Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қазанда № 12150 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 наурыздағы № 108 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің жетекші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 4 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 3 қыркүйек
№ 630 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу тәртібін айқындайды және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 наурыздағы № 108 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларына және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп жүргізу ережесі) сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінде (бұдан әрі – Комитет) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген) (бұдан әрі – Шоттар жоспары) негізінде осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары үшін шоттар жоспарындағы бірыңғай балансында жүргізіледі.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын жеткізу, шығару, есептен шығару, орнын ауыстыру, басқа мемлекеттік органдардың балансына беру кезінде, бухгалтерлік есеп осы Нұсқаулыққа және Бухгалтерлік есеп жүргізу ережесіне сәйкес жүргізіледі.

Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2015 года № 12150.
В соответствии с пунктом 5 Правил учета материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2015 года № 108 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва.
2. Комитету по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его государственной регистрации.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________________Б. Султанов
4 сентября 2015 год
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 сентября 2015 года № 630
Инструкция
по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей
государственного материального резерва
1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва (далее – Инструкция) определяет порядок ведения бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва и разработана в соответствии с Правилами учета материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2015 года № 108 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6443 (далее – Правила ведения бухгалтерского учета).
2. Бухгалтерский учет материальных ценностей государственного материального резерва в Комитете по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Комитет) ведется на едином балансе в плане счетов для учета материальных ценностей государственного материального резерва согласно приложению к настоящей Инструкции на основании Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6314) (далее – План счетов).
При поставке, выпуске, списании, перемещении, передаче на баланс другим государственным органам материальных ценностей, государственного материального резерва бухгалтерский учет ведется в соответствии с настоящей Инструкцией и Правилами ведения бухгалтерского учета.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын бухгалтерлік есепке алуды Комитет мемлекеттік материалдық резерв жүйесі қызметінің ерекшелігін ескере отырып жүзеге асырады.
4. "Қысқа мерзiмдi активтер" деген 1-бөлімнің шоттарында жұмылдыру мұқтаждықтарына, төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнiндегi шараларды қабылдауға, нарыққа реттеушiлік ықпал етуге, босқындарға көмек және ізгілік көмек көрсетуге арналған материалдық құндылықтардың қорлары есепке алынады.
Материалдық құндылықтар, оларды сатып алу шығындарын негізге ала отырып айқындалатын, нақты құны бойынша есепте және қаржы есептілікте көрсетіледі.
5. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алудың негізгі міндеттері мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының сандық және сапалық сақталуын есепке алуды және бақылауды қамтамасыз ету болып табылады.
6. 1319 "Өзге материалдар" шоты мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алуға арналған.
7. 1319 "Өзге материалдар" шотында материалдық құндылықтар мақсаты бойынша есепке алынады.
1340 "Тауарлар" шотында кәдеге жаратылған тауарлар есепке алынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. 1319 "Өзге материалдар" шоты:
1319-1 "Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары (оның ішінде ізгілік көмек көрсету)";
1319-2 "Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары";
1319-3 "Төтенше жағдайлардың салдарын жоюға арналған материалдық құндылықтар";
1319-4 "Нарыққа реттеушілік ықпал етуге арналған материалдық құндылықтар" қосалқы шоттарына бөлінеді.
1340 "Тауарлар" шоты:
1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотқа бөлінеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. 1319-1 "Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары (оның ішінде ізгілік көмек көрсету)" қосалқы шотында мемлекеттік резервтің оның ішінде ізгілік көмек көрсетуге арналған материалдық құндылықтар есепке алынады.
10. 1319-2 "Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары" қосалқы шотында жұмылдыру, соғыс жағдайы кезiнде және соғыс уақытында жұмылдыру тапсырысын орындау үшiн қажеттi және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстiк қызметте пайдаланбайтын шектеулi номенклатура бойынша материалдық құндылықтар, сондай-ақ арнайы құралымдардың материалдық-техникалық құралдары есепке алынады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.01.2021 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Бухгалтерский учет материальных ценностей государственного материального резерва осуществляется Комитетом с учетом специфики деятельности системы государственного материального резерва.
4. На счетах Раздела 1 "Краткосрочные активы" учитываются запасы материальных ценностей, предназначенных для мобилизационных нужд, принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи.
Материальные ценности отражаются в учете и финансовой отчетности по их фактической стоимости, которая определяется, исходя из затрат их приобретения.
5. Основными задачами учета материальных ценностей государственного материального резерва являются: обеспечение учета и контроля за качественной и количественной сохранностью материальных ценностей государственного материального резерва.
6. Для учета материальных ценностей государственного материального резерва предназначен счет 1319 "Прочие материалы".
7. На счете 1319 "Прочие материалы" учитываются материальные ценности по назначению.
На счете 1340 "Товары" учитываются утилизированные товары.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.01.2021 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Счет 1319 "Прочие материалы" подразделяется на субсчета:
1319-1 "Материальные ценности государственного резерва (в том числе оказание гуманитарной помощи)";
1319-2 "Материальные ценности мобилизационного резерва";
1319-3 "Материальные ценности для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций";
1319-4 "Материальные ценности для оказания регулирующего воздействия на рынок";
Счет 1340 "Товары" подразделяется на субсчет:
1340-1 "Утилизированные товары".
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.01.2021 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. На субсчете 1319-1 "Материальные ценности государственного резерва (в том числе оказание гуманитарной помощи)" учитываются материальные ценности государственного резерва, в том числе для оказания гуманитарной помощи.
10. На субсчете 1319-2 "Материальные ценности мобилизационного резерва" учитываются материальные ценности по ограниченной номенклатуре, необходимые для выполнения мобилизационного заказа при мобилизации, военном положении и в военное время и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности, а также материально-технические средства специальных формирований.

11. 1319-3 "Төтенше жағдайлардың салдарларын жоюға арналған материалдық құндылықтар" қосалқы шотында табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар салдарларының алдын алу және оларды жою жөнiндегi бірінші кезектегі жұмыстарды қамтамасыз ететін материалдық құндылықтар есепке алынады.
12. 1319-4 "Нарыққа реттеушілік ықпал етуге арналған материалдық құндылықтар" қосалқы шотында нарыққа реттеушілік ықпал ету мақсатында қолданылатын материалдық құндылықтар есепке алынады.
12-1. 1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотында кәдеге жаратылған тауарлар есепке алынады.
Ескерту. Нұсқаулық 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Шоттар жоспарына сәйкес төленген материалдық құндылықтардың сомасына 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Шоттар жоспарына сәйкес жеткізілген материалдық құндылықтардың құнына 1319 "Өзге материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттары дебетіне және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазба жүргізіледі.
Шоттар жоспарына сәйкес шығарылған материалдық құндылықтардың құны 1319 "Өзге материалдар" тиісті қосалқы шотының кредитіне және 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебетіне жазылады.
Шоттар жоспарына сәйкес жеткізілген кәдеге жаратылған тауарлар құнына 1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотының дебетіне және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазба жүргізіледі.
Шоттар жоспарына сәйкес шығарылған кәдеге жаратылған тауарлар құнының 1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотының кредитіне және 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебетіне жазылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15594 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қаржы есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларына сәйкес материалдық құндылықтар Комитеттің балансында 020 "Қорлар" деген жолдың коды бойынша көрсетіледі.

11. На субсчете 1319-3 "Материальные ценности для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций" учитываются материальные ценности, обеспечивающие первоочередные работы по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
12. На субсчете 1319-4 "Материальные ценности для оказания регулирующего воздействия на рынок" учитываются материальные ценности, используемые в целях оказания регулирующего воздействия на рынок.
12-1. На субсчете 1340-1 "Утилизированные товары" учитываются утилизированные товары.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.01.2021 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. На сумму оплаченных материальных ценностей производится запись по дебету счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредиту субсчета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" согласно Плана счетов.
На стоимость поставленных материальных ценностей производится запись в дебет соответствующих субсчетов счета 1319 "Прочие материалы" и кредитуется счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" согласно Плана счетов.
Стоимость выпущенных материальных ценностей записывается в кредит соответствующего субсчета счета 1319 "Прочие материалы" и дебет субсчета 7060 "Расходы по запасам" согласно Плана счетов.
На стоимость поставленных утилизированных товаров производится запись в дебет субсчета 1340-1 "Утилизированные товары" и кредитуется счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" согласно Плана счетов.
Стоимость выпущенных утилизированных товаров записывается в кредит субсчета 1340-1 "Утилизированные товары" и дебет субсчета 7060 "Расходы по запасам" согласно Плана счетов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.01.2021 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В соответствии с формами и Правилами составления и представления финансовой отчетности, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15594), материальные ценности в балансе Комитета отражаются по коду строки 020 "Запасы".

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мемлекеттік материалдық резервке салынатын материалдық қүндылықтарды, олардың ыдысын Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымы және сақтау пункттері оларды сатып алудың нақты құны бойынша есепке алады.
Бұл ретте Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымы және сақтау пункттері материалдық жауапты адамдар бөлінісінде мемлекеттік материалдық резервке салынған материалдық құндылықтардың және олардың ыдысының бөлек талдамалық (сандық-сомалық) есебін жүргізеді.
16. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бухгалтерлік есебін Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымы және сақтау пункттері олардың негізгі қызметінің бухгалтерлік есебінен бөлек жүргізеді.
17. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына түгендеу жүргізу тәртібі мен мерзімдері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген Казақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасына сәйкес белгіленеді.
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық құндылықтарына
бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа қосымша
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары үшін
шоттар жоспары

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.01.2021 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Материальные ценности, тара под них, закладываемые в государственный материальный резерв, учитываются подведомственной организацией Комитета и пунктами хранения по фактической стоимости их приобретения.
При этом подведомственная организация Комитета и пункты хранения ведут раздельный аналитический (количественно-суммовой) учет материальных ценностей и тары под них, заложенных в государственный материальный резерв в разрезе материально-ответственных лиц.
16. Бухгалтерский учет материальных ценностей государственного материального резерва подведомственной организацией Комитета и пунктами хранения ведется отдельно от бухгалтерского учета их основной деятельности.
17. Порядок и сроки проведения инвентаризации материальных ценностей государственного материального резерва устанавливаются в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 423, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7197.
Приложение
к Инструкции по ведению
бухгалтерского учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
План счетов
для учета материальных ценностей
государственного материального резерва

Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шот атауы
Шоттың нөмірі
Қосалқы шоттың атауы
Қ/ш нөмірі
1-бөлім
Қысқа мерзiмдi
активтер
Өзге материалдар
1319
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары (оның ішінде ізгілік көмек көрсету)
1319-1
Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары

Сноска. План счетов с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.01.2021 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование счета Номера счета Наименование субсчета Номер с/с
Раздел 1
Краткосрочные активы
Прочие материалы
1319
Материальные ценности государственного резерва
(в том числе оказание гуманитарной помощи)
1319-1
Материальные ценности мобилизационного резерва