Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 691 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12562 болып тіркелді.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 05.10.2021 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2015 жылғы
Энергетика министрінің
Қазақстан Республикасының
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 691 бұйрығымен
бекітілген
Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары

Об утверждении Правил оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 691. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12562.
В соответствии с подпунктом 23) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.10.2021 № 313 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
от 3 декабря 2015 год
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 691
Правила оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 251 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және жүйелік оператордың қызметтер көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар электр энергиясының көтерме сауда нарығының барлық субъектілеріне қолданылады.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) диспетчер – төмен тұрған диспетчерлік орталықтың диспетчеріне немесе электр энергетикасы субъектілерінің жедел персоналына тиісті диспетчерлік орталықтың операциялық аймағында электр энергетикасының режимі мен электр жабдығын, құрылғылары мен электр желілерін пайдаланудың жай-күйін басқару жөнінде диспетчерлік орталықтың атынан командалар мен өкімдер беруге уәкілетті қызметкер;
2) диспетчерлік команда – жоғары тұрған диспетчерлік орталықтың диспетчері байланыс арналары бойынша төмен тұрған диспетчерлік орталықтың диспетчеріне немесе электр энергетикасы субъектілерінің жедел персоналына технологиялық жұмыс режимдері мен электр жабдығын, құрылғылары мен электр желілерін пайдалану жай-күйін басқару жөнінде нақты іс-қимыл (іс-қимылдар) жасауға (жасаудан қалыс қалуға) беретін нұсқауы;
3) жедел басқару – көрсетілген жабдықтың, құрылғылар мен электр желілерінің пайдаланылу жай-күйі тиісті диспетчерлік орталық диспетчерінің командасы бойынша ғана өзгертілетін электр жабдығын, құрылғылар мен электр желілерінің пайдаланылу жай-күйін басқаруды ұйымдастыру;
4) жедел жүргізу – көрсетілген жабдықпен, құрылғылармен және электр желілерімен операцияларды орындау кезінде көрсетілген жабдық пен құрылғы бар жедел-диспетчерлік басқарудың жоғары тұрған диспетчерінің рұқсатымен жүргізілетін электр жабдығының, құрылғылар мен электр желілерінің пайдаланылу жай-күйін басқаруды ұйымдастыру;
5) жүйелік шектеулер – Қазақстанның біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі – Қазақстан БЭЖ-і) технологиялық жұмыс істеу параметрлерінің шекті рұқсат етілетін мәндері;
6) Қазақстан БЭЖ-інің қалыпты жұмыс режимі – режимді жоспарлау кезінде көзделген электр энергетикасы жүйесінің барлық элементтері жұмыс істейтін және жасалған шарттардың талаптарына сәйкес электр энергиясының барлық тұтынушыларын электрмен жабдықтауды қамтамасыз ететін қалыптасқан жұмыс режимі;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 251 (вводится в действие с 01.07.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг.
2. Правила распространяются на всех субъектов оптового рынка электрической энергии.
3. В Правилах используются следующие основные понятия и определения:
1) диспетчер – работник, уполномоченный от имени диспетчерского центра отдавать команды и распоряжения диспетчеру нижестоящего диспетчерского центра или оперативному персоналу субъектов электроэнергетики по управлению электроэнергетическим режимом и эксплуатационным состоянием электрического оборудования, устройств и электрических сетей в операционной зоне соответствующего диспетчерского центра;
2) диспетчерская команда – указание совершить (воздержаться от совершения) конкретное действие (действия) по управлению технологическими режимами работы и эксплуатационным состоянием электрического оборудования, устройств и электрических сетей, выдаваемое диспетчером вышестоящего диспетчерского центра по каналам связи диспетчеру нижестоящего диспетчерского центра или оперативному персоналу субъектов электроэнергетики;
3) оперативное управление – организация управления эксплуатационным состоянием электрического оборудования, устройств и электрических сетей, при котором эксплуатационное состояние указанного оборудования, устройств и электрических сетей изменяется только по команде диспетчера соответствующего диспетчерского центра;
4) оперативное ведение – организация управления эксплуатационным состоянием электрического оборудования, устройств и электрических сетей, при котором выполнение операций с указанным оборудованием, устройствами и электрическими сетями производится с разрешения диспетчера вышестоящего уровня оперативно-диспетчерского управления, в ведении которого находятся указанное оборудование и устройства;
5) системные ограничения – предельно допустимые значения технологических параметров функционирования единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС Казахстана);
6) нормальный режим работы ЕЭС Казахстана – установившийся режим работы, при котором работают все элементы электроэнергетической системы, предусмотренные при планировании режима, и обеспечивается электроснабжение всех потребителей электрической энергии в соответствии с условиями заключенных договоров;

7) Қазақстан БЭЖ-інің авариядан кейінгі жұмыс режимі – электр энергетикасы жүйесінің зақымданған элементін авариялық ажыратудан кейін туындайтын және қалыпты жұмыс режимін қалпына келтіргенге дейін жалғасатын қалыптасқан режим;
8) Қазақстанның БЭЖ-і электр қуатының резерві – шартта көзделген талаптарға сәйкес келетін қажетті құрылымы, шамасы, сондай-ақ диспетчерлендіруге дайындық дәрежесі бар энергия өндіруші ұйымдар агрегаттарының электр қуаты;
9) Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есепті кезеңде жеткізілген және тұтынылған электр энергиясының көлемін көрсететін жүйелік оператор жасаған құжат;
10) орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқару – жүйелік оператор жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесі сенімділігінің нормативтік деңгейін және электр энергиясының нормативтік сапасының сақталуын қамтамасыз ететін энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен электр энергиясын тұтынушылардың техникалық келісілген жұмысын үздіксіз басқару процесі;
11) цифрлық майнинг – блокчейн арқылы ақпараттандыру объектілеріндегі деректер блоктарының тұтастығын растауды қамтамасыз ететін, деректерді шифрлаудың және өңдеудің берілген алгоритмдеріне сәйкес компьютерлік, энергетикалық қуаттарды пайдалана отырып, есептеу операцияларын жүргізу процесі;
12) электр энергиясын сатып алу-сату шарты – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасында белгіленген кезеңде оларды табиғи жеткізумен электр энергиясын сатып алуға-сатуға жасалатын келісім;
13) электрмен жабдықтауды шектеу – тұтынушыға электр энергиясын беруді толық немесе ішінара тоқтату;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Жүйелік оператор электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне шарт негізінде жүйелік қызметтердің мынадай түрлерін көрсетеді:
1) ұлттық электр желiсi бойынша электр энергиясын беру бойынша;
2) ұлттық электр желісін пайдалану бойынша;
3) тұтынуды техникалық диспетчерлендiру бойынша;
4) электр қуатын резервтеу жөніндегі;
5) Қазақстан БЭЖ-інің электр энергиясын өндіру (тұтыну) теңгерімін ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету.
2-тарау. Жүйелік оператордың қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Жүйелік қызмет көрсету нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс істеуі тәртібі
5. Ұлттық электр торабы бойынша электр энергиясын беру қызметтері:

7) послеаварийный режим работы ЕЭС Казахстана – установившийся режим, возникающий после аварийного отключения поврежденного элемента электроэнергетической системы и продолжающийся до восстановления нормального режима работы;
8) резерв электрической мощности ЕЭС Казахстана – электрическая мощность агрегатов энергопроизводящих организаций, имеющих требуемую структуру, величину, а также степень готовности к диспетчеризации, соответствующие требованиям, предусмотренным договором;
9) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, отображающий объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период;
10) централизованное оперативно-диспетчерское управление – осуществляемый системным оператором процесс непрерывного управления технически согласованной работой энергопроизводящих, энергопередающих, энергоснабжающих организаций и потребителей электрической энергии, обеспечивающий нормативный уровень надежности ЕЭС Казахстана и соблюдение нормативного качества электрической энергии;
11) цифровой майнинг – процесс проведения вычислительных операций с использованием компьютерных, энергетических мощностей согласно заданным алгоритмам шифрования и обработки данных, обеспечивающий подтверждение целостности блоков данных в объектах информатизации посредством блокчейна;
12) договор купли-продажи электрической энергии – соглашение, заключаемое между субъектами оптового рынка электрической энергии на покупку(продажу) электрической энергии с их физической поставкой в определенный период;
13) ограничение электроснабжения – прекращение подачи электрической энергии потребителю полностью или частично.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
4. Системный оператор оказывает на договорной основе субъектам оптового рынка электрической энергии следующие виды системных услуг:
1) по передаче электрической энергии по национальной электрической сети;
2) по пользованию национальной электрической сетью;
3) по технической диспетчеризации;
4) по резервированию мощности;
5) по организации балансирования производства (потребления) электрической энергии.
Глава 2. Порядок оказания услуг системным оператором
Параграф 1. Порядок организации и функционирования рынка системных услуг
5. Услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети предоставляются:

1) электр энергиясын экспорттайтын және импорттайтын, ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне;
2) басқа мемлекеттің энергия жүйесінің бір бөлігінен осы энергия жүйесінің басқа бөлігіне, сондай-ақ бір мемлекеттің энергия жүйесінен екінші мемлекеттің энергия жүйесіне ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясының мемлекетаралық транзитін жүзеге асыратын басқа мемлекеттердің ұйымдарына;
3) осы тұлғалар тобына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдарға, осы тұлғалар топтарының құрамына кіретін генерациялау объектілерінен де, бірыңғай сатып алушыдан және электр энергиясын теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының есеп айырысу орталығынан, оның ішінде теңгерім провайдерлері арқылы электр энергиясын сатып алу кезінде де;
4) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өнеркәсіптік кешендер болып табылатын және білікті тұтынушылар болып табылатын, олардың құрамына кіретін объектілер үшін электр энергиясын осы шартты тұтынушылардың құрамына кіретін генерациялау объектілерінен де, бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу кезінде де электр энергиясын беруді жүзеге асыратын шартты тұтынушыларға және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығы, оның ішінде теңгерім провайдерлері арқылы;
5) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу кезінде ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен екіжақты шарттар жасасқан көтерме сауда нарығы субъектілеріне;
6) олардың құрамына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдарға беріледі.
6. Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі жүйелік оператордың қызметіне ақы төлеу жүргізіледі:
1) электр энергиясын экспорттайтын және импорттайтын көтерме сауда нарығының субъектілері тиісінше нақты баланс деректері негізінде электр энергиясының экспорты мен импортының нақты көлемі үшін;
2) есепті кезеңнің (айдың) қорытындылары бойынша электр энергиясын генерация – тұтынудың тәуліктік кестесінде мәлімделген жоспарлы мәндер үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, сондай-ақ бір мемлекеттің энергия жүйесінен екінші мемлекеттің энергия жүйесіне ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын басқа мемлекеттердің ұйымдары;

1) субъектам оптового рынка электроэнергии, экспортирующим и импортирующим электроэнергию, осуществляющим передачу электроэнергии по национальной электрической сети;
2) организациям других государств, осуществляющим межгосударственный транзит электроэнергии по национальной электрической сети из одной части энергосистемы другого государства в другую часть данной энергосистемы, а также из энергосистемы одного государства в энергосистему другого государства;
3) организациям, входящим в группу лиц, осуществляющим передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в данную группу лиц, как от объектов генерации, входящих в состав данных групп лиц, так и при покупке электроэнергии у единого закупщика и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдеров баланса;
4) условным потребителям, являющимся промышленными комплексами и квалифицированными потребителями в соответствии с Законом Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии", осуществляющим передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в их состав, как от объектов генерации, входящих в состав данных условных потребителей, так и при покупке электроэнергии у единого закупщика и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдеров баланса;
5) субъектам оптового рынка, осуществляющим передачу электрической энергии по национальной электрической сети при покупке электрической энергии у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, заключившим двусторонние договоры с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии;
6) энергопроизводящим организациям, осуществляющим передачу электрической энергии по национальной электрической сети, для объектов, входящих в их состав.
6. Оплата услуги системного оператора по передаче электрической энергии по национальной электрической сети производится:
1) субъектами оптового рынка, экспортирующими и импортирующими электроэнергию - за фактический объем экспорта и импорта электроэнергии соответственно, на основании данных фактического баланса;
2) субъектами оптового рынка электроэнергии, а также организациями других государств, осуществляющими передачу электроэнергии по национальной электрической сети из энергосистемы одного государства в энергосистему другого государства – за плановые значения, заявленные в суточном графике производства-потребления электроэнергии, по итогам расчетного периода (месяца);

3) тиісті шарттарда айқындалған электр энергиясын берудің нақты көлемдері үшін басқа мемлекеттің энергия жүйесінің бір бөлігінен осы энергия жүйесінің басқа бөлігіне ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясының мемлекетаралық транзитін жүзеге асыратын басқа мемлекеттердің ұйымдары;
4) шарттың талаптарына сәйкес айқындалған электр энергиясын берудің нақты көлемдері үшін, сондай-ақ қорытындылары бойынша алынған электр энергиясының жиынтық нақты көлемі үшін осы адамдар тобына осы адамдар тобының құрамына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығынан, оның ішінде теңгерім провайдерлері арқылы есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) , тиісті есептік кезеңде электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімінің деректері негізінде айқындалған;
5) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өнеркәсіптік кешендер болып табылатын және білікті тұтынушылар болып табылатын, олардың құрамына кіретін объектілер үшін электр энергиясын осы шартты тұтынушылардың құрамына кіретін генерациялау объектілерінен электр энергиясын берудің нақты көлеміне беруді жүзеге асыратын шартты тұтынушылар шарттың талаптарымен, сондай-ақ электр энергиясының жиынтық нақты көлемі үшін, есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығынан, оның ішінде тиісті есеп айырысу кезеңінде электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімінің деректері негізінде айқындалған теңгерім провайдерлері арқылы алынған;
6) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу кезінде ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын көтерме сауда нарығының субъектілері шарттың талаптарына сәйкес айқындалған электр энергиясын берудің нақты көлемдері үшін екіжақты шарттардың негізінде;
7) олардың құрамына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдар шарт талаптарына сәйкес айқындалған электр энергиясын берудің нақты көлемдері үшін электр энергиясын беруді жүзеге асырады.
7. Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде жүйелік оператор:
1) жалғануға техникалық талаптарды орындаған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр қондырғыларын ұлттық электр желісіне қосуды қамтамасыз етеді;

3) организациями других государств, осуществляющими межгосударственный транзит электроэнергии по национальной электрической сети из одной части энергосистемы другого государства в другую часть данной энергосистемы - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные соответствующими договорами;
4) организациями, входящими в группу лиц, осуществляющими передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в данную группу лиц от объектов генерации, входящих в состав данных групп лиц - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные в соответствии с условиями договора, а также за суммарный фактический объем электроэнергии, полученный по итогам расчетного периода (календарного месяца) от единого закупщика электроэнергии и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдеров баланса, определенный на основании данных фактического баланса производства-потребления электроэнергии за соответствующий расчетный период;
5) условными потребителями, осуществляющими передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в их состав, от объектов генерации, входящих в состав данных условных потребителей - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные в соответствии с условиями договора, а также за суммарный фактический объем электроэнергии, полученный по итогам расчетного периода (календарного месяца) от единого закупщика электроэнергии и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдеров баланса, определенный на основании данных фактического баланса производства-потребления электроэнергии за соответствующий расчетный период;
6) субъектами оптового рынка, осуществляющими передачу электрической энергии по национальной электрической сети при покупке электрической энергии у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, на основании двусторонних договоров - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные в соответствии с условиями договора;
7) энергопроизводящими организациями, осуществляющими передачу электрической энергии по национальной электрической сети, для объектов, входящих в их состав - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные в соответствии с условиями договора.
7. При оказании услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети системный оператор:
1) обеспечивает присоединение к национальной электрической сети электроустановок субъектов оптового рынка электрической энергии, выполнивших технические условия на присоединение;

2) субъектінің электр энергиясын ұлттық электр желісіне шартта келісілген баланстық тиесілілікті бөлу шекараларында, есепке алу нүктелерінде, көлемі мен мерзімдерінде қабылдауды жүзеге асырады. Бұл ретте жасалатын шарттарда субъект электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан және теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының есеп айырысу орталығынан, оның ішінде теңгерім провайдерлері арқылы сатып алған жағдайларда қабылдау нүктелері көрсетілмейді;
3) шартта келісілген теңгерімді тиесілілік есепке алу нүктелеріндегі бөлу шекараларында, көлемде және мерзімде субъектінің электр энергиясын ұлттық электр желілерінен беруді жүзеге асырады;
4) ұлттық электр желісін жұмысқа жарамды күйде ұстап тұрады;
5) ұлттық электр желісінің ағымдағы дамуын, пайдаланылуы мен қызмет көрсетуін, ұлттық электр желісіне инвестициялар жоспарлауды жүзеге асырады;
6) релелік қорғау және аварияға қарсы автоматика жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді, оларды пайдалану әзірлігінде ұстап тұру және дамытуды жүзеге асырады;
7) Қазақстан БЭЖ-дегi электр энергиясының стандартты жиiлiгін ұстап тұруға бағытталған шараларды орындайды;
8) ұлттық электр желісі шегінде электр энергиясын коммерциялық есепке алуды қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының көтерме сауда нарығында электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімін жасайды;
9) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына кедергісіз қолжетімділікті ұсынады;
10) электр энергиясын генерация-тұтыну режимінің тәуліктік кестесін қалыптастыру үшін сатып алынатын электр энергиясының шарттық көлемдері бойынша электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерінен өтінімдер қабылдайды;
11) электр энергиясын беру және тұтыну режимдерін жүргізу бойынша өкімдер береді.
8. Жүйелік оператордан электр энергиясын беру жөніндегі қызмет көрсетуді сатып алатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері:
1) жүйелік операторға электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына кедергісіз қолжетімділікті ұсынады;
2) Қазақстан БЭЖ-інде электр энергиясының стандарттық жиілігін ұстап тұруға бағытталған нормативтік талаптарды орындайды;
3) ток қабылдағыштардың және электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының тиісті жай-күйін ұстап тұрады;
4) жүйелік оператордың электр энергиясын беру және тұтыну режимін жүргізу жөніндегі өкімдерін орындайды;
5) осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес бекітілетін нұсқаулықтардың ережелерін орындайды;
6) жүйелік операторға электр энергиясын беруге арналған болжамды айлық (ай басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын), тоқсандық (тоқсан басталғанға дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын), жылдық (жыл басталғанға дейін күнтізбелік 150 (жүз елу) күн бұрын) өтінімдерді береді;

2) осуществляет прием электрической энергии субъекта в национальную электрическую сеть в согласованных договором границах раздела балансовой принадлежности, точках учета, объеме и сроки. При этом в заключаемых договорах не указываются точки приема в случаях покупки субъектом электрической энергии от единого закупщика и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдеров баланса;
3) осуществляет выдачу электрической энергии субъекта из национальной электрической сети в согласованных договором границах раздела балансовой принадлежности, точках учета в объеме и сроках;
4) поддерживает национальную электрическую сеть в рабочем состоянии;
5) осуществляет текущее развитие, эксплуатацию и обслуживание национальной электрической сети, планирование инвестиций в национальную электрическую сеть;
6) осуществляет техническое обслуживание, поддержание в эксплуатационной готовности и развитие систем релейной защиты и противоаварийной автоматики;
7) выполняет меры, направленные на поддержание стандартной частоты электрической энергии в ЕЭС Казахстана;
8) обеспечивает коммерческий учет электрической энергии в пределах национальной электрической сети и составляет фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан;
9) предоставляет беспрепятственный доступ к приборам коммерческого учета электрической энергии;
10) принимает заявки от субъектов оптового рынка электрической энергии по договорным объемам покупаемой электрической энергии для формирования суточного графика режимов производства - потребления электрической энергии;
11) отдает распоряжения по ведению режимов передачи и потребления электрической энергии.
8. Субъекты оптового рынка электрической энергии, приобретающие услуги по передаче электрической энергии у системного оператора:
1) предоставляют системному оператору беспрепятственный доступ к приборам коммерческого учета электрической энергии;
2) выполняют нормативные требования, направленные на поддержание стандартной частоты электрической энергии в ЕЭС Казахстана;
3) поддерживают надлежащее состояние токоприемников и приборов коммерческого учета электрической энергии;
4) выполняют распоряжения системного оператора по ведению режима передачи и потребления электрической энергии;
5) выполняют положения инструкций, утверждаемых в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил;
6) подают системному оператору прогнозные месячные (за 10 (десять) календарных дней до начала месяца), квартальные (за 60 (шестьдесят) календарных дней до начала квартала), годовые (за 150 (сто пятьдесят) календарных дней до начала года) заявки на передачу электрической энергии;

7) шектес елдердің электр желілері арқылы электр энергиясының импорты, экспорты және (немесе) транзиті жағдайында қажетті кедендік рәсімдерді орындайды;
8) энергия беруші ұйымдармен коммерциялық есепке алудың бірыңғай өлшемін сақтау, электр желілерінің теңгерімді тиесілігі шекарасында коммерциялық есепке алудың жүйелік оператордың автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйесімен үйлесімдігі мәселелерін келіседі.
9. Ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметтер энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, тұтынушыларға және жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық кеншілерге олар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған және теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу-сату операцияларын және теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының есеп айырысу орталығымен теріс теңгерімсіздіктерді жүзеге асырған кезде, соның ішінде баланс провайдерлері арқылы.
10. Ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі жүйелік оператордың қызметіне ақы төлеуді осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясының бірыңғай сатып алушысынан және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығынан, оның ішінде теңгерім провайдерлері арқылы электр энергиясының осы көтерме сауда нарығының субъектісінің есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша алынған электр энергиясының жиынтық нақты көлемі үшін жүргізеді.
11. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан және теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының есеп айырысу орталығынан, оның ішінде теңгерім провайдері арқылы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша алынған электр энергиясының жиынтық нақты көлемі тиісті есеп айырысу кезеңінде электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімінің деректері бойынша айқындалады.
12. Ұлттық электр желісін пайдалану бойынша қызметтер көрсету кезінде жүйелік оператор:
1) бірыңғай сатып алушыдан және теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының есеп айырысу орталығынан электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі сатып алған электр энергиясын ұлттық электр желісінен шартта келісілген теңгерімдік тиесілігін бөлу шекараларында, есепке алу нүктелері мен мерзімдерінде беруді жүзеге асырады;
2) ұлттық электр желісін жұмыс күйінде ұстайды;
3) ұлттық электр желісін ағымдағы дамытуды, пайдалануды және оған қызмет көрсетуді, ұлттық электр желісіне инвестицияларды жоспарлауды жүзеге асырады;

7) выполняют необходимые таможенные процедуры при импорте, экспорте и (или) транзите электрической энергии по электрическим сетям сопредельных стран;
8) согласовывают с энергопередающими организациями вопросы соблюдения единства измерения коммерческого учета, совместимость коммерческого учета с автоматизированной системой коммерческого учета системного оператора на границе балансовой принадлежности электрических сетей.
9. Услуги по пользованию национальной электрической сетью предоставляются энергопередающим, энергоснабжающим организациям, потребителям и цифровым майнерам, включенным в перечень субъектов оптового рынка электроэнергии, формируемый системным оператором, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии, в том числе через провайдеров баланса.
10. Оплата услуги системного оператора по пользованию национальной электрической сетью производится субъектами оптового рынка, указанными в пункте 9 настоящих Правил, за суммарный фактический объем электроэнергии, полученный по итогам расчетного периода (календарного месяца) данным субъектом оптового рынка электроэнергии от единого закупщика электроэнергии и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдеров баланса.
11. Суммарный фактический объем электроэнергии, полученный по итогам расчетного периода (календарного месяца) субъектом оптового рынка электроэнергии от единого закупщика электроэнергии и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдера баланса, определяется по данным фактического баланса производства-потребления электроэнергии за соответствующий расчетный период.
12. При оказании услуг по пользованию национальной электрической сетью системный оператор:
1) осуществляет выдачу электрической энергии, приобретенной субъектом оптового рынка электроэнергии у единого закупщика и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, из национальной электрической сети в согласованных договором границах раздела балансовой принадлежности, точках учета и сроках;
2) поддерживает национальную электрическую сеть в рабочем состоянии;
3) осуществляет текущее развитие, эксплуатацию и обслуживание национальной электрической сети, планирование инвестиций в национальную электрическую сеть;

4) релелік қорғау және аварияға қарсы автоматика жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді, пайдалану әзірлігін қолдауды және дамытуды жүзеге асырады;
5) Қазақстан БЭЖ-де электр энергиясының стандартты жиілігін қолдауға бағытталған шараларды орындайды;
6) Ұлттық электр желісі шегінде электр энергиясының коммерциялық есебін қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімін жасайды;
7) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
8) электр энергиясын генерация-тұтыну режимдерінің тәуліктік кестесін қалыптастыру үшін сатып алынатын электр энергиясының шарттық көлемі бойынша электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен өтінімдер қабылдайды;
9) электр энергиясын беру және тұтыну режимдерін жүргізу жөнінде өкімдер береді.
13. Жүйелік оператордан ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметтерді сатып алатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері:
1) жүйелік операторға электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына кедергісіз қол жеткізуді ұсынады;
2) Қазақстан БЭЖ-інде электр энергиясының стандартты жиілігін қолдауға бағытталған нормативтік талаптарды орындайды;
3) электр энергиясын коммерциялық есепке алу ток қабылдағыштары мен аспаптарының тиісті жай-күйін қолдайды;
4) электр энергиясын тұтыну режимін жүргізу бойынша жүйелік оператордың өкімдерін орындайды;
5) осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес бекітілетін нұсқаулықтардың ережелерін орындайды;
6) энергия беруші ұйымдармен коммерциялық есептің өлшем бірлігін сақтау, коммерциялық есептің электр желілерінің теңгерімдік тиесілілігі шекарасындағы жүйелік оператордың коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесімен үйлесімділігі мәселелерін келіседі.
14. Жүйелік оператор электр энергиясын желіге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлеу қызметін энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ энергиямен жабдықтаушы, энергия жеткізуші ұйымдарға және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден электр энергиясын жеткізуді (импорттауды), соның ішінде Қазақстан Республикасының электр энергетикалық жүйесінен іргелес мемлекеттер территориясы арқылы электр энергиясын жеткізетін тұтынушыларға көрсетеді.
15. Техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде жүйелік оператор:
1) Заңға және осы Қағидалардың 2-тарауының 1-параграфына сәйкес Қазақстан БЭЖ-інің құрамында электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр қондырғыларының жұмыс режимдерін үздіксіз орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды;

4) осуществляет техническое обслуживание, поддержание в эксплуатационной готовности и развитие систем релейной защиты и противоаварийной автоматики;
5) выполняет меры, направленные на поддержание стандартной частоты электрической энергии в ЕЭС Казахстана;
6) обеспечивает коммерческий учет электрической энергии в пределах национальной электрической сети и составляет фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан;
7) предоставляет беспрепятственный доступ к приборам коммерческого учета электрической энергии;
8) принимает заявки от субъектов оптового рынка электрической энергии по договорным объемам покупаемой электрической энергии для формирования суточного графика режимов производства - потребления электрической энергии;
9) отдает распоряжения по ведению режимов передачи и потребления электрической энергии.
13. Субъекты оптового рынка электрической энергии, приобретающие услуги по пользованию национальной электрической сетью у системного оператора:
1) предоставляют системному оператору беспрепятственный доступ к приборам коммерческого учета электрической энергии;
2) выполняют нормативные требования, направленные на поддержание стандартной частоты электрической энергии в ЕЭС Казахстана;
3) поддерживают надлежащее состояние токоприемников и приборов коммерческого учета электрической энергии;
4) выполняют распоряжения системного оператора по ведению режима потребления электрической энергии;
5) выполняют положения инструкций, утверждаемых в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил;
6) согласовывают с энергопередающими организациями вопросы соблюдения единства измерения коммерческого учета, совместимость коммерческого учета с автоматизированной системой коммерческого учета системного оператора на границе балансовой принадлежности электрических сетей.
14. Услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии оказываются системным оператором энергопроизводящим организациям, а также энергоснабжающим, энергопередающим организациям и потребителям, осуществляющим поставку (импорт) электроэнергии из-за пределов Республики Казахстан, в том числе поставки электрической энергии из электроэнергетической системы Республики Казахстан через территорию сопредельных государств.
15. При оказании услуг по технической диспетчеризации системный оператор осуществляет:
1) непрерывное централизованное оперативно-диспетчерское управление режимами работы энергоустановок субъектов оптового рынка электрической энергии в составе ЕЭС Казахстана в соответствии с Законом и параграфом 1 главы 2 настоящих Правил;

2) жедел-диспетчерлік басқару, телемеханика және байланыс жабдықтары мен құрылғыларына, жедел-ақпараттық кешенге техникалық қызмет көрсету және оларды пайдалану әзірлігінде ұстауды;
3) Қазақстан Республикасы БЭЖ-інде электр энергиясы сапасының стандарттарымен белгіленген көрсеткіштерін қолдауға бағытталған нормативтік талаптарды орындауды;
4) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 248 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10957 болып тіркелген) Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына және Заңға сәйкес белгіленген талаптарға жауап беретін электр энергиясын коммерциялық есепке алуды қамтамасыз ету.
16. Жүйелік оператор Қазақстан БЭЖ-ін орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқару процесінде:
1) электр энергиясын сатып алу-сату, беру, электр қуатын реттеу, электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеу шарттарының талаптарын іске асыратын Қазақстан БЭЖ-інде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдерін басқаруды;
2) мемлекетаралық электр энергиясы ағындарының режимдерін басқаруды;
3) Қазақстан БЭЖ-інде технологиялық бұзылуды болдырмауды, оқшаулау мен жоюды қамтамасыз етуді;
4) Қазақстан БЭЖ-інде қуат резервтерін жедел басқаруды;
5) Қазақстан БЭЖ-інің сенімді және орнықты жұмысын қамтамасыз ететін релелік қорғау, аварияға қарсы және режимдік автоматика жүйелерінің құрылымын, қағидаттарын, орналасу орындарын, көлемдері мен орнатылуын айқындауды;
6) Қазақстан Республикасының БЭЖ-інде электр энергиясын генерация-тұтынудың тәуліктік кестелерін қалыптастыруды және бекітуді;
7) электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімдерін жасауды жүзеге асырады.
17. Жүйелік оператор Қазақстан БЭЖ-інде электр энергиясын өндіру, беру мен тұтыну режимдерін басқаруды:
1) станциялардың қуатын беру схемасын, ірі тұтынушылардың электр схемалары мен режимдері бөлігінде сыртқы электрмен жабдықтау схемаларын, релелік қорғанысты, аварияға қарсы автоматика мен диспетчерлік басқарудың автоматты жүйесін келісу;
2) электр станциялары мен электр желілерінде, технологиялық басқару, релелік қорғау және автоматика жүйелерінің негізгі жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жағдайларды жоспарлау және дайындау;
3) электр энергиясының көтерме сауда нарығында жасалған шарттардың талаптарын бұзатын, сондай-ақ қатар электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету шартының талаптарын бұзатын электр энергиясы көтерме сауда нарығының субъектілеріне шектеулер енгізу жөніндегі шараларды әзірлеу;

2) техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности оборудования и устройств оперативно-диспетчерского управления, телемеханики и связи, оперативно-информационного комплекса;
3) выполнение нормативных требований, направленных на поддержание стандартной частоты электрической энергии в ЕЭС Казахстана;
4) обеспечение коммерческого учета электрической энергии, отвечающего требованиям, установленным в соответствии с Законом и Правилами функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 248 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10957).
16. Системный оператор в процессе централизованного оперативно-диспетчерского управления ЕЭС Казахстана осуществляет:
1) управление режимами производства, передачи и потребления электрической энергии в ЕЭС Казахстана, реализующем условия договоров купли-продажи, передачи электрической энергии, регулирования электрической мощности, балансирования производства-потребления электрической энергии;
2) управление режимами межгосударственных перетоков электрической энергии;
3) обеспечение предотвращения, локализации и ликвидации технологических нарушений в ЕЭС Казахстана;
4) оперативное управление резервами мощности в ЕЭС Казахстана;
5) определение структуры, принципов, мест размещения, объемов и уставок систем релейной защиты, противоаварийной и режимной автоматики, обеспечивающих надежную и устойчивую работу ЕЭС Казахстана;
6) формирование и утверждение суточных графиков производства-потребления электрической энергии в ЕЭС Казахстана;
7) составление фактических балансов производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии.
17. Управление режимами производства, передачи и потребления электрической энергии в ЕЭС Казахстана системный оператор осуществляет путем:
1) согласования схем выдачи мощности станций, схем внешнего электроснабжения крупных потребителей в части электрических схем и режимов, релейной защиты, противоаварийной автоматики и автоматизированной системы диспетчерского управления;
2) планирования и подготовки условий для проведения ремонтных работ на основном оборудовании электростанций и электрических сетей, систем технологического управления, релейной защиты и автоматики;
3) разработки мероприятий по вводу ограничений субъектов оптового рынка электрической энергии, нарушающих условия договоров, заключенных на оптовом рынке электрической энергии и мощности;

4) шектес мемлекеттердің диспетчерлік орталықтарымен, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерімен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі жедел-диспетчерлік құжаттарды әзірлеу;
5) жедел-диспетчерлік басқару аймағына кіретін Қазақстан Республикасының шаруашылық-экономикалық және әлеуметтік кешенін электрмен жабдықтау жай-күйі туралы электр энергетикасы және мемлекеттік энергетикалық қадағалау саласындағы мемлекеттік органдарды ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
6) жедел-диспетчерлік басқару аймағына кіретін гидроэлектр станциялары мен су қоймаларын пайдалану режимдерін мониторингілеу;
7) жүйелік оператордың құзыретіне кіретін нұсқаулық материалдарды әзірлеу және олармен орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқару жүйесінің барлық құрылымдарын қамтамасыз ету;
8) цифрлық майнингті жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар үшін квота мен тұтыну бейінін айқындау арқылы жүзеге асырады.18. Жүйелік оператор мемлекетаралық электр энергиясының ағындары режимімен басқаруды:
1) шектес мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатар жұмысты қамтамасыз етуге байланысты жасалған шарттар мен келісімдер талаптарының мониторингін жүргізу және оларды орындау;
2) мемлекетаралық электр беру желілері бойынша электр энергиясын жеткізуге және беруге арналған шарттарға техникалық сараптама жүргізу және олардың талаптарының орындалуын бақылау;
3) мемлекетаралық электр энергиясы ағындарының келісілген мәндерінен ауытқуын реттеу арқылы жүзеге асырады.
19. Орталықтандырылған диспетчерлік басқару мынадай тәсілмен жасақталған көп деңгейлі құрылым негізінде жүзеге асырылады:
1) Қазақстан БЭЖ-інде орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқарудың бірыңғай жүйесіндегі ең жоғарғы басқару деңгейі болып табылатын жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы;
2) орталықтандырылған диспетчерлік басқару процесінде Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығынан бағынатын жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтары;
3) орталықтандырылған диспетчерлік басқару процесінде Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығына, жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына бағынатын өңірлік электр желілік компаниялардың, энергия өндіруші ұйымдардың, электр энергиясының көтерме сауда нарығы тұтынушыларының диспетчерлік бөлімшелері.
20. Жүйелік оператор орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде технологиялық байланыс, релелік қорғау, аварияға қарсы және режимдік автоматика, телемеханика мен объектілерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің, олардың жұмыс режимдерін бақылау, электр энергиясын есепке алу мен электр энергиясын тұтынуды басқару құралдарының құрылымын, дамуы мен пайдалануын ұйымдастыруды белгілейді.

4) разработки оперативно-диспетчерских документов по взаимодействию с диспетчерскими центрами сопредельных государств, субъектами оптового рынка электрической энергии;
5) информационно-аналитического обеспечения государственных органов в области электроэнергетики и государственного энергетического надзора о состоянии электроснабжения хозяйственно-экономического и социального комплекса Республики Казахстан, входящего в зону оперативно-диспетчерского управления;
6) мониторинга режимов эксплуатации гидроэлектростанций и водохранилищ, входящих в зону оперативно-диспетчерского управления;
7) разработки инструктивных материалов, входящих в компетенцию системного оператора, и обеспечения ими всех структур системы централизованного оперативно-диспетчерского управления;
8) определения квоты и профиля потребления для лиц, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу.
18. Управление режимами межгосударственных перетоков электрической энергии системный оператор осуществляет путем:
1) мониторинга и исполнения условий договоров и соглашений, заключаемых в обеспечение параллельной работы с энергосистемами сопредельных государств;
2) проведения технической экспертизы и контроля исполнения условий договоров на поставку и передачу электрической энергии по межгосударственным линиям электропередачи;
3) урегулирования отклонений от согласованных значений межгосударственных перетоков электрической энергии.
19. Централизованное диспетчерское управление осуществляется на основе многоуровневой структуры, сформированной следующим образом:
1) национальный диспетчерский центр системного оператора, являющийся высшим уровнем управления в единой системе централизованного оперативно-диспетчерского управления ЕЭС Казахстана;
2) региональные диспетчерские центры системного оператора - подчиняющиеся в процессе централизованного диспетчерского управления национальному диспетчерскому центру системного оператора Казахстана;
3) диспетчерские подразделения региональных электросетевых компаний, энергопроизводящих организаций, потребителей оптового рынка электрической энергии, подчиняющиеся в процессе централизованного диспетчерского управления национальному диспетчерскому центру системного оператора Казахстана, региональным диспетчерским центрам системного оператора.
20. Системный оператор при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления определяет структуру построения, развития и организации эксплуатации средств технологической связи, релейной защиты, противоаварийной и режимной автоматики, телемеханики и автоматизированных систем управления объектами, контроля режимов их работы, учета электрической энергии и управления потреблением электрической энергии.

21. Орталықтандырылған-диспетчерлік басқарудың әрбір деңгейі үшін электр беру желілерін, жабдық пен құрылғыларды басқарудың екі санаты: жедел басқару мен жедел жүргізу белгіленеді.
22. Жедел-диспетчерлік басқарудың тиісті деңгейіндегі диспетчердің жедел басқаруында олармен операциялар жүргізу бағыныстағы жедел-диспетчерлік персоналдың іс-қимылдары мен жедел бағыныстың түрлі деңгейіндегі бірнеше объектілерде келісілген өзгерістерді үйлестіруді талап ететін жабдық, электр беру желісі, релелік қорғау құрылғысы, аварияға қарсы және режимдік автоматика жүйелерінің аппаратуралары, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары болады.
23. Диспетчердің жедел иелігінде жай-күйі мен режимі электр станциялары мен энергия жүйелерінің қуаты мен резервіне, желілердің режимі мен сенімділігіне, сондай-ақ аварияға қарсы автоматиканы ретке келтіруге әсер ететін жабдық, электр беру желілері, релелік қорғау құрылғылары, аварияға қарсы және режимдік автоматика жүйелерінің аппаратурасы, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары, жедел-ақпараттық кешендер болады.
24. Барлық электр беру желілері, электр станциялары мен желілердің жабдықтары мен құрылғылары диспетчерлік басқару деңгейлері бойынша бөлінеді.
25. Ұйымның кезекші диспетчерінің жедел басқаруындағы және иелігіндегі электр беру желілерінің, электр станциялары мен желілердің жабдығы мен құрылғыларының тізбесі жоғары тұрған жедел-диспетчерлік ұйымның немесе бөлімшенің шешіміне сәйкес жасалады және оны осы ұйымның техникалық басшысы бекітеді.
26. Жүйелік оператордың жедел иелігінде жай-күйі мен режимі өңірлік көтерме сауда тұтынушыларына ұлттық электр желісі бойынша қуатты беруге және аумақтармен ықпалдастырылған электр станцияларынан қуатты беруге әсер ететін электр беру желілері, жабдық, релелік қорғау және автоматика мен аварияға қарсы автоматика құрылғылары, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары болады.
27. Жабдық, релелік қорғау және автоматика, аварияға қарсы автоматика құрылғылары аталған жедел буында не жедел басқаруда, не жедел иелікте ғана болады. Желінің қандай да бір элементін ажырату үшін жұмыс істеп тұрған (сөндіру фактісі бойынша) релелік қорғау және автоматика мен аварияға қарсы автоматика құрылғыларының жедел басқару шекарасы аталған элементті жедел басқарудың шекараларымен сәйкес келеді.
28. Электр беру желілері, оларды іске қосу, қорғау, аварияға қарсы автоматика жүйелік оператордың, өңірлік электр желілік компанияның жедел басқаруында болады, бұл ретте желілерді қосу энергия объектілеріндегі кезекші персоналдың жедел басқаруында болады.

21. Для каждого уровня централизованного диспетчерского управления устанавливаются две категории управления линиями электропередачи, оборудованием и устройствами: оперативное управление и оперативное ведение.
22. В оперативном управлении диспетчера соответствующего уровня оперативно-диспетчерского управления находятся оборудование, линии электропередачи, устройства релейной защиты, аппаратура систем противоаварийной и режимной автоматики, средства диспетчерского и технологического управления, операции с которыми требуют координации действий подчиненного оперативно-диспетчерского персонала и согласованных изменений на нескольких объектах различного уровня оперативного подчинения.
23. В оперативном ведении диспетчера находятся оборудование, линии электропередачи, устройства релейной защиты, аппаратура систем противоаварийной и режимной автоматики, средства диспетчерского и технологического управления, оперативно-информационные комплексы, состояние и режим которых влияют на располагаемую мощность и резерв электростанций и энергосистемы, режим и надежность сетей, а также настройку противоаварийной автоматики.
24. Все линии электропередачи, оборудование и устройства электростанций и сетей распределяются по уровням диспетчерского управления.
25. Перечни линий электропередачи, оборудование и устройства электростанций и сетей, находящихся в оперативном управлении и ведении дежурного диспетчера организации, составляются в соответствии с решением вышестоящей оперативно-диспетчерской организации или подразделения и утверждаются техническим руководителем этой организации.
26. В оперативном ведении системного оператора находятся линии электропередачи, оборудование, устройства релейной защиты и автоматики и противоаварийная автоматика, средства диспетчерского и технологического управления, состояние и режим которых влияют на передачу мощности по национальной электрической сети региональным оптовым потребителям и выдачу мощности от электростанций, интегрированных с территорией.
27. Оборудование, устройства релейной защиты и автоматики, противоаварийная автоматика находятся в данном оперативном звене либо в оперативном управлении, либо только в оперативном ведении. Границы оперативного управления устройствами релейной защиты и автоматики и противоаварийной автоматики, действующими на отключение (по факту отключения) какого-либо элемента сети, совпадают с границами оперативного управления данным элементом.
28. Линии электропередачи, их ввод, защита, противоаварийная автоматика находятся в оперативном управлении системного оператора, региональной электросетевой компании, при этом присоединения линий находятся в оперативном управлении дежурного персонала энергообъектов.

29. Әрбір энергия объектісінде (электр станциялары, электр желілері) жабдықтарды тәулік бойы жедел басқару:
1) жұмыстың талап етілетін режимін жүзеге асыру;
2) ауыстырып қосуларды, іске қосулар мен тоқтатуларды жүргізу;
3) технологиялық бұзылыстарды оқшаулау мен жұмыстың берілген режимін қалпына келтіру;
4) жөндеу жұмыстарын жүргізуге дайындау жолдарымен ұйымдастырылады.
30. Жедел-диспетчерлік басқару жедел схемалармен жинақталған диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарымен және бақылау жүйелерімен жабдықталған диспетчерлік пункттер мен басқару қалқандарынан жүзеге асырылады.
31. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы № 247 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11066 болып тіркелген) Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларының 8-таруына сәйкес жедел-диспетчерлік басқарудың әрбір деңгейінде электр энергиясы нарығын ұйымдастыру ерекшелігі ескеріле отырып, жедел-диспетчерлік басқару, жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу, ауыстырып қосу және авариялық режимдерді жою жөніндегі нұсқаулықтар әзірленеді.
32. Жедел-диспетчерлік басқарудың түрлі деңгейлерінің өзара іс-қимыл жасауы жедел-диспетчерлік басқарудың жоғары тұрған бөлімшесі бекітетін тиісті нұсқаулықтармен егламенттеледі. Нұсқаулықтарда мыналар:
1) электр беру желілері мен жабдықтарды диспетчерлік басқару тәсілімен бөлу;
2) электр станциялардың, электр беру желілері жұмысының берілген режимдерін жүргізу;
3) электр энергиясы нарығындағы жедел-диспетчерлік басқару;
4) байланыс пен телеөлшеулерді жеткізуді ұйымдастыру;
5) жедел және технологиялық ақпараттарды беру;
6) электр желілері жұмысының орнықтылығын және қалыпты режимдерін есептеу әдіснамасы;
7) аварияға қарсы автоматика және релелік қорғау мен автоматика құрылғыларын ретке келтірудің негізгі өлшемдерін есептеу әдіснамасы;
8) желілерді, жабдықтар мен аварияға қарсы автоматика және релелік қорғау мен автоматика құрылғыларын жөндеуге келісу;
9) қатар жұмысты ұйымдастыру, ауыстырып қосуларды жүргізу, технологиялық бұзылыстарды жою мен релелік қорғау және аварияға қарсы автоматика құрылғыларын техникалық пайдалану мәселелері бойынша құжаттар әзірлеу және келісу;
10) тәуліктік кестеде берілген режимді жасау және орындау;
11) жиілік пен кернеуді реттеу;
12) жедел ажыратып қосуларды жүргізу, сынақтар өткізу;
13) жедел өтінімдерді беру;
14) технологиялық бұзылыстарды жою;

29. На каждом энергообъекте (электростанции, электрические сети) организуется круглосуточное оперативное управление оборудованием путем:
1) осуществления требуемого режима работы;
2) производства переключений, пусков и остановок;
3) локализации технологического нарушения и восстановления заданного режима работы;
4) подготовки к производству ремонтных работ.
30. Оперативно-диспетчерское управление осуществляется с диспетчерских пунктов и щитов управления, оборудованных средствами диспетчерского и технологического управления и системами контроля, укомплектованных оперативными схемами.
31. На каждом уровне оперативно-диспетчерского управления разрабатываются инструкции по оперативно-диспетчерскому управлению, ведению оперативных переговоров и записей, производству переключения и ликвидации аварийных режимов с учетом специфики организации рынка электрической энергии в соответствии с главой 8 Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11066).
32. Взаимодействие различных уровней оперативно-диспетчерского управления регламентируется соответствующими инструкциями, утверждаемыми подразделением вышестоящего уровня оперативно-диспетчерского управления. В инструкциях устанавливаются:
1) распределение линий электропередачи и оборудования по способу диспетчерского управления;
2) ведение заданных режимов работы электростанций, линий электропередачи;
3) оперативно-диспетчерское управление на рынке электрической энергии;
4) организация связи и передачи телеизмерений;
5) представление оперативной и технологической информации;
6) методология расчетов устойчивости и нормальных режимов работы электрической сети;
7) методология расчетов основных параметров настройки устройств противоаварийной автоматики и релейной защиты и автоматики;
8) согласование ремонта линий, оборудования и устройств противоаварийной автоматики и релейной защиты и автоматики;
9) разработка и согласование документов по вопросам организации параллельной работы, производству переключений, ликвидации технологических нарушений и технической эксплуатации устройств релейной защиты и автоматики и противоаварийной автоматики;
10) формирование и выполнение заданного суточным графиком режима;
11) регулирование частоты и напряжения;
12) производство оперативных переключений, проведения испытаний;
13) подача оперативных заявок;
14) ликвидация технологических нарушений;

15) технологиялық бұзылыстар, жазатайым оқиғалар туралы ақпараттар беру;
16) диспетчерлік басқару бойынша өздерінің негізгі функцияларын орындау кезіндегі құқықтар мен жауапкершіліктерді бөлу белгіленеді.
33. Барлық деңгейлердегі жедел келіссөздер бірыңғай терминологияны, үлгілік өкімдерді, хабарламаларды қолдана отырып жүргізіледі және жедел-диспетчерлік құжаттамаға, сондай-ақ магнитофондық таспаға, компьютерге жазбалармен тіркеледі.
34. Жедел диспетчерлік басқару субъектілері орталықтандырылған диспетчерлік басқару процесінде Заңда және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында (бұдан әрі – Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары) белгіленген талаптарына сәйкес:
1) орталықтандырылған диспетчерлік басқару жүйесі нормаларының сақталуын, екі тәуелсіз бағыт бойынша өңірлік диспетчерлік орталықпен байланыстың болуын;
2) электрмен жабдықтауға жасалған шарттар бойынша жүйелік оператор белгілеген режимдердің сақталуын;
3) жүйелік операторды электр энергиясының нақты теңгерімдерін жасау үшін қажетті дұрыс және уақтылы ақпаратпен;
4) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 210 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10899 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Электр желілік қағидаларына (бұдан әрі – Электр желілік қағидалары) сәйкес жүйелік оператордың жедел басқаруындағы Қазақстан Республикасының электр станциялары жабдықтарын жөндеу кестелерінің сақталуын;
5) жүйелік оператордың жедел басқаруындағы, иелігіндегі релелік қорғау, аварияға қарсы және режимдік автоматика құрылғылары жұмыс режимдерінің және схемаларының сақталуын;
6) Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өкілетті орган белгілеген су қоймаларынан суды жіберуін орындау;
7) аварияға қарсы автоматика жүйелері мен аспаптарын, автоматтандырылған диспетчерлік басқару жүйесі, релелік қорғау және автоматика құралдарын орналастыру және орнату жөнінде жүйелік оператордың нұсқауларының орындалуын және олардың тиісінше пайдаланылуын;
8) диспетчерлік технологиялық басқару құралдарының, соның ішінде жүйелік оператордың жедел-ақпараттық кешенімен біріздендірілген жүйелік оператордың диспетчерлік орталықтарымен, диспетчерлік басқарудың жедел-ақпараттық кешенімен байланыс құралдарының болуын;

15) передача информации о технологических нарушениях, несчастных случаях;
16) разделение прав и ответственности при выполнении своих основных функций по диспетчерскому управлению.
33. Оперативные переговоры на всех уровнях ведутся с применением единой терминологии, типовых распоряжений, сообщений и фиксируются записями в оперативно-диспетчерской документации, а также на магнитофонную ленту, компьютер.
34. Субъекты оперативного диспетчерского управления в процессе централизованного диспетчерского управления, в соответствии с требованиями, установленными Законом и Правилами организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531) (далее – Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии), обеспечивают:
1) соблюдение норм системы централизованно-диспетчерского управления, наличия связи по двум независимым направлениям с региональным диспетчерским центром;
2) соблюдение режимов, задаваемых системным оператором по заключенным договорам на электроснабжение;
3) системного оператора достоверной и своевременной информацией, необходимой для составления фактических балансов электрической энергии;
4) соблюдение графиков ремонта оборудования электростанций Республики Казахстан, находящихся в оперативном управлении системного оператора в соответствии с Электросетевыми правилами Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10899) (далее – Электросетевые правила Республики Казахстан);
5) соблюдение режимов работы и схем устройств релейной защиты, противоаварийной и режимной автоматики, находящихся в оперативном управлении, ведении системного оператора;
6) выполнение заданных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда Республики Казахстан попусков воды из водохранилищ;
7) выполнение указаний системного оператора по размещению и установке систем и приборов противоаварийной автоматики, средств автоматизированной системы диспетчерского управления, релейной защиты и автоматики и их надлежащую эксплуатацию;
8) наличие средств диспетчерского технологического управления, в том числе средств связи с диспетчерскими центрами системного оператора, оперативно-информационного комплекса диспетчерского управления, унифицированного с оперативно-информационным комплексом системного оператора;

9) берілудің тәуліктік кестелерін орындау үшін энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын қажетті көлемде сатып алуы арқылы авариялық істен шыққан қуаттарды алмастыруын қамтамасыз етеді.
35. Жедел-диспетчерлік басқару процесінде жүйелік оператор Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларында айқындалатын тәртіппен алдағы операциялық тәулікке күн сайын қалыптастырылатын тәуліктік кестені жасайды.
36. Есептік кезеңнің нәтижелері бойынша жүйелік оператор осы Қағидаларға қосымшада ұсынылған нысан бойынша Қазақстан Республикасының көтерме сауда нарығында электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімін қалыптастырады. Электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімі облыстардың әкімшілік бөлінісіне, электр энергетикасының белгілі бір объектілерінің белгілі бір әкімшілік не қаржы ұйымдарына заңды тиесілігіне қарамастан энергия тораптары бөлінісінде қалыптастырылады. Көтерме сауда нарығы субъектілерімен өндіріс, беру, тұтыну көлемдерін салыстыру актілерінің көшірмелері, энергия беруші компаниялардың, оның ішінде өңірлік электр желілік компаниялардың электр энергиясын қабылдау-босатудың жиынтық нақты теңгерімдері, шекара маңындағы энергия жүйелерімен салыстыру актілерінің көшірмелері нақты теңгерімді жасау үшін есепті ақпарат болып табылады. Көтерме сауда нарығының субъектілері есепті ақпаратты жүйелік операторға есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін жібереді.
37. Бірыңғай сатып алушымен және (немесе) энергия өндіруші ұйыммен (-дармен) осы тұтынушымен адамдар топтарының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына, сондай-ақ жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен жасалған шарттар шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын сатып алу (сату) көлемі энергия көздері түзетулерді ескере отырып, мәлімделген көлемге теңестіріледі.
Электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты шамаларының жоспарлыдан ауытқуы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында реттеледі.
38. Жүйелік оператор өндіруші қуаттың тапшылығы туындаған жағдайларда қуатты резервтеу жөнінде көтерме сауда нарығының субъектілеріне қызмет көрсетеді және шартта келісілген көлемде және мерзімде резервтік қуаттың жеткізілуін жүзеге асырады.
39. Жүйелік оператор қуатты резервтеу бойынша қызмет көрсету кезінде:
1) шартта келісілген көлемде және мерзімде резервтік қуатты жеткізуді қамтамасыз етеді;
2) резервтік қуатты жеткізуді күту режиміндегі қажетті шектерде ұлттық электр желісінің өткізу қабілетін қамтамасыз етеді;

9) замещение энергопроизводящими организациями аварийно выбывающих мощностей посредством покупки электроэнергии в объемах, необходимых для выполнения суточных графиков поставки.
35. В процессе оперативно-диспетчерского управления системный оператор составляет суточный график, который формируется ежедневно на предстоящие операционные сутки в порядке, определяемом Правилами организации и функционирования оптового рынка электрической энергии.
36. По результатам расчетного периода системный оператор формирует фактический баланс производства – потребления электрической энергии на оптовом рынке Республики Казахстан по форме, представленной в приложении к настоящим Правилам. Фактический баланс производства-потребления электрической энергии формируется в разрезе энергоузлов вне зависимости от административного деления областей, юридической принадлежности тех или иных объектов электроэнергетики определенным административным либо финансовым организациям. Отчетной информацией для составления фактического баланса являются копии актов сверок объемов производства, передачи, потребления с субъектами оптового рынка, сводные фактические балансы приема-отпуска электроэнергии энергопередающих компаний, в том числе региональных электросетевых компаний, копии актов сверок с приграничными энергосистемами. Отчетную информацию субъекты оптового рынка направляют системному оператору до 10 числа месяца, следующего за отчетным.
37. Объем покупки (продажи) электрической энергии субъектом оптового рынка электрической энергии в рамках заключенных договоров с Единым закупщиком и (или) энергопроизводящей (-ими) организацией (-ми), входящей (-ими) с данным потребителем в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, а также с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, приравнивается к заявленному объему с учетом корректировок.
Отклонения фактических величин производства-потребления электрической энергии от плановых урегулируются на балансирующем рынке электрической энергии.
38. Системный оператор оказывает услуги по резервированию мощности субъектам оптового рынка при возникновении дефицита генерирующей мощности и осуществляет поставку резервной мощности в объеме и сроки, оговоренные в договоре.
39. При оказании услуг по резервированию мощности системный оператор:
1) обеспечивает поставку резервной мощности в объеме и сроки, оговоренные договором;
2) обеспечивает пропускную способность национальной электрической сети в необходимых пределах в режиме ожидания поставки резервной мощности;

3) өндіруші қуаттың тапшылығы туындаған жағдайда резервтік қуатты сатып алудың, берудің және көтерме сауда нарығы субъектісіне жеткізудің шарттық талаптарын орындауды қамтамасыз етеді;
4) электр энергиясын өндірудің-тұтынудың болжамды теңгерімі негізінде қуатты резервтеу бойынша қызмет көрсетуге Қазақстан БЭЖ-інің қажеттілігін болжайды;
5) Қазақстан БЭЖ-інде белгіленген электр энергиясының сапалық көрсеткіштерін қолдауға бағытталған шараларын "Электр энергиясы. Техникалық құралдардың электрмагниттік үйлесімділігі. Жалпы мақсаттағы электрмен жабдықтау жүйелеріндегі электр энергиясы сапасының нормалары" 13109-97 МЕМС-на сәйкес орындайды.
40. Электр энергиясын генерация-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтер:
1) энергия өндіруші ұйымдарға, оның ішінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға;
2) энергия беруші ұйымдарға;
3) энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға;
4) электр энергиясын тұтынушыларға;
5) цифрлық кеншілерге;
6) шартты тұтынушыларға, оның ішінде онымен бірге адамдардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушыларға және өнеркәсіптік кешендерге беріледі.
41. Электр энергиясын генерация-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі жүйелік оператордың қызметіне ақы төлеу:
1) энергия өндіруші ұйымдар энергия өндіруші ұйымдардың шиналарынан босатылған электр энергиясының нақты көлемдері үшін;
2) электр энергиясының көтерме және теңгерімдеуші нарықтарында, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден алынған электр энергиясының нақты көлемі үшін энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдармен, тұтынушылармен және цифрлық кеншілермен;
3) Өнеркәсіптік кешендерде меншік құқығында, жалға алу құқығында немесе генерациялайтын көздердің өзге де заттық құқығында олардың құрамындағы электр энергиясының нақты көлемдері, меншік құқығында, жалға алу құқығында немесе генерациялайтын көздердің өзге де заттық құқығында олардың құрамындағы электр энергиясының нақты көлемдері, сондай-ақ электр энергиясының нақты көлемдері, көтерме және теңгерімдеуші нарықтарда, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден алынған электр энергиясының;
4) өзімен бірге адамдардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясының көтерме және теңгерімдеуші нарықтарында, оның ішінде олармен бірге адамдардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден алынған электр энергиясының нақты көлемдері үшін электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушылар.

3) обеспечивает выполнение договорных условий закупки, передачи и поставки резервной мощности субъекту оптового рынка в случае возникновения у него дефицита генерирующей мощности;
4) прогнозирует потребность ЕЭС Казахстана в услугах по резервированию мощности на основе прогнозных балансов производства(потребления) электрической энергии;
5) выполняет меры, направленные на поддержание установленных показателей качества электрической энергии в ЕЭС Казахстана в соответствии с ГОСТ 13109-97 "Электрическая энергия. Электромагнитная совместимость технических средств. Нормы качества электрической энергии в системах электроснабжения общего назначения".
40. Услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии предоставляются:
1) энергопроизводящим организациям, в том числе энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники энергии, энергопроизводящим организациям, использующим вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящим организациям, использующим энергетическую утилизацию отходов;
2) энергопередающим организациям;
3) энергоснабжающим организациям;
4) потребителям электрической энергии;
5) цифровым майнерам;
6) условным потребителям, в том числе оптовым потребителям, приобретающим электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, и промышленным комплексам.
41. Оплата услуги системного оператора по организации балансирования производства-потребления электрической энергии производится:
1) энергопроизводящими организациями за фактические объемы электрической энергии, отпущенной с шин энергопроизводящих организаций;
2) энергопередающими и энергоснабжающими организациями, потребителями и цифровыми майнерами за фактические объемы электрической энергии, полученной на оптовом и балансирующем рынках электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан;
3) промышленными комплексами за фактические объемы электрической энергии, отпущенной с шин имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников, фактические объемы электрической энергии, потребленной от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников, а также за фактические объемы электрической энергии, полученной на оптовом и балансирующем рынках электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан;
4) оптовыми потребителями, приобретающими электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, за фактические объемы электрической энергии, полученной на оптовом и балансирующем рынках электрической энергии, в том от энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, и из-за пределов Республики Казахстан.

42. Электр энергиясын генерация-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсету кезінде жүйелік оператор Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен бекітілген, Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) сәйкес функцияларды орындайды.
2-параграф. Қосалқы қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібі
43. Жүйелік оператор Қазақстан БЭЖ-інде электр энергиясының сенімділігі мен сапасының белгіленген нормаларын қамтамасыз ету үшін қосалқы қызметтерді шарттық негізде көтерме сауда нарығының субъектілерінен сатып алады.
44. Қуатты (жиілікті) реттеу бойынша жүйелік операторға қосалқы қызмет көрсету кезінде бұл қызметтердің жеткізушілері:
1) жүйелік операторға Қазақстан БЭЖ-де реттеуіш диапазонды құру үшін қажетті ақпаратты ұсынады;
2) Заңға сәйкес өз жабдықтарының, реттеу жүйелерінің тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз етеді;
3) жүйелік оператордың қосалқы қызметтер көрсету шарттарында белгіленген көлемдер мен мерзімдерге сәйкес электр энергиясы генерациясының (тұтыну) көлемін өзгерту өкімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
4) қосалқы қызметтер көрсету шарттарында белгіленген көлемдер мен мерзімдерге сәйкес электр энергиясы генерациясының көлемдерін өзгертуге жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесінің сигналдарын іске асыруды қамтамасыз етеді.
Бұл ретте қуатты (жиілікті) реттеу бойынша қосалқы қызметтер көрсету үшін ең алдымен жиілік пен қуатты автоматты реттеуге жұмылдырылған және Электр желілік қағидаларына сәйкес Қазақстан БЭЖ-індегі жиілік және қуаттың сальдо-ағындарын реттеу бойынша электр станцияларына қойылатын талаптарға сай келетін қызмет жеткізушілері тартылады.
45. Қуатты (жиілікті) реттеу бойынша қосалқы қызмет көрсету кезінде жүйелік оператор:
1) қызмет көрсетушінің мәлімделген реттеу диапазонын ұсынуға дайындығына тестілеу жүргізеді;
2) қосалқы қызмет көрсету шартында белгіленген көлем мен мерзімге сәйкес электр энергиясын өндіру (тұтыну) шамасының өзгеруіне, соның ішінде автоматты режимде, нұсқаулар береді. Қуатты (жиілікті) реттеу бойынша көрсетілген қызметтің нақты көлеміне шартта белгіленген тәртіппен ақы төленуге тиіс.
46. Қуатты (жиілікті) реттеу бойынша қосалқы қызмет көрсетуге арналған шартта жүйелік операторға:

42. При оказании услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии системный оператор выполняет функции в соответствии с Правилами организации и функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10532).
Параграф 2. Порядок организации и функционирования рынка вспомогательных услуг
43. Системный оператор приобретает у субъектов оптового рынка на договорной основе вспомогательные услуги для обеспечения установленных норм надежности и качества электрической энергии в ЕЭС Казахстана.
44. При оказании системному оператору вспомогательных услуг по регулированию мощности (частоты) поставщики данных услуг:
1) представляют системному оператору информацию, требуемую для формирования регулировочного диапазона в ЕЭС Казахстана;
2) обеспечивают надлежащее техническое состояние своего оборудования, систем регулирования в соответствии с Законом;
3) обеспечивают выполнение распоряжений системного оператора на изменение величины генерации(потребления) электрической энергии в соответствии с установленными договором на оказание вспомогательных услуг объемами и сроками;
4) обеспечивают реализацию сигналов системы автоматического регулирования частоты и мощности на изменение величины генерации электрической энергии в соответствии с установленными договором на оказание вспомогательных услуг объемами и сроками.
При этом для оказания вспомогательных услуг по регулированию мощности (частоты) в первую очередь привлекаются поставщики услуг, задействованные в автоматическом регулировании частоты и мощности и отвечающим требованиям, предъявляемым к электростанциям по регулированию частоты и сальдо перетоков мощности в ЕЭС Казахстана в соответствии с Электросетевыми правилами Республики Казахстан.
45. При получении вспомогательных услуг по регулированию мощности (частоты) системный оператор:
1) проводит тестирование готовности поставщика услуг к предоставлению заявленного регулировочного диапазона;
2) отдает распоряжения на изменение величины генерации (потребления) электрической энергии, в том числе в автоматическом режиме, в соответствии с установленными договором на оказание вспомогательных услуг объемами и сроками. Фактический объем оказанных услуг по регулированию мощности (частоты) подлежит оплате в порядке, установленном договором.
46. В договоре на оказание вспомогательных услуг по регулированию мощности (частоты) системному оператору указываются:

1) қуатты (жиілікті) реттеу бойынша қызмет көрсетудің шартты көлемі;
2) реттеудің кепілді ауқымы (МВт) және оны ұсыну тәртібі.
47. Авариялық бұзылыстар жағдайларында оны жою үшін өндіруші агрегаттарды қосу (өшіру) немесе электр станциялары генераторларының белсенді жүктемесін өзгерту қажет болғанда, жүйелік оператор электр желісінің тиісті учаскесінде "авария" режимін енгізеді және Заңға сәйкес электр қуатының резервтерін қолданысқа енгізеді.
48. Қазақстанның барлық электр станцияларының толық ажыратылуына әкелген авариялық бұзылыстар жағдайларында, жүйелік оператор шектес мемлекеттердің энергия жүйелерімен шарттар, оның ішінде электр энергиясын сатып алу, қуатты реттеу бойынша қызметтер көрсетуге, авариялық өзара көмек туралы шарт негізінде энергия желілерін токтан ажыратылған күйден қосу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
49. Қазақстанның БЭЖ-нің жекелеген бөліктерінің ажыратылуына әкелген авариялық бұзылыстар жағдайларында, жүйелік оператор электр қуаты резервтерін әзірлікте ұстап тұру бойынша қызмет көрсетуге, электр қуатын қалпына келтіру бойынша, қуатты реттеу бойынша қызмет көрсетуге, көтерме сауда нарығының субъектілерімен шарттарды қолдану арқылы токтан ажыратылған өңірде, электрлік қоректендіруді қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
Жүйелік оператордың қызмет
көрсету, жүйелік және қосалқы
көрсетілетін қызметтер нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына
қосымша
Электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі
20___жылғы ______________
Электр энергиясын жеткізу Солтүстік Қазақстан-Ресей Федерациясы
20___жылғы ______________
(кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Нақты
жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
(Қазақстанға қатысты белгі, бірінші болып кімге сату жүзеге асырылатыны көрсетіледі)
Солтүстік Қазақстан-Ресей сальдо-ағындары
соның ішінде Солтүстік Қазақстанның экспорты барлығы:
Солтүстік Қазақстанның импорты барлығы:
Электр энергиясын жеткізу Батыс Қазақстан-Ресей Федерациясы
20___жылғы_____________
(кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Нақты
жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
(Қазақстанға қатысты белгі, бірінші болып кімге сату жүзеге асырылатыны көрсетіледі)
Батыс Қазақстан-Ресей сальдо-ағыны
соның ішінде Батыс Қазақстанның экспорты
барлығы:
Батыс Қазақстанның импорты
барлығы:
Орталық Азия БЭЖ-іне электр энергиясын жеткізу
20___жылғы_____________
( кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Нақты
жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Орталық Азия БЭЖ-іне сальдо-ағын
барлығы:
соның ішінде Қазақстан экспорты барлығы:
Қазақстан импорты барлығы:
Қазақстан Республикасының тұтынушыларына электр энергиясын жеткізу
20___жылғы_____________
( кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Жасыл электр энергиясының үлесі
кВтсағ
Жасыл электр энергиясының үлесі
%
Нақты жеткізілім
Тұтынушыларға электр энергиясын жиынтық жеткізу:
соның ішінде Солтүстік аймақтың тұтынушыларына жеткізу
соның ішінде Павлодар энергия торабы
Шығыс Қазақстан энергия торабы
Абай энергия торабы
Қарағанды энергия торабы
Ұлытау энергия торабы
Қостанай энергия торабы
Ақмола энергия торабы
Көкшетау энергия торабы
Солтүстік Қазақстан энергия торабы
Ақтөбе энергия торабы
Оңтүстік аймақтың тұтынушыларына жеткізу
соның ішінде Жамбыл энергия торабы
Қызылорда энергия торабы
Түркістан энергия торабы
Алматы энергия торабы
Жетісу энергия торабы
Батыс аймақтың тұтынушыларына жеткізу
соның ішінде Батыс Қазақстан энергия торабы
Атырау энергия торабы
Маңғыстау энергия торабы
Қазақстан Республикасының энергия тораптары бойынша тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу
20___жылғы______________
( кВтсағ )
Бекітілген тәуліктік график, соның ішінде
Тұтынушылар
БСН
Баланс провайдері
Өнім беруші
Мәлімделген жеткізілім
Жасыл электр энергиясының үлесі
Жасыл электр энергиясының үлесі
%
Нақты жеткізілім
Павлодар энергия торабы
барлығы
1-тұтынушы
соның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
2-тұтынушы
соның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
……..
Шығыс Қазақстан энергия торабы
барлығы
1-тұтынушы
соның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
……
Абай энергия торабы
барлығы
….
Қарағанды энергия торабы
барлығы
….
Ұлытау энергия торабы
барлығы
…….
Қостанай энергия торабы
барлығы
…….
Ақмола энергия торабы
барлығы
…….
Көкшетау энергия торабы
барлығы
…….
Солтүстік Қазақстан энергия торабы
барлығы
…….
Алматы энергия торабы
барлығы
…….
Жетісу энергия торабы
барлығы
…….
Жамбыл энергия торабы
барлығы
…….
Түркістан энергия торабы
барлығы
…….
Қызылорда энергия торабы
барлығы
…….
Ақтөбе энергия торабы
барлығы
…….
Батыс Қазақстан энергия торабы
барлығы
…….
Атырау энергия торабы
барлығы
…….
Маңғыстау энергия торабы
барлығы
…….
Электр станцияларының электр энергиясын жеткізу
соның ішінде
Нақты жеткізілім
Мәлімделген жеткізілім
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
Желіге босату 1-станция
Электр энергиясын жеткізу
соның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
…………………………
Желіге босату 2-станция
Электр энергиясын жеткізу
соның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
…………………………
………………………….
Желіге босату N станциясы
Электр энергиясын жеткізу
соның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
…………………………
"KEGOC" АҚ электр энергиясын жеткізу
Мәлімделген жеткізілім
Нақты
жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
"KEGOC" АҚ электр энергиясын сатып алу
Бірыңғай сатып алушыдан
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ-дан (Мыңкөл, Уәлиханово)
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ-дан (теңгерімдеуші нарық)
ЭТН Есеп айырысу орталығынан
соның ішінде "ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін
...
"KEGOC" АҚ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу
Шығындарды өтеу үшін
"KEGOC" АҚ электр энергиясын жеткізу
Солтүстік ЖЭТ
Шығыс ЖЭТ
Орталық ЖЭТ
Сарыбай ЖЭТ
Ақмола ЖЭТ
Алматы ЖЭТ
Оңтүстік ЖЭТ
Ақтөбе ЖЭТ
Батыс ЖЭТ
Шаруашылық қажеттіліктер
соның ішінде Солтүстік ЖЭТ
Шығыс ЖЭТ
Орталық ЖЭТ
Сарыбай ЖЭТ
Ақмола ЖЭТ
Алматы ЖЭТ
Оңтүстік ЖЭТ
Ақтөбе ЖЭТ
Батыс ЖЭТ
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін (теңгерімдеуші нарық)
ЭТН есеп айырысу орталығы үшін
соның ішінде "ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін
"KEGOC" АҚ теріс теңгерімсіздіктерін сату
"Қаржы-есеп айырысу орталығы" ЖШС электр энергиясын жеткізу
(Бірыңғай сатып алушы)
Бекітілген тәуліктік график
жасыл электр энергиясының үлесі
жасыл электр энергиясының үлесі
%
Қазақстанның энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу барлығы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N-станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N-станциясы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Оңтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N-станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Оңтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N-станциясы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N-станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Батыс)
1-станция
2-станция
…………..
N-станциясы
Импорт сатып алу
ЭТН Есеп айырысу орталығы
Қазақстан тұтынушыларына электр энергиясын жеткізу барлығы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Солтүстік)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N-тұтынушы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Оңтүстік)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N-тұтынушы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Батыс)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N-тұтынушы
ЭТН Есеп айырысу орталығы
Теңгерімдеуші нарықтың Есеп айырысу орталығының электр энергиясын жеткізуі
( кВтсағ )
Нақты
жеткізілім
Мәлімделген
жеткізілім
Теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу
Теріс теңгерімсіздіктерді сату
Оң теңгерімсіздіктерді сатып алу
Солтүстік аймақ тұтынушылары
соның ішінде 1-баланс провайдері
2-баланс провайдері
…………..
N-баланс провайдері
Оңтүстік аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-баланс провайдері
2-баланс провайдері
………………
N-баланс провайдері
Батыс аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-баланс провайдері
2-баланс провайдері
………………
N-баланс провайдері
Теріс теңгерімсіздіктерді сату
Солтүстік аймақ тұтынушылары
соның ішінде 1-баланс провайдері
2-баланс провайдері
………………
N-баланс провайдері
Оңтүстік аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-баланс провайдері
2-баланс провайдері
………………
N-баланс провайдері
Батыс аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-баланс провайдері
2-баланс провайдері
………………
N-баланс провайдері

1) договорной объем услуг по регулированию мощности (частоты);
2) гарантированный диапазон регулирования (в МВт) и порядок его предоставления.
47. В случаях аварийных нарушений, для ликвидации которых необходимо включить (отключить) генерирующие агрегаты или изменить активную нагрузку генераторов электростанций, системный оператор вводит режим "авария" на соответствующем участке электрической сети и в действие резервы электрической мощности в соответствии с Законом.
48. В случае аварийных нарушений, приведших к полному погашению всех электростанций Казахстана, системный оператор осуществляет мероприятия по запуску энергосистемы из обесточенного состояния в рамках договоров с энергосистемами сопредельных государств, в том числе договоров о покупке электрической энергии, на оказание услуг по регулированию мощности, об аварийной взаимопомощи.
49. В случае аварийных нарушений, приведших к погашению отдельных частей ЕЭС Казахстана, системный оператор осуществляет мероприятия по восстановлению электрического питания в обесточенном регионе, в том числе путем задействования договоров с субъектами оптового рынка на оказание услуг по регулированию мощности, об аварийной взаимопомощи.
Приложение
к Правилам оказания услуг
системным оператором,
организации и функционирования рынка
системных и вспомогательных услуг
Фактический баланс производства-потребления электрической энергии
за _____________ 20___г.
Поставка электроэнергии Cеверный Казахстан - Российская Федерация
за ___________ 20___ года
(кВтч)
(знак относительно Казахстана, первым указывается кому осуществляется продажа)
Заявленная
Фактическая
Отклонение
отклон.
поставка
поставка
от заявки
от заявки
Сальдо-переток Северный Казахстан-Россия
в т.ч. Экспорт Северного Казахстана всего:
Импорт Северного Казахстана всего:
Поставка электроэнергии Западный Казахстан - Российская Федерация
за ___________ 20___ года
( кВтч )
%
(знак относительно Казахстана, первым указывается кому осуществляется продажа)
Заявленная
Фактическая
Отклонение
отклон.
поставка
поставка
от заявки
от заявки
Сальдо-переток Западный Казахстан-Россия
в т.ч. Экспорт Западного Казахстана всего:
Импорт Западного Казахстана всего:
Поставка электроэнергии в ОЭС Центральной Азии
за ___________ 20___ года
( кВтч )
%
Заявленная
Фактическая
Отклонение
отклон.
поставка
поставка
от заявки
от заявки
Сальдо - переток в ОЭС Центральной Азии всего:
в т.ч. Экспорт Казахстана всего:
Импорт Казахстана всего:
Поставка электроэнергии потребителям Республики Казахстан
за ___________ 20___ года
( кВтч )
кВтч
%
Заявленная поставка
Доля зеленой эл. энергии
Доля зеленой эл. энергии
Фактическая поставка
Суммарная поставка электроэнергии потребителям:
в т.ч.поставка потребителям Северной зоны
в т.ч.Павлодарский энергоузел
Восточно-Казахстанский энергоузел
Абайский энергоузел
Карагандинский энергоузел
Улытауский энергоузел
Костанайский энергоузел
Акмолинский энергоузел
Кокшетауский энергоузел
Северо-Казахстанский энергоузел
Актюбинский энергоузел
поставка потребителям Южной зоны
в т.ч.Жамбылский энергоузел
Кызылординский энергоузел
Туркестанский энергоузел
Алматинский энергоузел
Жетысуский энергоузел
поставка потребителям Западной зоны
в т.ч.Западно-Казахстанский энергоузел
Атырауский энергоузел
Мангистауский энергоузел
Поставка электроэнергии потребителям по энергоузлам Республики Казахстан
за ___________ 20___ года
( кВтч )
Утвержденный суточный график, в том числе
Потребители
БИН
Провайдер
Поставщик
Заявленная
доля
% доли
Фактическая
баланса
поставка
зеленой
зеленой
поставка
эл.энергии
эл.энергии
Павлодарский эн/узел
всего
Потребитель 1
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
Потребитель 2
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
……..
Восточно-Казахст.эн/узел
всего
Потребитель 1
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
……
Абайский эн.узел
всего
….
Карагандинский энергоузел
всего
….
Улытауский энергоузел
всего
…….
Костанайский энергоузел
всего
…….
Акмолинский энергоузел
всего
…….
Кокшетауский энергоузел
всего
…….
Северо-Казахстанский энергоузел
всего
…….
Алматинский энергоузел
всего
…….
Жетысуйский энергоузел
всего
…….
Жамбылский энергоузел
всего
…….
Туркестанский энергоузел
всего
…….
Кызылординский энергоузел
всего
…….
Актюбинский энергоузел
всего
…….
Западно-Казахстанский энергоузел
всего
…….
Атырауский энергоузел
всего
…….
Мангыстауский энергоузел
всего
…….
Поставка электроэнергии электрических станций
в том числе
Фактическая
Заявленная
положительный
отрицательный
поставка
поставка
дисбаланс
дисбаланс
Отпуск в сеть станция 1
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
Отпуск в сеть станция 2
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
………………………….
Отпуск в сеть станция N
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
Поставка электроэнергии АО"KEGOC"
%
Заявленная
Фактическая
Отклонение
отклон.
поставка
поставка
от заявки
от
заявки
Покупка электроэнергии АО"KEGOC"
от Единого закупщика
от ПАО "ИНТЕР РАО" (Мынкуль, Валиханово)
от ПАО "ИНТЕР РАО" (балансирующий рынок)
от Расчетного центра БРЭ
в том числе для ПАО "ИНТЕР РАО"
……..
покупка балансирующей электроэнергии АО"KEGOC"
Поставка электроэнергии АО"KEGOC"
для компенсация потерь
Северные МЭС
Восточные МЭС
Центральные МЭС
Сарбайские МЭС
Акмолинские МЭС
Алматинские МЭС
Южные МЭС
Актюбинские МЭС
Западные МЭС
Хоз.нужды
в т.ч. Северные МЭС
Восточные МЭС
Центральные МЭС
Сарбайские МЭС
Акмолинские МЭС
Алматинские МЭС
Южные МЭС
Актюбинские МЭС
Западные МЭС
для ПАО "ИНТЕР РАО" (балансирующий рынок)
для Расчетного центра БРЭ
в том числе от ПАО "ИНТЕР РАО"
продажа отрицательных дисбалансов АО"KEGOC"
Поставка электроэнергии ТОО "Расчетно-финансовый центр" (Единый закупщик)
Утвержденный
доля
% доли
суточный
зеленой
зеленой
график
эл.энергии
эл.энергии
Всего покупка электроэнергии от энергоисточников Казахстана
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Юг)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Юг)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Запад)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка импорт
Расчетный центр БРЭ
Всего поставка электроэнергии потребителям Казахстана
Поставка электроэнергии потребителям (Север)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Поставка электроэнергии потребителям (Юг)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Поставка электроэнергии потребителям (Запад)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Расчетный центр БРЭ
Поставка электроэнергии Расчетным центром балансирующего рынка
( кВтч )
Фактическая
Заявленная
Покупка
Продажа
поставка
поставка
балансирующей
отрицательных
электроэнергии
дисбалансов
Покупка положительных дисбалансов
Потребители Северной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
…………..
Провайдер баланса N
Потребители Южной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Потребители Западной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Продажа отрицательных дисбалансов
Потребители Северной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Потребители Южной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Потребители Западной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………