"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу және міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 246 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 618 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 қаңтарда № 12870 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 29 мамырдағы № 67 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а.29.05.2020 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу және міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 246 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11408 болып тіркелген, "Әділет" құқықтық–ақпараттық жүйесінде 2015 жылғы 9 шілдеде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жылжымайтын мүлiк объектiлерi жоспарын (схемасын) қоса алғанда, тiркеу органы куәландырған тiркеу iсi құжаттарының көшiрмелерiн беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік қызметті аумақтық әділет органдары (бұдан әрі – қызмет беруші) көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Халыққа қызмет көрсету орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық) арқылы көрсетілетін қызметті алушының жылжымайтын мүлік объектісінің орналасу орны арқылы;
2) www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесі – жылжымайтын мүлiк объектiлерi жоспарын (схемасын) қоса алғанда, қызмет беруші куәландырған тiркеу iсi құжаттарының көшiрмелерiн беру.
Құқықтық кадастрдың тiркеу iсiндегi құжаттардың көшiрмелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген құзыреттеріне сәйкес сот, құқық қорғау және басқа да мемлекеттiк органдардың дәлелдi сұрау салулары бойынша беріледі. Өзге адамдарға көрсетiлген ақпарат құқық иеленушінің келiсуi бойынша берiледi.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны - қағаз жүзінде.
Порталға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орны мен алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жіберіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 246 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации прав на недвижимое имущество и регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 618. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2016 года № 12870. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 67.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 29.05.2020 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 246 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации прав на недвижимое имущество и регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11408, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 9 июля 2015 года) следующие изменения и дополнение:
в стандарте государственной услуги "Выдача копий документов регистрационного дела, заверенных регистрирующим органом, включая план (схемы) объектов недвижимости", утвержденном указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр обслуживания населения" Комитета связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – центр) по месту нахождения объекта недвижимого имущества услугополучателя;
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Форма оказания государственной услуги – электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Результат оказания государственной услуги – выдача копий документов регистрационного дела, заверенных услугодателем, включая план (схемы) объектов недвижимости.
Копии документов, находящихся в регистрационном деле правового кадастра, предоставляются по мотивированным запросам судебных, правоохранительных и других государственных органов в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан. Иным лицам указанная информация выдается с согласия правообладателя.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - бумажная.
При обращении на портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется уведомление о готовности результата государственной услуги с указанием места и даты получения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Жұмыс кестесі:
1) орталықта – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, орталықтың белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес дүйсенбiден бастап сенбiнi қоса алғанда, жексенбі және мереке күндерiн қоспағанда, күн сайын түскі үзiлiссiз сағат 9.00-ден сағат 20.00-ге дейiн.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетiлген қызмет көрсетусiз, "электрондық" кезек тәртiбiмен көрсетіледі, портал арқылы электрондық кезекті бронға қоюға болады, сондай–ақ құжаттарды қабылдау "кедергісіз" қызмет көрсету арқылы операциялық бөлмеде жүзеге асырылады.
2) порталда – жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы, (өтініштер жұмыс уақытынан кейін және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерi түскен жағдайда, өтініштер мен қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік қызметті алу көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
орталыққа:
1) осы стандарттың 1-қосымшасына сәйкес нысанда құқықтық кадастрдан жылжымайтын мүлiкке құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) мемлекеттiк тiркеу туралы ақпарат алуға сұрау салу;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқа көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін беріледі);
3) заңнамада белгіленген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы өкiлінің өкілеттігін куәландыратын құжат.
Порталда электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Уақытша, банкроттықты және оңалтуды басқарушылар тиісінше соттың шешімдерін ұсынады.
Жою комиссиясы тиісті бұйрықты ұсынады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді орталықтың қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды қабылдаған кезде орталықтың қызметкері көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжатты мемлекеттік органның мемлекеттік ақпараттық жүйесінен берілген мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды ұсынған кезде:
орталықта көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылдағандығы туралы қолхат беріледі:
портал арқылы – қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебесі көрсетіле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алатын күні және орны көрсетіледі.
Орталықта көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды беру қызметті алушының немесе өкілінің жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде, заңды тұлға үшін – өкілеттігін растайтын құжат негізінде, жеке тұлға үшін – нотариалды куәландырылған сенімхат арқылы беріледі.
Егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі үшін көрсетілген мерзімде жүгінбеген жағдайда, орталық бір ай бойы олардың сақталуын қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткеннен кейін дайын құжаттарды алу үшін орталыққа жүгінген кезде, орталық бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге сұрау салады. Көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды орталыққа жібереді, содан кейін орталық дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға береді.".
Стандарттың 1-қосымшасы, осы бұйрықтын қосымшасына, сәйкес редакцияда жазылсын.

"8. График работы:
1) центра – с понедельника по субботу включительно за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы центра с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала, при этом прием документов осуществляется в операционном зале посредством "безбарьерного" обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении после окончания рабочего времени, выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги:
в центр:
1) запрос на получение информации о государственной регистрации прав (обременений прав) на недвижимое имущество из правового кадастра по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (оригинал предоставляется для идентификации личности услугополучателя);
3) документ, удостоверяющий полномочия представителя услугополучателя в случаях, установленных законодательством.
На портале: запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП.
Временные, банкротные и реабилитационные управляющие предоставляют соответствующие решения суда.
Ликвидационные комиссии предоставляют соответствующий приказ.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, содержащиеся в государственных информационных системах, работник центра получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При приеме документов работник центра сверяет документ, удостоверяющий личность услугополучателя, со сведениями, предоставленными из государственной информационной системы государственного органа, после чего возвращает услугополучателю.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
в центре услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов;
через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием места и даты получения результата.
В центре выдача документа услугополучателю осуществляется на основании расписки о приеме документов при предъявлении документа, удостоверяющего личность услугополучателя либо его представителя, для юридического лица – документа, подтверждающего полномочия, для физического лица – по нотариально заверенной доверенности.
В случаях, если услугополучатель не обратился за результатом государственной услуги в указанный срок, центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя в центр за получением готового документа по истечении одного месяца, центр в течение одного рабочего дня делает запрос услугодателю. Услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовый документ в центр, после чего центр выдает готовый документ услугополучателю.";
приложение 1 к стандарту, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті (В.Қ. Калимова) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің орынбасары Б. Ж. Әбдірайымға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет Министрі
Б. Имашев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестиция және даму министрі
А. Исекешев
_________________________
2015 жылғы "__" _________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
_________________________
2016 жылғы "__" _________
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрінің
2015 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 618 бұйрығына
қосымша
"Жылжымайтын мүлiк
объектiлерi жоспарын (схемасын)
қоса алғанда, тiркеу органы
куәландырған тiркеу iсi
құжаттарының көшiрмелерiн беру"
мемлекеттiк көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысаны
__________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аумақтық органы)
Құқықтық кадастрдан жылжымайтын мүлiкке құқықтарды (құқықтық
ауыртпалықтарды) мемлекеттiк тiркеу туралы ақпарат алуға
№ ________ сұрау салу
Мен,
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, болса - әкесінің аты (бұдан әрі – Т.А.Ә),
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның паспорт деректерi (жеке куәлiк деректерi) және
тұрғылықты жерi)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және деректемелері)
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________негiзiнде
(өкiлеттiгiн куәландыратын құжат деректері)
________________________________________________ атынан әрекет ететін
(уәкiлеттi өкiл толтырады)
Маған мыналарды беруді сұраймын: керегiн белгiлеу
жылжымайтын мүлiкке тiркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және
оның техникалық сипаттамалары туралы анықтаманы;
жылжымайтын мүлкiнiң жоқ (бар) екендiгi туралы анықтаманы;
жылжымайтын мүлiктiң меншiк иесi (құқық иеленушi) туралы
мәлiмет қамтылған техникалық паспортқа қосымшалар;
жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң жоспарын (сызбасын) қоса
алғанда, тiркеу органы растаған тiркеу iсi құжаттарының
көшiрмелерi;
жылжымалы мүлік кепілінің тізілімінен үзінді.
Жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң түрi _________________________________
Объектiнiң орналасқан жерi __________________________________________
Мынадай құжаттарды қоса беремiн:
_____________________________________________________________________
Күнi________/________________________________________________/_______
(өтiнiш берушiнiң / уәкiлеттi өкiлдiң Т.А.Ә.) (қолы)
_____________________________________________________________________
(сұрау салуды қабылдаған маманның Т.А.Ә. және қолы)
Сұрау салуды орындау /қарау/ нәтижесi: ______________________________
тексерiлдi: күнi 20_____ ж._________ ________________________________
_____________________________________________________________________
(маманның Т.А.Ә. және қолы)
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе,
ақпараттық жүйелердегі қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім беремін.
20__ жылғы _______________ "___"________
(қолы)

2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан (Калимова В.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра юстиции Республики Казахстан Әбдірайым Б.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Б. Имашев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
"____" _____________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
"____" ______________ 2016 года
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 8 декабря 2015 года № 618
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача копий документов
регистрационного дела, заверенных
регистрирующим органом, включая
план (схемы) объектов недвижимости"
Форма
_____________________________________________________________________
(территориальный орган Министерства юстиции Республики Казахстан)
Запрос № ____________
на получение информации о государственной регистрации прав
(обременений прав) на недвижимое имущество из
правового кадастра
Я, __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, при наличии отчество (далее – Ф.И.О)
_____________________________________________________________________
(паспортные данные (данные удостоверения личности) и место жительства
физического лица)
_____________________________________________________________________
(наименование и реквизиты юридического лица)
_____________________________________________________________________
Действующий от имени ________________________________________________
(заполняется уполномоченным представителем)
на основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу предоставить мне: нужное отметить
справку о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках;
справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества;
приложения к техническому паспорту, содержащему сведения о собственнике (правообладателе) недвижимого имущества;
копии документов регистрационного дела, заверенных регистрирующим органом, включая план (схемы) объектов недвижимости;
выписку из реестра регистрации залога движимого имущества.
Вид объекта недвижимости ____________________________________________
Место нахождения объекта ____________________________________________
Прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________
Дата _________/_______________________________________/______________
(Ф.И.О заявителя /уполномоченного представителя) (подпись)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О и подпись специалиста, принявшего запрос)
Результат выполнения/рассмотрения/запроса: __________________________
_____________________________________________________________________
проверено: дата ______________ 20 ____ г.
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О и подпись специалиста)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не
предусмотрено законами Республики Казахстан.
_______________ "___"________20__ г
(подпись)