Исламдық қаржыландыру жөніндегі субсидиялау шартының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 756 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 8 қаңтарда № 12821 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 сәуірдегі № 32 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.04.2019 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 шілдедегі № 599 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Исламдық қаржыландыру жөніндегі субсидиялау шартының нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерінің мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е.Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 756 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
№ ___ Исламдық қаржыландыру жөніндегі субсидиялау шарты
_____ қ. 20___ жылғы "___" __________
Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан _____________ негізінде
әрекет ететін ______________________________________ бір тараптан және
бұдан әрі "исламдық банк (исламдық лизингтік компания)" деп
аталатын "исламдық банк (исламдық лизингтік компания_________)"
акционерлік қоғамының атынан _____________ негізінде әрекет ететін
______________________________________ екінші тараптан
және бұдан әрі "Алушы" деп аталатын ____________________ атынан
_____________ негізінде әрекет ететін_______________________________,
бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" немесе жоғарыда
көрсетілгендей аталатындар, төмендегілер туралы осы Исламдық
қаржыландыру жөніндегі субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт)
жасасты:

Об утверждении формы Договора субсидирования по исламскому финансированию
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 756. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2016 года № 12821. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 апреля 2019 года № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 29.04.2019 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 599 "О мерах по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму Договора субсидирования по исламскому финансированию.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 декабря 2015 года № 756
Форма
Договор субсидирования
по исламскому финансированию № ___
г. _____ "___" _______ 20__ г.
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице ___________________________, действующего на основании
_________, именуемое в дальнейшем "финансовое агентство", с одной
стороны, и
Акционерное общество "Исламский банк (Исламская лизинговая
компания _____)" в лице ___________________, действующего на
основании ________, именуемое в дальнейшем "Исламский банк (Исламская
лизинговая компания)", с другой стороны,
и ____________ в лице _______________, действующего на
основании ______________, именуемый в дальнейшем "Получатель",
совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" либо как
указано выше, заключили настоящий Договор субсидирования по
исламскому финансированию (далее – Договор) о нижеследующем:

1. Жалпы ережелер
1. Осы Шартты жасасу үшін:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 шілдедегі № 599 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің табысын құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалар);
3) ________________ жөніндегі өңірлік үйлестіру кеңесі отырысының 20___ жылғы ___________ № ____ хаттамасы негіз болып табылады.
2. Терминдер мен анықтамалар
2. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) әкімі айқындайтын облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде Бағдарламаның іске асырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
2) банк (лизингтік компания) беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – банктің Алушыға тауар үшін төленетін төлемнің мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу мүмкіндігін беруі және (немесе) банктің (лизингтік компанияның) Алушыға лизинг (жалға беру) талаптарымен мүлікті (лизинг нысанын) беруі;
3) банктің (лизингтік компанияның) кірісі – банктің (лизингтік компанияның) пайдасын құрайтын тауардың үстеме бағасы (жалгерлік төлемнің бір бөлігі);
4) банк-төлем агентi – исламдық лизингтік компанияның уәкілетті банкі, ол қаржы агенттігімен келісілуге тиіс және исламдық лизингтік компаниялардың исламдық лизинг шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару мен есептен шығаруға арналған қаржы агенттігінің ағымдағы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға тиіс;
5) Жоба – кіріс алуға бағытталған, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде Алушы жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы;
6) исламдық лизинг шарты (бұдан әрі – лизинг) – Исламдық лизингтік компания мен Алушы арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша исламдық лизингтік компания Алушыға мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарымен береді;
7) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;

1. Общие положения
1. Основаниями для заключения настоящего Договора являются:
1) Единая программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 (далее – Программа);
2) Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов частного предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 599 (далее – Правила по исламскому финансированию);
3) Протокол № ____ от ________ 20__ года заседания Регионального координационного совета по ____________.
2. Термины и определения
2. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) Региональный координатор Программы – определяемое Акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
2) финансирование предоставляемое банком (лизинговой компанией) (далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые банком Получателю и (или) предоставление банком (лизинговой компанией) имущества (предмет лизинга) получателю на условиях лизинга (аренды);
3) доход банка (лизинговой компании) – наценка на товар (часть арендного платежа), составляющая прибыль банка (лизинговой компании);
4) банк-платежный агент – уполномоченный банк Исламской лизинговой компании, который должен быть согласован с финансовым агентством и осуществлять функции по ведению специального текущего счета финансового агентства, предназначенного для перечисления и списания сумм субсидий по договорам исламского лизинга Исламских лизинговых компаний;
5) Проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемые Получателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода, не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
6) договор исламского лизинга (далее – лизинг) – письменное соглашение, заключенное между Исламской лизинговой компанией и Получателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет Получателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды);
7) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";

8) қаржыландыру шарты – Ислам банкі мен Алушы арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ислам банкі тауарды сатып алушы немесе сатушы Алушыға коммерциялық кредит береді не Алушыға мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарымен береді. Қаржыландыру шартына бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде Ислам банкі мен Алушы коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жекелеген шарттар жасасады;
9) Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі - ӨҮК) – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері құратын және басқаратын консультативтік-кеңесші орган, жалпы санының кемінде 50%-ына бизнес-қоғамдастықтың өкілдері қатысады;
10) субсидиялау – банктің (лизингтік компанияның) кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы және (немесе) жалдау төлемінің бөлігі ретінде Алушы банкке (лизингтік компанияға) төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын Алушыны мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны.
3. Шарттың нысанасы
3. Осы Шарттың талаптары бойынша қаржы агенттігі ______________ (банктің (лизингтік компанияның) атауы) алынған қаржыландыру бойынша Алушы тауарының үстеме бағасын (жалгерлік төлемнің бір бөлігін) субсидиялауды мынадай шарттарда жүзеге асырады:
Қаржыландыру шарты/ исламдық лизинг шарты
______________ жылғы № ____
Нысаналы мақсаты
Осы Шарт жасалған күндегі қаржыландыру/лизинг сомасы
Қаржыландыру валютасы
Банк/лизингтік компания кірісінің мөлшері
Қаржыландыру/лизинг мерзімі
4. Субсидиялау Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларға сәйкес республикалық бюджет қаражатының есебінен жүргізіледі.
5. Осы Шарт жасалғаннан кейін банк (лизингтік компания) осы Шарттың барлық қолданылу мерзімінде Алушыны қаржыландыру бойынша кірістің мөлшерін біржақты тәртіппен ұлғайтпауға міндеттенеді.
6. Осы Шарт жасалғаннан кейін банк (лизингтік компания) қаржы агенттігіне мынадай құжаттарды:
1) Алушымен жасалған өтеу кестесі (уәкілетті тұлғаның қолымен және банктің (лизингтік компанияның) мөрімен расталған көшірмесі) қоса берілген қаржыландыру шартын (исламдық лизинг шартын);
2) жаңа қаржыландырудың (лизингтің) берілгені туралы банктің (лизингтік компанияның) анықтамасын не Алушының жаңа қаржыландыруды (лизингті) алу фактісін растайтын құжатты береді.
4. Субсидияларды беру талаптары
7. Банктің (лизингтік компанияның) ________ мөлшердегі кірісінің бір бөлігі субсидиялануға жатады, бұл ретте осы Шартқа қосымшаға сәйкес банк (лизингтік компания) кірісінің ______ мөлшеріндегі бір бөлігін қаржы агенттігі төлейді, ал банк (лизингтік компания) кірісінің ________ мөлшеріндегі қалған бөлігін Алушы төлейді.

8) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между Исламским банком и Получателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит Получателю – покупателю или продавцу товара либо предоставляет Получателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды). К Договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого Исламским банком и Получателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
9) Региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
10) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки Получателя, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых Получателем банку (лизинговой компании) в качестве наценки на товар и (или) части арендного платежа, составляющей доход банка (лизинговой компании).
3. Предмет Договора
3. По условиям настоящего Договора финансовое агентство осуществляет субсидирование наценки на товар (части арендного платежа) Получателя по финансированию, полученному в ___________ (наименование банка (лизинговой компании)) на следующих условиях:
Договор финансирования/договор исламского лизинга
№ ____ от ______________ г.
Целевое назначение
Сумма финансирования/ лизинга на дату заключения настоящего Договора
Валюта финансирования
Размер дохода банка/лизинговой компании
Срок финансирования/лизинга
4. Субсидирование производится за счет средств республиканского бюджета в соответствии с Правилами по исламскому финансированию.
5. После заключения настоящего Договора банк (лизинговая компания) обязуется не увеличивать размер дохода по финансированию Получателя на весь срок действия настоящего Договора в одностороннем порядке.
6. Банк (лизинговая компания) после заключения настоящего Договора предоставляет финансовому агентству следующие документы:
1) договор финансирования (договор исламского лизинга) с приложением графика погашения, заключенный с Получателем (копия заверенная подписью уполномоченного лица и печатью банка (лизинговой компании);
2) справка банка (лизинговой компании) о выдаче нового финансирования (лизинга), либо документ, подтверждающий факт получения Получателем нового финансирования (лизинга).
4. Условия предоставления субсидий
7. Субсидированию подлежит часть дохода банка (лизинговой компании) в размере ________, при этом часть дохода банка (лизинговой компании) в размере ______ оплачивает финансовое агентство, а остальную часть дохода банка (лизинговой компании) в размере ________ оплачивает Получатель, согласно приложению к настоящему Договору.

8. Мерзімі өткен ссудалық берешек (лизинг бойынша берешек) бойынша банк (лизингтік компания) есептеп жазған және Алушы төлемеген банктің (лизингтік компанияның) кірісі субсидияланбайды.
9. Субсидиялау мерзімі __________________ жылдан бастап саналады.
10. Барлық операциялар ұлттық валюта – теңгеде жасалады.
11. Алушы қаржыландыруды (лизингті) уақтылы және толық қайтару және банк (лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бір бөлігін өтеу бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін банктің (лизингтік компанияның) алдындағы барлық жауапкершілікті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) сәйкес атқарады. Бұл ретте осындай жауапкершілікті қандай жағдайда болмасын қаржы агенттігіне жүктеуге болмайды.
5. Шарт бойынша субсидиялау тәртібі
12. Қаржы агенттігі Шартқа төлемдер кестесін ескере отырып, субсидиялау үшін көзделген қаражатты банктегі (банк-төлем агентіндегі) ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаражат аударылғаннан кейін қаржы агенттігі банкке (лизингтік компанияға) бір уақытта тиісті хабарлама жібереді.
13. Субсидиялау мерзімінің басталуы: ____________ ж. Субсидиялау мерзімінің басталуы қаржы агенттігі осы Шартқа қол қойған күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 күн бұрын белгіленеді. Банк (лизингтік компания) кірісінің субсидияланатын бір бөлігін төлеу күнін банк (лизингтік компания) және Алушы дербес айқындайды. Егер қаржыландыру (лизинг) бойынша банктің (лизингтік компанияның) кірісін есептеу Алушы және банк (лизингтік компания) субсидиялау шартына қол қойған күннен кейінгі күннен басталған жағдайда, Алушының және банктің (лизингтік компанияның) Шартқа қол қойған күні субсидиялау кезеңіне қосылмайды.
14. Осы Шартқа қол қойылғаннан кейін қаржы агенттігі субсидияларды төлейді. Субсидиялар Бағдарламаның тиісті Өңірлік үйлестірушісінен келіп түскен қаражат болған кезде төленеді.
15. Банк (лизингтік компания) кірісінің бір бөлігін субсидиялау валюталық қаржыландыру бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте, қаржы агенттігі субсидиялардың сомасын субсидиялар сомасы аударылған күндегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен төлейді.
16. Оң бағам айырмасы туындаған жағдайда, ол болашақ субсидиялардың есебіне жатқызылады, ал теріс бағам айырмасы жағдайында өтеу Алушыға жүктеледі.
17. Алушы банкке (лизингтік компанияға) банк (лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бөлігінде төлемді қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) сәйкес өтеу кестесіне сай төлейді.

8. Субсидированию не подлежит доход банка (лизинговой компании), начисленная банком (лизинговой компанией) и не уплаченная Получателем по просроченной ссудной задолженности (задолженности по лизингу).
9. Отсчет срока субсидирования начинается с ______________ г.
10. Все операции производятся в национальной валюте – тенге.
11. Всю ответственность перед банком (лизинговой компанией) за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату финансирования (лизингу) и погашению части не субсидируемого дохода банка (лизинговой компании) несет Получатель в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и договором финансирования (договором исламского лизинга). При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть переложена на финансовое агентство.
5. Порядок субсидирования по Договору
12. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке (банке-платежном агенте), ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к Договору. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно направляет соответствующее уведомление банку (лизинговой компании).
13. Начало срока субсидирования: _________г. Начало срока субсидирования устанавливается не более чем за 30 календарных дней до даты подписания настоящего Договора финансовым агентством. Дата выплаты субсидируемой части дохода банка (лизинговой компании) определяется банком (лизинговой компанией) и Получателем самостоятельно. В случае, если начисление дохода банка (лизинговой компании) по финансированию (лизингу) начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования Получателем и банком (лизинговой компании), в период субсидирования не включается день подписания Договора Получателем и банком (лизинговой компанией).
14. Финансовое агентство после подписания настоящего Договора выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Регионального координатора Программы.
15. Субсидирование части дохода банка (лизинговой компаний) может осуществляться по валютному финансированию. При этом, суммы субсидий уплачиваются финансовым агентством в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
16. В случае возникновения положительной курсовой разницы, ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы – возмещение возлагается на Получателя.
17. Получатель производит банку (лизинговой компании) выплату в части не субсидируемой части дохода банка (лизинговой компании) согласно графику погашения в соответствии с договором финансирования (договором исламского лизинга).

18. Алушының қаржыландыру (лизинг) бойынша төлемді, оның ішінде банк (лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бөлігін толық төлеу фактісі бойынша банк (лизингтік компания) Алушыны қаржыландыру бойынша банк (лизингтік компания) кірісінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны акцептсіз тәртіппен есептен шығаруды жүзеге асырады.
19. Алушы субсидиялардың сомасын дербес төлеген жағдайда, кейін, қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде банк (лизингтік компания) қаржы агенттігі хабарламасының негізінде субсидиялардың тиісті сомасын акцептсіз тәртіппен есептен шығаруды жүргізеді.
20. Алушы қаржыландыру бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, оның ішінде банк (лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (исламдық лизинг шарты бойынша) қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) банктің (лизингтік компанияның) алдында төлемдерді төлеу міндеттемелерін орындамаған жағдайда, Алушы берешекті өтегенге дейін банк (лизингтік компания) өз кірісінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін бұл туралы хабардар етеді. Осы тармақта көзделген жағдайлар басталған күннен бастап 30 күнтізбелік күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда банк (лизингтік компания) қаржы агенттігіне 100 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.08.2016 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Тараптар осы Шарттың шеңберінде төлем жасалатын күн демалыс күніне немесе мереке күніне сай келген жағдайда төлем аталған күннен кейінгі жұмыс күні жасалады деп келісті.
6. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау
негіздері
22. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді ӨҮК қаржы агенттігі қолдаухаттарының (хабарламаларының) негізінде қабылдайды.
23. Қаржы агенттігі:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыру (лизинг) мақсатсыз пайдаланылған;
2) Алушы субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг (жалдау) шарты бойынша лизинг (жалдау) нысанын алмаған;
3) жоба және (немесе) Алушы Бағдарламаның талаптарына және (немесе) ӨҮК-тің шешіміне сәйкес келмеген;

18. По факту проведения Получателем полной выплаты платежа по финансированию (лизингу), в том числе не субсидируемой части дохода банка (лизинговой компании), банк (лизинговая компания) осуществляет списание денег в безакцептном порядке с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части дохода банка (лизинговой компании) по финансированию Получателя.
19. В случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств финансовым агентством банк (лизинговая компания) производит списание соответствующей суммы субсидий в безакцептном порядке на основании уведомления финансового агентства.
20. В случае несвоевременного погашения Получателем платежа по финансированию, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части дохода банка (лизинговой компании) или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору исламского лизинга) - 2 (два) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед банком (лизинговой компанией), банк (лизинговая компания) не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части дохода банка (лизинговой компании) до погашения задолженности Получателем, и уведомляет об этом финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим пунктом, банк (лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 месячных расчетных показателей (далее – МРП).
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 03.08.2016 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на нерабочий или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
6. Основания приостановления, прекращения
и возобновления субсидирования
22. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается РКС, на основании ходатайств (уведомлений) финансового агентства.
23. Финансовое агентство имеет право приостановить субсидирование Получателя при установлении следующих случаев:
1) нецелевого использования нового финансирования (лизинга), по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучения Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствия проекта и (или) Получателя условиям Программы и (или) решению РКС;

4) Алушы қаржыландыру шартының өтеу кестесіне сәйкес банк алдында төлемдерді төлеу міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай орындамаған;
5) Алушы төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес банк (лизингтік компания) алдында лизингтік (жалдау) төлемдерді төлеу міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамаған;
6) Алушының шоттарына тыйым салынған;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Алушыдан лизинг (жалдау) нысаны талап етілген жағдай анықталған кезде Алушыны субсидиялауды тоқтата тұруға құқылы.
24. Субсидиялар төлеуді тоқтата тұрған жағдайда қаржы агенттігі осындай шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, банкке (лизингтік компанияға) және Алушыға;
2) тоқтата тұру негіздері туралы ақпараты бар хатты жібере отырып, субсидиялауды тоқтату (қайта бастау) мәселесін қарау үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне бұл туралы хабарлайды.
25. ӨҮК отырысының нәтижелері бойынша:
1) Алушыны субсидиялауды қайта бастау туралы шешім келісілген жағдайда, қаржы агенттігі:
банкке (лизингтік компанияға) және Алушыға субсидиялау төлемдерінің қайта басталатыны туралы хабарлайды;
тоқтата тұрған сәттен бастап төленуге жататын субсидиялардың барлық қажетті төлемдерін банкке (лизингтік компанияға) төлейді;
2) Алушыны субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда, қаржы агенттігі Алушыға және банкке (лизингтік компанияға) осы Шарттың біржақты бұзылатыны туралы хабарлама жібереді, онда осы Шарттың бұзылатын күнін және бұзу себебін көрсетеді.
26. Мынадай жағдайларда:
1) Алушы қаржыландыру шарты бойынша банктің (исламдық лизинг шарты бойынша лизингтік компанияның алдында) қаржыландыруды мерзімінен бұрын толықтай өтеген жағдайда. Алушының банкке (лизингтік компанияға) қаржыландыру (лизинг) бойынша ақшаны толық қайтарған күні субсидиялаудың тоқтатылған күні болып саналады;
2) ӨҮК Алушыны субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда. ӨҮК шешімінде көрсетілген күн субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады;
3) осы Шарт Алушының бастамасы бойынша бұзылған жағдайда субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал осы Шарт хабарламада көрсетілген күннен бастап бұзылған болып саналады.
7. Тараптардың құқықтары және міндеттері
27. Қаржы агенттігі осы Шарттың талаптарымен банктегі (банк-төлем агентіндегі) шотқа субсидиялау үшін жеткілікті соманы уақтылы салуға міндетті.
28. Қаржы агенттігі:
1) республикалық бюджеттен қаражат алмаған жағдайда, субсидияларды аудармауға;
2) Қаржыландыру шартының және (немесе) осы Шарттың талаптары ӨҮК-тің шешіміне және (немесе) Бағдарламаның талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, осы Шартқа қол қоймауға;

4) неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику погашения к договору финансирования;
5) неисполнения Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед банком (лизинговой компанией) согласно графику погашения платежей;
6) ареста счетов Получателя;
7) истребования предмета лизинга (аренды) у Получателя в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
24. В случае приостановления выплат субсидий финансовое агентство уведомляет в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия такого решения:
1) банк (лизинговую компанию) и Получателя, с указанием причин приостановления;
2) регионального координатора Программы, для рассмотрения вопроса прекращения (возобновления) субсидирования путем направления письма с информацией об основаниях приостановления.
25. По результатам заседания РКС финансовое агентство в случае:
1) согласования решения о возобновлении субсидирования Получателя:
уведомляет банк (лизинговую компанию) и Получателя о возобновлении выплат субсидирования;
производит все необходимые выплаты субсидий банку (лизинговой компании), подлежащие выплате с момента приостановления.
2) принятия решения о прекращении субсидирования Получателя направляет уведомление об одностороннем расторжении настоящего Договора Получателю и банку (лизинговой компании), в котором указывает дату расторжения настоящего Договора и причину расторжения.
26. Выплаты субсидий прекращаются, а настоящий Договор признается расторгнутым с даты, указанной в уведомлении, в следующих случаях:
1) полного досрочного погашения финансирования Получателем по договору финансирования перед банком (договору исламского лизинга перед лизинговой компанией). Датой прекращения субсидирования, будет считаться дата полного возврата Получателем денег по финансированию (лизингу) банку (лизинговой компании);
2) принятия решения РКС о прекращении субсидирования Получателя. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата, указанная в решении РКС;
3) расторжения настоящего Договора по инициативе Получателя.
7. Права и обязанности Сторон
27. Финансовое агентство обязано своевременно пополнить счет в банке (банке-платежном агенте) суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора.
28. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии, в случае неполучения средств из республиканского бюджета;
2) не подписывать настоящий Договор, в случае если условия договора финансирования и (или) настоящего Договора не соответствуют решению РКС и (или) условиям Программы;

3) қаражаттың (лизинг нысанының) нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан Алушыға тексерулер жүргізуге құқылы. Алушыдан қаражаттың (лизинг нысанының) нысаналы пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
4) Алушыдан қаражаттың (лизинг нысанының) нысаналы пайдаланылуы туралы қосымша ақпаратты сұратуға;
5) банктен (лизингтік компаниядан) Алушы туралы, сондай-ақ Бағдарламаға қатысатын қаржыландыру шартының (исламдық лизинг шартының) іске асырылуы туралы құжаттарды және ақпаратты сұратуға және алуға;
6) банкке (лизингтік компанияға) және Алушыға алдын ала жазбаша хабарлай отырып, банк (лизингтік компания) мен Алушының арасындағы қаржыландыру шартында (исламдық лизинг шартында) көзделген құқықтардың аясында Жоба іске асырылатын жерге жарты жылда кем дегенде 1 (бір) рет бара отырып, Жобаның және (немесе) Алушының Бағдарлама талаптарына сәйкестігіне мониторингті жүзеге асыруға, субсидиялануы жүзеге асырылатын жоба бойынша қаражаттың (лизинг нысанының) нысаналы пайдаланылуына мониторингті жүзеге асыруға;
7) уәкілетті органға есеп беру мақсаттарында қаржыландырулар бойынша банк (лизингтік компания) кірісін субсидиялау бөлігінде Бағдарламаның іске асырылуына мониторингті жүзеге асыруға құқылы. Осыған байланысты осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Бағдарламаны іске асыру аясында Алушыдан оның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға;
8) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
9) банктің (лизингтік компанияның) операциялық қызметіне араласпай, олар орналасқан жерде осы Шарттың іске асырылуына тексеру жүргізуге;
10) жобаның және (немесе) Алушының Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеуі, қаржыландырудың (лизингтің) нысаналы пайдаланылмауы және қаржыландыру шарты (исламдық лизинг шарты) бойынша Алушыда мерзімі өткен берешектің болу фактілері анықталған жағдайда, субсидиялауды тоқтата тұруға;
11) Алушыны субсидиялауды тоқтату туралы мәселені ӨҮК-тің қарауына шығаруға;
12) жарнама науқанын жүргізген кезде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты орналастырған кезде Алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шартты орындау аясында алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ оны үшінші тұлғаларға беруге;
13) осы Шартты біржақты соттан тыс тәртіппен мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
29. Алушы:
1) қаржыландыру шарты (исламдық лизинг шарты) бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;

3) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств (предмета лизинга). Требовать от Получателя документы и сведения, подтверждающие целевое использование средств (предмета лизинга);
4) запрашивать у Получателя дополнительную информацию о целевом использовании средств (предмета лизинга);
5) запрашивать и получать от банка (лизинговой компании) документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора финансирования (договора исламского лизинга), участвующих в Программе;
6) с предварительным письменным уведомлением банка (лизинговой компании) и Получателя осуществлять мониторинг соответствия Проекта и (или) Получателя условиям Программы, мониторинг целевого использования средств (предмета лизинга), по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре финансирования (договоре исламского лизинга) между банком (лизинговой компанией) и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
7) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Программы в части субсидирования дохода банка (лизинговой компании) по финансированиям. В этой связи запрашивать у Получателя дополнительно необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности, в рамках реализации Программы в течение срока действия настоящего Договора;
8) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
9) осуществлять проверку реализации настоящего Договора в месте нахождения банка (лизинговой компании) без вмешательства в их оперативную деятельность;
10) приостановить субсидирование в случае выявления фактов несоответствия проекта и (или) Получателя условиям Программы, нецелевого использования финансирования (лизинга) и просроченной задолженности по договору финансирования (договору исламского лизинга) у Получателя;
11) выносить вопрос о прекращении субсидирования Получателя на рассмотрение РКС;
12) использовать информацию о Получателе, полученную в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам без предварительного письменного согласия Получателя;
13) досрочно расторгнуть в одностороннем внесудебном порядке настоящий Договор.
29. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по договору финансирования (договору исламского лизинга);

2) қаржы агенттігіне қаржыландырудың (лизингтің) нысаналы пайдаланылуын, жобаның және (немесе) Алушының Бағдарлама талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында Жоба іске асырылатын аумақта тексерулер жүргізу құқығын беруге;
3) қаржы агенттігінің сұратуы бойынша Бағдарламаның, қаржыландыру шартының (исламдық лизинг шартының) және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
4) қаржы агенттігінің бірінші талабы бойынша қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық құпиясы болып табылатын, қаржы агенттігі Бағдарламаның тиімділігін мониторингілеу үшін пайдаланатын мынадай:
кірістер;
жұмыскерлердің саны;
жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға басқа да төлемдер бойынша шығыстар;
бір жұмыскерге орташа айлық жалақы;
салықтық төлемдердің сомасы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің қаржы агенттігіне ұсынуға келісімін беру туралы өтінішті қаржы агенттігіне беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары және оны іске асыру туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге міндетті.
30. Алушы:
1) қаржы агенттігінен сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бөлігінде банкке (лизингтік компанияға) субсидиялар төлеуді талап етуге;
2) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 75 күннен кешіктірмей банкке (лизингтік компанияға) субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзартуға өтінім беруге құқылы.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.08.2016 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Банк (лизингтік компания):
1) осы Шарт Исламдық қаржыландыру қағидаларында көзделген мерзімдерде уақтылы жасалмаған жағдайда, кешіктіру себептерін түсіндіре отырып, қаржы агенттігін ресми хатпен хабардар етуге;
2) қаржы агенттігінің тиісті хабарламасының негізінде
Алушының Жобасы бойынша қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялардың сомасын акцептсіз тәртіппен есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте банктің (лизингтік компанияның) осы шартты іске асыру мақсаттарына арналмаған өзге шоттардан субсидиялар сомасын есептен шығаруға құқығы жоқ. Алушы қаржыландыру бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда ислам банкі (лизингтік компания) қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;

2) предоставить финансовому агентству право проводить проверки целевого использования финансирования (лизинга), соответствия проекта и (или) Получателя условиям Программы на территории реализации Проекта;
3) предоставлять по запросу финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Программы, договора финансирования (договора исламского лизинга) и настоящего Договора;
4) по первому требованию финансового агентства представить финансовому агентству заявление о предоставлении согласия Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан предоставлять финансовому агентству следующие сведения, являющиеся в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан налоговой тайной, которые будут использоваться финансовым агентством для мониторинга эффективности Программы:
доходы;
численность работников;
расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
среднемесячная заработная плата на одного работника;
сумма налоговых выплат;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон.
30. Получатель вправе:
1) требовать от финансового агентства выплаты субсидий банку (лизинговой компании) в части субсидируемой ставки вознаграждения;
2) подать заявку на продление срока действия договора субсидирования в банк (лизинговую компанию) не позднее 75 календарных дней до истечения срока действия Договора.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 03.08.2016 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Банк (лизинговая компания) обязан:
1) в случае несвоевременного заключения настоящего Договора в сроки, предусмотренные в Правилах по исламскому финансированию, уведомить финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
2) осуществлять списание с текущего счета финансового агентства в безакцептом порядке суммы субсидий по Проекту Получателя на основании соответствующего уведомления финансового агентства, при этом банк (лизинговая компания) не имеет права списывать суммы субсидий с иных счетов, не предназначенных для целей реализации настоящего договора. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по финансированию, исламский банк (лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП;

3) Алушыны қаржыландыру бойынша банктің (лизингтік компанияның) кірісін субсидиялау тоқтатылған жағдайда, Алушыны қаржыландыру бойынша өзіндік құнның сомасы (жалдау төлемінің сомасы) мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте банк (лизингтік компания) салыстырып-тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялардың сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомасын және күндерін көрсетеді. Алушы негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда, банк (лизингтік компания) қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
4) қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын қаржыландыруының төлем тәртібіне мониторинг жүргізу құқығын беруге;
5) мониторингтік есептерді беруге;
6) осы Шарт талаптарының орындалуына ықпал ете алатын барлық жағдаяттар туралы қаржы агенттігіне уақтылы хабарлауға;
7) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржыландырудың сомасын және (немесе) қаржыландыру (лизинг) бойынша банк (лизингтік компания) кірісінің номиналдық мөлшерлемесін біржақты тәртіпте өзгертпеуге;
8) ӨҮК қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Бағдарламаға және Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларға сәйкес рұқсат етілген комиссияларды, алымдар мен (немесе) өзге де төлемдерді қоспағанда, Алушыға бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) ағымдағы қаржы жылындағы өзге төлемдерді өтеуге;
9) Алушы қаржыландыру бойынша өзіндік құнның сомасын (жалдау төлемінің сомасын) мерзімінен бұрын ішінара (толық) өтеген жағдайда қаржы агенттігін қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасының (жалдау төлемі сомасының) мерзімінен бұрын ішінара (толық) өтелу фактісі туралы хабардар етуге;
Сонымен бірге, Алушыны қаржыландыру бойынша өзіндік құнның сомасы (жалдау төлемінің сомасы) мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда, банк (лизингтік компания) қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) қосымша келісім жасаған кезде қаржы агенттігіне қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) қосымша келісімнің көшірмесін жібереді, оған төлемдерді өтеу кестесі өзгертіліген, субсидиялау шартына жасалған тиісті қосымша келісімді қоса тіркейді;
10) осы Шарттың 30-тармағының 2-тармақшасына сәйкес түскен Алушының өтінімі оң қаралған кезде күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту туралы ӨҮК өтініш жасауға міндетті.

3) в случае прекращения субсидирования дохода банка (лизинговой компании) по финансированию Получателя, частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию Получателя, в течение 7 (семи) рабочих дней представить акт сверки взаиморасчетов финансовому агентству. При этом банк (лизинговая компания) в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, банк (лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП;
4) предоставить финансовому агентству право проводить мониторинг платежной дисциплины субсидируемого финансирования Получателя;
5) предоставлять мониторинговые отчеты;
6) своевременно извещать финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
7) не изменять сумму финансирования и (или) номинальную ставку дохода банка (лизинговой компании) по финансированию (лизингу) в течение срока действия настоящего Договора в одностороннем порядке;
8) в случае принятия РКС решения о субсидировании действующего финансирования, возместить Получателю ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи в текущем финансовом году, за исключением комиссий, сборов и (или) иных платежей, разрешенных в соответствии с Программой и Правилами по исламскому финансированию;
9) в случае частичного (полного) досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию Получателем, уведомить финансовое агентство о факте частичного (полного) досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию.
Одновременно, в случае частичного досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию Получателя, банк (лизинговая компания) при заключении дополнительного соглашения к договору финансирования (договору исламского лизинга), направляют финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору финансирования (договору исламского лизинга) с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей;
10) при положительном рассмотрении заявки Получателя, поступивший согласно подпункта 2 пункта 30 настоящего Договора, ходатайствовать на РКС о продлении срока действия договора субсидирования не позднее 60 календарных дней.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.08.2016 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Банк (лизингтік компания):
1) қаржы агенттігінен осы Шарттың аясында көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
2) қолданыстағы қаржыландыру бойынша Алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру талаптарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) басқа да төлемдерді және өзге де талаптарды) белгілеуге құқылы.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
33. Осы Шарт субсидиялау мерзімінің басталуын ескере отырып, Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 20___ жылғы _____________ дейін, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде олар толық орындалғанға дейін қолданылады.
34. Қаржы агенттігі (банк, лизингтік компания) осы Шарттың 6-бабының талаптарында көзделген жағдайларда және тәртіппен осы Шартты біржақты соттан тыс тәртіппен бұза алады.
9. Жауапкершілік
35. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісті түрде орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік атқарады.
10. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
36. Егер еңсерілмейтін күш жағдайларының, яғни аталған жағдайлардың талаптары (дүлей зілзалалардың, әскери іс-қимылдардың) кезіндегі төтенше және еңсерілмейтін жағдайлардың салдарынан Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаса, олар өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісті түрде орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
37. Еңсерілмейтін күш жағдайлары туындаған кезде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған Тарап осындай жағдайлар орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапқа уақтылы хабарлауға тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күш жағдайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, орын алу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуға тиіс.
38. Уақтылы хабарлама болмаған жағдайда, Тарап басқа Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген зиянды өтеуге міндетті.
39. Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы осы Шартты орындау мерзімінің аталған жағдайлар әрекет еткен кезеңге сай ұзартылуына әкеп соқтырады.
40. Егер осындай жағдайлар қатарынан үш айдан аса жалғасатын болса, Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.

Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 03.08.2016 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Банк (лизинговая компания) вправе:
1) требовать от финансового агентства своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
2) по действующему финансированию установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи и прочие условия).
8. Срок действия Договора
33. Настоящий Договор вступает в силу с даты подписания его Сторонами, с учетом начала срока субсидирования и действует по _____________ 20___ г., а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
34. Настоящий Договор может быть расторгнут в одностороннем внесудебном порядке финансовым агентством (банком, лизинговой компанией) в случаях и порядке, предусмотренных условиями статьи 6 настоящего Договора.
9. Ответственность
35. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
10. Обстоятельства непреодолимой силы
36. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия).
37. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
38. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
39. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период действия данных обстоятельств.
40. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.

11. Дауларды шешу
41. Осы Шартты орындауға байланысты қандай да бір дау туындаған жағдайда, Тараптардың кез келгені барлық дауларды келіссөздер арқылы реттеуге күш-жігерлерін салады.
42. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты басқа да мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
12. Хат-хабарлар алмасу
43. Тараптар осы Шарттың аясында бір-біріне жіберетін кез келген хат-хабарлар жазбаша нысанда беріледі және осы Шартқа сәйкес қараудың ерекше тәртібі көзделген хат-хабарларды қоспағанда, Тараптар табыс етілгені туралы белгісі бар хат-хабарларды алған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қарайды.
44. Хат-хабарлар тиісті түрде ресімделген болса (бланкте ресімделген немесе мөрмен бекітілген жағдайда, оларға басшы қол қойған жағдайда және тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, хат-хабарлар тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолға табыс етілген болса, пошта бойынша (хабарламасы бар тапсырыс хат арқылы) немесе курьерлік байланыспен қатысушы Тараптың мекенжайына жеткізілген болса, олар тиісті түрде берілген немесе жіберілген болып саналады.
45. Осы Шарттың қолданылуы барысында Тараптардың жауапты тұлғалары ақпараттық сипаттағы хат-хабарларды басқа Тарапқа факсимильдік байланыс және (немесе) электрондық пошта арқылы жіберуді жүзеге асыра алады.
46. Бұл ретте жіберуші Тарап басқа Тарапқа хат-хабарлардың жіберілгенін растауға міндетті. Қабылдаушы Тараптың қабылдағаны туралы белгісі бар барлық хат-хабардың мәтінін қоса тіркей отырып, факспен жіберген кезде не факсимильді аппараттың жіберудің сәтті аяқталғаны туралы үзінді-көшірмесі болған кезде растау тиісті түрде жүзеге асырылған болып саналады.
13. Құпиялылық
47. Осы арқылы Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және осы Шартты жасасу және орындау барысында алған басқа да ақпараттың құпия болып табылатынымен және осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жариялануға жатпайтынымен келіседі.
48. Осы Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруіне, оны жариялауына немесе басқа да жолмен жария етуіне болады.
49. Тараптар осы Шарттың барының және оның талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғаларына және жұмыскерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге немесе беруге тыйым салынады.

11. Разрешение споров
41. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
42. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Обмен корреспонденцией
43. Любая корреспонденция, отправляемая Сторонами друг другу в рамках настоящего Договора, будет представляться в письменной форме и рассматриваться в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения Сторонами корреспонденции с отметкой о вручении, за исключением корреспонденции, для рассмотрения которой предусмотрен особый порядок в соответствии с настоящим Договором.
44. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленной, когда она представлена на бланке или скреплена печатью, подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
45. В ходе действия настоящего Договора ответственные лица Сторон могут осуществлять отправление корреспонденции, носящей информативный характер, посредством факсимильной связи и (или) электронной почты другой Стороне.
46. При этом Сторона-отправитель обязана подтвердить отправление корреспонденции другой Стороне. Подтверждение считается осуществленным надлежащим образом при отправке факсом путем приложения текста всей корреспонденции с отметкой принимающей стороны о приемке, либо наличия выписки факсимильного аппарата об успешном завершении отправки.
13. Конфиденциальность
47. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре и действующем законодательстве Республики Казахстан.
48. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
49. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.

50. Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікті атқаратын болады, оған қоса осындай ақпаратты жария етудің салдарынан басқа Тарапқа келтірілген зиянды өтейді.
51. Осы Шартқа қол қоя отырып Алушы қаржы агенттігіне Алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз бұқаралық ақпарат құралдарында Алушы туралы мәліметтерді орналастыруға, сондай-ақ осы Шарттың аясында алынған Алушы туралы кез келген мәліметтерді (оның ішінде банктік құпияны) үшінші тұлғаларға жария етуге келісім береді.
14. Өтініштер, кепілдіктер және келісімдер
52. Алушы қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және оларға кепілдік береді:
1) Алушы осы Шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайы екенін және шындыққа сәйкес келетінін растайды;
2) қаржы агенттігі аталған растаулар мен кепілдіктердің шындығын тексеруге міндетті емес.
53. Алушы мыналарды растайды және оларға кепілдік береді:
1) Алушы өз бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және өзінің міндеттемелері бойынша жауап беру қабілетіне теріс әсерін тигізуі мүмкін ешқандай жағдайлардан хабардар емес;
2) сондай-ақ Алушы өзінің жарғылық құзыретінің осы Шартқа қол қоятын тұлғаға осы Шартты жасасуға мүмкіндік беретінін растайды.
54. Алушы осы Шарт жасалған сәтте осы Шартты бұзуға, оны жарамсыз деп тануға себеп болуы мүмкін негіздердің болмағанын растайды.
55. Алушы қаржы агенттігіне берілген (табыс етілген) немесе табыс етілетін барлық ақпараттың, сондай-ақ барлық құжаттаманың дұрыс екенін және шындыққа сәйкес келетінін мәлімдейді және растайды. Қаржы агенттігі берілген немесе берілетін құжаттаманың анықтығын және дұрыстығын тексеруге міндетті емес. Алушыға жалған, толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.
56. Алушы осы Шартта жазылған барлық талаптардың, өзі жасайтын іс-қимылдың құқықтық мәнінің оған түсінікті және анық екенін мәлімдейді.
15. Қорытынды ережелер
57. Осы Шартқа қол қоя отырып Алушы қаржы агенттігіне:
1) субсидиялануы жүзеге асырылатын осы Кредит жөніндегі шарттың аясында қаржы агенттігі алған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны мүдделі үшінші тұлғаларға беруге;

50. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением вреда, понесенного другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
51. Получатель подписанием настоящего Договора предоставляет согласие финансовому агентству на размещение сведений о Получателе в средствах массовой информации, а также на разглашение любых сведений (в том числе банковской тайны), полученных о Получателе в рамках настоящего Договора, третьим лицам без предварительного письменного согласия Получателя.
14. Заявления, гарантии и согласия
52. Получатель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1) Получатель подтверждает, что заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий.
53. Получатель заверяет и гарантирует, что:
1) Получателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам;
2) также Получатель подтверждает, что уставная компетенция Получателя позволяет заключать настоящий Договор лицу, который подписывает настоящий Договор.
54. Получатель подтверждает, что на момент заключения настоящего Договора отсутствуют основания, которые могут послужить причиной расторжения настоящего Договора, признания его недействительным.
55. Получатель заявляет и подтверждает, что вся информация, а также вся документация, переданная (предоставленная) или предоставляемая им финансовому агентству, точна и соответствует действительности. финансовое агентство не обязан проверять достоверность и точность переданной или передаваемой документации. Об ответственности за предоставление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан, Получатель предупрежден.
56. Получатель заявляет, что все условия, содержащиеся в настоящем Договоре, правовое значение совершаемых им действий ему ясны и понятны.
15. Заключительные положения
57. Подписанием настоящего Договора Получатель предоставляет согласие финансовому агентству на:
1) предоставление финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны;

2) қаржы агенттігінің бұқаралық ақпарат құралдарында Алушының атауын, Жоба іске асырылатын өңірдің атауын, Алушы Жобасының атауы мен сипаттамасын, сондай-ақ саласын жариялауға келісім береді.
58. Осы Шарттың ережелері өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.
59. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде ___ (__________) данадан әрқайсысының заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде ___ (______) бірдей данада жасалды.
60. Осы Шартта көзделмеген қалған барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
16. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері және
қолдары
Қаржы агенттігі
Банк (лизингтік компания)
Алушы
Исламдық қаржыландыру
жөніндегі субсидиялау шартына
қосымша
Өзіндік құнның сомасын (жалдау төлемінің сомасын) өтеу күні
Өзіндік құн сомасы (жалдау төлемі сомасының) қалдығының сомасы
Өзіндік құнның сомасын (жалдау төлемінің сомасын) өтеу сомасы
Қаржы агенттігі төлейтін банк (лизингтік компания) кірісінің сомасы
Алушы төлейтін банк (лизингтік компания) кірісінің сомасы
Банктің (лизингтік компания
ның) есептелген кірісі сомасының жиынтығы
Қаржы агенттігі
Банк (лизингтік компания)
Алушы
_____________________
МО
_____________________
МО
____________________
МО

2) опубликование финансовым агентством в средствах массовой информации наименования Получателя, наименования региона, в котором реализуется Проект, наименования и описания Проекта Получателя, а также отрасли.
58. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
59. Настоящий Договор составлен в ___ (__________) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по ___ (______) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
60. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Финансовое агентство
Банк (лизинговая компания)
Получатель
Приложение
к Договору субсидирования
по исламскому финансированию
Дата погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа)
Сумма остатка суммы себестоимости (суммы арендного платежа)
Сумма погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа)
Сумма дохода банка
(лизинговой компании), оплачиваемая финансовым агентством
Сумма дохода банка
(лизинговой компании), оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного дохода банка (лизинговой компании)
Финансовое агентство
Банк (лизинговая компания)
Получатель
________________
МП
_______________
МП
________________
МП