Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының міндеттемелерін өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 4-5/576 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қыркүйекте № 12034 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының міндеттемелерін өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы " "
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 4-5/576 бұйрығымен бекітілген
Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының міндеттемелерін өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының (бұдан әрі – қор) міндеттемелерін өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалары) "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 18) тармақшасына сәйкес әзірленді және мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының міндеттемелерін өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалар кестесі – кепілді төлемдер мөлшерлерін айқындау үшін қажетті және сапасына сәйкес белгілі бір кезеңге қор белгілеген мақтаның құнын қамтитын құжат;

Об утверждении Правил погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 4-5/576. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2015 года № 12034. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли",ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
"__" _______________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 4-5/576
Правила
погашения обязательств фондами гарантирования исполнения
обязательств по хлопковым распискам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" и определяют порядок погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам (далее – фонд).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) таблица цен – документ, необходимый для определения размеров гарантийных выплат и содержащий установленную фондом стоимость хлопка на определенный период в соответствии с его качеством;

2) еңсерілмес күш – форс-мажорлық жағдайлар: тараптардың болжауға және болдырмауға күші жетпейтін дүлей зілзалалар, табиғи және техногендік сипаттағы авариялар;
3) кепілді жағдай – қатысушы сақтауға қабылдаған шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісінің басталғаны;
4) қатысу шарты – қор мен қатысушы арасында жасалатын шарт, соның негізінде соңғысы мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысады;
5) қатысушы – онымен қор қатысу шартын жасасқан және ол шарт қолданыстағы мақта өңдеу ұйымы;
6) мақта қолхатын ұстаушы – мақта өңдеу ұйымына шиттi мақтаны сақтауға және (немесе) бастапқы өңдеуге; мақта талшығын және мақта тұқымын сақтауға өткiзген мақта иесi; мақта қолхатында индоссамент жасалған жағдайларда – индоссат.
2. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының міндеттемелерін өтеу тәртібі
3. Кепілді жағдай туындаған кезде өз қатысушыларының міндеттемелері бойынша субсидиарлық жауапкершілік көтеретін қор мақта қолхатын ұстаушыға осы Қағидалардың 17 және 18-тармақтарына сәйкес есептелген қорға қатысушы бермеген мақтаның құнын ақшалай төлейді.
4. Қор кепілдігінің қолданылу мерзімі мақта қолхатында көрсетіледі. Егер мақта қолхатында кепілдік мерзімі көрсетілмесе, онда кепілдіктің қолданылу мерзімі қор мақта қолхатына жазба жасаған күннен бастап он екі айды құрайтын болады.
5. Осы қорға қатысушылар болып табылмайтын мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерінің орындалуына қор кепілдік бермейді.
6. Мақта қолхатын ұстаушылар болып табылатын, қордың кепілдігін алған адамдарға қатысушылардың мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерін өтеуді қор осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
7. Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, мақта қолхатын ұстаушы кепілді жағдай туындаған кезде қорға кепілді төлемді алу үшін жүгінеді.
Егер мақта қолхаты бойынша қордың кепілдік берген мерзім бітпеген жағдайда, мақтаны кепілдікке қойылған мақта саудасынан сатып алған мақта иелері немесе олардың уәкілетті өкілі (сенімхат негізінде) төлемді алу үшін қорға жүгіне алады.
8. Кепілді төлемді алу үшін қорға:
1) кепілді төлемді алу туралы талаппен еркін нысандағы өтініш;
2) мақта қолхатының немесе сауда-саттық нәтижелері туралы құжаттың және кепіл куәлігінің көшірмелері.
Қор талаптарды қанағаттандыру туралы шешім қабылдаған жағдайда жоғарыда көрсетілген құжаттардың түпнұсқалары ұсынылады;

2) непреодолимая сила – форс-мажорные обстоятельства: стихийные бедствия, аварии природного и техногенного характера, которые стороны не в силах предвидеть и предотвратить;
3) гарантийный случай – наступление факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна, принятых на хранение участником;
4) договор участия – договор, заключаемый между фондом и участником, на основе которого последний участвует в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
5) участник – хлопкоперерабатывающая организация, с которой фондом заключен и действует договор участия;
6) держатель хлопковой расписки – владелец хлопка, передавший хлопкоперерабатывающей организации хлопок-сырец на хранение и (или) первичную переработку; хлопок-волокно и семена хлопчатника – на хранение, в случаях совершения на хлопковой расписке индоссамента – индоссат.
2. Порядок погашения обязательств фондами
гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам
3. При наступлении гарантийного случая фонд, несущий субсидиарную ответственность по обязательствам своих участников, выплачивает держателю хлопковой расписки деньгами стоимость не выданного участником фонда хлопка, рассчитанную в соответствии с пунктами 17 и 18 настоящих Правил.
4. Срок действия гарантий фонда указывается в хлопковой расписке. Если срок гарантии в хлопковой расписке не указан, то срок действия гарантии будет составлять двенадцать месяцев с даты совершения фондом надписи на хлопковой расписке.
5. Фонд не гарантирует исполнение обязательств по хлопковым распискам хлопкоперерабатывающих организаций, не являющихся участниками данного фонда.
6. Погашение обязательств по хлопковым распискам участников осуществляется фондом в соответствии с настоящими Правилами лицам, являющимся держателями хлопковой расписки, получившим гарантирование фонда.
7. При наступлении гарантийного случая держатель хлопковой расписки обращается в фонд для получения гарантийной выплаты, за исключением случая, предусмотренного пунктом 5 настоящих Правил.
Для получения гарантийной выплаты в фонд могут обратиться владельцы хлопка либо их уполномоченный представитель (на основании доверенности), которые его приобрели на торгах заложенного хлопка в случае, если не истекли сроки гарантирования фондом по хлопковой расписке.
8. Для получения гарантийной выплаты в фонд представляются:
1) заявление в произвольной форме с требованием о получении гарантийной выплаты;
2) копии хлопковой расписки или документа о результатах торгов и залогового свидетельства.
В случае принятия решения фондом об удовлетворении требования представляются оригиналы вышеуказанных документов;

3) мақта қолхатын ұстаушының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына жазған өтінішінің (шағымының) көшірмесі және осы өтініш (шағым) бойынша қатысушыны тексеру нәтижелері бойынша мақта саласындағы мемлекеттік инспектор толтырған актінің көшірмесі. Осы тармақшада көрсетілген құжаттар қатысушыға уақытша басқаруды енгізген кезде берілмейді;
4) егер мақта қолхатын ұстаушы жеке тұлға болып табылса – жеке куәлiгiнiң (паспортының) көшiрмесi, ал егер заңды тұлға болып табылса – мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң* немесе анықтаманың көшiрмесi ұсынылады.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
9. Қор 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде мақта қолхатын ұстаушының талабын қарайды және оны қанағаттандыру не одан бас тарту туралы шешім шығарады. Қатысушыны уақытша басқаруды енгізген кезеңде мақта қолхатын ұстаушының талабын қарау кезінде қанағаттандыру не бас тарту туралы шешімді қор сақтаулы мақтаға уақытша әкімшілік түгендеу жүргізгеннен кейін шығарады. Талаптарды қарауға кепілді жағдайдың туындауына жол берген қатысушы тартылады.
10. Қор кепілді төлемді жүзеге асыру туралы талапты қанағаттандырудан:
1) кепілді жағдай туындамаған;
2) кепілді жағдайдың болуы еңсерілмес күштен туындаған жағдайда;
3) мақта қолхатын ұстаушының талабын қанағаттандыру және қатысушыдан берешекті өндіріп алу туралы сот шешімі болған;
4) мақта қолхатын ұстаушы қордың мақта қолхаты бойынша міндеттемелерді орындауы жөніндегі кепілдігінің қолданылу мерзімі өткеннен кейін жүгінген;
5) егер талапты қарау мерзімі ішінде қатысушы мақта қолхаты (кепілдік немесе қоймалық куәліктер) бойынша өз міндеттемелерін орындаған;
6) мақта қолхатында жазба жасалған күн, лауазымды адамның қолы және қордың мөртабаны көрсетіліп, қордың осы мақта қолхатына кепілдік беруі туралы мәліметтер қамтылған жазба болмаған;
7) кепіл туралы мәліметі жоқ мақта қолхатының тек қоймалық куәлігін ғана көрсеткен жағдайларда бас тартады.
11. Қатысушыдан берешекті өндіріп алу мақсатында мақта қолхаттарын ұстаушылардың сотқа жүгінуі сот шешімі шыққанға дейін кепілді төлемді жүзеге асыру туралы талаптарды қарауды тоқтата тұру үшін негіз болып табылады. Мақта қолхаттарын ұстаушылар мақта қолхатын ұстаушының талабынан бас тартқаны туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін кепілді төлемді алу үшін қорға жүгіне алады.

3) копия обращения (жалобы) держателя хлопковой расписки в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы и копия акта, составленного государственным инспектором хлопковой отрасли по результатам проверки участника по данному обращению (жалобе). Документы, указанные в настоящем подпункте, не представляются при введении временного управления участника;
4) если держатель хлопковой расписки является физическим лицом – копия удостоверения личности (паспорта), а если юридическим лицом - копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации).
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
9. Фонд в течение 30 (тридцать) календарных дней рассматривает требование держателя хлопковой расписки и выносит решение об его удовлетворении либо отказе. При рассмотрении требования держателя хлопковой расписки в период введения временного управления участника решение об удовлетворении либо отказе выносится фондом после проведения временной администрацией инвентаризации хранящегося хлопка. К рассмотрению требований привлекается участник, допустивший наступление гарантийного случая.
10. Фонд отказывает в удовлетворении требования об осуществлении гарантийной выплаты в случаях:
1) ненаступления гарантийного случая;
2) когда наступление гарантийного случая вызвано непреодолимой силой;
3) наличия решения суда об удовлетворении требования держателя хлопковой расписки и взыскании задолженности с участника;
4) обращения держателя хлопковой расписки после истечения срока действия гарантии фонда по исполнению обязательств по хлопковой расписке;
5) если в течение срока рассмотрения требования участник выполнил свои обязательства по хлопковой расписке (залоговому или складскому свидетельствам);
6) отсутствия на хлопковой расписке надписи, содержащей сведения о гарантировании фондом данной хлопковой расписки с указанием даты совершения надписи, подписи должностного лица и оттиска печати фонда;
7) предъявления только складского свидетельства хлопковой расписки, не содержащего сведения о залоге.
11. Обращение держателей хлопковых расписок в суд, с целью взыскания задолженности с участника, является основанием для приостановления рассмотрения требований об осуществлении гарантийной выплаты до вынесения решения суда. Держатели хлопковых расписок после вступления в законную силу решения суда об отказе требования держателя хлопковой расписки могут обратиться в фонд для получения гарантийной выплаты.

12. Міндеттемелердің орындалмауына жол берген қатысушыны уақытша басқаруды енгізу, қатысушыны қайта ұйымдастыру, қатысушыны мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесінен шығарып тастау қордың мақта қолхатын ұстаушылардың талаптарын қанағаттандырудан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды.
13. Қор мақта қолхатын ұстаушының талабын қанағаттандыру туралы шешім қабылдаған жағдайда қор шешім шығарылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мақта қолхатын ұстаушыға кепілді төлемді жүргізеді.
14. Кепілді төлем мөлшерімен келіспеген жағдайда мақта қолхатын ұстаушы қордың шешіміне шағым жасау үшін сотқа жүгінеді.
15. Мақта қолхатын ұстаушыға қатысушы мақта қолхатын көрсеткенде бермеген мақта көлемінің ғана құны қайтарылады.
16. Қор жыл сайын өз кепілдіктері қолданылуының бүкіл кезеңіне мақтаға арналған бағалар кестесін бекітеді, сол бойынша кепілді төлемдер жүргізіледі. Қор бағалар кестесіне өзгерістер енгізе алады, бірақ бұрын берілген кепілдіктерге қордың кепілдік беру сәтінде қолданыста болған бағалар кестесі бойынша есептік баға қолданылады. Бағалар кестесін қор мақта нарығында қалыптасқан бағаларды ескере отырып бекітеді және халықаралық мақта биржаларының ресми жарияланған баға белгілеулері назарға алынуы мүмкін.
17. Кепілді төлем мақта қолхатын ұстаушыға берілмеген мақта көлемінің көрсеткіштері мен қор бекіткен бағалар кестесі бойынша бір тонна мақта құнының туындысы ретінде айқындалады.
18. Мақта қолхатын ұстаушының қатысушы алдында мақтаны сақтау бойынша берешегі болған жағдайларда кепілді төлемнен мақтаны сақтау бойынша берешектің сомасы шегеріледі.
19. Кепілді төлем теңгемен жүзеге асырылады. Кепілді төлем қор мен мақта қолхатын ұстаушының өзара келісімі бойынша мақтамен жүзеге асырылуы мүмкін.
20. Қор мақта қолхатын ұстаушыға кепілдік төлемді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерін орындағаннан кейін соңғысы оған тапсыру жазбасын жазу арқылы оны дереу қордың пайдасына қорға береді.
21. Мақта иесі кепілдікке қойылған мақта саудасының нәтижелері туралы құжаттар бойынша сауда нәтижелері бойынша тұтынушының құқықтарын беру арқылы қорға мақтаға меншік құқығын береді және қор қатысушыға кредит беруші құқығына ие болады.

12. Не являются основанием для отказа фондом в удовлетворении требований держателей хлопковой расписки введение временного управления участником, допустившим неисполнение обязательств, реорганизация участника, исключение участника из системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
13. В случае принятия решения фондом об удовлетворении требования держателя хлопковой расписки фонд производит держателю хлопковой расписки гарантийную выплату в течение 10 (десять) рабочих дней со дня вынесения решения.
14. В случае несогласия с размером гарантийной выплаты держатель хлопковой расписки обращается в суд для обжалования решения фонда.
15. Держателю хлопковой расписки возмещается стоимость только того объема хлопка, который не был выдан участником при предъявлении хлопковой расписки.
16. Фонд ежегодно на весь период действия своих гарантий утверждает таблицу цен на хлопок, по которой производятся гарантийные выплаты. Фонд может вносить изменения в таблицу цен, но к ранее выданным гарантиям применяется учетная цена по таблице цен, действовавшей на момент выдачи гарантии фонда. Таблица цен утверждается фондом с учетом цен, сложившихся на рынке хлопка и могут приниматься во внимание официально опубликованные котировки международных хлопковых бирж.
17. Гарантийная выплата определяется как произведение показателей объема хлопка, не выданной держателю хлопковой расписки и стоимости одной тонны хлопка по таблице цен, утвержденной фондом.
18. В случаях, когда имеется задолженность держателя хлопковой расписки перед участником по хранению хлопка, из гарантийной выплаты вычитается сумма задолженности по хранению хлопка.
19. Гарантийная выплата осуществляется в тенге. Гарантийная выплата по взаимному согласию фонда и держателя хлопковой расписки может быть осуществлена хлопком.
20. После исполнения обязательств фондом по осуществлению гарантийной выплаты держателю хлопковой расписки, последний посредством совершения на ней передаточной надписи незамедлительно уступает ее в пользу фонда.
21. Владелец хлопка по документам о результатах торгов заложенного хлопка передает права собственности на хлопок фонду путем передачи прав приобретателя по результатам торгов, и фонд вступает в права кредитора участника.