Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының жас қызметкерлерін бейімдеу және тәлімгерлік жүргізу Қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12663 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 4 мамырдағы № 59 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас Прокурорының 04.05.2020 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының жас қызметкерлерін бейімдеу және тәлімгерлік жүргізу Қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадр жұмысы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау қорында орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадр жұмысы департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2015 жылдың 26 желтоқсандағы
№ 157 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының жас қызметкерлерін бейімдеу және тәлімгерлікті жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының жас қызметкерлерін бейімдеу және тәлімгерлікті жүзеге асыру қағидалары (одан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының (одан әрі – прокуратура органдары) жас қызметкерлерін бейімдеу және оларға тәлімгерлікті жүзеге асыру тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил адаптации молодых сотрудников и осуществления наставничества в органах прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12663. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 59.
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 04.05.2020 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила адаптации молодых сотрудников и осуществления наставничества в органах прокуратуры Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой работы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 26 декабря 2015 года № 157
Правила
адаптации молодых сотрудников и осуществления наставничества в
органах прокуратуры Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила адаптации молодых сотрудников и осуществления наставничества в органах прокуратуры Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок адаптации молодых сотрудников и осуществления наставничества за молодыми сотрудниками в органах прокуратуры Республики Казахстан (далее – органы прокуратуры).

2. Ережелерде келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жас қызметкерлер – прокуратура органдарына қызметке тұңғыш қабылданған және қабылданған күннен бастап бір жыл ішінде қызмет өткеруші тұлғалар;
2) жас қызметкерлердің бейімделуі – жас қызметкердің кәсіби машықтарды игеруі, ұйымдық (корпоративтік) мәдениетке қосылуы, прокуратура органдарында қызмет өткеруге шынайы берілуді қалыптастыру;
3) тәлімгер – жас қызметкердің кәсіби даярлығы мен дамуына практикалық көмек көрсету үшін бекітілген прокуратура органдарының қызметкері (әрі қарай қызметкер);
4) тәлімгерлік – тәлімгерлердің жас қызметкерге олар табысты бейімделуге ықпал ететін кәсіби іскерлік пен машықтарды игеру үшін жүзеге асырылатын мақсатты жұмыс;
5) ұйымдық (корпоративтік) мәдениет – қызметкерлердің лауазымдық жағдайына және функционалдық міндеттеріне қарамастан жүріс-тұрыстың белгіленген нормалары мен қағидаларының, жұмыс істеу тәсілдерінің, өзара қарым-қатынас жасау құралдарының жиынтығы.
2. Жас қызметкерлерді бейімдеу тәртібі
3. Жас қызметкерлерді бейімдеу төмендегідей кезеңдерден тұрады:
1) жас қызметкерге тәлімгерді бекіту және оны бейімдеудің жеке бағдарламасын әзірлеу;
2) қызметіне кірісу және жас қызметкерді бейімдеудің жеке бағдарламасын іске асыру;
3) жас қызметкердің кәсіби даярлық деңгейін, қызметінің тиімділігін, құқықтық мәдениетінің және оның функционалдық міндеттерді атқаруға қабілетін анықтау;
4. Тәлімгерді бекіту прокуратура органы басшысының немесе прокуратура органының өкілетті басшысының жас қызметкерді тиісті лауазымға тағайындау туралы бұйрығында көрсетіледі.
5. Жас қызметкерге тәлімгер болып бекітілген қызметкер бес жұмыс күні ішінде жас қызметкерді бейімдеу туралы жеке бағдарлама әзірлейді.
6. Жас қызметкерді бейімдеудің жеке бағдарламасы бір жылға әзірленеді және онда:
1) жүктелген міндеттерді табысты шешу үшін қажетті кәсіби білім мен практикалық тәжірибені игеру;
2) Қазақстан Республикасының құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бұйрықтарын және әдістемелік ұсыныстарды зерделеу;
3) тапсырылған жұмыс үшін борыш және жауапкершілік, заңға және прокуратура органдарының құқық қорғау функцияларына құрмет сезімдерін тәрбиелеу, жоғары адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру;
4) прокуратура органдары қызметкерлерінің (одан әрі – қызметкер) қызметтік этика нормаларын, қызметтік және еңбек тәртібін сақтау;
5) прокуратура органдарының ұйымдық (корпоративтік) мәдениетіне қосу, ортақтастыру іс-шаралары қамтылады.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) молодые сотрудники – лица, впервые поступившие на службу в органы прокуратуры и проходящие ее в течение одного года со дня поступления на службу;
2) адаптация молодых сотрудников – процесс овладения молодым сотрудником профессиональными навыками, приобщение к организационной (корпоративной) культуре, формирование приверженности службе в органах прокуратуры;
3) наставник – сотрудник органов прокуратуры (далее - сотрудник), закрепляемый за молодым сотрудником, оказывающий ему практическую помощь в профессиональной подготовке и развитии;
4) наставничество – целенаправленная деятельность наставников по оказанию молодым сотрудникам индивидуальной помощи в овладении профессиональными умениями и навыками, способствующими их успешной адаптации;
5) организационная (корпоративная) культура – совокупность установленных норм и правил поведения, подходов к работе, способов общения сотрудников независимо от их должностного положения и функциональных обязанностей.
2. Порядок адаптации молодых сотрудников
3. Адаптация молодых сотрудников включает в себя следующие этапы:
1) закрепление наставника и разработка индивидуальной программы адаптации молодого сотрудника;
2) вступление в должность и реализация индивидуальной программы адаптации молодого сотрудника;
3) определение уровня профессиональной подготовки, эффективности работы, правовой культуры молодого сотрудника и его способности выполнять функциональные обязанности.
4. Закрепление наставника предусматривается в приказе руководителя органа прокуратуры либо уполномоченного руководителя органа прокуратуры о назначении молодого сотрудника на соответствующую должность.
5. Наставником, закрепленным за молодым сотрудником, в течение пяти рабочих дней разрабатывается индивидуальная программа адаптации молодого сотрудника.
6. Индивидуальная программа адаптации молодого сотрудника разрабатывается на один год и включает в себя мероприятия по:
1) овладению профессиональными знаниями и практическими навыками, необходимыми для успешного решения возложенных задач;
2) изучению правовых актов Республики Казахстан, приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан и методических рекомендаций;
3) воспитанию чувства долга и ответственности за порученный участок работы, уважения к закону и правозащитным функциям органов прокуратуры, формирование высоконравственных качеств;
4) соблюдению норм служебной этики сотрудников органов прокуратуры, служебной и трудовой дисциплины;
5) приобщению к организационной (корпоративной) культуре органов прокуратуры.

7. Бейімделу кезеңінде жас қызметкер:
1) прокуратура органдары қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттерін белгілейтін заңнама, ұйымдық-өкімдік құжаттардың талаптарын, қызмет өткерудің, қызметкерді кәсіби даярлаудың негіздерін зерделеуге;
2) бейімдеудің жеке бағдарламасын белгіленген мерзімде сапалы орындауға;
3) алғашқы аттестаттау алдында атқарылған жұмысы туралы, сондай-ақ өзіне қатысты тәлімгерлік жүзеге асырылған жылдың қорытындысы бойынша есептілікті әзірлеуге;
4) өзін кәсіби және жеке дамыту үшін жұмыс істеу, тәлімгердің кеңестерін қабыл алуға;
5) прокуратура органдарының ұйымдық (корпоративтік) мәдениетіне қосылуға міндетті.
8. Кәсіби даярлығының дейгейін, қызметінің тиімділігін, құқықтық мәдениетінің деңгейін, функционалдық міндеттерін орындауға қабілеттілігін тікелей басшысы және тәлімгері жүзеге асырады.
Жас қызметкердің прокуратура органдарына кәсіби жарамдылығын анықтаудың қорытындысы прокуратура органында әрекет ететін Тәлімгерлер кеңесінде қабылданады.
3. Тәлімгерлікті жүзеге асыру тәртібі
9. Тәлімгерлікті прокуратура органдарында бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар неғұрлым тәжірибелі қызметкер жүзеге асырады.
Саны жағынан аз прокуратураларда тәлімгерлік жөніндегі жұмыс қала, аудан прокурорларына жүктелуі мүмкін.
10. Тәлімгерлік жүзеге асырылатын жас қызметкерлердің саны бір уақыт ішінде үш адамнан артық болмауы тиіс.
11. Тәлімгерді ауыстыру прокуратура органының басшысының немесе прокуратура органының өкілетті басшысының бұйрығымен рәсімделеді.
12. Тәлімгерлікті жүзеге асыру кезінде тәлімгер:
1) жас қызметкердің жеке бейімдеу бағдарламасын әзірлеуге және оны жас қызметкердің орындауына бақылау жасауға;
2) жас қызметкерге кәсіби машықтар мен кәсіби шеберлігін тез дамуына, құқық бұзушылықтарға ымырасыз қатынасын қалыптастыруға көмек көрсетуге;
3) жас қызметкерге қиындықтарды жеңуге, атқаратын қызметіне сәйкес жүктелген міндеттерді кез-келген жағдайларда дербес және сапалы орындауға қабілеттілігін дамытуға;
4) прокурорлық қызметкерлердің құндылықтар жүйесін, әлеуметтік және кәсіби елеулі психологиялық және рухани-адамгершілік қасиеттерді, шынайылықты, тәртіптілікті, қызметтік міндеттерін орындауға саналы қатынасын, жұмыста жоғары нәтижелерге үнемі қол жеткізуге ұмтылу сезімін қалыптастыру;

7. Молодой сотрудник в период адаптации:
1) изучает требования законодательства, организационно-распорядительных документов, определяющих права и обязанности сотрудников органов прокуратуры по занимаемой должности, основы прохождения службы, профессиональной подготовки сотрудников;
2) качественно и своевременно выполняет индивидуальную программу адаптации;
3) непосредственно перед первичной аттестацией составляет отчет о проделанной работе, а также составляет отчет по итогам года, в течение которого в отношении его осуществлялось наставничество;
4) постоянно работает над собственным профессиональным и личностным развитием, принимает советы наставника;
5) приобщается к организационной (корпоративной) культуре органов прокуратуры, принимает участие в общественной жизни коллектива.
8. Определение уровня профессиональной подготовки, эффективности работы, правовой культуры молодого сотрудника и его способности выполнять функциональные обязанности осуществляются непосредственным руководителем и наставником.
Результаты определения профессиональной пригодности молодого сотрудника к службе в органах прокуратуры выносятся на рассмотрение Совета наставников, действующего в соответствующем органе прокуратуры.
3. Порядок осуществления наставничества
9. Наставничество осуществляется наиболее опытными сотрудниками со стажем службы в органах прокуратуры не менее пяти лет.
В небольших по численности прокуратурах работа по наставничеству может быть возложена на прокуроров города, района.
10. Количество молодых сотрудников, в отношении которых осуществляется наставничество, не превышает трех человек одновременно.
11. Замена наставника оформляется приказом руководителя органа прокуратуры либо уполномоченного руководителя органа прокуратуры.
12. При осуществлении наставничества наставник:
1) разрабатывает индивидуальную программу адаптации молодого сотрудника и контролирует исполнение молодым сотрудником индивидуальной программы адаптации;
2) оказывает молодому сотруднику помощь в ускоренном развитии профессиональных навыков и профессионального мастерства, формировании непримиримого отношения к правонарушениям;
3) развивает способность молодого сотрудника к преодолению трудностей, самостоятельному и качественному выполнению в любых условиях возложенных обязанностей в соответствии с занимаемой должностью;
4) формирует систему ценностей прокурорских сотрудников, социально и профессионально значимых психологических и морально-нравственных качеств, добросовестность, дисциплинированность, сознательное отношение к выполнению служебных обязанностей, стремление к постоянному достижению высоких результатов в работе;

5) жас қызметкерде прокуратура органдарындағы қызметке, тапсырылған жұмысқа деген ынтасын және Прокурордың антын, қызметкерлердің қызметтік этикасын қатаң сақтауға, прокуратура органдарындағы үздік дәстүрлерді сіңіруге, сондай-ақ азаматтарға ілтипатпен және құрметпен қарауға, Қазақстан Республикасының прокуратурасының алдында тұрған қызметтік міндеттер мен тапсырмаларды орындау үшін жеке жауапкершілігін сезінуін тәрбиелеуге;
6) жас қызметкерді ұйымдық (корпоративтік) мәдениетке, ұжымның қоғамдық өміріне қатысуға ортақтастыруға;
7) жас қызметкердің жеке және іскерлік қасиеттерін, оның қызметке қатынасын, әріптестерімен және басқа азаматтармен қарым-қатынас ептілігін, қызметкерлердің қызметтік этика нормаларын, қызметтік және еңбек тәртібін сақтауын зерделеуге;
8) жас қызметкердің кәсіби қызметімен, сонымен қатар оған марапаттау және тәртіптік ықпал ету шараларын қолданумен байланысты мәселелерді талқылауға қатысуға;
9) Тәлімгерлер кеңесінде тәлімгерлік бойынша атқарылған жұмыстар туралы есеп беруге;
10) тәлімгерлік мерзімі аяқталғаннан кейін жас қызметкердің кәсіби даяралығының, жұмыс тиімділігінің, құқықтық мәдениетінің және оның функционалдық міндеттерін орындау қабілеттілігінің деңгейін анықтауға міндетті.
13. Тәлімгер өзінің жеке үлгісімен жас қызметкердің оң қасиеттерін дамытуға ықпал етуге, оның кәсіби ой өрісін, оң рухани қасиеттерінің қалыптасуына ат салысуы тиіс.
14. Тәлімгерлік бойынша жұмыстың қорытындысы Тәлімгерлер кеңесінің отырысында жасалынады.
15. Тәлімгерлік бойынша міндеттерді орындау қызметкердің қызметін бағалау, сыйақы төлеу, марапаттау, мансаптық өсу және кәсіби оқыту кезінде ескеріледі.
16. Тәлімгерлердің қызметін үйлестіру, тәжірибе алмасу, осы бағыттағы жұмыстың сапасын жақсарту мақсатында прокуратура органының басшысының немесе прокуратура органының өкілетті басшысының бұйрығымен құрамын айқындайтын Тәлімгерлер кеңесі құрылады.
Тәлімгерлер құрамы тақ болып кемінде бес адамнан құрылады.
17. Тәлімгерлер кеңесінің құрамына:
1) прокуратура органдарында ұзақ уақыт және мінсіз қызмет атқаратын, қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны үшін мемлекеттік және ведомстволық наградалармен марапатталған қызметкерлер, сондай-ақ психолог-полиграфологтар;
2) прокуратура органдарының ардагерлері, қызмет өткерген жылдары үшін немесе қызметте болудың шекті жасына жетуңне байланысты зейнеткерлікке шыққан бұрынғы қызметкерлер енгізілуі мүмкін.
18. Тәлімгерлер кеңесін құрғаннан кейін бір ай ішінде өткізілетін Тәлімгерлер кеңесінің алғашқы отырысында Тәлімгерлер кеңесінің мүшелері арасында міндеттерді бөлу, Тәлімгерлер кеңесі туралы ережені әзірлеу туралы мәселелер шешілуге жатады.

5) воспитывает у молодого сотрудника интерес к службе в органах прокуратуры, порученному делу и строгое соблюдение Присяги прокурора, норм служебной этики сотрудников, усвоению лучших традиций в органах прокуратуры, а также внимательного и уважительного отношения к гражданам, осознание личной ответственности за выполнение служебных обязанностей и задач, стоящих перед прокуратурой Республики Казахстан;
6) приобщает молодого сотрудника к организационной (корпоративной) культуре, к участию в общественной жизни коллектива;
7) изучает личные и деловые качества молодого сотрудника, его отношение к службе, умение общения с коллегами и иными гражданами, соблюдение норм служебной этики сотрудников, служебной и трудовой дисциплины;
8) участвует в обсуждении вопросов, связанных с профессиональной деятельностью молодого сотрудника, в том числе связанных с применением к нему мер поощрения и дисциплинарного воздействия;
9) отчитывается на Совете наставников о проводимой работе по наставничеству;
10) по завершению срока наставничества определяет уровень профессиональной подготовки, эффективности работы, правовой культуры молодого сотрудника и его способности выполнять функциональные обязанности.
13. Наставник личным примером способствует развитию положительных качеств молодого сотрудника, содействует формированию его профессионального кругозора, положительных моральных качеств.
14. Итоги работы по наставничеству подводятся на заседании Совета наставников.
15. Исполнение обязанностей по наставничеству учитывается при оценке деятельности сотрудника, премировании, поощрении, карьерном росте и профессиональном обучении.
16. В целях координации деятельности наставников, обмена опытом, улучшения качества работы по данному направлению приказом руководителя органа прокуратуры либо уполномоченного руководителя органа прокуратуры создается Совет наставников, предусматривающий его состав.
Состав Совета наставников является нечетным и состоит не менее чем из пяти человек.
17. В состав Совета наставников включаются:
1) сотрудники, имеющие продолжительную и безупречную службу в органах прокуратуры, поощренные за примерное исполнение своих служебных обязанностей государственными и ведомственными наградами, а также психологи-полиграфологи;
2) ветераны органов прокуратуры, бывшие сотрудники, уволенные в связи с выходом на пенсию за выслугу лет или достижением предельного возраста пребывания на службе.
18. На первом заседании Совета наставников, проводимом в течение месяца после создания Совета наставников, решаются вопросы о распределении обязанностей между членами Совета наставников и о разработке положения о Совете наставников.

19. тәлімгерлер кеңесінің отырысы оның отырысында құрамының 2/3 бөлігі қатысқан жағдайда өткізіледі және құзырлы деп саналады. Тәлімгерлер кеңесінің шешімі қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Егер дауыстар тең бөлінген жағдайда Тәлімгерлер кеңесінің төрағасы жақтап дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
20. Тәлімгерлер кеңесі келесі өкілеттіктерді жүзеге асырады және оның тізбесі Тәлімгерлер кеңесі туралы ережемен толықтырылуы мүмкін:
1) тәлімгерліктің оң тәжірибесін қорытындылайды және таратады, тиісті прокуратура органының басшысына оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
2) кадр қызметіне тәлімгерлікті ұйымдастыруға көмек көрсетеді;
3) тәлімгерлерге әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) тиісті мүмкіндік болған жағдайда тәлімгерлерді тәрбие жұмысының озық нысандары мен әдістеріне, педагогика мен психологияның негіздеріне оқытуға шаралар қабылдайды;
5) тәлімгерлердің жалпы жиналыстарын, прокуратура органдарының ардагерлерін жас қызметкерлермен кездесулерін өткізуді ұйымдастырады;
6) өзінің отырыстарында тәлімгерлер мен жас қызметкерлердің атқарылған жұмыс туралы есептерін тыңдайды;
7) прокуратура органының басшысы немесе прокуратура органының өкілетті басшысының алдында неғұрлым адал тәлімгерлерді және жас қызметкерлерді марапаттау туралы өтінішке бастама білдіреді;
8) аттестаттау комиссиясының төрағасының рұқсатымен өзінің өкілі арқылы жас қызметкерді алғашқы аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясының жұмысына қатысады;
9) прокуратура органы басшысының немесе прокуратура органының өкілетті басшысының алдында тәлімгерліктің мерзімін ұзарту, сондай-ақ тәлімгерді ауыстыру туралы өтініш білдіреді;
10) өз отырыстарында өз міндеттеріне немқұрайлы қараған жас қызметкерлер мен тәлімгерлердің есебін тыңдап, прокуратура органы басшысының немесе прокуратура органының өкілетті басшысының алдында аталған тұлғаларды жазалау туралы өтініш білдіреді.

19. Заседание Совета наставников проводится и его решение считается правомочным при присутствии на заседании не менее 2/3 его состава. Решение Совета наставников принимается простым большинством голосов. В случае разделения голосов поровну считается принятым решение, за которое голосовал председатель Совета наставников.
20. Совет наставников осуществляет следующие полномочия, перечень которых может быть расширен положением о Совете наставников:
1) изучает, обобщает и распространяет положительный опыт наставничества, вносит руководителю соответствующего органа прокуратуры предложения по его совершенствованию;
2) осуществляет содействие кадровой службе в организации наставничества;
3) оказывает методическую и практическую помощь наставникам;
4) при наличии соответствующих возможностей принимает меры по обучению наставников передовым формам и методам индивидуальной воспитательной работы, основам педагогики и психологии;
5) организует проведение общих собраний наставников, встречи ветеранов органов прокуратуры с молодыми сотрудниками;
6) заслушивает на своих заседаниях отчеты наставников и молодых сотрудников о проделанной работе;
7) инициирует ходатайства перед руководителем органа прокуратуры либо уполномоченным руководителем органа прокуратуры о поощрении наиболее добросовестных наставников и молодых сотрудников;
8) принимает участие в лице своего представителя с согласия председателя аттестационной комиссии в работе аттестационной комиссии при первичной аттестации молодого сотрудника;
9) ходатайствует перед руководителем органа прокуратуры либо уполномоченным руководителем органа прокуратуры о продлении срока наставничества, а также о замене наставника;
10) заслушивает на своих заседаниях молодых сотрудников и наставников, недобросовестно относящихся к исполнению своих обязанностей, с выработкой ходатайств перед руководителем органа прокуратуры либо уполномоченным руководителем органа прокуратуры о наказании указанных лиц.