"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2014 жылғы 17 шілдедегі № 439 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 690 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 қыркүйекте № 12082 болып тіркелді
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қаупі төнген және туындаған кезде ақпаратты уақтылы тарату, жедел ақпаратты жинауды және өңдеуді жүйелендіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2014 жылғы 17 шілдедегі № 439 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9697 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
11-тарауды мынадай мазмұндағы «Күштер мен құралдарды әзірлікке келтіру туралы және күштер мен құралдарды төтенше жағдай аймағына жіберу туралы жедел ақпарат ұсыну» деген 3-параграфпен толықтырылсын:
«Параграф 3. Күштер мен құралдарды әзірлікке келтіру туралы және күштер мен құралдарды төтенше жағдай аймағына жіберу туралы жедел ақпарат ұсыну
94-1. Күштер мен құралдарды әзірлікке келтіру туралы және күштер мен құралдарды төтенше жағдай аймағына жіберу туралы жедел ақпарат ұсыну кезінде мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:
төтенше жағдай аймағы – төтенше жағдай қалыптасқан аумақ;
жедел штаб – авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге қатысатын азаматтық қорғау қызметтері мен құралымдарының іс-қимылдарын үйлестіру үшін төтенше жағдайларды жою басшысының шешімімен құрылған басқару органы;
облыстық жедел штабтың жұмыс органы – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының төтенше жағдайлар департаменттерінің Бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметі басқармасы;
республикалық жедел штабтың жұмыс органы – Төтенше жағдайлар комитетінің Дағдарыс жағдайларында басқару орталығы.
94-2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қаупі төнген және туындаған кезде аумақтарында осындай қатер туындаған облыстар, Астана және Алматы қалалары ішкі істер департаменттерінің жедел кезекшілері облыстық жедел штабтың жұмыс органына осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес № 1 нысаны бойынша күштер мен құралдарды әзірлікке келтіру туралы №_ мәлімдеме ұсынады.

О внесении дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 439 "Об утверждении Правил организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 690. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 18 сентября 2015 года № 12082
В целях обеспечения своевременности передачи информации при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера, систематизации сбора и обработки оперативной информации ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 439 «Об утверждении Правил организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9697), следующие дополнения:
в Правилах организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
главу 11 дополнить параграфом 3 «Представление оперативной информации о приведении в готовность сил и средств и о направлении сил и средств в зону чрезвычайной ситуации» следующего содержания:
«Параграф 3. Представление оперативной информации о приведении в готовность сил и средств и о направлении сил и средств в зону чрезвычайной ситуации
94-1. В представлении оперативной информации о приведении в готовность сил и средств и о направлении сил и средств в зону чрезвычайной ситуации используются следующие основные понятия:
зона чрезвычайной ситуации – территория, на которой сложилась чрезвычайная ситуация;
оперативный штаб – орган управления, создаваемый по решению руководителя ликвидации чрезвычайных ситуации для координации действий служб и формирований гражданской защиты, участвующих в проведении аварийно-спасательных и неотложных работ;
рабочий орган областного оперативного штаба - Управление единой дежурно-диспетчерской службы Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана и Алматы;
рабочий орган республиканского оперативного штаба – Центр управления в кризисных ситуациях Комитета по чрезвычайным ситуациям.
94-2. При угрозе возникновения чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера оперативные дежурные Департаментов внутренних дел областей, городов Астана и Алматы, на территории которых возникла такая угроза, представляют в рабочий орган областного оперативного штаба донесение по форме № 1 Донесение № __ о приведении в готовность сил и средств согласно приложению 19 к настоящим Правилам.

94-3. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай туындаған кезде аумақтарында төтенше жағдай туындаған облыстар, Астана және Алматы қалалары ішкі істер департаменттерінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы өңірлік қолбасшылықтарының жедел кезекшілері облыстық жедел штабтың жұмыс органына осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес № 2 нысаны бойынша күштер мен құралдарды төтенше жағдайлар аймағына жіберу туралы №_ мәлімдеме ұсынады.
94-4. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қаупі төнген және туындаған кезінде республикалық жедел штабтың сұрауы бойынша төтенше жағдайлар қаупі төну және туындау аумағынан тыс орналасқан облыстар, Астана және Алматы қалалары ішкі істер департаменттерінің жедел кезекшілері оның жұмыс органына № 1 және № 2 нысандар бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының жедел кезекшісі № 2 нысан бойынша мәлімдеме ұсынады.
94-5. № 1, 2 нысандар бойынша мәлімдеме кейіннен жазбаша растай отырып барлық қолданыстағы байланыс, құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз ету арналары мен жүйелері (түрлері) бойынша дереу беріледі.
94-6. № 2 нысан бойынша мәлімдеме одан әрі ахуалды нақтылай отырып, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу аяқтағанға дейін әр бір 4 сағат сайын, ал жағдайдың өзгеруі жағдайда дереу ұсынылады.
97-7. Мәлімдемелерде барлық әдеттегі, толық мәліметтер көрсетіледі.»;
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 19-қосымшасымен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі            Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 13 тамыздағы
№ 690 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарының жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
19-қосымша
№ 1 нысан
Күштер мен құралдарды әзірлікке келтіру туралы
№ __ мәлімдеме

94-3. При возникновении чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера оперативные дежурные департаментов внутренних дел областей, городов Астана и Алматы и региональных командований Национальной гвардии Республики Казахстан, на территории которых возникла чрезвычайная ситуация, представляют в рабочий орган областного оперативного штаба донесение по форме № 2 Донесение № __ о направлении сил и средств в зону чрезвычайной ситуации согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
94-4. По запросу республиканского оперативного штаба, при угрозе и возникновении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, оперативные дежурные департаментов внутренних дел областей, городов Астана и Алматы, дислоцированных вне зоны угрозы и возникновения чрезвычайной ситуации, представляют донесения в его рабочий орган по формам №№ 1 и 2, оперативный дежурный Главного командования Национальной Гвардии Республики Казахстан по форме № 2.
94-5. Донесение по формам №№ 1, 2 передаются незамедлительно по всем действующим каналам и системам (видам) связи, оповещения и информационного обеспечения, с последующим письменным подтверждением.
94-6. Донесение по форме № 2 в дальнейшем представляется через каждые 4 часа с уточнением обстановки и до окончания ведения аварийно-спасательных и неотложных работ, а в случае изменения ситуации - незамедлительно.
94-7. В донесениях отражаются все характерные, детальные сведения.»;
дополнить приложением 19 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әдiлет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции                  К. Касымов
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 августа 2015 года
№ 690
Приложение 19
к Правилам организации
деятельности Центров
оператвиного управления
и дежурных частей органов
внутрених дел
Республики Казахстан
Форма № 1
Донесение № ___
о приведении в готовность сил и средств

1. Ықтимал ТЖ түрі __________________________
2. Ықтимал оқиға орны
Облыс (қала) ______________________
Аудан _____________________________
Елді мекен ________________________
3. Бөлімше:
Бөлімшенің атауы
Орналастыру орны (мекен-жайы)
Жеке құрамның саны (адам)
4. Жарақтау:
Бөлімшенің атауы
Жарақтау түрі
Атауы
Саны
Азық-түлік (тәулік)
Жанар-жағармай материалдары, (мотосағат)
Арнайы киімдер, (дана)
Арнайы аяқ киімдер, (дана)
Қарапайым құрал-саймандар, (дана)
Шатырлар, (дана/сыйымдылығы)
Вагоншалар, (дана/сыйымдылығы)
Киіз үй (дана/сыйымдылығы)
Байланыс құраллдары, (дана)
6. Техника барлығы, ____ бірлік. оның ішінде:
Бөлімшенің атауы
Техника түрі
Атауы
Саны
Автокөлік, (бірлік)
Арнайы техника, (бірлік)
Жүзу құралдар (бірлік)
Мотопомпалар, (бірлік)
Дәнекерлеу агрегаттары, (бірлік)
Компрессорлар, (бірлік)
Дербес энергиямен жабдықтану көздері, (бірлік)
Дербес жылу энергиясы көздері, (бірлік)
7. Әзірлікке келтіру уақыты (сағат, мин.)
_________________________________________
8. Лауазымды тұлға, Т.А.Ә. (әзірлікке келтіру нұсқауын беруші)
____________________________________________________
9. Мәлімдемеге қол қойған адамның лауазымы, Т.А.Ә.
____________________________________________________
10. Мәлімдемені ұсынған күні мен уақыты
____________________________________________________
№ 2 нысан
Күштер мен құралдарды төтенше жағдай аймағына жіберу
туралы № __ мәлімдеме
1. ТЖ түрі __________________________
2. Бөлімше:
Бөлімшенің атауы
Орналастыру орны (мекен-жайы)
Жеке құрамның саны (адам)
3. Жарақтау:
Бөлімшенің атауы
Жарақтау түрі
Атауы
Саны
Азық-түлік (тәулік)
Жанар-жағармай материалдары, (мотосағат)
Арнайы киімдер, (дана)
Арнайы аяқ киімдер, (дана)
Қарапайым құрал-саймандар, (дана)
Шатырлар, (дана/сыйымдылығы)
Вагоншалар, (дана/сыйымдылығы)
Киіз үйлер (дана/сыйымдылығы)
Байланыс құралдары, (дана)
4. Техника барлығы, ____ бірлік, оның ішінде:
Бөлімшенің атауы
Техника түрі
Атауы
Саны
Автокөлік, (бірлік)
Арнайы техника, (бірлік)
Жүзу құралдар (бірлік)
Мотопомпалар, (бірлік)
Дәнекерлеу агрегаттары, (бірлік)
Компрессорлар, (бірлік)
Дербес энергиямен жабдықтау көздері, (бірлік)
Дербес жылу энергиясы көздері, (бірлік)
5. Қайда жіберіледі:
Бөлімшенің атауы
Жұмыс істеу орны (облыс, қала, аудан, елді мекен)
Жіберу күні мен уақыты (астаналық)
Көліктің түрі  (атауы)
Жүру бағыты (станция, елді мекен)
Нөмір (эшелон, ұшақ, лек)
Жолдағы уақыт (жоспарлы, уақыты)
Жолдағы нақты болу орын (облыс, қала, аудан, елді мекен)
Кешігу себебі

1. Вид возможной ЧС __________________________
2. Место возможного происшествия
Область (город) ______________________________
Район ________________________________________
Населенный пункт _____________________________
3. Подразделение:
Наименование подразделения
Место дислокации (адрес)
Количество личного состава (чел.)
4. Оснащение:
Наименование подразделения
Вид оснащения
Наименование
Количество
Продовольствие (суток)
Горюче-смазочные материалы, (моточасов)
Спецодежда, (шт.)
Спецобувь, (шт.)
Шансовые инструменты, (шт.)
Палатки, (шт/вместимость)
Вагончики, (шт/вместимость)
Юрты, (шт/вместимость)
Средства связи, (шт.)
6. Техника всего, ____ ед. в том числе:
Наименование подразделения
Виды техники
Наименование
Количество
Автотранспорт, (ед.)
Специальная техника, (ед.)
Плавательные средства, (ед.)
Мотопомпы, (ед.)
Сварочные агрегаты, (ед.)
Компрессоры, (ед.)
Автономные источники энергоснабжения, (ед.)
Автономные источники тепло энергии, (ед.)
7. Время приведения в готовность (час, мин.)
_________________________________________
8. Должностное лицо, Ф.И.О. (отдавшее указание на приведение в
готовность)
____________________________________________________
9. Должность, Ф.И.О. подписавшего донесение
____________________________________________________
10. Дата и время представления донесения
____________________________________________________
Форма № 2
Донесение № ___
о направлении сил и средств в зону чрезвычайной ситуации
1. Вид ЧС __________________________
2. Подразделение:
Наименование подразделения
Место дислокации (адрес)
Количество личного состава (чел.)
3. Оснащение:
Наименование подразделения
Вид оснащения
Наименование
Количество
Продовольствие (суток)
Горюче-смазочные материалы, (моточасов)
Спецодежда, (шт.)
Спецобувь, (шт.)
Шансовые инструменты, (шт.)
Палатки, (шт/вместимость)
Вагончики, (шт/вместимость)
Юрты, (шт/вместимость)
Средства связи, (шт.)
4. Техника всего, ____ ед. в том числе:
Наименование подразделения
Виды техники
Наименование
Количество
Автотранспорт, (ед.)
Специальная техника, (ед.)
Плавательные средства, (ед.)
Мотопомпы, (ед.)
Сварочные агрегаты, (ед.)
Компрессоры, (ед.)
Автономные источники энергоснабжения, (ед.)
Автономные источники тепло энергии, (ед.)
5. Куда направляется:
Наименование подразделения
Место проведения работ (область, город, район, населенный пункт)
Дата и время отправления, (астанинское)
Вид транспорта (наименование)
Маршрут следования (станция, населенный пункт)
Номер (эшелона, самолета, колонны)
Время в пути (плановое, время)
Место фактического нахождения в пути (область, город, район, населенный пункт)
Причины задержки

6. Келу пункті:
Бөлімшенің атауы
Келу күні мен уақыты, (астана уақытымен)
Уақытша орналасу орны (облыс, қала, аудан, елді мекен)
Жұмыс жүргізу ауданы (облыс, қала, аудан, елді мекен)
Жүргізілетін жұмыстың сиапттамасы
Кету күні мен уақыты (астана уақытымен)
7. Лауазымды тұлғаның Т.А.Ә. (ТЖ аймағына күштер мен құралдарды жіберуге нұсқау берген)
___________________________________________________________
8. Мәлімдемеге қол қойған адамның лауазымы, Т.А.Ә.
___________________________________________________________
9. Мәлімдемені ұсынған күні мен уақыты
___________________________________________________________

6. Пункт прибытия:
Наименование подразделения
Дата и время прибытия, (время астанинское)
Место временной дислокации (область, город, район, населенный пункт)
Район проведения работ (область, город, район, населенный пункт)
Характер проводимых работ
Дата и время убытия (время астанинское)
7. Должностное лицо Ф.И.О. (отдавшее указание на отправку сил и
средств в зону ЧС)
___________________________________________________________
8. Должность, Ф.И.О. подписавшего донесение
___________________________________________________________
9. Дата и время представления донесения
___________________________________________________________