"Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы Министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйегіндегі № 498 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 653 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12628 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйегіндегі № 498 «Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы» бұйрығына келесі өзгерістер енгізілсін (нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12219 санымен тіркелген, «Әділет» ақпараттық–құқықтық жүйесінде 2015 жылдың 12 қарашасында жарияланған):
тақырыбы келесі редакцияда мазмұндалсын:
«Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра және сыра сусыны өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
«1. Қоса беріліп отырған, Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра және сыра сусыны өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидасы бекітілсін»;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидасында:
тақырыбы келесі редакцияда мазмұндалсын:
«Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра және сыра сусыны өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидасы»;
1-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 498 "Об утверждении Правил оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства виноматериала, а также пива, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 653. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12628
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 498 «Об утверждении Правил оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства виноматериала, а также пива, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12219, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 12 ноября 2015 года) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства виноматериала, а также пива и пивного напитка, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства виноматериала, а также пива и пивного напитка, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год.»;
в Правилах оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства виноматериала, а также пива, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства виноматериала, а также пива и пивного напитка, производственные мощности, которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:

«1. Осы Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра және сыра сусыны өндiрiсiнен басқа, этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын жүзеге асыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) этил спирті мен алкоголь өнімдерін өндіруді бақылауды қамтамасыз ету мақсатында «Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.»;
8-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
«8. ЕБА мынаны:
1) спирттік, сулы спирттік ерітінді және құрамында қанты бар қоймалжың ортада, құрамында көмірсутекті газ бар ерітіндіде жұмыстың тұрақтылығын;
2) өсу қортындысымен есептеуді жүргізуді;
3) ЕБА жұмыс режимінде істен шыққан немесе оны ауыстырған жағдайда барлық жинақталған ақпараттардың сақталуын;
4) санкциясыз араласудан қорғауды;
5) жұмыстағы істен шығудан және сыртқы әсерлерден қорғауды;
6) электрмен жабдықтауда авариялық істен шығу жағдайында авариялық істен шығу болған сәттен бастап кемінде бес тәулік автономды жұмыс істеу ұзақтығын;
7) жарылыс - және өрт қауіпсіздігін;
8) ЕБА-ның жұмысына санкциясыз араласу жағдайлары туындағаны туралы ақпараттандыруды;
9) сәйкестендіруге жатпайтын есептеу алу-бақылау таңбаларын анықтауды;
10) нақты уақыт режимінде:
этил спирті мен алкоголь өнімдерін өндіру көлемі туралы;
этил спирті мен алкоголь өнімдеріндегі сусыз этил спиртінің концентрациясы (шарап материалынан, сондай-ақ сыра және сыра сусынынан басқа) туралы;
этил спиртінің қалдықтары туралы деректерді жинауды және бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы уәкілетті органға, оның аумақтық бөлімшелеріне беруді;
11) осы тармақтың 8) - 9) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген деректер болмаған кезде этил спиртін, алкоголь өнімдерін өндіру процесін тоқтатуды қамтамасыз етеді.»;
12-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
«12. Этил спиртін өндіру үшін сусыз этил спирті мөлшерін есептеуде өлшегіш және ЕБА бойынша салыстырмалы +/- 0,5% жоғары қателікке жол берілмейді.
Алкоголь өнімін өндіру үшін көлемдік шығыс өлшегіштен ± 0,5% жоғары, 1 және 2 алкоголь өнімін даналап есептеу аспаптарынан ± 0,1% (әрбір 10 000 шөлмекке 10 шөлмектен артық емес) жоғары қателікке жол берілмейді.»;
15-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
«15. Этил спиртін және алкоголь өнімдерін өндіру желілерінде металл фланецтік қосылыстарды қоспағанда, этил спирті мен алкоголь өнімдерінің құбыр жолдырының иілгіш, пісірілген және басқа қосылыстарының болуына жол берілмейді.
ЕБА-ға заңсыз қол жеткізуді болдырмау үшін уәкілетті органның және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды тұлғасы алкоголь немесе этил спирті желілерінде келесі:

«1. Настоящие Правила оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства виноматериала, а также пива и пивного напитка, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» с целью обеспечения контроля за производством этилового спирта и алкогольной продукции.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. КПУ обеспечивают:
1) устойчивость работы в спиртовых, водноспиртовых растворах и вязких средах с содержанием сахара, в растворах с содержанием углекислого газа;
2) ведение учета с нарастающим итогом;
3) сохранность всей накопившейся информации в случае сбоев в режиме работы КПУ или его замены;
4) защиту от несанкционированного вмешательства;
5) защиту от сбоев в работе и внешних воздействий;
6) продолжительность автономной работы в случае аварийных сбоев в электроснабжении до пяти суток с момента наступления аварийного сбоя;
7) взрыво - и пожаробезопасность;
8) информирование о возникших случаях несанкционированного вмешательства в работу КПУ;
9) выявление учетно-контрольных марок, не поддающихся идентификации;
10) сбор и передачу уполномоченному органу и его территориальным подразделениям посредством программного обеспечения, в режиме реального времени, данных:
об объемах производства этилового спирта и алкогольной продукции;
о концентрации безводного этилового спирта в водном этиловом спирте и алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива и пивного напитка);
об остатках этилового спирта;
11) остановку процесса производства этилового спирта, алкогольной продукции при наступлении случаев, указанных в подпунктах 8) - 9) настоящего пункта, а также при отсутствии данных указанных в подпункте 10) настоящего пункта.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Для производства этилового спирта не допускается относительная погрешность в учете количества безводного этилового спирта по мернику и КПУ свыше +/- 0,5%.
Для производства алкогольной продукции не допускается погрешность объемного расходомера свыше ± 0,5%, приборов штучного учета алкогольной продукции 1 и 2 свыше ± 0,1% (не более 10 бутылок на каждые 10 000 бутылок).»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. На линиях по производству этилового спирта и алкогольной продукции не допускается наличие гибких (резинотехнических) и других соединений трубопроводов этилового спирта и алкогольной продукции, за исключением металлических фланцевых соединений.
Во избежание незаконного вмешательства работе КПУ на линиях по производству этилового спирта или алкогольной продукции должностным лицом уполномоченного органа и (или) его территориального подразделения проводится следующая работа по наложению индикаторных контрольных пломб:

1) этил спирті іріктеуінде ректификациялық бағаналарын бастап ЕБА-ға дейін металлдық ернемектік жалғамаларына дейін (этил спирті өндірушілеріне);
2) жаппай немесе электрмагниттік шығынын өлшеу аппаратына, екінші құрастырушысында, есептеу-бақылау таңбаларын сәйкестендіру үшін техникалық көру жабдығына, инфрақұрылымдық жабдықтарына (алкоголь өнімдері өндірушілеріне) индикаторлық бақылау пломбаларын орнату бойынша жұмыстарын жүргізе.
Осы Қағидалардың 15-тармақтағы 1) және 2) тармақшаларындағы жасалған жұмыстың қорытындысы бойынша, пломба салынған орындары, нөмірлері немесе пломбалар бедерлері көрсетіле отырып, тиісті акті жасалады, сонымен бірге актіге бар пломбаладың тізімі қосылады.»;
3-бөлімнің тақырыбы келесі редакцияда мазмұндалсын:
«3. Алкоголь өніміндерін, оның ішінде өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден жоғары сыра және сыра сусыны өндірудің технологиялық желісін ЕБА жарақтау, олардың жұмыс істеуін және есептеуді жүзеге асыру тәртібі»;
28-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
«28. Шарап материалы және сыра сусының қоспағанда, алкоголь өнімдерін есептеу үшін ЕБА, мыналардан:
1) құю желісіне келіп түсетін алкоголь өнімдерінің (арақ және айрықша арақ, ликер-арақ бұйымдарын өндірушілері) көлемін, тығыздығын және температурасын, жаппай шығынын өлшеуге мүмкіндік беретін өнімінің шығынын өлшеуіш;
2) тұтыну ыдысына құйылған алкоголь өнімдерінің данасын есептеу есептегіші;
3) есептеу-бақылау таңбаларын сәйкестендіру үшін техникалық көру жабдығы;
4) бақылау-өлшеу аспаптарынан алынған деректерді қайта оқитын екінші құрастырушы (бақылау жабдығынан);
5) ақпараттарды жинау, сақтау, өңдеу және беру үшін бағдарламалық қамтамасыз ету және компьютерлік жабдықтан;
6) инфрақұрылымдық жабдықтардан (үздіксіз қоректендіру көзі, серверлік шкафтан, бейне бақылау камерасынан) тұруы тиіс.»;
29-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
«29. Өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден жоғары сыра және сыра сусының есептеу үшін ЕБА мыналардан:
1) өндірілген сыраның көлемін өлшейтін сыра ағысының жаппай немесе электрмагниттік шығынын өлшеу аппаратынан;
2) шығынды өлшеуішті екінші құрастырушыдан;
3) ақпараттарды жинау, сақтау, өңдеу және беру үшін бағдарламалық қамтамасыз ету және компьютерлік жабдықтан;
4) инфрақұрылымдық жабдықтан (үздіксіз қоректендіру көзінен, серверлік шкафтан) тұрады.»;
30-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
«30. Алкоголь өнімінің, өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден жоғары сыра және сыра сусынының шығынын өлшеуіш құбыр жолының көлденең учаскесінде құю автоматына барынша жақын орнатылады, ол өлшеу кезінде бүкіл қиылыстар бойынша үнемі толы болады. Құбыр жолының аралық ернемектік ажыратқыштарына және алкоголь өнімдерінің, сыраның шығынын өлшеуішпен құю автоматының жалғастырушы ернемегі арасындағы басқа да қосылуларға жол берілмейді.»;
1-қосымшаның оң жағындағы бұрашын келесі редакцияда мазмұндалсын:
«
Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк
қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден
төмен сыра және сыра өндiрiсiнен басқа,
этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн
өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке
алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру,
олардың жұмыс iстеу және есепке
алынуын жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
(№ П-18 нысаны)
........................................»
2-қосымшаның оң жағындағы бұрашын келесі редакцияда мазмұндалсын:
«
Шарап материалы, сондай-ақ өндiрiстiк қуаты
жылына төрт жүз мың декалитрден төмен
сыра және сыра өндiрiсiнен өндiрiсiнен басқа,
этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн
өндiрудiң технологиялық желiлерiн есепке
алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру,
олардың жұмыс iстеу және есепке алынуын
жүзеге асыру  қағидаларына
2-қосымша
».

1) на металлических фланцевых соединениях отбора этилового спирта от ректификационной колонны до КПУ (для производителей этилового спирта);
2) на аппаратах массового или электромагнитного расходомера, вторичном преобразователе, счетчике штучного учета алкогольной продукции, оборудованиях технического зрения для идентификации учетно-контрольных марок и инфраструктурном оборудовании (для производителей алкогольной продукции).
По результатам проведенных работ, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 15 настоящих Правил составляется акт опломбирования в произвольной форме, с указанием мест наложения и номеров или оттисков пломб, при этом к акту прилагается опись имеющихся пломб»;
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:
«3. Порядок оснащения технологических линий производства алкогольной продукции, в том числе пива и пивного напитка КПУ, производственные мощности которых выше четырехсот тысяч декалитров в год, их функционирования и осуществления учета»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. КПУ для учета алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива состоят из:
1) массового расходомера, позволяющего измерить массовый расход, объем, плотность и температуру алкогольной продукции, поступающий на линию розлива;
2) счетчиков штучного учета алкогольной продукции, разлитой в потребительскую тару;
3) оборудования технического зрения для идентификации учетно-контрольных марок;
4) вторичного преобразователя (контроллерное оборудование), пересчитывающего данные, полученные с контрольно-измерительных приборов;
5) программного обеспечения и компьютерного оборудования для накопления, хранения, обработки и передачи информации;
6) инфраструктурного оборудования (источник бесперебойного питания, серверный шкаф, камер видео наблюдения).»;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
«29. КПУ для учета пива и пивного напитка, производственные мощности которых выше четырехсот тысяч декалитров в год состоят из:
1) аппарата массового или электромагнитного расходомера потока пива, измеряющего объем произведенного пива;
2) вторичного преобразователя расходомера;
3) программного обеспечения и компьютерного оборудования для накопления, хранения, обработки и передачи информации;
4) инфраструктурного оборудования (источник бесперебойного питания, серверный шкаф).»;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
«30. Расходомер алкогольной продукции, пива и пивного напитка, производственные мощности которых выше четырехсот тысяч декалитров в год устанавливается на максимально приближенном к автомату розлива горизонтальном участке трубопровода, который во время измерения всегда заполнен по всему сечению. Не допускаются промежуточные фланцевые разъемы трубопровода и другие соединения между расходомером алкогольной продукции, пива и пивного напитка и присоединительным фланцем автомата розлива.»;
правый верхний угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
«
Приложение 1
к Правилам оснащения технологических
линий производства этилового спирта и (или)
алкогольной продукции контрольными
приборами учета, их функционирования и
осуществления учета, кроме производства
виноматериала, а также пива и пивного
напитка, производственные мощности
которых ниже четырехсот тысяч декалитров
в год
(Форма № П-18)
»;
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
«
Приложение 2
к Правилам оснащения технологических
линий производства этилового спирта и (или)
алкогольной продукции контрольными
приборами учета, их функционирования и
осуществления учета, кроме производства
виноматериала, а также пива и пивного
напитка, производственные мощности
которых ниже четырехсот тысяч декалитров
в год
».

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық құқықтық жүйесіне, сондай-ақ «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорыны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жариялану үшін жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурстарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми түрде жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрі                             Б. Сұлтанов

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Султанов