Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 691 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12723 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 253 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2018 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 557-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіннің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына" жіберілуін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 ж 28 желтоқсандағы
№ 691 бұйрығымен бекітілген
Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме
коэффициентін есептеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентін есептеу қағидалары 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Cалықтық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 557-бабы 1-тармағының 12) тармақшасын іске асыру мақсатында пайдаланылатын салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентін есептеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 691. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12723. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.02.2018 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 691
Правила
расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика
(налогового агента)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента) определяют порядок расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), используемые в целях реализации подпункта 12) пункта 1 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).

2. Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициенті шаруашылық субъектісіне салық жүйесі әсерінің сипаттамаларын көрсетеді.
2. Салықтық жүктеме коэффициентін есептеу тәртібі
3. Салық төлеушiнiң (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентінің есебі, Салық кодексінің 99-бабында көзделген түзетулерді есепке алмастан заңды тұлғаның жылдық табысының (дара кәсіпкердің табысының) жиынтығына есептелген және (немесе) есептеп шығарылған салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қатынасы ретінде, түзетуді есепке алмастан мынадай формула бойынша айқындалады:
САК = С и МТ/ЖТС Х 100%,
мұнда:
САК–салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффиценті;
С және МТ - күнтізбелік жыл ішінде есептеп шығарылған және (немесе) есептелген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы:
төлем көздерінен ұсталған корпоративтік және жеке табыс салығын;
тауарлар импорты кезінде төленген қосылған құн салығы мен акциздерді;
күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша бюджетке төлененуге тиісті барлық салық соммасының және (немесе) артық төлемдердің теріс мәнде орын алған жағдайда, қосылған құн салығын қоспағанда;
ЖТС-Салық кодексінің 99-бабында көзделген түзетулерді және есептік салықтық кезің ішінде жиынтық түрінде алынған түзетулерді және дара кәсiпкердiң табысын есептемегенде, заңды тұлғаның жылдық жиынтықтағы табыс сомасы.
4. Салық төлеуші (салық агенті) салықтық есепті шетелдік валютада ұсынған жағдайда, декларацияда көрсетілген ЖТС сомасы, салықтық есеп берілген күні белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланылып ұлттық валютада қайта саналады.
3. Қорытынды ережелер
5. Салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) салықтық жүктеме коэффициенті түрлі салықтық кезеңдерде нақты салық төлеушінің есептеп шығарған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жиынтығында талдау жүргізуге мүмкіндік береді, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) қызметінің соңғы нәтижесін салық салу жүйесі әсерінің деңгейін көрсетеді.

2. Коэффициент налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента) отражает характеристику воздействия налоговой системы на хозяйствующий субъект.
2. Порядок расчета коэффициента налоговой нагрузки
3. Расчет коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента) определяется как отношение исчисленных и (или) начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет к совокупному годовому доходу юридического лица (доходу индивидуального предпринимателя) без учета корректировок, предусмотренных статьей 99 Налогового кодекса, по следующей формуле:
КНН = H и ОП/СГД X 100%,
где:
КНН – коэффициент налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента);
H и ОП – сумма исчисленных и (или) начисленных за календарный год налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением:
корпоративного и индивидуального подоходного налогов, удерживаемых у источника выплаты;
налога на добавленную стоимость и акцизов, уплаченных при импорте товаров;
налога на добавленную стоимость, в случае если по итогам календарного года общая сумма налога, подлежащая уплате в бюджет и (или) являющаяся превышением сложилась с отрицательным значением;
СГД – сумма совокупного годового дохода юридического лица без учета корректировок, предусмотренных статьей 99 Налогового кодекса, и дохода индивидуального предпринимателя, полученная совокупно за отчетный налоговый период.
4. В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности в иностранной валюте, указанная в декларации сумма СГД, пересчитывается в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, установленного на дату представления налоговой отчетности.
3. Заключительные положения
5. Коэффициент налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента) позволяет производить анализ совокупности налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных конкретным налогоплательщиком в различные налоговые периоды, а также отражает уровень воздействия системы налогообложения на конечный результат деятельности налогоплательщика (налогового агента).