Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ротацияға жататын басшылық лауазымдардың тізбесін және оларды ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істері министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 966 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12558 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 18 наурыздағы № 200 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2025 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса береліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ротацияға жататын басшылық лауазымдарының тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының басшылық лауазымдарға ротация жүргізу, оларды ауыстыру қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшағасәйкес бекітілсін.
2. Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпоранына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ.Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 26 қарашадағы
№ 966 бұйрығына
1- қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ротацияға жататын басшылық лауазымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Перечня руководящих должностей органов внутренних дел Республики Казахстан, подлежащих ротации и Правил проведения их перемещения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 966. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12558. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 18.03.2025 № 200.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 18.03.2025 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень руководящих должностей органов внутренних дел Республики Казахстан подлежащих ротации согласно приложения 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения ротации руководящих должностей органов внутренних дел Республики Казахстан их перемещение согласно приложения 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой работы (Абдигалиев А.У.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г., Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 26 ноября 2015 года № 966
Перечень руководящих должностей органов внутренних дел Республики Казахстан подлежащих ротации
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 14.05.2021 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.03.2024 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Ішкі істер министрлігі Өңірлік әскери-тергеу басқармасының бастығы.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаментінің бастығы.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменттері бастықтарының бірінші орынбасарлары.
4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменттері бастықтарының орынбасарлары.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаментінің, қалалық, аудандық, желілік полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы.
6. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменті Өзіндік қауіпсіздік басқармасының бастығы.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің бастығы.
8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мамандандырылған күзет қызметі басқармасының бастығы;
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.03.2024 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Үкіметтік мекемелерді күзету және дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полктерінің командирі;
Ескерту. Тізбе 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 14.05.2021 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ішкі істер министрлігі Академиясының бастығы.
10. Оқу орталығының бастығы.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 26 қарашадағы
№ 966 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының басшы
лауазымдарына ротация жүргізу қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының басшы лауазымдарына ротация жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 31-бабын іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Жыл сайын төртінші тоқсанда Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес алдағы жылы ротациялауға жататын басшылардың тізімін қалыптастырады және Ішкі істер министрі бекітеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Басшыларды жоспарлы ротациялауды біліктілік талаптарына сәйкес келуін, әскери-дәрігерлік комиссиясының медициналық куәландыру нәтижелерін және ротациялауға кедергі болатын негіздердің жоқтығын растайтын құжаттарды ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті ұсынымдары негізінде уәкілетті адам жүргізеді.

1. Начальник регионального военно-следственного управления Министерства внутренних дел.
2. Начальник Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте.
3. Первый заместитель начальника Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте.
4. Заместитель начальника Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте.
5. Начальник городского, районного, линейного, управления (отдела) полиции Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте;
6. Начальник управления собственной безопасности Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте.
7. Начальник Департамента уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения, столицы.
8. Начальник управления специализированной службы охраны областей, городов республиканского значения и столицы;
8-1. Командир Полков полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан по охране правительственных учреждений и по охране дипломатических представительств;
9. Начальник Академии Министерства внутренних дел.
10. Начальник учебного центра.
Приложение 2
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 26 ноября 2015 года № 966
Правила
проведения ротации руководящих должностей
органов внутренних дел Республики Казахстан
1. Настоящие Правила проведения ротации руководящих должностей органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в целях реализации статьи 31 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
2. Ежегодно в четвертом квартале Департамент кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан формирует список руководителей согласно приложению 1 к настоящему приказу подлежащих ротации в предстоящем году и утверждается Министром внутренних дел.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Плановая ротация руководителей проводится уполномоченным лицом на основании рекомендаций Департамента кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан, с учетом соответствия квалификационным требованиям, результатов медицинского освидетельствования военно-врачебной комиссией и документов подтверждающих отсутствие оснований препятствующих ротации.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Уәкілетті адам лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын басшының ротациясы кадр қызметінің ұсынымы бойынша жүзеге асырады.
5. Ротация:
1) ішкі істер органдары қызметінің тиімділігін арттыру, облыстық маңызы бар қалаларды, облыс аудандарын және қалалардағы аудандарды дамыту;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу;
3) басшылардың кәсіби және басқару тәжірибесін тиімді пайдалану;
4) басшылардың басқару құзыреттерін кәсіби дамыту және жетілдіру мақсаттарында жүргізіледі.
6. Ротация мынадай схемалардың бірі бойынша жүргізіледі:
1) деңгейаралық ("орталық – өңір", "өңір – орталық");
2) өңіраралық ("өңір – өңір");
3) сектораралық ("орталық – орталық").
7. Аумақтық органдар мен мекеме басшыларын ротациялау Ішкі істер министрінің шешімі бойынша бес жылда бір рет жүзеге асырылады. Қабылданған шешім бұйрықпен ресімделеді. Аумақтық органдар мен мекеме басшыларын қызметке басқа жерге ротациялауға – қызметкердің жазбаша келісімімен, ал қызмет мүддесі үшін – лауазымда болу мерзіміне қарамастан және қызметкердің келісімінсіз жол беріледі.
8. Басшы ротациясын басшыны лауазымға тағайындауға және одан босатуға құқығы бар адам (орган) (бұдан әрі – уәкілетті адам) жүзеге асырады.
9. Мүгедектігі бар балалары, оның ішінде асырап алған балалары бар (қорғаншы болып табылатын) немесе асырауында қарт ата-анасы не онымен тұрақты бірге тұратын және бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар отбасы мүшелері бар лауазымды адамдар басқа жерге көшумен байланысты ротацияға жатпайды. Көрсетілген мән-жайлар құжатпен расталады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.08.2022 № 701 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Құқық қорғау органының басшылық лауазымдарын атқаратын, ротацияланатын қызметкерлерге лауазымдық міндеттерін атқару кезеңінде жекешелендіру құқығынсыз қызметтік тұрғын үй беріледі.
11. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңына сәйкес ротацияланатын қызметкерлерге көтерме жәрдемақы төленеді, көлікпен жүруге және жеке мүлкін тасымалдауға кеткен шығындары өтеледі.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ротация руководителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности уполномоченным лицом, осуществляется по представлению кадровой службы.
5. Ротация проводится в следующих целях:
1) повышения эффективности деятельности органов внутренних дел, развития городов областного значения, районов областей и районов в городах;
2) профилактики коррупционных правонарушений;
3) эффективного использования профессионального и управленческого опыта руководителей;
4) профессионального развития и совершенствования управленческих компетенций руководителей.
6. Ротация проводится по одной из следующих схем:
1) межуровневая ("центр – регион", "регион – центр");
2) межрегиональная ("регион – регион");
3) межсекторальная ("центр – центр").
7. Ротация руководителей территориальных органов и учреждений осуществляется по решению Министра внутренних дел один раз в пять лет. Принятое решение оформляется приказом. Ротация руководителей территориальных органов и учреждений на службу в другую местность допускается с письменного согласия сотрудника, а в интересах службы - независимо от срока пребывания на должности и без согласия сотрудника.
8. Ротация руководителя осуществляется лицом (органом), имеющим право назначения на руководящую должность и освобождения от нее (далее – уполномоченное лицо).
9. Ротации, связанной с переездом в другую местность, не подлежат должностные лица, имеющие (являющиеся опекунами) детей с инвалидностью, в том числе усыновленных (удочеренных), или на иждивении которых находятся престарелые родители либо члены семьи, постоянно проживающие с ними и имеющие инвалидность первой или второй группы. Указанные обстоятельства подтверждаются документально.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.08.2022 № 701 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Ротируемым сотрудникам, занимающим руководящие должности правоохранительного органа, на период исполнения должностных обязанностей предоставляется служебное жилье без права приватизации.
11. Ротируемым сотрудникам выплачивается подъемное пособие, возмещаются затраты за проезд на транспорте и за перевозку собственного имущества в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кадр жұмысы бөлінісі ротациялауға жататын басшыны оны өткізерден бір ай бұрын хабардар етеді.
13. Басшы екі рет ротациядан бас тартқан жағдайда уәкілетті адам кадр аппаратының ұсынымы бойынша оның атқаратын лауазымына сәйкестігі және қызмет бойынша одан әрі пайдаланудың мақсатқа сайлығы мәселесі шешіледі.
14. Ротациялауға жататын қызметкерлердің материалдары келісілгеннен кейін уәкілетті адам оларды қайта тағайындау туралы бұйрық шығарады.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Подразделение кадровой работы уведомляет руководителя, подлежащего ротации, не позднее одного месяца до ее проведения.
13. В случае отказа руководителя от ротации два раза, уполномоченным лицом, по представлению кадрового аппарата решается вопрос соответствия его занимаемой должности и целесообразности дальнейшего использования по службе.
14. После согласования материалов сотрудников, подлежащих ротации, уполномоченным лицом издается приказ о их переназначении.