Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 809 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 қарашада № 12311 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлiгінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Мидың қанайналымының жіті бұзылулары бар науқастар үшін неврологиялық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 9 маусымдағы № 382 бұйрығының күші жойылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 19 қазандағы
№ 809 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Об утверждении Стандарта организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 809. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2015 года № 12311.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 9) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Отменить приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 382 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности неврологических отделений для больных с острыми нарушениями мозгового кровообращения".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 19 октября 2015 года № 809
Стандарт организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Стандарт меншік нысанына қарамастан, медициналық ұйымдарда амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде неврологиялық көмекті ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын ұйымдарды қоспағанда неврологиялық ұйымдардың штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген штат нормативтеріне сәйкес (бұдан әрі – № 238 бұйрық) белгіленеді (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген).
4. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман - жоғары медициналық білімі, "неврология" (ересектер, балалар) мамандығы бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) емдеуге жатқызу Бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
4) медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің Кодекстің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес бекітілген және медициналық ғылым мен технологияның қазіргі заманғы даму деңгейі негізінде белгіленген стандарттарға сәйкестік деңгейі;
5) медициналық оңалту – науқастар мен мүгедектер организмінің бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын сақтауға, ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешені;

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящий Стандарт организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и подпунктом 9) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005 "О некоторых вопросах Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан".
2. Настоящий Стандарт устанавливает требования к организации оказания неврологической помощи на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях в медицинских организациях, независимо от формы собственности.
3. Штаты неврологических организаций, за исключением организаций являющихся государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6173) (далее – Приказ № 238).
4. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по специальности "неврология" (взрослая, детская);
2) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
3) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП);
4) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам, утверждаемым в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса и установленным на основе современного уровня развития медицинской науки и технологии;
5) медицинскаяреабилитация – комплексмедицинскихуслуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма больных и инвалидов;

6) профилактика - аурулардың пайда болуының, олардың ерте сатысында өршуінің алдын алуға және орын алған асқынуларды, ағзалар мен тіндердің бүлінулерін бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
7) ТМККК - Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтер көрсетудің Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбесі бойынша бірыңғай медициналық көмектің көлемі;
8) өңірлендіру - медициналық көмектің көлеміне қарай инсульт алған пациенттерге медициналық көмек көрсетудің үш деңгейі бойынша медициналық ұйымдарды бөлу.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының халқына неврологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары мен құрылымы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Халыққа неврологиялық көмек көрсететін медициналық денсаулық сақтау ұйымдары (бұдан әрі – МҰ) неврологиялық аурулармен ауыратын науқастарды анықтауға, емдеуге және медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы жүргізу, күтілетін өмір сүру ұзақтығын арттыру, ауруларды төмендету, өмір сүру сапасын жақсарту, мүгедектік пен өлімді төмендету мақсатында құрылады.
6. МҰ-ның негізгі міндеттері:
1) нерв жүйесі ауруларын бастапқы профилактикалауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) нерв жүйесі ауруларының диагностикасы;
3) барлық кезеңде сабақтастықты сақтай отырып, нерв жүйесі ауруларын емдеу;
4) нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді динамикалық байқау;
5) нерв жүйесі ауруларының өршуінің және асқынуларының дамуын профилактикалау;
6) нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту болып табылады.
7. МҰ-ның негізгі функциялары:
1) заманауи медициналық технологияларды және дәлелді медицина қағидаттарына негізделген диагностикалау мен емдеу әдістерін қолдана отырып, неврологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
2) емдеу-диагностикалық жұмыстың сапасын арттыруға және неврологиялық аурулардан болған ауруханалық өлімді төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу;
3) нерв жүйесі аурулары жағдайда халыққа консультация беру, диагностикалау, емдеу және профилактикалау мәселелері бойынша медициналық ұйымдарға ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсету;

6) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
7) ГОБМП - единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам, определяемый Правительством Республики Казахстан;
8) регионализация – распределение медицинских организаций по трем уровням оказания медицинской помощи пациентам с инсультом, в зависимости от объема медицинской помощи.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные направления деятельности и структура организаций, оказывающих неврологическую помощь в Республике Казахстан
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Медицинские организации здравоохранения, оказывающие неврологическую помощь населению (далее – МО) создаются с целью своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение и медицинскую реабилитацию больных с неврологическими заболеваниями, увеличения ожидаемой продолжительности жизни населения, улучшения качества жизни, снижения заболеваемости, инвалидности и смертности.
6. Основными задачами МО являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на первичную профилактику заболеваний нервной системы;
2) диагностика заболеваний нервной системы;
3) лечение заболеваний нервной системы с соблюдением преемственности на всех этапах;
4) динамическое наблюдение за пациентами с заболеваниями нервной системы;
5) профилактика прогрессирования и развития осложнений заболеваний нервной системы;
6) медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями нервной системы.
7. Основными функциями МО являются:
1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам с неврологическими заболеваниями с применением современных медицинских технологий и методов диагностики и лечения, основанных на принципах доказательной медицины;
2) разработка и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы и снижение больничной летальности от неврологических заболеваний;
3) оказание организационно-методической и практической помощи медицинским организациям по вопросам консультативной, диагностической, лечебной и профилактической помощи населению при заболеваниях нервной системы;

4) МҰ-да нерв жүйесінің аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету сапасына мониторингті жүзеге асыру;
5) неврологиялық аурулары бар пациенттерге – балаларға диагностикалық зерттеп-қарауларды кейіннен ұйымдастыра және өткізе және кейіннен сауықтыра отырып, орталық нерв жүйесінің дамуындағы ауытқуларды уақтылы анықтау;
6) балалардың неврологиялық сырқаттанушылығын төмендету және мүгедектік профилактикасы мақсатында балаларға профилактикалық медициналық қарап-тексеруді ұйымдастыру және өткізу;
7) ата-аналарды немесе күтім көрсетуді жүзеге асыратын өзге де заңды өкілдерді аурудың ағымы, болжамы мен емдеудің, сауықтырудың балама әдістері туралы хабардар ету;
8) саламатты өмір салты қызметтерімен бірлесіп, нерв жүйесі ауруларының профилактикасы, Қазақстан Республикасының халқы арасында саламатты өмір салтын насихаттау іс-шараларын ұйымдастыру;
9) қалпына келтіре емдеудің және медициналық-әлеуметтік сауықтырудың жаңа әдістерін қоса алғанда неврологиялық бейіндегі науқастарды медициналық сауықтыру;
10) кезеңдік және профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді ұйымдастыру және жүргізу;
11) неврологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, республикалық және халықаралық ғылыми-техникалық бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
12) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес (бұдан әрі – № 907 Бұйрық) (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелді) бастапқы есепке алу және есептілік құжаттамасын жүргізу және қызметі туралы есеп беру болып табылады.
8. Неврологиялық аурулары бар науқастарға амбулаториялық-емханалық деңгейде медициналық көмек көрсететін МҰ құрылымы:
1) емхана (аудандық, қалалық) неврологының кабинеті;
2) консультациялық-диагностикалық бөлімше (емхана), консультациялық-диагностикалық орталық неврологының кабинеті;
3) қалалық емхананың, консультациялық-диагностикалық емхананың және (немесе) диагностикалық орталықтың консультациялық-диагностикалық бөлімшесі құрамындағы қалалық эпилептология кабинеті (бұдан әрі – ҚЭК).
9. Неврологиялық науқастарға стационарлық деңгейде медициналық көмек көрсететін МҰ құрылымы:
1) көп бейінді стационарлардың (аудандық, ауданаралық, қалалық, қалалық балалар, облыстық, облыстық балалар ауруханаларының) соматикалық бөлімшелердің құрамындағы неврологиялық төсектер (терапиялық, педиатриялық);

4) осуществление мониторинга качества оказания медицинской помощи в МО пациентам с заболеваниями нервной системы;
5) своевременное выявление отклонений в развитии центральной нервной системы с последующей организацией и проведением диагностического обследования и последующего оздоровления пациентов – детей с неврологическими заболеваниями;
6) организация и проведение профилактических медицинских осмотров детского населения с целью снижения детской неврологической заболеваемости и профилактики инвалидности;
7) информирование родителей или иных законных представителей, осуществляющих уход, о течении заболевания, прогнозе и альтернативных методах лечения, реабилитации;
8) организация, совместно со службами здорового образа жизни, мероприятий по профилактике заболеваний нервной системы, пропаганды здорового образа жизни среди населения Республики Казахстан;
9) медицинская реабилитация больных неврологического профиля, включая новые методы восстановительного лечения и медико-социальную реабилитацию;
10) организация и проведение периодических и профилактических медицинских осмотров;
11) участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, республиканских и международных научно-технических программ по развитию и модернизации неврологической службы;
12) ведение первичной учетной и отчетной документации и предоставление отчета о деятельности в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6697) (далее – Приказ № 907).
8. Структура МО, оказывающих медицинскую помощь неврологическим больным на амбулаторно-поликлиническом уровне:
1) кабинет невролога поликлиники (районной, городской);
2) кабинет невролога консультативно-диагностического отделения (поликлиники, консультативно-диагностического центра);
3) городской эпилептологический кабинет (далее – ГЭК) в составе консультативно-диагностического отделения городской поликлиники, консультативно-диагностической поликлиники и (или) консультативно-диагностического центра.
9. Структура МО, оказывающих медицинскую помощь неврологическим больным на стационарном уровне:
1) неврологические койки в составе соматических отделений (терапевтическое, педиатрическое) многопрофильных стационаров (районной, межрайонной, городской, городской детской, областной, областной детской больницы);

2) көп бейінді стационарлардың (қалалық, облыстық, қалалық балалар, облыстық, облыстық балалар ауруханаларының, республикалық орталықтардың, ғылыми-зерттеу институттарының) құрамындағы соматикалық бөлімшелердің (басқа соматикалық бөлімшемен қосылған) мамандандырылған неврологиялық бөлімшелері;
3) эпилепсияны хирургиялық емдеуге арналған "Нейрохирургия ұлттық ғылыми орталығы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "НҰҒО" АҚ) қан тамыры және функциялық нейрохирургия бөлімшелерінің құрамындағы төсектер;
4) облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының республикалық және көп бейінді денсаулық сақтау ұйымдарының базасындағы өңірлік инсульт орталығы;
5) көп бейінді стационарлардың, санаторийлердің қалпына келтіре емдеу және медициналық оңалту төсектері (бөлімшелері);
6) республикалық инсульт орталығы.
10. Невролог кабинеті халыққа аудан, қала деңгейінде амбулаториялық-емханалық көмек (бұдан әрі – АЕК) көрсететін ұйымның құрылымында, сондай-ақ консультациялық-диагностикалық емхана (орталық) құрамында құрылады.
11. Невролог кабинетінің негізгі функциясы:
1) неврологиялық аурулары бар науқастарға консультациялық, диагностикалық және емдік көмек көрсету;
2) неврологиялық аурулары бар адамдарды диспансерге жатқызуды ұйымдастыру және жүргізу;
3) медициналық көрсетілімдер болған кезде зертханалық-диагностикалық әдістердің көмегімен неврологиялық науқастарға тереңдетілген зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу;
4) неврологиялық аурулары бар науқастарды медициналық көрсетілімдер болған кезде стационарлық емдеуге жіберу;
5) неврологиялық аурулар және аралас патологиялар болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу;
6) неврологиялық ауру нәтижесінде организм функциясының тұрақты бұзылулары бар пациентке Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) Медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МСӘ) жүргізу қағидаларына сәйкес МСӘ сараптама жүргізу кезінде бастапқы куәландыру және (немесе) қайта куәландыру (қайта куәландыру) жүргізу мақсатында қорытынды беру;
7) қызмет көрсету ауданында неврологиялық аурулардан болатын (емдеуге жатқызуға дейінгі және емдеуге жатқызу кезінде) сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің және өлімнің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерін кейіннен бекітілген халықтың денсаулығын нығайту бойынша іс-шараларды әзірлей отырып мониторинг және талдау жүргізу;
8) медициналық көрсетілімдер бойынша тәуліктік медициналық байқауды қажет етпейтін пациенттерге стационарды алмастыратын және оңалту көмектерін ұйымдастыру және көрсету;

2) специализированное неврологическое отделение (объединенное с другим соматическим отделением) многопрофильных стационаров (городской, областной, городской детской, областной детской больницы, республиканских центров, научно-исследовательских институтов);
3) койки в составе отделения сосудистой и функциональной нейрохирургии акционерного общества "Национальный центр нейрохирургии" (далее – АО "НЦНХ") для хирургического лечения эпилепсии;
4) региональный инсультный центр на базе республиканских и многопрофильных организаций здравоохранения областей, городов Астана и Алматы;
5) койки (отделения) восстановительного лечения и медицинской реабилитации многопрофильных стационаров, санаторий;
6) республиканский инсультный центр.
10. Кабинет невролога создается в структуре организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – АПП) населению на уровне района, города, а также в составе консультативно-диагностической поликлиники (центра).
11. Основными функциями кабинета невролога являются:
1) оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи больным с неврологическими заболеваниями;
2) организация и проведение диспансеризации лиц с неврологическими заболеваниями;
3) организация и проведение углубленных исследований неврологических больных с помощью лабораторно-диагностических методов при наличии медицинских показаний;
4) направление на стационарное лечение больных с неврологическими заболеваниями при наличии медицинских показаний;
5) экспертиза временной нетрудоспособности при неврологических заболеваниях и смежной патологии;
6) предоставление пациенту со стойкими нарушениями функций организма в результате неврологического заболевания заключения с целью проведения первичного освидетельствования и (или) повторного освидетельствования (переосвидетельствования) при проведении медико-социальной экспертизы (далее – МСЭ) в соответствии с Правилами проведения МСЭ, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10589);
7) мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (догоспитальной и госпитальной) от неврологических заболеваний в районе обслуживания с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного населения;
8) организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении, по медицинским показаниям;

9) неврологиялық аурулары бар пациенттерді амбулаториялық деңгейде қамтамасыз ету мақсатында дәрілік заттарға және медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтінім жасауға қатысу;
10) саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарымен бірлесіп профилактика, саламатты өмір салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану мәселелері бойынша халықты санитариялық-гигиеналық ағарту жөнінде іс-шаралар өткізу;
11) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 4 қарашадағы № 786 бұйрығына сәйкес (бұдан әрі – № 786 бұйрық) неврологиялық аурулары бар пациенттерді дәрілік препараттармен амбулаториялық деңгейде қамтамасыз етуді ұйымдастыру (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7306 болып тіркелген);
12) № 907 бұйрыққа сәйкес бастапқы есепке алу және есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу;
13) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – № 183 бұйрық) Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу болып табылады.
12. Невролог дәрігер өзіне жүктелген функцияларды орындау үшін:
1) нерв жүйесі ауруларын анықтауды;
2) амбулаториялық жағдайларда (оның ішінде үйде) емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуді;
3) пациенттерді бейінді стационарға шұғыл және жоспарлы емдеуге жатқызу үшін медициналық көрсетілімдерді анықтауды;
4) медициналық көрсетілімдер болған кезде оны іріктеуді және нейрохиург дәрігердің және басқа мамандықтардың дәрігерлеріне консультацияға жіберуді;
5) неврологиялық аурулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді;
6) қалпына келтіругелі және санаторийлік-курорттық емдеуге іріктеуді және жіберуді;
7) диспансерлік (оның ішінде үйде) есепте тұрған науқастар жөнінде ақпарат жинауды және оларды байқауды; неврологиялық аурулары бар пациенттерге № 786 бұйрыққа сәйкес дәрілік заттарға және медициналық мақсаттағы бұйымдарға рецептілер беруді;
8) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу тәртібіне сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ және анықтама, сондай-ақ № 183 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптаманы;

9) участие в составлении заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с неврологическими заболеваниями на амбулаторном этапе;
10) проведение совместно с центрами формирования здорового образа жизни мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения по вопросам профилактики, формирования здорового образа жизни и питания;
11) организация обеспечения лекарственными препаратами пациентов с неврологическими заболеваниями на амбулаторном уровне в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 786 "Об утверждении Перечней лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями (состояниями) и специализированными лечебными продуктами (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7306) (далее – Приказ № 786);
12) ведение первичной учетной и отчетной медицинской документации в соответствии с Приказом № 907;
13) экспертиза временной нетрудоспособности в соответствии с Правилами проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10964) (далее – Приказ № 183).
12. Врач невролог, для выполнения возложенных на него функций, осуществляет:
1) выявление заболеваний нервной системы;
2) проведение лечебно-диагностических мероприятий в амбулаторных условиях (в том числе на дому);
3) определение медицинских показаний для экстренной и плановой госпитализации пациентов в профильный стационар;
4) при наличии медицинских показаний отбор и направление на консультацию к врачу нейрохирургу и врачам других специальностей;
5) оказание медико-социальной помощи больным с неврологическими заболеваниями;
6) отбор и направление на восстановительное и санаторно-курортное лечение;
7) сбор информации и наблюдение за больными, находящимися (в том числе на дому) на диспансерном учете; предоставление рецептов на лекарственные средства и изделия медицинского назначения пациентам с неврологическими заболеваниями в соответствии с Приказом № 786;
8) экспертизу временной нетрудоспособности с выдачей листа и справки о временной нетрудоспособности в соответствии с Приказом № 183;

9) бастапқы есепке алу және есептік медициналық құжаттамаларды толтыруды жүзеге асырады.
13. ҚЭК оған жүктелген функцияларға байланысты, қалалық емхананың, консультациялық-диагностикалық емхананың (орталықтың) консультациялық-диагностикалық бөлімшелері құрамында ұйымдастырылады.
14. ҚЭК өз қызметін амбулаториялық-емханалық ұйымдардың басқа да бөлімшелерімен, көп бейінді стационарлардың бейінді бөлімшелерімен, басқа да амбулаториялық-емханалық ұйымдардың невролог дәрігерлерімен, психиатриялық диспансерлермен тығыз өзара іс-қимылда жүзеге асырады.
15. ҚЭК қызметінің мақсаты қызмет көрсету ауданының эпилепсиямен ауыратын науқастарына мамандандырылған консультациялық-диагностикалық көмек, емдік көмек көрсету болып табылады.
16. ҚЭК-нің негізгі міндеттері:
1) өмірінде алғашқы рет анықталған эпилепсиясы бар науқастарға невролог дәрігерлердің, учаскелік педиатр дәрігерлердің, терапевтердің, жалпы практика дәрігерлерінің жолдамасы бойынша консультациялық көмек көрсету;
2) эпилепсиямен ауыратын немесе эпилепсияға күдігі бар науқастарға нейрофизиологиялық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу;
3) бекітілген тұрғылықты жері бойынша неврологта диспансерлік байқауда тұрған эпилепсиямен ауыратын науқастарды жыл сайынғы бақылап қарап-тексеру;
4) эпилепсиямен ауыратын ауыр науқастарға жетекшілік ету үшін диспансерлік байқау;
5) кабинетке бекітілген басқа да амбулаториялық-емханалық ұйымдардың учаскелік педиатрларымен, терапевтермен, жалпы практика дәрігерлерімен эпилепсиямен ауыратын науқастарға көмекті және емді ұйымдастыру мәселелері бойынша ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмыс;
6) қызмет көрсету ауданының эпилепсиямен ауыратын науқастары бойынша дерекқор (тіркелім) құру;
7) медициналық құжаттарды талдау деректерінің, қызметтердің басқа да талдау түрлерінің, эпилепсиямен ауыратын науқастар денсаулығының жай-күйі динамикасының негізінде эпилепсиямен ауыратын науқастарға көмек көрсету жөніндегі невролог дәрігерлер жұмысының тиімділігін бағалау және сапасын бақылау болып табылады.
17. Неврологиялық бөлімше аудан, қала, облыс, республика (ересектерге немесе балаларға) халқына көп бейінді стационарлық немесе стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
18. Неврологиялық бөлімшенің меңгерушісі лауазымына "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – № 791 Бұйрық) тиісті талаптарға сәйкес келетін маман тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5945 болып тіркелген).

9) заполнение первичной учетной и отчетной медицинской документации.
13. ГЭК, в зависимости от возложенных на него функций, организуется в составе консультативно-диагностического отделения городской поликлиники, консультативно-диагностической поликлиники (центра).
14. ГЭК осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с другими подразделениями амбулаторно-поликлинических организаций, профильных отделений многопрофильных стационаров, врачами неврологами других амбулаторно-поликлинических организаций, психиатрическими диспансерами.
15. Целью деятельности ГЭК является оказание специализированной консультативно-диагностической помощи, лечебной помощи больным эпилепсией из района обслуживания.
16. Основными задачами ГЭК являются:
1) оказание консультативной помощи больным впервые в жизни выявленной эпилепсией по направлению врачей неврологов, участковых врачей педиатров, терапевтов, врачей общей практики;
2) организация и проведение нейрофизиологического обследования больных эпилепсией или с подозрением на эпилепсию;
3) контрольные ежегодные осмотры больных эпилепсией, находящихся на диспансерном наблюдении у неврологов по месту прикрепления;
4) диспансерное наблюдение за сложными для курации больными эпилепсией;
5) организационно-методическая работа с участковыми педиатрами, терапевтами, врачами общей практики амбулаторно-поликлинических организаций, закрепленных за кабинетом, по вопросам организации помощи и лечения больных эпилепсией;
6) создание базы данных по больным эпилепсией (регистр) из района обслуживания;
7) оценка эффективности и контроль качества работы врачей неврологов по оказанию помощи больным эпилепсией на основании данных анализа медицинской документации, других видов анализа деятельности, динамики состояния здоровья больных эпилепсией.
17. Неврологическое отделение создается как структурное подразделение организации здравоохранения, оказывающей многопрофильную стационарную или стационарозамещающую помощь (взрослому или детскому) населению района, города, области, республики.
18. На должность заведующего неврологическим отделением назначается специалист, соответствующий требованиям, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5945) (далее – Приказ № 791).

19. Неврологиялық бөлімшенің негізгі функциясы:
1) неврологиялық науқастарға медициналық көмек стандарттарына сәйкес тәуліктік режимде мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
2) басқа медициналық ұйымдардың нерв жүйесінің және қан айналым ағзаларының кезек күттірмейтін жағдайлары мен аурулары кезінде кезек күттірмейтін медициналық көмек және шұғыл диагностика мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету;
3) медицина персоналының неврологиялық аурулары бар науқастарға диагностика және медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша кәсіби біліктіліктерін арттыру процесіне қатысу;
4) пациенттермен, олардың туыстарымен және заңды өкілдерімен неврологиялық және қан тамыры ауруларының әлеуетті қауіп факторларының профилактикасы және түзету, саламатты өмір салтын ұстану бойынша ақпараттық-түсіндірме жұмыстарын жүргізу;
5) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру;
6) № 907 бұйрыққа сәйкес бастапқы есепке алу және есептік медициналық құжаттамаларды жүргізу;
7) медициналық көмек көрсету сапасын арттыру және аурухана өлімін төмендету бойынша іс-шараларді әзірлеу және жүргізу;
8) клиникалық практикаға неврологиялық науқастарды диагностикалаудың, емдеу мен медициналық оңалтудың, дәлелді медицина мен ғылыми-техникалық қолжетімділіктер қағидаттарының негізінде асқынуларды профилактикалаудың жаңа тиімді әдістерін жүйелімен игеру және енгізу болып табылды.
20. Стационарлық денсаулық сақтау ұйымдарында мамандандырылған бөлімше болмаған кезде неврологиялық төсектер көп бейінді стационарлардың соматикалық бөлімшелері құрамында ашылады.
21. Ми қанайналымының жіті бұзылулары (ауыспалы өткінші церебральдық ишемиялық ұстамалар (шабуылдар) және туыстық синдромдар, ми инфаркті, субарахноидалдық қан құйылу, миішілік қан құйылулар, жарақаттық емес миішілік қан құйылу, нақтыланбаған қан құйылулар, инсульт немесе инфаркт, цереброваскулярлық аурулар кезіндегі қан тамырлық ми синдромдары) бар науқастарға көмек көрсету үшін республикалық және облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының стационарлық көмек көрсететін көпбейінді денсаулық сақтау ұйымдарының базасында 250 мың халыққа шаққанда 30 төсек есебінен ұсынылған халықтың санын ескере отырып бастапқы және өңірлік инсульт орталықтары құрылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Ми қанайналымының жіті бұзылулары кезінде медициналық көмек көрсету өңірлендіру деңгейлеріне сәйкес жүргізіледі:

19. Основные функции неврологического отделения:
1) оказание специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи неврологическим больным в круглосуточном режиме в соответствии со стандартами медицинской помощи;
2) оказание консультативной помощи другим медицинским организациям по вопросам неотложной медицинской помощи и экстренной диагностики при неотложных состояниях и заболеваниях нервной системы и органов кровообращения;
3) участие в процессе повышения профессиональной квалификации медицинского персонала по вопросам диагностики и оказания медицинской помощи больным с неврологическими заболеваниями;
4) проведение информационно-разъяснительной работы с пациентами, их родственниками и законными представителями по предупреждению и коррекции потенциальных факторов риска неврологических и сосудистых заболеваний, ведению здорового образа жизни;
5) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности;
6) ведение первичной учетной и отчетной медицинской документации в соответствии с Приказом № 907;
7) разработка и проведение мероприятий по повышению качества оказания медицинской помощи и снижению больничной летальности;
8) систематическое освоение и внедрение в клиническую практику новых эффективных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации неврологических больных, профилактики осложнений на основе принципов доказательной медицины и научно-технических достижений.
20. При отсутствии в стационарных организациях здравоохранения специализированного отделения неврологические койки разворачиваются в составе соматических отделений многопрофильных стационаров.
21. Для оказания помощи больным с острыми нарушениями мозгового кровообращения (преходящие транзиторные церебральные ишемические приступы (атаки) и родственные синдромы, инфаркт мозга, субарахноидальное кровоизлияние, внутримозговое кровоизлияние, другие нетравматические внутримозговые кровоизлияния, инсульт, не уточненный как кровоизлияние или инфаркт, сосудистые мозговые синдромы при цереброваскулярных болезнях) на базе республиканских и многопрофильных организаций здравоохранения областей и городов Астаны и Алматы, оказывающих стационарную помощь, создаются первичные и региональные инсультные центры с учетом численности населения из рекомендуемого расчета 30 коек на 250 тысяч населения.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Оказание медицинской помощи при остром нарушении мозгового кровообращения проводится в соответствии с уровнями регионализации:

1) бірінші деңгейдегі медициналық көмекті реанимация бөлімшесі, клиникалық зертхана, невролог, кардиолог және (немесе) терапеві бар стационарлық көмек көрсететін ұйымдар (ауылдық, аудандық және аудандық орталық ауруханалар) "терапиялық терезе" шегінен тыс (төрт сағат және отыз минут-алты сағат) жеткізілгенде, ерекше тромболитикалық терапияның уақыты асып кеткенде көрсетеді.
Бұл кезеңде базистік терапия мен ерте оңалту жүргізіледі.
Мамандандырылған көмек және (немесе) жоғарғы технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін пациенттер бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдардан екінші немесе үшінші деңгейдегі ұйымдарға ауыстырылады.
Инсульт клиникасы және ишемиялық шабуылға күдік бар пациенттер, ишемиялық инсультің клиникалық симптомдары дамыған сәтінен бастап үш-төрт сағат және отыз минуттың шегінде бірінші деңгейдегі ұйымдарға бармай екінші немесе үшінші деңгейдегі ұйымдарға жеткізіледі;
2) екінші деңгейдегі медициналық көмекті – тәулік бойы жұмыс істейтін клиникалық зертхана, реанимация, компьютерлік томографиясымен (бұдан әрі - КТ) және (немесе) магниттік резонанстық томографиясымен (бұдан әрі - МРТ) сәулелік диагностика бөлімшелері бар, күретамыр және омыртқа артерияларының жағдайын бағалауға арналған ультрадыбыстық аспаптары, нейрохирургия бөлімшесі немесе ол болмаған жағдайда нейрохирургты хабардар еткен сәттен бастап екі сағаттан кешіктірмей нейрохирургтың нейрохирургиялық операция жасау мүмкіндігімен хирургиялық бөлімшесі (стандарттық нейрохирургиялық аспаптардың болуымен) бар стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдар көрсетеді.
Ишемиялық немесе геморрагиялық инсульт диагнозы бар пациенттерге бұл кезеңде базистік және (немесе) ерекше терапия (клиникалық симптомдары дамыған сәттен бастап төрт сағаттан және отыз минуттан кешіктірілмей жүйелік тромболизис), ашық операциялар түріндегі нейрохирургиялық емдеу (декомпрессиялық гемикраниэктомия, бассүйекішілік гематомаларды алып тастау, сыртқы дренаж салу), ерте оңалту жүргізіледі.
Ишемиялық инсульт диагнозы анықталған пациенттер екінші деңгейдегі ұйымнан үшінші деңгейдегі ұйымға клиникалық симптомдары дамыған сәттен бастап алты сағаттық "терапиялық терезе" шегінде жоғары технологиялық эндоваскулярлық нейрохирургиялық медициналық көмек көрсету үшін ауыстырылады.
Субарахноидальдық қан құйылулары бар пациенттер мен аневризмалық патологияның немесе қантамырлық мальформацияның белгілеріне тән қан құйылулар бар пациенттер нейрохирург консультациясынан кейін бастапқы инсульт орталығынан жоғары технологиялық нейрохирургиялық медициналық көмек көрсету үшін үшінші деңгейдегі ұйымға ауыстырылады;

1) на первом уровне медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь (сельские, районные и центральные районные больницы) с наличием отделения реанимации, клинической лаборатории, невролога, кардиолога и (или) терапевта, доставленные за пределами "терапевтического окна" (четыре часа и тридцать минут – шесть часов), когда время для проведения специфической тромболитической терапии истекло.
На данном этапе проводится базисная терапия и ранняя реабилитация.
Для оказания специализированной помощи и (или) высокотехнологичных медицинских услуг пациенты переводятся из медицинских организаций первого уровня в организации второго или третьего уровня.
Пациенты с клиникой инсульта или транзиторной ишемической атаки доставляются в медицинские организации второго или третьего уровня, минуя организации первого уровня, в пределах трех - четырех часов и тридцати минут от момента развития клинических симптомов ишемического инсульта;
2) на втором уровне медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь (первичные инсультные центры на базе городских и областных больниц) с круглосуточно функционирующими отделениями клинической лаборатории, реанимации, лучевой диагностики с наличием компьютерной томографии (далее – КТ) и (или) магнитно-резонансной томографии (далее – MРT), ультразвуковых приборов для оценки состояния сонных и позвоночных артерий, с нейрохирургическим отделением или, в случае его отсутствия, хирургическим отделением с возможностью проведения нейрохирургических операций нейрохирургом, не позднее двух часов с момента уведомления нейрохирурга (с наличием стандартного нейрохирургического инструментария).
Пациентам с диагнозом ишемический или геморрагический инсульт на данном уровне проводят базисную и (или) специфическую терапию (системный тромболизис, не позднее четырех часов и тридцати минут с момента развития клинических симптомов), нейрохирургическое лечение в виде открытых операций (декомпрессивная гемикраниэктомия, удаление внутричерепных гематом, наложение наружного дренажа), раннюю реабилитацию.
Пациенты с верифицированным диагнозом ишемического инсульта переводятся из организации второго уровня в организации третьего уровня, для оказания высокотехнологичной эндоваскулярной нейрохирургической медицинской услуги в пределах шестичасового "терапевтического окна" с момента развития клинических симптомов.
Пациенты с субарахноидальным кровоизлиянием и пациенты, у которых кровоизлияние имеет характерные признаки аневризматической патологии или сосудистой мальформации, переводятся из первичного инсультного центра в организации третьего уровня, для оказания высокотехнологичной нейрохирургической медицинской услуги после консультации нейрохирурга;

3) үшінші деңгейде медициналық көмекті стационарлық көмек көрсететін ұйымдар (қалалық және облыстық ауруханалардың базасындағы өңірлік инсульт орталықтары) көрсетеді. Өңірлік инсульт орталықтары өңірдегі шұғыл инсульт көмегі жүйесінің негізгі орталықтары болып табылады және бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдармен, жедел медициналық жәрдем және бастапқы инсульт орталықтарымен инсульт кезінде медициналық көмек көрсетудің сапасын жақсарту үшін өзара іс-қимыл жасайды.
Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдар базистік терапия мен ерте оңалтуды, оның ішінде симптомдар басталған сәттен бастап "терапиялық терезе" шегінде (төрт сағат және отыз минут-алты сағат) жүйелік тромболизис және механикалық тромбоэкстракция және тромбоаспирация түріндегі ерекше терапияны жүргізеді.
Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда бастапқы инсульт орталығының базалық жарақтандырылуы, оның ішінде тәуліктік интервенциялық нейрорадиологиялық қызмет көрсететін ангиографиялық қондырғысы, операциялық микроскопы, базалық және микротамырлық нейрохирургиялық аспаптары, аневризмалық клипстері мен эндоваскулярлық араласуларға арналған медициналық мақсаттағы бұйымдары бар.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. ИО меңгерушісінің лауазымына № 791 бұйрығымен бекітілген тиісті талаптарға сәйкес келетін қарқынды терапия және реанимация, инсультты диагностикалау, емдеу және профилактикалаудың жаңа технологиялары мәселесі бойынша біліктілігін арттырудан өткен маман тағайындалады.
24. ИО осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың ең төменгі тізбесімен қамтамасыз етіледі.
25. ИО штаттық нормативтерін осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес медициналық және өзге қызметкерлердің ұсынылған штат нормативтерін ескере отырып, медициналық ұйымның басшысы бекітеді.
26. ИО құрамына қарқынды терапия және реанимация блогы мен құрамында емдік дене шынықтыру нұсқаушылары, физиотерапевт дәрігерлер, логопед, психотерапевт бар мультитәртіптік бригадасы бар ерте оңалту бөлімшесі кіреді.
27. Инсультке немесе транзиторлы ишемиялық шабуылға күдікті науқастар жақын жердегі бастапқы немесе өңірлік инсульт орталықтарына шұғыл тәртіпте емдеуге жатқызылады.
Жедел медициналық жәрдем кезеңінде:
1) жіті инсульт диагностикасы және барлық болған жағдайларды анықтай отырып, оны пациентті жедел медициналық жәрдеммен жеткізудің ілеспе құжатында міндетті түрде көрсете отырып аурудың басталуының нақты уақытын анықтау;

3) на третьем уровне медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь (региональные инсультные центры на базе городских и областных больниц). Региональные инсультные центры являются ключевыми центрами системы неотложной инсультной помощи в регионе и взаимодействуют с медицинскими организациями первого уровня, скорой медицинской помощи и первичными инсультными центрами для улучшения качества оказания медицинской помощи при инсультах.
Медицинские организации третьего уровня проводят базисную терапию и раннюю реабилитацию, в том числе специфическую терапию в виде системного тромболизиса и механической тромбоэкстракции и тромбоаспирации, в пределах "терапевтического окна" (четыре часа и тридцать минут – шесть часов) от момента начала симптомов.
Медицинские организации третьего уровня имеют базовое оснащение первичного инсультного центра, в том числе ангиографическую установку с круглосуточной интервенционной нейрорадиологической службой, операционный микроскоп, базовый и микрососудистый нейрохирургический инструментарий, аневризматические клипсы и изделия медицинского назначения для эндоваскулярных вмешательств.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. На должность заведующего ИЦ назначается специалист, соответствующий требованиям, утвержденным Приказом № 791, прошедший повышение квалификации по вопросам интенсивной терапии и реанимации, новым технологиям диагностики, лечения и профилактики инсультов.
24. ИЦ обеспечивается минимальным перечнем медицинского оборудования и изделий медицинского назначения в соответствии с приложением 1 к настоящему Стандарту.
25. Штатные нормативы ИЦ утверждаются руководителем медицинской организации с учетом рекомендуемых штатных нормативов медицинского и иного персонала в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
26. В состав ИЦ входят блок интенсивной терапии и реанимации и отделение ранней реабилитации с мультидисциплинарной бригадой в составе врачей и инструкторов лечебной физкультуры, врачей физиотерапевтов, логопеда, психотерапевта.
27. При подозрении на инсульт или транзиторную ишемическую атаку, больные в экстренном порядке госпитализируются в ближайшие по территориальному расположению первичные или региональные инсультные центры.
На этапе скорой медицинской помощи осуществляется:
1) диагностика острого инсульта и определение точного времени начала заболевания с обязательным его указанием в сопроводительном листе пациента скорой медицинской помощи, с выяснением всех обстоятельств случившегося;

2) шұғыл емдік іс-шараларды жүргізу және клиникалық хаттамаларға сәйкес науқастарды бақылау;
3) келу уақытын көрсетумен медициналық ұйымды ми қан айналымының жіті бұзылуы белгілері бар науқастың түсуі туралы алдын ала ауызша хабарлау жүзеге асырылады, бұл пациентті жедел медициналық жәрдеммен жеткізудің ілеспе парағында және қабылдау бөлімінің журналында ресми тіркеледі.
Инсультпен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету кезең-кезеңмен жүзеге асырылады:
1) емдеуге жатқызуға дейінгі кезең – қала халқы үшін 40 минуттың және ауыл халқы үшін 3 сағаттан артық емес уақыттың ішінде жедел тасымалдау;
2) емдеуге жатқызу кезеңі:
қарқынды терапия блогында (24 сағаттан 5 күнге дейін);
ИО мультитәртіптік қағидат бойынша ерте оңалту бөлімшесінде (16-18 күн) емдеуден тұрады;
3) "Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9108 болып тіркелген) жалғастырылған және кеш оңалту кезеңі;
4) диспансерлік байқау кезеңі (инсультты бастан өткерген пациент инсульт орталығынан шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде неврологта диспансерлік есепке алынады) – амбулаториялық-емханалық деңгейде тұрақты қалдық көріністері бар науқастардағы инсульттің қайталама профилактикасы.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Инсультпен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету кезеңділігі осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес Инсультпен ауыратын науқастарға емдеуге жатқызуға дейін стационарлық, амбулаториялық көмек көрсету алгоритміне сәйкес жүзеге асырылады.
29. Өңірлік ИО мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) инсультпен ауыратын науқастарға тәуліктік режимде, клиникалық хаттамаларға сәйкес:
инсультпен ауыратын науқастардың денсаулық жағдайын клиникалық бағалауды;
инсультпен ауыратын науқастың церебралды функцияларын, жүрек қан тамыр жүйесі жағдайларын, соматикалық жағдайларды қоса алғанда өмірлік маңызы бар функцияларының жағдайын ультрадыбыстық, электрофизиологиялық және сәулелік зерттеу әдістерімен бағалауды және мониторингтеуді;
өмірлік маңызы бар функциялардың (тыныс алу, жүрек-қан тамыры) бұзылуларын қалпына келтіруді қамтитын қарқынды терапия және реанимация блогы жағдайындағы қарқынды терапияны және реанимацияны;
базистік және ерекше терапия жүргізу (тромболизис қабылдау бөліміне келіп түскен сәттен бастап 60 минуттан кешіктірілмей және клиникалық симптомдары дамыған сәттен бастап төрт сағат және отыз минут-алты сағаттан кешіктірілмей, шұғыл нейрохирургиялық емдеу нейрохирургтің консультация туралы хабарламасынан екі сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі);
мамандардың мультитәртіптік бригадасы жіберген инсультпен ауыратын науқасқа бұзылған функцияларын қалпына келтіруге кешенді оңалту емін жүргізуді;
қайталанған инсульттің дамуының алдын алу алгоритмін әзірлеуді және іс-шаралар өткізуді қамтитын жоғары мамандандырылған және мамандандырылған медициналық көмек көрсету;

2) проведение неотложных лечебных мероприятий и наблюдение за больными в соответствии с клиническими протоколами;
3) предварительное устное оповещение медицинской организации о поступлении больного с признаками острого нарушения мозгового кровообращения, с указанием времени приезда, что официально фиксируется в сопроводительном листе доставки пациента скорой медицинской помощи и в журнале приемного покоя.
Оказание медицинской помощи больным с инсультом осуществляется поэтапно:
1) догоспитальный этап – срочная транспортировка в течение 40 минут для городского населения и не более трех часов для сельского населения;
2) госпитальный этап включает лечение в:
блоке интенсивной терапии (от 24 часов до 5 дней);
отделении ранней реабилитации по мультидисциплинарному принципу (16 - 18 дней) ИЦ;
3) этап продолженной и поздней медицинской реабилитации согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9108);
4) этап диспансерного наблюдения (пациент, перенесший инсульт, ставится на диспансерный учет у невролога в течение трех рабочих дней после выписки из инсультного центра) – вторичная профилактика инсульта у больных со стойкими остаточными явлениями перенесенного инсульта на амбулаторно-поликлиническом уровне.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Этапность оказания медицинской помощи больным с ОНМК осуществляется в соответствии с алгоритмом оказания догоспитальной, стационарной, амбулаторной помощи больным с инсультом согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
29. Региональный ИЦ осуществляет следующие функции:
1) оказание высокоспециализированной и специализированной медицинской помощи больным с инсультом в круглосуточном режиме, в соответствии с клиническими протоколами, включающими:
клиническую оценку состояния здоровья больного с инсультом;
оценку состояния и мониторирование жизненно важных функций больного с инсультом, включая церебральные функции, состояние сердечно-сосудистой системы, соматического состояния ультразвуковыми, электрофизиологическими и лучевыми методами исследования;
интенсивную терапию и реанимацию в условиях блока интенсивной терапии и реанимации, включающую коррекцию нарушений жизненно важных функций (дыхательной, сердечно-сосудистой);
проведение базисной и специфической терапии (тромболизис проводится не позднее 60 минут с момента поступления в приемный покой и не позднее четырех часов и тридцати минут – шести часов с момента развития клинических симптомов, экстренное нейрохирургическое лечение - не позднее двух часов с момента уведомления нейрохирурга о консультации);
проведение реабилитационной комплексной терапии больному с инсультом, направленной на восстановление нарушенных функций мультидисциплинарной бригадой специалистов;
составление алгоритма и проведение мероприятий по предупреждению развития повторного инсульта;

2) инсультті диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістерін меңгеру және клиникалық практикаға енгізу және дәлелді медицина қағидаттары мен ғылыми-техникалық жетістіктердің негізінде асқынулардың профилактикасы;
3) бөлімшелерде емдеу-диагностикалау жұмысының сапасын арттыруға және ауруханада инсульттен болатын өлімді төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу;
4) қан тамыры ауруының түрленетін қауіп факторларының алдын алу және түзету, саламатты өмір салтын жүргізу бойынша пациенттер мен олардың туыстарымен жұмыс жүргізу;
5) № 907 бұйрыққа сәйкес есепке алу және есептілік құжаттарын жүргізу.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Инсульт орталықтарының жұмысын үйлестіруді Инсульт проблемалары жөніндегі республикалық үйлестіру орталығы жүзеге асырады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. РИО мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) инсультпен ауыратын науқастарға жоғары мамандандырылған және мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
2) жоғары технологиялық нейрохирургиялық операциялар жасау;
3) өңірлік ИО қызметінде және ұйымдастыруда ұйымдастыру-әдістемелік және үйлестіруші рөл атқарады;
4) өңірлік ИО мамандарына тәулік бойы консультациялық көмек көрсетеді;
5) бастан өткерген инсульттен кейінгі науқастардың тіркелімін құра отырып, өңірлік ИО-лардың ай сайынғы есептерін жинауды және талдауды жүргізеді;
6) ИО мамандарына оқыту жүргізеді.
3-тарау. Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Неврологиялық аурулары бар науқастарға медициналық көмек ТМККК шеңберінде көрсетіледі.
33. Нерв жүйесі аурулары бар пациенттерге медициналық көмек мынадай нысандарда көрсетіледі:
1) амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК);
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек (бұдан әрі – САК);
4) жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек;
5) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту.

2) освоение и внедрение в клиническую практику современных методов диагностики и лечения инсульта и профилактики осложнений на основе принципов доказательной медицины и научно-технических достижений;
3) разработку и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы в отделении и снижение больничной летальности от инсульта;
4) проведение работы с пациентами и их родственниками по предупреждению и коррекции модифицируемых факторов риска сосудистых заболеваний, ведению здорового образа жизни;
5) ведение учетной и отчетной документации в соответствии с Приказом № 907.
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Координацию работы инсультных центров осуществляет Республиканский координационный центр по проблемам инсульта.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. РИЦ осуществляет следующие функции:
1) высокоспециализированную и специализированную медицинскую помощь больным с инсультом;
2) высокотехнологические нейрохирургические операции;
3) оказывает организационно-методическую и координирующую роль в организации и деятельности региональных ИЦ;
4) оказывает круглосуточную консультативную помощь специалистам региональных ИЦ;
5) проводит сбор и анализ ежемесячных отчетов региональных ИЦ с созданием регистра больных, перенесших инсульт;
6) проводит обучение специалистов ИЦ.
Глава 3. Организация оказания неврологической помощи в Республике Казахстан
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Медицинская помощь больным с неврологическими заболеваниями оказывается в рамках ГОБМП.
33. Медицинская помощь пациентам с заболеваниями нервной системы предоставляется в следующих формах:
1) АПП, в том числе первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП);
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи (далее – СЗТ);
4) скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации;
5) восстановительного лечения и медицинской реабилитации.

34. Неврологиялық ауруы бар науқастарға МСАК амбулаториялық деңгейде:
1) ауылдық, аудандық, қалалық емханаларда;
2) дәрігерлік амбулаторияларда көрсетіледі.
35. Неврологиялық көмек:
1) амбулаториялық-емханалық деңгейде:
пациенттің жағдайын анықтау және диагнозды белгілеуі мақсатында дәрігердің қарап-тексеруін;
диагнозды верификациялау мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық зерттеп-қарауды;
анықталған нозологияға және бекітілген медициналық стандарттарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес ем таңдауды және тағайындауды;
көрсетілімдер болған кезде мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек ұсыну үшін неврологиялық бөлімшеге емдеуге жатқызуға іріктеуді және оған жіберуді;
неврологиялық науқастарды динамикалық байқауды;
№ 907 бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарына сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеуді;
еңбекке уақытша жарамсыздықты белгілеуді;
неврологиялық аурулары бар науқастарға дәрілік препараттарға, оның ішінде № 786 бұйрыққа сәйкес тегін дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету бойынша рецептілер ұсынуды;
МӘС-ке қорытындыны ресімдеуді;
саламатты өмір салтын насихаттауды;
2) стационарлық деңгейде:
№ 907 бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарына сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеуді;
қолда бар нозологияға және медициналық стандарттарға сәйкес ем таңдауды және тағайындауды;
диагностикалық зерттеулер жүргізуді;
тағайындалған емді орындауды;
дәрігердің күнделікті қарап-тексеруін (егер басқа кезеңділік көзделмеген болса), емді түзетуді;
қажеттілігіне қарай және медициналық стандарттарға сәйкес мамандар консультациясын жүргізуді;
құжатты ресімдей және науқастың қолына стационарлық науқастың медициналық картасынан (сырқатнамасынан) көшірмены мен көрсетілім болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздықты растайтын құжатты бере отырып, пациентті шығаруды қамтиды.
36. АЕК көрсететін медициналық ұйымдарда бастапқы медициналық көмекті невролог дәрігер:
1) пациент өз бетінше жүгінген кезде;
2) пациентте учаскелік терапевт дәрігердің, жалпы практика дәрігерінің және басқа мамандық дәрігерлерінің жолдамасы бойынша нерв жүйесі аурулары анықталған (күдік болған) кезде көрсетеді.
37. АЕК көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде медициналық көрсетілімдері бойынша науқас "неврология" бейіні бойынша стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымға емдеуге жатқызылады.
38. МСАК шеңберінде мынадай қызмет түрлері көрсетіледі:

34. ПМСП неврологическим больным оказывается на амбулаторном уровне:
1) в сельской, районной, городской поликлиниках;
2) во врачебной амбулатории.
35. Неврологическая помощь включает в себя:
1) на амбулаторно-поликлиническом уровне:
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациентов с целью верификации диагноза;
подбор и назначение лечения в соответствии с выявленной нозологией и утвержденными медицинскими стандартами (клиническими протоколами);
отбор и направление на госпитализацию при наличии показаний в неврологическую организацию для предоставления специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи;
динамическое наблюдение за неврологическими больными;
оформление первичной медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденными Приказом № 907;
установление временной нетрудоспособности;
предоставление пациентам с неврологическими заболеваниями рецептов на лекарственные препараты, в том числе по бесплатному лекарственному обеспечению в соответствии с Приказом № 786;
оформление заключений на МСЭ;
пропаганда здорового образа жизни;
2) на стационарном уровне:
оформление медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденными Приказом № 907;
подбор и назначение лечения в соответствии с имеющейся нозологией и медицинскими стандартами;
проведение диагностических исследований;
выполнение назначенного лечения;
ежедневный осмотр врачом (если не предусмотрена другая периодичность), коррекция лечения;
организация и проведение консультаций пациентов при наличии медицинских показаний;
выписка пациента с оформлением документации и выдачей на руки больному выписки из медицинской карты стационарного больного (истории болезни) и документа, удостоверяющего временную нетрудоспособность при наличии показаний.
36. Медицинская помощь в медицинских организациях, оказывающих АПП, оказывается врачом неврологом:
1) при самостоятельном обращении пациента;
2) при выявлении (подозрении) у пациента заболевания нервной системы по направлению участкового врача терапевта, врача общей практики и врачей других специальностей.
37. При невозможности оказания медицинской помощи в организациях здравоохранения, оказывающих АПП, по медицинским показаниям пациент госпитализируется в медицинскую организацию, оказывающую стационарную помощь по профилю "неврология".
38. В рамках ПМСП оказываются следующие виды услуг:

1) профилактикалық, оның ішінде саламатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, ұтымды және дұрыс тамақтандыру бойынша ұсыныстар беру және одан әрі динамикалық байқау;
2) диагностикалық, оның ішінде МСАК маманының қарап-тексеруі, зертханалық және аспаптық зерттеулер;
3) емдік, оның ішінде шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес емдік манипуляциялар, белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз ету;
4) жеке тұлғаның еңбекке қабілетсіздігін және оның сырқаттану кезеңінде еңбек міндеттерін орындаудан уақытша босатылуын ресми тану мақсатында белгіленген тәртіппен № 183 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу.
39. МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары "Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық тексеру жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығымен бекітілген Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық тексеру жүргізу ережесіне сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) кейіннен динамикалық бақылай және сауықтыра отырып, балалардың нысаналы топтарына скринингтік профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүзеге асырады.
40. Балаларды скринингтік қарап-тексеру, дамуы өмірдің әртүрлі жас ерекшелік кезеңдерінде, оның ішінде жасөспірімдік кезеңде анатомиялық-физиологиялық даму ерекшеліктерімен байланысты неврологиялық ауруларды профилактикалауға, ерте анықтауға және алдын алуға бағытталған.
41. Скринингтік қарап-тексеруді ТМККК шеңберінде аталған қызмет түріне лицензиясы бар денсаулық сақтау субъектілері жүргізеді.
42. Невролог дәрігер есепке алу-есептілік құжаттаманы толтыра отырып, скринингтік қарап-тексерудің мамандандырылған кезеңін жүзеге асырады, оның ішінде жалпы қарап-тексеруді (демографиялық сызбалардың, қан тамыр суретінің болуын айқындау және т.б.), бас сүйек-миы нервісінің, қозғалыс функцияларының; сіңір, периосталды, тері рефлекстерінің жағдайын зерттеу, вегативті регуляцияға бағалау жүргізеді.
43. Балалардың нысаналы тобын скринингтік қарап-тексеру нәтижелері № 907 бұйрықпен бекітілген "Баланың профилактикалық медициналық қарап-тексеру (скринингтік) статистикалық картасы" 025-07/е статистикалық нысанына енгізіледі.
44. Скринингтік қарап-тексеру нәтижелері бойынша әрбір балаға медицина қызметкері денсаулық тобын, физикалық және нервтік-психикалық дамуын бағалауды, көру және есту өткірлігін, дене шынықтыру тобы бойынша (негізгі немесе арнайы топ) ұсыныстарды көрсете отырып, эпикриз және қорытынды ресімдейді.

1) профилактические, в том числе формирование и пропаганда здорового образа жизни, предоставление рекомендаций по рациональному и здоровому питанию и последующее динамическое наблюдение;
2) диагностические, в том числе осмотр специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные исследования;
3) лечебные, в том числе оказание экстренной и неотложной медицинской помощи, лечебные манипуляции в соответствии со стандартами в области здравоохранения, обеспечение отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными или льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне;
4) по экспертизе временной нетрудоспособности в соответствии с Приказом № 183 в целях официального признания нетрудоспособности физического лица и его временного освобождения от выполнения трудовых обязанностей на период заболевания.
39. Организации здравоохранения, оказывающие ПМСП, осуществляют скрининговые профилактические медицинские осмотры целевых групп детского населения с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением в соответствии с Правилами проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об утверждении Правил проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5918).
40. Скрининговые осмотры детского населения направлены на профилактику, раннее выявление и предупреждение неврологических заболеваний, развитие которых связано с особенностями анатомо-физиологического развития в различные возрастные периоды жизни, в том числе в подростковом периоде.
41. Скрининговые осмотры проводятся в рамках ГОБМП субъектами здравоохранения, имеющими лицензию на данный вид деятельности.
42. Врач невролог осуществляет специализированный этап скринингового осмотра с заполнением учетно-отчетной документации, в том числе проводит общий осмотр (определение наличия дермографических черт, сосудистого рисунка и др.), исследование состояния черепно-мозговых нервов, двигательных функций; сухожильных, периостальных, кожных рефлексов, оценку вегетативной регуляции.
43. Результаты скрининговых осмотров целевых групп детского населения вносятся в статистическую форму 025–07/у "Карта профилактического медицинского осмотра (скрининга) ребенка", утвержденную Приказом № 907.
44. По результатам скринингового осмотра на каждого ребенка медицинским работником оформляется эпикриз и заключение с указанием группы здоровья, оценкой физического и нервно-психического развития, остроты зрения и слуха, рекомендациями по физкультурной группе (основная или специальная группа).

45. Балаларды скринингтік қарап-тексеру нәтижелері (эпикриз бен қорытынды көшірмесі) міндетті түрде ата-аналарға жеткізіледі.
46. Скринингтік қарап-тексеруге осы скринингтік қарап-тексеру жүргізілетін аурулар бейін бойынша диспансерлік есепте тұрған адамдар жатпайды.
47. МСАК азаматтарға:
1) шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетілген жағдайда, бекітілу фактісіне қарамастан;
2) бекіту, алдын ала жазылу немесе өтініш беру бойынша жоспарлы тәртіппен көрсетіледі.
48. Азамат МСАК ұйымына алғаш жүгінген кезде МСАК ұйымының тіркеу орнында бастапқы есепке алу медициналық құжаттамасы ресімделеді: № 907 бұйрықпен бекітілген амбулаториялық науқастың медициналық картасы ("Амбулаторлық пациенттің медициналық картасы" 025/е нысаны) немесе "Баланың даму тарихы" (112/е нысаны).
49. Шала туған, туған кездегі дене салмағының төмен болуы, бұлшық еттерінің төмен тонусы, патологиялық қозғалысының болуы, 4 айдан астам туа біткен автоматизм рефлекстерінің сақтауы сияқты нерв жүйесінің зақымдану қауіп факторларлары бар балаларға динамикалық байқауды, қалпына келтіру мен сауықтырудың жеке жоспары бойынша балалар неврологымен бірлесіп учаскелік педиатр немесе жалпы практикалық дәрігері (отбасылық дәрігер) жүргізеді.
50. МСАК көрсету кезінде емдеуші дәрігер уәкілетті орган бекіткен Азаматтарды дәрілік заттармен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес нақты дәріханалық ұйымды көрсетпей № 907 бұйрықпен бекітілген рецептілік бланктарға дәрілік заттарға рецептер жазып береді ("Рецепт" 130/е нысаны, "Тегін немесе жеңілдікті рецепт" 132/е нысаны).
51. МСАК медициналық ұйымдарында диагнозды нақтылау және (немесе) белгілеу мүмкін болмаған кезде нерв жүйесі аурулары бар пациенттер бейінді мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға жіберіледі.
52. Қала халқына МСАК көрсететін мамандар (жалпы практика дәрігерлері, учаскелік педиатрлар, терапевтер, ересектер неврологы және балалар невролог дәрігерлері) өмірінде алғаш эпилепсия диагнозы белгіленген, эпилепсияға күдігі бар барлық пациенттерді және ерте белгіленген эпилепсия диагнозымен келген пациенттерді осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚЭК-қа невролог эпилептологтың консультациясына жолдаманы бере отырып, ҚЭК-қа неврологтың консультациясына жібереді.
53. Ауыл халқына МСАК көрсететін мамандар (жалпы практика дәрігерлері, учаскелік педиатрлар, терапевтер, ересектер неврологы және балалар невролог дәрігерлері) өмірінде алғаш эпилепсия диагнозы белгіленген, эпилепсияға күдігі бар барлық пациенттерді және ерте белгіленген эпилепсия диагнозымен келген пациенттерді аудандық емханалардың, консультациялық-диагностикалық емханалардың (орталықтардың) диагностикалық бөлімшелерінің невролог эпилептолог кабинетіне неврологтың консультациясына жібереді.

45. Результаты скринингового осмотра детей (копия эпикриза и заключения) в обязательном порядке доводятся до сведения родителей.
46. Скрининговым осмотрам не подлежат лица, находящиеся на диспансерном учете, по профилю заболевания которого проводится данный скрининговый осмотр.
47. ПМСП оказывается гражданам:
1) независимо от факта прикрепления в случае оказания экстренной и неотложной медицинской помощи;
2) в плановом порядке – по прикреплению, предварительной записи или обращению.
48. При первичном обращении гражданина в организацию ПМСП, в регистратуре организации ПМСП оформляется первичная учетная медицинская документация: медицинская карта амбулаторного больного (форма 025/у "Медицинская карта амбулаторного пациента") или "История развития ребенка" (форма 112/у), утвержденные Приказом № 907.
49. Динамическое наблюдение детей с факторами риска поражения нервной системы, такими как недоношенность, низкая масса тела при рождении, низкий мышечный тонус, наличие патологических движений, сохранение рефлексов врожденного автоматизма более 4 месяцев проводится участковым педиатром или врачом общей практики (семейными врачами) совместно с детским неврологом по индивидуальному плану наблюдения и оздоровления.
50. При оказании ПМСП лечащим врачом выписываются рецепты на лекарственные средства на рецептурных бланках (форма 130/у "Рецепт" и форма 132/у "Рецепт бесплатный или льготный"), утвержденных Приказом № 907, без указания конкретной аптечной организации в соответствии с Правилами обеспечения лекарственными средствами граждан, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 сентября 2015 года № 766 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12199).
51. При невозможности уточнения и (или) установления диагноза в МО ПМСП пациенты с заболеваниями нервной системы направляются в медицинские организации, оказывающие профильную специализированную медицинскую помощь.
52. Специалисты, оказывающие ПМСП городскому населению (врачи общей практики, участковые педиатры, терапевты, врачи взрослые неврологи и детские неврологи) направляют всех пациентов с впервые в жизни установленным диагнозом эпилепсии, с подозрением на эпилепсию и прибывших пациентов с ранее установленным диагнозом эпилепсии на консультацию к неврологу в ГЭК с предоставлением направления на консультацию к неврологу эпилептологу в ГЭК по форме в соответствии с приложением 4 к настоящему Стандарту.
53. Специалисты, оказывающие ПМСП сельскому населению (врачи общей практики, участковые педиатры, терапевты, врачи взрослые неврологи и детские неврологи) направляют всех пациентов с впервые в жизни установленным диагнозом эпилепсии, с подозрением на эпилепсию и прибывших пациентов с ранее установленным диагнозом эпилепсии на консультацию к неврологу в кабинет невролога эпилептолога консультативно-диагностических отделений районных поликлиник, консультативно-диагностических поликлиник (центров).

54. Неврологиялық ауруы бар науқастарға КДК-ны дәрігерлер:
1) қалалық емханалардың консультациялық-диагностикалық бөлімшелерінде;
2) қалалық консультациялық-диагностикалық емханада;
3) республикалық консультациялық-диагностикалық орталықта көрсетеді.
55. КДК неврологиялық аурулары бар науқастарға еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді қамтитын медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензия болған кезде профилактикалық, диагностикалық және емдік қызметтер түрінде ұсынылады.
56. Неврологиялық аурулары бар пациентке КДК көрсету МСАК дәрігерінің немесе басқа да бейінді маманның ТМККК шеңберіндегі жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. МСАК дәрігерінен немесе басқа да бейінді маманнан жолдама болмаған кезде, сондай-ақ пациенттің бастамасы бойынша өтініш болған кезде КДК ақылы негізде ұсынылады.
57. КДК көрсетуге жіберілген кезде МСАК дәрігері немесе басқа да бейінді маман клиникалық диагноз бен зертханалық және аспаптық зерттеулер нәтижелерін көрсете отырып, № 907 бұйрықпен бекітілген "Амбулаториялық, стационарлық (астын сызыңыз) науқастың медициналық картасынан көшірме" (№ 027/е нысаны) амбулаториялық, стационарлық науқастың медициналық картасынан көшірме, жолдама ресімдейді.
58. Неврологиялық аурулары бар науқастарды республикалық деңгейде КДК алуға жіберуді облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының – медициналық ұйымдардың (аумақтық емханалардың, стационарлардың, диспансерлердің) жанынан құрылған және жұмыс істейтін өңірлік комиссиялар жүзеге асырады.
Пациентке республикалық медициналық ұйымда КДК көрсету туралы оң шешім қабылданған жағдайда өңірлік комиссия КДК-ға жолдаманы (№ 907 бұйрықпен бекітілген "Республикалық деңгейде жоғары мамандандырылған консультациялық-диагностикалық көмек алуға жолдама" № 021/е нысаны) береді.
Пациентке республикалық деңгейде КДК көрсетуден бас тартылған жағдайда, өңірлік комиссия жіберіп отырған медициналық ұйымға жазбаша дәлелді бас тартуды қоса бере отырып, құжаттарды қайтарып береді.
59. Невролог дәрігер КДК көрсету кезінде пациентті консультацияға жіберген МСАК дәрігеріне немесе басқа да бейінді маманға консультациялық-диагностикалық қорытынды ұсынады, онда жүргізілген емнің нәтижелері, сондай-ақ пациентті одан әрі емдеу бойынша ұсыныстар (№ 907 бұйрықпен бекітілген № 071/е нысаны) көрсетіледі.
60. МСАК дәрігері немесе басқа да бейінді маман КДК көрсеткен невролог дәрігердің ұсыныстарына сәйкес консультациялық-диагностикалық қорытынды алғаннан кейін пациентті одан әрі байқауды жүзеге асырады.

54. КДП неврологическим больным оказывается врачами в:
1) консультативно-диагностических отделениях городских поликлиник;
2) городской консультативно-диагностической поликлинике;
3) республиканском консультативно-диагностическом центре.
55. КДП пациентам с неврологическими заболеваниями предоставляется в виде профилактических, диагностических и лечебных услуг при наличии у МО лицензии на осуществление медицинской деятельности, включающей проведение экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с Приказом № 183.
56. Оказание КДП пациенту с неврологическими заболеваниями осуществляется по направлению врача ПМСП или другого профильного специалиста в рамках ГОБМП. При отсутствии направления от врача ПМСП или другого профильного специалиста, а также при обращении по инициативе пациентов, КДП предоставляется на платной основе.
57. При направлении на оказание КДП врач ПМСП или другой профильный специалист оформляет направление, выписку из медицинской карты амбулаторного, стационарного больного с указанием клинического диагноза и результатов лабораторных и инструментальных исследований (форма № 027/у "Выписка из медицинской карты амбулаторного, стационарного (подчеркнуть) больного"), утвержденную Приказом № 907.
58. Направление пациентов с неврологическими заболеваниями на получение КДП на республиканском уровне осуществляется региональными комиссиями, созданными и функционирующими при управлениях здравоохранения областей, а из городов Астаны и Алматы – из медицинских организаций (территориальные поликлиники, стационары, диспансеры).
При принятии положительного решения об оказании пациенту КДП в республиканской медицинской организации, региональная комиссия выдает направление на КДП (форма № 021/у "Направление на получение высокоспециализированной консультативно-диагностической помощи на республиканском уровне ", утвержденная Приказом № 907).
В случае отказа в оказании пациенту КДП на республиканском уровне, региональная комиссия возвращает документы с приложением письменного мотивированного отказа в направившую медицинскую организацию.
59. Врач невролог при оказании КДП представляет врачу ПМСП или другому профильному специалисту, направившему пациента на консультацию, консультативно-диагностическое заключение, в котором указывает результаты проведенного обследования и лечения, а также рекомендации по дальнейшему ведению пациента (форма № 071/у, утвержденная Приказом № 907).
60. Врач ПМСП или другой профильный специалист осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом после получения консультативно-диагностического заключения в соответствии с рекомендациями врача невролога, оказавшего КДП.

61. Медициналық көрсетілімдер болған кезде КДК жүзеге асыратын медициналық ұйымның невролог дәрігері неврологиялық ауруы бар науқасты Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес стационарлық емдеуге жібереді.
62. КДК жүзеге асыратын медициналық ұйымның невролог дәрігері көрсетілімдер болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтаманы береді немесе оны ұзартады, тұрақты еңбекке жарамсыздық болған кезде МӘС-ке жіберу үшін құжаттар ресімдеуге консультациялық қорытынды береді.
63. Пациентке қызмет көрсету аумағы бойынша невролог дәрігер аурулармен, жарақат салдарларымен және ақаулармен негізделген организм функциясының тұрақты бұзылысын растайтын диагностикалық, емдік және оңалту іс-шараларын өткізгеннен кейін консультациялық қорытынды береді, анатомиялық ақауларды және маңызды немесе организм функциясының күрт айқындалған бұзушылықтары бар және оңалту әлеуеті жоқ емделмейтін науқастарды қоспағанда еңбекке уақытша жарамсыздық басталған немесе диагноз белгілі болған кезден бастап адамдар төрт айдан кешіктірілмей МӘС-ке жіберіледі.
64. Неврологиялық ауруы жіті асқынған (эпилепсияның өршу нысандары, паркинсонизм, мидың травмалық ауруы, секвестерленген жарығы бар дискогенді радикулопатия, күре тамырлық мальформация, мойынның магистральді тамырларының күрделі стеноздары) науқасқа бейінді нейрохирургиялық көмек көрсету үшін көрсетілім болған кезде көмекті нейрохирург дәрігер мамандандырылған нейрохирургия бөлімшесінде көрсетеді.
65. Стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер пациенттерге тәуліктік медициналық бақылаумен мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі болып табылады.
66. Пациентті ТМККК шеңберінде стационарға емдеуге жатқызу:
1) МСАК немесе өзге де медициналық ұйымдар мамандарының жолдамалары бойынша;
2) жолдаманың болуына қарамастан шұғыл көрсетілімдер бойынша жүзеге асырылады.
67. Пациентті ТМККК шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде МСАК ұйымы:
1) пациентті емдеу үшін қажетті клиникалық-диагностикалық, зертханалық, аспаптық және рентгенологиялық зерттеулер, бейінді мамандардың консультацияларын жүргізеді;
2) жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін көрсете отырып, стационарға емдеуге жатқызуға жолдама ресімдейді. Талдаулардын (жалпы қан талдауы, жалпы несеп талдауы, биохимиялық талдау, бактериялық себінді) жарамдылық мерзімі күнтізбелік 10 күннен аспауға тиіс;

61. При наличии медицинских показаний врач невролог медицинской организации, осуществляющей КДП, направляет больного с неврологическим заболеванием на стационарное лечение в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12204).
62. Врач невролог медицинской организации, оказывающий КДП, при наличии показаний выдает или продлевает лист или справку временной нетрудоспособности, а при наличии стойкой утраты трудоспособности дает консультативное заключение на оформление документов для направления на МСЭ.
63. Врач невролог по территории обслуживания пациента предоставляет консультативное заключение после проведения комплекса диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий, подтверждающих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм и дефектами, направляет на МСЭ лиц не ранее четырех месяцев с момента наступления временной нетрудоспособности или установления диагноза, за исключением анатомических дефектов, и неизлечимых больных со значительными или резко выраженными нарушениями функций организма и отсутствием реабилитационного потенциала.
64. При наличии показаний для оказания профильной стационарной нейрохирургической помощи больному с осложненным течением неврологического заболевания (резистентные формы эпилепсии, паркинсонизм, травматическая болезнь головного мозга, дискогенные радикулопатии с секвестрированными грыжами, артериовенозные мальформация, критические стенозы магистральных сосудов шеи) помощь оказывается в специализированном нейрохирургическом отделении врачом нейрохирургом.
65. Показаниями для госпитализации в стационар является необходимость оказания пациентам специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи с круглосуточным медицинским наблюдением.
66. Госпитализация пациента в стационар в рамках ГОБМП осуществляется:
1) по направлению специалистов ПМСП или иной медицинской организации;
2) по экстренным показаниям вне зависимости от наличия направления.
67. При плановой госпитализации пациента в стационар в рамках ГОБМП организация ПМСП:
1) проводит необходимые для лечения пациента клинико-диагностические, лабораторные, инструментальные и рентгенологические исследования, консультации профильных специалистов;
2) оформляет направление на госпитализацию в стационар с указанием результатов проведенных исследований. Срок действия анализов (общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ, бактериальный посев) не должен превышать 10 календарных дней к дате госпитализации;

3) стационарға емдеуге жатқызу күні туралы пациентті хабардар етеді.
68. Пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу пациенттің ТМККК шеңберінде стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымды еркін таңдау құқығын ескере отырып жүзеге асырылады және Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы жүзеге асырылады.
69. Медициналық ұйымға жоспарлы емдеуге жатқызу тәуліктік медициналық байқау үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде:
АЕК көрсететін МҰ невролог дәрігерінің жолдамасы бойынша;
АЕК көрсететін МСАК МҰ маманының жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
70. МҰ-ға шұғыл емдеуге жатқызу жолдаманың болуына қарамастан шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету және тәуліктік медициналық бақылау үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде:
пациент өз бетінше жүгінген кезде;
МСАК маманының, АЕК көрсететін МҰ невролог дәрігерінің жолдамасы бойынша;
жедел медициналық жәрдем бригадасы әкелген кезде жүзеге асырылады.
71. Стационарлық емдеу үшін МҰ-ға түскен кезде пациентті қабылдау бөлімшесінде невролог дәрігер қарап-тексереді және медициналық көрсетілім болған кезде, № 907 бұйрықпен бекітілген (№ 003/е нысаны) стационарлық аурудың медициналық картасын толтырып неврологиялық бөлімшеге жатқызады, медициналық көмек көрсетуді ұсыну үшін пациентте медициналық көрсетілімдер және жазбаша келісімі болуы қажет
Өмірлік маңызы бар функциялардың бұзылушылықтары немесе туындау қауіпі болған кезде науқас қарқынды терапия бөлімшесіне, реанимация бөлімшесіне, анестезиология-реанимация бөлімшесіне, қарқынды терапия және реанимация бөлімшесіне емдеуге жатқызылады.
72. Нерв жүйесі ауруының алдын ала диагнозы келіп түскен кезден бастап бірінші тәулік ішінде клиникалық зерттеп-қарау деректерінің, аспаптық және зертханалық зерттеу әдістері нәтижелерінің негізінде белгіленеді.
Негізгі диагноз келіп түскен кезден бастап үш тәулік ішінде клиникалық-неврологиялық зерттеп-қарау, аспаптық және зертханалық зерттеу әдістері, динамикалық бақылау негізінде белгіленеді.
73. Неврологиялық аурулары бар пациентте "нейрохирургия" бейіні бойынша мамандандырылған, жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде консультациялық-диагностикалық емшараларды жүргізу көрсетілімдері болған кезде аумақтық денсаулық сақтау басқармасы екі медициналық ұйым басшыларының келісімі бойынша жоғарыда көрсетілген науқастарды пациенттің немесе оның заңды өкілінің келісімімен медициналық ұйымды таңдауымен басқа стационарларда емді жалғастыруға жібереді.
74. Науқаста медициналық көрсетілімдер анықталған кезде жоғары медициналық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 986 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – № 986 бұйрық) Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесіне сәйкес жүзеге асырылады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 6711 болып тіркелген).

3) информирует пациента о дате госпитализации в стационар.
68. Плановая госпитализация пациента в стационар осуществляется с учетом права пациента на свободный выбор медицинской организации оказывающей стационарную помощь в рамках ГОБМП, и осуществляется через Портал.
69. Плановая госпитализация в МО осуществляется при наличии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения:
по направлению врача невролога МО, оказывающей АПП;
по направлению специалиста МО ПМСП, оказывающей АПП.
70. Экстренная госпитализация в МО осуществляется при наличии медицинских показаний для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи и круглосуточного медицинского наблюдения вне зависимости от наличия направления:
при самостоятельном обращении пациента;
по направлению специалиста ПМСП, врача невролога МО, оказывающей АПП;
при доставлении бригадой скорой медицинской помощи.
71. При поступлении в МО для стационарного лечения пациент осматривается в приемном отделении врачом-неврологом и при наличии медицинских показаний госпитализируется в неврологическое отделение с заполнением медицинской карты стационарного больного (форма 003/у), утвержденной Приказом № 907, при наличии у пациента медицинских показаний и письменного согласия на предоставление ему медицинской помощи.
При наличии или угрозе возникновения нарушений жизненно важных функций больной госпитализируется в отделение интенсивной терапии, реанимационное отделение, отделение анестезиологии-реанимации, отделение интенсивной терапии и реанимации.
72. Предварительный диагноз заболевания нервной системы устанавливается в течение первых суток с момента поступления на основании данных клинического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования.
Основной диагноз устанавливается в течение трех суток с момента поступления больного на основании клинико-неврологического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования, динамического наблюдения.
73. При наличии у пациента с неврологическим заболеванием показаний для оказания специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи по профилю "нейрохирургия", в том числе для проведения консультативно-диагностических процедур, территориальное управление здравоохранения по согласованию руководителей обеих медицинских организаций направляет вышеуказанных больных для продолжения лечения в другие стационары с согласия и выбора медицинской организации пациентом либо его законным представителем.
74. При выявлении у больного медицинских показаний оказание специализированной медицинской помощи осуществляется в соответствии с Правилами оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2010 года № 986 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6711) (далее – Приказ № 986).

75. Босандыру ұйымдарында жаңа туған нәрестелерді неонатолог дәрігер ("Жаңа туған нәрестелердегі психосоматикалық даму ауытқуларын болжау" деген скринингтің 1-кезеңі) "Бүлдіршін жастағы балаларда психикалық-дене бұзылыстары скринингін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денасулық сақтау министрінің 2003 жылғы 29 қаңтардағы № 83 бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2159 болып тіркелген) зерттеп-қарайды.
76. Дамудың үш немесе оданда көп микроақауы болған немесе туа біткен кемістіктер анықталған кезде балаларға арнайы мамандар, оның ішінде медициналық көрсетілімдер болған кезде анасына зерттеп-қарау, емдеу және оңалту бойынша ұсыныстар берумен емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізе отырып, невролог консультация береді. Жүргізілген скрининг нәтижесін дәрігер жаңа туған нәрестенің даму тарихына (№ 907 бұйрықпен бекітілген 097/е нысаны) және шығару эпикризіне енгізеді.
77. Психофизикалық дамымай қалу қаупі бар балалар анықталған кезде декреттелген жүргізілген скрининг нәтижелері бойынша алдыңғы неврологиялық зерттеп-қарау нәтижелеріне, неврологиялық симптоматикасына қарамастан, АМСҚ көрсететін медициналық ұйымның медицина қызметкері оларды қызмет көрсету аумағы бойынша балалар неврологы кабинетіне консультацияға және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияға жібереді.
78. Соматикалық патологияның, көгеру жай-күйі салдарынан нерв-психикалық дамуы тежелген; "әлсіз бала" (floppy baby) синдромы, фебрильді құрысқағы бар пациенттерді невролог нерв жүйесінің патологиясын жоққа шығарғаннан кейін педиатрлар немесе жалпы практика дәрігерлері қарайды.
79. Медициналық көрсетілімер болған кезде невролог дәрігер стационарлық мамандандырылған, жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін стационардың бейінді бөлімшесіне пациентке қосымша зерттеп-қарауды немесе емдеуге жатқызуды ұйымдастыру мен жүргізу мәселесін шешеді.
80. Жіті жағдайларымен, басылмайтын құрысқағы бар, дағдылардың өршу шығынымен, бас ауруы басылмайтын пациенттер емдеу-диагностикалық іс-шаралар кешенін жүргізу және клиникалық диагнозды белгілеу үшін, балалар ауруханасының (облыстық, қалалық) мамандандырылған неврологиялық бөлімшесіне емдеуге жатқызылады.
81. Пациенттің ауыр жағдайы және өңірлік деңгейде зертханалық және аспаптық зерттеу жүргізу мүмкіндігі болмаған кезде науқас мамандандырылған, жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін республиалық деңгейдегі ұйымға жіберіледі.

75. В родовспомогательных организациях новорожденные обследуются врачом неонатологом (1 этап скрининга "Прогноз отклонений в психосоматическом развитии у новорожденных") в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 января 2003 года № 83 "Об утверждении Правил организации скрининга психофизических нарушений у детей раннего возраста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2159).
76. При наличии трех и более микроаномалий развития или выявлении врожденной патологии дети консультируются узкими специалистами, в том числе неврологом, с проведением лечебно-диагностических мероприятий при наличии медицинских показаний, предоставлением матери рекомендаций по обследованию, лечению и реабилитации. Результаты проведенного скрининга врач вносит в "Историю развития новорожденного" (форма 097/у, утвержденная Приказом № 907) и выписной эпикриз.
77. При выявлении детей с риском отставания в психофизическом развитии, по результатам проведения скрининга в декретированных возрастах, независимо от результатов предыдущих обследований, неврологической симптоматики медицинский работник медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь, направляет их на консультацию в кабинет детского невролога по территории обслуживания и в психолого-медико-педагогическую консультацию.
78. Пациенты с задержкой нервно-психического развития вследствие соматических патологий, синкопальных состояний; синдрома "вялого ребенка" (floppy baby), фебрильными судорогами наблюдаются педиатрами или врачами общей практики после исключения неврологом патологии нервной системы.
79. При наличии медицинских показаний врач невролог решает вопрос организации и проведения дополнительного обследования или госпитализации пациента в профильное отделение стационара для оказания стационарной специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи.
80. В специализированное неврологическое отделение детской больницы (областная, городская) госпитализируются пациенты с острыми состояниями, не купируемыми судорогами, прогрессирующей потерей навыков, некупируемой головной болью для проведения комплекса лечебно-диагностических мероприятий и установления клинического диагноза.
81. При тяжелом состоянии пациента и отсутствии возможности провести на региональном уровне лабораторные и инструментальные исследования больной направляется в организации республиканского уровня на оказание специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи.

82. Мамандандырылған, жоғары мамандандырылған медициналық көмек заманауи медициналық технологияларды қолдана отырып, уәкілетті орган бекіткен клиникалық хаттамаларға сәйкес жүзеге асырылады.
83. Республикалық деңгейде:
екеуден астам антиэпилептикалық препараттарды таңдау үшін ауырсынуы басылмайтын құрысқақ болған кезде ерте жастағы балалар;
эпилепсияны емдеудің хирургиялық әдістерін жүргізу мәселелерін шешу үшін; нерв жүйесінің тұқым қуалаушылық дегенеративтік ауруларын диагностикалау үшін;
қозғалыс дамуының түсініксіз тежелуі бар және 36 айға дейін қозғалысының өрескел бұзылуы бар балалар;
психосөйлеуінің дамуының түсініксіз тежелуі бар балалар; нерв жүйесінің өршіген ауруы бар балалар;
диагнозды белгілеу мақсатында тәуліктік бейне мониторинг, мидың МРТ-сын жүргізу үшін ерте жастағы балалар емдеуге жатқызылады.
84. Эпилепсияның фармакорезистентті нысандары, ликвородинамикалық бұзылулар, оның ішінде туа біткен және жүре біткен гидроцефалия, арахониалды жылауықтар және неврологиялық асқынуларды туындататын және хирургиялық емді талап ететін басқа да аурулар қозғалысының бұзылулары, бас және жұлын миының зақымдануы кезіндегі туа біткен немесе жүре біткен, хирургиялық емді талап ететін спастикалық және ауырсыну синдромы, хирургиялық емді талап ететін нерв жүйесінің функционалдық бұзылушылықтары өзге нейрохирургиялық ауруларға жатады.
85. Пациенттердің аталған санаттарына медициналық көмек көрсету уәкілетті орган бекіткен клиникалық хаттамаларға және "Нейрохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 3 қарашадағы № 763 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 7321 болып тіркелген).
86. Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымдарға жоспарлы емдеуге жатқызу пациенттің ТМККК шеңберінде стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымды Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы еркін таңдауын ескере отырып жүзеге асырылады.
87. Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін республикалық медициналық ұйымдардың неврологиялық және нейрохирургиялық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу № 986 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
88. Неврологиялық аурулары бар пациентте медициналық манипуляцияларды жүргізу кезінде ауырсынуды сезіну туындаған жағдайда ауырсынуды басудың дұрыс емшарасы қамтамасыз етіледі.

82. Оказание специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи с применением современных медицинских технологий осуществляется в соответствии с клиническими протоколами.
83. На республиканский уровень госпитализируются:
дети раннего возраста при наличии тяжелых форм эпилепсии, некупируемых судорогах для подбора более двух антиэпилептических препаратов;
для решения вопроса о проведении хирургических методов лечения эпилепсии;
для диагностики наследственных дегенеративных заболеваний нервной системы;
дети с неясной задержкой двигательного развития, грубыми двигательными нарушениями до 36 месяцев;
дети с неясной задержкой психоречевого развития;
прогрессирующими заболеваниями нервной системы;
для проведения суточного видеомониторинга, МРТ головного мозга с целью установления диагноза у детей раннего возраста.
84. Фармакорезистентные формы эпилепсии, ликвородинамические нарушения, в том числе гидроцефалия врожденная и приобретенная, арахноидальные кисты и другие заболевания, вызывающие неврологические осложнения и требующие хирургического лечения, двигательные расстройства, спастические и болевые синдромы при поражении головного и спинного мозга, врожденные или приобретенные, требующие хирургического лечения, функциональные расстройства нервной системы, требующие хирургического лечения, относятся к прочим нейрохирургическим заболеваниям.
85. Оказание медицинской помощи данной категории пациентов осуществляется в соответствии с клиническими протоколами и приказом
и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 763 "Об утверждении Положения о деятельности медицинских организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7321) (далее – Приказ № 763).
86. Плановая госпитализация в медицинские организации для оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи осуществляется с учетом права пациента на свободный выбор медицинской организации, оказывающей стационарную помощь в рамках ГОБМП, через Портал.
87. Плановая госпитализация для оказания специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи в неврологические и нейрохирургические отделения республиканских медицинских организаций осуществляется в соответствии с Приказом № 986.
88. При возникновении болевых ощущений у пациента с неврологическим заболеванием во время проведения медицинских манипуляций обеспечивается адекватное обезболивание процедуры.

89. Стационарлық емдеу курсын аяқтағаннан кейін пациенттердің қолына тұрғылықты жері бойынша диспансерлік бақылау бағдарламасын айқындауға арналған ұсыныстармен стационарлық науқастың медициналық картасынан шығару эпикризі (№ 907 бұйрықпен бекітілген 027/е нысаны) беріледі.
90. Невролог дәрігер бала денсаулығының жай-күйі туралы қорытындыны ұсына отырып, неврологиялық симптоматикасы бар консультациялық көмекті жүзеге асырады.
91. Қалалық эпилептология кабинетінде және (немесе) аудандық емханалардың, консультациялық-диагностикалық емханалардың (орталықтардың) диагностикалық бөлімшелерінің невролог-эпилептолог кабинетінде диагностикалық толық қаралып-тексеруден өткеннен және одан әрі емдеу тәсілі айқындалғаннан кейін белгіленген эпилепсия диагнозы бар науқастар кейіннен диспансерлік бақылау үшін ұсыныстарымен пациенттің бекітілген жері бойынша невролог дәрігерге жіберіледі.
92. Эпилепсияны хирургиялық емдеу мүмкіндігі үшін көрсетілімдер болған кезде невролог дәрігер "НҰҒО" АҚ консультациялық-диагностикалық бөлімшесінің нейрохирург мамандарына консультацияға жібереді.
93. Эпилепсиямен ауыратын науқастарды шұғыл емдеуге жатқызу мынадай медициналық көрсетілімдер болған жағдайда жүзеге асыралады: сериялық генерализиялық тоникалды-клоникалық ұстама және эпилептикалық дәреже болған кезде тұрғылықты жері бойынша анестезиология және реанимация бөлімшелер бар көп бейінді стационарлардың соматикалық бөлімшесінде жүзеге асырылады.
94. Медициналық көрсетілімдер болған кезде мамандандырылған, жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін қалалық ауруханалардың және республикалық медициналық ұйымдардың неврологиялық бөлімшелеріне қалалық емханалардың, консультациялық-диагностикалық орталықтардың, ҚЭК консультациялық-диагностикалық бөлімшелері невролог дәрігерлерінің жолдамасы бойынша жоспарлы емдеуге жатқызу жүзеге асырылады.
95. Мамандандырылған, жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін республикалық медициналық ұйымдардың неврологиялық және нейрохирургиялық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу № 986 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
96. Эпилепсиямен ауыратын науқастарда күрделі эмоциялық-еркін және интеллектуалдық-амнестикалық бұзылулар (ойының әлсіздігі) дамыған кезде науқастардың аталған санаттарын бақылау және қосымша емдеу үшін психиатриялық диспансерлерге емдеуге жатқызу мәселелерін шеше отырып, тұрғылықты жері бойынша психиатриялық диспансерлердің мамандарымен бірлескен жетекшілік ету жүзеге асырылады.
97. Өршіген неврологиялық симптоматиканың (бақылауға бағынбайтын эпилепсия, ушыққан энцефалопатия, сондай-ақ анамнезіндегі афебрильді қалшылдау) болуы "Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10740 болып тіркелген) АбКДС-вакцинациясын жүргізу үшін қарсы көрсетілім болып табылады.

89. После завершения стационарного курса лечения пациентам на руки выдается выписной эпикриз из медицинской карты стационарного больного (форма 027/у, утвержденная Приказом № 907) с рекомендациями для определения программы диспансерного наблюдения по месту жительства.
90. Врач невролог осуществляет консультативную помощь детям с неврологической симптоматикой с предоставлением заключения о состоянии здоровья ребенка.
91. После диагностического дообследования в городских эпилептологических кабинетах и (или) кабинетах невролога эпилептолога диагностических отделений районных поликлиник, консультативно-диагностических поликлиник (центров) и определения тактики дальнейшего ведения больные с установленным диагнозом эпилепсии передаются с рекомендациями для последующего диспансерного наблюдения врачу неврологу по месту прикрепления пациента.
92. При наличии показаний для возможного хирургического лечения эпилепсии врач невролог направляет на консультацию к специалистам нейрохирургам консультативно-диагностического отделения АО "НЦНХ".
93. Экстренная госпитализация больных эпилепсией осуществляется при наличии следующих медицинских показаний: серийные генерализированные тонико-клонические приступы и эпилептический статус в соматические отделения многопрофильных стационаров по месту жительства, имеющие отделения анестезиологии и реанимации.
94. При наличии медицинских показаний плановая госпитализация для оказания специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи осуществляется в неврологические отделения городских больниц и республиканских медицинских организаций по направлению врачей неврологов консультативно-диагностических отделений городских поликлиник, консультативно-диагностических центров, ГЭК.
95. Плановая госпитализация больных эпилепсией для оказания специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи в неврологические и нейрохирургические отделения республиканских медицинских организаций осуществляется в соответствии с Приказом № 986.
96. При развитии у больных эпилепсией грубых эмоционально-волевых и интеллектуально-амнестических расстройств (слабоумие) осуществляется совместная курация со специалистами психиатрических диспансеров по месту жительства с решением вопросов госпитализации данной категории больных в психиатрические диспансеры для наблюдения и дополнительного лечения.
97. Наличие прогрессирующей неврологической симптоматики (неконтролируемая эпилепсия, прогрессирующая энцефалопатия, а также афебрильные судороги в анамнезе) является противопоказанием для проведения АКДС-вакцинации в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10740).

98. Стационарда ем аяқталғаннан кейін науқас медициналық көрсетілімдер болған кезде нерв жүйесінің бұзылған функцияларын қалпына келтіру үшін оңалту орталықтарына, санаторийлік-курорттық, сондай-ақ АЕК көрсететін МҰ-ға жіберіледі.
99. Неврологиялық науқастарға САТ-ты дәрігерлер:
1) АМСҚ көрсететін күндізгі стационар ұйымдарында: дәрігерлік амбулаторияда, ауылдық, аудандық, қалалық емханада, консультациялық-диагностикалық орталықта;
2) стационарлық көмек көрсететін күндізгі стационар ұйымдарында: аудандық, аудан аралық, қалалық, қалалық балалар, облыстық, облыстық балалар ауруханалардың және республикалық клиникалардың терапия, педиатрия, соматикалық бөлімшелерінде;
3) АМСҚ көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының үйдегі стационарларында: дәрігерлік амбулаторияда, ауылдық, аудандық, қалалық емханада көрсетеді.
100. САТ ТМККК шеңберінде күндізгі стационар және үйдегі стационар деңгейлерінде денсаулық сақтау ұйымдарының жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлерінің жолдамасы бойынша ұсынылады. ТМККК тізбесіне кірмейтін САТ көрсету бойынша қызметтер ақылы негізде көрсетіледі.
101. САТ ТМККК шеңберінде жоспарлы тәртіппен пациентте күндізгі стационарға емдеулге жолдама, аталған пациентті емдеу үшін зертханалық, аспаптық зерттеулердің және бейінді мамандар консультацияларының нәтижелері болған кезде жүзеге асырылады. Шұғыл САТ жолдамасыз көрсетіледі.
102. Неврологиялық аурулары бар науқастарға жедел медициналық көмекті "жедел медициналық жәрдем бригадасының фелдшері" мамандығы бойынша даярлықтан өткен жедел медициналық жәрдемнің фельдшерлік көшпелі бригадасы; жедел медициналық жәрдемнің дәрігерлік көшпелі бригадасы; "жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек" мамандығы бойынша даярлықтан өткен реанимациялық немесе неврологиялық бейінді жедел медициналық жәрдемнің мамандандырылған көшпелі бригадасы жүзеге асырады.
103. Неврологиялық аурулары бар науқастарға жедел медициналық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 269 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11263 болып тіркелген) Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес ұсынылады және ересектер мен балаларға өміріне қауіп төндіретін жағдайларда, жазатайым оқиғаларда, ауыр науқастарға оқиға болған жерде де, жол жүрген кезде де тәулік бойы жедел медициналық көмекті қамтиды.

98. По окончании лечения в стационаре больной при наличии медицинских показаний направляется в центры реабилитации, санаторно-курортные, а также в МО, оказывающие АПП для восстановления нарушенных функций нервной системы.
99. СЗТ неврологическим больным оказывается врачами в:
1) дневных стационарах организаций, оказывающих ПМСП: врачебной амбулатории, сельской, районной, городской поликлинике; консультативно-диагностическом центре;
2) дневных стационарах организаций, оказывающих стационарную помощь: терапевтическом, педиатрическом, соматическом отделениях районной, межрайонной, городской, городской детской, областной, областной детской больниц и республиканских клиник;
3) стационарах на дому – организациями здравоохранения, оказывающими ПМСП: врачебной амбулатории, сельской, районной, городской поликлинике.
100. СЗТ в рамках ГОБМП предоставляется в условиях дневного стационара и стационара на дому по направлению медицинских работников с высшим медицинским образованием организаций здравоохранения. Услуги по оказанию СЗТ, не входящие в перечень ГОБМП, оказываются на платной основе.
101. СЗТ в плановом порядке в рамках ГОБМП осуществляется при наличии у пациента направления на лечение в дневной стационар, результатов лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента. Экстренная СЗТ оказывается без направления.
102. Скорая медицинская помощь пациентам с неврологическими заболеваниями осуществляется фельдшерскими выездными бригадами скорой медицинской помощи, прошедшими подготовку по специальности "фельдшер бригад скорой медицинской помощи"; врачебными выездными бригадами скорой медицинской помощи; специализированными выездными бригадами скорой медицинской помощи реанимационного или неврологического профилей, прошедшими подготовку по специальности "скорая и неотложная медицинская помощь".
103. Скорая медицинская помощь пациентам с неврологическими заболеваниями предоставляется в соответствии с Правилами оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 269 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11263) и включает в себя круглосуточную экстренную медицинскую помощь взрослому и детскому населению при угрожающих жизни (пациента и (или) окружающих) состояниях, несчастных случаях, острых тяжелых заболеваниях, как на месте происшествия, так и в пути следования.

104. Неврологиялық аурулары бар науқастарға жедел медициналық көмек:
1) уақтылы медициналық көмек көрсетілмесе жағдайының ауырлауына немесе өлімге алып келуі мүмкін, өмірге тікелей төнген қауіп кезінде;
2) өмірге тікелей қаупі жоқ, бірақ патологиялық жағдайға байланысты қауіпті кезең кез-келген уақытта басталуы мүмкін кезде;
3) өмірге қаупі жоқ, бірақ қоршаған ортаға тікелей қауіп төндіретін жай-күй кезінде ұсынылады.
105. Жедел медициналық көмек көрсетуді қажетті емдік-диагностикалық жабдықпен, дәрі-дәрмектермен жарақтандырылған және даярланған білікті медицина қызметкерлерімен жасақталған көшпелі бригадалар жүзеге асырады.
106. Қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды дәрігерлер:
1) республикалық, облыстық, қалалық оңалту орталықтарында;
2) көп бейінді стационарлардың бөлімшелерінде (төсектерінде) (облыстық, қалалық ауруханалар, орталық аудандық, ауданаралық және ауылдық аурухана);
3) АЕК көрсететін медициналық ұйымдардың медициналық оңалту бөлімшелерінде (кабинеттерінде);
4) санаторийлерде көрсетеді.
107. Неврологиялық аурулары бар науқастарға медициналық оңалту "Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 9108 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында
неврологиялық көмекті
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Инсульт орталықтары үшін медициналық жабдықтардың және
медициналық мақсаттағы бұйымдардың ұсынылған тізбесі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

104. Скорая медицинская помощь пациентам с неврологическими заболеваниями предоставляется при:
1) непосредственной угрозе жизни, которая без своевременной медицинской помощи может привести к утяжелению состояния или летальному исходу;
2) отсутствии непосредственной угрозы для жизни, но, исходя из патологического состояния, когда угрожающий момент может наступить в любое время;
3) состоянии, не опасном для жизни пациента, но представляющем непосредственную опасность для окружающих.
105. Оказание скорой медицинской помощи осуществляется выездными бригадами, оснащенными необходимым лечебно-диагностическим оборудованием, медикаментами и укомплектованными подготовленным квалифицированным медицинским персоналом.
106. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация оказывается врачами в:
1) республиканских, областных, городских реабилитационных центрах;
2) отделениях (койках) многопрофильных стационаров (областных, городских, межрайонных, районных и сельских больниц);
3) отделениях (кабинетах) медицинской реабилитации медицинских организаций, оказывающих АПП;
4) санаториях.
107. Медицинская реабилитация пациентам с неврологическими заболеваниями осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759 "Об утверждении стандарта организации медицинской реабилитации населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9108).
Приложение 1
к Стандарту организации оказания
неврологической помощи
в Республике Казахстан
Рекомендуемый перечень
медицинского оборудования и изделий
медицинского назначения для инсультных центров
Сноска. Перечень с изменениями, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) Ми қанайналымының жіті бұзылулары бар (бұдан әрі – МҚЖБ) науқастар үшін инсульт орталығының қарқынды терапия және реанимация блогын жарақтандырудың ұсынылатын тізбесі
р/с
Үй-жайдың атауы
Үй-жайдың саны
I. Арнайы жиһаз бен жабдық
1.
Төрт секциялы, функционалды бүйірінде арқасы бар кереует
төсек саны бойынша
2.
Кереует жанындағы үстел
төсек саны бойынша
3.
Кереует жанындағы тумба
төсек саны бойынша
4.
Кресло-дәретхана
төсек саны бойынша
5.
Жауыржараға қарсы матрас
төсек саны бойынша
6.
Сыртқы салқындатуға арналған көрпе
2 төсекке 1 дана
7.
Сыртқы салқындатуға арналған матрас
2 төсекке 1 дана
8.
Аяқтарды жеңіл бекітуге арналған жиынтық
төсек саны бойынша
9.
3 секциялы қалқа
2 төсекке 1 дана
10.
Гидрокөтергіші бар науқастарды тасымалдауға арналған арба
2 данадан кем емес
11.
Корпусаралық жүк тасымалдау арбасы
1 данадан кем емес
12.
Медициналық штатив (инфузиялық таған)
1 төсекке 2 данадан кем емес

1) Рекомендуемый перечень оснащения блока интенсивной терапии и реанимации инсультного центра для больных с острыми нарушениями мозгового кровообращения (далее – ОНМК)
п/п
Наименование помещения
Количество помещений
I. Специальная мебель и оборудование
1.
Функциональная кровать с боковыми спинками, четырехсекционная
по числу коек
2.
Прикроватный столик
по числу коек
3.
Прикроватная тумба
по числу коек
4.
Кресло-туалет
по числу коек
5.
Противопролежневый матрас
по числу коек
6.
Одеяло для наружного охлаждения
1 шт. на 2 койки
7.
Матрас для наружного охлаждения
1 шт. на 2 койки
8.
Наборы для мягкой фиксации конечностей
по числу коек
9.
Ширма 3 секционная
1 шт. на 2 койки
10.
Тележка для перевозки больных с гидроподъемником
не менее 2 шт.
11.
Тележка грузовая межкорпусная
не менее 1 шт.
12.
Штатив медицинский (инфузионная стойка)
не менее 2 шт. на 1 койку

2. Аппараттар және приборлар
Барлық деңгейдегі медициналық ұйымдар үшін:
1
Науқастың төсек жанындағы мониторы: тыныс алу жиілігі, пульсоксиметрия, электрокардиограмма, инвазиялық емес артериялық қысым, температура
төсек саны бойынша
2.
Төсек жанындағы ақпараттық тақта (маркерлік)
төсек саны бойынша
3.
Автономдық жұмыс істеу мүмкіндігі бар портативті электрокардиограф
1 дана
4.
Транскраниалдық допплерография, ұзақ уақыт транскраниалдық допплерлік мониторлау, микроэмболодетекцияны орындау мүмкіндігі бар ультрадыбыстық допплерографияның көпфункциялық жүйесі
1 дана
5.
Брахиоцефалдық артериялардың, трансторакалдық эхокардиографияның экстракраниалдық бөліктеріне ультрадыбыстық дуплекстік сканерлеу жүргізуге арналған датчиктері бар портативтік ультрадыбыстық сканер
1 дана
6.
Глюкометр
2 данадан кем емес
7.
Вакуум электрлік сорғысы

2. Аппараты и приборы
Для инсультных центров всех уровней:
1.
Прикроватный монитор больного: частота дыхания, пульсоксиметрия, электрокардиограмма, неинвазивное артериальное давление, температура
по числу коек
2.
Прикроватная информационная доска (маркерная)
по числу коек
3.
Портативный электрокардиограф с возможностью автономной работы
1 штука
4.
Многофункциональная система ультразвуковой допплерографии с возможностью выполнения транскраниальной допплерографии, длительного транскраниального допплеровского мониторирования, микроэмболодетекции
1 штука
5.
Портативный ультразвуковой сканер, с датчиками для проведения ультразвукового дуплексного сканирования экстракраниальных отделов брахиоцефальных артерий, трансторакальной эхокардиографии
1 штука
6.
Глюкометр
не менее 2 штук
7.
Вакуумный электроотсасыватель

2 төсекке 1 дана
8.
Синхрондау функциясы бар дефибриллятор
6 төсекке
1 данадан кем емес
9.
Өкпені жасанды тыныс алдыру портативтік көліктік аппараты
1 данадан
кем емес
10.
Дәрілік заттардың автоматты шприц дозаторы
Бір төсекке
3 данадан кем емес
11.
Инфузомат
1 төсекке 1 дана
12.
Тонометр
2 данадан
кем емес
13.
Мобилдік реанимациялық медициналық арба
3 төсекке 1 данадан
кем емес
14.
Аяқ –қолдың автоматтық пневмомассажеры
1 төсекке 1 дана
15.
Реанимациялық жәрдем көрсетуге арналған қозғалмалы жиынтық
1 дана
16.
Кеңейтілген опциялары бар өкпені жасанды тыныс алдыру аппараты
3 төсекке 1 дана
Екінші деңгейдегі медициналық ұйымдар үшін
17.
Базалық нейрохирургиялық жиынтық "Нейрохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 3 қарашадағы № 763 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7321 болып тіркелген).
1 дана
Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдар үшін
18.
Брахиоцефалдық және миішілік артерияларға эндоваскулярлық диагностикалық және емдік араласуларды орындау мүмкіндігі бар ангиографиялық кешен
1 дана
19.
Операциялық микроскоп
1 дана
20.
Автоматтық инъектор
1 дана
21.
Шприц помпа
1 дана
22.
Микрохирургиялық нейрохирургиялық аспаптар
1 дана
23.
Эндоваскулярлық және микрохирургиялық (клипстер, тігу материалы және т.б.) операциялар жасауға арналған медициналық мақсаттағы бұйымдар
қажеттілігіне қарай

1 штука на 2 койки
8.
Дефибриллятор с функцией синхронизации
не менее 1 штуки на 6 коек
9.
Аппарат искусственной вентиляции легких портативный транспортный
не менее 1 штуки
10.
Автоматический дозатор лекарственных веществ шприцевой
не менее 3 штук на койку
11.
Инфузомат
1 штука на 1 койку
12.
Тонометр
не менее 2 штук
13.
Мобильная реанимационная медицинская тележка
не менее 1 штуки на 3 койки
14.
Автоматический пневмомассажер конечностей
1 штука на койку
15.
Переносной набор для оказания реанимационного пособия
1 штука
16.
Аппарат искусственной вентиляции легких с расширенными опциями
1 штука на 3 койки
Для инсультных центров второго уровня:
17.
Базовый нейрохирургический набор (согласно приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 763 "Об утверждении Положения о деятельности медицинских организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь". Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7321).
1 штука
Для инсультных центров третьего уровня:
18.
Комплекс ангиографический с возможностью выполнения эндоваскулярных диагностических и лечебных вмешательств на брахиоцефальных и внутримозговых артериях
1 штука
19.
Микроскоп операционный
1 штука
20.
Автоматический инъектор
1 штука
21.
Шприцевая помпа
1 штука
22.
Микрохирургический нейрохирургический инструментарий
1 штука
23.
Изделия медицинского назначения для проведения эндоваскулярных и микрохирургических (клипсы, шовный материал и т.д.) операций
по потребности

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2018 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Емделуге жатқызу кезеңі
Геморрагиялық инсульт кезінде қарқынды терапия блогындағы іс-қимыл алгоритмі (миішілік және/немесе қарыншаішілік қан құйылу) Емделуге жатқызу кезеңі
Геморрагиялық инсульт кезінде қарқынды терапия блогындағы іс-қимыл алгоритмі (субарахноидалдық қан құйылу) Емделуге жатқызу кезеңі
Инсультпен ауыратын науқастарға емделуге жатқызуға дейінгі, стационарлық, амбулатория көмек көрсету алгоритмі
Ескертпе:
NIHSS- National Institute of Health Stroke Scale "Нэшиональ институт оф Хэлз Строук Скэйл" (Ұлттық денсаулық сақтау институттың инсульт шкаласы);
BE-FAST тест "би фаст" (Balance-Eyes-Face-Arm-Speech-Time үйлесімділік, көз, бет, қол, сөйлеу, уақыт) инсультпен ауыратын науқасты емдеуге жатқызуға дейін экспресс диагностикалау тесті.
Қазақстан Республикасында
неврологиялық көмекті
ұйымдастыру стандартына
4-қосымша
Нысан
Қалалық эпилептология кабинетіне невролог эпилептологтің
консультациясына жіберу
Пациенттің ТАӘ_______________________________________________________
Туған күні___________________________________________________________
Үй мекенжайы_________________________________________________________
Диагнозы ____________________________________________________________
Жіберу мақсаты_______________________________________________________
Аурудың қысқаша анамнезі_____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жүргізілген ем_______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижелері (КТ/ МРТ/ПЭТ/ ОФЭКТ –
суреттерін қоса бере отырып) ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Еңбекке жарамсыздық парағы туралы мәлімет____________________________
Емдеуші дәрігер (ТАӘ, қолы)__________________________________________
Дәрігерлік комиссия төрағасы (ТАӘ, қолы) ____________________________
Жіберген күні _______________________________________________________

Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2018 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Этапы оказания медицинской помощи больным с острыми нарушениями
Госпитальный этап
Алгоритм действий в блоке интенсивной терапии при геморрагическом инсульте (Внутримозговое и (или) внутрижелудочковое кровоизлияние)
Госпитальный этап
Алгоритм действий в блоке интенсивной терапии при геморрагическом инсульте (субарахноидальное кровоизлияние)
Госпитальный этап
Алгоритм оказания догоспитальной, стационарной, амбулаторной помощи больным с инсультом
Примечание:
NIHSS- National Institute of Health Stroke Scale "Нэшиональ институт оф Хэлз Строук Скэйл" (Шкала инсульта Национального института здоровья);
BE-FAST тест "би фаст" (Balance-Eyes-Face-Arm-Speech-Time или координация- глаза-лицо-рука-речь-время) тест для догоспитальной экспресс диагностики инсульта.
Приложение 4
к Стандарту организации оказания
неврологической помощи
в Республике Казахстан
Форма
Направление на консультацию к неврологу эпилептологу
в городской эпилептологический кабинет
ФИО пациента ________________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Домашний адрес ______________________________________________________
Диагноз _____________________________________________________________
Цель направления ____________________________________________________
Краткий анамнез заболевания _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Проведенное лечение _________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Результат лабораторного и инструментального исследования
(с приложением КТ/ МРТ/ПЭТ/ ОФЭКТ – снимков) ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения о листе нетрудоспособности _________________________________
Лечащий врач (ФИО, подпись) _________________________________________
Председатель врачебной комиссии (ФИО, подпись) ______________________
Дата направления ____________________________________________________