Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 1040 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2016 жылғы 20 қаңтарда 12892 болып тіркелді.
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңының 10-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының полиция департаменттерінің, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары:
1) ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықтың талаптарын зерделеуін және сақтауын қамтамасыз етсін;
2) ішкі істер органдарының жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 400 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7839 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 26 қыркүйектегі № 622-630 (27701) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении форм и образцов государственных регистрационных номерных знаков
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 1040. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2016 года № 12892.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" от 17 апреля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые формы и образцы государственных регистрационных номерных знаков.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканской центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего приказа.
3. Начальникам Департаментов полиции областей, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкента и представительства Министерства внутренних дел Республики Казахстан в городе Байконыр:
1) обеспечить изучение и соблюдение требований настоящего приказа личным составом органов внутренних дел;
2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июля 2012 года № 400 "Об утверждении образцов государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств" (зарегистрированый в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7839, опубликованый в газете "Казахстанская правда" 26.09.2012 года № 326-327 (27145-27146).

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З.Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В.Лепеха) жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1040 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің нысандары мен үлгілері
Ескерту. Нысандар мен үлгілер жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
1. 1-үлгі (1-сурет) – заңды тұлғалардың жеңіл автомобильдерінің алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері, заңды тұлғаларға жататын жүк автомобильдері мен автобустарының алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1-сурет.
2. 1А-үлгісі (2-сурет) – жеке тұлғалардың жеңіл автомобильдерінің алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері, жеке тұлғаларға жататын жүк автомобильдері мен автобустарының алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2-сурет.
2-1. 1А-1-үлгісі (2-1-сурет) - Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген автомобильдерге арналған, "А" серияларындағы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері."
2-1-сурет.
1А-2-сурет (2-2-сурет) - "А" сериясындағы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.".
2-2-сурет.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2020 № 427 (01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. 2-үлгі (3-сурет) – заңды тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустардың, сондай-ақ бекіту орны 1-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, заңды тұлғалардың жеңіл автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
3-сурет.
4. 2А-үлгісі (4-сурет) – жеке тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустардың, сондай-ақ бекіту орны 1А-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, жеке тұлғалардың жеңіл автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
4-сурет.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 19 декабря 2015 года № 1040
Формы и образцы государственных регистрационных номерных знаков
Сноска. Формы и образцы в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Государственные регистрационные номерные знаки транспортных средств физических и юридических лиц
1. Тип 1 (рисунок 1) - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки легковых автомобилей юридических лиц, передний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих юридическим лицам.
Рисунок 1.
2. Тип 1А (рисунок 2) - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки легковых автомобилей физических лиц, передний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих физическим лицам.
Рисунок 2.
2-1. Тип 1А-1 (рисунок 2-1) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "А" на автомобили зарегистрированные на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года.
Рисунок 2-1.
Тип 1А-2 (рисунок 2-2) - задний государственный регистрационный номерной знак серии "А".
Рисунок 2-2.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.05.2020 № 427 (вводится в действие с 01.06.2020).
3. Тип 2 (рисунок 3) - задний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих юридическим лицам, а также для легковых автомобилей юридических лиц, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 1.
Рисунок 3.
4. Тип 2А (рисунок 4) - задний государственный регистрационный номерной знак для грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих физическим лицам, а также для легковых автомобилей физических лиц, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 1А.
Рисунок 4.

5. 3-үлгі (5-сурет) – мотокөлік құралдары (мотоциклдер, мотороллерлер) үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
5-сурет.
6. 5-үлгі (6-сурет) – көлік құралдарының тіркемелері және жартылай тіркемелері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
6-сурет.
5А-үлгі (7-сурет) - бекіту орны 5-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, көлік құралдарының тіркемелері және жартылай тіркемелері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
7-сурет.
7. 7-үлгі (8-сурет) – жол жүрісіне қатысуға уақытша рұқсат берілген көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
8-сурет.
8. 1С-үлгі (9-сурет) – Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары арнайы және жедел қызметтерінің жеңіл автомобильдері үшін алдыңғы және артқы және жүк автомобильдері мен автобустары үшін алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
9-сурет.
9. 2С-үлгісі (10-сурет) – бекіту орны 1С-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары арнайы және жедел қызметтерінің жеңіл және жүк автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
10-сурет.
10. 3C-үлгісі (11-сурет) – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының мотокөлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
11-сурет.
11. 5C-үлгісі (12-сурет) – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелер үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
12-сурет.
12. 5СА-үлгі (13-сурет) - бекіту орны 5С-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының арнайы және жедел қызметтері көлік құралдарының тіркемелері және жартылай тіркемелері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
13-сурет.
13. "SK" сериясының 1К-үлгісі (14-сурет) – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
14-сурет.
Ескертпе: Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінде қолданылатын, Қазақстан Республикасының облыстары мен қалалары цифрлық кодтарының тізбесі осы Нысандар мен үлгілерге қосымшада көрсетілген.
2-тарау. Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдары мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің сипаттамасы.
14. Мемлекеттік тудың үлгісі бар, 1 (1А), 2 (2А), 3 және 5 – үлгілері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) ‒ ақ түсті, цифрлық және әріптік символдар, "KZ" айыру белгісі ‒ қара түсті.

5. Тип 3 (рисунок 5) - государственный регистрационный номерной знак для мототранспортных средств (мотоциклов, моторолеров).
Рисунок 5.
6. Тип 5 (рисунок 6) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам.
Рисунок 6.
Тип 5А (рисунок 7) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5.
Рисунок 7.
7. Тип 7 (рисунок 8) - государственный регистрационный номерной знак для транспортных средств, временно допущенных к участию в дорожном движении.
Рисунок 8.
8. Тип 1С (рисунок 9) - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки для легковых автомобилей, и передние для грузовых автомобилей и автобусов специальных и оперативных служб органов внутренних дел Республики Казахстан.
Рисунок 9.
9. Тип 2С (рисунок 10) - задний государственный регистрационный номерной знак для легковых и грузовых автомобилей специальных и оперативных служб органов внутренних дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 1 С.
Рисунок 10.
10. Тип 3C (рисунок 11) - государственный регистрационный номерной знак для мототранспортных средств органов внутренних дел Республики Казахстан.
Рисунок 11.
11. Тип 5C (рисунок 12) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам органов внутренних дел Республики Казахстан.
Рисунок 12.
12. Тип 5СА (рисунок 13) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам органов внутренних дел Республики Казахстан специальных и оперативных служб органов внутренних дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5С.
Рисунок 13.
13. Тип 1К серии "SK" (рисунок 14) - государственный регистрационный номерной знак для транспортных средств Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Рисунок 14.
Примечание: Перечень цифровых кодов областей и городов Республики Казахстан, применяемых на государственных регистрационных номерных знаках указан в приложении к настоящим Формам и образцам.
Глава 2. Описание государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств физических и юридических лиц.
14. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков для Типа 1 (1А), Типа 2 (2А), Типа 3 и Типа 5 (5А), с образцом государственного флага - белого цвета, цифровые и буквенные символы, отличительный знак "KZ" - черного цвета.

15. Мемлекеттік тудың үлгісі бар, 1С, 2С, 3С – үлгілері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) ‒ көк түсті, цифрлық және әріптік символдар, "KZ" айыру белгісі ‒ ақ түсті.
16. Мемлекеттік тудың үлгісі бар, "SK" сериясының 1К – үлгісі үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) ‒ ақ түсті, цифрлық және әріптік символдар, "KZ" айыру белгісі ‒ қара түсті.
16-1. "А" серияларындағы 1А-1 және 1А-2 үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) - сары, айыру белгісі "KZ", цифрлық және әріптік символдар, бөлу жолағы, рамка сызықтары мен шеті - қара түсті.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2020 № 427 (01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Дипломатиялық корпус, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері, шетелдік қатысуы бар кәсіпорындар көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
17. 1Г-үлгісі (15-сурет) – шет мемлекеттердің делегацияларына ілесіп жүру бойынша хаттамалық іс-шараларға жұмылдырылған автомобильдерге алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
15-сурет.
18. 1Г-үлгісі (16-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері дипломатиялық және консулдық құрамының, оларға теңестірілген, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдар өкілдіктерінің қызметтік және жеке автомобильдеріне "D" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
16-сурет.
19. 2Г-үлгі (17-сурет) – "D" сериясының артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
17-сурет.
20. 1Г-үлгі (18-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке автомобильдеріне "Т" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
18-сурет.
21. 2Г-үлгі (19-сурет) – "Т" сериясының артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
19-сурет.
22. 3Г-үлгі (20-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері дипломатиялық және консулдық құрамының, әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке мотокөлік құралдарына "D" және "Т" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
20-сурет.

15. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков для Типов 1С, 2С, 3С, 5С (5СА) с образцом государственного флага - синего цвета, цифровые и буквенные символы, отличительный знак "KZ" - белого цвета.
16. Фон (поле) государственных регистрационных номерных знаков для Типа 1К серии "SK" с образцом государственного флага - белый; цифровые и буквенные символы, отличительный знак "KZ" - черного цвета.
16-1. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков типов 1А-1 и 1А-2 серий "А" – желтый, отличительный знак "KZ", цифровые и буквенные символы, разделительная полоса, линии рамки и окантовка - черного цвета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.05.2020 № 427 (вводится в действие с 01.06.2020).
Глава 3. Государственные регистрационные номерные знаки транспортных средств дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан, сотрудников и членов их семей, аккредитованных в Республике Казахстан, имеющие привилегии и иммунитеты
17. Тип 1Г (рисунок 15) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак на автомобили, задействованные в протокольных мероприятиях по сопровождению делегаций иностранных государств.
Рисунок 15.
18. Тип 1Г (рисунок 16) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "D" на служебные и личные автомобили дипломатического и консульского состава дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 16.
19. Тип 2Г (рисунок 17) - задний государственный регистрационный номерной знак серии "D".
Рисунок 17.
20. Тип 1Г (рисунок 18) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "Т" на служебные и личные автомобили административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 18.
21.Тип 2Г (рисунок 19) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "Т".
Рисунок 19.
22. Тип 3Г (рисунок 20) - государственные регистрационные номерные знаки серии "D" и "Т" для служебных и личных мототранспортных средств дипломатического и консульского состава, административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 20.

23. 1Д-үлгі (21-сурет) – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген шетелдік мемлекеттер Құрметті консулдарының қызметтік және жеке автомобильдеріне "НС" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
21-сурет.
24. 2Д-үлгі (22-сурет) – "НС" сериясының артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
22-сурет.
25. 1Д-үлгі (23-сурет) – Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалар филиалдарының және өкілдіктерінің автомобильдеріне "М" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
23-сурет.
26. 2Д-үлгі (24-сурет) – "М" сериялы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
24-сурет.
27. 1Д-үлгі (25-сурет) – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдіктер қатысатын заңды тұлғалардың автомобильдеріне арналған "Н" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
25-сурет.
28. 2Д-үлгі (26-сурет) – "Н" сериялы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
26-сурет.
29. 1Д-үлгі (27-сурет) – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған "Ғ" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
27-сурет.
30. 2Д-үлгі (28-сурет) - "Ғ" сериялы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
28-сурет.
31. 3Д-үлгі (29-сурет) - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдіктер қатысатын заңды тұлғалардың, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың мотокөлік құралдарына арналған "Н" және "Ғ" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
29-сурет.
32. 3Д-үлгі (30-сурет) – Қазақстан Республикасында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің қызметтік мотокөлік құралдарына арналған "М" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
30-сурет.
33. 3Д-үлгі (31-сурет) – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде аккредиттелген шетелдік мемлекеттердің құрметті консулдарының жеке мотокөлік құралдарына арналған "НС" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
31-сурет.
34. 5Г-үлгі (32-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері дипломатиялық және консулдық құрамының, әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "D" және "Т" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
32-сурет.
35. 5ГА-үлгі (33-сурет) - бекіту орны 5Г-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері дипломатиялық және консулдық құрамының, әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке жеке көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "D" және "Т" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
33-сурет.

23. Тип 1Д (рисунок 21) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "НС" на служебные и личные автомобили Почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 21.
24. Тип 2Д (рисунок 22) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "НС".
Рисунок 22.
25. Тип 1Д (рисунок 23) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "М" на автомобили филиалов и представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан.
Рисунок 23.
26. Тип 2Д (рисунок 24) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "М".
Рисунок 24.
27. Тип 1Д (рисунок 25) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "Н" на автомобили юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
Рисунок 25.
28. Тип 2Д (рисунок 26) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "Н".
Рисунок 26.
29. Тип 1Д (рисунок 27) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "F" на автомобили иностранцев и лиц без гражданства.
Рисунок 27.
30. Тип 2Д (рисунок 28) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "F".
Рисунок 28.
31. Тип 3Д (рисунок 29) - государственные регистрационные номерные знаки серии "Н" и "F" для мототранспортных средств юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных в Республике Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства.
Рисунок 29.
32. Тип 3Д (рисунок 30) - государственный регистрационный номерной знак серии "М" для служебных мототранспортных средств филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных в Республике Казахстан.
Рисунок 30.
33. Тип 3Д (рисунок 31) - государственный регистрационный номерной знак серии "НС" для личных мототранспортных средств почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 31.
34. Тип 5Г (рисунок 32) - государственные регистрационные номерные знаки серии "D" и "T" для прицепов и полуприцепов на служебные и личные транспортные средства дипломатического и консульского состава, административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 32.
35. Тип 5ГА (рисунок 33) - государственные регистрационные номерные знаки серии "D" и "T" для прицепов и полуприцепов на служебные и личные транспортные средства дипломатического и консульского состава, административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Г.
Рисунок 33.

36. 5Д-үлгі (34-сурет) – Қазақстан Республикасында тіркелген, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "Н" және "F" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
34-сурет.
37. 5ДА-үлгі (35-сурет) - бекіту орны 5Г-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасында тіркелген, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "Н" және "F" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
35-сурет.
38. 5Д-үлгі (36-сурет) – Қазақстан Республикасында тіркелген, заңды тұлғалар филиалдары мен өкілдіктерінің көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "М" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
36-сурет.
39. 5ДА-үлгі (37-сурет) ‒ бекіту орны 5Д-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғалар филиалдары мен өкілдіктерінің көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "М" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
37-сурет.
40. 5Д-үлгі (38-сурет) – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген шетелдік мемлекеттердің құрметті консулдарының қызметтік және жеке автомобильдеріне тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "НС" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
38-сурет.

36. Тип 5Д (рисунок 34) - государственные регистрационные номерные знаки серии "Н" и "F" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных в Республике Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства.
Рисунок 34.
37. Тип 5ДА (рисунок 35) - государственные регистрационные номерные знаки серии "Н" и "F" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных в Республике Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Д.";
Рисунок 35.
38. Тип 5Д (рисунок 36) - государственный регистрационный номерной знак серии "М" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных в Республики Казахстан.
Рисунок 36.
39. Тип 5ДА (рисунок 37) - государственный регистрационный номерной знак серии "М" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных в Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Д.";
Рисунок 37.
40. Тип 5Д (рисунок 38) - государственный регистрационный номерной знак серии "НС" для прицепов и полуприцепов транспортных средств на служебные и личные автомобили почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 38.

41. 5ДА-үлгі (39-сурет) – бекіту орны 5Д-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген шетелдік мемлекеттердің құрметті консулдарының қызметтік және жеке автомобильдеріне тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "НС" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
39-сурет.
4-тарау. Қазақстан Республикасында тіркелген, артықшылықтары мен иммунитеттері бар дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің, консульдық мекемелерінің, қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің көлік құралдары мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің сипаттамасы

41. Тип 5ДА (рисунок 39) - государственный регистрационный номерной знак серии "НС" для прицепов и полуприцепов транспортных средств на служебные и личные автомобили почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Д.";
Рисунок 39.
Глава 4. Описание государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан, сотрудников и членов их семей, аккредитованных в Республике Казахстан, имеющие привилегии и иммунитеты

42. "D" сериясының 1Г және 2Г, "Т" сериясының 1Г және 2Г, "PROTOCOL" сериясының 1Г, "D" және "Т" серияларының 3 Г, "D" және "Т" серияларының 5Г (5ГА)–үлгілерінің мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) – қызыл; "KZ" айыру белгісі, цифрлық және әріптік символдары – ақ түсті, жиегі қара түсті, жапсырмадағы цифрлық және әріптік символдары – қара түсті.
43. "НС", "Н", "М" и "F" серияларының 1Д және 2Д үлгілері, "Н", "F", "M" және "НС" серияларының 3Д, "Н" және "F", "М" және "НС" серияларының 5Д (5ДА)–үлгісі үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) – сары, "KZ" айыру белгісі, цифрлық және әріптік символдар, бөлу жолағы, жиектеме сызығы мен жиегі – қара түсті.

42. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков типов 1Г и 2Г серии "D", 1Г и 2Г серии "Т", 1Г серии "PROTOCOL", 3 Г серии "D" и "Т", 5Г (5ГА) серии "D" и "Т" - красный, отличительный знак "KZ", цифровые и буквенные символы - белого цвета, окантовка черного цвета, цифровые и буквенные символы на наклейке - черного цвета.
43. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков типов 1Д и 2Д серий "НС", "Н", "М" и "F", 3Д серий "Н", "F", "M" и "НС", 5Д (5ДА) серий "Н" и "F", "М" и "НС" – желтый, отличительный знак "KZ", цифровые и буквенные символы, разделительная полоса, линии рамки и окантовка - черного цвета.

Ескертпе: Осы бұйрық қолданысқа енгізілгенге дейін дайындалған және берілген мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері ҚР СТ 986-2012 "Жол көлігі. Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелеріне арналған жарық шағылыстыратын қабаты бар мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері және белгілерге арналған дайындамасы" Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының (бұдан әрі – Стандарт) талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін қоспағанда, көлік құралдарын тіркегенге дейін жарамды болып табылады.
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін жоғалтқан, сондай-ақ ол Стандарттың талаптарына сәйкес келмеген кезде (1 дана не жиынтық) осы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі ауыстыруға жатады.

Примечание: Государственные регистрационные номерные знаки, изготовленные и выданные до введения в действие настоящего приказа, являются действительными до регистрации транспортных средств, за исключением государственных регистрационных номерных знаков, соответствующих требованиям национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 986-2012 "Транспорт дорожный. Знаки государственные регистрационные номерные со светоотражающей поверхностью для механических транспортных средств и их прицепов и заготовки для знаков" (далее - Стандарт).
При утрате государственного регистрационного номерного знака, а также его несоответствия требованиям Стандарта (1 штуки, либо комплекта) данный государственный регистрационный номерной знак подлежит замене.

44. Қажет болған жағдайда, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган өңірлердің өзге де цифрлық кодтарын, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің әріптік және цифрлық белгілеулерін пайдалана, сондай-ақ оларды қорғау элементтерін және параметрлерін өзгерте алады.
Ескерту. 44-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік
белгілерінің нысандары мен
үлгілеріне қосымша
Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінде қолданылатын цифрлық кодтар тізбесі

44. В случае необходимости уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения может использовать иные цифровые коды регионов, буквенные и цифровые символы государственных регистрационных номерных знаков, а также изменять элементы и параметры их защиты.
Сноска. Формы и образцы дополнены пунктом 44 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Формам
и образцам государственных
регистрационных номерных знаков
Перечень цифровых кодов областей и городов Республики Казахстан, применяемых на государственных регистрационных номерных знаках