"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары көрсететін қызметтердің қолжетімді болуын қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 421 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 қаңтарда № 12920 болып тіркелді
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3) тармақшасына және 33-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары көрсететін қызметтердің қолжетімді болуын қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты бекітілсін.
2. Экономика және қаржы департаменті (А. Б. Досходжаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгенен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы нормативті құқықтың актілерінің эталонда бақылау банкіне енгізу үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін жолдауды;
3) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1)2) және 3) тақмақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт Министрінің м.а.
М. Әзілханов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің м.а.
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығымен
бекітілген
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары көрсететін қызметтердің қолжетімді болуын қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі.

Об утверждении минимального социального стандарта "Обеспечение доступности услуг государственных организаций культуры"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 421. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2016 года № 12920
В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 и статей 33 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных стандартах и их гарантиях» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый минимальный социальный стандарт «Обеспечение доступности услуг государственных организаций культуры».
2. Департаменту экономики и финансов (А. Б. Досходжаева) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе «Әділет» и периодическом печатном издании на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на  курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
И.о. Министра культуры и спорта
Республики Казахстан                       М. Азильханов
Утвержден
приказом и.о. Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 421
Минимальный социальный стандарт «Обеспечение доступности услуг государственных организаций культуры»
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.

2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар және заңдық құқықтық актілерінің тізбесі:
1) "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
2) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
Мемлекеттік мәдениет ұйымдары көрсететін қызметтердің қолжетімді болуын қамтамасыз ету.
4. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы стандарттың қосымшасында көрсетілген.
Норма/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтік құқықтық акт
Норма/норматив бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалар санаттары
Норма/норматив көлемі
1
Мәдени-демалыс ұйымдарына қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
аудандық маңызы бар қалалардын тұрғындары халық саны 1000 адамнан астам ауылдық елді мекендердін тұрғындары
Мәдени-демалыс ұйымы есептелгенде 1000 адамға 50 орын
Тұрақты мәдени-демалыс кешені
халық саны 1000-2000 адам болған жағдайда 1000 адамға 230-300 орын;
халықтың саны 2000-5000 адам болған жағдайда 1000 адамға 190-230 орын;
халықтың саны 5000 адам астам болған жағдайда 1000 адамға 140-190 орын
халық саны 1000 адамнан кем емес ауылдық елді мекендердін тұрғындары
Аудандық орталық деңгейіндегі жылжымалы мәдени-демалыс кешені
2
Кітапханаларға қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары
20000 адамға 1 кітапхана;
2 оқырман орынға 4000 сақтау бірліктері;
20 000 адамға 1 кітапхана 0,1 оқырман орынға қосымша қоры 100 сақтау бірліктерімен орталық кітапханасы;
2 оқырман орынға 4000
халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалар тұрғындары
халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
10000-12000 адамға 1 кітапхана, 2 оқырман орынға 4000 сақтау бірліктері;
0,3 оқырман орынға 300 сақтау бірліктерімен қосымша қоры бар орталық кітапханасы;
халық саны 250000-500000 адам болған жағдайда әр 20000 адамға 1 кітапхана, 2 оқырман орынға 4000 сақтау бірліктері;
0,2 оқырман орынға қосымша қоры 200 сақтау бірліктерімен орталық кітапханасы
аудандық маңызы бар қалалар тұрғындары
Тұрғын халқы 10000 адам болған жағдайда 1 кітапхана және 3 оқырман орындары бар 4500 сақтау бірліктері;

2. Перечень законодательных и нормативных актов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:
1) Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре»;
2) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных стандартах».
3. Цель минимального социального стандарта:
доступность услуг государственных организаций культуры.
4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/ норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Категория лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/норматива
1.
Доступ к культурно-досуговым организациям
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители городов районного значения
Культурно-досуговая организация с расчетом 50 мест на 1000 человек
жители сельских населенные пунктов с численностью населения более 1000 человек
Стационарный культурно-досуговый комплекс:
230-300 мест на 1000 человек при численности населения 1000-2000 человек;
190-230 мест на 1000 человек при численности населения 2000-5000 человек;
140-190 мест на 1000 человек при численности населения свыше 5000 человек
жители сельских населенных пунктов с численностью населения менее 1000 человек
Передвижной культурно-досуговый комплекс, на уровне районного центра
2.
Доступ к библиотекам
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители город республиканского значения, столица
1 библиотека на 20000 человек;
4000 единиц хранения на 2 читательских места;
центральная библиотека с дополнительным фондом 100 единиц хранения на 0,1 читательских мест
1 библиотека на 20000 человек;
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
1 библиотека на 10000-12000 человек, 4000 единиц хранения на 2 читательских места;
центральная библиотека с дополнительным фондом 300 единиц хранения на 0,3 читательских мест;
1 библиотека на 20000 человек при численности населения 250000-500000 человек, 4000 единиц хранения на 2 читательских места;
центральная библиотека с дополнительным фондом 200 единиц хранения на 0,2 читательских мест
жители города районного значения
1 библиотека на 10 000 человек населения и 4500 единиц хранения на 3 читательских мест;

0,3 оқырман орынға қосымша қоры 500 сақтау бірліктерімен орталық кітапханасы;
Аудан орталығы кітапханасы деңгейіндегі әдебиеттерді беру жылжымалы бөлімшесі
халық саны 1000 адамнан астам ауылдық елді мекендердін тұрғындары
Тұрғын халқы 1000 адам болған жағдайда 5-6 оқырман орындары бар 5000 - 6000 сақтау бірліктері
халық саны 1000 адамнан кем емес ауылдық елді мекендердін тұрғындары
Аудан орталығы кітапханасы деңгейіндегі әдебиеттерді беру жылжымалы бөлімшесі
3
Мұражайларға қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары
халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
Көрме залдар, өлкетану, тарихи, көркем мұражайлар
халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
Облыстық және қалалық көркем мұражайлары;
Көркем шығармалар коллекциясы бар облыс орталықтарында және қалаларда;
Облыстық өлкетану, тарихи, көркем мұражайлар – облыс орталықтарында;
Тұрғын халқы 100000 адамнан кем емес қалалардағы көрме залдар
аудандық маңызы бар қалалардын тұрғындары
1 мұражай немесе орталық мұражай жүйесінің филиалы – өлкетану, тарихи, көркем;
Халық саны 5000 адамнан кем болғанда және экспонаттардың
1000 дана (негізгі қорда) болған жағдайда
халық саны 1000 адамнан астам ауылдық елді мекендер
МДО-нда жауынгерлік және еңбектік даңқтар бөлмесі, қоғамдық бастамамен құрылған мұражай ұйымдаса алады;
Халық саны 5000 адамнан кем болғанда және экспонаттардың
1000 дана (негізгі қорда) болған жағдайда
халық саны 1000 адамнан кем емес ауылдық елді мекендер
4
Кинотеатрларға қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
- республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары
1000 тұрғынға есептелген 35 орыннан
1 немесе бірнеше кинотеатр
- халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
- халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
- аудандық маңызы бар қалалардын тұрғындарды
Тұрғын саны 3000 адамнан астам болған жағдайда 1000 адамға есептелген 35 орыннан тұратын
1 кинотеатр
-халық саны 1000 адамнан астам ауылдық елді мекендердін тұрғындары
Тұрғын саны 3000 адамнан астам болған жағдайда 1000 адамға есептелген 35 орыннан тұратын
1 кинотеатр
-халық саны 1000 адамнан кем емес ауылдық елді мекендердін тұрғындары
Аудан орталығы деңгейіндегі жылжымалы мәдени-демалыс кешені
5
Театрларға қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
-республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары
Тұрғындар саны 30000 адамнан асқан жағдайда, 1000 адамға 5-8 көрермен орыннан, 1000 балаға 2-3 орыннан есптегенде 1 немесе бірнеше театр және жасөспірімдер және қуыршақ театрлары;
Облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде тұрғындар саны 500000 адамнан кем болмаған жағдайда бір опреа және балет театры және бір кәсіби театрды қарастыру: драмалық, музыкалық-драмалық, жасөспірімдер, қуыршық және басқа түрлерінен бір театрдан (балет, пантомима және т.б.);
-халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
-халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
- аудандық маңызы бар қалалардын тұрғындары
-халық саны 1000 адамнан астам ауылдық елді мекендердын тұрғындары
-халық саны 1000 адамнан кем емес ауылдық елді мекендер тұрғындары
6
Концерттік ұйымдарға қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
-республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары
Облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде тұрғындар саны 250000 адамнан асқан жағдайда 1000 адамға 3,5-5 орыннан есептегенде бір немесе бірнеше концерттік ұйымдар
-халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
7
Цирктерге қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
-республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары
Тұрғындар саны 250000 адамнан асқан жағдайда 1000 адамға 3,5-5 орыннан есептегенде бір цирк
-халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалар тұрғындары
-халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалар тұрғындары
8
Зоологиялық саябақтар және ботаникалық бақтар қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
-республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары
Тұрғындар саны 100000 адамнан асқан жағдайда жобалау тапсырмасына сәйкес 1 ботаникалық бақ немесе зоологиялық саябақ
-халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалар тұрғындары
-халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары
9
Ойын-сауық және демалыс саябақтарына қолжетімділік
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңдары;
-республикалық маңызы бар қала, астана тұрғындары

центральная библиотека с дополнительным фондом 500 единиц хранения на 0,3 читательских мест;
передвижной пункт выдачи литературы на уровне библиотеки районного центра;
жители сельских населенных пунктов с численностью населения более 1000 человек
5000-6000 единиц хранения на 5-6 читательских мест на 1000 человек населения
жители сельских населенных пунктов с численностью населения менее 1000 человек
Передвижной пункт выдачи литературы на уровне библиотеки районного центра
3.
Доступ к музеям
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители города республиканского значения, столица
Выставочные залы, краеведческие, исторические, художественные музеи
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
областные и городские художественные музеи в областных центрах и городах, обладающей коллекцией художественных произведений;
областные краеведческие, исторические, художественные музеи в областных центрах;
выставочные залы в городах с населением не менее 100 000 человек
жители города районного значения
1 музей (филиал центральной музейной системы) краеведческий, исторический, художественный, при числе экспонатов не менее 1000 (основой фонд) и численности населения не менее 5 000 человек
жители сельских населенных пунктов с численностью населения более 1000 человек
комната боевой и трудовой славы, музей на общественных началах при культурно-досуговой организации;
при числе экспонатов не менее 1000 (основной фонд) и численности населения не менее 5000 человек
жители сельских населенных пунктов с численностью населения менее 1000 человек
4.
Доступ к кинотеатрам
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители город республиканского значения, столица
1 кинотеатр из расчета 35 мест на 1000 человек населения
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
жители города районного значения
1 кинотеатр из расчета 35 мест на 1000 человек населения при численности населения более 3000 человек
жители сельских населенных пунктов с численностью населения более 1000 человек
1 кинотеатр из расчета 35 мест на 1000 человек населения при численности населения более 3000 человек
жители сельских населенных пунктов с численностью населения менее 1000 человек
Передвижной культурно-досуговый комплекс, на уровне районного центра
5.
Доступ к театрам
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители города республиканского значения, столица
при численности свыше 30 000 человек - 1 или несколько театров из расчета 5-8 зрительских мест на 1000 человек населения и 2-3 места на 1000 детей для театров юного зрителя и театра кукол;
на уровне городов областного значения с численностью населения не менее 500000 человек предусмотреть наличие одного театра оперы и балета и одного профессионального театров: драматический, музыкально-драматический, юного зрителя, кукол и одного театра по одному из прочих видов (балета, пантомимы и пр.);
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
жители города районного значения
6.
Доступ к концертным организации
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители город а республиканского значения, столица
1 концертная организация из расчета 3,5-5 мест на 1000 человек населения в городе областного значения с численностью населения свыше 250 000 человек
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
7.
Доступ к циркам
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители город республиканского значения, столица
1 цирк из расчета 3,5-5 мест на 1000 человек населения при численности населения свыше 250 000 человек
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
8.
Доступ к зоологическим паркам и ботаническим садам
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители городА республиканского значения, столица
1 зоологический парк или ботанический сад в соответствии с заданием на проектирование при численности населения свыше 100 000 человек
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек
9
Доступ к паркам развлечений и отдыха
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» и Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года «О минимальных социальных  стандартах»
жители города республиканского значения, столица

Қызмет көрсету аймағы 1000 адамға есептегенде еден көлемі 3 ш.м. келетін жабық ойын-сауық саябағы;
Құрғындар саны 100000 адамнан кем болмаған жағдайда 100000-200000 адамға арналған 1 ашық ойын-сауық және демалыс саябағы
-халық саны 500 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалалар тұрғындары
-халық саны 500 000 адамға дейін облыстық маңызы бар қалалардын тұрғындары

крытые парки развлечений из расчета 3 кв.м. площади пола на 1000 человек населения зоны обслуживания;
1 открытый парк развлечений и отдыха на 100 000-200000 человек населения не менее 100 000 человек
жители города областного значения с численностью населения более 500 000 человек
жители города областного значения с численностью населения до 500 000 человек