Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 664 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 қыркүйекте № 12008 болып тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 3-тармағы 55-31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
________________ Т. Балықбаев
2015 жылғы 5 тамыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 мамырдағы
№ 664 бұйрығымен
бекітілді
Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау қағидалары

Об утверждении Правил определения уполномоченной организации по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 664. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2015 года № 12008.
В соответствии с подпунктом 55-31) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения уполномоченной организации по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
______________ Т. Балыкбаев
3 августа 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 мая 2015 года № 664
Правила
определения уполномоченной организации по освидетельствованию
организаций образования, осуществляющих подготовку
(переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского
транспорта, морских учебно-тренажерных центров

1. Осы Теңіз көлігі мамандарын дайындауды (қайта дайындауды) және біліктіліктерін арттыруды жүзеге асыратын білім ұйымдарын, теңіз оқу-жаттығу орталығын куәландыру бойынша уәкілетті ұйыммен анықтау ережесі және оларға талаптар "Сауда мақсатындағы теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабы 3-тармағының 55-31 тармақшасына сәйкес әзірленген және Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымды (бұдан әрі – білім ұйымдары) айқындау тәртібін белгілейді.
2. Заңның 4-бабы 3-тармағының 55-7) тармақшасына сәйкес танылған шетелдік сыныптау ұйымы сауда мақсатындағы теңізде жүзу саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымның білім беру ұйымдарын, теңіз оқу-тренажер орталықтарын 2010 жылғы түзетулермен бірге Теңізшілерді даярлау мен оларға диплом беру және вахтада тұру туралы 1978 жылғы халықаралық конвенцияға (бұдан әрі – Конвенция) талаптарына сәйкестігін айқындау туралы келесі құжаттарды қоса сұрату жібереді,
1) Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыруды жүргізетін процедураларды сипаттайтын құжаттар;
2) жоғары теңіз кәсіптік, техникалық білімі бар, Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру саласында үш жылдан кем емес жұмыс өтілі бар мамандар тізімі;
3) Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру саласындағы мамандардың жұмыс өтілін растау;
4) Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жүргізген мемлекеттер теңіз әкімшіліктерінен ұсыным хаты.
3. Уәкілетті орган сұратуды алғаннан кейін жиырма күнтізбелік күн ішінде ұсынылған құжаттарды талдайды және өкілеттікті беру туралы келісім жасайды.

1. Настоящие Правила определения уполномоченной организации по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров разработаны в соответствии с подпунктом 55-31) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (далее – Закон) и устанавливают порядок определения уполномоченной организации по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта (далее - организации образования), морских учебно-тренажерных центров.
2. Иностранное классификационное общество, признанное в соответствии с подпунктом 55-7) пункта 3 статьи 4 Закона направляет запрос в уполномоченный орган в сфере торгового мореплавания (далее – уполномоченный орган) об определении его уполномоченной организацией по проведению освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров на предмет соответствия организаций образования, морских учебно-тренажерных центров требованиям Международной конвенции по подготовке и дипломировании моряков и несении вахты, 1978 года с поправками 2010 года (далее – Конвенция) с приложением следующих документов:
1) документы, описывающие процедуру проведения освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров;
2) список специалистов, имеющих высшее морское профессиональное, техническое образование, опыт их работы не менее трех лет в области освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров;
3) подтверждение опыта работы специалистов в области освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров;
4) рекомендательные письма от морских администраций государств, в которых проводились освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров.
3. Уполномоченный орган в течение двадцати рабочих дней со дня получения запроса проводит анализ представленных документов и заключает соглашение о делегировании полномочий.

4. Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымдар туралы ақпарат бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылады, сондай-ақ шешім және келісім көшірмелерін қоса тіркеп Халықаралық теңіз ұйымына жолданады.

4. Информация об уполномоченных организациях по проведению освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров в течение пяти календарных дней размещается на официальном сайте уполномоченного органа, а также с приложением копий решения и соглашений направляется в Международную морскую организацию.