельности организаций образования начального, основного среднего, общего среднего образования
21
Наличие лицензии на образовательную деятельность
22
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
23
Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
24
Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
25
Обеспеченность кадрами, имеющими педагогическое образование, подтверждаемое документами государственного образца о соответствующем уровне образования и квалификации
26
Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
27
Наличие рабочих учебных программ по предметам учебного плана
28
Наличие в расписании учебных занятий перерыва достаточной продолжительности для питания и активного отдыха обучающихся и воспитанников
29
Соответствие продолжительности уроков в организациях образования – сорока пяти минутам (в специальных классах – не более сорока минутам)
30
Соответствие дневной учебной нагрузки, независимо от продолжительности учебной недели, для учащихся в начальной школе - не более пяти уроков
Соответствие Типовым правилам проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования
31
Проведение промежуточной аттестации обучающихся начальных классах
32
Проведение текущей оценка уровня освоения учебного материала и промежуточной аттестации обучающихся 1 классов
В отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего образования
Соответствие требованиям Закона Республики Казахстан «Об образовании»
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
2
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
3
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
4
Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
5
Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
Соответствие требованиям Государственного общеобязательного стандарта среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования)
6
Выполнение инвариантного компонента типового учебного плана
7
Соответствие максимального объема недельной учебной нагрузки обучающихся, включая все виды классной и внеклассной учебной работы (факультативные, индивидуальные и кружковые занятия), государственному общеобязательному стандарту среднего образования (основного среднего)
8
Деление класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся, в малокомплектных школах – не менее 10 обучающихся при проведении уроков:

1) оқыту қазақ тілді емес 5-9 сыныптардағы қазақ тілі;
2) оқыту қазақ тілді емес 5-9 сыныптардағы қазақ әдебиеті;
3) оқыту қазақ, ұйғыр, тәжік және өзбек тілдерінде жүретін 5-9 сыныптардағы орыс тілі;
4) 5-9 сыныптардағы шетел тілі;
5) 5-9 сыныптардағы информатика;
6) бейінді пәндер;
7) 5-9 сыныптардағы технология (сынып толымдылығына қарамастан ұл және қыз балалар топтары);
8) 5-9 сыныптардағы дене шынықтыру сабақтарын өткізуде сыныпты екі топқа бөліп оқыту жүзеге асырылады.
Сыныпта мүмкіндігі шектеулі балалар болған жағдайда сыныпты топтарға бөлу осындай әр балаға барлық оқушының санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады
9
Білім алушылардың білімнің міндетті төменгі шекті көлемі мен олардың шеберлігі мен дағдылары қамтылған оқу пәндерінің базалық деңгейін меңгеруін анықтайтын бақылау қорытындылары
10
Денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы жалпы орта білім беретін ұйымда оқи алмайтын оқушылары бар болған жағдайда, оларды үйінде ақысыз жеке оқытумен қамтамасыз етудің ұйымдастырылуы
11
Даму мүмкіндігі шектеулі білім алушылар бар болған жағдайда, олардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуы
Негізгі орта білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарының білім беру қызметін лицензиялау кезінде
қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
12
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі
13
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 30 %
14
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және негізгі орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу әдебиеті қорының болуы
15
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
16
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
17
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
18
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы орта білім
беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгі Қағидаларына сәйкестігі
19
Бастауыш білім беру деңгейін аяқтаған білім алушыларды, негізгі орта білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарына қабылдаудың білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен құрылатын комиссияның шешімімен жүзеге асырылуы
20
Заңды өкілдердің мүдделері ескеріле отырып мемлекеттік білім беру ұйымына бекітілген аумақта тұратын барлық 5-9 сынып білім алушыларының қол жеткізуінің қамтамасыз етілуі
21
Дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдарына конкурстық негізде  қабылдаудың жүргізілуі
22
Білім беру қызметтерін көрсетудің Үлгілік шартына сәйкес (жекеменшік білім беру ұйымдары үшін) білім беру ұйымы мен білім алушының заңды өкілдерінің арасында жасалған ақылы негізде білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы
Жалпы білім беру ұйымдары (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта)
қызметінiң үлгілік қағидаларына сәйкестігі
23
Білім беру қызметін жүзеге асыруға берілген лицензияның болуы
24
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғаның  білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда ғана тексеріледі)
25
Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір рет аттестаттаудан өтуі
26
Білім беру ұйымында алқалы басқару органдарының жұмыс жасауы
27
Тиісті бейіні мен білім деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжатпен расталған педагогикалық білімі бар мамандармен қамтамасыз етілуі
28
Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарға білім беру ұйымдарындағы жұмысқа жібермеу
29
Оқу жоспарының пәндері бойынша оқу жұмыс бағдарламаларының болуы
30
Оқу жоспары негізінде әзірленген оқу процесіндегі сабақтар кестесінің болуы
31
Білім беру ұйымындағы сабақ ұзақтығының қырық бес минут (арнайы сыныптарда – қырық минуттан аспайды) уақытқа сәйкес болуы
32
Оқу аптасының ұзақтығына қарамастан оқушылардың күндізгі оқу жүктемесінің негізгі орта мектепте жеті сабақтан аспауына сәйкестігі
33
Оқу орнындағы сабақ кестесінде білім алушылар мен тәрбиеленушілердің тамақтануы мен белсенді демалуы үшін ұзақтығы жеткілікті үзілістердің болуы
34
Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың берілуі
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және
қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгі ережесіне сәйкестігі
35
5-8 сынып оқушыларының келесі сыныпқа көшірілуі
36
Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудың жүргізілуі
37
5-8 сынып білім алушыларының аралық аттестаттауға жіберілуі
38
5-8 сынып білім алушыларына аралық аттестаттаудың жүргізілуі
39
5-8 сынып білім алушыларына қайта аралық аттестаттаудың жүргізілуі
40
9-сынып білім алушыларының қорытынды аттестаттауға жіберілуі
41
9-сынып білім алушыларына қорытынды аттестаттаудың жүргізілуі
42

1) по казахскому языку в 5-9 классах с неказахским языком обучения;
2) по казахской литературе в 5-9 классах с неказахским языком обучения;
3) по русскому языку в 5-9 классах с казахским и уйгурским, таджикским и узбекским языками обучения;
4) по иностранному языку в 5-9 классах;
5) по информатике в 5-9 классах;
6) по профильным предметам;
7) по технологии 5-9 классах (группы мальчиков и девочек независимо от наполняемости класса);
8) по физической культуре в 5-9 классах.
При наличии в классе детей с ограниченными возможностями в развитии деление класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества учащихся на три на каждого такого ребенка
9
Итоги контроля определяющих базовый уровень освоения учебных предметов, включающих обязательный минимум объема знаний обучающихся и их умений и навыков
10
Организация индивидуального бесплатного обучения на дому при наличии обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования
11
Создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации обучающихся с ограниченными возможностями в развитии при наличии таковых
Соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности для организаций образования, реализующих образовательные учебные программы основного среднего образования
12
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и государственному общеобязательному стандарту образования
13
Доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат от общего числа учителей – не менее 30 %
14
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами основного среднего образования
15
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
16
Наличие объекта питания для обучающихся
17
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
18
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет; учебно-лабораторным оборудованием; учебными предметными кабинетами в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования
Соответствие Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
19
Прием обучающихся в 5-9 классы организаций образования, реализующих учебные программы основного среднего образования, закончивших уровень начального образования, осуществляется по решению комиссии, создаваемой приказом руководителя организации образования
20
Обеспечение доступа всех обучающихся 5-9 классов, проживающих на территории обслуживания государственной организации образования с учетом интересов законных представителей
21
Прием на конкурсной основе в специализированные организации образования для одаренных детей
22
Наличие договора на предоставление образовательных услуг на платной основе, заключенного между организацией образования и законными представителями обучающегося в соответствии с Типовым договором оказания образовательных услуг (для частных организаций образования)
Соответствие Типовым правилам деятельности организаций образования начального, основного среднего, общего среднего образования
23
Наличие лицензии на образовательную деятельность
24
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
25
Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
26
Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
27
Обеспеченность кадрами, имеющими педагогическое образование, подтверждаемое документами государственного образца о соответствующем уровне образования и квалификации
28
Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
29
Наличие рабочих учебных программ по предметам учебного плана
30
Наличие расписания занятий образовательного процесса разработанного на основе учебного плана
31
Соответствие продолжительности уроков в организациях образования – сорока пяти минутам (в специальных классах – не более сорока минутам)
32
Соответствие дневной учебной нагрузки, независимо от продолжительности учебной недели, для учащихся в основной школе – не более семи
33
Наличие в расписании учебных занятий перерыва достаточной продолжительности для питания и активного отдыха обучающихся и воспитанников
34
Выдача гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца
Соответствие Типовым правилам проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования
35
Перевод учащихся 5-8 классов в следующий класс
36
Проведение текущего контроля успеваемости обучающихся
37
Допуск обучающихся 5-8 классов к промежуточной аттестации
38
Проведение промежуточной аттестации обучающихся 5-8 классов
39
Проведение повторной промежуточной аттестации обучающихся 5-8 классов
40
Допуск обучающихся 9 классов к итоговой аттестации
41
Проведение итоговой аттестации обучающихся 9 классов
42

1-2 пәннен қанағаттанарлықсыз баға алған 9-сынып білім алушыларына қайта қорытынды аттестаттаудың жүргізілуі
Жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына
сәйкестілігі
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
2
Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік әдеп нормаларын орындауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
3
Білім беру ұйымы басшысының үш жылда бір рет аттестаттаудан өтуі
4
Білім беру ұйымдарының басшы кадрларының, педагог және ғылыми қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір рет біліктілігін арттыруы
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру)
мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкестігі
6
Үлгілік оқу жоспарының инварианттық компонентінің орындалуы
7
Білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің сыныптағы және сыныптан тыс (факультативті, жеке және үйірме сабақтары) оқу жұмыстарының барлық түрлерін қоса алғандағы ең жоғары көлемінің Орта білім берудің (негізгі орта) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес болуы
8
Қалалық жалпы орта білім беретін ұйымдарда сынып толымдылығы 24-ке жеткенде немесе одан асқанда, ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде немесе одан асқанда шағын жинақты мектептерде – білім алушылар 10-нан кем болмаған жағдайда:
1) оқыту қазақ тілді емес 10-11 сыныптардағы қазақ тілі;
2) оқыту қазақ тілді емес 10-11 сыныптардағы қазақ әдебиеті;
3) оқыту қазақ, ұйғыр, тәжік және өзбек тілдерінде жүретін 10-11 сыныптардағы орыс тілі;
4) 10-11 сыныптардағы шетел тілі;

Проведение повторной итоговой аттестации, обучающихся 9 классов, получивших неудовлетворительные оценки по 1-2 предметам
В отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования
Соответствие требованиям Закона Республики Казахстан Об образовании»
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
2
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
3
Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
4
Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
5
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
Соответствие требованиям Государственного общеобязательного стандарта среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования)
6
Выполнение инвариантного компонента типового учебного плана
7
Соответствие максимального объема недельной учебной нагрузки обучающихся, включая все виды классной и внеклассной учебной работы (факультативные, индивидуальные и кружковые занятия), государственному общеобязательному стандарту среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего)
8
Деление класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся, в малокомплектных школах – не менее 10 обучающихся при проведении уроков:
1) по казахскому языку в 10-11 классах с неказахским языком обучения;
2) по казахской литературе в 10-11 классах с неказахским языком обучения;
3) по русскому языку в 10-11 классах с казахским и уйгурским, таджикским и узбекским языками обучения;
4) по иностранному языку;

5) 10-11 сыныптардағы информатика;
6) бейінді пәндер;
7) 10-11 сыныптардағы технология (сынып толымдылығына қарамастан ұл және қыз балалар топтары);
8) 10-11 сыныптардағы дене шынықтыру сабақтарын өткізуде сыныпты екі топқа бөліп оқыту жүзеге асырылады.
Сыныпта мүмкіндігі шектеулі балалар болған жағдайда сыныпты топтарға бөлу осындай әр балаға барлық оқушының санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады
9
Білім алушылардың білімнің міндетті төменгі шекті көлемі мен олардың шеберлігі мен дағдылары қамтылған оқу пәндерінің базалық деңгейін меңгеруін анықтайтын бақылау қорытындылары
10
Денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы жалпы орта білім беретін ұйымда оқи алмайтын оқушылары бар болған жағдайда, оларды үйінде ақысыз жеке оқытумен қамтамасыз етудің ұйымдастырылуы
11
Даму мүмкіндігі шектеулі білім алушылар бар болған жағдайда, олардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуы
Негізгі орта білімнің, жалпы орта білімнің білім беру оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім беру
қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына
сәйкестігі
12
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі
13
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 30 %
14
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және негізгі орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу әдебиеті қорының болуы
15
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
16
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
17
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы материалдық және материалдық емес активтердің болуы
18
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы орта білім
беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгі Қағидаларына сәйкестігі
19
Оқытудың бейінін таңдау кезінде білім алушының қызығушылығы, бейімі мен қабілеті ескеріле отырып, білім алушының тұратын аумағын ескерместен баланың заңды өкілінің келісімімен білім алушының жеке өтініші және негізгі орта білім деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжатының болуы негізінде бейінді мектептің оныншы немесе он бірінші сыныптарына қабылдау
20
Дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдарына конкурстық негізде қабылдау
21
Білім беру қызметтерін көрсетудің Үлгілік шартына сәйкес (жекеменшік білім беру ұйымдары үшін) білім беру ұйымы мен білім алушының заңды өкілдерінің арасында жасалған ақылы негізде білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы
Жалпы білім беру ұйымдары (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта)
қызметінiң үлгілік қағидаларына сәйкестігі
22
Білім беру қызметіне лицензияның болуы
23
Оқу жоспарының пәндері бойынша жұмыстық оқу бағдарламаларының болуы
24
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғаның білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда ғана тексеріледі)
25
Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір рет аттестаттаудан өтуі
26
Білім беру ұйымында алқалы басқару органдарының жұмыс жасауы
27
Тиісті бейіні мен білім деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжатпен расталған педагогикалық білімі бар мамандармен қамтамасыз етілуі
28
Сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен педагогикалық қызметке тыйым салынған, сондай-ақ заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарға білім беру ұйымдарындағы жұмысқа жібермеу
29
Оқу жоспары негізінде әзірленген оқу процесіндегі сабақтар кестесінің болуы
30
Білім беру ұйымындағы сабақ ұзақтығының қырық бес минут (арнайы сыныптарда – қырық минуттан аспайды) уақытқа сәйкес болуы
31
Оқу аптасының ұзақтығына қарамастан оқушылардың күндізгі оқу жүктемесінің жалпы орта мектепте сегіз сабақтан аспауына сәйкестігі
32
Оқу орнындағы сабақ кестесінде білім алушылар мен тәрбиеленушілердің тамақтануы мен белсенді демалуы үшін ұзақтығы жеткілікті үзілістердің болуы
33
Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың берілуі
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және
қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгі ережесіне сәйкестігі
34
10-сынып оқушыларының келесі сыныпқа көшірілуі
35

5) по информатике в 10-11 классах;
6) по профильным предметам;
7) по технологии в 10-11 классах (группы мальчиков и девочек независимо от наполняемости класса);
8) по физической культуре в 10-11 классах.
При наличии в классе детей с ограниченными возможностями в развитии деление класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества учащихся на три на каждого такого ребенка
9
Итоги форм контроля определяющих базовый уровень освоения учебных предметов, включающих обязательный минимум объема знаний обучающихся и их умений и навыков
10
Организация индивидуального бесплатного обучения на дому при наличии обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования
11
Создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации детей с ограниченными возможностями в развитии при наличии таковых
Соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности для организаций образования, реализующих образовательные учебные программы основного среднего образования, общего среднего образования
12
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и государственному общеобязательному стандарту образования
13
Доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа учителей – не менее 30 %
14
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами основного среднего и общего среднего образования
15
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
16
Наличие объекта питания для обучающихся
17
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
18
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования
Соответствие Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
19
Прием на обучение в десятые или одиннадцатые классы профильной школы обучающихся без учета территории проживания при наличии документа государственного образца об уровне основного среднего образования, на основании личного заявления обучающихся с согласия законных представителей обучающихся с учетом интересов, склонностей и способностей обучающихся при выборе профиля обучения
20
Прием на конкурсной основе в специализированные организации образования для одаренных детей
21
Наличие договора на предоставление образовательных услуг на платной основе, заключенного между организацией образования и законными представителями обучающегося в соответствии с Типовым договором оказания образовательных услуг (для частных организаций образования)
Соответствие Типовым правилам деятельности организаций образования начального, основного среднего, общего среднего образования
22
Наличие лицензии на образовательную деятельность
23
Наличие рабочих учебных программ по предметам учебного плана
24
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
25
Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
26
Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
27
Обеспеченность кадрами, имеющими педагогическое образование, подтверждаемое документами государственного образца о соответствующем уровне образования и квалификации
28
Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
29
Наличие расписания занятий образовательного процесса разработанного на основе учебного плана
30
Соответствие продолжительности уроков в организациях образования – сорока пяти минутам (в специальных классах - не более сорока минутам)
31
Соответствие дневной учебной нагрузки, независимо от продолжительности учебной недели, для учащихся в старшей школе- не более восьми
32
Наличие в расписании учебных занятий перерыва достаточной продолжительности для питания и активного отдыха обучающихся и воспитанников
33
Выдача гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца
Соответствие Типовым правилам проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования
34
Перевод учащихся 10 классов в следующий класс
35

10-11 сынып білім алушыларының үлгеріміне ағымдағы бақылаудың жүргізілуі
36
10-сынып білім алушыларының аралық аттестаттауға жіберілуі
37
10-сынып білім алушыларына аралық аттестаттаудың жүргізілуі
38
11-сынып білім алушыларының қорытынды аттестаттауға жіберілуі
39
11-сынып білім алушыларына қорытынды аттестаттаудың жүргізілуі
40
10-сынып білім алушыларына қайта аралық аттестаттаудың жүргізілуі
41
11-сынып білім алушыларына қайта қорытынды аттестаттаудың жүргізілуі
Техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының
талаптарына сәйкестілігі
1
Білім беру ұйымының құрылтайшы және құқық белгілеуші құжаттарының болуы
2
Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік әдеп нормаларын сақтауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
3
Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір рет аттестаттаудан өтуі
4
Білім беру ұйымдарының педагог және ғылыми қызметкерлердің біліктілігін арттыру бес жылда кемінде бір рет жүзеге асырылуы
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
6
Білім алуы кезеңінде әлеуметтік көмекке мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарына көмек көрсетуге арналған өтемақылық шығыстар
7
Білім беру ұйымдарында жұмыс істеуге педагогтік қызметіне сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен тыйым салынған адамдар, сондай-ақ заңда белгіленген тәртіппен өтелмген немесе алынбаған соттылығы бар адамдар жіберілмеуі
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру
қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
8
Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
9
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі (жұмысшы кәсібі болған жағдайда) олардың жалпы санының кемінде 70 %
10
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің және (немесе) магистрлердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 30 %
11
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық оқу кезеңінде білім алушылар контингентіне, оның ішінде оқу тілдері бойынша, шаққандағы оқу әдебиеті қорының, оқу-әдістемелік кешендердің және сандық білім беру ресурстарының болуы
12
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес даярланатын біліктілік ескерілген оқу пәндері кабинеттерімен, интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертханалық жабдықтармен жарақталуы
13
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы
14
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
15
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
16
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің болуы (аудиторлық қор, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар)
Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкестігі
17
Оқытатын пән бейініне сәйкес базалық жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар инженерлік-педагогикалық кадрлармен  қамтамасыз етілуі
18
Білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыруда кәсіптік оқу бағдарламасын игеруге бөлінген оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде циклдар мен пәндер үшін оқу уақытының көлемін 25 %-ға дейін өзгертуге рұқсат берілген нормалардың сақталуы
19
Оқу жұмыстық жоспарында міндетті оқытудың жалпы оқу уақыты көлемінен кәсіптік практикада оқыту үлесінің 40 %-нан кем болмауының сақталуы
20
Кәсіптік практика мазмұнының оқу жұмыс бағдарламаларына сәйкестігі
21
Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең көп көлемінің аудиториялық және аудиториядан тыс оқу жұмысының барлық түрлерін қоса алғанда, техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының (аптасына 54 сағаттан аспауы тиіс) талабына сәйкестігі
22
Күндізгі оқу нысаны кезінде техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай:

Проведение текущего контроля успеваемости обучающихся 10-11 классов
36
Допуск обучающихся 10 классов к промежуточной аттестации
37
Проведение промежуточной аттестации обучающихся 10 классов
38
Допуск обучающихся 11 классов к итоговой аттестации
39
Проведение итоговой аттестации обучающихся 11 классов
40
Проведение повторной промежуточной аттестации обучающихся 10 классов
41
Проведение повторной итоговой аттестации обучающихся 11 классов
В отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы технического и профессионального образования
Соответствие требованиям Закона Республики Казахстан «Об образовании»
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
2
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
3
Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
4
Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
5
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
6
Компенсационные расходы на содержание граждан Республики Казахстан, нуждающихся в социальной помощи, в период получения ими образования
7
Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
Соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности для организаций технического и профессионального образования
8
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
9
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения (при наличии рабочей профессии), для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %
10
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения высшей и первой категории и (или) магистров от числа преподавателей и мастеров производственного обучения для которых основным местом работы является лицензиат не менее 30 %
11
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами
12
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами, с учетом подготавливаемой квалификации в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования
13
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
14
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
15
Наличие объекта питания для обучающихся
16
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
Соответствие Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования
17
Обеспеченность инженерно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное образование и соответствие их образования профилю преподаваемой дисциплины
18
При разработке и реализации образовательной программы соблюдение допустимых норм до25 % при изменении объема учебного времени для циклов и дисциплин при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение профессиональной учебной программы.
19
Соблюдение в рабочем учебном плане доли учебного времени профессиональной практики (не менее 40 %) от общего объема учебного времени обязательного обучения
20
Соответствие содержания профессиональной практики рабочим учебным программам
21
Соответствие максимального объема учебной нагрузки обучающихся, включая все виды аудиторной и внеаудиторной учебной работы, требованиям государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования (не должен превышать 54 часов в неделю)
22
Соблюдение нормативных сроков освоения образовательной программы технического и профессионального образования в зависимости от сложности, ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся при очной форме обучения:

1) негізгі орта білім базасында жалпы орта білім алмай 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
2) жалпы орта білім базасында жалпы орта білім алумен 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 6 ай, 3 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
3) негізгі орта білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
4) техникалық және кәсіптік білім базасында – 10 ай, 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
5) орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай оқу мерзіміне сәйкестігі
23
Теориялық оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағат болатын міндетті оқу жүктемесі есебінен айқындалады (бұл ретте көрсетілген көлемге факультативтік пәндер бойынша сабақтар мен консультациялар кірмейді)
24

1) на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования со сроком обучения 1 год 10 месяцев;
2) на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования со сроком обучения 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев; 2 года 10 месяцев, 3 года 6 месяцев, 3 года 10 месяцев;
3) на базе общего среднего образования со сроком обучения – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев, 2 года 10 месяцев;
4) на базе технического и профессионального образования – 10 месяцев, 1 год 10 месяцев;
5) на базе послесреднего, высшего образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев.
23
Соблюдение общего объема учебного времени при очной форме теоретического обучения - из расчета обязательной учебной нагрузки не менее 36 часов в неделю (при этом в указанный объем не входят занятия по факультативным дисциплинам и консультации)
24

Кешкі және сырттай оқыту нысандары үшін міндетті оқу сабақтарының оқу уақыттары көлемінің тиісінше 70 %-ына және күндізгі оқыту нысаны үшін қарастырылған оқу сағатының тиісті көлемінің 30 %-ына сәйкестігі
25
Оқу пәндерін зерделеуде бірізділіктің белгіленуі, олардың әрқайсысы бойынша оқу уақытын курстарға және семестрлерге бөлуде пәнаралық байланыстардың ескерілуі
26
Білім алушылар тиісті білім беру бағдарламаларын оқуды аяқтағаннан кейін және аралық, қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін нақты мамандық бойынша біліктіліктің белгіленген және/немесе жоғары деңгейін (разряд, санат) беру
27
Білім алушылар оқытудың толық курсын аяқтағаннан кейін және қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін орта буын маманы біліктілігінің деңгейін беру
28
Білім алушылар жоғары техникалық мектепте оқытудың толық курсын аяқтағаннан кейін және қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін кіші инженер біліктілігінің деңгейін беру
Техникалық және кәсіптік бiлiм беру ұйымдары
қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкестігі
29
Тиісті мамандықтар (біліктіліктер) бойынша білім беру қызметіне мемлекеттік лицензияның және мемлекеттік лицензияға қосымшаларының болуы
30
Оқу және тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының білім алушысы мен қызметкерлерінің деңсаулығы сақталуы бойынша ұйым басшысы немесе өзге лауазымдық тұлғамен міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
31
Білім беру ұйым басшысының үш жылда бір рет аттестаттаудан өтуі
32
Білім беру ұйымының алқалық басқару органдарының қызмет етуі
33
Педагог қызметкерлердің саны мен педагог қызметкерлер лауазымдарының тізбесі мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарының және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдардың тізбесі негізінде айқындалады
34
Бiлiм беру ұйымы басшысымен бекітілген оқу жылына арналған оқу-тәрбие процесі кестесінің және теориялық пен практикалық сабақтар кестесінің болуы
35
Сабақ кестесінің оқу процесінің кестесі мен жұмыс оқу жоспарларына сәйкестігі
36
Білім беру ұйымдарындағы оқу және тәрбие жұмыстарының есебі теориялық және өндірістік оқытудың есепке алу журналдарын және оқу сағаттарында оқу бағдарламаларының орындалуын есепке алу табельдерін жүргізу арқылы жүзеге асырылады
37
Аудиториялық сабақтардың барлық түрлері үшін академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутпен белгіленуі
38
Сабақтар арасында: бір академиялық сағаттан кейін – 5 минут, қосарланған сабақтардан кейін – 10 минут, 2 қосарланған сабақтан кейін 15 минут үзілістің болуы
39

Соответствие объема учебного времени обязательных учебных занятий для вечерней и заочной формы обучения в соотношении 70 % и 30 % от соответствующего объема учебного времени, предусмотренного для очной формы обучения
25
Установление последовательности изучения учебных дисциплин, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам произведено с учетом междисциплинарных связей
26
Присвоение установленного и/или повышенного уровней (разряд, категория) квалификации по конкретной специальности – по завершении обучения соответствующих образовательных программ и прохождения промежуточной и итоговой аттестации обучающимися
27
Присвоение уровня квалификации специалиста среднего звена – по завершении полного курса обучения и прохождения итоговой аттестации обучающимися
28
Присвоение уровня квалификации младшего инженера – по завершении полного курса обучения высшей технической школы и прохождения итоговой аттестации обучающимися
Соответствие Типовым правилам деятельности организаций технического и профессионального образования
29
Наличие лицензии на образовательную деятельность и приложений к государственной лицензии по соответствующим специальностям (квалификациям)
30
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
31
Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
32
Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
33
Соответствие количества педагогических работников перечню должностей педагогических работников типовым штатам работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
34
Наличие утвержденных руководителем организации графика учебно-воспитательного процесса на учебный год и расписания теоретических и практических занятий
35
Соответствие расписания занятий графику учебного процесса и рабочим учебным планам
36
Осуществление учета учебной и воспитательной работы путем ведения журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах
37
Соответствие продолжительности академического часа для всех видов аудиторных занятий в 45 минут
38
Наличие перерывов между занятиями: после одного академического часа – 5 минут, после спаренных занятий – 10 минут, после двух спаренных занятий – 15 минут
39

Білім алушыларға толық оқу жылында кемінде екі рет, жылына жалпы ұзақтығы 11 аптадан көп емес, оның ішінде қысқы мерзімде 2 аптадан кем емес демалыстардың болуы
40
Оқу топтарындағы білім алушылар санының сәйкестігі: оқытудың күндізгі нысанында мамандықтар бойынша – саны 25 адамнан артық емес (әскери мамандықтар бойынша 30 адамға дейін), сыртқы, кешкі оқыту нысанында кемінде 15 адамнан, кәсіп немесе мамандық бейінінің ерекшеліктеріне қарай білім алушылармен жеке сабақтардың өткізілуі
41

Наличие каникул не менее двух раз в течение полного учебного года общей продолжительностью не более 11 недель в год, в том числе в зимний период - не менее 2 недель
40
Соответствие численности групп по специальностям:
при очной форме обучения – не более 25 человек (по военным специальностям до 30 человек);
при заочной, вечерней формах обучения – не менее 15 человек;
исходя из специфики профиля профессии или специальности – индивидуальные занятия
41

Тізбесі оқу жоспарларына сәйкес анықталатын зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды өткізуде, оның ішінде дене тәрбиесi мен жекелеген пәндер бойынша, шеберханаларда (оқу полигондарында және оқу шаруашылықтарында) өндірістік оқыту кезінде оқу топтарының саны 13 адамнан артық емес кіші топтарға, медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдарында клиникалық пәндер бойынша саны 8 адамнан аспайтын кіші топтарға бөлу
42
Бiлiм беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің білім беру ұйымдарынан басқа) бөлімдердің:

Деление учебных групп на подгруппы численностью не более 13 человек (для медицинских и фармацевтических организаций образования по клиническим дисциплинам не более 8 человек) при проведении лабораторных работ, практических занятий, в том числе по физическому воспитанию и занятий по отдельным предметам, производственного обучения в мастерских (на учебных полигонах и в учебных хозяйствах), перечень которых определен в соответствии с учебным планом
42
Создание отделений в организации (кроме организаций образования Министерства обороны Республики Казахстан) при наличии:

1) оқытудың күндізгі нысанында бір немесе бірнеше ұқсас мамандықтар мен кәсіптер бойынша кемінде 150 білім алушы;
2) оқытудың сырттай, кешкі нысандарында кемінде 100 білім алушы болған кезде құрылуы
43
Практикалар базасы ретінде белгіленген ұйымдармен келісілген және бекітілген оқу бағдарламалары мен кәсіптік практикадан өткізудің күнтізбелік кестесінің болуы
44
Өндірістік оқытудың оқу-өндірістік шеберханаларында, оқу шаруашылықтарында, оқу полигондарында және ұйымдарда ұйымдастырылуы
Техникалық және кәсіптік білім берудің кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына
оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларына сәйкестігі
45
Қабылдау комиссиясы мен аппеляциялық комиссиясының болуы, оның құрамының сәйкестігі: комиссия төрағасы, хатшы және аппеляциялық комиссия мүшелері
46
Білім беру ұйымдарында оқуға азаматтардың өтініштерін қабылдау :
1) орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет мамандықтары бойынша 20 маусым мен 20 шілде аралығында;

1) не менее 150 обучающихся по одной или нескольким родственным специальностям и профессиям при очной форме обучения;
2) не менее 100 обучающихся при вечерней, заочной формах обучения.
43
Наличие утвержденных и согласованных календарных графиков прохождения профессиональной практики и учебных программ с организациями, определенных в качестве баз практик
44
Организация производственного обучения в учебно-производственных мастерских, учебных хозяйствах, учебных полигонах и организациях
Соответствие Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального образования
45
Наличие приемной и апелляционной комиссий и соответствие ее состава: председатель, секретарь, члены апелляционной комиссии
46
Осуществление приема заявлений лиц на обучение в организациях образования:
1) по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, на очную форму обучения с 20 июня по 20 августа, на вечернюю и заочную формы обучения с 20 июня по 20 сентября, по специальностям искусства и культуры с 20 июня по 20 июля;

2) бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында жүзеге асырылуы
47
Оқуға түсушілердің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы өтінішіне қоса білімі туралы құжаттың түпнұсқасын, № 086-У нысаны бойынша медициналық анықтаманы флюрография суретімен (I және II топтағы мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы), 3x4 көлемдегі 4 суретті, жеке басын куәландыратын құжаттарды оқуға түсушінің өзі, ата-аналары немесе заңды өкілдері ұсынады, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар мәртебесін анықтайтын, тұрғылықты жерге тіркелгендігі туралы белгісі бар құжатты ұсынуы:
1) шетелдік – шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхат;

2) по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям – с 20 июня по 20 августа, на вечернюю форму обучения – с 20 июня по 20 сентября
47
Наличие к заявлению абитуриента о приеме на обучение в организацию образования прилагаемых документов согласно перечню: подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме №086-У c приложением флюороснимка (для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы), 4 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах единого национального тестирования), копия удостоверения личности, для иностранцев и лиц без гражданства – копия документа, определяющего его статус, с отметкой о регистрации по месту проживания:
1) иностранец - вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;

2) азаматтығы жоқ тұлға – азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
3) босқын – босқынның куәлігі;
4) пана іздеуші тұлға – пана іздеуші тұлғаның куәлігі;
5) оралман – оралман куәлігі
48
Білім беру ұйымына оқытудың нысандары бойынша оқуға түсушілерден түскен өтініштер тіркеу журналдарының болуы
49
Түсу емтихандарының орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша және:

2) лицо без гражданства - удостоверение лица без гражданства;
3) беженец – удостоверение беженца;
4) лицо, ищущее убежище – свидетельство лица, ищущего убежище;
5) оралман – удостоверение оралмана
48
Наличие журналов регистрации заявлений от поступающих в организацию образования по формам обучения
49
Проведение вступительных экзаменов для поступающих на обучение по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, и имеющих:

1) жалпы орта білімі бар оқуға түсушілер үшін үш пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы және мамандық бейіні бойынша пән) өткізілуі;
2) негізгі жалпы білімі бар оқуға түсушілер – негізгі жалпы білімнің оқу бағдарламалары көлемінде 2 пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі және мамандық бейіні бойынша пән);
3) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін мамандық бейіні бойынша өткізілуі;

1) общее среднее образование по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
2) основное среднее образование – по двум предметам в объеме учебных программ основного среднего образования (казахский или русский язык и предмет по профилю специальности);
3) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности;

4) мамандық бейініне сәйкес келетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін әңгімелесу түрінде өткізілуі
50
Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерге арналған түсу емтихандарының әңгімелесу түрінде өткізілуі
51
Өнер және мәдениет мамандықтары бойынша білім беру ұйымдарына оқуға түсетін тұлғалар білім беру ұйымдары бекіткен бағдарламалар бойынша өткізілетін арнайы немесе шығармашылық емтихандарды өткізу. Арнайы немесе шығармашылық емтихандар бойынша «қанағаттанарлықсыз» деген баға алған немесе емтиханға дәлелді себепсіз келмеген азаматтар қалған емтихандарға жіберілмейді
52
Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламалары бойынша оқуға түсетін тұлғалар үшін оқудың күндізгі нысанына түсу емтихандарының 1 тамыз бен 28 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 1 тамыз бен 25 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет мамандықтары бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандардың 21 шілде мен 28 шілде аралығында өткізілуі
53
Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына түсетін азаматтар үшін әңгімелесудің 1 тамыз бен 28 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 1 тамыз бен 25 қыркүйек аралығында өткізілуі
54
Түсу емтихандарын өткізу кезінде:
тестілеу нысанында әрбір пән бойынша тестілеу тапсырмаларының (сұрақтарының) саны 25 болып белгіленуі; әрбір тест тапсырмасының дұрыс жауабы 1 балмен бағалануы;
пәндер бойынша емтихандардың, қабылдау емтихандарының нәтижелері бойынша алынған «3», «4», «5» бағаларын қабылдау комиссиясының мынадай шкала бойынша: «3» – 8 бал, «4» – 17 бал, «5» – 25 балдарға ауыстыруы
55
Кешенді тестілеу сертификатын (жоғары оқу орындарына түсу үшін ағымдағы жылы кешенді тестілеуге қатысқан өткен жылдар түлектері) немесе ұлттык бірыңғай тестілеу нәтижелері туралы сертификатын тапсырған (ағымдағы жылы ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысқан бітірушілер) тұлғалардың түсу емтихандарынан босатылуы
56
Апелляцияға берілген өтініштер мен қабылдау тәртібін сақтау:
апелляцияға өтініш тестілеу немесе түсу емтихандарының нәтижелері хабарланғаннан кейін апелляциялық комиссияға келесі күнгі сағат 13.00-ге дейін беріледі және бір тәулік ішінде өтініш берушінің қатысуымен апелляциялық комиссияда қаралады;
апелляциялық комиссия шешімі комиссия құрамы тізіміндегі тұлғалардың көпшілік даусымен қабылданады;
дауыс тең болған жағдайда комиссия төрағасы шешуші дауыс беруге құқылы;
комиссия жұмысы төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылатын хаттамамен ресімделеді
57
Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына қатысуға жіберуге қойылатын талаптардың сақталуы.
Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына қатысуға:

4) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, соответствующее профилю специальности, проводятся в форме собеседования
50
Проведение вступительных экзаменов для поступающих на обучение по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям в форме собеседования.
51
Проведение специальных или творческих экзаменов по программам, утвержденным организацией образования, для лица, поступающих на обучение в организации образования по специальностям искусства и культуры. Граждане, получившие по специальным или творческим экзаменам оценку «неудовлетворительно» или не явившиеся на них без уважительной причины, к остальным экзаменам не допускаются
52
Соблюдение сроков проведения вступительных экзаменов для лиц, поступающих на обучение по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, вступительные экзамены проводятся:
очную форму обучения – с 1 августа по 28 августа, на вечернюю и заочную формы обучения – с 1 августа по 25 сентября;
по специальностям искусства и культуры специальные или творческие экзамены проводятся – с 21 июля по 28 июля
53
Соблюдение сроков проведения собеседования для лиц, поступающих на очную форму обучения по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям на очную и вечернюю формы обучения – с 1 августа по 28 августа, на вечернюю форму обучения – с 1 августа по 25 сентября
54
Соблюдение требований к оцениванию вступительных экзаменов:
в форме тестирования – количество тестовых заданий (вопросов) по каждому предмету 25, правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом;
в форме экзаменов – оценки «3», «4», «5», полученные по предметам, переводятся приемной комиссией в баллы по следующей шкале: оценка «3» – 8 баллов, «4» – 17 баллов, «5» – 25 баллов
55
Соблюдение требования об освобождении от вступительных экзаменов и допуску к конкурсу лиц, предоставивших сертификат комплексного тестирования (выпускники прошлых лет, участвовавшие в комплексном тестировании в текущем году для поступления в высшие учебные заведения) или сертификат о результатах ЕНТ (выпускники текущего года, участвовавшие в едином национальном тестировании)
56
Соблюдение порядка приема и рассмотрения заявлений на апелляцию:
заявление подается в апелляционную комиссию до13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования или вступительных экзаменов и рассматривается апелляционной комиссией с участием заявителя в течение одного дня;
решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии;
в случае равенства голосов, председатель комиссии имеет право решающего голоса;
работа комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии.
57
Соблюдение требований к допуску для участия в конкурсе на зачисление в состав обучающихся.
Не допускаются к участию в конкурсе на зачисление в состав обучающихся лица набравшие:

1) негізгі жалпы білім алғандар үшін екі пәннен 20 балдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша 25 балдан кем;
2) жалпы орта білім алғандар үшін үш пәннен 30 балдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша 35 балдан кем жинағандардың жіберілмеуі
58
Конкурсты өткізу барысында білім алу құқықтарының сақталуы және неғұрлым қабілетті және тиісті деңгейдегі техникалық және кәсіптік білім берудің оқу бағдарламаларын меңгеруге даярлығы бар азаматтарды қабылдаудың қамтамасыз етілуі
59
Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдаудың:
1) күндізгі оқу нысанына – 25 тамыз бен 30 тамыз аралығында;

1) менее 20 баллов из двух предметов, для имеющих основное общее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики менее 25 баллов;
2) менее 30 баллов из трех предметов, для имеющих общее среднее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики менее 35 баллов
58
Соблюдение прав на образование и обеспечение зачисления граждан наиболее способных и подготовленных к освоению образовательных учебных программ технического и профессионального образования при проведении конкурса
59
Осуществление зачисления в состав обучающихся по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена:
1) на очную форму обучения – с 25 августа по 30 августа;

2) оқудың кешкі және сырттай нысанына – 15 қыркүйек пен 30 қыркүйек аралығында жүзеге асырылуы
60
Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдаудың негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары, әңгімелесулер нәтижелері ескеріле отырып іріктеу негізінде 25 тамыз бен 30 тамыз аралығында өткізілуі
61
Жеке кәсіптер, мамандықтар бойынша білім беру ұйымына қабылдау туралы қабылдау комиссиясының ашық отырыстары хаттамаларының болуы
Білім алушыларды білім беру ұйымдарының үлгілері
бойынша ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларына сәйкестігі
62
Білім алушыларды курстан курсқа, бір білім беру ұйымынан екіншісіне, бір оқу нысанынан екінші нысанға, бір тілдік бөлімнен екінші тілдік бөлімге, бір мамандықтан екінші мамандыққа, ақылы негізде оқудан мемлекеттік білім беру гранты бойынша оқуға ауыстыруға төрт оқу пәнінен аспайтын академиялық айырмашылық болғанда жол беру талабының сақталуы
63
Оқу шығындарын толық өтейтін, ақылы негізде білім алушының мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқу үшін бос орындарға ауыстыру тәртіптерінің сақталуы:

2) на вечернюю и заочную формы обучения – с 15 сентября по 30 сентября
60
Осуществление зачисления в состав обучающихся по образовательным учебным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям – с 25 августа по 30 августа на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанных в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования
61
Наличие протоколов открытого заседания приемной комиссии раздельно по профессиям, специальностям о зачислении в организации образования
Соответствие Правилам перевода и восстановления обучающихся по типам организаций образования
62
Соблюдение условия по количеству учебных предметов при академической разнице не более 4 учебных предметов при переводе обучающегося с курса на курс, из одной организации образования в другую, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, с обучения на платной основе на обучение по образовательному заказу
63
Соблюдение порядка перевода обучающегося на платной основе с полным возмещением затрат для обучения по государственному образовательному заказу на имеющиеся вакантные места:

1) білім алушының білім беру ұйымы басшысының атына әрі қарай мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауыстыру туралы еркін нысанда өтініш беруі;
2) білім беру ұйымы басшысының аталған өтінішті қарап, оны педагогикалық кеңестің қарауына шығаруы және педагогикалық кеңес шешімінің негізінде білім алушыны әрі қарай мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауыстыру туралы бұйрық шығаруы
64
Білім алушыны бір білім беру ұйымынан екіншісіне ауыстыру тәртібінің сақталуы: басқа білім беру ұйымына ауысуға ниет білдірген білім алушының білім алып жатқан білім беру ұйымы басшысының атына еркін нысанда ауысу туралы жазбаша өтініш беруі және ауысуға мөрмен бекітілген жазбаша келісім алып, өзі қалаған білім беру ұйымының басшысына өтініш білдіруі.
Қабылдаушы білім беру ұйымы басшысының атына жазылған ауысу туралы өтінішке ауыстыратын білім беру ұйымы басшысының қолымен куәландырылған білім алушының сынақ кітапшасы (немесе үлгерім кітапшасының) көшірмесінің қоса тіркелуі
65
Ауыстыру туралы мәселе шешілген жағдайда білім алушыны қабылдау тәртібінің сақталуы: білім алушыны қабылдайтын білім беру ұйымы басшысының оның оқу сабақтарына рұқсат беру, оқу жоспарындағы айырмашылықтарды тапсыру туралы бұйрық шығаруы, бұрын білім алушы оқыған білім беру ұйымына оның жеке іс құжаттарын жіберу туралы жазбаша сұрау жолдауы.
Білім беру ұйымдарының білім алушылары қатарына қабылдау туралы бұйрықтың білім алушының бұрын оқыған білім беру ұйымынан жеке іс қағаздары алынғаннан кейін шығарылуы
66
Білім беру ұйымдарында бұрын білім алған тұлғалардың бұрынғы немесе басқа білім беру ұйымына қайта қабылдаудың міндетті шартының сақталуы: білім алушының бір семестрді аяқтауы және қайта қабылдау туралы жеке өтінішінің болуы. Білім алушыларды бірінші курсқа қайта қабылдаудың бірінші семестрді аяқтағаннан кейін тиісті немесе ұқсас мамандықтар бойынша жүргізілуі
67
Оқу ақысын төлемегені үшін семестр кезінде оқудан шығарылған ақылы негізде оқитын білім алушыларды қайта қабылдау тәртібінің сақталуы, – төлемақы бойынша қарызын өтеген жағдайда оқудан шығарылған күннен бастап төрт аптаның ішінде оқуға қайта қабылдануы, бұл ретте білім беру ұйымының төлемақы бойынша қарызын өтегені туралы құжатты ұсынған жағдайда үш жұмыс күні ішінде білім алушыны қайта қабылдауы
68
Бұрын басқа білім беру ұйымдарында білім алған білім алушыларды оқуға қайта қабылдау тәртібінің сақталуы. Бұрын басқа білім беру ұйымдарында білім алған білім алушыларды оқуға қайта қабылдауда:
курстар мен мамандықтар бойынша оқытудың тиісті оқу топтары болған жағдайда;
оқуды аяқтамаған тұлғаларға берілетін Анықтамада (немесе білім алушының сынақ кітапшасында) көрсетілген оқу пәндерінің қабылдаушы білім беру ұйымының жұмыс оқу жоспарының оқу пәндері тізбесінен айырмашылығы төрт оқу пәндерінен артық болмаған жағдайларда рұқсат берілуі
69
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарымен жұмыс оқу жоспарының пәндері мен оқу сағаттарындағы айырмашылықты белгілеуі және басшының бұйрығымен айырмашылықты жою тәртібінің бекітілуі
70
Бұрын білім алған білім алушыны басқа білім беру ұйымына оқуға қайта қабылдау тәртібінің сақталуы:
бұрын оқыған білім беру ұйымының басшысының қабылдаушы тараптың жазбаша сұрауы негізінде білім алушының жеке іс құжаттарын жіберуі, бұл ретте Анықтаманың, сынақ кітапшасының кәшірмесін және жіберілген құжаттарының тізімдемесін өзінде қалдырады;
оқуға қайта қабылдану үшін бұрын білім алған білім алушының өзінің оқуын жалғастырғысы келетінін білдіріп, білім беру ұйымы басшысының атына еркін нысанда өтініш беруі, бұл ретте қайта қабылдау туралы өтінішке Анықтама қоса беріледі;
ұсынылған Анықтама негізінде білім беру ұйымының курсты және пәндердің айырмашылығын анықтап, оқуға қайта қабылдау туралы өтінішті берілген уақыттан бастап екі апталық мерзімде қарауы
Білім беру ұйымдарында білім алушыларға академиялық
демалыстар беру қағидаларына сәйкестігі
71
Білім алушыға академиялық демалыстың мынадай:

1) обучающийся подает заявление в произвольной форме на имя руководителя организации образования с просьбой о его переводе на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу;
2) руководитель организации образования, рассмотрев данное заявление, выносит его на рассмотрение педагогического совета и на основании решения педагогического совета издает приказ о переводе обучающегося на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу
64
Соблюдение порядка перевода обучающегося из одной организации образования в другую: обучающийся, желающий перевестись в другую организацию образования, подает письменное заявление в произвольной форме о переводе на имя руководителя организации образования, где он обучается, и, получив письменное согласие на перевод, скрепленное печатью, обращается к руководителю интересующей его организации образования.
К заявлению о переводе на имя руководителя принимающей организации образования должна быть приложена копия из зачетной книжки (или книжка успеваемости) обучающегося, заверенная подписью руководителя организации образования, откуда он переводится
65
Соблюдение порядка приема обучающихся при решении вопроса о переводе: руководитель организации образования, принимающий обучающегося, издает приказ о его допуске к учебным занятиям, сдаче разницы в учебном плане, направляет письменный запрос в организацию образования, где он ранее обучался, о пересылке его личного дела. Приказ о зачислении в число обучающихся организации образования издается после получения личного дела обучающегося из организации образования, где он ранее обучался
66
Соблюдение обязательного условия восстановления в прежнюю или другую организацию образования - завершение обучающимся одного семестра и вопрос о восстановлении рассматривается только на основании его личного заявления. Восстановление на первый курс обучающихся допускается по завершению первого семестра
67
Соблюдение порядка восстановления обучающихся на платной основе, отчисленных в течение семестра за неоплату обучения - в случае погашения задолженности восстанавливаются в течение четырех недель после дня отчисления, при этом организация образования восстанавливает обучающегося при предъявлении документа о погашении задолженности по оплате, в течение трех рабочих дней
68
Соблюдение допуска восстановления ранее обучающихся в других организациях образования допускается:
при наличии соответствующих учебных групп обучения по курсам и специальностям;
при разнице учебных дисциплин, указанных в Справке, выдаваемой лицам, не завершившим обучение (или в зачетной книжке обучающегося), с перечнем учебных дисциплин рабочего учебного плана, принимающей организации образования – не более четырех учебных дисциплин.
69
Установление разницы в дисциплинах и учебных часах рабочего учебного плана заместителем руководителя организации образования по учебной работе и утверждение ликвидации разницы приказом руководителя
70
Соблюдение порядка восстановления ранее обучающихся в другую организацию образования:
руководитель организации образования, где ранее обучался обучающийся, на основании письменного запроса принимающей стороны пересылает личное дело обучающегося, при этом оставляя у себя копию Справки, зачетную книжку и опись пересылаемых документов;
для восстановления ранее обучающийся подает заявление в произвольной форме на имя руководителя организации образования, в котором он изъявляет желание продолжить свое обучение, при этом к заявлению о восстановлении прилагается Справка;
организация образования на основании представленной Справки рассматривает заявление о восстановлении в двухнедельный срок со дня его подачи, определив курс и разницу в дисциплинах.
Соответствие Правилам предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования
71
Предоставление академических отпусков обучающимся по основаниям:

1) сырқатына бойынша ұзақтығы 6 айдан 12 айға дейін амбулаториялық-емханалық ұйым жанындағы дәрігерлік-консультациялық комиссияның (ДКК) қорытындысы;
2) ұзақтығы 36 айдан аспайтын туберкулезбен ауырған жағдайда туберкулезге қарсы медициналық ұйымның Орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссияның (ОДКК) қорытындысы;
3) әскери қызметке шақыру туралы қағаз негізінде;
4) босанғанда, ұл немесе қыз бала асырап алғанда 3 жасқа толғанға дейін берілуі
72
Білім алушы ауруына байланысты академиялық демалыстан келген соң, науқасты қараған денсаулық сақтау ұйымынан осы мамандық бойынша білімін жалғастыру мүмкіндігі туралы қорытынды берілген денсаулық жағдайы туралы ДКК (ОДКК) анықтамасының болуы
73
Білім беру ұйымы басшысының білім беру гранты бойынша білім алушыға академиялық демалыс беру туралы бұйрықтың көшірмесін үш жұмыс күні ішінде:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдарға жолдауы
74
Академиялық демалыстан келген соң:
білім алушының оқуын аталған демалысты ресімдеген курстан (және академиялық кезеңнен) бастап жалғастыруы;
академиялық демалыстан келу немесе академиялық демалысқа шығу уақыты академиялық кезеңнің басталуына немесе аяқталуына сәйкес келмеген білім алушының жеке кесте бойынша барлық оқу тапсырмаларын орындауы, академиялық күнтізбеге сәйкес білім алушыларды аралық аттестаттау кезеңіндегі қорытынды бақылауды тапсыруы
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру
ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды,
аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізудің үлгі
ережесіне сәйкестігі
75
Білім алушыларды аралық аттестаттаудың мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының негізінде әзірленген оқу жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылуы, курстық жобаларды (жұмыстарды) қорғау, сынақтар және емтихандар нысанында, сондай-ақ сынақтар және курстық жобаларды (жұмыстарды) қорғау емтихандар басталғанға дейін өткізілуі. Курстық жобалардың (жұмыстар) аталған пән бойынша курстық жобаны (жұмысты) орындау үшін жеткілікті білімді меңгеруді қамтамасыз ететін пәннің теориялық бөлімі немесе тарауы аяқталғаннан кейін орындалуы
76
Аралық аттестаттауға:
барлық практикалық, зертханалық, есеп айырысу-кестелік және курстық жұмыстарды (жобаларды), сынақтарды толық орындаған;
әрбір пән бойынша типтік оқу бағдарламаларына сәйкес ағымдағы білім есебінің қорытындысы бойынша қанағаттанарлықсыз баға алмаған;

1) заключения врачебно-консультативной комиссии (ВКК) при амбулаторно-поликлинической организации продолжительностью сроком от 6 до 12 месяцев по болезни;
2) решения Централизованной врачебно-консультативной комиссии (ЦВКК) противотуберкулезной организации в случае болезни туберкулезом продолжительностью сроком не более 36 месяцев;
3) повестки о призыве на воинскую службу;
4) рождения, усыновления или удочерения ребенка до достижения им возраста трех лет
72
При выходе обучающегося из академического отпуска после болезни наличие справки ВКК (ЦВКК) о состоянии здоровья из организации здравоохранения, наблюдавшей больного, с заключением о возможности продолжения обучения поданной специальности
73
Направление руководителем организации образования в течение трех рабочих дней копии приказа о предоставлении академического отпуска и после выхода из академического отпуска обучающегося по образовательному гранту:
финансируемому из республиканского бюджета – в Министерство образования и науки Республики Казахстан или соответствующее отраслевое министерство;
финансируемому из местного бюджета – в местные исполнительные органы в области образования для корректировки соответствующей суммы и сроков финансирования данной программы
74
Продолжение обучения при возвращении с академического отпуска:
с курса (и академического периода), с которого он оформлял данный отпуск;
если дата выхода из академического отпуска или ухода в академический отпуск не совпадает с началом или окончанием академического периода, то обучающийся по индивидуальному графику выполняет все учебные задания, по которым образовалась разница параллельно с текущими учебными занятиями, сдает все виды текущего и итогового контроля в период промежуточной аттестации
Соответствие Типовым правилам проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования технического и профессионального, послесреднего образования
75
Проведение промежуточной аттестации осуществляется в соответствии с рабочими учебными планами и программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов образования, в форме защиты курсовых проектов (работ), зачетов и экзаменов, при этом зачеты и защита курсовых проектов (работ) проводятся до начала экзаменов. Курсовые проекты (работы) выполняются по окончании теоретической части или раздела дисциплины, обеспечивающего усвоение знаний, достаточных для выполнения курсового проекта (работы) по данной дисциплине
76
Допуск к промежуточной аттестации получают обучающиеся:
полностью выполнившие все практические, лабораторные, расчетно-графические и курсовые работы (проекты), зачеты согласно типовым учебным программам по каждой дисциплине;
не имеющие неудовлетворительных оценок по итогам текущего учета знаний;

емтиханға 1-2 пәннен қанағаттанарлықсыз бағасы бар білім алушы білім беру ұйымы басшысының рұқсатымен;
екеуден көп қанағаттанарлықсыз бағасы болса, педагогикалық кеңестің шешімімен білім алушылардың жіберілуі
77
Сырқаттануына байланысты немесе басқа да дәлелді себептермен аралық аттестаттаудан өтпеген білім алушыларға техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім білім беретін оқу орны басшысының оны тапсыруға жеке мерзім белгілеуі
78
«Қанағаттанарлықсыз» (сынақтан өткен жоқ) баға алған білім алушылардың емтиханды қайта тапсыруында бір пәнге 1 реттен артық болмауы. Емтиханды (сынақты) қайта тапсыруға пәнді жүргізетін оқытушыға белгіленген мерзімде бөлім меңгерушісінің жазбаша түрде рұқсат берген жағдайда жіберілуі (немесе ол оқытушы болмаған жағдайда, осы пәннің бейініне сәйкес біліктілігі бар басқа оқытушыға тапсыруға болады)
79
Аралық аттестаттау қорытындылары бойынша үшеуден артық қанағаттанарлықсыз деген баға алған білім алушылардың педагогикалық кеңестің шешімі бойынша, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен оған белгіленген үлгіде анықтама беріліп, білім беру ұйымынан шығарылуы
80
Белгіленген курстағы оқу жоспарының талаптарын толықтай орындаған, аралық аттестаттаудың барлық сынақтары мен емтихандарын табысты тапсырған білім алушылардың келесі курсқа техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен көшірілуі
81
Аттестаттау емтихан комиссиясы құрамының кәсіпорындардың жоғары білікті мамандары, арнайы пәндер оқытушылары, өндiрiстiк оқыту шеберлерi және оқу орнын басқарудың алқалық органдарының, жұмыс берушілер өкілдерінен 75 % және 25 %-ға техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары өкілдерінің арақатынасында құрылуы
82
Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттаудың арнайы пәндер бойынша қорытынды емтихан тапсыру және/немесе диплом жобасын (жұмысын) қорғау нысанында өткізілуі. Арнайы пәндер бойынша қорытынды емтихандардың: оқу бағдарламаларына сәйкес бірнеше арнайы пәндерден сұрақтар енгізілетін ауызша, жазбаша, кешенді емтихан нысанында өткізілуі. Диплом жобасын (жұмысын) қорғаудың қорытынды аттестаттау жүргізу жөніндегі комиссияның ашық отырысында кемінде 2/3 мүшелерінің қатысуымен өткізілуі
83
Диплом жобасын қорғау немесе қорытынды емтихан тапсыру кезінде «қанағаттанарлықсыз» деген баға алған тұлғаның тек оның алдыңғы қорытынды аттестаттауда қанағаттанарлықсыз баға алған нысаны бойынша қорытынды аттестаттаудың келесі кезеңіне қайта тапсыруға рұқсат берілуі. Қорытынды емтиханды қайта тапсырудың «қанағаттанарлықсыз» деген баға алған пән бойынша ғана жүргізілуі. Комиссияның білім алушыға комиссия белгілеген бұрынғы жұмысын қайта қорғауға немесе жаңа тақырып әзірлеуге ұсынуы
84
Диплом жобасын қайта қорғаудан немесе қорытынды емтихан тапсыру кезінде «қанағаттанарлықсыз» деген баға алған білім алушыға мамандығы (кәсібі) бойынша оқу курсын толық аяқтағандығы туралы белгіленген үлгідегі анықтаманың берілуі
85
Тиісті құжаттармен дәлелденген, себепті жағдайлармен дипломдық жобаны (жұмысты) қорғауға және қорытынды емтиханды тапсыруға келмеген білім алушылардың белгіленген мерзімде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары басшысының бұйрығы бойынша қорытынды аттестаттаудан өтуге жіберілуі
86
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалаудың және біліктілік берудің – білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжат беру үшін қажетті шарт болып табылуы, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудың бөлігі болуы
87

допуск с разрешения руководителя организации образования получают обучающиеся, имеющие по 1-2 дисциплинам неудовлетворительные оценки;
допуск решением педагогического совета получают обучающиеся, имеющие более двух неудовлетворительных оценок.
77
Обучающимся, не прошедшим промежуточную аттестацию по болезни или по другим уважительным причинам, руководителем организации образования устанавливаются индивидуальные сроки их сдачи, утвержденные приказом руководителя организации образования
78
Пересдача экзамена, при получении оценки «неудовлетворительно» (не зачтено), допускается не более одного раза по одной и той же дисциплине. Пересдача экзамена (зачета) допускается с письменного разрешения заведующего отделением, в установленные им сроки тому же преподавателю, ведущему дисциплин (или в отсутствии ведущего преподавателя другому преподавателю, имеющему квалификацию, соответствующую профилю данной дисциплины)
79
Обучающиеся, имеющие по результатам промежуточной аттестации более трех неудовлетворительных оценок, отчисляются из организации образования по решению педсовета приказом руководителя организации образования с выдачей ему (ей) справки установленного образца
80
Перевод на следующий курс приказом руководителя организации образования обучающихся, полностью выполнивших требования учебного плана определенного курса, успешно сдавших все зачеты и экзамены промежуточной аттестации
81
Формирование не позднее, чем за один месяц до проведения итоговой аттестации обучающихся аттестационной комиссии, в состав которой входят высококвалифицированные специалисты предприятий, преподаватели специальных дисциплин, мастера производственного обучения и представители коллегиальных органов управления учебного заведения в соотношении 75 % от представителей работодателей и 25 % от представителей организации образования
82
Итоговая аттестация обучающихся проводится в форме сдачи итоговых экзаменов по специальным дисциплинам и/или защиты дипломных проектов (работы). Итоговые экзамены по специальным дисциплинам проводятся в соответствии с учебными программами в следующих формах: устно, письменно, в форме комплексных экзаменов, включающих вопросы нескольких специальных дисциплин. Защита дипломного проекта (работы) проводится на открытом заседании комиссии по проведению итоговой аттестации с участием не менее 2/3 ее членов
83
Лицам, получившим оценку «неудовлетворительно» при защите дипломного проекта или сдаче итогового экзамена, аттестационная комиссия выносит решение о допуске к повторной пересдаче итоговой аттестации и определяет ее сроки. Повторный итоговый экзамен проводится только по дисциплине, по которой была получена неудовлетворительная оценка. Комиссия определяет, представить обучающемуся на повторную защиту ту же работу с доработкой, определяемой комиссией, или же разработать новую тему
84
Обучающемуся, получившему оценку «неудовлетворительно» при повторной защите дипломного проекта или cдаче итоговых экзаменов, выдается справка установленного образца об окончании полного курса обучения по специальности (профессии)
85
Обучающиеся, не явившиеся на защиту дипломного проекта (работы) или сдачу итогового экзамена по уважительной причине, подтвержденной соответствующими документами, приказом руководителя организации образования могут быть допущены к прохождению итоговой аттестации в установленные сроки
86
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации – часть итоговой аттестации обучающихся организаций технического и профессионального, послесреднего образования, являющаяся необходимым условием для выдачи документа государственного образца об образовании
87

Бітірушілердің кәсіптік даярлық деңгейін бағалауды және біліктілік беруді ұйымдастыру үшін сертификаттау жөніндегі органның біліктілік комиссиясын құруы. Біліктілік комиссиясы төрағасының кәсіпорын және жұмыс берушілер қауымдастықтары қатарынан Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік палаталарының және филиалдарының (дербес білім беру ұйымдарын қоспағанда) келісімі бойынша, ал республикалық бағынысты білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының (автономды білім беру ұйымдарын қоспағанда, 3 реттен аспайтын) келісімімен тағайындалуы. Біліктілік комиссиясының құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік палаталары мен филиалдары өкілдерінің келісімі бойынша (дербес білім беру ұйымдарын қоспағанда) жұмыс берушілер өкілдерінен 75 % және 25 %-ға техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары өкілдерінен арақатынасында кәсіпорындар өкілдерінің, арнайы пәндер оқытушыларының, өндiрiстiк оқыту шеберлерiнің, еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi органдар өкiлдерiнің кіруі
88
Емтиханды оқу жоспарының 75 пайыздан кем емес барлық пәндерінен «өте жақсы» деген бағамен, ал қалған пәндерді – «жақсы» деген бағамен тапсырған, және дипломдық жобаны (жұмысты) «өте жақсы» деген бағамен қорғаған білім алушыға үздік дипломның берілуі
89
Біліктілігін көрсете отырып диплом беру туралы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау жөніндегі комиссия шешімінің арнайы пәндер бойынша қорытынды емтихандар және (немесе) дипломдық жобаларды қорғау нәтижелері, сондай-ақ кәсіби даярлығының деңгейін бағалаудың және біліктілікті берудің негізінде қабылдануы. Қорытынды аттестаттау жөніндегі комиссия шешімдерінің білім беру ұйымдарының мұрағатында сақталуы
Орта білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының
талаптарына сәйкестілігі
1
Білім беру ұйымының құрылтайшы және құқық белгілеуші құжаттарының болуы
2
Педагог қызметкерлердің міндеттері мен педагогтік әдеп нормаларын сақтауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
3
Педагог қызметкерлердің бес жылда кемінде бір рет аттестаттаудан өтуі
4
Білім беру ұйымдарының педагог және ғылыми қызметкерлердің біліктілігін арттыру бес жылда кемінде бір рет жүзеге асырылуы
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құруға және олардың қызметі бойынша мемлекеттік саясат қағидатының тыйым салу бөлігінде сақталуы
6
Білім алуы кезеңінде әлеуметтік көмекке мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарына көмек көрсетуге аналған өтемақылық шығыстар
7
Білім беру ұйым басшысының үш жылда бір рет аттестаттаудан өтуі
Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының
білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
8
Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
9
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі (жұмысшы кәсібі болған жағдайда) олардың жалпы санының кемінде 70 %
10
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің және (немесе) магистрлердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 40 %
11
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық оқу кезеңінде білім алушылар контингентіне, оның ішінде оқу тілдері бойынша, шаққандағы оқу әдебиеті қорының, оқу-әдістемелік кешендердің және сандық білім беру ресурстарының болуы
12
Орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес даярланатын біліктілік ескерілген оқу пәндері кабинеттерімен, интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертханалық жабдықтармен жарақталуы
13
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы
14
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
15
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
16
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің болуы (аудиторлық қор, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар)
Орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкестігі
17
Орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларының мазмұны мыналарды:

Для организации оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации выпускникам органом по сертификации создается квалификационная комиссия. Председатель квалификационной комиссии назначается из числа представителей предприятий и ассоциаций работодателей по согласованию с региональными палатами и филиалами палат Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования), а в организациях образования республиканского подчинения по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования (не более 3-х раз подряд)). В состав квалификационной комиссии входят представители предприятий, преподаватели специальных дисциплин, мастера производственного обучения, представители органов по охране труда и техники безопасности в соотношении 75 % от представителей работодателей и 25 % от представителей организации образования по согласованию с региональными палатами и филиалами Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования)
88
Обучающимся, сдавшему экзамены с оценками «отлично» не менее чем по 75 процентам всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам – с оценками «хорошо», и защитившему дипломный проект (работу) с оценками «отлично», выдается диплом с отличием.
89
Решение о выдаче диплома с указанием уровня квалификации принимается на основе результатов итоговых экзаменов по специальным дисциплинам и (или) защиты дипломных проектов (работы), а также оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации. Решение комиссии по итоговой аттестации хранится в архиве организации образования
В отношении организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы послесреднего образования
Соответствие требованиям Закона Республики Казахстан «Об образовании»
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
2
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
3
Прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
4
Повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
5
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования
6
Компенсационные расходы на содержание граждан Республики Казахстан, нуждающихся в социальной помощи, в период получения ими образования
7
Прохождение руководителем организации образования аттестации один раз в три года
Соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности для организаций послесреднего образования
8
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
9
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения (при наличии рабочей профессии), для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %
10
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения высшей и первой категории и (или) магистров от числа преподавателей и мастеров производственного обучения для которых основным местом работы является лицензиат не менее 40 %
11
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов на полный период обучения в соответствии рабочим учебным планом и с учетом контингента обучающихся по языкам обучения
12
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами, с учетом подготавливаемой квалификации в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послесреднего образования
13
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
14
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
15
Наличие объекта питания для обучающихся
16
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
Соответствие Государственному общеобязательному стандарту послесреднего образования
17
Содержание профессиональных учебных программ послесреднего образования предусматривает:

1) кәсіптік пәндерімен қатар жоғары білім берудің 1-2 курстарынын кәсіптік оқу бағдарламаларымен интеграцияланған әлеуметтік-гуманитарлық және жаратылыстану пәндерін оқуды;
2) оқыту аяқталғаннан кейін қызмет көрсету және басқару еңбегінің кіші маман біліктілігін беруді көздейді
18
Орта білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру базалық жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар, оқытылатын пән бейініне сәйкес және жүйелі түрде педагогикалық және әдістемелік қызметпен айналысатын инженерлік-педагогикалық кадрлармен  қамтамасыз етілуі
19
Білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыруда кәсіптік оқу бағдарламасын игеруге бөлінген оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде циклдар мен пәндер үшін оқу уақытының көлемін 25 %-ға дейін өзгертуге рұқсат берілген нормалардың сақталуы
20
Оқу жұмыс жоспарында міндетті оқытудың жалпы оқу уақыты көлемінен кәсіптік практикада оқыту үлесінің 40 %-нан кем болмауының сақталуы
21
Кәсіптік практика мазмұнының оқу жұмыс бағдарламаларына сәйкестігі
22
Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең көп көлемінің аудиториялық және аудиториядан тыс оқу жұмысының барлық түрлерін қоса алғанда, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының (аптасына 54 сағаттан аспауы тиіс) талабына сәйкестігі
23
Орта білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі (медицина мамандығынан басқасы) жалпы орта білімі бар тұлғаларға екі жылдан кем емес, ал техникалық және кәсіптік білімі бар тұлғаларға – кемінде бір жылды құрайды
24
Теориялық оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағат болатын міндетті оқу жүктемесі есебінен айқындалады (бұл ретте көрсетілген көлемге факультативтік пәндер бойынша сабақтар мен консультациялар кірмейді)
25
Оқу пәндерін зерделеуде бірізділіктің белгіленуі, олардың әрқайсысы бойынша оқу уақытын курстарға және семестрлерге бөлуде пәнаралық байланыстардың ескерілуі
26
Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптар оқытуды аяқтау бойынша қызмет көрсету және басқару еңбегінің кіші мамандарының біліктілігін беру мүмкіндігін көздейді
Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің
үлгілік қағидаларына сәйкестігі
27
Тиісті мамандықтар (біліктіліктер) бойынша білім беру қызметіне мемлекеттік лицензияның және мемлекеттік лицензияға қосымшаларының болуы
28
Оқу және тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының білім алушысы мен қызметкерлерінің деңсаулығы сақталуы бойынша ұйым басшысы немесе өзге лауазымдық тұлғамен міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
29
Білім беру ұйымының алқалық басқару органдарының қызмет етуі
30
Білім беру ұйымдарында жұмыс істеуге педагогтік қызметіне сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен тыйым салынған адамдар, сондай-ақ заңда белгіленген тәртіппен өтелмген немесе алынбаған соттылығы бар адамдар жіберілмеуі
31
Педагог қызметкерлердің саны мен педагог қызметкерлер лауазымдарының тізбесі мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарының және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдардың тізбесі негізінде айқындалады
32
Бiлiм беру ұйымы басшысымен бекітілген оқу жылына арналған оқу-тәрбие процесі кестесінің және теориялық пен практикалық сабақтар кестесінің болуы
33
Сабақ кестесінің оқу процесінің кестесі мен жұмыс оқу жоспарларына сәйкестігі
34
Білім беру ұйымдарындағы оқу және тәрбие жұмыстарының есебі теориялық және өндірістік оқытудың есепке алу журналдарын және оқу сағаттарында оқу бағдарламаларының орындалуын есепке алу табельдерін жүргізу арқылы жүзеге асырылады
35
Аудиториялық сабақтардың барлық түрлері үшін академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутпен белгіленуі
36
Сабақтар арасында: бір академиялық сағаттан кейін – 5 минут, қосарланған сабақтардан кейін – 10 минут, 2 қосарланған сабақтан кейін 15 минут үзілістің болуы
37

1) изучение наряду с профессиональными социально-гуманитарных и естественно-научных дисциплин, интегрированных с профессиональными учебными программами 1-2 курсов высшего образования;
2) по завершении обучения присвоение квалификации младшего специалиста обслуживающего и управленческого труда
18
Обеспеченность инженерно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное образование и соответствие их образования профилю преподаваемой дисциплины
19
При разработке и реализации образовательной программы соблюдение допустимых норм до 25 % при изменении объема учебного времени для циклов и дисциплин при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение профессиональной учебной программы
20
Соблюдение в рабочем учебном плане доли учебного времени профессиональной практики (не менее 40 %) от общего объема учебного времени обязательного обучения
21
Соответствие содержания профессиональной практики рабочим учебным программам
22
Соответствие максимального объема учебной нагрузки обучающихся, включая все виды аудиторной и внеаудиторной учебной работы, требованиям государственного общеобязательного стандарта послесреднего образования (не должен превышать 54 часов в неделю)
23
Соблюдение нормативных сроков освоения образовательной программы послесреднего образования (кроме специальностей медицины):
лицами, имеющими общее среднее образование – не менее двух лет;
лицами, имеющими техническое и профессиональное образование – не менее одного года
24
Соблюдение общего объема учебного времени при очной форме теоретического обучения – из расчета обязательной учебной нагрузки не менее 36 часов в неделю (при этом в указанный объем не входят занятия по факультативным дисциплинам и консультации)
25
Установление последовательности изучения учебных дисциплин, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам произведено с учетом междисциплинарных связей
26
Требования, предъявляемые к уровню подготовленности обучающихся в организациях послесреднего образования, предусматривают возможность присвоения квалификации младшего специалиста обслуживающего и управленческого труда по завершении обучения
Соответствие Типовым правилам деятельности организаций послесреднего образования
27
Наличие лицензии на образовательную деятельность и приложений к государственной лицензии по соответствующим специальностям (квалификациям)
28
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
29
Функционирование коллегиальных органов управления организации образования
30
Недопущение к работе в организации образования лиц, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющих судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке
31
Соответствие количества педагогических работников типовым штатам работников государственных организаций образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
32
Наличие утвержденных руководителем организации графика учебно-воспитательного процесса на учебный год и расписания теоретических и практических занятий
33
Соответствие расписания занятий графику учебного процесса и рабочим учебным планам
34
Осуществление учета учебной и воспитательной работы путем ведения журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах
35
Соответствие продолжительности академического часа для всех видов аудиторных занятий в 45 минут
36
Наличие перерывов между занятиями: после одного академического часа – 5 минут, после спаренных занятий – 10 минут, после двух спаренных занятий – 15 минут
37

Білім алушыларға толық оқу жылында кемінде екі рет, жылына жалпы ұзақтығы 11 аптадан көп емес, оның ішінде қысқы мерзімде 2 аптадан кем емес демалыстардың болуы
38
Оқу топтарындағы білім алушылар санының сәйкестігі: оқытудың күндізгі нысанында мамандықтар бойынша – саны 25 адамнан артық емес, сыртқы, кешкі оқыту нысанында кемінде 15 адамнан, кәсіп немесе мамандық бейінінің ерекшеліктеріне қарай білім алушылармен жеке сабақтардың өткізілуі
39

Наличие каникул не менее двух раз в течение полного учебного года общей продолжительностью не более 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель
38
Соответствие численности групп по специальностям: при очной форме обучения – не более 25 человек; при заочной, вечерней формах обучения – не менее 15 человек; исходя из специфики профиля профессии или специальности – индивидуальные занятия
39

Тізбесі оқу жоспарларына сәйкес анықталатын зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды өткізуде, оның ішінде дене тәрбиесi мен жекелеген пәндер бойынша, шеберханаларда (оқу полигондарында және оқу шаруашылықтарында) өндірістік оқыту кезінде оқу топтарының саны 12-13 адамнан артық емес кіші топтарға бөлу
40
Бiлiм беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің білім беру ұйымдарынан басқа) бөлімдердің:

Деление учебных групп на подгруппы численностью не более 12-13 человек при проведении лабораторных работ, практических занятий, в том числе по физическому воспитанию и занятий по отдельным предметам, производственного обучения в мастерских (на учебных полигонах и в учебных хозяйствах), перечень которых определен в соответствии с учебным планом
40
Создание отделений в организации (кроме организаций образования Министерства обороны, здравоохранения, правоохранительных органов Республики Казахстан) при наличии:

Оқуға түсушілердің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы өтінішіне қоса білімі туралы құжаттың түпнұсқасын, № 086-У нысаны бойынша медициналық анықтаманы флюрография суретімен (I және II топтағы мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы), 3x4 көлемдегі 4 суретті, жеке басын куәландыратын құжаттарды оқуға түсушінің өзі, ата-аналары немесе заңды өкілдері ұсынады, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар мәртебесін анықтайтын, тұрғылықты жерге тіркелгендігі туралы белгісі бар құжатты ұсынуы:
шетелдік – шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхат;
азаматтығы жоқ тұлға - азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
босқын – босқынның куәлігі;
пана іздеуші тұлға – пана іздеуші тұлғаның куәлігі;
оралман – оралман куәлігі
46
Білім беру ұйымына оқытудың нысандары бойынша оқуға түсушілерден түскен өтініштер тіркеу журналдарының болуы
47
Тісу емтихандарын өткізу мерзімін сақталуы:
оқудың күндізгі нысаны бойынша 1 тамыздан 28 тамызға дейін,
сырттай және кешкі оқу нысаны бойынша 1 тамыздан 25 қыркүйекке дейін
48
Түсу емтихандарының орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша және:
1) жалпы орта білімі бар оқуға түсушілер үшін үш пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы және мамандық бейіні бойынша пән) өткізілуі;
2) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін мамандық бейіні бойынша өткізілуі;

Наличие к заявлению поступающего о приеме на обучение в организацию образования прилагаемых документов согласно перечню: подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме №086-У c приложением флюороснимка (для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы), 4 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах единого национального тестирования), копия удостоверения личности, для иностранцев и лиц без гражданства – копия документа, определяющего его статус, с отметкой о регистрации по месту проживания:
1) иностранец – вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
2) лицо без гражданства – удостоверение лица без гражданства;
3) беженец – удостоверение беженца;
4) лицо, ищущее убежище – свидетельство лица, ищущего убежище;
5) оралман – удостоверение оралмана
46
Наличие журналов регистрации заявлений от поступающих в организацию образования по формам обучения
47
Соблюдение сроков проведения вступительных экзаменов:
на очную форму обучения – с 1 августа по 28 августа;
на вечернюю и заочную формы обучения – с 1 августа по 25 сентября
48
Проведение вступительных экзаменов для поступающих на обучение, имеющих:
1) общее среднее образование проводятся по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
2) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности;

Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына қатысуға: жалпы орта білім алғандар үшін үш пәннен 30 балдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша 35 балдан кем, оның ішінде профильдық пән бойынша 17 балдан кем жинағандардың жіберілмеуі
53
Конкурсты өткізу барысында білім алу құқықтарының сақталуы және неғұрлым қабілетті және тиісті деңгейдегі орта білім беруден кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын меңгеруге даярлығы бар азаматтарды қабылдаудың қамтамасыз етілуі
54
Білім алушылардың құрамына қабылдаудың:
күндізгі оқу нысанына – 25 тамыз бен 30 тамыз аралығында;
оқудың кешкі және сырттай нысанына – 15 қыркүйек пен
30 қыркүйек аралығында жүзеге асырылуы
55
Жеке кәсіптер, мамандықтар бойынша білім беру ұйымына қабылдау туралы қабылдау комиссиясының ашық отырыстары хаттамаларының болуы
Білім алушыларды білім беру ұйымдарының үлгілері
бойынша ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларына сәйкестігі
56
Білім алушыларды курстан курсқа, бір білім беру ұйымынан екіншісіне, бір оқу нысанынан екінші нысанға, бір тілдік бөлімнен екінші тілдік бөлімге, бір мамандықтан екінші мамандыққа, ақылы негізде оқудан мемлекеттік білім беру гранты бойынша оқуға ауыстыруға төрт оқу пәнінен аспайтын академиялық айырмашылық болғанда жол беру талабының сақталуы
57
Оқу шығындарын толық өтейтін, ақылы негізде білім алушының мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқу үшін бос орындарға ауыстыру тәртіптерінің сақталуы:

Соблюдение требований к допуску для участия в конкурсе на зачисление в состав обучающихся. Не допускаются к участию в конкурсе на зачисление в состав обучающихся лица, набравшие: менее 30 баллов из трех предметов для имеющих общее среднее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики менее 35 баллов, в том числе менее 17 баллов по профильному предмету
53
Соблюдение прав на образование и обеспечение зачисления граждан наиболее способных и подготовленных к освоению профессиональной учебной программы послесреднего образования при проведении конкурса
54
Осуществление зачисления в организации образования:
1) на очную форму обучения – с 25 августа по 30 августа;
2) на вечернюю и заочную формы обучения – с 15 сентября по 30 сентября
55
Наличие протоколов открытого заседания приемной комиссии раздельно по профессиям, специальностям о зачислении в организации образования
Соответствие Правилам перевода и восстановления обучающихся по типам организаций образования
56
Соблюдение условия по количеству учебных предметов при академической разнице не более 4 учебных предметов при переводе обучающегося с курса на курс, из одной организации образования в другую, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, с обучения на платной основе на обучение по образовательному заказу
57
Соблюдение порядка перевода обучающегося на платной основе с полным возмещением затрат для обучения по государственному образовательному заказу на имеющиеся вакантные места:

Бітірушілердің кәсіптік даярлық деңгейін бағалауды және біліктілік беруді ұйымдастыру үшін сертификаттау жөніндегі органның біліктілік комиссиясын құруы. Біліктілік комиссиясы төрағасының кәсіпорын және жұмыс берушілер қауымдастықтары қатарынан Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік палаталарының және филиалдарының (дербес білім беру ұйымдарын қоспағанда) келісімі бойынша, ал республикалық бағынысты білім беру ұйымдарында  Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының (автономды білім беру ұйымдарын қоспағанда, 3 реттен аспайтын) келісімімен тағайындалуы. Біліктілік комиссиясының құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік палаталары мен филиалдары өкілдерінің келісімі бойынша (дербес білім беру ұйымдарын қоспағанда) жұмыс берушілер өкілдерінен 75 % және   25 %-ға техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары өкілдерінен арақатынасында кәсіпорындар өкілдерінің, арнайы пәндер оқытушыларының, өндiрiстiк оқыту шеберлерiнің, еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi органдар өкiлдерiнің кіруі
82
Емтиханды оқу жоспарының 75 пайыздан кем емес барлық пәндерінен «өте жақсы» деген бағамен, ал қалған пәндерді – «жақсы» деген бағамен тапсырған, және дипломдық жобаны (жұмысты) «өте жақсы» деген бағамен қорғаған білім алушыға үздік дипломның берілуі
83
Біліктілігін көрсете отырып диплом беру туралы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау жөніндегі комиссия шешімінің арнайы пәндер бойынша қорытынды емтихандар және (немесе) дипломдық жобаларды қорғау нәтижелері, сондай-ақ кәсіби даярлығының деңгейін бағалаудың және біліктілікті берудің негізінде қабылдануы. Қорытынды аттестаттау жөніндегі комиссия шешімдерінің білім беру ұйымдарының мұрағатында сақталуы
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін
кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру
ұйымдарының қызметіне қатысты
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейнігі білім беру
ұйымы қызметінің үлгілік ереже талаптарына сәйкестігі
1
Жоғары оқу орны ректорының (құқық қорғау органдарының, арнайы мемлекеттік органдардың және қорғаныс саласындағы мемлекеттік органның оқу орны басшысының) лауазымдық міндеттерін Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына (тиісті мемлекеттік орган бекітетін лауазымдар санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына) сәйкес орындауы
2
ЖОО ректорының (басшысының) сандық және функционалдық бағыты бойынша орынбасарлары – проректорлардың (басшының орынбасарларының) болуы
3
Мемлекеттік ЖОО ректорының (басшысының) үш жылда бір рет аттестаттаудан өтуі
4
Мемлекеттік емес ЖОО ректорының оның өкілеттіктер шеңберін, тағайындалу (сайлау) және лауазымнан босату тәртібін айқындайтын құрылтайшылардың жалпы жиналысына есеп беруі
5
ЖОО-ларда алқалы басқару органдарының: Ғылыми, Байқау немесе Қамқоршылық кеңестерінің болуы
6
Білім беру ұйымының жарғысы мыналарды:

Для организации оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации выпускникам органом по сертификации создается квалификационная комиссия. Председатель квалификационной комиссии назначается из числа представителей предприятий и ассоциаций работодателей по согласованию с региональными палатами и филиалами палат Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования), а в организациях образования республиканского подчинения по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования (не более 3-х раз подряд)). В состав квалификационной комиссии входят представители предприятий, преподаватели специальных дисциплин, мастера производственного обучения, представители органов по охране труда и техники безопасности в соотношении 75 % от представителей работодателей и 25 % от представителей организации образования по согласованию с региональными палатами и филиалами Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (за исключением автономных организации образования)
82
Обучающимся, сдавшему экзамены с оценками «отлично» не менее чем по 75 процентам всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам – с оценками «хорошо», и защитившему дипломный проект (работу) с оценками «отлично», выдается диплом с отличием
83
Решение о выдаче диплома с указанием уровня квалификации принимается на основе результатов итоговых экзаменов по специальным дисциплинам и (или) защиты дипломных проектов (работы), а также оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации. Решение комиссии по итоговой аттестации хранится в архиве организации образования
В отношении организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования
Соответствие требованиям Типовых правил деятельности организаций высшего и послевузовского образования
1
Выполнение должностных обязанностей ректором высшего учебного заведения (начальником учебного заведения правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны) в соответствии с Типовыми Квалификационными характеристиками должностей научно-педагогических работников организаций высшего и послевузовского образования (Квалификационным требованиям к категориям должностей, утвержденным соответствующим государственным органом)
2
Наличие у ректора вуза (начальника) заместителей – проректоров (заместителей начальника), по количественной и функциональной направленности
3
Прохождение ректором (начальником) государственного вуза один раз в три года аттестации
4
Подотчетность ректора негосударственного вуза общему собранию учредителей, которые определяют круг его полномочий, порядок назначения (избрания) и освобождения от должности
5
Наличие в вузах коллегиальных органов управления: ученого, наблюдательного или попечительского совета
6
Устав организации образования должен содержать:

1) іске асырылатын білім беретін оқу бағдарламаларының тізбесін;
2) білім беру ұйымдарына қабылдау тәртібін;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібін (оның ішінде оқыту және тәрбиелеу тілін (тілдерін), білім алушылардың, тәрбиеленушілердің сабақ режимін);
4) білімдерді ағымдағы бақылау, білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттау жүйесін, оларды өткізудің нысандарын және тәртібін;
5) білім алушыларды, тәрбиеленушілерді оқудан шығару негіздерін және тәртібін;

1) перечень реализуемых образовательных учебных программ;
2)порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения и воспитания, режим занятий обучающихся6 воспитанников);
4) систему текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения;
5) основание и порядок отчисления обучающихся, воспитанников;

6) ақылы қызмет көрсетудің тізбесін және тәртібін;
7) білім беру ұйымының білім алушылармен, тәрбиеленушілермен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қатынастарын ресімдеу тәртібін қамтуға тиіс
7
ЖОО-ның құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерінің болуы, онда олардың қызметінің негізгі бағыттары, ЖОО-ны басқарудың ұйымдық құрылымында құрылымдық бөлімшеге оның мәртебесін әкімшілік-құқықтық бекіту бойынша талаптар айқындалады
8
ЖОО бекіткен қызметкерлердің (ЖОО-ның білім саласындағы уәкілетті орган бекіткен педагог қызметкерлер мен оларға теңестірген адамдар лауазымдарының біліктілік сипаттамаларына сәйкес) лауазымға тағайындалу және лауазымнан босатылу тәртібі, құқықтары, міндеттері, өкілеттіктері мен жауапкершіліктері айқындалатын лауазымдық нұсқаулықтарының болуы
9
ЖОО-ның жыл сайын ректор бекітетін штаттық кестесінің болуы. Құқық қорғау органдарының, арнайы мемлекеттік органдардың және қорғаныс саласындағы мемлекеттік органдардың штаттық кестесін тиісті мемлекеттік орган айқындайды
10
Кафедра бейіні бойынша кемінде 10 штаттық оқытушы болған жағдайда, тиісті мамандықтар бойынша кафедраның болуы.
Өнер, музыка және мәдениет, туризм мамандықтары бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын кафедралар, сондай-ақ медицина, дене тәрбиесі, сурет және сызу, графика, шетел тілдері, қазақ тілі, орыс тілі (тілді оқытпайтын ЖОО үшін) кафедралары жоғары білім берудің штаттық оқытушылары  аз болған жағдайда ұйымдастырылуы мүмкін
11
Оқу-әдістемелік, ғылыми-зерттеу, тәрбие қызметі бойынша кафедра жұмысының жылдық жоспарының (есебінің) болуы
12
Күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылардың ең аз контингенті:
институттар мен оған теңестірілген жоғары оқу орындарында (консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище) кемінде 960 адам,
университеттер мен академияларда сәйкесінше кемінде 2100 және 700 адам болуы тиіс. Ерекшелікті күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылардың саны мемлекеттік тапсырыспен айқындалатын әскери және құқық қорғау органдарының жоғары оқу орындары құрайды
13
Ұлттық зерттеу, зерттеу университеттерінде оқыту күндізгі нысанда ғана жүзеге асырылады.
Институттар мен оларға теңестірілген жоғары оқу орындары (консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище, құқық қорғау органының академиясы) күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылардың тиісті контингенті болғанда ғана сырттай оқу нысаны бойынша кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыра алады
14
Құқық қорғау органдарын, арнайы мемлекеттік органдар мен қорғаныс саласындағы мемлекеттік органды қоспағанда, ЖОО-ның күндізгі және сырттай оқу нысанындағы студенттерінің арақатынасы кемінде 4:1 болуы тиіс.
Бұл ретте білім алушылардың келтірілген контингенті олардың күндізгі, кешкі және сырттай оқыту нысандарындағы санына орай айқындалады. Күндізгі оқу нысанының студенттері – 1,0, кешкі оқыту нысанының студенттері – 0,5 және сыртқы оқу нысанының студенттері 0,25 коэффициентімен есептеледі
15
ЖОО-ның оқу-әдістемелік жұмысы:

6) перечень и порядок предоставления платных услуг;
7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися, воспитанниками и (или) их родителями и иными законными представителями
7
Наличие положения о структурных подразделениях вуза, в которых определяются основные направления их деятельности, требования по административно-правовому закреплению за структурным подразделением его статуса в организационной структуре управления вуза
8
Наличие утвержденных вузом должностных инструкций работников (в соответствии с утвержденными уполномоченным органом в области образования квалификационными характеристиками должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц вуза), в которых определяются порядок их назначения и освобождения от должности, права, обязанности, полномочия и ответственность
9
Наличие штатного расписания вуза, ежегодно утверждаемого ректором. В вузах правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны штатное расписание определяется соответствующим государственным органом
10
Наличие кафедры по соответствующим специальностям, при наличии не менее 10 штатных преподавателей по профилю кафедры.
Для институтов и приравненных к ним организациям:
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей кафедры должна составлять не менее 45 %, для педагогических институтов не менее 50 %, для организаций образования культуры и искусства, в том числе преподавателей с почетными званиями Республики Казахстан и приравненных к ним, – не менее 35 %.
Кафедры, осуществляющие подготовку кадров по специальностям искусства, музыки и культуры, туризма, а также кафедры медицины, физического воспитания, рисования и черчения, графики, иностранных языков, казахского языка, русского языка (для неязыковых вузов) могут быть организованы при меньшем числе штатных преподавателей.
Для национальных исследовательских, исследовательских университетах, национальных высших учебных заведениях, университетах, академиях (кроме правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны):
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов – не менее 70 %;
для национальных вузов (кроме организаций образования искусства и культуры) – не менее 55 %;
для университетов, академий – не менее 50 %
11
Наличие годового плана (отчета) работы кафедры по учебно-методической, научно-исследовательской, воспитательной деятельности
12
Минимальный контингент обучающихся по очной форме обучения должен быть:
в институтах и приравненных к ним вузах (консерваториях, высшей школе, высшем училище) не менее 960 человек,
в университетах и академиях должен быть не менее 2100 и 700 человек соответственно.
Исключение составляют вузы военных и правоохранительных органов, где численность обучающихся по очной форме обучения определяется государственным заказом
13
Обучение в национальных исследовательских, исследовательских университетах осуществляется только по очной форме.
Институты и приравненные к ним вузы (консерватория, высшая школа, высшее училище, академия правоохранительного органа) реализуют профессиональные учебные программы по заочной форме обучения только при наличии соответствующего контингента обучающихся по очной форме
14
Соотношение студентов очной и заочной форм обучения вуза, за исключением правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны, должно составлять не менее 4:1.
При этом, приведенный контингент обучающихся определяется исходя из их количества по очной, вечерней и заочной формам обучения. Студенты очной формы обучения учитываются с коэффициентом 1,0, вечерней формы обучения – 0,5 и заочной формы обучения – 0,25
15
Учебно-методическая работа вуза включает:

1) академиялық күнтізбе, жұмыстық оқу жоспарлары мен бағдарламалар әзірлеуді, элективтік пәндер каталогтарын, силлабустар, пәндер мен мамандықтардың оқу-әдістемелік кешендерін әзірлеуді;
2) оқу пәндерін оқулықтармен, оқу құралдарымен, есептер жинағымен, кешенді тапсырмалармен, зертханалық, бақылау, курстық жұмыстар бойынша құралдармен, пәнді оқу бойынша әдістемелік ұсынымдармен, сондай-ақ ағымдағы, межелік және қорытынды білім бақылауы, барлық оқу нысандары бойынша білім алушыларды қорытынды аттестаттау материалдарымен оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді;

1) разработку академического календаря, рабочих учебных планов и программ, разработку каталогов элективных дисциплин, силлабусов, учебно-методических комплексов специальностей и дисциплин;
2) учебно-методическое обеспечение учебных дисциплин учебниками, учебными пособиями, сборниками задач, комплексными заданиями, пособиями по лабораторным, контрольным, курсовым работам, методическими рекомендациями по изучению дисциплин, а также материалами текущего, рубежного и итогового контроля знаний, итоговой аттестации обучающихся по всем формам обучения;

3) кәсіптік практикалардың барлық түрлерінің бағдарламаларын, сондай-ақ дипломдық жұмыстарды (жобаларды) жазу бойынша әдістемелік құралдар әзірлеуді;
4) білім алушылардың оқу материалын меңгеруін арттыратын заманауи білім технологиялары мен оқыту әдістерін әзірлеуді;
5) ізденіске, талдауға және қызмет нәтижелерін қалыптастыруға қабілеттілігін дамытуға бағытталған студенттердің өзіндік жұмысын оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді;

3) разработку программ всех видов профессиональных практик, а также методических пособий по написанию дипломных работ (проектов);
4) разработку современных образовательных технологий и методов обучения, повышающих усвоение учебного материала обучающимися;
5) учебно-методическое обеспечение самостоятельной работы студентов, направленной на развитие их способности к поиску, анализу и формулировке результата деятельности;

6) оқытушылар мен мамандардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеуді қамтиды
16
Оқыту технологияларын білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу арқылы дербес анықтайтын құқық қорғау органдарын, арнайы мемлекеттік органдарды және қорғаныс саласындағы мемлекеттік органды қоспағанда, ЖОО оқу-әдістемелік қызметтің мазмұнын, ұйымдастыру тәсілін және құрылымын жоспарлауды кредиттік оқыту технологиясы негізінде айқындайды
17
Оқу қызметін академиялық күнтізбе, оқу сабақтарының кестесі негізінде ұйымдастыру
18
Ұлттық зерттеу және зерттеу университеттерінде уәкілетті органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен даму бағдарламаларының болуы
19
Ұлттық зерттеу және зерттеу университеттерінде Қазақстан Республикасы экономикасының салаларын дамытудың басым бағыттары бойынша іргелі және қолданбалы зерттеулерге негізделген білім беру бағдарламаларының болуы
20
Бекітілген академиялық күнтізбенің болуы
21
Мамандықтардың бекітілген оқу жұмыс жоспарларының болуы
22
Профессорлық-оқытушылық құрамның (ПОҚ) бекітілген оқу жүктемесінің, оқытушылардың жеке жоспарларының, педагогикалық жүктеме сағаттарының кафедралық есебінің, ПОҚ педагогикалық жүктемесі журналының болуы
23
Бекітілген штаттық кестенің болуы (базалық білімін, ғылыми дәрежесі мен ғылыми (құрметті) атағын, ПОҚ ғылыми мамандықтарының шифрын, оқытылатын пәннің мамандандырылуын көрсете отырып, мамандықтар бөлінісінде ПОК туралы мәлімет)
24
Оқытушылардың жеке істерінің болуы (кадрлар есебі бойынша жеке парақ, өтініш, жеке еңбек шарты (келісімшарт), білімі туралы, ғылыми дәреже және/немесе ғылыми (құрметті) атақтың берілуі туралы дипломдардың куәландырылған көшірмелері; жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі, бос лауазымға орналасу конкурсынан өту туралы ғылыми кеңес отырысының хаттамасынан үзінді, еңбек кітапшасы)
25
Оқу жұмысының негізгі түрлерінің болуы: дәрістер, практикалық (семинарлар), зертханалық, студиялық сабақтар, студенттің өзіндік жұмысы, курстық, есептік-графикалық жұмыстар, кәсіптік практикалардың барлық түрлері, қорытынды аттестаттауға дайындық және одан өту.
Бұл ретте дәрістер мен семинарлар, практикалық, студиялық және зертханалық сабақтар арасындағы кредит көлемінің арақатынасын ЖОО үлгілік оқу жоспарына сәйкес анықтайды
26
Дәріс сабақтарын өткізуді, студенттердің дипломдық жұмыстарына (жобаларына), ғылыми-зерттеу жұмыстарына жетекшілікті профессор, доцент, аға оқытушы лауазымдарын атқаратын оқытушылардың жүзеге асыруы
27
Жоғары білім берудің білім бағдарламалары пәндердің үш циклын қамтиды: жалпы білім беретін пәндер циклы, базалық пәндер циклы және бейінделген пәндер циклы, сондай-ақ қосымша оқыту түрлері және қорытынды аттестаттау
28
Білім алушылардың кәсіптік практикасы, оқу және ғылыми тағылымдамасы, ғылыми-зерттеу және эксперименттік-зерттеу жұмыстары академиялық күнтізбеге сәйкес жүргізіледі
29
ЖОО әзірлейтін кәсіптік практика бағдарламасының мазмұны  мен базасы мамандық бейініне (білім беру бағдарламасына) сәйкес келуі тиіс
30
ЖОО (құқық қорғау органдарының, арнайы мемлекеттік органдардың және қорғаныс саласындағы мемлекеттік органның ЖОО-ларынан басқа) оқу жылы басталғанға дейін 1 айдан кешіктірмей, кәсіптік практиканы ұйымдастыру бойынша үлгілік шарттың нысанына сәйкес практика базаларымен тиісті шарттар жасайды
31
ЖОО басшысының мерзімі, базасы мен жетекшісі көрсетілген кәсіптік практиканың барлық түрлеріне жолдау туралы бұйрықтарының болуы
32
ЖОО-дағы офис тіркеуші жұмысының мынадай функцияларға сәйкес болуы:

6) разработку программ по повышению квалификации и переподготовке преподавателей и специалистов
16
Планирование содержания, способа организации и структуры учебно-методической деятельности осуществляется вузом на основе кредитной технологии обучения, за исключением правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны, которые самостоятельно определяют технологию обучения путем согласования с уполномоченным органом в области образования
17
Организация учебной деятельности на основе академического календаря, расписания учебных занятий.
18
Наличие у национальных исследовательских и исследовательских университетов программ развития, утвержденных Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа
19
Наличие у национальных исследовательских и исследовательских университетов образовательных программ, основанных на фундаментальных и прикладных исследованиях по приоритетным направлениям развития отраслей экономики Республики Казахстан
20
Наличие утвержденного академического календаря
21
Наличие утвержденных рабочих учебных планов специальностей
22
Наличие утвержденной учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава (ППС), индивидуальных планов преподавателей, кафедральных расчетов часов педагогической нагрузки, журналов педагогической нагрузки ППС
23
Наличие утвержденного штатного расписания (сведения о ППС в разрезе специальностей, с указанием базового образования, ученой степени и ученого(почетного) звания, шифра научных специальностей ППС, специализации преподаваемой дисциплины)
24
Наличие личных дел преподавателей (личный листок по учету кадров, заявление, индивидуальный трудовой договор (контракт), заверенные копии дипломов об образовании, присвоении ученой степени и/или ученых (почетных) званий; выписка из приказа о приеме на работу, выписка из протокола заседания ученого совета о прохождении по конкурсу на замещение вакантной должности, трудовая книжка)
25
Наличие основных видов учебной работы: лекции, практические (семинары), лабораторные, студийные занятия, самостоятельная работа студента, курсовые, расчетно-графические работы, все виды профессиональной практики, подготовка и прохождение итоговой аттестации.
При этом соотношение объема кредитов между лекциями и семинарами, практическими, студийными и лабораторными занятиями определяется вузом в соответствии с типовым учебным планом
26
Проведение лекционных занятий, руководство дипломными работами (проектами), научно-исследовательской работы студентов преподавателями, занимающие должности профессора, доцента, старшего преподавателя
27
Образовательные программы высшего и послевузовского образования включают три цикла дисциплин: цикл общеобразовательных дисциплин, цикл базовых дисциплин и цикл профилирующих дисциплин, а также дополнительные виды обучения и итоговую аттестацию
28
Профессиональная практика, учебная и научная стажировка, научно-исследовательская и экспериментально-исследовательская работа обучающихся проводятся согласно академическому календарю
29
Содержание разрабатываемой вузом программы и база профессиональной практики должны соответствовать профилю специальности (образовательной программы)
30
Вуз (кроме вузов правоохранительных органов, специальных государственных органов и государственного органа в области обороны) заключает соответствующие договора с базами практики в соответствии с формой типового договора по организации профессиональной практики не позднее, чем за 1 месяц до начала учебного года
31
Наличие приказов руководителя вуза о направлении на все виды профессиональных практик с указанием сроков, базы и руководителя
32
Соответствие работы офис-регистратора в вузе следующим функциям:

1) білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеу;
2) академиялық топтар мен лектер құру;
3) білім алушылардың жеке оқу жоспарларын белгіленген тәртіппен тіркеу;
4) білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу;
5) білім алушылардың академиялық рейтингін есептеуді жүзеге асыру;
6) оқытудың барлық кезеңі ішінде және бүкіл оқыту кезеңінде білім алушылардың игерген кредиттерін есепке алуды жүргізу;

1) регистрации обучающихся на учебные дисциплины;
2) формированию академических групп и потоков;
3) регистрации в установленном порядке индивидуальных учебных планов обучающихся;
4) организации и проведению промежуточной и итоговой аттестации обучающихся;
5) осуществление расчета академического рейтинга обучающихся;
6) ведение учета освоенных кредитов обучающихся в течение всего периода обучения и за весь период обучения;

7) білім алушылардың транскриптін жазып беру;
8) академиялық ұтқырлықты ұйымдастыру
33
ЖОО-ларда оқу процесі мен ғылыми-зерттеу қызметін қамтамасыз ету мақсатында оқу және мамандандырылған зертханалардың болуы (зертханалардың жабдығы заманауи және бакалаврлар, магистрлер мен PhD докторлар даярлау бағдарламаларына барабар болуы тиіс)
34
Тәрбие жұмысы бойынша кешенді жоспардың болуы
35
ЖОО білім алушыларының білімін бақылау мен бағалаудың Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру қызметінің үлгілік қағидаларының талаптарына сәйкестігі
36
Профессорлық-оқытушылық құрамның негізгі жұмыс уақытында ғылыми-зерттеу жұмыстарын (ҒЗЖ) орындауының жеке жұмыс жоспарларына сәйкестігі
37
ЖОО-ның ҒЗЖ-ның келесі талаптарға сәйкестігі:
1) іргелі, ізденгіштік, қолданбалы, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен инновациялық қызметтер атқару;
2) ғылыми-педагогикалық қызметкерлер мен білім алушылардың ғылыми зерттеулері мен шығармашылық қызметтері арқылы жаңа білімдер алу;
3) жоғары білімді дамытудың теориялық және әдіснамалық негіздерін зерттеу және әзірлеу;
4) ЖОО-ның оқу процесіне оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу және енгізу;
5) ғылыми-зерттеулер нәтижелерін оқу процесіне және өндіріске енгізу;

7) выписывание транскрипта обучающихся;
8) организации академической мобильности
33
Наличие учебных и специализированных лабораторий в целях обеспечения учебного процесса и научно-исследовательской деятельности в вузах (оборудование лабораторий должно быть современным и адекватным программам подготовки бакалавров, магистров и PhD)
34
Наличие комплексного плана по воспитательной работе
35
Соответствие контролья и оценкаи знаний обучающихся в вузе требованиям Типовых правил деятельности организаций высшего и послевузовского образования
36
Соответствие выполнения научно-исследовательской работы (НИР) профессорско-преподавательским составом в основное рабочее время индивидуальным планам работы
37
Соответствие НИР вуза следующим требованиям:
1) проведение фундаментальных, поисковых, прикладных научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и инновационной деятельности;
2) получение новых знаний посредством научных исследований и творческой деятельности научно-педагогических работников и обучающихся;
3) исследование и разработка теоретических и методологических основ развития высшего образования;
4) разработка и внедрение инновационных технологий обучения в учебный процесс вуза;
5) внедрение результатов научных исследований в учебный процесс и производство;

10) білім алушылардың ҒЗЖ-сын ұйымдастыру және жетекшілік ету
38
Білім алушыларды республикалық бюджет, басқа бюджеттер, бюджеттен тыс қаржыландыру көздері есебінен орындалатын ғылыми-зерттеу және жобалық-құрастырушылық жұмыстарға қатысуға тарту
39
Перспективалық және ағымдағы ҒЗЖ жоспарларының, есептілік нысандарының болуы, ЖОО ҒЗЖ тізілімін жүргізуі, ғылыми-зерттеу қызметтерінің қорытындылары (профессорлық-оқытушылық құрамның монографиялары, ғылыми жарияланымдарының жинақтары)
40
Халықаралық білім беру бағдарламалары мен жобаларын іске асыру, бірлескен ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру, ғылыми-практикалық семинарлар мен конференциялар ұйымдастыру, оқытушылық кадрлармен алмасу және студенттік ұтқырлықты дамыту
41
ЖОО ректоры бекіткен ғылыми кеңестің шешімі негізінде магистранттың (докторанттың) ғылыми жетекшісін және магистранттың (докторанттың) зерттеу тақырыбын бекіту туралы бұйрықтың болуы
42
Оқытушылар мен мамандардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау бағдарламаларының болуы (біліктілікті арттыру жоспарлары, біліктілікті арттыру туралы есептер және біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы сертификат)
43
ҒЗЖ-ның перспективалық, жылдық жоспарларының болуы
44
ҒЗЖ-ның күнтізбелік жоспарда көзделген аралық және қорытынды есептерінің болуы
45
Өнертабыстар, патенттер бойынша растаушы құжаттардың болуы
46
ҒЗЖ-ны орындау бойынша шығыстар сметасының болуы
47
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға келісім-шарттардың (шарттардың) болуы
48
Мамандықтарға сәйкес практика базаларымен практика бағдарламаларының, шарттардың және оларға студенттерді бекіту туралы бұйрықтардың болуы (практикадан өткендігі туралы жазбаша пікірлер, практика туралы есептер; практика нысаны бойынша күнделіктер)
49
Бір студентке шаққанда оқу алаңы нормасының сәйкестігі (6 м2 кем емес)
50
Бір студентке шаққанда спорт залдарының жалпы алаңының сәйкестігі (олардың жанындағы қосалқы ғимараттарды, сондай-ақ бассейндер мен жеңіл атлетикалық манеждерді есепке алмағанда) (1,0 м2 кем емес)
51
ЖОО-ның веб-сайты мен білім порталының болуы
52
ЖОО-лардың білім беру қызметіне арналған шығыстары мамандар даярлаудың бағыттары, оқыту нысандары (күндізгі, кешкі, сырттай), тиісті нормативтік құжаттардағы білім беруге арналған шығыстарды айқындайтын ақшалар және заттай нормалар бөлінісінде студенттер контингентіне қарай айқындалады
53
Ескіру дәрежесін ескере отырып, әрбір даярлық бейіні (мамандық) бойынша негізгі оқу әдебиеті қорының болуы (ЖОО кітапханаларында жиынтық есеп кітаптарының, түгендеу кітаптарының болуы)
54
Электронды анықтамалық-библиографиялық каталогтың болуы
55
Басқа кітапханалық және ғылыми қорлармен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орны аралық электрондық кітапханамен жасалған шарттардың болуы
Мемлекеттік жалпы білім беретін жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі стандарт талаптарына сәйкестігі
56
Пәнді оқытудың модульді жүйесі негізінде әзірленген, Ұлттық біліктілік шегіне және кәсіптік стандарттарға сәйкес бакалавриаттың, магистратураның, докторантураның білім беру бағдарламаларының болуы
57

10) организация и руководство НИР обучающихся
38
Привлечения обучающихся к участию в научно-исследовательских и проектно-конструкторских работах, выполняемых за счет средств республиканского бюджета, других бюджетов и внебюджетных источников финансирования
39
Наличие перспективных и текущих планов НИР, форм отчетности, ведение реестра НИР вуза, итоги научно-исследовательской деятельности (монографии, сборники научных публикаций профессорско-преподавательского состава)
40
Реализация международных образовательных программ и проектов, осуществление совместной научно-исследовательской деятельности, организации научно-практических семинаров и конференций, обмена преподавательскими кадрами и развития студенческой мобильности
41
Наличие приказа о закреплении научного руководителя магистранта (докторанта) и темы исследования магистранта (докторанта) на основании решения ученого совета, утвержденного ректором вуза
42
Наличие программ по повышению квалификации и переподготовке преподавателей и специалистов (планы повышения квалификации, отчеты и сертификаты о прохождении курса повышения квалификации)
43
Наличие перспективных, годовых планов НИР
44
Наличие промежуточных и заключительных отчетов НИР, предусмотренных календарным планом
45
Наличие подтверждающих документов по изобретениям, патентам
46
Наличие сметы расходов по выполнению НИР
47
Наличие контрактов (договоров) на выполнение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ
48
Наличие программ практик, договоров с базами практик в соответствии со специальностями и приказов по закреплению студентов за ними (письменные отзывы о прохождении практики, отчеты по практике, дневники по практике форме)
49
Соответствие нормы учебной площади на одного студента (не менее 6 м2)
50
Соответствие общей площади спортивных залов (без учета вспомогательных помещений при них, а также бассейнов и легкоатлетических манежей) на одного студента (не менее 1,0 м2)
51
Наличие Веб-сайта и образовательного портала вуза
52
Расходы вузов на образовательную деятельность определяются исходя из контингента студентов в разрезе направлений подготовки специалистов, форм обучения (очная, вечерняя, заочная), денежных и натуральных норм, определяющих расходы на образование в соответствующих нормативных документах
53
Наличие фонда основной учебной литературы по каждому профилю подготовки (специальности) с учетом степени устареваемости (наличие книг суммарного учета, инвентарных книг в библиотеках вуза)
54
Наличие электронного справочно-библиографического каталога
55
Наличие договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
Соответствие требованиям Государственного общеобразовательного стандарта высшего и послевузовского образования
56
Наличие образовательных программ бакалавриата, магистратуры, докторантуры в соответствии с Национальной рамкой квалификаций и профессиональными стандартами, разработанных на основе модульной системы изучения дисциплин
57

Әрбір оқу пәнінің көлемі кемінде  2 немесе 3 кредитпен бағаланады
58
Бакалавриаттың, магистратураның және докторантураның оқу жоспарларында пәндерді кодтаудың бірыңғай жүйесінің болуы
59
Дене тәрбиесін, тілдерді қоспағанда, атауы қайталанбайтын оқу пәндерінің болуы
60
Магистранттар мен докторанттардың кәсіптік практикаларының барлық түрлерін, курстық жұмыстарын (жобаларын), ғылыми-зерттеу (эксперименталды-зерттеу) жұмыстарын қоспағанда, аяқтау кезінде қорытынды бақылауды емтихан нысанында тапсыратын  бакалавриаттың, магистратураның және докторантураның бір академиялық кезеңінде әрбiр оқу пәнінің меңгерілуі
61
Бакалавриаттың, магистратураның және докторантураның мамандықтары үшін академиялық кезеңнің (семестр) ұзақтығы 15 апта болуы
62
Аралық аттестаттаудың ұзақтығы студенттер үшін кемінде 1 апта, магистранттарға кемінде 2 апта, докторанттарға кемінде 1 апта болуы
63
Аралық аттестаттау кезінде пән бойынша қорытынды бағалауда ағымдағы үлгерім бағасының үлесі  60 %-дан, ал қорытынды бақылау бағасының үлесі 30 %-дан кем болмауы
64
Оқу жылы бойы кемінде 2 рет демалыс жоспарлау соңғы курстан өзге курстардағы студенттер үшін кемінде 7 апта, магистранттарға кемінде 7 апта, докторанттарға кемінде 5 апта болуы
65
Бітіруші курсты қоспағанда, бакалавриат, магистратура және докторантура үшін  ұзақтығы кемінде 6 апта жазғы семестрді жоспарлау
66
ЖОО-ның қаладан тыс жерлерден келген студенттерді, магистранттарды, докторанттарды жатақханамен қамтамасыз етуі
Жоғары білім (бакалавриат)
67
«Бакалавр» академиялық дәрежесін бере отырып, Өнер» (теориялық оқудың 160-180 кредитіне дейін), Әскери іс және қауіпсіздік (170-190 кредитіне дейін), Ветеринария (160 кредитіне дейін), Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина) (190-224 кредитіне дейін) топтары бойынша мамандықтарды қоспағанда, маманның теориялық оқу бойынша кемінде 129 кредитті, кәсіптік практиканың кемінде 6 кредитін, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау, жазу және қорғаудың кемінде екі кредитін және мамандық бойынша мемлекеттік емтиханға дайындық пен тапсырудың кемінде 1 кредитін міндетті түрде игеруі
68
Білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларында мемлекеттік және орыс тілдері, дене шынықтыру, еңбекті қорғау пәндерінің болуы
69
Жалпы білім беретін пәндер (ЖБП) циклінің мазмұны үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 25 %-ын немесе 33 кредитті құрайды және мынадай пәндерден тұрады: қазақстан тарихы, философия, қазақ (орыс) тілі, шет тілі, информатика, экология және тұрақты даму, саясаттану, әлеуметтану, экономикалық теория негіздері, құқық негіздері, өмір қауіпсіздігі негіздері және дене шынықтыру
70
Дене шынықтыру пәндерін оқытудың қосымша түрлері шеңберінде жүргізу
71

Оценивание каждой учебной дисциплины объемом не менее 2 или 3 кредитов
58
Наличие единой системы кодировки дисциплин в учебных планах бакалавриата, магистратуры и докторантуры
59
Наличие учебных дисциплин с неповторяющимся названием, за исключением физической культуры, языков
60
Освоение каждой учебной дисциплины в одном академическом периоде бакалавриата, магистратуры и докторантуры, по завершении которого сдают итоговый контроль в форме экзамена, за исключением всех видов профессиональных практик, курсовых работ (проектов), научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы магистрантов и докторантов
61
Наличие академического периода (семестр) продолжительностью 15 недель для специальностей бакалавриата, магистратуры и докторантуры
62
Наличие промежуточной аттестации студентов продолжительностью не менее 1 недели, магистрантов – не менее 2 недель, докторантов – не менее 1 недель
63
Наличие при проведении промежуточной аттестации в итоговой оценке по дисциплине доли оценки текущей успеваемости – не менее 60 %, доли оценки итогового контроля – не менее 30 %
64
Планирование каникул студентов не менее 2 раз в течение учебного года не менее 7 недель, магистрантов – не менее 7 недель, докторантов – не менее 5 недель за исключением выпускных курсов
65
Планирование летнего семестра за исключением выпускного курса продолжительностью не менее 6 недель для бакалавриата, магистратуры, докторантуры
66
Обеспечение вуза общежитием для иногородних студентов, магистрантов, докторантов
Высшее образование (бакалавриат)
67
Наличие обязательного освоения специалистами с присуждением академической степени «бакалавр» не менее 129 кредитов теоретического обучения, не менее 6 кредитов профессиональной практики, не менее 2 кредитов на написание и защиту дипломной работы (проекта) и не менее 1 кредита на подготовку и сдачу государственного экзамена по специальности, за исключением специальностей по группам «Искусство» (до 160-180 кредитов теоретического обучения), «Военное дело и безопасность» (до 170-190 кредитов), «Ветеринария» (до 160 кредитов), «Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)» (до 190-224 кредитов)
68
Наличие в образовательных программах и учебных планах следующих дисциплин: государственный и русский языки, физическая культура, охрана труда
69
Содержание цикла общеобразовательных дисциплин (ООД) составляет 25 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 33 кредита и включает следующие дисциплины: история Казахстана, философия, казахский (русский) язык, иностранный язык, информатика, экология и устойчивое развитие, политология, социология, основы экономической теории, основы права, основы безопасности жизнедеятельности и физическая культура
70
Реализация дисциплины физическая культура в рамках дополнительных видов обучения
71

Базалық пәндер (БП) циклінің мазмұны үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 50 %-ын немесе 64 кредитті құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 20 кредит және таңдау компоненті пәндеріне – 44 кредит
72
БП циклінің міндетті компонентінде әрбіреуі кемінде 2 кредит көлемінде «Кәсіби қазақ (орыс) тілі» және «Кәсіби бағытталған шет тілі» пәндерінің болуы
73
Бейіндеуші пәндер циклінің мазмұны үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 25 %-ын немесе 32 кредитті құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне - 5 кредит және таңдау компоненті пәндеріне – 27 кредит
74
Циклдер мен пәндер атауларының, жалпы еңбек сыйымдылығының жоғары білімнің білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкестігі
75
Таңдау компонентіндегі барлық пәндердің тізбесін қамтитын студенттердің таңдауына бірнеше білім траекториясы бар элективті пәндер каталогының (ЭПК) болуы
76
ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттерінің болуы
77
ҮОЖ және ЭПК негізінде әрбір оқу жылына жасалған студенттің жеке оқу жоспарының (ЖОЖ) болуы
78
Ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекіткен мамандықтың ҮОЖ және ЖОЖ негізінде жасалған оқу жұмыс жоспарының (ОЖЖ) болуы
79
Сабақ кестесінің ОЖЖ-ға сәйкес болуы
80
Оқу мазмұнын, көлемін, ұсынылатын әдебиетті анықтайтын мамандықтың үлгілік оқу жоспарының міндетті компоненттегі пәндердің үлгілік оқу бағдарламаларының (ҮОБ) болуы
81
ЖОО-ның барлық пәндер бойынша әзірлеген оқу жұмыс бағдарламаларының, силлабустардың (студенттерге арналған пән бағдарламалары) болуы
82
Жалпы оқу сабақтарының кестесіне енбейтін, жеке график бойынша оқытушының жетекшілігімен орындалатын студенттің өзіндік жұмысының (ОСӨЖ) жүргізілуі
83
Бакалавриат бойынша мамандық пен пәндердің оқу-әдістемелік кешендерінің (МОӘК) (ПОӘК) болуы
84
Әрбір студенттің оқудың барлық кезеңінде анықтамалық-жолсілтегіштермен (оқулықтармен, оқу құралдарымен, оқу пәндері бойынша әдістемелік құралдармен және әзірлемелермен, өзіндік жұмыс бойынша белсенді үлестірмелі материалдармен және нұсқаулықтармен, электронды оқулықтармен, желілік білім беру ресурстарына қолжетімділікпен) қамтамасыз етілуі
85
Оқу жылының ұзақтығы 36 аптадан кем болмауы
86
Кәсіптік практиканың барлық түрінің жалпы көлемі 6 кредиттен кем болмауы. «Білім» мамандықтары тобы бойынша кәсіптік практика көлемі 6 кредиттен 20 кредитке дейін, «Техникалық ғылым және технологиялар» мамандықтары тобы бойынша 6 кредиттен 15 кредитке дейін
87

Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) – 50 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 64 кредита; из них дисциплины обязательного компонента – 20 кредитов, дисциплины компонента по выбору – 44 кредита
72
Наличие в обязательном компоненте цикла БД дисциплины «Профессиональный казахский (русский) язык» и «Профессионально-ориентированный иностранный язык» в объеме не менее 2 кредитов каждая
73
Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) – 25 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 32 кредита; из них дисциплины обязательного компонента – 5 кредитов, дисциплины компонента по выбору – 27 кредитов
74
Соответствие наименования циклов и дисциплин, общей трудоемкости структуре образовательной программы высшего образования
75
Наличие каталога элективных дисциплин (КЭД), содержащего перечень всех дисциплин компонента по выбору, с несколькими образовательными траекториями на выбор студентам
76
Наличие в КЭД пререквизитов и постреквизитов каждой учебной дисциплины
77
Наличие индивидуального учебного плана (ИУП) студента на каждый учебный год, составленного на основе типовых учебных планов (ТУПл) и КЭД
78
Наличие рабочего учебного плана (РУП), разрабатываемого на основе ТУПл специальности и ИУП студентов, утвержденного руководителем организации образования на основании решения ученого совета
79
Соответствие расписания учебных занятий РУП
80
Наличие типовой учебной программы (ТУПр) дисциплины обязательного компонента типового учебного плана специальности, определяющая содержание, объем, рекомендуемую литературу
81
Наличие рабочих учебных программ, силлабусов (программы дисциплин для студентов), разработанных по всем дисциплинам учебного плана вуза
82
Проведение самостоятельной работы студента под руководством преподавателя (СРСП) по отдельному графику, не входящему в общее расписание учебных занятий
83
Наличие учебно-методического комплекса специальностей (УМКС) и дисциплин (УМКД) бакалавриата
84
Обеспечение каждого студента на весь период обучения справочником-путеводителем по информационным источникам (учебники, учебные пособия, методические пособия и разработки по учебным дисциплинам, активные раздаточные материалы и указания по самостоятельной работе, электронные учебники, доступ к сетевым образовательным ресурсам)
85
Проведение учебного года продолжительностью не менее 36 недель
86
Проведение всех видов профессиональных практик объемом не менее 6 кредитов. По группе специальностей «Образование» объем профессиональной практики – от 6 до 20 кредитов, по группе специальностей «Технические науки и технологии» – от 6 до 15 кредитов
87

Бір академиялық кезең ішінде күндізгі оқу нысанындағы студенттің 18-22 кредитті, сырттай оқу нысанындағы студенттің 9-12 кредитті, кешкі оқыту нысанындағы студенттің 12-15 кредитті игеруі
88
Жоғары оқу орнында санитарлық талаптарға сай келетін, оқытудың нысандары бойынша оқу сабақтарын екіден артық емес ауысымда өткізуге қажетті аудиториялық қордың негізгі көлемінің және қосымша бөлмелердің болуы
89
Тіл және тілдік пәндер бойынша оқу сабақтарын өткізу үшін лингафон кабинеттері мен оған ұқсас жабдықтардың болуы
90
Оқу сабақтарын, студенттердің өзіндік жұмысын интерактивті нысанда ұйымдастыруға мүмкіндік беретін соңғы үлгідегі компьютерлік сыныптардың, интерактивті тақталардың болуы
91
Түрлі тапсырмалармен (виртуальды зертханаларды қосқанда), бағдарламалық қамтыммен қамтамасыз етілген заманауи оқу-зертханалық жабдықтардың болуы
92
ЖОО-ның әр студентті мамандығының бейініне сәйкес кәсіптік практикалар базасымен қамтамасыз етуі
93
Жоғары оқу орнының кадрлық құрамының Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
94
Кітапхана қоры мен электронды және магнитті тасымалдағыштардағы оқу әдебиеттерімен қамтамасыз етудің Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі
95
ЖОО-да студенттердің ғылыми-зерттеу жұмыстары (СҒЗЖ) жүйелерін жаппай ұйымдастыру іс-шараларының  жоспарлануы және өткізілуі
96
СҒЗЖ-ға ЖОО профессорларының, доценттерінің, оқытушыларының жетекшілік етуі
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (магистратура)
97
Мамандардарға «магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, олардың ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша 2 жыл нормативтік оқу мерзімімен 59-дан кем емес кредитті, оның ішінде теориялық оқытудың кемінде 42 кредитін, практиканың кемінде 6 кредитін, ғылыми-зерттеу жұмысының кемінде 7  кредитін міндетті түрде меңгеруі
98
Мамандардарға «магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, олардың бейіндік дайындық бойынша кемінде 28 кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және кемінде 48 кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл), оның ішінде тиісінше теориялық оқытудың кемінде 18 және 36 кредитін, практиканың кемінде 2 және 4 кредитін, эксперименталды-зерттеу жұмысының кемінде 4 және 4 кредитін міндетті түрде меңгеруі
99
Бизнес ортасы үшін мамандар даярлау кезінде білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен MBA кәсіптік білім беру бағдарламаларының болуы
100
Магистратурада оқу үшін алдыңғы білім беру деңгейінде игерілген пререквизиттердің болуы
101
Ғылыми және педагогикалық бағыттағы магистратурада базалық циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 48 %-ын құрауы, оның ішінде  міндетті компонент пәндеріне – 40 %, таңдау компоненті пәндеріне – 60 %

Освоение студентом очной формы обучения в течение одного академического периода 18-22 кредитов, заочной формы обучения – 9-12 кредитов, вечерней формы обучения – 12-15 кредитов
88
Наличие в вузе основного объема аудиторного фонда, необходимого для проведения учебных занятий по формам обучения не более чем в две смены и вспомогательных помещений
89
Наличие лингафонных кабинетов и аналогичных оборудований для проведения учебных занятий по языкам и языковым дисциплинам
90
Наличие компьютерных классов последнего поколения, интерактивных досок, позволяющих проведение учебных занятий, самостоятельную работу студентов в интерактивных формах
91
Наличие современного учебно-лабораторного оборудования, обеспеченного различными видами заданий (включая виртуальные лаборатории), программным обеспечением
92
Обеспечение вузом каждого студента базой профессиональных практик в соответствии с профилем специальности
93
Соответствие кадрового обеспечения вуза Квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности
94
Соответствие библиотечного фонда и обеспеченности учебной литературой на электронных и магнитных носителях Квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности
95
Планирование и проведение в вузе организационно-массовых мероприятий системы научно-исследовательской работы студентов (НИРС)
96
Руководство НИРС профессорами, доцентами, преподавателями вуза
Послевузовское образование (магистратура)
97
Наличие обязательного освоения специалистами с присуждением академической степени «магистр» при научном и педагогическом направлении с нормативным сроком обучения 2 года не менее 59 кредитов, из них не менее 42 кредитов теоретического обучения, не менее 6 кредитов практики и не менее 7 кредитов научно-исследовательской работы
98
Наличие обязательного освоения специалистами с присуждением академической степени «магистр» при профильном направлении не менее 28 кредитов (со сроком обучения 1 год) и не менее 48 кредитов (со сроком обучения 1,5 года), из них соответственно не менее 18 и 36 кредитов теоретического обучения, не менее 2 и 4 кредитов практики, не менее 4 и 4 кредитов экспериментально-исследовательской работы
99
При подготовке специалистов для бизнес-среды наличие образовательных профессиональных программ MBA, утвержденных уполномоченным органом в области образования
100
Наличие пререквизитов, освоенных на предыдущих уровнях образования, для обучения в магистратуре
101
Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) магистратуры научного и педагогического направления – 48 % от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 40 %, дисциплины компонента по выбору – 60 %

102
Бейіндік бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 44 %-ын (оқу мерзімі 1 жыл) және  28 %-ын (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 62 % және   50 %, таңдау компоненті пәндеріне тиісінше 38 % және 50 %
103
Ғылыми және педагогикалық бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 52 %-ын құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 9 % және таңдау компоненті пәндеріне – 91 %
104
Бейіндік бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінің 56 %-ын (оқу мерзімі 1 жыл) және 72 %-ын (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 10 % және 12 %, тиісінше таңдау компоненті пәндеріне – 90 % және  88 %
105
Магистратурада МОӘК-нің және ПОӘК-нің болуы
106
Пәндер атауының және қызмет түрлерінің, кредит көлемдерінің ғылыми және педагогикалық бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының мазмұнына сәйкестігі
107
Пәндер атауының және қызмет түрлерінің, кредит көлемдерінің бейіндік бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының мазмұнына сәйкестігі
108
Бейіндік магистратураны және педагогикалық бейіндегі бағдарламаларды қосымша меңгерген педагогикалық қызметке жіберілген магистранттың болуы
109
Магистранттар үшін баламалы таңдау мүмкіндігімен таңдау компонентінің барлық пәндерінің тізбесін қамтитын элективті пәндер каталогының (ЭПК) болуы
110
Магистратура бойынша ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттерінің болуы
111
Ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекіткен мамандықтардың ҮОЖ-сы мен магистранттардың ЖОЖ-сы негізінде жасалған оқу жылына арналған ОЖЖ-ның болуы
112
Оқу сабақтары кестесінің оқу жұмыс жоспарына (ОЖЖ-ға) сәйкестігі
113
Үлгілік, оқу жұмыс жоспарының және силлабустардың (магистранттар үшін пәндер бағдарламалары) болуы
114
Оқу кезеңіне мынадай бөлімдерден тұратын магистранттың жеке жұмыс жоспарының болуы:
1) ЖОЖ;
2) ғылыми-зерттеу / эксперименталды-зерттеу жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есеп беру нысаны);
3) практика (бағдарламасы, базасы, мерзімі және есеп беру нысаны);
4) негіздемесі мен құрылымы көрсетілген магистрлік диссертация тақырыбы;
5) магистрлік диссертацияны орындау жоспары;
6) ғылыми жарияланымдар мен тағылымдамалардан өту жоспары

102
Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) магистратуры профильного направления – 44 % (со сроком обучения 1 год) и 28 % (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 62 % и 50% соответственно, дисциплины компонента по выбору – 38 % и 50 % соответственно
103
Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) магистратуры научного и педагогического направления – 52 % от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 9 %, дисциплины компонента по выбору – 91 %
104
Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) магистратуры профильного направления – 56 % (со сроком обучения 1 год) и 72 % (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема дисциплин типового учебного плана; из них дисциплины обязательного компонента – 10 % и 12 % соответственно, дисциплины компонента по выбору – 90 % и 88 % соответственно
105
Наличие УМКС и УМКД магистратуры
106
Соответствие наименования дисциплин и видов деятельности, объема в кредитах содержанию образовательной программы магистратуры по научному и педагогическому направлению
107
Соответствие наименования дисциплин и видов деятельности, объема в кредитах содержанию образовательной программы магистратуры по профильному направлению
108
Наличие магистров, окончивших профильную магистратуру и дополнительно программу педагогического профиля, допущенных к педагогической деятельности
109
Наличие каталога элективных дисциплин (КЭД), содержащего перечень всех дисциплин компонента по выбору, с возможностью альтернативного выбора для магистрантов
110
Наличие в КЭД по магистратуре пререквизитов и постреквизитов каждой учебной дисциплины
111
Наличие РУП на учебный год на основе ТУПл специальности и ИУПов магистрантов, утвержденного руководителем организации образования на основании решения ученого совета
112
Соответствие расписания учебных занятий рабочему учебному плану (РУПу)
113
Наличие типовых, рабочих учебных программ и силлабусов (программы дисциплин для магистрантов)
114
Наличие индивидуальных планов работ (ИПР) магистрантов на весь период обучения, включающих следующие разделы:
1) ИУП;
2) научно-исследовательская/ экспериментально-исследовательская работа (НИРМ (ЭИРМ), (тема, направление исследования, сроки и форма отчетности);
3) практика (программа, база, сроки и форма отчетности);
4) тема магистерской диссертации с обоснованием и структурой;
5) план выполнения магистерской диссертации;
6) план научных публикаций, стажировок

115
Магистранттардың кәсіптік практикасын бекітілген академиялық күнтізбе мен ЖЖЖ-ға сәйкес және ҮОЖ-мен белгіленген көлемде жүргізу
116
Практиканың 1 кредитке сәйкес келетін ұзақтығы аптамен есептегенде педагогикалық практика үшін 1 аптаны, өндірістік практика үшін 2,5 аптаны, зерттеу практикасы үшін 4 аптаны құрайды
117
Магистратурада Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес тиісті материалдық-техникалық базаның (аудиториялық қор, компьютерлік сыныптар, зертханалар, құрал-жабдықпен қамтамасыз ету, қор материалдары), білікті профессорлық-оқытушылық құрамның, кітапхана қорының, Интернетке және басқа да ақпараттық ресурстарға қолжетімділіктің болуы
118
МҒЗЖ (МЭЗЖ) шеңберінде магистранттың жеке жұмыс жоспарында міндетті түрде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтудің қарастырылуы
119
Магистранттың МҒЗЖ-сінің (МЭЗЖ) соңғы қорытындысы – магистрлік диссертациясының болуы
120
Магистрлік диссертацияның негізгі нәтижелерінің ең кемі бір жарияланымда және/немесе ғылыми-практикалық конференциядағы бір баяндамада болуы
121
Магистрлік диссертацияның міндетті түрде плагиатқа тексерілуден өтуі
122
Магистратураға оқуға қабылданғаннан кейінгі екі айдың ішінде магистранттың бекітілген ғылыми жетекшісі мен зерттеу тақырыбының болуы
123
Магистранттарды қорытынды аттестаттаудың кешендi емтихан тапсыру және магистрлiк диссертация қорғау нысанында өткізілуі.
Бейіндеуші пәндер циклінің пәндері бойынша кешенді емтихан диссертация қорғауға дейін 1 айдан кешіктірілмей өткізіледі
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (докторантура)
124
Философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, ғылыми және педагог кадрлардың кемінде   3 жыл нормативті оқу мерзімімен кемінде 75 кредитті, оның ішінде теориялық оқудың кемінде 36 кредитін, сондай-ақ практиканың кемінде 6 кредитін және докторанттың ғылыми-зерттеу (эксперименталды-зерттеу) жұмысының (ДҒЗЖ/ДЭЗЖ) кемінде 28 кредитін міндетті түрде меңгеруі
125
Бизнес ортасы үшін мамандар даярлау кезінде білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен DBA кәсіптік білім беру бағдарламаларының болуы
126
Докторантураның аккредиттелген білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік жоғары оқу орындарымен және ғылыми орталықтармен білім және ғылым саласындағы ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобы бойынша мамандар даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орындарын қоспағанда)
127
Докторантурада МОӘК-тің және ДОӘК-тің болуы
128
Докторантурада оқу үшін алдыңғы білім беру деңгейінде игерілген пререквизиттердің болуы

115
Проведение профессиональной практики магистрантов в соответствии с утвержденным академическим календарем и ИПР в объеме, установленном ТУПл
116
Продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет: 1 неделя – для педагогической практики, 2,5 недели – для производственной практики и 4 недели – для исследовательской практики
117
Наличие в магистратуре соответствующей материально-технической базы (аудиторный фонд, компьютерные классы, лаборатории, приборное обеспечение, фондовые материалы), квалифицированного профессорско-преподавательского состава, библиотечного фонда, доступа к Интернет и других информационных ресурсов, в соответствии с Квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности
118
Наличие обязательного прохождения зарубежной научной стажировки в рамках НИРМ (ЭИРМ) индивидуальным планом работы магистранта
119
Наличие заключительного итога НИРМ (ЭИРМ) магистранта – магистерской диссертации
120
Наличие основных результатов магистерской диссертации не менее, чем в одной публикации и/или одном выступлении на научно-практической конференции
121
Наличие обязательного прохождения магистерской диссертации на предмет плагиата
122
Наличие утвержденного научного руководителя и темы исследования магистранта в течение двух месяцев после зачисления магистранта
123
Наличие итоговой аттестации магистрантов в форме сдачи комплексного экзамена и защиты магистерской диссертации.
Комплексный экзамен по дисциплинам цикла ПД проводится не позднее, чем за 1 месяц до защиты диссертации
Послевузовское образование (докторантура)
124
Наличие обязательного освоения научными и педагогическими кадрами с нормативным сроком обучения не менее 3 лет, присуждением ученой степени доктор философии (PhD) или доктор по профилю не менее 75 кредитов, из них не менее 36 кредитов теоретического обучения, а также не менее 6 кредитов практики и не менее 28 кредитов научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы докторанта (НИРД/ЭИРД)
125
При подготовке специалистов для бизнес среды наличие образовательных профессиональных программ DBA, утвержденных уполномоченным органом в области образования
126
Наличие соглашений о сотрудничестве в области образования и науки с зарубежными вузами и научными центрами, реализующими аккредитованные образовательные программы докторантуры (за исключением вузов, осуществляющих подготовку специалистов по группе специальностей «Военное дело и безопасность»)
127
Наличие УМКС и УМКД докторантуры
128
Наличие пререквизитов, освоенных на предыдущих уровнях образования, для обучения в докторантуре

129
Докторантурада ғылыми және педагогикалық бағыттағы базалық пәндер циклі көлемінің үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінен 50 %-ды немесе 18 кредитті құрауы, оның ішінде міндетті компонент пәндеріне – 17 %, таңдау компоненті пәндеріне – 83 %
130
Докторантурада бейіндеуші пәндер циклі көлемінің үлгілік оқу жоспары пәндерінің жалпы көлемінен 50 %-ды немесе 18 кредитті құрауы. Бейіндеуші пәндер циклінің пәндері таңдау бойынша компонентке жатады
131
Пәндер атауы мен қызмет түрлерінің, кредит көлемінің докторантураның білім беру бағдарламасының мазмұнына сәйкестігі
132
Докторанттар үшін баламалы таңдау мүмкіндігімен таңдау бойынша компонеттің барлық пәндерінің тізбесін қамтитын элективті пәндер каталогының (ЭПК) болуы
133
Докторантура бойынша ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттерінің болуы
134
Ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекіткен мамандықтардың ҮОЖ-сы мен докторанттардың ЖОЖ-сы негізінде жасалған оқу жылына арналған ОЖЖ-ның болуы
135
Оқу сабақтары кестесінің оқу жұмыс жоспарына (ОЖЖ-на) сәйкестігі
136
Үлгілік, оқу жұмыс бағдарламаларының және силлабустардың (докторанттарға арналған пәндер бағдарламалары) болуы
137
Докторантураның міндетті компонент пәндері бойынша үлгілік оқу бағдарламаларының (ҮОБ) болуы
138
Докторанттардың мынадай бөлімдерді қамтитын оқудың толық кезеңіне жасалған жеке жұмыс жоспарының болуы:
1) ЖОЖ;
2) ғылыми-зерттеу/ эксперименталды-зерттеу жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есеп беру нысаны);
3) практика (бағдарламасы, базасы, мерзімі және есеп беру нысаны);
4) негіздемесі мен құрылымы көрсетілген докторлық диссертация тақырыбы;
5) докторлық диссертацияны орындау жоспары;
6) ғылыми жарияланымдар және тағылымдамадан, оның ішінде шетелдік тағылымдамадан өту жоспары
139
Оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін докторанттың өзіндік жұмыс (ОДӨЖ) кестесінің болуы
140
Докторанттардың кәсіптік практикасының бекітілген академиялық күнтізбе мен ЖЖЖ-ға сәйкес және ҮОЖ-бен белгіленген көлемде жүргізілуі
141
1 кредитке сәйкес келетін практиканың ұзақтығы аптамен есептегенде педагогикалық практика үшін 1 аптаны, өндірістік практика үшін 2,5 аптаны, зерттеу практикасы үшін 4 аптаны құрайды
142
Докторанттарды қорытынды аттестаттауды оқытушымен жұмыстың және СӨЖ-дің нормативтік уақытын есептей отырып, аптамен жоспарлау –   1 кредит (2 апта); кешенді тестілеуге дайындық пен тапсыруға – 1 кредит (2 апта); докторлық диссертацияны ресімдеуге және қорғауға – 4 кредит (8 апта)

129
Наличие содержания цикла базовых дисциплин (БД) в докторантуре научного и педагогического направления – 50 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 18 кредитов; из них дисциплины обязательного компонента – 17 %, дисциплины компонента по выбору – 83 %
130
Наличие содержания цикла профилирующих дисциплин (ПД) докторантуры – 50 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 18 кредитов. Дисциплины цикла ПД относятся компонента по выбору
131
Соответствие наименования дисциплин и видов деятельности, объема в кредитах содержанию образовательной программы докторантуры
132
Наличие каталога элективных дисциплин (КЭД), содержащего перечень всех дисциплин компонента по выбору, с возможностью альтернативного выбора для докторантов
133
Наличие в КЭД по докторантуре пререквизитов и постреквизитов каждой учебной дисциплины
134
Наличие РУП на учебный год на основе ТУПл специальности и ИУПов докторантов, утвержденного руководителем организации образования на основании решения ученого совета
135
Соответствие расписания учебных занятий рабочему учебному плану (РУПу)
136
Наличие типовых, рабочих учебных программ и силлабусов (программы дисциплин для докторантов)
137
Наличие типовых учебных программ (ТУПр) дисциплины обязательного компонента докторантуры
138
Наличие индивидуальных планов работ (ИПР) докторантов на весь период обучения, включающих следующие разделы:
1) ИУП;
2) научно-исследовательская/ экспериментально-исследовательская работа (НИРМ (ЭИРМ), (тема, направление исследования, сроки и форма отчетности);
3) практика (программа, база, сроки и форма отчетности);
4) тема докторской диссертации с обоснованием и структурой;
5) план выполнения докторской диссертации;
6) план научных публикаций, стажировок, в том числе зарубежных
139
Наличие отдельного графика самостоятельной работы докторанта под руководством преподавателя (СРДП)
140
Проведение профессиональной практики докторантов в соответствии с утвержденным академическим календарем и ИПР в объеме, установленном ТУПл
141
Продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет: 1 неделя - для педагогической практики, 2,5 недели – для производственной практики и 4 недели – для исследовательской практики
142
Наличие в докторантуре соответствующей материально-технической базой (аудиторный фонд, компьютерные классы, лаборатории, приборное обеспечение, фондовые материалы), квалифицированного профессорско-преподавательского состава, библиотечного фонда, доступа к Интернет и другим информационным ресурсам, в соответствии с Квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности

143
Докторанттың білім беру бағдарламасын іске асыру үшін халықаралық ақпараттық желілерге, электронды деректер қорларына, кітапхана қорына, компьютерлік технологияларға, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттерге еркін қол жеткізуі
144
Докторантураның білім беру бағдарламасында мыналардың болуы:
1) философия докторы (PhD) бағдарламасы бойынша білім алушылар үшін педагогикалық және зерттеу практикалары (көлемі 3+3 кредиттен кем болмауы тиіс);
2) бейіні бойынша докторантура бағдарламасы бойынша білім алушылар үшін өндірістік практика (көлемі 6 кредиттен кем емес)
145
Ғылыми-зерттеу/эксперименталды-зерттеу жұмысының нәтижелері бойынша  докторанттың қысқаша есебінің болуы
146
ДҒЗЖ/ДЭЗЖ шеңберінде докторанттың жеке жұмыс жоспарында міндетті түрде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтудің қарастырылуы
147
Докторанттың ДҒЗЖ (ДЭЗЖ) ең соңғы қорытындысы – докторлық диссертациясының болуы
148
Докторлық диссертация тақырыбының докторантураға қабылданғаннан кейін екі айдан кешіктірілмей анықталуы. Диссертациялық зерттеудің бағыты ұлттық басымдықтармен не мемлекеттік бағдарламалармен не іргелі немесе қолданбалы зерттеу бағдарламаларымен байланысты болуы тиіс.
Докторанттың ғылыми жетекшілігі мен зерттеу тақырыбы ғылыми кеңестің шешімі негізінде ЖОО ректорының бұйрығымен бекітіледі
149
Докторлық диссертацияның міндетті түрде Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы жүзеге асыратын авторға және ақпарат көзіне сілтемесіз мәліметті пайдалану туралы (диссертацияда плагиаттың бар-жоғына) тексеруден өтуі

143
Наличие свободного доступа докторанта к международным информационным сетям, электронным базам данных, к библиотечным фондам, компьютерным технологиям, учебно-методической и научной литературе для реализации образовательной программы
144
Наличие в образовательной программе докторантуры:
1) педагогической и исследовательской практики – для обучающихся по программе доктора философии (PhD) (не менее 3+3 кредита);
2) производственной практики – для обучающихся по программе профильной докторантуры (не менее 6 кредитов)
145
Наличие краткого отчета докторанта по результатам научно-исследовательской/экспериментально-исследовательской работы
146
Наличие обязательного прохождения зарубежной научной стажировки в рамках НИРД (ЭИРД) индивидуальным планом работы докторанта
147
Наличие заключительного итога НИРМ (ЭИРМ) докторанта – докторской диссертации
148
Наличие темы докторской диссертации не позднее, чем два месяца после приема в докторантуру. Направление диссертационного исследования должно быть связано с национальными приоритетами, либо государственными программами, либо программами фундаментальных или прикладных исследований.
Научное руководство и тема исследования докторанта на основании решения ученого совета утверждаются приказом ректора вуза
149
Наличие обязательного прохождения докторской диссертации на предмет заимствования без ссылки на автора и источник заимствования (проверка диссертации на предмет плагиата), которая осуществляется Национальным центром научно-технической информации

150
Жоғары импакт-факторы бар ғылыми басылымдарда шетелдік әріптестермен бірге орындалатын халықаралық және отандық ғылыми жобалардың жариялануы («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтар тобын қоспағанда)
151
Докторанттарға ғылыми жетекшілікті ғылым докторлары мен кандидаттарының, философия (PhD) докторларының ішінен сайланған, құрамы кемінде 2 адамнан тұратын және олардың біреуі шетелдік жоғары оқу орнының ғалымы болып табылатын консультациялық комиссия жүзеге асырады («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтар тобын қоспағанда)

150
Наличие публикации в научных изданиях с высоким импакт-фактором, выполняемые международные и отечественные научные проекты совместно с зарубежными партнерами (за исключением группы специальностей «Военное дело и безопасность»)
151
Научное руководство докторантами осуществляет консультационная комиссия в количестве не менее 2-х человек, из числа докторов и кандидатов наук, докторов философии (PhD), один из которых – ученый из зарубежного вуза (за исключением группы специальностей «Военное дело и безопасность»)

152
Докторантты қорытынды аттестаттаудың академиялық күнтізбеде және мамандықтардың жұмыс оқу жоспарында көрсетілген мерзімде кешенді емтихан тапсыру мен докторлық диссертация қорғау нысанында болуы
Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын
біліктілік талаптарына сәйкестікті
Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламалары
153
Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
154
Бес жылда кемiнде бiр рет оқытушылардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету

152
Наличие итоговой аттестация докторанта в сроки, предусмотренные академическим календарем и учебными планами специальностей в форме сдачи комплексного экзамена и защиты докторской диссертации
Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности для организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования
Профессиональные учебные программы высшего образования
153
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
154
Обеспечение повышения квалификации преподавателей не реже одного раза в пять лет

155
Жоғары оқу орындары үшін бір оқытушыға есептегендегі студенттер контингенті төмендегі көрсеткіштен:
өнер және мәдениет мамандықтары бойынша – 3,5:1; музыка және ән салу мамандықтары бойынша – 6:1; шетел филологиясы және аударма ісі мамандықтары бойынша – 7:1; бейнелеу өнері және сызу мамандықтары бойынша – 7:1;
медициналық жоғары оқу орындары үшін 6:1;
басқа мамандықтар бойынша – 8:1 көп емес
156
Оқу жұмыс жоспарындағы пәндерге сәйкес оқытушылардың болуы, соның ішінде оқытушылардың білімі, ғылыми дәрежесі және ғылыми атақтары жүргізетін пән бейініне сәйкес болуы.
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылардың жалпы оқытушылар санындағы үлесі – 80 % кем емес;
авиациалық мамандықтар үшін – 45 % кем емес болуы керек
157
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар санындағы, ғылыми дәрежелері және ғылыми атақтары бар оқытушылардың үлесі:
ұлттық, зерттеу университеттері үшін – кемінде 70 %;
ұлттық университеттер үшін – 55%;
университеттер, академиялар үшін кемінде – 50 %; институттар
(жоғары мектептер, жоғары училищелер, консерваториялар) үшін – 45 %;
«Дене шынықтыру және спорт» мамандығы бойынша оның ішінде «Еңбек сiңiрген жаттықтырушысы» спорттық атақтары бар оқытушылар үшін – кемінде 50 %
«Өнер» мамандықтар тобы, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттары мен  құрметті атақтары бар оқытушылар үшін – кемінде 35 %;
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина) мамандықтар тобы бойынша:
Ұлттық жоғары оқу  орындары үшін – кемінде 55 %;
Университеттер, академиялар үшін – кемінде 50 %, олардың ішінде 10 % кем емес жоғары дәрігер санатты оқытушылардың болуы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне бағынысты білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы бар, немесе әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен болмағанда, «спорт шебері» және одан жоғары атағы болған жағдайдағы оқытушылар үлесі – кемінде 40 %

155
Для высших учебных заведений соответствие контингента студентов в расчете на одного преподавателя не более следующих показателей:
по специальностям:
искусства и культуры – 3,5:1;
музыки и пения – 6:1;
иностранной филологии и переводческого дела – 7:1;
изобразительное искусство и черчение – 7:1;
для медицинских высших учебных заведений 6:1;
по остальным специальностям не более 8:1
156
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами рабочего учебного плана, в том числе соответствие образования, ученых степеней и ученых званий (при наличии) преподавателей профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не менее 80 %;
для авиационных специальностей – не менее 45 %
157
Доля преподавателей с учеными степенями и учеными званиями от числа преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат:
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов не менее 70 %;
для национальных высших учебных заведений не менее 55 %;
для университетов, академий не менее 50 %;
для институтов (высших школ, высших училищ, консерваторий) не менее 45 %;
для педагогических институтов не менее 50 %;
для специальности «Физическая культура и спорт», в том числе преподаватели, удостоенные спортивных званий «Заслуженный тренер» не менее 50 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 35 %;
по группе специальностей здравоохранение и социальное обеспечение (медицина):
для национальных высших учебных заведений не менее 55 %, для университетов, академий не менее 50 % из них преподаватели с высшей врачебной категорией не менее 10 %;
для организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан доля преподавателей с учеными степенями и учеными званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, имеющих звание «мастер спорта» и выше не менее 40 %

158
Кітапханасында:
мамандықтың оқу жұмыс жоспарының базалық және бейінді пәндерін 100 % қамтамасыз ететін баспа басылымдары форматындағы;
мамандықтың («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтары топтарынан басқа) оқу жұмыс жоспарының базалық және бейінді пәндерін 40 % қамтамасыз ететін электронды форматтағы оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы. Кітапхана қорында әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі пәндер бойынша негізгі оқу әдебиетінің соңғы бес жылда;
жаратылыстану, техникалық, ауыл шаруашылығы пәндері бойынша соңғы он жылда басылған баспа басылымдарының форматында болуы

158
Наличие библиотеки с фондом учебной и научной литературы:
в формате печатных изданий обеспечивающего 100% базовых и профилирующих дисциплин рабочего учебного плана специальности;
в электронном формате (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность») обеспечивающего 40 % базовых и профилирующих дисциплин рабочего учебного плана специальности.
Содержание в библиотечном фонде основной учебной литературы по дисциплинам социально-гуманитарного профиля в формате печатных изданий, изданную за последние пять лет; по естественным, техническим, сельскохозяйственным дисциплинам – за последние десять лет

159
Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен жарақтандырылуы
160
Бір білім алушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығындардың (шығыстардың) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына жоғары білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
161
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы;
педагогикалық мамандықтар үшін педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі, және/немесе бастауыш, және/немесе негізгі және/немесе жалпы орта, және/немесе техникалық және кәсіптік, және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен шарттардың болуы
162
Білім алушылар үшін  медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
163
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
164
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламалары
«Магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан
кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру
ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
165
Оқу жұмыс жоспарының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
166
Сұратылып отырған мамандыққа және жіктеуішке сәйкес жоғары білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыру
167
Магистратура мамандығының білім беру ұйымының ғылыми зерттеу тақырып бақыттарына сәйкестігі
168
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне,  Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдардан басқаларында тиісті даярлау бағыттары бойынша ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы
169
Тиісті мамандық бойынша осы жұмыс орны өзі үшін негізгі болып табылатын бір ғылым докторының немесе екі ғылым кандидатының немесе екі философия (PhD) докторының болуы; «Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобы үшін – бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болуы

159
Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования
160
Соответствие минимальных расходов (затрат) на одного обучающегося на платной основе размеру образовательного гранта или государственного образовательного заказа уровню затрат, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год
161
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе для педагогических специальностей - наличие договоров по базам педагогической практики с организациями дошкольного, и/или начального, и/или основного и/или общего среднего, и/или технического и профессионального, и/или послесреднего образования
162
Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
163
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
164
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
Профессиональные учебные программы послевузовского образования:
Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского образования с присуждением степени «магистр»:
165
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
166
Реализация учебных программ высшего образования в соответствии с запрашиваемой специальностью и классификатором
167
Соответствие специальности магистратуры темам научных исследований организации образования
168
Наличие соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки, кроме организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
169
Наличие одного доктора наук или двух кандидатов наук или двух докторов философии (PhD), по соответствующей специальности или по соответствующему профилю специальности, для которых основным местом работы является лицензиат;
наличие одного доктора наук или одного кандидата наук или доктора философии (PhD) по соответствующей специальности – для группы специальностей «Военное дело и безопасность»

170
Оқу жұмыс жоспарындағы пәндерге сәйкес оқытушылардың болуы, соның ішінде оқытушылардың білімі, ғылыми дәрежесі және ғылыми атақтары жүргізетін пән бейініне сәйкес болуы. Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жалпы оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылар үлесі кемінде 70 %;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жалпы оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері, сондай-ақ  құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне  ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жалпы оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері немесе ғылыми атақтары бар, немесе әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес, немесе аға әділет кеңесшісі сыныптық шенінен төмен емес оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %

170
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами рабочего учебного плана, в том числе соответствие образования, ученых степеней и ученых званий (при наличии) преподавателей профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с учеными степенями и учеными званиями от общего числа преподавателей не менее 70 %;
для группы специальностей «Искусство» доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с учеными степенями и учеными званиями, в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан от общего числа преподавателей не менее 60%;
для организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан – доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с учеными степенями и учеными званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, либо в классном чине не ниже старшего советника юстиции от общего числа преподавателей не менее 60 %

171
Тиісті бейіндегі ғылыми дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, білім және ғылым саласындағы уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және Томсон Рейтер (ISI Web of Knowledge, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттар базасының  деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие немесе Scopus компаниясының деректер базасына кіретін халықаралық ғылыми журналдарда соңғы 5 жылдағы ғылыми жарияланымдардың, магистрлік даярлық мамандығы бойынша оқулықтың немесе оқу құралдың авторы болып табылатын оқытушылардың немесе жетекші мамандардың магистранттарға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы
172
Білім беру ұйымының ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттарға сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы
173
Оқу жұмыс жоспарына сәйкес сұратылып отырған мамандық бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
174
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
175
Бір білім алушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығындардың (шығыстардың) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына жоғары білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
176
Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы
177
Магистранттардың практикадан өту үшін отандық ұйымдармен келісілген шарттардың және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттардың (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа) болуы
178
Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
179
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімнің кәсіптік
оқу бағдарламаларын іске асыратын (резидентура)
білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:

171
Осуществление научного руководства магистрантам ведущими специалистами, преподавателями, имеющими ученую степень соответствующей профилю запрашиваемой специальности, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций за последние пять лет в рекомендованных уполномоченным органом в сфере образования и науки отечественных научных журналах и в международных научных изданиях, имеющих по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (ISI WebofKnowledge, ThomsonReuters) ненулевой импакт-фактор, или входящими в базу данных компании Scopus, а также учебника либо учебного пособия
172
Наличие у организации образования финансируемых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с договором с организациями и предприятиями
173
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемой специальности в соответствии с рабочим учебным планом
174
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
175
Соответствие минимальных расходов (затрат) на одного обучающегося на платной основе размеру образовательного гранта или государственного образовательного заказа уровню затрат, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год
176
Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования, библиотекой
177
Наличие договоров на прохождение магистрантами практики заключенных с отечественными организациями и договоров на прохождение зарубежной научной стажировки (кроме организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан)
178
Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
179
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского медицинского образования (резидентуры):

180
Сұратылып отырған мамандық бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандартына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарының болуы
181
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық, кемінде бес жыл клиникалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдары, оқу құралдарының авторы болып табылатын даярлық бейіні бойынша кемінде осы жұмыс орны өздері үшін негізгі болып табылатын ғылыми дәрежелі екі маманның  немесе ғылыми дәрежелі бір маман және жоғары дәрігерлік санаты бар бір маманның болуы
182
Тиісті клиникалық мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-әдістемелік, клиникалық, материалдық-техникалық базаларының болуы
183
Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы
184
Тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
185
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен (ғылыми ұйымдарды қоспағанда) шарттың болуы
186
Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
187
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
188
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін
бере отырып, бағдарламалар бойынша жоғары білікті ғылыми және
ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша кәсіптік  оқу
бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына,
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру
ұйымдарының қызметі үшін:
189
Сұратылып отырған мамандық бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тиісті мамандықтың мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарының болуы

180
Наличие рабочего учебного плана согласно запрашиваемой специальности, разработанного в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования
181
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью или не менее одного специалиста с ученой степенью и одного специалиста имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, для которых основным местом работы является лицензиат и имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, клинической работы не менее пяти лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
182
Наличие специализированной научно-методической, клинической, материально-технической базы по соответствующим клиническим специальностям подготовки
183
Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования, библиотекой
184
Соответствие минимальных затрат на один год обучения слушателя уровню затрат, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
185
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики (за исключением научных организаций)
186
Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
187
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
188
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
Для деятельности организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, реализующих профессиональные учебные программы по подготовки научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам с присуждением степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю:
189
Наличие рабочего учебного плана согласно запрашиваемой специальности, разработанных в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования, типовым учебным планам соответствующей специальности, утвержденной уполномоченным органом в области образования

190
Ғылыми дәрежелері немесе ғылыми  атақтары бар, немесе әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес, немесе аға әділет кеңесшісі сыныптық шенінен төмен емес оқытушылардың үлесі – кемінде 100 %
191
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардағы еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың, оқу құралдарының авторы болып табылатын  әрбір ғылыми даярлау мамандығы бойынша кемінде осы жұмыс орны өзі үшін негізгі болып табылатын бір ғылым докторының болуы
192
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне,  Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа тиісті мамандық бойынша ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық келісімдердің болуы
193
Оқу жұмыс жоспарына сәйкес сұратылып отырған мамандық бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
194
Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты  интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы
195
Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
196
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
197
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, докторантура бағдарламалары бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау жөніндегі білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
198
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
199
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері (ғылым кандидаты, ғылым докторы, (PhD) философия докторы, бейіні бойынша докторы) және атақтары бар оқытушылардың үлесі – кемінде 100 %;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін, оның ішінде құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылыр үлесі – кемінде 100 %
200
Кемінде бір PhD философия докторы,  мамандықтың тиісті бейіні бойынша, кемінде бір ғылым докторы дәрежелі шетелдік ғалымдардың болуы
201
Сұратылып отырған мамандыққа және жіктеуішке сәйкес бакалавриат және магистратура оқу бағдарламаларын іске асыруы

190
Доля преподавателей с учеными степенями или учеными званиями, или в воинском (специальном) звании не ниже полковника, или в классном чине не ниже старшего советника юстиции не менее 100 %
191
Наличие не менее одного доктора наук, для которых основным местом работы является лицензиат, по каждой научной специальности подготовки, имеющего стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
192
Наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена по соответствующей специальности, кроме организаций образования, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
193
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемой специальности в соответствии с рабочим учебным планом
194
Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочими учебными планами и государственными общеобязательными стандартами образования, библиотекой
195
Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
196
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
197
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
Для деятельности организаций образования и научных организаций по подготовке научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам докторантуры с присуждением степени доктор философии (PhD) и доктор по профилю:
198
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
199
Доля преподавателей с учеными степенями и учеными званиями от числа преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат не менее 100 %
Для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 100 %
200
Наличие зарубежных ученых со степенями: доктор философии (PhD) – не менее одного и доктор по профилю по соответствующей специальности – не менее одного
201
Реализация учебных программ бакалавриата и магистратуры в соответствии с запрашиваемой специальностью и классификатором

206
Докторанттардың практикадан өту үшін отандық ұйымдармен келісілген шарттардың және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттардың болуы
207
Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсету, сондай-ақ оқу ғимараттарында медицина пунктінің болуы
208
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
209
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің (аудитория қоры, оқу, мамандандырылған және ғылыми зертханалар) болуы
Жоғары білім беру, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгі қағидаларына, Білім алушыларды білім беру
ұйымдарының үлгілері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау
қағидаларына, Білім беру ұйымдарында білім алушыларға
академиялық демалыстар беру қағидаларына сәйкестігі
210
Қабылдау және апелляциялық комиссияларды құру туралы бұйрықтың болуы

206
Наличие договоров на прохождение докторантами практики заключенных с отечественными организациями и договоров на прохождение зарубежной научной стажировки
207
Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах
208
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
209
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов обеспечивающих качество образовательных услуг (аудиторный фонд, учебные, специализированные и научные лаборатории)
Соответствие Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, послевузовского образования, Правилам перевода и восстановления обучающихся по типам организаций образования
210
Наличие Приказа о создании приемной и апелляционной комиссий

211
Оқу нысандары бойынша оқуға түсушілердің өтініштерін тіркеу журналының болуы
212
Бакалавриат бағдарламасы бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің (білім беру ұйымына оқуға қабылдау туралы өтініш, білімі туралы құжаттың түпнұсқасы, 086-У нысанындағы медициналық анықтама, 3х4 көлеміндегі 2 фотосурет, кешенді тестілеу сертификаты немесе ҰБТ нәтижелері туралы  сертификат, жеке куәлігінің көшірмесі) болуы
213
Магистратура бағдарламасы бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің (ұйым басшысының атына өтініш;
жоғары білім туралы құжаттың көшірмесі;
интернатураны бітіргені туралы куәлік (резидентураға түсу үшін);
ет тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификат;
кадрлар есебі бойынша жеке іс парағы және еңбек қызметін растайтын құжат (еңбек өтілі бар тұлғалар үшін);
3x4 см. көлеміндегі алты фотосурет;
086-У нысанындағы медициналық анықтама;
жеке куәлігінің көшірмесі;
ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болса) болуы

211
Наличие Журнала регистрации заявлений от поступающих по формам обучения
212
Наличие личных дел поступающих по программам бакалавриата (заявление о приеме на обучение в организацию образования, подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме №086-У, 2 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах ЕНТ, копия удостоверения личности)
213
Наличие личных дел поступающих по программам магистратуры (заявление на имя руководителя организации; копия документа о высшем образовании; свидетельство об окончании интернатуры (для поступления в резидентуру); сертификата о сдаче теста по иностраному языку; личный листок по учету кадров и документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж); шесть фотографий размером 3x4 сантиметров; медицинскую справку формы 086-У; копию удостоверения личности; список научных и научно-методических работ (в случае их наличия))

214
Докторантура бағдарламасы бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің (ұйым басшысының атына өтініш;
болжанған отандық немесе шетелдік ғылыми консультанттармен келісілген жоспарланған диссертациялық зерттеулер негіздемесі;
жеке куәлігінің көшірмесі; білімі туралы құжаттың көшірмесі;
шет тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификаттың көшірмесі;
ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болса);
3x4 см. көлеміндегі алты фотосурет;
086-У нысанындағы медициналық анықтама; кадрлар есебі бойынша жеке іс парағы және еңбек қызметін растайтын құжат (еңбек өтілі бар тұлғалар үшін) болуы

214
Наличие личных дел поступающих по программам докторантуры (заявление на имя руководителя организации; обоснование планируемого диссертационного исследования, согласованное с предполагаемым отечественным или зарубежным научным консультантом; копию удостоверения личности; копию документа об образовании; сертификата о сдаче теста по иностранному языку; список научных и научно-методических работ (в случае их наличия); шесть фотографий размером 3x4 сантиметров; медицинскую справку формы 086-У; личный листок по учету кадров и документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж))

215
Шығармашылық (түсу) емтихандарды жүргізу үшін бекітілген бағдарламалар мен емтихан материалдарының болуы
216
Қабылдау және апелляциялық комиссиялар отырыстары хаттамаларының болуы
217
Емтихан парақтарының, кешенді тестілеудің жауап парақтарының, түсу емтихандарының (сұхбаттасу) нәтижелері бойынша ведомостың болуы
218
Білім алушылардың қатарына қабылданғаны туралы бұйрықтың болуы
219
Білім алушылардың ауыстыру және қайта қабылдау туралы тіркелген өтініштерінің болуы
220
Білім алушыларды ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде олардың өткен академиялық кезеңдерде оқыған оқу жұмыс жоспарларының пәндерінде академиялық айырмашылықтың болуы
221
Ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде транскрипттің немесе білім алуды аяқтамаған тұлғаларға берілетін анықтаманың болуы
222
Білім алушы шетелдік білім беру ұйымынан ауыстырылған немесе қайта қабылданған кезде меңгерілген оқу бағдарламалары туралы (академиялық анықтама, транскрипт), сондай-ақ белгіленген тәртіппен нострификациялау рәсімінен өткен білім берудің алдыңғы деңгейін аяқтағаны туралы құжаттың болуы
223
Ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде білім алушының академиялық айырмашылықты жойғанын растау
224
Бір білім беру ұйымында бір мамандықтан екіншісіне немесе оқудың бір нысанынан екіншісіне ауысу туралы бұйрықтың болуы
225
Басқа білім беру ұйымынан ауысу кезінде сабақтарға қатысуға жіберу, оқу жоспарындағы айырмашылықты тапсыру туралы бұйрықтың болуы
226
Білім алушының бұрын оқыған ЖОО-дан жеке іс қағаздарын алғаннан кейін шығарылған білім беру ұйымының білім алушылары қатарына қабылдау туралы бұйрықтың болуы
227
Білім алушылар қатарына қайта қабылдау туралы өтінішінің болуы
228
Оқу жоспарындағы пәндер айырмашылығын жою тәртібі мен мерзімін көрсету арқылы білім алушылар қатарына қайта қабылдау туралы бұйрықтың болуы
229
Білім алушының қабылдаушы білім беру ұйымының жазбаша сұранысы негізінде жіберілген жеке іс қағаздарының болуы
230
Білім беру ұйымы басшысының атына өтініштің және оқуды уақытша үзуінің негіздемесін растайтын ДКК-ның  медициналық анықтамасының (академиялық демалыс) болуы
231
Білім беру ұйымы басшысының білім алушыға басталу және аяқталу мерзімін көрсете отырып, академиялық демалыс беру туралы бұйрығының болуы

215
Наличие утвержденных программ и экзаменационных материалов для проведения творческих (вступительных) экзаменов
216
Наличие протоколов заседаний приемной и апелляционной комиссий
217
Наличие экзаменационных листов, листов ответов комплексного тестирования, ведомостей по результатам вступительных экзаменов (собеседования)
218
Наличие приказа о зачислении в состав обучающихся
219
Наличие зарегистрированных заявлений обучающихся о переводе и восстановлении
220
Наличие академической разницы в дисциплинах рабочих учебных планов, изученных за предыдущие академические периоды при переводе и восстановлении
221
Наличие транскрипта или справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование при переводе и восстановлении
222
Наличие при переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования документа об освоенных учебных программах (академическая справка, транскрипт), а также о завершении предыдущего уровня образования, нострифицированный в установленном порядке
223
Подтверждение ликвидации академической разницы при переводе или восстановлении обучающегося
224
Наличие приказа о переводе с одной специальности на другую или с одной формы обучения на другую в одной организации образования
225
Наличие приказа о допуске к учебным занятиям, сдаче разницы в учебном плане при переводе из другой организации образования
226
Наличие приказа о зачислении в число обучающихся организации образования, изданного после получения личного дела обучающегося из организации образования, где он ранее обучался
227
Наличие личного заявления на восстановление в число обучающегося
228
Наличие приказа о восстановлении в число обучающегося с указанием порядка и сроков ликвидации разницы в дисциплинах учебного плана
229
Наличие личного дела обучающегося, высланного на основании письменного запроса принимающей организации образования
230
Наличие заявления на имя руководителя организации образования и медицинской справки врачебно-консультационной комиссии (ВКК), подтверждающей обоснованность временного прерывания обучения (академический отпуск)
231
Наличие приказа руководителя организации образования о предоставлении обучающемуся академического отпуска с указанием сроков начала и окончания

232
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру гранты бойынша білім алушыға академиялық демалыс беру туралы бұйрықтың көшірмесін білім саласындағы уәкілетті органға немесе салалық министрлікке; жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдарға жолдағаны туралы пошта хабарламасының болуы
233
Білім беру ұйымы басшысының атына жазылған академиялық демалыстан шығу туралы өтініштің және ауруына байланысты академиялық демалыста жүрген білім алушының осы мамандық бойынша оқуын жалғастыру мүмкіндігі туралы қорытындымен қоса науқасты қараған денсаулық сақтау ұйымынан денсаулық жағдайы туралы ДКК анықтамасының болуы

232
Наличие почтового уведомления о направлении копии приказа по предоставлению академического отпуска обучающемуся по образовательному гранту, финансируемому из республиканского бюджета, в уполномоченный орган в области образования или соответствующее отраслевое министерство; финансируемому из местного бюджета – в местные исполнительные органы в области образования
233
Наличие заявления о выходе из академического отпуска на имя руководителя организации образования и справки ВКК о состоянии здоровья из лечебной организации, наблюдавшей больного, с заключением о возможности продолжения обучения по данной специальности – при нахождении обучающегося в академическом отпуске в связи с болезнью

234
Мамандығы, курсы және тобы көрсетілген білім алушының академиялық демалыстан шығуы туралы бұйрықтың болуы
235
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру гранты бойынша білім алушының академиялық демалыстан шығуы туралы бұйрықтың көшірмесін білім саласындағы уәкілетті органға немесе тиісті салалық министрлікке; жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымының басшысы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдарға жолдағаны туралы пошта хабарламасының болуы

234
Наличие приказа о выходе обучающегося из академического отпуска с указанием специальности, курса и группы
235
Наличие почтового уведомления о направлении копии приказа по выходу из академического отпуска обучающегося по образовательному гранту, финансируемому из республиканского бюджета, в уполномоченный орган в области образования или соответствующее отраслевое министерство; финансируемому из местного бюджета – в местные исполнительные органы в области образования