Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-3/1084 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 21 қаңтарда № 12897 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидалары бекітілсін.
2. "Асыл тұқымды мал мәртебесін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-2/331 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11092 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде, 2015 жылғы 12 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бірақ 2016 жылғы 2 маусымнан ерте қолданысқа енгізілмейді.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 22 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 3-3/1084 бұйрығымен бекітілген
Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала)
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-3/1084. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2016 года № 12897.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала).
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-2/331 "Об утверждении Правил присвоения статуса племенного животного" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11092, опубликованный 28 мая 2015 года в газете "Казахстанская правда" и 12 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную региcтрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, но не ранее 2 июня 2016 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
22 декабря 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 декабря 2015 года
№ 3-3/1084
Правила
присвоения, (приостановления, отмены) статуса племенной
продукции (материала)
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқта тұру, күшін жою) қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленген және асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) тәртібін айқындайды.
2. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін тұқым бойынша, өнімділік бағытындағы және ауыл шаруашылығы малдарының түрлері бойынша республикалық палаталар (бұдан әрі - Палата) береді.
3. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесі малдың әр басына, бал ара ұясына жеке беріледі.
4. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесі малдың тіршілігі кезінде бір рет беріледі.
5. Осы Қағидаларда фенотиптік көрсеткіштер болып малдың сыртқы, соның ішінде түсі және дене бітімі бойынша айқын білінетін белгілерінің жиынтығы түсініледі.
6. Асыл тұқымды мал мәртебесі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес бірдейлендірілген (бал ара ұяларын, қояндарды, аңдарды және балықты қоспағанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 3-3/373 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7864 болып тіркелген) бекітілген Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидаларына сәйкес тіркелген ауыл шаруашылығы жануарларына беріледі.
7. Асыл тұқымды мал мәртебесін алуға үмітті ауыл шаруашылығы малының иесі жеке немесе заңды тұлғалардың (бұдан әрі – Өтініш беруші) Палатаға мүшелік болуы қажет емес.
2-тарау. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ірі қара малға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
8. Асыл тұқымды мал мәртебесін Палата бірінші және екінші санаттағы ірі қара малдарға береді.
9. Асыл тұқымдық мал мәртебесін беру үшін ірі қара малдың қажетті ең төменгі жасы алты айды құрайды.
10. Бірінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесі ол мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
1) өнімділіктің етті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің әкесі және енесі жағынан кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
әкесі жағынан дұрыстығын айқындайтын генетикалық сараптаманың болуы (Қазақстан Республикасы аумағында туылған жануарлар үшін);
асыл тұқымдық құндылығының индекстік бағалауы, оның ішінде төлдеу жеңілдігі, туған кездегі салмағы, енесінен айырған кездегі салмағы және тиісті жасқа жеткен кезде бір жастағы салмағы бойынша индекстік бағалауы болуы;
таза тұқымдылық;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау немесе Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) әдістемесіне сәйкес индекстік жүйе бойынша бағасы бар бірінші санаттағы асыл тұқымды бұқамен (қазақтың ақбас және әулиекөл тұқымдары үшін) шағылыстыру нәтижесінде алынуы;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады);

1. Настоящие Правила присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и определяют порядок присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала).
2. Статус племенной продукции (материала) присваивается республиканскими палатами по породам, направлениям продуктивности и видам сельскохозяйственных животных (далее – Палата).
3. Статус племенной продукции (материала) присваивается отдельно на каждую голову животного, пчелиную семью.
4. Статус племенной продукции (материала) присваивается один раз в течение жизни животного.
5. В настоящих Правилах под фенотипическими показателями понимается совокупность внешне выраженных признаков животного, в том числе по масти и экстерьеру.
6. Статус племенной продукции (материала) присваивается сельскохозяйственным животным идентифицированным согласно Правилам идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127) (за исключением пчелиных семей, кроликов, зверей и рыб), а также зарегистрированным согласно Правилам ведения информационной базы селекционной и племенной работы, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 3-3/373 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7864).
7. Членство в Палате физического или юридического лица (далее – Заявитель), владельца сельскохозяйственного животного, претендующего на получение статуса племенного животного, не требуется.
Глава 2. Порядок присвоения статуса племенной продукции (материала)
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Присвоение статуса племенного животного крупному
рогатому скоту
8. Статус племенного животного присваивается крупному рогатому скоту первой и второй категории Палатой.
9. Минимальный возраст крупного рогатого скота, необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет шесть месяцев.
10. Статус племенного крупного рогатого скота первой категории присваивается, при его соответствии следующим критериям:
1) для пород мясного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного со стороны отца и матери;
наличие генетической экспертизы, определяющей достоверность по отцу (для животных рожденных на территории Республики Казахстан);
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по легкости отела, массе при рождении, массе при отъеме и массе в годовалом возрасте по достижению соответствующего возраста;
чистопородность;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона или от спаривания с племенным быком первой категории, имеющего оценку по индексной системе по методике Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) (для пород казахская белоголовая и аулиекольская);
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);

2) өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау нәтижесінде алынуы;
әкесі жағынан генетикалық сараптаманың болуы;
асыл тұқымдық құндылығының индекстік бағалауы, оның ішінде өнімділігі, сыртқы бейнесі және соматикалық клеткалардың саны бойынша индекстік бағалауы болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады).
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жануарға екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесі ол мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
1) өнімділіктің етті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің кемінде үш қатарын көрсете отырып, әкесі жағынан тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы (барлық бірінші санаттағы әлеуетті әкелер көрсетіледі);
экспорттаушы елдердің қағидаларына сәйкес импорттық жануарлар үшін тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметттердің болуы;
тірі салмағы, төлдеу жеңілдігі бойынша абсолюттік көрсеткіштер деректерінің болуы (экспорттаушы елдердің қағидаларына сәйкес импорттық жануарлар үшін);
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады);
2) өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау нәтижесінде алынуы;
тегінде сауу бойынша өнімділіктің абсолюттік көрсеткіштерінің болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады).
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-1. Екінші санаттағы асыл тұқымды аналық мал басын екінші санаттағы асыл тұқымды бұқалармен шағылыстыру нәтижесінде алынған төлге асыл тұқымды жануар мәртебесі берілмейді.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) для пород молочно-мясного и молочного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона;
наличие генетической экспертизы по отцу;
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по продуктивности, экстерьеру и числу соматических клеток;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Статус племенного крупного рогатого скота второй категории присваивается животному при его соответствии следующим критериям:
1) для пород мясного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной по отцовской стороне с указанием не менее трех рядов предков животного (указываются все потенциальные отцы первой категории);
наличие достоверных сведений о родословной для импортных животных в соответсвии с правилами стран экспортера;
наличие данных абсолютных показателей по живой массе, легкости отела (для импортных животных в соответствии с правилами стран экспортера);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);
2) для пород молочно-мясного и молочного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона;
наличие у предков абсолютных продуктивных показателей по удою;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Приплоду, полученному в результате случки племенного маточного поголовья второй категории с племенными быками второй категории, статус племенного животного не присваивается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Бірінші және екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды ірі қара малдар мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
13. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
14. Ірі қара мал көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген ірі қара малға тиісті санатты және жеке тіркеу нөмірін береді.
15. Ірі қара мал көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде тиісті санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
16. Ірі қара малға асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
16-1. Асыл тұқымдық мәртебесі санатын екіншіден біріншіге ауыстыру үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 15-қосымшаға нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымдық мәртебесі санатын ауыстыруға арналған өтінішті ұсынады.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қойларға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
17. Асыл тұқымды жануар мәртебесін беру үшін қажетті қошқардың (қойдың) (бұдан әрі – қой ) ең төменгі жасы төрт айды, қаракөл қойлары үшін қоздаудан соң екінші-үшінші күнді құрайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қойға асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі, соның ішінде тірі салмағы мен дене бітімі бойынша, құйрығының пішіні мен көлемі, жүнінің салмағы, сыныбы және түсі, өнімділік бағыты бойынша;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).

12. Для получения статуса племенного крупного рогатого скота первой и второй категории Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного крупному рогатому скоту (ам) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
13. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 9, 10 и 11 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
14. В случае соответствия крупного рогатого скота указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации Заявления, присваивает крупному рогатому скоту, зарегистрированному в информационной базе селекционной и племенной работы, соответствующую категорию и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.
15. В случае несоответствия крупного рогатого скота указанным критериям Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации Заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного крупного рогатого скота соответствующей категории.
16. Статус племенного животного считается присвоенным крупному рогатому скоту со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
16-1. Для смены категории племенного статуса со второй на первую Заявитель представляет в Палату заявление на смену категории племенного статуса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Присвоение статуса племенного животного овцам
17. Минимальный возраст барана (овцы) (далее - овца), необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет четыре месяца, для каракульских овец второй-третий день после рождения.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Статус племенного животного присваивается овце при соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку (оценку), в том числе по живой массе и типу телосложения, форме и величине курдюка, по смушковому типу и окраске, массы, классу и цвету шерсти в соответствии с направлением продуктивности;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).

19. Қойға асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қойға(ларға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
20. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 17, 18-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
21. Қой көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген қойға асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
22. Қой көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде қойға асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
23. Қойға асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
3-параграф. Жылқыларға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
24. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін айғырдың (биенің) (бұдан әрі – жылқы) қажетті ең төменгі жасы он сегіз айды құрайды.
25. Жылқыға асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).
26. Жылқыға асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылқыға(ларға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
27. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 24, 25-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
28. Жылқы көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген жылқыға асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.

19. Для получения статуса племенного животного овце, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного овце (ам) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
20. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 17, 18 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
21. В случае соответствия овцы указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает овце, зарегистрированной в информационной базе селекционной и племенной работы, статус племенного животного и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам с письменным уведомлением Заявителя.
22. В случае несоответствия овцы указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации Заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного овце (ам).
23. Статус племенного животного считается присвоенным овце со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 3. Присвоение статуса племенного животного лошадям
24. Минимальный возраст жеребца (кобылы) (далее – лошади), необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет восемнадцать месяцев.
25. Статус племенного животного присваивается лошади, при соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку (оценку);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
26. Для получения статуса племенного животного лошади, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного лошади (ям) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
27. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 24, 25 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
28. В случае соответствия лошади указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает лошади, зарегистрированной в информационной базе селекционной и племенной работы, статус племенного животного и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам с письменным уведомлением Заявителя.

29. Жылқы көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жылқыға асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
30. Жылқыға асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
4-параграф. Құстарға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
31. Құстарға асыл тұқымдық мәртебе тәуліктік жастан бастап беріледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Асыл тұқымды құс мәртебесі ол мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
құстың шығу тегі мен өнімділік көрсеткіштері және ата-енесінің өнімділік көрсеткіштері туралы (түйеқұста – жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда үшінші қатар тегі туралы мәліметтер беруге жол беріледі)) дұрыс мәліметтердің болуы;
бағалаудан өткен болуы;
кросқа (тұқым стандартына) сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануардың тиісті крос (тұқым) стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Асыл тұқымды құстар мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құсқа(тарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
34. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 31, 32-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
35. Құс(тар) көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген құсқа(тарға) асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
36. Құстар көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата Өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде құсқа(тарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.

29. В случае несоответствия лошади указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней после регистрации заявления направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного лошади (ям).
30. Статус племенного животного считается присвоенным лошади со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 4. Присвоение статуса племенного животного птицам
31. Племенной статус для птиц присваивается с суточного возраста.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Статус племенной птицы присваивается, при его соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о происхождении и продуктивных показателей птицы и продуктивных показателей родителей (у страусов - родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку;
соответствие кроссу (стандарту породы) (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующего кросса (породы).
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Для получения статуса племенной птицы, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного птице (ам) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
34. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 31, 32 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
35. В случае соответствия птиц (ы) указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает птице (ам), зарегистрированной (ым) в информационной базе селекционной и племенной работы, соответствующую категорию и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.
36. В случае несоответствия птиц указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенной птиц (ы).

37. Құсқа асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
5-параграф. Ешкілерге асыл тұқымды мал мәртебесін беру
38. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін текенің (ешкінің) (бұдан әрі - ешкі) қажетті ең төменгі жасы жеті айды құрайды.
39. Ешкіге асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі; соның ішінде тірі салмағы мен дене бітімі, жүнінің сыныбы мен түсіне, сүттілігі бойынша;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).
40. Ешкіге асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ешкіге(лерге) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
41. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 41, 42-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
42. Ешкі көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген ешкіге асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
43. Ешкі көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде ешкіге(лерге) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
44. Ешкіге асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
6-параграф. Шошқаларға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
45. Қабанға (мегежінге) (бұдан әрі – шошқа) асыл тұқымды мал мәртебесі өсіруге берген кезде беріледі (90 – 120 күн).
46. Шошқаға асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі, оның ішінде тірі салмағы, дене ұзындығы, дене бітімі, майының қалындығы;
таза тұқымдылық (бірнеше тұқымды шағылыстыру кезінде алынған жануарларды қоса алғанда);
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).

37. Статус племенного животного считается присвоенным птице со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 5. Присвоение статуса племенного животного козам
38. Минимальный возраст козла (козы) (далее – коза), необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет семь месяцев.
39. Статус племенного животного присваивается козе, при соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку (оценку), в том числе по живой массе и типу телосложения, классу и цвету шерсти, молочности;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
40. Для получения статуса племенного животного козе, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного козе(ам) по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
41. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 38, 39 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
42. В случае соответствия козы указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает козе, зарегистрированной в информационной базе селекционной и племенной работы, статус племенного животного и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам с письменным уведомлением Заявителя.
43. В случае несоответствия козы указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного козе (ам).
44. Статус племенного животного считается присвоенным козе со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 6. Присвоение статуса племенного животного свиньям
45. Статус племенного животного хряку (свинке) (далее – свинья), присваивается при передаче на выращивания (90 – 120 дней).
46. Статус племенного животного присваивается свинье, при его соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку (оценку), в том числе по весу, длине туловища, телосложению, толщину шпика;
чистопородность (включая животных полученные при скрещивании нескольких пород);
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).

47. Шошқаға асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шошқаға(ларға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
48. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 45, 46-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
49. Шошқа көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген шошқаға асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
50. Шошқа көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде шошқаға(ларға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
51. Шошқаға асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
7-параграф. Түйелерге асыл тұқымды мал мәртебесін беру
52. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін бураның (түйенің) бұдан әрі – түйе) қажетті ең төменгі жасы он екі айды құрайды.
53. Түйеге асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).
54. Түйеге асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түйеге(лерге) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
55. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 52, 53-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
56. Түйе көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген түйеге асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.

47. Для получения статуса племенного животного свинье, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного свинье (ям) по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
48. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 45, 46 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
49. В случае соответствия свиньи указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает свинье, зарегистрированной в информационной базе селекционной и племенной работы, статус племенного животного и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам с письменным уведомлением Заявителя.
50. В случае несоответствия свиньи указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного свинье (ям).
51. Статус племенного животного считается присвоенным свинье со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 7. Присвоение статуса племенного животного верблюдам
52. Минимальный возраст верблюда (верблюдицы) (далее – верблюд), необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет двенадцать месяцев.
53. Статус племенного животного присваивается верблюду, при его соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку (оценку);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
54. Для получения статуса племенного животного верблюду, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного верблюду (ам) по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
55. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 52, 53 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
56. В случае соответствия верблюда указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает верблюду, зарегистрированному в информационной базе селекционной и племенной работы, статус племенного животного и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.

57. Түйе көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде түйеге(лерге) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
58. Түйеге асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
8-параграф. Маралға (бұғыға) асыл тұқымды мал мәртебесін беру
59. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін маралдың (бұғының) қажетті ең төменгі жасы жеті айды құрайды.
60. Маралға (бұғыға) асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).
61. Маралға (бұғыға) асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маралға(дарға) (бұғыға(ларға)) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
62. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 59, 60-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
63. Марал (бұғы) Критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жануар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген маралға (теңбіл бұғыға) асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
64. Марал (бұғы) көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде маралдарға (бұғыларға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
65. Маралға (бұғыға) асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
9-параграф. Бал араларға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
66. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін бал ара ұясының қажетті ең төменгі жасы бір айды құрайды.
67. Бал ара ұясының асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
асыл тұқымды куәлігінің болуы;
бағалаудан өтуі, оның ішінде бал өнімділігіне, бал ара ұясының күшіне, қысқа тұрақтылығына, ұрықтылығына;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).

57. В случае несоответствия верблюда указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного верблюду (ам).
58. Статус племенного животного считается присвоенным верблюду со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 8. Присвоение статуса племенного животного маралам (оленям)
59. Минимальный возраст марала (оленя), необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет семь месяцев.
60. Статус племенного животного присваивается маралу (оленю), при его соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку (оценку);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
61. Для получения статуса племенного марала (оленя) Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного маралу (ам) (оленю (ям)) по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
62. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 59, 60 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
63. В случае соответствия марала (оленя) указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает маралу (оленю), зарегистрированному в информационной базе селекционной и племенной работы, статус племенного животного и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о животным в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.
64. В случае несоответствия марала (оленя) указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного маралу (ам) (оленю (ям)).
65. Статус племенного животного считается присвоенным маралу (оленю) со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 9. Присвоение статуса племенного животного пчелам
66. Статус племенного животного присваивается пчелиной семьи, минимальный возраст которого составляет один месяц.
67. Статус племенной пчелиной семьи присваивается, при его соответствии следующим критериям:
наличие племенного свидетельства;
прошедшие бонитировку (оценку), в том числе на медопродуктивности, силы пчелиных семей, зимостойкости, плодовитость;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).

68. Бал ара ұясына асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бал ара ұясына асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
69. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 66, 67-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
70. Бал ара ұясы көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде бал ара ұясы туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген бал ара ұясына асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
71. Бал ара ұясы көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде бал ара ұясына асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
72. Бал ара ұясына асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады. Мәртебе Палатада тіркеу нөмірі берілген күннен бастап 1 жылға дейін қолданыста болады. Бал ара ұясына мәртебе бір рет беріліп, мәртебе берген күннен бастап жыл сайын расталып тұрады.
10-параграф. Балықтарға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
73. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін балықтардың қажетті ең төменгі жасы, құрайды:
тұқы мен бахтах үшін - 12 ай;
сібірлік бекіре үшін - 36 ай.
74. Балықтарға асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
жеке нөмірінің болуы;
ата-енесінің жеке нөмірлері болуы;
таза тұқымдылық.
75. Балыққа(тарға) асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балыққа(тарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
76. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 73, 74-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
77. Балық көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде балықтар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген балыққа асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.

68. Для получения статуса племенной пчелиной семьи, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенной пчелиной семьи по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
69. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 66, 67 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы. Палата имеет право проверить данные, указанные в представленных документах с выездом представителя Палаты в пчеловодческое хозяйство (на пасеку) заявителя.
70. В случае соответствия пчелиной семьи указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает пчелиной семье, зарегистрированной в информационной базе селекционной и племенной работы, статус племенной пчелиной семьи и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о пчелиной семье в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.
71. В случае несоответствия пчелиной семьи указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенной пчелиной семьи.
72. Статус племенной пчелиной семьи присваивается пчелиной семье со дня присвоения регистрационного номера в Палате. Статус действителен сроком 1 год со дня присвоения регистрационного номера в Палате. Статус племенной пчелиной семьи присваивается один раз с ежегодным подтверждением с даты присвоения статуса.
Параграф 10. Присвоение статуса племенного животного рыбам
73. Минимальный возраст рыб, необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет:
для карпа и форели – 12 месяцев;
для осетра сибирского – 36 месяцев.
74. Статус племенного животного присваивается рыбам при соответствии следующим критериям:
наличие индивидуального номера;
наличие индивидуального номера у родителей;
чистопородность.
75. Для получения статуса племенного животного рыбе (ам), Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного рыбе (ам) по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
76. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 73, 74 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
77. В случае соответствия рыб указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает рыбам, зарегистрированным в информационной базе селекционной и племенной работы, соответствующую породную принадлежность и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о рыбах в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.

78. Балық көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде балыққа(тарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
79. Балыққа асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
11-параграф. Қояндарға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
80. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін қояндардың қажетті ең төменгі жасы үш айды құрайды.
81. Қояндарға асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
мал тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады).
82. Қоянға(дарға) асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоянға(дарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
83. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 80, 81-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
84. Қоян көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде қоян туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген қоянға асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
85. Қоян көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде қоянға(дарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
86. Қоянға асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
12-параграф. Аңдарға асыл тұқымды мал мәртебесін беру
87. Асыл тұқымды мал мәртебесін беру үшін аңдарға (қаракүзен, түлкі, ақ түлкі, бұлғын, құндыз) қажетті ең төменгі жасы алты айды құрайды:
88. Аңдарға асыл тұқымды мал мәртебесі ол мынадай критерийлерге сәйкес болған кезде беріледі:
аң тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы нақты мәліметтердің болуы (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда тегінің үшінші қатары туралы мәліметтерді ұсынуға жол беріледі);
бағалаудан өтуі;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында малдың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады);

78. В случае несоответствия рыб указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного рыбе (ам).
79. Статус племенного животного присваивается рыбе со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 11. Присвоение статуса племенного животного кроликам
80. Минимальный возраст кроликов, необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет три месяца.
81. Статус племенного животного присваивается кроликам при соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
82. Для получения статуса племенного животного кролику (ам), Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного кролику (ам) по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
83. Палата после получения заявления от заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 80, 81 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
84. В случае соответствия кролика указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает кролику, зарегистрированному в информационной базе селекционной и племенной работы, соответствующую породную принадлежность и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о кролике в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.
85. В случае несоответствия кролика указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного кролику (ам).
86. Статус племенного животного присваивается кролику со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 12. Присвоение статуса племенного животного зверям
87. Минимальный возраст зверей (норок, лисиц, песцов, соболей, нутрий) необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет шесть месяцев.
88. Статус племенного животного присваивается зверям при соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).

89. Аңға (дарға) асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңға (дарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруге өтінішті ұсынады.
90. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 87, 88-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкестігіне және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің бар болуын тексереді.
91. Аң көрсетілген критерийлерге сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде аңдар туралы деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналына енгізе және Өтініш берушіні жазбаша хабарлай отырып, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркелген аңға (дарға) асыл тұқым мәртебесін және жеке тіркеу нөмірін береді.
92. Аң көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде балыққа (тарға) асыл тұқымды мал мәртебесін беруден дәлелді бас тарту жолдайды.
93. Аң асыл тұқымды мал мәртебесі Палатада тіркеу нөмірі берілген күнінен бастап берілген болып саналады.
13-параграф. Ұрыққа, эмбриондарға, инкубациялық жұмыртқаларға, тәуліктік балапандарға, уылдырықтарға, құртшабақтар мен жас балықтарға, асыл тұқымды аналық бал аралары және бал ара пакеттеріне асыл тұқымды мал мәртебесін беру
94. Асыл тұқым мәртебесі ұрықтың, эмбриондардың, инкубациялық жұмыртқалардың, тәуліктік балапандардың, уылдырықтардың, құртшабақтар мен жас балықтардың партиясына асыл тұқымды малдан алынған жағдайда беріледі.
95. Асыл тұқым мәртебесі асыл тұқымды аналық бал аралары мен бал ара пакеттеріне олар асыл тұқымды бал ара ұяларынан алынған жағдайда беріледі.
96. Ұрыққа, эмбриондарға, инкубациялық жұмыртқаларға, тәуліктік балапандарға, уылдырықтарға, құртшабақтар мен жас балықтарға, асыл тұқымды аналық бал аралары және бал ара пакеттеріне асыл тұқымды мал мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Кағидаларға 14-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.
3-тарау. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін тоқтата тұру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.12.2019 № 441 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Асыл тұқымды мал мәртебесін тоқтата тұру
97. Асыл тұқымды мал мәртебесін тоқтатуды Палата селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасындағы ақпарат шындыққа сәйкес келмеген кезде жүргізеді:

89. Для получения статуса племенного животного зверю (ям), заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного зверю (ям) по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
90. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие критериям, указанным в пунктах 87, 88 настоящих Правил и наличия данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
91. В случае соответствия зверя указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, присваивает зверю (ям), зарегистрированному (ым) в информационной базе селекционной и племенной работы, соответствующую породную принадлежность и индивидуальный регистрационный номер, с занесением данных о зверях в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и письменным уведомлением Заявителя.
92. В случае несоответствия зверя указанным критериям, Палата в течение 10 рабочих дней, после регистрации заявления, направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного зверю (ям).
93. Статус племенного животного присваивается зверю со дня присвоения регистрационного номера в Палате.
Параграф 13. Присвоение племенного статуса семени, эмбрионам,
инкубационным яйцам, суточным цыплятам, икрам, личинкам и
молодям рыб, племенным маткам пчел и пчелопакетам
94. Племенной статус присваивается Палатой партии семени, эмбрионам, инкубационных яйц, суточных цыплят, икр, личинок и молодя рыб при получении их от племенного животного, у которого имеется племенное свидетельство.
95. Племенной статус племенной матке пчелы и пчелопакетам присваивается при получении их от племенной пчелиной семьи.
96. Для получения племенного статуса семени, эмбриону, инкубационным яйцам, суточным цыплятам, икрам, личинкам и молодям рыб, матке пчелы и пчелопакетам заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок приостановления статуса племенной продукции (материала)
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.12.2019 № 441 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Приостановление статуса племенного животного
97. Приостановление статуса племенного животного проводится Палатой при несоответствии информации указанной в информационной базе селекционной и племенной работы животного действительности:

2-санаттан 1-санатқа ауыстыруды сұраймын.
Малдардың мынадай өлшемшарттарға сәйкестігін растаймын:
мал тегінің кемінде әкесі және енесі жағынан үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
әкесі жағынан дұрыстығын айқындайтын генетикалық сараптаманың болуы (Қазақстан Республикасы аумағында туылған жануарлар үшін);
асыл тұқымдық құндылығының индекстік бағалауы, оның ішінде төлдеу жеңілдігі, туған кездегі салмағы, енесінен айырған кездегі салмағы және тиісті жасқа жеткен кезде бір жастағы салмағы бойынша индекстік бағалауы болуы;
таза тұқымдылық;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау немесе Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) әдістемесіне сәйкес индекстік жүйе бойынша бағасы бар бірінші санаттағы асыл тұқымды бұқамен (қазақтың ақбас және әулиекөл тұқымдары үшін) шағылыстыру нәтижесінде алынуы;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады);
Санатын ауыстыруға өтініш берілген асыл тұқымды жануарлар тізімдемесі
Шетелдік немесе қазақстандық бірдейлендіру нөмірі
Татуировка немесе таңба нөмірі
Лақап аты
Жынысы
Туған күні
Туған жері
Палатадағы тіркеу нөмірі
1
2
Мен, __________________________, жануар туралы жоғарыда аталған мәліметтер одан
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі)
әрі асыл тұқымды жануар мәртебесін ауыстыру үшін дұрыс болып табылатындығын
растаймын.
Күні:_________________________________________________ Мөр (бар болса) орны
(қолы)

Прошу изменить статус племенного крупного рогатого скота породы "____________" в количестве _____ (__________) голов, со 2 категории на 1 категорию.
Подтверждаю соответствие животных следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного со стороны отца и матери;
наличие генетической экспертизы, определяющей достоверность по отцу (для животных рожденных на территории Республики Казахстан);
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по легкости отела, массе при рождении, массе при отъеме и массе в годовалом возрасте по достижению соответствующего возраста;
чистопородность;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона или от спаривания с племенным быком первой категории, имеющего оценку по индексной системе по методике Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) (для пород казахская белоголовая и аулиекольская);
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);
Опись племенных животных заявленных на смену категории
Идентификационный зарубежный или Казахстанский номер
Номер татуировки или тавра
Кличка
Пол
Дата рождения
Место рождения
Регистрационный номер в Палате
Я, _______________________________________________________________________,
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подтверждаю, что отмеченные выше сведения о
животном являются достоверными для смены категории племенного животного.
Дата: _______________________________________________ ____________
Место печати (при наличии)                               (подпись)