Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларының кен орындарын алғашқы ашушылар туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 25 қарашадағы № 1096 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 желтоқсанда № 12444 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 32-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларының кен орындарын алғашқы ашушылар туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалудың бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушысының
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 1096 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларының кен
орындарын алғашқы ашушылар туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларының кен орындарын алғашқы ашушылар туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 32-12) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Положения о первооткрывателях месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 1096. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2015 года № 12444. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 32-12) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о первооткрывателях месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
А. Рау
Утверждено
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 1096
Положение
о первооткрывателях месторождений полезных ископаемых
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Положение о первооткрывателях месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 32-12) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон).

2. Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларының кен орнын алғашқы ашушы (бұдан әрі - Алғашқы ашушы) - өнеркәсіптік құндылыққа ие, бұрын белгісіз болған кен орнын ашқан, сондай-ақ бұрыннан белгілі кен орнында пайдалы қазбалардың қосымша қорларын немесе оның өнеркәсіптік құндылығын едәуір ұлғайтатын жаңа минералдық шикізатты анықтаған тұлға.
3. Кен орнын ашуға және барлауға тікелей қатысқан және ерекше көзге түскен:
1) шығармашылық бастама жасаған және нәтижесінде өнеркәсіптік құндылығы бар жаңа кен орны ашылған геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу қажеттілігін ғылыми негіздеген;
2) белгілі кен орны шегінде оның қорын бұрын бекітілгенмен салыстырғанда кемінде екі есе ұлғайтатын жаңа дербес учаскелерді, кенді денелерді, қаттарды, горизонттарды немесе өнеркәсіптік пайдалануға жарамды жаңа пайдалы қазбаны ашқан жеке тұлғалар Алғашқы ашушылар деп танылады.
4. Алғашқы ашушы деп танылған тұлғаға, осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қазақстан Республикасының кен орнын алғашқы ашушы" дипломы беріледі.
5. Кен орнын ашуға алып келген геологиялық барлау жұмыстарын
жүргізу қажеттілігін негіздеуге, кен орнын ашу мен барлауға өзі тікелей қатыспа, өзінің қызметтік міндеттеріне қарай көрсетілген жұмыстарға жалпы басшылықты жүзеге асырып отырған лауазымды тұлғаларға "Қазақстан Республикасының кен орнын алғашқы ашушы" дипломын тапсыру жүргізілмейді.
2. Өтінішті қарау және жеке тұлғаны пайдалы қазбаның
кен орнын Алғашқы ашушы деп тану туралы шешім қабылдау
6. Жеке тұлғаны Алғашқы ашушы деп тануға байланысты мәселелерді жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) білікті мамандарынан құралатын және уәкілетті органның жанындағы Пайдалы қазбалардың кен орындарын алғашқы ашу істері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) қарайды.
7. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму миннистрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің геология және жер қойнауын пайдалану өңіраралық департаменттері (бұдан әрі - өңіраралық департаменттер) жанынан тиісті өңіраралық департаменттердің мамандарынан тұратын пайдалы қазбалардың кен орындарын алғашқы ашушылар істері жөніндегі өңіраралық комиссиялар (бұдан әрі - өңіраралық комиссиялар) құрылады.
8. Пайдалы қазбаның кен орнын ашу туралы жеке тұлғаның ерікті үлгідегі өтініші жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесімен қоса өңіраралық департаментке ұсынылады, онда тіркеледі және өңіраралық комиссияның қарауына тапсырылады.

2. Первооткрыватель месторождения полезных ископаемых Республики Казахстан (далее - Первооткрыватель) - лицо, открывшее неизвестное ранее месторождение, имеющее промышленную ценность, а также выявившее дополнительные запасы полезных ископаемых или новое минеральное сырье в ранее известном месторождении, значительно увеличившие его промышленную ценность.
3. Первооткрывателями признаются физические лица, принимавшие непосредственное участие и отличившиеся в открытии и разведке месторождения:
1) проявившие творческую инициативу и научно обосновавшие необходимость проведения геологоразведочных работ, в результате которых открыто новое месторождение, имеющее промышленную ценность;
2) выявившие в пределах известного месторождения новые самостоятельные участки, рудные тела, пласты, горизонты, увеличивающие его запасы не менее чем в два раза по сравнению с ранее утвержденными, или новое полезное ископаемое, пригодное для промышленной эксплуатации.
4. Лицу, признанному Первооткрывателем, присуждается диплом "Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан" по форме согласно приложения к настоящему Положению.
5. Вручение диплома "Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан" не производится должностным лицам, не принимавшим личного непосредственного участия в обосновании необходимости проведения геологоразведочных работ, приведших к открытию месторождения, открытии и разведке месторождения, а осуществлявшим, в силу своих служебных обязанностей, общее руководство указанными работами.
2. Рассмотрение заявления и принятие решения о признании
физического лица Первооткрывателем месторождения полезного
ископаемого
6. Вопросы, связанные с признанием физического лица Первооткрывателем, рассматриваются Комиссией по делам первооткрывателей месторождений полезных ископаемых (далее - Комиссия) при уполномоченном органе по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган), формируемой из числа квалифицированных специалистов уполномоченного органа.
7. При межрегиональных департаментах геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - межрегиональные департаменты) создаются комиссии по делам первооткрывателей месторождений полезных ископаемых (далее - межрегиональные комиссии), состоящие из специалистов соответствующих межрегиональных департаментов.
8. Заявление в произвольной форме физического лица об открытии месторождения полезного ископаемого, с приложенной копией документа, удостоверяющего личность заявителя, представляется в межрегиональный департамент, где регистрируется и передается на рассмотрение в межрегиональную комиссию.

9. Өңіраралық комиссия өтініш түскен күннен бастап он жұмыс күн мерзімінде оны қарайды және мыналарды:
1) кен орнының ашылу фактісін және кен орнын ашуға өтініш берушінің (өтініш берушілердің) қатысқанын;
2) кен орнының өнеркәсіптік құндылығын, зерттелу дәрежесі мен толықтығын, оны рентабельді өңдеу мүмкіндігін немесе қосымша зерттеудің орындылығын белгілейді.
10. Өтініште баяндалған материалдарды қосымша зерттеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, қарау мерзімі жиырма жұмыс күннен аспайтын болып ұзартылады, ол туралы қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.
11. Өңіраралық комиссиялар өтінішті қарағаннан кейін материалдар мен өтініш берушіні Алғашқы ашушы деп тану не танудан бас тарту негіздемені қоса бере отырып, ерікті нысандағы қорытындыны уәкілетті органға жібереді.
12. Комиссияның отырыстары өңіраралық комиссиялардан пайдалы қазбаның кен орнын ашу туралы жеке тұлғаның өтінішін қарау нәтижелері бойынша ерікті нысандағы қорытынды алынған сәттен бастап бір ай ішінде, бірақ жылына кемінде бір рет өткізіледі.
13. Өтініш берушіні Алғашқы ашушы деп тану не оны Алғашқы ашушы деп танудан бас тарту туралы шешім Комиссияның хаттамамен ресімделетін ұсынымы негізінде қабылданады. Шешімді Комиссияның ұсынымы түскен күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті органның бірінші басшысы бекітеді.
14. Өтініш берушіні мынадай жағдайларда Алғашқы ашушы деп танудан бас тартылады:
1) ол өзі туралы біле тұра жалған мәліметтерді ұсынбау;
2) осы Ереженің 3-тармағында көзделген, талаптарға сай келмеу.
Қазақстан Республикасы пайдалы
қазбаларының кен орнындарын алғаш
ашушылар туралы ережеге қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы"
дипломы
Оң жағы:
Диплом
Ішкі жақ:
_________________________________
(органның атауы)
"Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы"
№ ____ дипломы
_________________________________
(тегі)
_________________________________
(аты)
_________________________________
(әкесінің аты)
Берілді _________________________
(күні, бұйрықтың №)
Бірінші басшысы _________________
(қолы)
М.О.
_________________________________
(наименование органа)
Диплом № ____
"Қазақстан Республикасының кен
орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)
_________________________________
(фамилия)
_________________________________
(имя)
_________________________________
(отчество)
Выдано __________________________
(дата, № приказа)
Первый руководитель _____________
(подпись)
М.П.

9. Межрегиональные комиссии в срок в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявлений (в произвольной форме) рассматривают их и устанавливают:
1) факт открытия месторождения и участие заявителя (заявителей) в открытии месторождения;
2) промышленную ценность, степень и полноту изученности месторождения, возможность рентабельной его разработки или целесообразность дополнительного изучения.
10. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки материалов, изложенных в заявлении, срок рассмотрения продлевается не более чем на двадцать рабочих дней, о чем сообщается заявителю в течение двух рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
11. Межрегиональные комиссии после рассмотрения заявлений направляют в уполномоченный орган заключение в произвольной форме с приложением материалов и обоснованием признания, либо отказа в признании заявителя Первооткрывателем.
12. Заседания Комиссии проводятся в течение месяца, с момента получения от межрегиональных комиссий заключения в произвольной форме по результатам рассмотрения заявления физического лица об открытии месторождения полезного ископаемого, но не реже одного раза в год.
13. Решение о признании заявителя Первооткрывателем, либо отказе в признании его Первооткрывателем, принимается на основании рекомендации Комиссии, которая оформляется протоколом. Решение утверждается первым руководителем уполномоченного органа в течение семи рабочих дней со дня поступления рекомендации Комиссии.
14. Заявителю отказывается в признании его Первооткрывателем в случаях:
1) предоставления им о себе заведомо ложных сведений;
2) несоответствия требованиям, предусмотренным в пункте 3 настоящего Положения.
Приложение
к Положению о первооткрывателях
месторождений полезных ископаемых
Республики Казахстан
Форма
Диплом
"Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан)
Лицевая сторона:
Диплом
Внутренняя сторона:
____________________________
(органның атауы)
№ ____
"Қазақстан Республикасының кен
орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)"
______________________________
(тегі)
______________________________
(аты)
______________________________
(әкесінің аты)
Берілді _____________________
(күні, бұйрықтың №)
Бірінші басшысы _______________
(қолы)
М.О.
_____________________________
(наименование органа)
Диплом № ____
"Қазақстан Республикасының кен
орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)
______________________________
(фамилия)
______________________________
(имя)
______________________________
(отчество)
Выдано ________________________
(дата, № приказа)
Первый руководитель ____________
(подпись)
М.П.