Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 907 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 желтоқсанда № 12521 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабы 32) тармақшасына және 133-бабы 5-тармағына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрық мемлекеттiк тiркелгеннен кейін күнтiзбелiк он күн iшiнде оны мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әдiлет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесiнде ресми жариялауға жiберудi;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсiн.
3. "Еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 176 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10810 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің жауапты хатшысы А.Д. Құрманғалиеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
_______________ А. Волков
2015 жылғы 3 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 907 бұйрығымен
бекітілген
Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны
тағайындау және төлеу қағидалары

Об утверждении Правил назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 907. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2015 года № 12521.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 16 и пунктом 5 статьи 133 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әдiлет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 176 "Об утверждении Правил назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10810, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 5 мая 2015 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Курмангалиеву А.Д.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
_______________А. Волков
3 декабря 2015 года
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 907
Правила назначения и выплаты социального пособия
по временной нетрудоспособности

1. Осы Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 16-бабы 32) тармақшасына және 133-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және жұмыс берушінің қаражаты есебінен еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) тағайындаудың және төлеудің тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) бекітілген Еңбекке уақытша қабілетсіздікке сараптама жүргізу, еңбекке уақытша қабілетсіздік парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес берілетін еңбекке уақытша қабілетсіздік парағы, ал ол жоғалған кезде – телнұсқасы жәрдемақыны тағайындау және төлеу үшін негіздеме болып табылады.
Болған елдің ережелеріне сәйкес ресімделген науқастану, жарақаттану салдарынан еңбекке уақытша қабілетсіздіктің туындау фактісін растайтын құжат шетелде болған кезеңінде дипломатиялық қызмет персоналына жәрдемақыны тағайындау және төлеу үшін негіздеме болып табылады.
3. Жұмыскердің еңбекке уақытша қабілетсіздігі еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауруы салдарынан туындаған кезде жәрдемақы Кодекстің 190-бабы 1-тармағына сәйкес өндірістегі жазатайым оқиға туралы акті болған кезде тағайындалады және еңбекке қабілетсіздік басталған алғашқы күннен бастап жұмысқа шыққанға немесе мүгедектік белгіленгенге дейін төленеді.
4. Жәрдемақы еңбекке уақытша қабілетсіздік парағында белгіленген мерзімге жұмыс істейтін орны бойынша төленеді.
Егер адам бірнеше жұмыс берушіде жұмыс істейтін болса, жәрдемақы әрбір жұмыс орны бойынша тағайындалады және төленеді.
5. Еңбек шарты бұған заңды негізсіз тоқтатылғаннан кейін жұмыскерді жұмысқа қайта алған жағдайда, жәрдемақы жұмысқа шыққан күнінен бастап төленеді.
6. Жұмыскер жұмыстан шеттетілген кезеңде еңбекке уақытша қабілетсіздік туындаған кезде, Кодекстің 48-бабының 4-тармағына сәйкес жәрдемақы төленбейді. Егер еңбекке уақытша қабілетсіздік жұмысқа жіберілгеннен кейін де жалғасатын болса, жәрдемақы жұмыскер жұмысқа жіберілген күннен бастап төленеді. Жұмыс беруші жұмыскерді жұмыстан заңсыз шеттеткен жағдайда оның жәрдемақысы сақталады.
7. Кодекстің 133-бабы 4-тармағына сәйкес жәрдемақы:
1) заңды күшіне енген сот үкімімен кінәлі екендігі анықталған жағдайда, өзінің қылмыстық құқық бұзушылық жасау кезінде алған жарақаттарының салдарынан еңбекке уақытша қабілетсіздігі туындаған жұмыскерге;

1. Настоящие Правила назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 32) статьи 16 и пунктом 5 статьи 133 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс) и определяют порядок назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности за счет средств работодателя (далее - пособие).
2. Основанием для назначения и выплаты пособия является лист о временной нетрудоспособности, а при его утере - дубликат, выдаваемые в соответствии с Правилами проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10964).
Основанием для назначения и выплаты пособия для персонала дипломатической службы в период пребывания за границей является документ, подтверждающий факт наступления временной нетрудоспособности вследствие болезни, травмы, оформленный в соответствии с правилами страны пребывания.
3. При наступлении временной нетрудоспособности работника вследствие трудового увечья или профессионального заболевания пособие назначается при наличии акта о несчастном случае на производстве согласно пункту 1 статьи 190 Кодекса и выплачивается с первого дня наступления нетрудоспособности до выхода на работу или установления инвалидности.
4. Пособие выплачивается по месту работы на срок, указанный в листе о временной нетрудоспособности.
Если лицо работает у нескольких работодателей, пособие назначается и выплачивается по каждому месту работы.
5. В случае восстановления работника на работе, после прекращения трудового договора без законного на то основания, пособие выплачивается со дня выхода на работу.
6. При наступлении временной нетрудоспособности в период, когда работник отстранен от работы, пособие не выплачивается согласно пункту 4 статьи 48 Кодекса. Если временная нетрудоспособность продолжается и после допуска к работе, пособие выплачивается со дня допуска работника к работе. Пособие сохраняется за работником в случае его незаконного отстранения работодателем от работы.
7. В соответствии с пунктом 4 статьи 133 Кодекса пособие не выплачивается:
1) работнику, временная нетрудоспособность которого наступила вследствие травм, полученных при совершении им уголовного правонарушения, в случае установления виновности вступившим в законную силу приговором суда;

2) соттың ұйғарымы бойынша жұмыскерді мәжбүрлеп емдеген (психикалық науқастардан басқа) уақыт үшін;
3) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен жұмыскердің кінәлі екені анықталған жағдайда, ол қамауда болған уақыт үшін және сот-медициналық сараптама жасалған уақыт үшін;
4) жұмыскер алкогольді, есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды тұтынуы салдарынан туындаған аурулардан немесе өндірістік жарақаттардан еңбекке уақытша жарамсыз болған кезде;
5) жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысымен сәйкес келетін еңбекке уақытша қабілетсіздік күндері үшін;
6) жалақы сақталмайтын демалысқа тура келетін еңбекке уақытша жарамсыз күндері үшін;
7) бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақы сақталмайтын демалысқа тура келетін еңбекке уақытша жарамсыз күндері үшін төленбейді.
Егер еңбекке қабілетсіздік демалыс аяқталғаннан кейін де жалғасатын болса, онда жәрдемақы жұмыскер жұмысқа кіріскен күннен бастап беріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Негізгі жұмыс орнындағы жалақысы толық немесе ішінара сақтала отырып, басқа ұйымға жұмыс істеуге жіберілген, маусымдық жұмыс істейтін жұмыскерлерге, үй жұмыскерлеріне және үйде жұмыс істейтін жұмыскерлерге, кадрларды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру курстарының тыңдаушыларына, егер оларды курсқа жұмыс беруші жіберген және оқу кезеңінде олардың жалақысы сақталған болса, осы кезеңде болатын жәрдемақы олардың жұмыс орны бойынша төленеді.
9. Жұмыскерді протездік-ортопедиялық ұйымның стационарына жатқызған кезде жәрдемақы стационарда болған барлық уақытына және стационарға баруға және кері қайтуға кеткен уақытына да төленеді.
10. Жұмыскер еңбекке уақытша қабілетсіздігі туралы парақты жұмыс берушіге еңбекке уақытша қабілетсіздігі туралы парақта белгіленген жұмысқа шығатын күні немесе жұмысқа қабілетсіздігі аяқталғанға дейін ұсынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.08.2020 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жәрдемақы төлеу үшін ұсынылған еңбекке уақытша қабілетсіздік парақтары жұмыс берушінің бухгалтериясына тапсырылады.
12. Жәрдемақы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында жалақы төлеу үшін белгіленген мерзімдерде төленеді.
13. Жұмыскердің өтініші бойынша жәрдемақы, жәрдемақыны алуға тиісті сенімхатты ұсынған сенімді адамға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңды өкіліне беріледі.

2) за время принудительного лечения работника по определению суда (кроме психически больных);
3) за время нахождения работника под арестом и за время судебно-медицинской экспертизы, в случае установления его виновности, вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
4) при временной нетрудоспособности работника от заболеваний или производственных травм, наступивших вследствие употребления алкоголя, наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
5) за дни временной нетрудоспособности, приходящиеся на оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск;
6) за дни временной нетрудоспособности, приходящиеся на отпуск без сохранения заработной платы;
7) за дни временной нетрудоспособности, приходящиеся на отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет.
Если нетрудоспособность продолжается и после окончания отпуска, то пособие выдается со дня, когда работник приступил к работе.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Работникам, направленным для выполнения работы в другую организацию с сохранением полностью или частично по основному месту работы заработной платы, занятым на сезонных работах, домашним и надомным работникам, слушателям курсов по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров, если они направлены на курсы работодателем и за ними на период обучения сохранялась заработная плата, пособие за этот период выплачивается по месту их работы.
9. При госпитализации работника в стационар протезно-ортопедической организации пособие выплачивается за все время нахождения в стационаре и за время проезда в стационар и обратно.
10. Работник предъявляет лист о временной нетрудоспособности работодателю в день выхода на работу, указанный в листе о временной нетрудоспособности, либо до даты окончания нетрудоспособности.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.08.2020 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Листы о временной нетрудоспособности, представленные для оплаты пособий, сдаются в бухгалтерию работодателя.
12. Пособие выплачивается в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан для выплаты заработной платы.
13. По заявлению работника пособие выдается доверенному лицу, предоставившему соответствующую доверенность на получение пособия или законному представителю, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

14. Дипломатиялық қызмет персоналы шетелде болған кезеңінде еңбекке уақытша қабілетсіздік парағымен расталған науқастану, жарақаттану фактісі болған жағдайда Кодекстің 15-бабы 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған мөлшерлерде:
ұлттық валютада – еңбекке уақытша қабілетсіз уақытына;
шетелдік валютада – екі айдан аспайтын мерзімге жәрдемақы алады.
Егер ауруы екі айдан артық уақытқа созылса және денсаулық жағдайы бойынша науқас Қазақстан Республикасына жол жүре алмаса (көлік қиындығын көтере алмаса), онда жәрдемақы дәрігерлердің Қазақстан Республикасына эвакуациялау мүмкіндігі туралы шешімі шыққанға дейін шетелдік валютада оның емдеу мекемесінде болған барлық уақыты үшін төленеді.

14. Персонал дипломатической службы, в случае факта болезни, травмы, подтвержденной листом о временной нетрудоспособности в период пребывания за границей, получает пособие:
в национальной валюте – на срок временной нетрудоспособности;
в иностранной валюте – не более двух месяцев, в размерах, определенных Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 2) статьи 15 Кодекса.
Если болезнь длится свыше двух месяцев и больной по состоянию здоровья не может выехать в Республику Казахстан (нетранспортабелен), то пособие в иностранной валюте выплачивается ему за все время нахождения в лечебном учреждении до решения врачей о возможности эвакуации в Республику Казахстан.