"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 78 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 2 қарашадағы № 569 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 қарашада № 12270 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 12 қаңтардағы № 25 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 12.01.2017 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жұмысын ұйымдастыруды жетілдіру мақсатында "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының1-тармағына сәйкес, "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10342 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 наурызда жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Регламенті:
мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1. Құқықтық мониторингті жүргізу кезінде құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың өзара іс-қимылы
32-1. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары Министрлік қабылдаған және (немесе) Министрлік әзірлеушісі болып табылған нормативтік құқықтық актілерге қатысты, сондай-ақ Министрліктің құзыретіне қатысты актілерге құқықтық мониторингті жүзеге асырады, ол Нормативтік құқықтық актілер туралы Заңға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысына (бұдан әрі - № 964 Қағида) сәйкес жүзеге асырылады.
32-2. Алдағы күнтізбелік жылға Нормативтік құқықтық актілерге мониторинг жүргізу кестесін (бұдан әрі - Кесте) қалыптастыру үшін Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысындағы ұйымдар ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 қарашасына дейін "Қазақстан Республикасының Заңнама институты" (бұдан әрі - Институт) мемлекеттік мекемесіне алдағы күнтізбелік жылға құқықтық мониторинг жүргізілетін нормативтік құқықтық актілердің тізбесін ай сайын бөліп көрсете отырып, ақпаратты жібереді.
Институт ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 желтоқсанына дейін берілген ақпарат негізінде Кестені қалыптастырады және бекіту үшін Министрге кіргізеді.
Институт бекіткен Кесте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі корпоративтік порталының "Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі" (бұдан әрі – Корпоративтік портал) кіші жүйесінде орналастырылады.

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 78 "Об утверждении Регламента Министерства юстиции Республики Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года № 569. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2015 года № 12270. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2017 года № 25
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 12.01.2017 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования организации работы Министерства юстиции Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года «Об органах юстиции», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 78 «Об утверждении Регламента Министерства юстиции Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10342, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» от 6 марта 2015 года) следующие изменение и дополнения:
в Регламенте Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
дополнить главой 5-1 следующего содержания:
«5-1. Взаимодействие структурных подразделений и подведомственных организаций при проведении правового мониторинга
32-1. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства осуществляют правовой мониторинг в отношении нормативных правовых актов, принятых Министерством и (или) разработчиком которого Министерство являлось, а также актов, относящихся к компетенции Министерства, осуществляется в соответствии с Законом о НПА и постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 (далее – Правила № 964).
32-2. Для формирования Графика проведения мониторинга нормативных правовых актов (далее - График) на предстоящий календарный год структурные подразделения и подведомственные организации Министерства до 20 ноября текущего календарного года направляют в Государственное учреждение «Институт законодательства Республики Казахстан» (далее - Институт) информацию на предстоящий календарный год с ежемесячной разбивкой и указанием перечня нормативных правовых актов, в отношении которых будет проведен правовой мониторинг.
Институт до 20 декабря текущего календарного года, на основе представленной информации, формирует и вносит на утверждение Министру График.
Утвержденный График Институтом размещается в подсистеме «Правовой мониторинг нормативных правовых актов» корпоративного портала Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Корпоративный портал).

32-3. Институт ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға және аумақтық әділет органдарына қолданыстағы заңнама нормаларын жетілдіру бойынша ұсыныстар беру туралы сұрау салу жібереді.
Институт келіп түскен ақпаратты жинақтайды және мемлекеттік органдар мен Министрліктің құрылымдық бөлімшелеріне өздері әзірлеушілері болып табылатын нормативтік құқықтық актілерге және өз құзыретіне жататын актілерге қатысты ақпаратты жібереді.
32-4. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері Институттан ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың және аумақтық әділет органдарының ұсыныстарына қатысты алған ақпаратты талдайды және қолданыстағы заңнама нормаларын жетілдіру бойынша ұсыныстар түскен күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде негіздей отырып бас тартады не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу бойынша шаралар қабылдайды.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу қажеттігі туралы шешім қабылданған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде Институтқа хабарлама жібереді.
32-5. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысындағы ұйымдары құқықтық мониторинг жүргізілген әрбір нормативтік құқықтық актіге қатысты талдамалық анықтама жасайды және оны Корпоративтік порталда орналастырады.
32-6. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысындағы ұйымдары нормативтік құқықтық актілерді қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында, талдамалық анықтаманың Корпоративтік порталда орналастырылған кезінен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың күші жойылды деп тану бойынша шаралар қабылдайды.
32-7. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері немесе ведомстволық бағыныстағы ұйымдары сәйкес келмейтін, қайшы келетін, сыбайлас жемқорлық нормаларын немесе Министрліктің осы құрылымдық бөлімшесінің немесе ведомстволық бағыныстағы ұйымының құзыретіне кірмейтін мәселелерді реттейтін ескі нормаларды анықтаған кезде Министрліктің осы нормаларды реттеу қызмет нысанасы болып табылатын құрылымдық бөлімшесіне үш жұмыс күні ішінде тиісті ұсыныстар жібереді.
Министрліктің ұсынысты алған құрылымдық бөлімешесі өз кезегінде 10 күнтізбелік күн ішінде негізделген бас тартуды ұсынуға тиіс не өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың күшін жою жөнінде шаралар қабылдайды.

32-3. Институтом направляются запросы в подведомственные организации и территориальные органы юстиции о предоставлении предложений по совершенствованию норм действующего законодательства.
Поступившая информация обобщается Институтом и направляется в государственные органы и структурные подразделения Министерства в отношении нормативных правовых актов, разработчиками которых они являлись, а также актов, относящихся к их компетенции.
32-4. Структурные подразделения Министерства анализируют полученную информацию от Института, касательно предложений от подведомственных организации и территориальных органов юстиции и в течение 10 календарных дней со дня поступления предложений по совершенствованию норм действующего законодательства предоставляют обоснованный отказ либо принимают меры по разработке проектов соответствующих нормативных правовых актов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Структурными подразделениями Министерства направляется в Институт уведомление в течение трех рабочих дней с момента принятия решения о необходимости разработки проектов нормативных правовых актов.
32-5. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства составляют аналитические справки к каждому нормативному правовому акту, в отношении которых проводился правовой мониторинг, и размещают их на Корпоративном портале.
32-6. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства в целях приведения в соответствие с действующим законодательством нормативных правовых актов, в течение 30 календарных дней с момента размещения аналитической справки на Корпоративном портале принимают меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32-7. При выявлении структурным подразделением или подведомственной организацией Министерства несоответствующих, противоречащих, коррупционных или устаревших норм, регулирующих вопросы, не входящие в компетенцию данного структурного подразделения или подведомственной организации Министерства, в течение трех рабочих дней направляет соответствующие предложения структурному подразделению Министерства, предмет деятельности которого регулируют эти нормы.
В свою очередь, структурное подразделение Министерства, получившее предложения в течение 10 календарных дней должен представить обоснованный отказ либо принимают меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

32-8. Мониторинг жүргізудің кестеде көрсетілген мерзімдеріне қарамастан Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары жоғары тұрған деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерді қабылдау кезінде жоғары деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерді реттеумен байланысты заңға тәуелді актілерге үш жұмыс күні ішінде талдау жүргізеді.
Заңға тәуелді актілердің жоғары тұрған деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары жоғары тұрған деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілер күшіне енген күннен бастап бір ай мерзім ішінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың күшін жою жөнінде шаралар қабылдайды.
32-9. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының нормалары жоғары тұрған деңгейдегі нормативтік құқықтық актілердің нормаларына қайшы келетін заңға тәуелді актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді не олардың күшін жоюды көздейтін нормативтік құқықтық атілерді қабылдау жөнінде қабылдаған шаралары туралы ақпарат осы актілер қабылданғаннан кейін бір апта мерзім ішінде Институтқа беріледі.
32-10. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары нормативтік құқықтық акті қолданысқа енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заңнама департаментіне (заңнамалық актілер бойынша), Заңға тәуелді актілер департаментіне (Үкіметтің актілері бойынша), Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментіне (Министрліктің актілері бойынша) бірыңғай тізілімге енгізу үшін тиісті хабарлама жібереді.
32-11. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары 20 наурызға, 30 маусымға, 30 қыркүйеккке, 30 желтоқсанға дейін тоқсан сайын Заңнама департаментіне (заңнамалық актілер бойынша), Заңға тәуелді актілер департаментіне (Үкіметтің актілері бойынша), Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментіне (Министрліктің актілері бойынша) бірыңғай тіркеліммен салыстыру үшін тіркелімге енгізілген нормативтік құқықтық актілер туралы әрбір актінің нысаны бойынша ақпарат беріп отырады.
32-12. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары атқарған жұмыстарының қорытындылары бойынша Институтқа жыл сайын 20 маусымға және 20 желтоқсанға дейін мониторинг жүргізілген нормативтік құқықтық актілердің тізімі қоса беріліп, № 964 Қағидаларға сәйкес нысан бойынша жеке түрде ақпарат жібереді.
Институт ұсынылған ақпарат негізінде Министрлік жүргізген құқықтық мониторингтің қорытындыларын қалыптастырады.

32-8. Вне зависимости от сроков проведения правового мониторинга, указанных в Графике, при принятии новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня структурными подразделениями и подведомственными организациями Министерства в течение трех рабочих дней анализируются подзаконные акты, связанные с предметом регулирования новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня.
В случае выявления несоответствия подзаконных актов новым нормативным правовым актам вышестоящего уровня в месячный срок со дня вступления в силу новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня структурные подразделения и подведомственные организации Министерства принимают меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32-9. Информация о принятых мерах структурными подразделениями и подведомственными организациями Министерства по принятию нормативных правовых актов, предусматривающих внесение изменений и (или) дополнений в подзаконные акты, нормы которых противоречат новым нормативным правовым актам вышестоящего уровня, или признание их утратившими силу, в недельный срок после принятия этих актов предоставляется в Институт.
32-10. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства после введения в действие нормативного правового акта в течение десяти рабочих дней направляют соответствующие уведомления в Департамент законодательства (по законодательным актам), Департамент подзаконных актов (по актам Правительства), Департамент регистрации нормативных правовых актов (по актам Министерства) для внесения в единый регистр.
32-11. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства ежеквартально в срок до 30 марта, 30 июня, 30 сентября, 30 декабря представляют в Департамент законодательства (по законодательным актам), Департамент подзаконных актов (по актам Правительства), Департамент регистрации нормативных правовых актов (по актам Министерства) информацию о внесенных в регистры нормативных правовых актах, отдельно по каждой форме акта, для сверки с единым регистром.
32-12. По итогам проведенной работы структурные подразделения и подведомственные организации Министерства отдельно по формам в соответствии с Правилами № 964 до 20 июня и 20 декабря ежегодно направляют информацию в Институт с приложением перечня нормативных правовых актов, в отношении которых проводился мониторинг.
Институтом на основе представленной информации формируются итоги правового мониторинга, проведенного Министерством.

Министрлік жүргізген құқықтық мониторингтің қорытындыларын Институт жыл сайын 30 маусымға және 30 желтоқсанға дейін Корпоративтік порталда орналастырады.
32-13. Уәкілетті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерге жүргізген құқықтық мониторингтің қорытындылары бойынша ақпаратты қалыптастыру мақсатында 20 шілде және 20 ақпан мерзімге дейін Заңнама департаменті (заңнамалық актілер бойынша), Заңға тәуелді актілер департаменті (Үкіметтің актілері бойынша), Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаменті (орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың актілері бойынша) Институтқа жібереді.
32-14. Институт ұсынылған ақпаратты талдап, жинақтайды және заңнама департаментімен, заңға тәуелді актілер департаментімен және нормативтік құықтық актілерді тіркеу департаментімен келіскеннен кейін № 964 Қағидалардың 31-тармағына сәйкес тиісті ақпаратты 15 наурызға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.";
159-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"159. Министрдің қатысуымен өтетін кеңестің (отырыстың) күн тәртібінде қаралатын мәселелер бойынша "Қазақстан Республикасының Заңнама институты" мемлекеттік мекемесімен бірлесе отырып, СЖҰТЖД тиісті талдамалық материалдарды дайындайды.".
2. "Қазақстан Республикасының Заңнама институты" мемлекеттік мекемесі:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне осы бұйрықтың жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Әділет Министрінің орынбасарлары З.Х. Баймолдинаға, Б.Ж. Әбдірайымға, Э.А. Әзімоваға және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жауапты хатшысы
М.Б. Бекетаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет Министрі
Б. Имашев

Итоги правового мониторинга, проведенного Министерством, размещаются Институтом ежегодно до 30 июня и 30 декабря на Корпоративном портале.
32-13. В целях формирования информации по итогам проведения правового мониторинга нормативных правовых актов проведенного уполномоченными государственными органами, в срок до 20 июля и 20 февраля Департаментом законодательства (по законодательным актам), Департаментом подзаконных актов (по актам Правительства), Департаментом регистрации нормативных правовых актов (по актам центральных и местных государственных органов) направляются в Институт.
32-14. Институт анализирует и обобщает представленную информацию и после согласования с департаментами законодательства, подзаконных актов и регистрации нормативных правовых актов до 15 марта направляет соответствующую информацию в Правительство Республики Казахстан согласно пункту 31 Правил № 964»;
в пункт 159 внести изменения в текст на казахском языке, на русском языке текст не изменяется.
2. Государственному учреждению «Институт законодательства Республики Казахстан» обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) направление настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителей министра юстиции Баймолдину З.Х., Әбдірайым Б.Ж., Азимову Э.А. и ответственного секретаря Министерства юстиции Республики Казахстан Бекетаева М.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       Б. Имашев