Қазақстан Республикасында құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі Мемлекеттік нормативті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті Төрағасының 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 399-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қаңтарда № 12887 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 232-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының 28.11.2016 № 232-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен, бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 12) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 30 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 9778 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті туралы ереженің 19-тармағының 2-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі Мемлекеттік норматив бекітілсін.
2. Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және жер ресурстарын
басқару комитеті төрағасының

Об утверждении Государственного норматива по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан
Приказ Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 399-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2016 года № 12887. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 232-нқ
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики РК от 28.11.2016 № 232-нқ (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, подпунктом 2) пункта 19 положения о Комитете по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года № 30 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9778), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный норматив по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан.
2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               М. Жайымбетов
Утвержден
приказом Председателя Комитета по
делам строительства, жилищно-
коммунального хозяйства и управления
земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики

2015 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 399-нқ бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында құрылысқа арналған жобалау
жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Қазақстан Республикасында құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив» (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) Қазақстан Республикасында жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеу құнын айқындаудың міндетті сабақтастығын белгілейді.
2. Мемлекеттік норматив инвестициялық-құрылыс процесіне қатысатын барлық субъектілер үшін жобалау жұмыстарының ағымдағы бағадағы құнын айқындауға мүмкіндік беретін бірыңғай әдіснамалық негіз құру үшін негіз болып табылады.
3. Осы Мемлекеттік нормативте жазылған нормативтік-әдістемелік ережелер кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салуға, оларды кеңейтуге, реконструкциялауға және техникалық жағынан қайта жарақтандыруға арналған, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялардың есебінен немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен жүргізілетін елді мекендерді аудандық жоспарлау және құрылысын салу жобаларын әзірлеудің құнын айқындаудың міндетті сабақтастығы белгіленеді.
4. Басқа көздердің есебінен қаржыландырылатын объектілер үшін Мемлекеттік норматив ұсынымдық сипатқа ие болады және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеудің құнын айқындау кезінде анықтамалық материал ретінде пайдаланылуы мүмкін.
5. Осы Мемлекеттік нормативте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жобалау жұмыстарының құны – жобалау объектілерінің осы түріне жобалаушылардың еңбек шығындары нормативтерінің негізінде сомасы анықталатын объектілерді жобалауды жүзеге асыру үшін қажетті ақша қаражаты;
2) жобалау жұмыстарының еңбек сыйымдылығы – жобалау жұмыстарының белгілі бір бірліктерін орындауға жұмсалған жұмыс уақытының шығындарын сипаттайтын экономикалық көрсеткіш;
3) жобалау жұмыстарына жұмсалатын еңбек шығындарының нормалары – жобалау жұмыстарының бір бірлігіне (табақ, бөлшек, ойық, сызбалар, ғимарат алаңдары және т.б.) жұмсалған жұмыс уақытының мөлшерімен өлшенеді;
4) жобаның бас инженері, бас сәулетшісі – тиісті біліктілік аттестаты бар, объектіні жобалаудың, салудың, қолданысқа енгізудің және жобалау қуаттарын игерудің барлық кезеңі бойы жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге, жобалау-іздестіру жұмыстарына басшылық жасайтын инженерлік-техникалық қызметкер;
5) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама – көлемдік-жоспарлау, конструкциялық, ұйымдастыру-технологиялық шешімдерді, нақты ғимаратты, құрылысты, объектіні салудың құнын және экономикалық жағынан тиімділігін негіздейтін графикалық, есептік және мәтіндік материалдардың жиынтығы.

Казахстан от 15 декабря 2015 года
№ 399-нқ
Государственный норматив по определению стоимости проектных
работ для строительства в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящий «Государственный норматив по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан» (далее – Государственный норматив) устанавливает обязательную последовательность определения стоимости разработки проектной (проектно-сметной) документации в Республике Казахстан.
2. Государственный норматив является основой для создания единой методологической основы, позволяющей определить стоимость проектных работ в текущих ценах для всех субъектов участвующих в инвестиционно-строительном процессе.
3. Нормативно - методические положения, изложенные в настоящем Государственном нормативе, устанавливают обязательную последовательность определения стоимости разработки проектной документации на строительство предприятий, зданий и сооружений, их расширение, реконструкцию и техническое перевооружение, а также на разработку проектов районной планировки и застройки населенных пунктов, производимых за счет государственных инвестиций в строительство или за счет средств субъектов квазигосударственного сектора.
4. Для объектов, финансируемых за счет других источников, Государственный норматив носит рекомендательный характер и может использоваться в качестве справочного материала при определении стоимости разработки проектной (проектно–сметной) документации.
5. В настоящем Государственном нормативе используются следующие основные понятия:
1) стоимость проектных работ - денежные средства, необходимые для осуществления проектирования объектов, сумма которых определяется на основе нормативов трудозатрат проектировщиков на данный вид объекта проектирования;
2) трудоемкость проектных работ - экономический показатель, характеризующий затраты рабочего времени на выполнение определенной единицы проектных работ;
3) нормы затрат труда на проектные работы - измеряется количеством рабочего времени, затраченного на единицу проектных работ (лист, деталь, проем, чертежи, площади здания и так далее);
4) главный инженер, главный архитектор проекта - инженерно- технический работник, имеющий соответствующий квалификационный аттестат, который руководит разработкой проектно-сметной документации, проектно-изыскательскими работами на протяжении всего периода проектирования, строительства, ввода в действие объекта и освоения проектных мощностей;
5) проектная (проектно-сметная) документация - совокупность графических, расчетных и текстовых материалов, обосновывающих объемно-планировочные, конструктивные, организационно-технологические решения, стоимость и экономическую целесообразность строительства конкретного здания, сооружения, объекта.

2. Негізгі ережелер
6. Осы Мемлекеттік норматив кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салуға, оларды кеңейтуге, реконструкциялауға және техникалық жағынан қайта жарақтандыруға арналған, сондай-ақ елді мекендерді аудандық жоспарлау және құрылысын салу жобаларын әзірлеуге арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнын айқындау жөніндегі нұсқауларды қамтиды.
7. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны Жобалау жұмыстарына жұмсалатын еңбек шығындарының нормалар жинағының (бұдан әрі – Жинақ) тиісті бөлімдерінде көрсетілген жобаны әзірлеуге арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы көрсеткіштерінің негізін есептеумен айқындалады.
8. Мемлекеттік нормативке сәйкес бөлімдер бойынша айқындалатын жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге жұмсалатын еңбек шығындарының нормалары:
1) құрылыс салу алаңының шегінде бас жоспарды жобалауды;
2) жобалау құжаттамасының сәулет-құрылыс, технологиялық, сметалық және басқа да бөлімдерін, сондай-ақ қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес кәсіпорындарды, ғимараттарды және құрылыстарды салуға арналған жұмыс құжаттамасының тиісті негізгі жиынтықтарын әзірлеуді;
3) алаңішілік және сыртқы инженерлік желілерді, коммуникацияларды, құрылыстарды және құрылғыларды (электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау, әлсіз тоқты желілер және т.б.) жобалауды;
4) объектілерді, құрылғыларды және құрылыстарды алаңішілік және сыртқы инженерлік желілерге қосуды қамтиды.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 07.10.2016 № 137-нқ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге жұмсалған еңбек шығындарының нормалары негізінде есептелген жобалау жұмыстарының құнына, сондай-ақ, макеттерді қоспағанда, эскиздер, көрсету материалдарын дайындау (келісу үшін қажетті көлемде) қызметтері кіреді.
10. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге жұмсалған еңбек шығындарының нормаларына төмендегілер қосылмаған және қосымша есептемені талап етеді:
1) жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес бірнеше нұсқада жобалық шешімдерді әзірлеу;
2) ерекше күрделі конструкциялары және жұмыс жүргізу әдістері бар объектілерді жобалау кезінде арнайы және қосалқы құралдарға, құрылғыларға және қондырғыларға арналған жұмыс сызбаларын әзірлеу;
3) құрылыстың нормативтік құжаттамасының өзгеруіне байланысты тапсыру-қабылдау актісі бойынша жұмыстарды тапсырыс берушіге тапсырғаннан кейін жобалау-сметалық құжаттаманы түзету;

2. Основные положения
6. Настоящий Государственный норматив содержит указания по определению стоимости разработки проектно-сметной документации на строительство предприятий, зданий и сооружений, их расширение, реконструкцию и техническое перевооружение, а также на разработку проектов районной планировки и застройки населенных пунктов.
7. Стоимость разработки проектно-сметной документации определяется расчетом на основании показателей нормативной трудоемкости на разработку проекта, указанных в соответствующих разделах Сборника норм затрат труда на проектные работы (далее – Сборник).
8. Нормы затрат труда на разработку проектно-сметной документации, определяемые по разделам в соответствии с Государственным нормативом, включают:
1) проектирование генерального плана в пределах площадки строительства;
2) разработку архитектурно-строительного, технологического, сметного и других разделов проектной документации, а также соответствующих основных комплектов рабочей документации для строительства предприятий, зданий и сооружений, в соответствии с требованиями действующих нормативных документов;
3) проектирование внутриплощадочных и наружных инженерных сетей, коммуникаций, сооружений и устройств (электроснабжения, водоснабжения, канализации, теплоснабжения, слаботочных сетей и другие);
4) присоединение объектов, устройств, и сооружений к внутриплощадочным и наружным инженерным сетям.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики РК от 07.10.2016 № 137-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В стоимость проектных работ рассчитанных на основании норм затрат труда на разработку проектно-сметной документации включены также работы и услуги по изготовлению эскизов, демонстрационных материалов, кроме макетов (в объеме, необходимом для согласования).
10. В нормы затрат труда на разработку проектно-сметной документации не включены и требуют дополнительного расчета:
1) разработка проектных решений в нескольких вариантах в соответствии с заданием на проектирование;
2) разработка рабочих чертежей на специальные и вспомогательные приспособления, устройства и установки, при проектировании объектов с особо сложными конструкциями и методами производства работ;
3) корректировка проектно-сметной документации после сдачи работ по акту сдачи-приемки заказчику в связи с изменением строительной нормативной документации;

4) ғимараттар мен құрылыстардың көркемдік-сәндік шешімдерін әзірлеу (интерьерлер, жеке жиһаз, жабдық, дизайн және жарнама элементтері, арнайы графика, өзге де көркемдік жұмыстар);
5) конструкцияларды зауытта дайындалған технологиялық құбырларды, сондай-ақ үлгілік емес және стандарттық емес жабдықтарды қоса алғанда, металл конструкцияларының бөлшектік сызбалары сатысында жобалау (жобалау ұйымының тапсырыс берушісі осындай жұмыстарды тапсырған жағдайда);
6) реконструкциялауға, кеңейтуге немесе техникалық жағынан қайта жарақтандыруға жататын объекті бойынша зерттеп тексеру және өлшеу жұмыстары;
7) үлгілік емес, стандарттық емес жабдықты дайындауға арналған конструкторлық құжаттама әзірлеу;
8) жеке индустриялық құрылыс бұйымдарына арналған құжаттаманы әзірлеу;
9) көрсету макеттерін, буклеттер және басқа иллюстрациялық материалдар дайындау;
10) жұмыс жүргізу жобасын әзірлеу;
11) уақытша ғимараттар мен құрылыстар салу үшін жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу;
12) жобалау кезіндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкциялық жұмыстар;
13) іздестіру жұмыстарына жұмсалатын шығындар;
14) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері бойынша жобалау жұмыстары;
15) алаң сыртындағы желілерге арналған жобалау жұмыстарын әзірлеу;
16) жеке тұратын, жалпы аудандық (жалпы орамдық) инженерлік құрылыстарды: жеке жылу пунктін, таратқыш трансформаторлық кіші станцияларды, трансформаторлық кіші станцияларды әзірлеу;
17) дренажды жобалау;
18) күзет-қорғаныс дератизациялау жүйесін, арнайы күзет сигнализациясы, өрт сөндіру, өртке қарсы желдету, теледидарды ұжымдық қабылдаудың ірі жүйелері, электр байланысы жүйелері мен басқа да арнайы жүйелердің құрылғыларын әзірлеу;
19) азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайларға байланысты инженерлік-техникалық іс-шаралар әзірлеу;
20) технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелері бойынша техникалық құжаттама әзірлеу;
21) құрылыс салудың арнайы әдістерін (су деңгейін төмендету, мұздату, топырақты химиялық бекіту және басқа әдістерді) жобалау;
22) міндетті жобалық шешімдерге қосымша келісімдер алу жөніндегі жұмыстар;
23) жобалау ұйымдарының құрылыс салуға арналған алаңды (трассаны) таңдауға қатысуы;
24) авторлық қадағалау;
25) іске қосу кешендерін әзірлеу;
26) Жинақтың тиісті бөлімдеріне енгізілген «Қоршаған ортаны қорғау» бөлімінен басқа, күрделі құрылыс объектісінің қоршаған ортаға әсерін бағалау жөніндегі жұмыстарды орындау.
11. Осы Мемлекеттік норматив бойынша еңбек шығындарының нормалары негізінде айқындалатын жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнына, сондай-ақ, мынадай шығыстар енгізілмеген және тапсырыс беруші оларға ақы төлеуге тиіс:

4) разработка художественно-декоративных решений зданий и сооружений (интерьеры, индивидуальная мебель, оборудование, элементы дизайна и рекламы, специальная графика, прочие художественные работы);
5) проектирование конструкций на стадии деталировочных чертежей металлоконструкции, включая технологические трубопроводы заводского изготовления, а также нетипового и нестандартного оборудования (в случае поручения заказчиком проектной организации таких работ);
6) обследования и обмерные работы по объекту, подлежащему реконструкции, расширению или техническому перевооружению;
7) разработка конструкторской документации на изготовление нетипового, нестандартного оборудования;
8) разработка документации на индивидуальные индустриальные строительные изделия;
9) изготовление демонстрационных макетов, буклетов и других иллюстративных материалов;
10) разработка проекта производства работ;
11) разработка проектно-сметной документации для строительства временных зданий и сооружений;
12) научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы при проектировании;
13) затраты на изыскательские работы;
14) проектные работы по автоматизированным системам учета энергопотребления;
15) разработка проектных работ на внеплощадочные сети;
16) разработка отдельно стоящих, общерайонных (общеквартальных) инженерных сооружений: индивидуального теплового пункта, распределительных трансформаторных подстанции, трансформаторных подстанции;
17) проектирование дренажа;
18) разработка охранно-защитной дератизационной системы, устройств специальной охранной сигнализации, пожаротушения, противопожарной вентиляции, крупных систем коллективного приема телевидения и систем электросвязи и других специальных систем;
19) разработка инженерно-технических мероприятий, связанных с гражданской обороной и чрезвычайными ситуациями;
20) разработка технической документации по автоматизированным системам управления технологическими процессами;
21) проектирование специальных методов строительства (водопонижение, замораживание, химическое закрепление грунтов и другие методы);
22) работы по получению дополнительных к обязательным согласованиям проектных решений;
23) участие проектных организаций в выборе площадки (трассы) для строительства;
24) авторский надзор;
25) разработка пусковых комплексов;
26) выполнение работ по оценке воздействия объекта капитального строительства на окружающую среду, кроме раздела «Охрана окружающей среды», включенного в соответствующие разделы Сборника.
11. В стоимость разработки проектно-сметной документации, определяемую на основании норм затрат труда по настоящему Государственному нормативу, также не включены и подлежат к оплате заказчиком следующие расходы:

1) қосылған құн салығы;
2) әкімшілік персоналдың іссапарларын қоспағанда, объектінің құрылыс ұйымы орналасқан пункттен тыс жобалануына байланысты және жобалық шешімдерді жергілікті жерде қабылдау талап етілетін іссапар шығыстары.
12. Сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттама әзірлеудің нормативтік құнына төмендегі қызметтер кірмейді және тапсырыс беруші оларға қосымша ақы төлеуге тиіс (қажет болған жағдайда немесе шарт бойынша тапсырыс берушінің қосымша тапсырмалары болғанда):
1) жобалауға арналған тапсырманы дайындау;
2) бастапқы деректер мен техникалық шарттарды келісу;
3) жобалау-сметалық құжаттаманы шет тілінен және басқа шет тіліне аудару;
4) жобалау-сметалық құжаттаманың міндетті төрт данадан тыс қосымша сандарын дайындау.
13. Сараптама жұмыстарын жүргізу құны (мемлекеттік сараптама, экологиялық сараптама және т.б.) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнына кірмейді.
3. Жобалау жұмыстарының құнын айқындаудың негізгі қағидаттары
және әдістері
14. Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құны жобаланатын объектілердің: қуатының, ұзақтығының, құрылыс көлемі мен алаңының және т.б. негізгі көрсеткіштері (бұдан әрі – жобаланатын объектілердің негізгі көрсеткіштері деп аталатын) негізге алынып айқындалады.
15. Жобалау жұмыстарының құны Сжоб, теңге, мына формула бойынша анықталады (1):
мұнда:
ЕШНжалп – негізгі өндірістік персоналдың жұмыс құжаттамасын әзірлеуге жұмсаған еңбек шығындарының жалпы нормалары, адам-сағат;
П(ki) – Мемлекеттік нормативке сәйкес 123-қосымшаларға сай түзету (дәлдеу) коэффициенттерінің туындысы. Түзету коэффициенттерінің туындысы (реконструкциялау коэффициентінсіз) 2,0-ден аспауға тиіс;
k1(2) – сатылық коэффициенті: k1 – жобаны әзірлеуге жұмсалатын еңбек шығындары нормаларының жұмыс құжаттамасын әзірлеуге жұмсалатын еңбек шығындары нормаларына қатынасы және k2 – жұмыс жобасын әзірлеуге жұмсалатын еңбек шығындары нормаларының жұмыс құжаттамасын әзірлеуге жұмсалатын еңбек шығындары нормаларына қатынасы;
Зп – Қазақстан Республикасындағы жобалау жұмыстарын жүргізудің жоспарланатын кезеңіне (қаржы жылына) жобалаушыларға орташа сағаттық еңбек ақы төлеу. Орташа сағаттық еңбек ақы Зп төлеуді Қазақстан Республикасының қолданыстағы еңбек заңнамасына сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган, қызметкерлер мен жұмыс берушілердің өкілдері мына формула (2) бойынша анықтайды:
Зп. =   ,(2)
мұнда:
Зп орт.ай – жоспарлау кезеңінің алдындағы соңғы 12 ай ішіндегі экономикалық қызметтің (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет) тиісті түрі үшін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша орташа айлық жалақының шамасы, теңге;
Tжұм.ай – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес бір айға тең кезең ішінде жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы, сағат;
АЕКағым – ағымдағы жылғы айлық есептік көрсеткіш, теңге;
АЕКалд.жыл – алдыңғы жылдағы айлық есептік көрсеткіш, теңге;

1) налог на добавленную стоимость;
2) командировочные расходы, связанные с проектированием объекта вне пункта нахождения проектной организации и требующие принятия проектных решений на месте, за исключением командировок административного персонала.
12. Также в нормативную стоимость разработки проектно-сметной документации не входят и подлежат к оплате заказчиком дополнительно следующие услуги (в случае необходимости или при дополнительных поручениях заказчика по договору):
1) подготовка задания на проектирование;
2) согласование исходных данных и технических условий;
3) перевод с иностранного и на иностранный язык проектно-сметной документации;
4) изготовление дополнительного количества проектно-сметной документации сверх обязательных четырех экземпляров.
13. Стоимость проведения экспертных работ (государственная экспертиза, экологическая экспертиза и другие) не входит в стоимость разработки проектно-сметной документации.
3. Основные принципы и методы определения стоимости проектных
работ
14. Стоимость проектных работ для строительства определяется исходя из основных показателей проектируемых объектов: мощности, протяженности, строительного объема и площади и другое (далее - именуемые основными показателями проектируемых объектов).
15. Стоимость проектных работ Спр, тенге, определяется по формуле (1):
(1)
где:
НЗТобщ – общие нормы затрат труда основного производственного персонала на разработку рабочей документации, чел.-час;
П(ki) - произведение поправочных (корректирующих) коэффициентов в соответствии с приложениями 123 к Государственному нормативу. Произведение поправочных коэффициентов (без коэффициента реконструкции) не должно превышать 2,0;
k1(2) – коэффициент стадийности: k1 – отношение норм затрат труда на разработку проекта к нормам затрат труда на разработку рабочей документации и k2 – отношение норм затрат труда на разработку рабочего проекта к нормам затрат труда на разработку рабочей документации;
Зп – средняя почасовая оплата труда проектировщиков в Республике Казахстан на планируемый период (финансовый год) производства проектных работ. Средняя почасовая оплата труда Зп определяется уполномоченным государственным органом, представителями работников и работодателей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан, определяется по формуле (2):
Зп. =                         (2)
где:
Зп ср.мес.–величина среднемесячной заработной платы по данным уполномоченного органа в области государственной статистики для соответствующего вида экономической деятельности (профессиональная, научная и техническая деятельность) за последние 12 месяцев, предшествующих периоду планирования, тенге;
Tраб.мес. – нормальная продолжительность рабочего времени за период, равный одному месяцу в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, часов;
МРПтек – месячный расчетный показатель в текущем году, тенге;
МРПпред.год - месячный расчетный показатель предыдущего года, тенге;

Kж – жобалау жұмыстары құнының құрылымындағы негізгі өндірістік персонал жалақысының үлесі, kж = 0,35.
16. Негізгі өндірістік персоналдың ЕШНжалп жобасын әзірлеуге жұмсаған еңбек шығындарының жалпы нормалары мына формула бойынша анықталады (3):
ЕШНжалп = ЕШНө.п. + ЕШНжоб.бас., (3)
мұнда:
ЕШНө.п. – ** «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-16) тармақшасына, Жинақтың тиісті бөлімдеріне, сондай-ақ, жобалау жұмыстарын басқаруға жұмсалатын еңбек шығындарын қоспағанда, осы Мемлекеттік нормативтің 2 және 3-тармақтарына сәйкес бекітілген, мемлекеттік нормативтермен көзделген құрамда және көлемде жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеуге жұмсалатын негізгі өндірістік персоналдың еңбек шығындарының нормалары, адам-сағат;
ЕШНжоб.бас. – жобаның бас инженерлерінің, жобаның бас сәулетшілерінің және жобалау жұмыстарын басқару жөніндегі басқа да санаттардағы мамандардың нормативтік еңбек шығындары, адам-сағат, мына формула бойынша қабылданады (4):
ЕШНжоб.бас. = ЕШНп.п.  0,1, (4)
17. ЕШНө.п. мына формула бойынша анықталады (5):
ЕШНө.п. = a + в Х, (5)
мұнда:
a және в – жобаланатын объект негізгі көрсеткішінің белгілі бір аралығына арналған тұрақты шамалар;
Х – жобаланатын объектінің негізгі заттай көрсеткіші: қуаты, өнімділігі (өнеркәсіптік объектілер үшін), ұзақтығы (желілік объектілер үшін), сыйымдылығы, алаңы және басқа көрсеткіштер.
Х негізгі көрсеткіші Жинақтың тиісті бөлімінің кестесінде көрсетілген, берілген мәндердің шегінен тыс шыққан жағдайда, Х негізгі көрсеткіші экстраполяция әдісімен – басқа бөлікке таратылған аралықтың берілген бөлігіне арналған функцияның жақын мәні ретінде анықталады, атап айтқанда:
1) объект қуатының көрсеткіші Жинақтың бөлімінде, ЕШНө.п.  келтірілген кестелік көрсеткіштен аз болған жағдайда, оның жобалануы мына формула бойынша анықталады (6):
ЕШНө.п. = а + в (0,4 Хmin + 0,6 Хбер) , (6)
мұнда:
а және в – көрсеткіштің ең аз мәнінің кестесі бойынша қабылданатын тұрақты шамалар;
Хmin – кестеде келтірілген ең аз көрсеткіш;
Хбер – жобаланатын объектінің белгіленген көрсеткіші.
2) объект қуатының көрсеткіші Жинақтың бөлімінде, ЕШНө.п.      келтірілген кестелік көрсеткіштен көп болған жағдайда, оның жобалануы мына формула бойынша анықталады (7):
ЕШНө.п. = а + в (0,4 Хmax + 0,6 Хбер), (7)
мұнда:
а және в – көрсеткіштің ең көп мәнінің кестесі бойынша қабылданатын тұрақты шамалар;
Хmax – кестеде келтірілген ең жоғары көрсеткіш;
Хбер – жобаланатын объектінің белгіленген көрсеткіші.

kз – доля заработной платы основного производственного персонала в структуре стоимости проектных работ, kз = 0,35.
16. Общие нормы затрат труда основного производственного персонала на разработку проекта НЗТобщ определяется по формуле (3):
(3)
где:
НЗТп.п. – нормы затрат труда основного производственного персонала на разработку проектно-сметной документации в составе и объеме предусмотренными государственными нормативами, утвержденными в соответствии с подпунктом 23-16) статьи 20 Закона Республике Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», соответствующими разделами Сборника, а также пунктами 2 и 3 данного Государственного норматива, за исключением затрат труда на управление проектными работами, человеко-часы;
НЗТупр.проектир – нормативные затраты труда главных инженеров проекта, главного архитектора проекта и специалистов других категорий по управлению проектными работами, человеко-часы, принимается по формуле (4):
(4)
17. НЗТп.п. определяется по формуле                       (5):
(5)
где:
a и в – постоянные величины для определенного интервала основного показателя проектируемого объекта;
Х – основной натуральный показатель проектируемого объекта: мощность, производительность (для промышленных объектов), протяженность (для линейных объектов), емкость, площадь и другие показатели.
В случае выхода основного показателя Х за предел заданных значений, указываемых в таблице соответствующего раздела Сборника, основной показатель Х определяется методом экстраполяции – как приближенное значение функции для заданной части интервала, распространенной на другую часть, а именно:
1) в случае, когда показатель мощности объекта меньше табличного показателя, приведенного в разделе Сборника, НЗТп.п. его проектирования определяется по формуле (6):
(6)
где:
а и в – постоянные величины, принимаемые по таблице минимального значения показателя;
Хmin – минимальный показатель, приведенный в таблице;
Хзад – заданный показатель проектируемого объекта.
2) в случае, когда показатель мощности объекта больше табличного показателя, приведенного в разделе Сборника, НЗТп.п. его проектирования определяется по формуле (7):
(7)
где:
а и в – постоянные величины, принимаемые по таблице максимального значения показателя;
Хmax – максимальный показатель, приведенный в таблице;
Хзад – заданный показатель проектируемого объекта.

18. Жоба алдындағы құжаттаманы әзірлеу қажет болған жағдайда, оның құны жобалаудың жалпы құнының 15-тен 20 % дейінгі мөлшерінде қосымша қабылданады (жоба және жұмыс құжаттамасы).
19. Мемлекеттік нормативтің бөлімдерінде өндірістік және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілер мен кешендердің жаңа құрылысын жеке жобалауға жұмсалатын еңбек шығындарының нормалары келтірілген.
20. Объектілерді реконструкциялауға және техникалық жағынан қайта жарақтандыруға арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу құны жобаланатын объектінің негізгі көрсеткішінің мәні негізге алына отырып, Жинақтың еңбек шығындарының нормалары бойынша анықталады, оған жобаның реконструкцияланатын объектілерінің бөлімдері мен бөліктеріне, бірақ азаматтық мақсаттағы объектілер бойынша 1,5 аспайтын, және өндірістік мақсаттағы объектілер бойынша 2,0 аспайтын 3-қосымшада келтірілген коэффициенттер ескеріле отырып, оны реконструкциялау, техникалық жағынан қайта жарақтандыру нәтижесінде қол жеткізілуге тиіс.
Инженерлік желілерді салудың орнына реконструкциялауды қолдану деп коммуникациялардың қуаты мен өнімділігі өзгерген (яғни құбырлардың диаметрі, кабельдердің қимасы ұлғайса), құбырлардың жаңа тиімді материалдары, оқшаулағыш қолданылған, сондай-ақ коммуникациялардың орналасқан жері, трассаның белгіленуі, тарту тәсілдері және инженерлік желілерді басқа көздерге жалғау немесе қосу арқылы олардың схемасы өзгерген кезде оларды қайта төсеу жағдайларын есептеу қажет.
20-1. Объектілерді күрделі жөндеуге арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу құны күрделі жөндеуге жататын жобаның бөлімдері мен бөліктеріне 0,5 төмендетуші коэффициентін ескере отырып, оны күрделі жөндеу нәтижесінде қолжеткізілуі тиіс жобаланатын объектінің негізгі көрсеткішінің мәнін ескеріп, Жинақтың бағалары бойынша айқындалады.
Ескерту. 3-тарау 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 07.10.2016 № 137-нқ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Кәсіпорынды кеңейтуге арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу құны жаңа құрылысқа арналған құжаттама құны сияқты анықталады.
22. Көп рет қолданылатын жобаларды (үлгілік жобаларды) әзірлеу құны Жинақтың 1,5 дейінгі коэффициенттер қолданылатын еңбек шығындарының нормалары бойынша анықталады.
23. Үлгілік жобаларды немесе оларға елелулі өзгерістер енгізбестен (жобалау құжаттаманың жалпы көлеміне қатысты 10%-дан кем) қайта қолданылатын жобаларды бекіту құны жеке жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнына 0,35 коэффициенті қолданылатын Жинақтың еңбек шығындары нормалары бойынша (39-бөлім бойынша тұрғын үй-азаматтық маңызы бар объектілерді қоспағанда) анықталады.
Үлгілік жобаларды немесе оларға елелулі өзгерістер енгізе отырып (жобалық құжаттаманың жалпы көлеміне қатысты 10%-дан артық) қайта қолданылатын жобаларды бекіту құны:
- 10-20% – жеке жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің құнына 0,45;
- 20-30% – жеке жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің құнына 0,55;
- 30-40% – жеке жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің құнына 0,65;
- 40-50% – жеке жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің құнына 0,70 коэффициенті қолданылатын Жинақтың еңбек шығындары нормалары бойынша анықталады.

18. В случае необходимости разработки предпроектной документации, ее стоимость принимается дополнительно в размере от 15 до 20 % от общей стоимости проектирования (проект и рабочая документация).
19. В разделах Государственного норматива приведены нормы затрат труда на индивидуальное проектирование нового строительства объектов и комплексов производственного и жилищно-гражданского назначения.
20. Стоимость разработки проектной документации на реконструкцию и техническое перевооружение объектов определяется по нормам затрат труда Сборника исходя из значения основного показателя проектируемого объекта, которое должно быть достигнуто в результате его реконструкции, технического перевооружения, с учетом коэффициентов, приведенных в приложении 3 к Государственному нормативу, к тем разделам и частям проекта, которые относятся к реконструируемым, но не более 1,5 по объектам гражданского назначения, и не более 2,0 по объектам производственного назначения.
Применительно к строительству инженерных сетей реконструкцией следует считать те случаи перекладки коммуникаций, когда изменяется их мощность и производительность (то есть увеличивается диаметр труб, сечение кабелей), применяются новые эффективные материалы труб, изоляция, а также изменяется местоположение, трассирование коммуникаций, способы прокладки и схема инженерных сетей с присоединением или подключением их к другим источникам.
20-1. Стоимость разработки проектной документации на капитальный ремонт объектов определяется по ценам Сборника исходя из значения основного показателя проектируемого объекта, которое должно быть достигнуто в результате его капитального ремонта, с учетом понижающего коэффициента 0,5 к тем разделам и частям проекта, которые относятся к капитальному ремонту.
Сноска. Государственный норматив дополнен пунктом 20-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики РК от 07.10.2016 № 137-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Стоимость разработки проектной документации на расширение предприятия определяется так же, как для нового строительства.
22. Стоимость разработки проектов многократного применения (типовых проектов) определяется по нормам затрат труда Сборника с применением коэффициента до 1,5.
23. Стоимость привязки типовых проектов или проектов повторного применения без внесения в них существенных изменений (менее 10% в отношении к общему объему проектной документации) определяется по нормам затрат труда Сборника (за исключением объектов жилищно-гражданского значения по разделу 39) с применением коэффициента 0,35 к стоимости разработки индивидуальной проектно-сметной документации.
Стоимость привязки типовых проектов или проектов повторного применения с внесением в них существенных изменений (более 10% в отношении к общему объему проектной документации), определяется по нормам затрат труда Сборника с применением коэффициента:
1) 10-20% - 0,45 к стоимости разработки индивидуальной проектно-сметной документации;
2) 20-30% - 0,55 к стоимости разработки индивидуальной проектно-сметной документации;
3) 30-40% - 0,65 к стоимости разработки индивидуальной проектно-сметной документации;
4) 40-50% - 0,70 к стоимости разработки индивидуальной проектно-сметной документации.

24. Цехтардың, ғимараттардың және құрылыстардың айналы бейнедегі үлгілік жобаларын үлгілік жобада көзделген орналасуына қатысты бекіту кезінде, бекіту құнына 1,2 коэффициенті қолданылады.
25. Құрылысты кезектер бойынша салу кезінде кәсіпорындар мен құрылыстардың жұмыс жобаларын (жобаларды) әзірлеу құны жекелеп алынғанда әрбір кезектің негізгі көрсеткіштері негізге алынып, Жинақ еңбек шығындарының нормалары бойынша анықталады. Бұл ретте, құрылыстың бірінші кезегін жобалау құнына жұмыс жобасын (жұмыс жоба құжаттамасынсыз) немесе барлық кейінгі кезектер жобасын әзірлеу құнының 20% дейін қосылады.
26. Бірнеше үй-жайлардан, олардың топтарынан, әртүрлі қоғамдық және тұрғын үй мақсатындағы ғимараттар мен құрылыстардан тұратын көп функционалды ғимараттар және қала құрылысы кешендері жөніндегі жобалау құжаттамасын әзірлеу құны кешенді немесе көп функционалды ғимаратты құрайтын әрбір ғимарат, құрылыс бойынша Жинақтың тиісті бөлімдеріне сәйкес жеке-жеке анықталады және кейін сомалар қосылады.
4 және одан да көп функцияларды біріктіретін көп функционалды ғимараттарды жобалау құны 1,2 дейінгі коэффициентпен анықталады.
26-1. Building Information Modeling (бұдан әрі – BIM) технологияларды қолдана отырып жобалау құжаттамасын әзірлеудің құны BIM-модельдерді құру арқылы әзірленген жобаның бөлімдері бойынша 1,2 коэффициентін қолданып, Жинақтың нормалары бойынша айқындалады.
Ескерту. 3-тарау 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 07.10.2016 № 137-нқ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жоғары сәулеттік маңызы бар бірегей объектілер мен кешендердің санатына жатқызылған объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу құны Жинақ еңбек шығындарының нормалары бойынша анықталады; бұл ретте, әзірленуі күрделі болатын жұмыс түрлерінің құнына 1,2 коэффициенті қолданылады.
28. Қолданыстағы нормативтік құжаттарда көзделгендерге қарсы қысқартылған құрамда және көлемде (жобалауға арналған тапсырма өзгерген кезде жобалау-сметалық құжаттаманың өзгеруі; жобаның қосымша нұсқаларын немесе жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес әзірленетін жекелеген технологиялық, конструкциялық, сәулеттік және басқа да шешімдер әзірлеу), сондай-ақ бұрын пайдаланылған материалдарды пайдалану кезінде орындауға жататын жобалау жұмыстарының құны жобалау-сметалық құжаттаманың салыстырмалы құнына сәйкес оны әзірлеуге жұмсалған еңбек шығындарының нормалары бойынша анықталады.

24. При привязке типовых проектов цехов, зданий и сооружений в зеркальном изображении по отношению к расположению, предусмотренному типовым проектом, к стоимости привязки применяется коэффициент 1,2.
25. При строительстве по очередям, стоимость разработки рабочих проектов (проектов) предприятий и сооружений определяется по нормам затрат труда Сборника исходя из основных показателей отдельно каждой очереди. При этом к стоимости проектирования первой очереди строительства добавляется до 20% стоимости разработки рабочего проекта (без рабочей документации) или проекта всех последующих очередей.
26.Стоимость разработки проектной документации по многофункциональным зданиям и градостроительным комплексам, состоящим из нескольких помещений, их групп, зданий и сооружений различного общественного и жилого назначения, определяется по соответствующим разделам Сборника отдельно по каждому зданию, сооружению, образующему комплекс или многофункциональное здание и затем суммируются.
Стоимость проектирования многофункциональных зданий, объединяющих 4 и более функций, определяется с коэффициентом до 1,2.
26-1. Стоимость разработки проектной документации с применением Building Information Modeling (далее – BIM) – технологий определяется по нормам Сборника с применением коэффициента 1,2 по тем разделам проекта, разработанных посредством построения BIM – моделей.
Сноска. Государственный норматив дополнен пунктом 26-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики РК от 07.10.2016 № 137-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Стоимость разработки проектно-сметной документации на строительство объектов, отнесенных к категории уникальных объектов и комплексов, имеющих большое архитектурное значение, определяется по нормам затрат труда Сборника; при этом к стоимости тех видов работ, разработка которых усложняется, применяется коэффициент 1,2.
28. Стоимость проектных работ, подлежащих выполнению в сокращенном против предусмотренного действующими нормативными документами составе и объеме (корректировка проектно-сметной документации при изменении задания на проектирование; разработка дополнительных вариантов проекта или отдельных технологических, конструктивных, архитектурных и других решений, разрабатываемых в соответствии с заданием на проектирование),а также при использовании ранее выполненных материалов, определяется по нормам затрат труда на разработку проектно-сметной документации соответствии с ее относительной стоимости.

28-1. Жобалау-сметалық құжаттама бойынша үш жыл ішінде және оны әзірлеуді аяқтаудан кейін үш жылдан астам уақытта құрылыс басталмаса және «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-16) тармақшаларына сәйкес жаңа сараптама жүргізу мен қайта бекіту талап етілсе, бұрын әзірленген жобалау-сметалық құжаттаманы қайта қарау бойынша жобалау жұмыстарының құны 0,35 төмендету коэффициентімен айқындалады.
Ескерту. 3-тарау 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 07.10.2016 № 137-нқ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Еңбек шығындарының нормаларында ескерілген жобалау құжаттамасы жекелеген бөлімдерінің құны Жинақтың бөлімдерінде келтірілген салыстырмалы құн кестелері бойынша анықталады және оны жұмыстарды өз күштерімен орындау кезінде де, сондай-ақ қосалқы мердігерлік жобалау ұйымдарымен келісім бойынша жұмыстардың бір бөлігін оларға беру кезінде де жобалаудың әрбір кезеңі бойынша жалпы құн шегінде жобалау ұйымы нақтылауы мүмкін.
Мемлекеттік нормативте салыстырмалы құн кестелерінде бөлініп көрсетілмеген жобалау жұмыстарының басқа да түрлерінің салыстырмалы құны осындай түрде анықталуы мүмкін.
Нормалар жинағында келтірілген жаңа құрылысқа арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің салыстырмалы құнының кестелері жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды, ғимараттарды және құрылыстарды реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнына қолданылмайды. Жобалау жұмыстарының осы түрлерін әзірлеудің салыстырмалы құнын анықтауды (белгілі бір жалпы құнның шегінде), ол бір жобалау ұйымының күшімен орындалған кезде орындалатын жұмыстардың еңбек сыйымдылығыіне қарай осы ұйым жүргізеді. Қосалқы мердігерлік жобалау ұйымдарын тарту арқылы орындалатын жұмыстар бойынша жобалау жұмыстарының салыстырмалы құны осы ұйымдармен келісім бойынша белгіленеді.
30. Жобаланатын объект бөлім құнының кестесінде келтірілген негізгі көрсеткіштің ең аз көрсеткішінен төмен немесе ең көп көрсеткішінен жоғары мәнді иеленген жағдайда, жұмыс құжаттамасын әзірлеудің құны 17-тармақта келтірілген формулаларға (6, 7) сәйкес экстраполяциялау жолымен айқындалады.
31. Жинақтағы нормалар олар үшін келтірілмеген және ұқсастығы бойынша қабылданбайтын объектілердің құрылысына арналған жобалау құжаттамасының еңбек шығындарының нормалары еңбек шығындары бойынша жеке есеппен анықталады (Мемлекеттік нормативке 4-қосымшаға сәйкес №3П нысаны бойынша).

28-1. Стоимость проектных работ по пересмотру ранее разработанной проектно-сметной документации, по которой в течение трех и более лет после окончания ее разработки не начато строительство и требуется проведение новой экспертизы и переутверждение в соответствии с подпунктом 11-16) статьи 20 Закона Республике Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», определяется с понижающим коэффициентом 0,35.
Сноска. Государственный норматив дополнен пунктом 28-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики РК от 07.10.2016 № 137-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Стоимость отдельных разделов проектной документации, учтенных нормами затрат труда, определяется по приведенным в разделах Сборника таблицам относительной стоимости и уточняется проектной организацией в пределах общей стоимости по каждой стадии проектирования, как при выполнении работ собственными силами, так и при передаче части работ субподрядным проектным организациям по согласованию с ними.
В Государственном нормативе также определяется относительная стоимость других видов проектных работ, не выделенных в таблицах относительной стоимости.
Таблицы относительной стоимости разработки проектно-сметной документации, приведенные в Сборнике норм на новое строительство, не распространяются на стоимость разработки проектно-сметной документации на реконструкцию и техническое перевооружение действующих предприятий, зданий и сооружений. Определение относительной стоимости разработки этих видов проектных работ (в пределах определенной общей стоимости), при выполнении силами одной проектной организации, производится этой организацией в зависимости от трудоемкости выполняемых работ. По работам, выполняемым с привлечением субподрядных проектных организаций, относительная стоимость проектных работ устанавливается по согласованию с этими организациями.
30. В случае, когда проектируемый объект имеет значение основного показателя меньше минимального или больше максимального показателя, приведенных в таблице стоимости раздела, то стоимость разработки рабочей документации определяется путем экстраполяции в соответствии с формулами (6,7), приведенными в пункте 17.
31. Нормы затрат труда проектной документации на строительство объектов, для которых нормы в Сборнике не приведены и не приняты по аналогии, определяется отдельным расчетом по трудовым затратам (по форме № 3Пв соответствии с приложением 4 к Государственному нормативу).

32. Мемлекеттік нормативте көзделмеген қосымша жобалау жұмыстарын жүргізуге жұмсалатын еңбек шығындарының нормалары жекелеген жобалау процестері мен операцияларына, жобалау жұмыстарының жеке өлшегішіне жұмсалатын еңбек шығындарының элементтік нормалары бойынша, немесе олар болмаған жағдайда – жобалаушылардың іс жүзіндегі еңбек шығындарының негізінде (Мемлекеттік нормативке 4-қосымшаға сәйкес №3П нысаны бойынша) анықталады.
4. Жобалаудың еңбек сыйымдылығына әсер ететін қосымша факторлар
ескерілетін жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі
мемлекеттік норматив
33. Жаңа құрылыс объектілерін қоршаған ортаға енгізудің ерекше жағдайларында (тарихи ортадағы, қорғалатын ландшафт аймағындағы, күрделі тығыз орналасқан учаскедегі және т.б.) оны жобалау кезінде сәулет-құрылыс бөлігі, оның ішінде бас жоспар мен абаттандыру бойынша, сондай-ақ инженерлік құрылыстарға, коммуникацияларға жобалау жұмыстарының құны Мемлекеттік нормативтердің 4-қосымшасында келтірілген, бірақ 1,3 аспайтын коэффициенттер ескеріле отырып, белгіленеді.
34. Күрделі жағдайларда кәсіпорындарды, ғимараттарды және құрылыстарды салуға арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу құны Мемлекеттік нормативтке 1 және 3-қосымшаларға сәйкес түзету коэффициенттері белгіленген тиісті нормативтік құжаттарды әзірлеуге, жобалау жұмыстарының құнын қолданып, Жинақтың еңбек шығындарының нормалары бойынша анықталады.
Екі және одан да көп күрделі факторлар болған кезде коэффициенттер әрбір фактор үшін қолданылады.
35. Қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан (қар көшкіні, сел, қопарылыстар және т.б.) арнайы қорғаныс құрылыстарын жобалаудың құны еңбек шығындары бойынша құнды есептеу жолымен нақты жағдайлар негізге алына отырып анықталады және қосымша ақы төленеді.
36. Импорттық инженерлік және технологиялық жабдықтарды немесе неғұрлым жетілдірілген жаңа үлгідегі жабдықтарды қолдану көзделетін объектілер бойынша жобалау жұмыстарының құны олардың құнына осы жабдықтарды қолдану әсер ететін бөлімдер бойынша 1,2 коэффициенттерімен, өнеркәсіптік өндіріс объектілері бойынша 1,5 коэффициенттеріне дейін қабылданады.
37. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – ББӘ) және/немесе Тапсырыс беруші халықаралық тәжірибені ескере отырып, жобаланатын Қазақстан Республикасындағы аналогтары жоқ жобаны іске асыруды әзірлеу үшін шетелдік жобалау ұйымын тарту қажеттілігі туралы шешім қабылдаған кезде жобалау жұмыстарының құны мынадай тәртіппен есептеледі:
1) жобаның технологиялық бөлімін әзірлеуге арналған шығындар мамандардың сандық, біліктілік құрамын ескере отырып, жобалаудың технологиялық үрдістері бойынша еңбек шығындарының ведомосін қалыптастыру жолымен бағаланатын шетелдік жобалаушылардың ресми жарияланған статистикалық деректері мен еңбек сыйымдылығы бойынша жобалау ұйымының шыққан елі жобалаушыларының орташа айлық жалақысының шамасын ескере отырып, есептелген ББӘ және/немесе тапсырыс беруші бекіткен калькуляция бойынша айқындалады;

32. Нормы затрат труда на проведение дополнительных проектных работ, не предусмотренных Государственным нормативом, определяются по элементным нормам затрат труда на отдельные проектные процессы и операции, на отдельный измеритель проектных работ, или при их отсутствии – на основании фактических трудозатрат проектировщиков (по форме № 3П в соответствии с приложением 4 к Государственному нормативу).
4. Государственный норматив по определению стоимости проектных
работ с учетом дополнительных факторов, влияющих на
трудоемкость проектирования
33. При проектировании объектов нового строительства в особых условиях включения его в окружающую среду (объект в исторической среде, в зоне охраняемого ландшафта, на сложном затесненном участке и другое) стоимость проектных работ по архитектурно-строительной части, в том числе генеральный план и благоустройство, а также на инженерные сооружения, коммуникации, устанавливается с учетом коэффициентов, приведенных в приложении 4 к Государственному нормативу, но не более 1,3.
34. Стоимость разработки проектной документации на строительство предприятий, зданий и сооружений в сложных условиях определяется по нормам затрат труда Сборника с применением к стоимости проектных работ, к разработке которых соответствующими нормативными документами установлены поправочные коэффициенты согласно приложениям 1 и 3 к Государственному нормативу.
При наличии двух и более усложняющих факторов коэффициенты применяются за каждый фактор.
35. Стоимость проектирования специальных защитных сооружений от опасных физико-геологических процессов и явлений (оползни, сели, обвалы и другие) определяется, исходя из конкретных условий путем расчета стоимости по трудовым затратам и оплачивается дополнительно.
36. Стоимость проектных работ по объектам, в которых предусматривается применение импортного инженерного и технологического оборудования или более совершенного оборудования нового поколения, принимается с коэффициентами 1,2 по тем разделам, на стоимость которых оказывает влияние применение этого оборудования, по объектам промышленного производства до 1,5.
37. При принятии решения администратором бюджетной программы (далее АБП) и/или заказчиком о необходимости привлечения иностранной проектной организации для разработки проекта не имеющего аналогов реализации в Республике Казахстан, проектируемого с учетом международного опыта, стоимость проектных работ рассчитывается в следующем порядке:
1) затраты на разработку технологического раздела проекта определяются по калькуляции утвержденной АБП и/или заказчиком, рассчитанной из учета величины среднемесячной заработной платы проектировщиков страны происхождения проектной организации по официально опубликованным статистическим данным и трудоемкости проектных работ иностранных проектировщиков, оцениваемых путем формирования ведомости трудозатрат по технологическим процессам проектирования с учетом численного, квалификационного состава специалистов;

2) өзге де бөлімдерге арналған шығындар бағадан проценттердегі жобалау-сметалық құжаттамасының құны ұсынылатын бөлумен кестелердің көмегімен жобаның технологиялық бөлімін әзірлеу бойынша жұмыстарға арналған құнды азайтумен осы Мемлекеттік нормативтің 15-тармағына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 07.10.2016 № 137-нқ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жобалау ұйымдарының бас жобалаушылардың функцияларын жүзеге асыруына байланысты шығындары, қосалқы мердігерлікке мамандандырылған жобалау ұйымдарын тарту қажет болған жағдайда, қосалқы мердігерлік жобалау ұйымдарына берілетін жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнының 5 % дейінгі мөлшерінде анықталады және оларға қосымша ақы төленеді.
39. Жинақтың еңбек шығындарының нормалары бойынша жобалау жұмыстарының құнын анықтау кезінде жобалаудың әртүрлі факторлары болған және осыған байланысты бірнеше коэффициенттер қолданылған жағдайда, жалпы коэффициент оларды көбейту жолымен анықталады.
Қазақстан Республикасында құрылысқа
арналған жобалау жұмыстарының құнын
айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке
1-қосымша
нысан
Жобалауды күрделендіретін факторлар болған кездегі түзету
коэффициенттері
Жобалауды күрделендіретін факторлар
Коэффициент
«жоба» сатысында
«жұмыс жобасы» және «жұмыс құжаттамасы» сатыларында
Шөгетін және ісінетін топырақтар; карстық және қар көшкіні құбылыстары; құрылыс алаңының тау-кен қазбаларының үстінде, су басатын аймақтарда орналасуы
1,05
1,2
Сейсмикалығы 7 балл
1,05
1,2
Сейсмикалығы 8 балл
1,1
1,3
Сейсмикалығы 9 балл
1,1
1,4
Қазақстан Республикасында құрылысқа
арналған жобалау жұмыстарының құнын
айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке
2-қосымша
нысан
Реконструкциялау түрлері бойынша Кр коэффициентінің мәні
Реконструкциялау (техникалық қызмет көрсету) бойынша жұмыстардың түрлері
Реконструкциялау коэффициенттерінің мәні Кр
Азаматтық мақсаттағы объектілер
1
Объектілерді реконструкциялау
1.1
Жабындарды, инженерлік мақсаттағы жүйелерді ауыстырып, қасбеттерді өзгертпей объектінің мақсатын сақтау

2) затраты на прочие разделы определяются в соответствии с пунктом 15 настоящего Государственного норматива с уменьшением стоимости на работы по разработке технологического раздела проекта с помощью таблиц относительной трудоемкости разработки проектно-сметной документации в процентах от общей стоимости.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики РК от 07.10.2016 № 137-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Затраты проектных организаций, связанные с осуществлением ими функций генеральных проектировщиков, в случаях необходимости привлечения на субподряд специализированных проектных организаций, определяется в размере до 5 % от стоимости разработки проектно-сметной документации, передаваемой субподрядным проектным организациям, и оплачиваются дополнительно.
39. При определении стоимости проектных работ по нормам затрат труда Сборника при наличии нескольких различных факторов проектирования и применении в связи с этим нескольких коэффициентов, общий коэффициент определяется путем их перемножения.
Приложение 1
к Государственному нормативу по
определению стоимости проектных работ для
строительства в Республике Казахстан
форма
Поправочные коэффициенты при наличии факторов, усложняющих
проектирование
Факторы, усложняющие проектирование
Коэффициент
на стадии «проект»
на стадиях «рабочий проект» и «рабочая документация»
Просадочные, набухающие грунты;
карстовые и оползневые явления;
расположение площадки строительства над горными выработками, в подтапливаемых зонах
1,05
1,2
Сейсмичность 7 баллов
1,05
1,2
Сейсмичность 8 баллов
1,1
1,3
Сейсмичность 9 баллов
1,1
1,4
Приложение 2
к Государственному нормативу по
определению стоимости проектных работ для
строительства в Республике Казахстан
форма
Значения коэффициента Кр по видам реконструкции
Виды работ по реконструкции (техническому обслуживанию)
Значения коэффициентов реконструкции Кр
Объекты гражданского назначения
1
Реконструкция объектов
1.1
Сохранение назначения объекта с заменой перекрытий, систем инженерного назначения, без изменения фасадов

1,05-1,10
1.2
бұл да, қасбеттерді өзгертіп, терезе конструкцияларын және іргетастарды қайта орнату
1,10-1,20
1.3
бұл да, көлемін өзгертумен, тіреуіш конструкцияларды және іргетастарды күшейтумен
1,20-1,30
1.4
бұл да, ішкі қаңқаны орнатумен, ішкі қоршауларды ішінара ауыстырумен және қосымша іргетастар орнатумен
1,30-1,40
1.5
бұл да, ғимараттың астына коллекторлар, өтпе жолдар, тоннельдер салумен
1,40-1,50
2
Азаматтық мақсаттағы объектілер кешенін реконструкциялау
2.1
Қосымша құрылыстар салмастан, жеке тұрған ғимараттарды бірыңғай технологиялық процеспен біріктіру кезінде
1,05-1,10
2.2
бұл да, өтпе галереялары, көлік байланыстары және т.б. түріндегі қосымша құрылыстар салумен
1,10-1,15
2.3
бұл да, төменгі қабаттар бойынша біріктіретін кеңістік салу арқылы
1,15-1,20
2.4
Бір ғимаратта әртүрлі мақсаттағы екі немесе одан да көп объектілер салу кезінде
1,10-1,15
3
Құрылыс салынған аумақтарды реконструкциялау
3.1
Босатылатын учаскелердегі бар қорды және жаңа құрылысты толқынды түрде көшіру әдісімен реконструкциялауды үйлестіру арқылы құрылыс салу тығыздығын ұлғайту
- 2 кезеңдік көшіру кезінде
1,15
- 3 және одан да көп көшіру кезеңдерінде
әрбір кезеңге 0,05 қосу
3.2
Бұрын өндірістік, коммуналдық, қойма мақсатында пайдаланылған аумақтарда жаңа құрылыс салу
1,10-1,15
Өндірістік мақсаттағы объектілер
4
Өндірістік мақсаттағы объектілерді
реконструкциялау1)
(жеке тұрған объектілер)
4.1
Қасбеттерді өзгертпестен, технологиялық процесі бар көлемнің шегінде жетілдірумен байланысты үй-жайларды ішінара қайта жоспарлай отырып реконструкциялау
1,05-1,10
4.2
Жабындарды ауыстырмастан терезе қуыстарының орналасу орындарын ішінара өзгерте отырып, үй-жайлар бар көлемнің шегінде ішінара реконструкциялау
1,10-1,20
4.3
бұл да, жабындарды өзгертумен және тіреуіш конструкцияларды және іргетастарды күшейтумен
1,20-1,30
4.4
бұл да, ғимараттың көлемін өзгертумен, ішкі қаңқаны орнатумен
1,30-1,40
4.5
бұл да, пайдаланылып отырған жерасты құрылғысын жасаумен
1,40-1,50
5
Өндірістік мақсаттағы объектілердің кешенін реконструкциялау
5.1
Қасбеттерді және инженерлік қамтамасыз ету жүйелерінің орналасу орындарын өзгертпестен, технологиялық процесі бар көлемнің шегінде жетілдіруге байланысты үй-жайларды ішінара қайта жоспарлай отырып реконструкциялау
1,10-1,20
5.2
Жабындарды ауыстырып, тіреуіш конструкцияларды және іргетастарды күшейте отырып реконструкциялау
1,20-1,30
5.3
бұл да, ғимараттың көлемін өзгертумен, қаңқаны орнатумен
1,30-1,40
5.4
бұл да, пайдаланылып отырған жерасты кеңістігін жасаумен
1,40-1,50
5.5
Біріктіргіш құрылыстарды салмастан және өндірістің бейінін сақтай отырып, жеке тұрған объектілерді бірыңғай технологиялық процеске енгізу кезінде
1,05-1,10
5.6
бұл да, инженерлік, көліктік коммуникациялар мен өтпе галереялары түріндегі біріктіргіш құрылыстарды салу арқылы

1,05-1,10
1.2
то же, с изменением фасадов, перебивкой оконных конструкций и фундаментов
1,10-1,20
1.3
то же, с изменением объема, усилением несущих конструкций и фундаментов
1,20-1,30
1.4
то же, с устройством внутреннего каркаса, частичной заменой внутренних ограждений и устройством дополнительных фундаментов
1,30-1,40
1.5
то же, с прокладкой под зданием коллекторов, путепроводов, тоннелей
1,40-1,50
2
Реконструкция комплекса объектов гражданского назначения
2.1
При объединении отдельно стоящих зданий единым технологическим процессом без строительства дополнительных сооружений
1,05-1,10
2.2
то же, со строительством дополнительных сооружений типа переходных галерей, транспортных связей и пр.
1,10-1,15
2.3
то же, со строительством объединяющего пространства по нижним этажам
1,15-1,20
2.4
При создании в одном здании двух и более объектов различного назначения
1,10-1,15
3
Реконструкция застроенных территорий
3.1
Увеличение плотности застройки путем сочетания реконструкции существующего фонда и нового строительства на освобождаемых участках методом волнового переселения
при 2-х этапах переселения
1,15
при 3-х и более этапах переселения
добавлять на каждый этап 0,05
3.2
Новое строительство на территориях, ранее используемых под объекты производственного, коммунального, складского назначения
1,10-1,15
Объекты производственного назначения
4
Реконструкция объектов производственного назначения(отдельно стоящие объекты)
4.1
Реконструкция с частичной перепланировкой помещений в связи с совершенствованием технологического процесса в пределах существующего объема без изменения фасадов
1,05-1,10
4.2
Частичная реконструкция помещений в пределах существующего объема с частичным изменением мест расположения оконных проемов, без замены перекрытий
1,10-1,20
4.3
то же, с заменой перекрытий и усилением несущих конструкций и фундаментов
1,20-1,30
4.4
то же, с изменением объема здания, устройством внутреннего каркаса
1,30-1,40
4.5
то же, с созданием эксплуатируемого подземного устройства
1,40-1,50
5
Реконструкция комплекса объектов производственного назначения
5.1
Реконструкция с частичной перепланировкой помещений в связи с совершенствованием технологического процесса в пределах существующего объема без изменения фасадов и мест расположения систем инженерного обеспечения
1,10-1,20
5.2
Реконструкция с заменой перекрытий и усилением несущих конструкций и фундаментов
1,20-1,30
5.3
то же, с изменением объема здания, устройством каркаса
1,30-1,40
5.4
то же, с созданием эксплуатируемого подземного пространства
1,40-1,50
5.5
При включении отдельно-стоящих объектов в единый технологический процесс без строительства объединяющих сооружений и сохранением профиля производства
1,05-1,10
5.6
то же, со строительством объединяющих сооружений типа инженерных, транспортных коммуникаций и переходных галерей

1,15-1,20
5.7
бұл да, жеке тұрған ғимараттарды төменгі қабаттардың шегінде бірыңғай кеңістікпен біріктіру арқылы
1,20-1,25
5.8
Жабдықтарды жұмыс істеп тұрған қуаттардың шегінде ауыстыру арқылы өндірісті реконструкциялау
1,15-1,30
5.9
бұл да, кәсіпорынның өндірістік қуаттарын ұлғайту арқылы
1,30-1,50
6
Инженерлік құрылыстар мен коммуникацияларды реконструкциялау
6.1
Жүріс бөлігін кеңейтумен және өткізу қабілетін ұлғайтумен қала жолдарын, көшелерін, магистралдарын реконструкциялау
1,20-1,30
6.2
Жұмыс істеп тұрған коммуникациялар мен жылу желілерінің арналары жағдайында жабындарды, қабырғаларды, арақабырғаларды ауыстырып, коллекторларды реконструкциялау
1,20-1,40
6.3
Инженерлік желілердің қуатын, өнімділігін, құбырлардың диаметрін және т.б. өзгертумен реконструкциялау
1,1-1,3
7
Азаматтық қорғаныс объектілері
7.1
Азаматтық қорғаныс баспанасын бейбіт уақытта жаңа мақсатта пайдалану үшін реконструкциялау, жаңғырту, жетілдіру немесе бейімдеу
1,1-1,2
7.2
Радиацияға қарсы пананы немесе Б типіндегі құрылысты бейбіт уақытта жаңа мақсатта пайдалану үшін реконструкциялау, жаңғырту, жетілдіру немесе бейімдеу
1,1-1,2
7.3
Запастағы қалалық басқару пункттерін (бұдан әрі - ЗҚБП) реконструкциялау, жаңғырту, жетілдіру немесе оны ЗҚБП үшін панаға бейімдеу
1,3-1,5
7.4
Көрсетілген құрылысқа қондырманы жобалау кезінде баспаналарды және азаматтық қорғаныстың басқа құрылыстарын реконструкциялау
1,4-1,6
Ескертпе:
1. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорын жағдайында жобалау жұмыстарын орындау кезінде Кр коэффиценттеріне 1.1. түзету индексін қолдану қажет.
2. Әртүрлі мақсаттағы объектілерді қайта бейімдеу арқылы реконструкциялау кезінде 1,15 коэффициенті енгізіледі.
Қазақстан Республикасында құрылысқа
арналған жобалау жұмыстарының құнын
айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке
3-қосымша
нысан
Қоршаған ортаға кіріктірудің ерекше шарттарына
арналған түзету коэффициенттерінің мәндері
Объектіні (құрылысты қоса алғанда) қоршаған ортаға кіріктіру шарттары
Коэффициенттердің мәні
Кесте пункттері бойынша ескертпелер
1
Тарихи ортадағы (тарих және мәдениет ескерткіштерінің аумағындағы немесе оларға тікелей жақын жердегі) объект
1,3
-
2
Қорғалатын ландшафт аймағындағы (бақ-саябақ ансамблдері, саябақтар, қорық аймақтары, скверлер және т.б.) объект
1,2
ескертпені қара
3
Күрделі учаскелердегі объект
-
3.1
Аумақтың тығыздығы (нормативтегіден аз), қолайсыздық тудыратын немесе оларды жою бойынша қосымша іс-шаралар жүргізуді талап ететін қатар орналасқан бар объектілердің болуы
1,1
-
3.2
Жобаланып отырған объектіге тікелей жақын жерде шуды, тербелісті және т.б. азайту бойынша қосымша іс-шараларды талап ететін қала көлігінің (жерүсті және жерасты) кернеу режимінің болуы

1,15-1,20
5.7
то же, с объединением отдельных зданий единым пространством в пределах нижних этажей
1,20-1,25
5.8
Реконструкции производства с заменой оборудования в пределах существующих мощностей
1,15-1,30
5.9
То же, с увеличением производственных мощностей предприятия
1,30-1,50
6
Реконструкция инженерных сооружений и коммуникаций
6.1
Реконструкция городских проездов, улиц, магистралей с уширением проезжей части и увеличением пропускной способности
1,20-1,30
6.2
Реконструкция коллекторов с заменой перекрытий, стен, перегородок в условиях действующих коммуникаций и каналов тепловых сетей
1,20-1,40
6.3
Реконструкция инженерных сетей с изменением их мощности, производительности, диаметра труб и т. д.
1,1-1,3
7
Объекты гражданской обороны
7.1
Реконструкция, модернизация, усовершенствование или приспособление для нового назначения в мирное время убежища Гражданской обороны
1,1-1,2
7.2
Реконструкция, модернизация, усовершенствование или приспособление для нового назначения в мирное время противорадиационного укрытия или сооружения типа Б
1,1-1,2
7.3
Реконструкция, модернизация, усовершенствование городских запасных пунктов управления (далее - ГЗПУ) или приспособление убежища под ГЗПУ
1,3-1,5
7.4
Реконструкция убежищ и других сооружений гражданской обороны при проектировании надстройки над указанным сооружением
1,4-1,6
Примечание:
1. В случае выполнения проектных работ в условиях действующего предприятия необходимо к коэффициентам Кр применять корректирующий индекс 1.1.
2. При реконструкции объектов различного назначения с перепрофилированием дополнительно вводится коэффициент 1,15.
Приложение 3
к Государственному нормативу по
определению стоимости проектных работ для
строительства в Республике Казахстан
форма
Значения поправочных коэффициентов на особые условия включения
в окружающую среду
Условия включения объекта (включая застройки) в окружающую среду
Значения коэффициентов
Примечания по пунктам таблиц
1
Объект в исторической среде (на территории или непосредственной близости от памятников истории и культуры)
1,3
-
2
Объект в зоне охраняемого ландшафта (садово-парковые ансамбли, парки, заповедные зоны, скверы)
1,2
Смотреть в примечании
3
Объект на сложных участках
-
3.1
Территория затеснена (менее нормативной), наличие рядом стоящих существующих объектов, создающих неудобства или требующие проведения дополнительных мероприятий по их устранению
1,1
-
3.2
Наличие напряженного режима городского транспорта (надземного и подземного) в непосредственной близости от проектируемого объекта, требующего дополнительных мероприятий по снижению шума, вибрации и другие

1,05
-
3.3
Табиғатты қорғау мақсаттарында жер массасының ауқымды көлемін (жерді рекультивациялау, археологиялық қазбалар кезінде) ауыстыру қажеттілігі
1,2
Жұмыстардың көлеміне қарай тапсырыс берушімен келісім бойынша
3.4
Инженерлік желілерді, жолдарды (3-тен астам) қайта төсеу қажеттілігі
1,12
Қайта салынатын коммуникацияларды жобалау құнына
Ескертпе
1 Арттыру коэффициентін ғимараттардың, құрылыстың сәулет-құрылыс бөлігін жобалау құнына қолдану.
2 Бірнеше факторлар үшін ортақ арттыру коэффициенті бөлшек бөліктер мен бірліктер сомасы сияқты есептеледі, бірақ 1,3 шамасынан аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасында құрылысқа
арналған жобалау жұмыстарының құнын
айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке
4-қосымша
нысан
№3П нысан
___________________________________қосымша
(шартқа, қосымша келісімге)
Жобалау жұмыстарына арналған
еңбек шығындарының № ведомосі
_____________________________________________________________________
Объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың), жобалау
кезеңінің, сатысының, жобалау жұмыстары түрінің атауы
Жобалау ұйымының атауы:
Тапсырыс беруші ұйымының атауы:
Р/с
Орындалатын жұмыстардың тізбесі
Орындаушылар
Еңбек шығындары, адам-сағат
Саны
Лауазымы, мамандығы, біліктілігі

1,05
-
3.3
Необходимость перемещения большого объема земляных масс в природоохранных целях (при рекультивации земель, археологических раскопках)
1,2
По согласованию с заказчиком в зависимости от объема работ
3.4
Необходимость перекладки инженерных сетей, дорог (более 3-х)
1,12
К стоимости проектирования перекладываемых коммуникаций
Примечание:
1. Повышающий коэффициент применять к стоимости проектирования архитектурно-строительной части зданий, сооружения.
2. Общий повышающий коэффициент за несколько факторов рассчитывается как сумма дробных частей и единицы, но не должен превышать величины 1,3.
Приложение 4
к Государственному нормативу по
определению стоимости проектных работ для
строительства в Республике Казахстан
форма
Форма № 3П
Приложение к ___________________________________
(договору, дополнительному соглашению)
Ведомость трудозатрат №
на проектные работы
________________________________________________________________
Наименование объекта (предприятия, здания, сооружения), стадии
проектирования, этапа, вида проектных работ
Наименование проектной организации:
Наименование организации заказчика:
№ п/п
Перечень выполняемых работ
Исполнители
Затраты труда, чел.-час
Количество
Должность, специальность, квалификация