Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүрудің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 23 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 ақпанда № 12988 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Төрағасының 2016 жылғы 3 қарашадағы № 41 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Төрағасының 03.11.2016 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы 15-бабының 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүрудің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (бұдан әрі – Ұлттық бюро) заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) Ұлттық бюроның интернет-ресурсында осы бұйрықты орналастыруын;
5) Ұлттық бюроның құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің назарына осы бұйрықтың жеткізілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ұлттық бюроның Төрағасы Қ.П. Қожамжаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрі         Т. Донақов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 23 бұйрығымен
бекітілген
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің ұсталғандарды және
қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүрудің қағидалары

Об утверждении Правил конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2016 года № 12988. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 ноября 2016 года № 41
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 03.11.2016 № 41 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой.
2. Национальному бюро по противодействию коррупции Министерства Республики Казахстан по делам государственной службы (далее – Национальное бюро) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Национального бюро по противодействию коррупции;
5) доведение настоящего приказа до сведения структурных и территориальных органов Национального бюро по противодействию коррупции.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Национального бюро Кожамжарова К.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по делам государственной службы
Республики Казахстан
Т. Донаков
Утверждены
приказом Министра
по делам государственной службы
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 23
Правила
конвоирования задержанных и лиц, заключенных
под стражу, антикоррупционной службой

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 128131-баптарының негізінде және тәртібінде ұсталған, қылмыстың жасалуына сезіктілерді, сондай-ақ ҚР ҚПК 147-бабының негізінде сот қамауға алуға санкция берген, қылмыстың жасалуына айыптыларды (бұдан әрі – ұсталғандар және қамауға алынған адамдар) айдауылмен алып жүру бойынша міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл Ұлттық бюросының облыстар бойынша департаменттерінде (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының) басшының бұйрығымен топтар құрылады, ал Астана және Алматы қалалары бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органдарында штаттық айдауылмен алып жүру бөлімшелері құрылады.
Айдауылдау бөлімшелерінің міндеттері:
1) сезіктілерді сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының ғимараттарынан уақытша ұстау изоляторларына (бұдан әрі – УҰИ) дейін айдауылмен алып жүру;
2) ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды УҰИ-ден медициналық мекемелерге амбулаторлық куәландыру және тексеру үшін айдауылмен алып жүру;
3) іс жүргізуі УҰИ, тергеу изоляторларда (бұдан әрі – ТИ) жағдайларында мүмкін емес тергеу әрекеттерін жүргізу үшін ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру, оларды тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде, стационарлық емдеу кезінде күзету;
4) ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды УҰИ-ден, ТИ-ден сотқа санкция алуға, бұлтартпау шараларын өзгертуге айдауылмен алып жүрудің және кайта әкелу, сот отырыстары кезінде оларды күзету;
5) ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды ҚР ҚПК 150-бабының 2-бөліміне сәйкес тергеу амалдарын жүргізу үшін бір тергеу изоляторынан басқа тергеу изоляторына прокурордың қаулысы немесе прокурормен бекітілген сотқа дейінгі тергеу жүргізуші тұлғаның қаулысымен айдауылданады;
6) айдалудағы кезінде қашқан қылмыскерлерді іздеу және ұстау.
Айдауыл сезіктінің тарапынан құқыққа қарсы әрекеттерді болдырмау мақсатында тергеуші (анықтаушы) сезіктіні ұстау хаттамасымен таныстыру кезінде болуы қажет.
3. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру белгілі бір бағыттар бойынша (негізгі, қосалқы) жүзеге асырылады, оларды сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) бекітеді.
4. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру елді мекеннен тысқары жерде арнайы автомобильдерде жүзеге асырылады.
Ерекше жағдайларда, арнайы автомобиль болмаған кезде, ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) рұқсаты бойынша жеңіл қызметтік автокөлікпен жүзеге асырылады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой.
2. Для выполнения задач по конвоированию задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой в совершении преступлений, задержанных на основании и в порядке статей 128, 131 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК), а также обвиняемых в совершении преступлений, в отношении которых судом санкционирован арест на основании статьи 147 УПК РК (далее – задержанные и лица, заключенные под стражу) в Департаментах Национального бюро по противодействию коррупции Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан по областям (далее – территориальный орган антикоррупционной службы) приказом руководителя создаются группы, а в территориальных органах антикоррупционной службы по городам Астане и Алматы – создаются штатные конвойные подразделения.
Конвойные подразделения осуществляют:
1) конвоирование подозреваемых из зданий органов антикоррупционной службы до изоляторов временного содержания (далее – ИВС);
2) конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, из ИВС в медицинские учреждения для амбулаторного освидетельствования и обследования;
3) конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, для проведения следственных действий, производство которых невозможно в условиях ИВС, следственных изоляторов (далее – СИ), их охрана во время производства следственных действий;
4) конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, из ИВС, СИ в суды на санкционирование, изменение меры пресечения, и обратно, их охрана во время судебных заседаний;
5) конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, в соответствии с частью 2 статьи 150 УПК РК из одного следственного изолятора в другой следственный изолятор для проведения следственных действий по постановлению прокурора либо по постановлению лица, осуществляющего досудебное расследование, утвержденного прокурором;
6) розыск и задержание преступников, совершивших побег при конвоировании.
3. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, осуществляется по определенным маршрутам (основным, запасным), которые утверждаются руководителем территориального органа антикоррупционной службы (лицом его замещающим).
4. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, в пределах населенного пункта осуществляется в специальных автомобилях.
В исключительных случаях, при отсутствии специального автомобиля, конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, осуществляется на легковом служебном автотранспорте с разрешения руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лица его замещающего).

5. Айдауылмен жүрушілерді жолаушылар пойыздарының вагондарында, ұшақтарында (тікұшақтарында) тасымалдау сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) рұқсатымен жүзеге асырылады.
Айдауылмен жүрушілерді қала маңы пойыздарында, қалааралық және қалалық автобустарда, троллейбустар мен трамвайларда тасымалдауға жол берілмейді.
6. Әйелдерді айдауылмен алып жүру кезінде айдауылдың құрамына әйел қызметкерлер кіргізіледі.
7. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды жаяу айдауылмен алып жүру тек:
1) арнаулы автомобильдерден (қызметтік автокөліктен) соттардың, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының ғимараттарындағы ұстауға арналған камераларға, УҰИ-дің, ТИ-дің режимді аймағына, тергеу әрекеттерін жүргізу орындарына, емдеу мекемелеріне дейін;
2) қашқындарды ұсталған жерден, егер де көлік құралдарын пайдалану мүмкін болмаса, оларды өткізудің жақын маңдағы пунктіне дейін жүргізіледі.
8. Айдауылмен жүрушілердің қозғалысы қауіпсіздігін және сенімді күзетілуін қамтамасыз ету мақсатында, арнаулы автокөліктер жарқылдағыш маяктармен, радиостанциялармен және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының кезекші бөлімінің пультіне белгі беретін, кабина мен шанақ арасындағы сөйлесу құрылғыларымен жабдықталады.
9. Айдауыл қозғалысын үздіксіз бақылауды сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының кезекші бөлімі орнатылған радио арналары және телефон байланысы бойынша жүзеге асырады.
2. Айдауылды тағайындау, қамтамасыз ету, қаруландыру
10. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) айдауылды тағайындау кезінде:
1) құрамын белгілейді және айдауыл жетекшісін тағайындайды (25-45 жас аралығы, қызмет өтілі кемінде 3 жыл, алғашқы даярлықтан өткен, дене шынықтыру даярлығына сәйкес келетін;
2) нақты тапсырмаларды, олардың орындалу тәсілдері мен мерзімдерін белгілейді, нұсқама береді;
3) байланыс, қаруландыру тәртібін, айдауылшылардың ерекше міндеттерін белгілейді.
Сонымен қатар, бағыттық кесте белгіленеді, жоспарлау және қаржы-шаруашылық жұмыс бөлімшесінің (бұдан әрі – ЖҚШЖБ) мен кезекші бөлімнің басшысына айдауыл үшін тиісті құжаттарды, көлікті, жанар-жағар май материалдарын, қажетті күзет құралдарын, байланыстар мен дабыл беру құралдарын, қаруландыруды және жабдықтауды әзірлеуге өкім береді, олардың қызмет өткеру және қойылған міндеттерді орындауын бақылау ұйымдастырылады.
11. Айдауылға ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүруге және оларды күзетуге байланысты міндеттерді жүктеуге жол берілмейді.
Айдауылдың барлық жеке құрамы, жүргізушіні қоспағанда, табельді қарумен қаруланған болуы тиіс.
Айдауылды қаруландыру түрін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) алға қойылған міндеттерді орындау тәртібі мен түріне, жағдайға қарай белгілейді.
Арнаулы автомобиль камераларын және айдауылмен жүрушілерді ұстайтын немесе оларды орналастыру жүргізілетін басқа да үй-жайларды тексеру кезінде қару айдауыл жетекшісіне өткізіледі.

5. Перевозка конвоируемых, в вагонах пассажирских поездов, самолетах (вертолетах) осуществляется с разрешения руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лица его замещающего).
Перевозка конвоируемых в пригородных поездах, междугородних и городских автобусах, троллейбусах и трамваях не допускается.
6. При конвоировании лиц женского пола в состав конвоя включаются сотрудники женского пола.
7. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, пешим порядком производится только:
1) от специальных автомобилей (служебного автотранспорта) – к камерам для содержания в зданиях судов, органа антикоррупционной службы в режимную зону ИВС, СИ, к месту производства следственных действий, в лечебные учреждения;
2) от места задержания совершивших побег – до ближайшего ИВС или СИ, если не представляется возможным использовать транспортные средства.
8. В целях обеспечения безопасности движения и надежной охраны конвоируемых, специальные автомобили оборудуются проблесковыми маячками, радиостанциями с выводом сигнала на пульт дежурной части территориального органа антикоррупционной службы, переговорными устройствами между кабиной и кузовом.
9. Контроль за передвижением конвоя осуществляется непрерывно дежурной частью территориального органа антикоррупционной службы по установленным каналам радио и телефонной связи.
2. Назначение, обеспечение, вооружение конвоя
10. Руководитель территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее) при назначении конвоя определяет:
1) состав и назначает старшего конвоя (возраст 25-45 лет, стаж службы не менее 3 лет, прошедших первоначальную подготовку, имеющих соответствующую физическую подготовку);
2) конкретные задачи, способы и сроки их выполнения, проводит инструктаж;
3) порядок связи, вооружения, особые обязанности конвоиров.
При этом определяется маршрутное расписание, отдаются руководителям подразделения финансово-хозяйственной работы (далее – ПФХР) и дежурной части распоряжения о подготовке для конвоя транспорта, горюче-смазочных материалов, средств связи, сигнализации, вооружения, организуется контроль за несением их службы и выполнением поставленных задач.
11. Не допускается возлагать на конвой обязанности, не связанные с конвоированием и охраной задержанных и лиц, заключенных под стражу.
Весь личный состав конвоя вооружается табельным оружием, за исключением водителя.
Вид вооружения конвоя определяет руководитель территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее), в зависимости от условий, порядка и вида выполнения поставленной задачи.
На время осмотра камер специального автомобиля и других помещений, где содержатся конвоируемые или производится их размещение, оружие сдается старшему конвоя.

12. Әрбір айдауылшыда өзімен бірге полицейлік типтегі ысқырық, жеке таңу пакеті, ал айдауыл жетекшісінде осылармен қоса құжаттарға арналған сөмке, айдауылмен жүрушілердің санына қарай қол кісендері болуы тиіс.
13. Басқа елді мекеннен айдауылмен алып жүру жүргізгенде айдауыл және айдауылмен жүрушілер (ұсталғандар және қамауға алынған адамдар) іссапар құжаттарымен және ақшалай аванспен (жүріп-тұруына, тамақтануына, тұрғын үйді жалдауына, белгіленген жерге жетуіне тәуліктік жолақы) қамтамасыз етіледі.
14. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел кезекшісі айдауылды жедел басқаруды қамтамасыз етеді және:
1) айдауылдың қызметті өткеруін ұйымдастырады, уақытылы дайындықты қаматамасыз етеді, нұсқама береді, көлікті, байланысты және басқа да техникалық құралдарды дұрыс пайдалануды және олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
2) арнайы автокөліктердің шығуы мен қайта келуін бақылайды;
3) қарулардың, оқ-дәрілердің және де басқа мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді, қызмет өткеру аяқталған соң нарядтардың қаруларды, оқ-дәрілерді және басқа да оларға берілген арнаулы және техникалық құралдарды уақытылы және толық тапсыруын қадағалайды.
15. Айдауыл жетекшісі ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру бойынша берілген тапсырмалардың дәл және уақытылы орындалуын және қарамағындағылардың заңдылықты сақтауын, қызметтік құжаттардың, айдауылданушылардың қару-жарақтардың, арнаулы, техникалық және басқа да айдауылдың пайдалануындағы материалдық құралдардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Айдауыл жетекшісі:
1) айдауылмен алып жүрудің бағытын және оның ерекшеліктерін, айдауылмен жүрушілер туралы негізгі мәліметтерді зерделейді;
2) тапсырмаларды орындауға айдауылдарды дайындайды, айдауылдар арасында өзара іс-қимыл тәртібін орнатады, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес айдауыл жетекшісіне берілетін қызметтік құжаттардың тізбесінде көрсетілген қажетті қызметтік құжаттарды, қару-жарақтарды, айдауылға берілетін арнаулы техникалық құралдарды және басқа да материалдық заттарды алады, олардың дұрыс пайдаланылуын ұйымдастырады;
3) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша айдауылдың жол журналын (бұдан әрі – Жол журналы) жүргізеді;
4) белгіленген жерге айдауылмен жүрушілерді уақытылы жеткізу бойынша айдауылдың іс-әрекетін білікті және сауатты басқарады, тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде оларды күзетуді қамтамасыз етеді;
5) оқиға болған жағдайда айдауылдың әрекет ету тәсілдерін белгілейді, айдауылмен алып жүрудің негізгі бағытындағы жағдай асқынғанда, қосалқы бағытқа ауысқанда, қашқан кезде қашып кеткен адамдарды дереу қудалау мен ұстауды ұйымдастырады.

12. У каждого конвоира при себе имеется свисток полицейского типа, индивидуальный перевязочный пакет, а у старшего конвоя, кроме того, - сумка для документов, наручники по количеству конвоируемых.
13. Конвой и конвоируемые (задержанные и лица, заключенные под стражу), обеспечиваются командировочными документами и денежным авансом (по оплате за проживание, расходы на питание, найм жилого помещения, суточными на проезд к месту назначения) при конвоировании из другого населенного пункта.
14. Дежурный офицер территориального органа антикоррупционной службы обеспечивает оперативное руководство конвоем и:
1) организует несение службы конвоя, обеспечивает своевременную подготовку, инструктаж, правильное использование и бесперебойную работу транспорта, связи и других технических средств;
2) контролирует выезд специальных автомобилей и их возвращение;
3) обеспечивает сохранность оружия, боеприпасов и другого имущества, следит за своевременной и полной сдачей нарядами, по окончании несения службы оружия, боеприпасов и других выдаваемых им специальных и технических средств.
15. Старший конвоя обеспечивает точное и своевременное выполнение поставленной задачи по конвоированию задержанных и лиц, заключенных под стражу, и соблюдение законности подчиненными, сохранность служебных документов на конвоируемых, вооружения, специальных, технических и других материальных средств, находящихся в пользовании конвоя.
Старший конвоя:
1) изучает маршрут конвоирования и его особенности, основные сведения о конвоируемых;
2) подготавливает конвой к выполнению задачи, получает необходимые служебные документы, указанные в перечне служебных документов, выдаваемых старшему конвоя, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, вооружение, специальные технические средства и другие материальные средства, выдаваемые конвою, организовать их правильное использование;
3) ведет путевой журнал конвоя (далее – Путевой журнал) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) управляет действиями конвоя по своевременной доставке конвоируемых к месту назначения, обеспечивает охрану во время производства следственных действий;
5) определяет способы действий конвоя на случай происшествий, при осложнении обстановки на основном маршруте конвоирования, перехода на запасной маршрут, при побеге организует немедленное преследование и задержание бежавших лиц.

16. Айдауылдың жетекшісіне:
1) ұсталған және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру тәртібін өзгертуге;
2) талап етілмейтін жағдайда айдауылды уақытша қалдыруға тыйым салынады.
17. Айдауылшы айдауылдың жетекшісіне бағынады.
Айдауылшы:
1) өз міндетін нақты біледі және оларды дәл орындайды;
2) айдауыл жетекшісі белгілеген жерде болады және оның рұқсатынсыз кетіп қалмайды;
3) қаруын ақаусыз және іс-әрекетке үнемі әзірлікте ұстайды;
4) айдауылмен жүрушілермен сөйлесу барысында талапты және сыпайы болады және оларды ұдайы қадағалайды;
5) айдауыл жетекшісінің нұсқауы бойынша айдауылмен жүрушілерге тінту жүргізеді, олардан сақтауға тыйым салынған нәрселер мен заттарды алып қояды және айдауыл жетекшісіне береді.
18. Айдауылшыға:
1) қызметін өткеру кезінде басқа жағдайларға алаңдауға;
2) айдауылмен алып жүру кезінде мінез-құлық талаптарын сақтау және қозғалыс тәртібі туралы нұсқау беру қажет болған жағдайларды қоспағанда, айдауылмен жүрушілермен сөйлесуге;
3) олардан немесе оларға бөтен адамдардан қандай да бір заттарды, хаттарды, азық-түлік өнімдерін қабылдауға және беруге;
4) айдалу қозғалысының бағытын және оның соңғы пунктін жариялауға тыйым салынады.
19. Арнаулы автомобильдің жүргізушісі айдауыл құрамына кіреді, айдауыл жетекшісіне бағынады және автокөлікті апатсыз пайдалану үшін жауапкершілікте болады.
Арнаулы автомобильдің жүргізушісі:
1) айдауылмен алып жүрудің бағытын және оның міндеттерін зерделейді;
2) автомобильді пайдалануға дайындығын ұдайы қамтамасыз етеді, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы №1196 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережелерін (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережелері) қатаң сақтайды;
3) бағыт бойындағы қозғалыс жылдамдығы туралы айдауыл жетекшісінің нұсқауларын дәл орындайды, оның әмірі бойынша немесе мұндай белгіні шанақтағы айдауылшылардан алған кезде дереу автомобильді тоқтатады;
4) көлік құралын қараусыз қалдырмайды, кабинадан түскен кезде оталдыруды өшіреді, оталдыру құлпының кілтін өзінде сақтайды;
5) өзімен бірге Қазақстан Республикасының жол жүру ережесіне сәйкес құжаттардың болуы міндетті.
20. Арнайы автомобиль жүргізушісіне:
1) өзінің атына бекітілген автомобильді қараусыз қалдыруға;
2) автомобиль жүргізуді басқа адамға беруге тыйым салынады.
21. Айдауылмен жүрушілер қашқан жағдайда айдауылдау бөлімшесі оларды қудалау және ұстау, қозғалыстардың ықтимал бағыттары мен олардың жасырынуы ықтимал жерлерді тексеру бойынша тез арада бірінші кезектегі шараларды қабылдайды. Айдауыл жетекшісі тез арада сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының кезекші бөліміне айдауылмен жүрушілердің қашқаны туралы хабарлайды және айдауыл арасынан арнайы топ тағайындайды және айдауылмен жүрушілерді ұстау жөнінде нұсқама береді.
3. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылмен алып жүру
негіздері

16. Старшему конвоя не допускается:
1) изменять порядок конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу;
2) оставлять на время конвой, если того не требует обстановка.
17. Конвоир подчиняется старшему конвоя.
Конвоир:
1) знает свои обязанности и точно их выполняет;
2) находится в определяемом старшим конвоя месте и не отлучается без его разрешения;
3) имеет исправное и в постоянной готовности к действию оружие;
4) требователен и вежлив в обращении с конвоируемыми и ведет за ними постоянное наблюдение;
5) производит по указанию старшего конвоя обыск конвоируемых, изымает у них и передает старшему конвоя запрещенные к хранению предметы и вещи.
18. Конвоиру не допускается:
1) отвлекаться от несения службы;
2) вступать с конвоируемыми в разговоры, кроме случаев, когда необходимо дать указания о порядке движения и соблюдении требований поведения при конвоировании;
3) принимать от них или передавать им от посторонних какие-либо предметы, записки, продукты питания;
4) разглашать маршрут движения конвоя и конечный его пункт.
19. Водитель специального автомобиля входит в состав конвоя, подчиняется старшему конвоя и несет ответственность за безаварийную эксплуатацию автомобиля.
Водитель специального автомобиля:
1) изучает маршрут конвоирования и его особенности;
2) обеспечивает постоянную готовность автомобиля к эксплуатации, строго соблюдает Правила дорожного движения Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 (далее - Правилами дорожного движения Республики Казахстан);
3) точно выполняет указания старшего конвоя о скорости движения на маршруте, немедленно останавливает автомобиль по его команде или при получении такого сигнала от конвоиров в кузове;
4) не оставляет транспортное средство без присмотра, при выходе из кабины выключает зажигание, ключ от замка зажигания хранит у себя;
5) имеет при себе документы в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан.
20. Водителю специального автомобиля не допускается:
1) оставлять закрепленный за ним автомобиль без присмотра;
2) передавать управление автомобилем другому лицу.
21. На случай побега конвоируемых конвойное подразделение принимает первоочередные немедленные меры по их преследованию и задержанию, проверки вероятных направлений движения и возможные места их укрытия. Старший конвоя незамедлительно сообщает о побеге конвоируемых на пульт дежурной части территориального органа антикоррупционной службы и назначает из числа конвоя специальную группу и инструктирует их по поимке конвоируемых.
3 Основания для конвоирования подозреваемых и обвиняемых

22. Тергеу әрекеттерін жүргізу үшін ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды алып жүру осы Қағидалардың 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қылмыстық қудалау функцияларын жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларды айдауылмен алып жүруге қойылатын жазбаша өтінімнің (бұдан әрі – Өтінім) негізінде 2 данада (1-іншісі УҰИ немесе ТИ, 2-ншісі айдауылға) жүргізіледі.
23. Өтінімге сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) қол қояды және елтаңбасы бар мөрмен бекітіледі.
24. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүруге өтінімнің бір данасы тергеу әрекеттерінің басталуына 1 тәулік қалғанда оларды ұстау орындарына (УҰИ,ТИ), екінші данасы айдауылдау бөлімшесіне жолданады.
25. Сондай-ақ ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру:
1) айдауылмен алып жүру туралы сот қаулысының;
2) прокурордың, тергеушінің жекелеген тергеу әрекеттерін жүргізу туралы қаулысының негізінде жүзеге асырылады.
26. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру үшін құрамында айдауыл жетекшісі және айдауылшылар бар айдауыл тағайындалады.
Айдауылмен алып жүру қауіпсіздігінің үш деңгейі белгіленеді – қарапайым, күшейтілген, ерекше.
Айдауылдың құрамын, түрін, саны мен қарулануын сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) белгілейді:
1) қарапайым айдауыл құрамы бірден - екіге дейінгі айдауылмен жүрушілерге - екі айдауылшы; үштен-алтыға дейінгі айдауылмен жүрушілерге - үш айдауылшы; жетіден-онға дейінгі айдауылмен жүрушілерге - жеті айдауылшы есебінде тағайындалады. Егер де айдауыл құрамында бес және одан көп айдауылшы бар болса, айдауыл жетекшісінің көмекшісі тағайындалады;
2) күшейтілген айдауыл қандай да бір айдауылмен жүрушінің қашуға әрекет жасайтыны, күзетке шабуыл жасауы, өзіне және айналасындағыларға зиян тигізу ниеті бар екені туралы мәліметтер бар болғанда, айдауылмен алып жүру бағытының ұзақ болуына байланысты, әуе немесе теміржол көлігімен айдауылмен алып жүру үшін тағайындалады.
Күшейтілген айдауыл бір айдауылмен жүрушіге - үш айдауылшы, екі-төрт айдауылмен жүрушіге – алты айдауылшы, бес немесе одан көп айдауылмен жүрушіге – сегіз айдауылшы;
3) ерекше айдауыл:
ауыр, аса ауыр қылмыстар жасаған, қашуға, айдауылшылар мен қамауда ұстау орындарының персоналына шабуыл жасауға бейім сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылмен алып жүру кезінде;
үлкен қоғамдық резонанс тудырған қылмыстар үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылмен алып жүру кезінде тағайындалады.
Ерекше айдауыл жетекшісі болып аға офицер құрамы қатарынан сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының қызметкері тағайындалады.
Айдауылдың барлық түрлерінің құрамы міндетті түрде бронежилетпен жарақтанады; атыс қаруымен қаруланады; өзімен бірге арнайы құралдар: газды қару, қол-кісендер, резиналық таяқтар, сондай-ақ байланыс құралдары (радиостанция); белгі беру тапаншасы, металіздегіш болуы тиіс.
Айдауылға қойылған міндеттерді орындау барысында айдауылшылардың қару-жарақты, күш қолдану және арнайы құралдарды қолдануға құқығы бар.

22. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, для производства следственных действий производится на основании письменной заявки на их конвоирование должностных лиц, осуществляющих функции уголовного преследования (далее – заявка) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в 2-х экземплярах (1-й в ИВС или СИ, 2-й для конвоя).
23. Заявка подписывается руководителем территориального органа антикоррупционной службы (лицом его замещающим) и скрепляется гербовой печатью.
24. Первый экземпляр Заявки на конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу направляется по месту их содержания (в ИВС, СИ) за сутки до начала производства следственных действий, второй в конвойное подразделение.
25. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, осуществляется также на основании:
1) постановления суда о конвоировании;
2) постановления прокурора, следователя о производстве отдельных следственных действий.
26. Для конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, назначается конвой в составе старшего конвоя и конвоиров.
Устанавливается три уровня безопасности конвоирования - обыкновенный, усиленный, особый.
Состав, вид, численность и вооружение конвоя определяется руководителем территориального органа антикоррупционной службы (лицом его замещающим):
1) обыкновенный конвой назначается из расчета на одного - двух конвоируемых - два конвоира, на три-шесть конвоируемых - три конвоира, на семь-десять конвоируемых - семь конвоиров. Если в составе конвоя пять и более конвоиров, назначается помощник старшего конвоя;
2) усиленный конвой может назначаться при наличии информации о намерении кого-либо из конвоируемых лиц совершить побег, нападение на конвой, причинения вреда себе или окружающим, в связи с большой протяженностью маршрута конвоирования, для конвоирования воздушным и железнодорожным транспортом.
Усиленный конвой назначается из расчета: на одного конвоируемого - три конвоира, на два-четыре конвоируемых - шесть конвоиров, на пять и более – восемь конвоиров;
3) особый конвой назначается при конвоировании подозреваемых и обвиняемых:
совершивших тяжкие, особо тяжкие преступления, склонных к побегу, нападению на конвоиров и персонал мест содержания под стражей;
привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, вызвавшие большой общественный резонанс.
Старшим особого конвоя назначается сотрудник территориального органа антикоррупционной службы из числа старшего офицерского состава.
Состав всех видов конвоя в обязательном порядке экипируется в бронежилеты, вооружается огнестрельным оружием, имеет при себе специальные средства - наручники, резиновые палки (ПР), а также средства связи (радиостанции), сигнальный пистолет, металлоискатель.
При выполнении возложенных на конвой обязанностей, конвоиры имеют право в установленном законом порядке применять оружие, физическую силу и специальные средства.

4. Айдауылмен алып жүру үшін ұсталғандарды және қамауға
алынған адамдарды қабылдау
27. Тапсырмаларды орындауға бұйрық алған айдауыл ұсталғандарды және қамауға алынғандарды қабылдайтын пунктке барады, онда айдауыл жетекшісі:
1) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша УҰИ, ТИ кезекшісіне ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды қабылдауға және тапсыруға құқық беретiн ұйғарымды көрсетеді;
2) дайындалған құжаттарды алуға және олардың дұрыс ресімделуін тексереді, ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды арнайы автомобильдің камералары бойынша орналастыру тәртібін белгілейді, күшейтілген қадағалауды талап ететін сезіктілер мен айыпталушылар туралы айдауылшыларға хабарлайды;
3) ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды оларды айдауылмен алып жүру үшін қабылдау кезінде жеке тінту мен күзету үшін айдауыл құрамының есебін белгілейді, орналастыруға тінтуді жүргізуге және айдауылмен жүрушілерге арнаулы автокөліктердің камераларына орналастыру үшін бөлінген айдауылшылардың қаруын уақытша қабылдайды;
4) ұсталғандарды және қамауға алынғандарды қабылдау жүргізілетін үй-жайды қарайды, сондай-ақ қашуға немесе шабуыл жасауға пайдаланылуы мүмкін құралдарды алып тастайды.
Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдардың жеке істері айдауыл жетекшісіне тапсырылады.
Егер айдауылмен алып жүруге жатқызылған ұсталғандарды және қамауға алынған адамдар қашуға немесе айдауылға шабуыл жасауға бейім болса, анықтамасында «қашуға бейім» жазба белгісі болуы керек.
28. Айдауылмен жүрушілерді қабылдау жүргізілетін үй-жайларда айдауылмен алып жүру үшін оларды қабылдаушы мен тапсырушы тұлғалар ғана болуға тиісті.
Айдауылмен жүрушілердің жеке басына күмән туған жағдайларда айдауыл жетекшісі тиісті түсініктемелер алу үшін УҰИ, ТИ кезекшісіне өтініш жасайды және алдағы уақытта алынған түсініктемелерге сәйкес әрекет етеді.
Науқасы туралы шағым айтқан айдауылмен жүрушіге жататын адамдарды дәрігер (фельдшер) қарайды. Тексерудің нәтижесі бойынша сезіктілер мен айыпталушылардың жеке ісі бойынша анықтамасына тиісті жазба жүргізіледі.
Туберкулез ауруымен ауыратын айдауылмен жүрушілерді айдауылмен алып жүрудің барлық жағдайларында айдауылшылар мен айдауылмен жүрушілердің беттеріне тағатын дәке таңғыштар беріледі.
29. Айдауылмен алып жүруге қабылданатын адамдар олардың құжаттарына сәйкес Жол журналына тіркеледі.
30. Айдауылмен алып жүруге қабылдауға жатпайтындар:
1) құжаттары дұрыс ресімделмеген және құжаттары жоқ адамдар;
2) дәрігердің (фельдшердің) қорытындысы бойынша айдауылмен алып жүруге жатпайтын аурулар;

4. Прием задержанных и лиц, заключенных под стражу,
для конвоирования
27. Конвой, получив приказ на выполнение задачи, следует в пункт приема задержанных и лиц, заключенных под стражу, где старший конвоя:
1) предъявляет дежурному по ИВС, СИ предписание на право приема и сдачи задержанных и лиц, заключенных под стражу, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) получает подготовленные документы и проверяет правильность их оформления, определяет порядок размещения задержанных и лиц, заключенных под стражу, по камерам специального автомобиля, информирует конвоиров о лицах, подозреваемых и обвиняемых, за которыми требуется усиленный надзор;
3) производит расчет и расстановку состава конвоя для личного обыска и охраны задержанных и лиц, заключенных под стражу, на время приема их для конвоирования, принимает на временное хранение оружие конвоиров, выделенных для производства обыска и размещения конвоируемых по камерам специального автомобиля;
4) осматривает помещение, где будет производиться прием задержанных и лиц, заключенных под стражу, а также производство следственных действий, убирает предметы, которые могут быть использованы для побега или нападения.
Документы на задержанных и лиц, заключенных под стражу, передаются старшему конвоя.
В случаях, если подлежащий конвоированию задержанный или лицо, заключенное под стражу, склонен к совершению побега или нападению на конвой, в справке производится надпись "склонен к побегу".
28. В помещении, где производится прием конвоируемых, находятся только лица, сдающие и принимающие их для конвоирования.
При сомнении в личности конвоируемого, старший конвоя обращается за соответствующими разъяснениями к дежурному ИВС, СИ и в дальнейшем действует согласно полученным разъяснениям.
Подлежащие конвоированию лица, заявившие о болезни, осматриваются врачом (фельдшером). О результатах осмотра производится соответствующая запись в справке подозреваемых и обвиняемых.
Во всех случаях конвоирования лиц, больных туберкулезом, конвоирам и конвоируемым выдаются марлевые повязки на лицо.
29. Принимаемые для конвоирования лица регистрируются согласно имеющимся на них документам в Путевом журнале.
30. Приему для конвоирования не подлежат:
1) лица с неправильно оформленными на них документами и без документов;
2) больные, не подлежащие, по заключению врача (фельдшера), конвоированию;

3) мас күйіндегі адамдар.
31. Айдауыл медициналық қобдишамен қамтамасыз етіледі.
Қажет болған жағдайда, кенеттен науқастанғанда, жарақаттанғанда немесе бақытсыз жағдай болғанда сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел кезекшісінің рұқсатымен айдауыл айдауылмен жүрушіге медициналық мекемеге медициналық көмек көрсету үшін жеткізеді.
32. Айдауылмен жүруші жол үстінде қайтыс болған жағдайда айдауыл жетекшісі аталған деректі сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел кезекшісіне хабарлайды, ол арнайы тергеу амалдарын жүргізу үшін жақын арадағы ішкі істер органының жедел тобын шақырады.
Тергеу әрекеттері аяталғаннан кейін айдауыл қайтыс болған адамның мәйітін тергеушінің қаулысымен жақын арадағы мәйітханаға сот-медициналық сараптамасын жүргізу үшін жеткізеді.
5. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды автомобиль
көліктерімен айдауылдау
33. Айдауыл жетекшісі айдауылға шығу алдында арнайы автокөлік шанағының жай-күйін, жарықтың дұрыстығын, сөйлесу құрылғыларын, байланыс құралдарын, желдеткішті, камера мен есіктердің құлыптарын, орындықтар мен басқа да жабдықтар бекіткіштерінің беріктігін тексереді; қашу немесе шабуыл жасау үшін пайдаланылуы мүмкін заттарды алып тастауға және анықталған кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды.
Ұсталғандарды және қамауға алынғандарды, ер адамдар мен әйел адамдарды бір-бірінен оқшауламай айдауылмен алып жүруге жол берілмейді. Туберкулездің ашық түрімен, басқа да жұқпалы аурулармен ауыратындар өзара оқшауланып, басқа айдауылмен жүрушілерден бөлек айдауылданады.
34. Айдауылмен алып жүру кезінде қамауға алынған тұлғалар санаттары бойынша орналастырылады:
әйел адамдар – ер адамдардан бөлек;
ұсталғандар және қамауға алынған адамдар – сотталғандардан бөлек, сондай-ақ топтық іс бойынша өтетін ұсталғандар және қамауға алынған адамдар сот және тергеу органдарының нұсқаулары бар болған жағдайда – бір-бірінен бөлек;
кәмелетке толмағандар – ересектерден бөлек;
шетелдің азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар – бірге, бірақ басқа санаттардан бөлек;
бацилла бөлетін туберкулездің белсенді түрімен ауыратындар бірге;
психикалық бұзушылықтардан зардап шегетіндер – барлық басқа санаттардан бөлек;
құқық қорғау органдары мен арнаулы органдардың бұрынғы қызметкерлері, сондай-ақ судьялар – басқа санаттағылардың барлығынан бөлек.
35. Арнайы автокөліктің камерасындағы айдауылшы айдауылмен жүрушілердің тәртібіне үнемі қадағалау жүргізеді, бақылау торларын іштен көлегейлеуге, шулауға, темекі шегуге, шанақтың жабдықтарын бүлдіруге, сондай-ақ басқа камераларда отырғандармен сөйлесуге немесе тықылмен белгі білдіруге рұқсат бермейді. Бұл талаптарды орындамаған жағдайда айдауылшы айдауыл жетекшісімен бірге тоқтау туралы дабыл береді және тәртіп бұзушылықтың жолын кесу шараларын қабылдайды, тек айдауыл жетекшісіне камера есігін ашуға рұқсат етіледі.

3) лица, находящиеся в нетрезвом состоянии.
31. Конвой обеспечивается медицинской аптечкой.
При необходимости, в случае внезапного заболевания, ранения или несчастного случая, с разрешения дежурного офицера территориального органа антикоррупционной службы, конвоируемый доставляется конвоем в медицинское учреждение для оказания медицинской помощи.
32. В случае смерти конвоируемого в пути следования, старший конвоя сообщает о данном факте дежурному офицеру территориального органа антикоррупционной службы, который вызывает оперативную группу ближайшего органа внутренних дел для проведения необходимых следственных действий.
После проведения следственных действий, конвой доставляет труп умершего в ближайший морг для проведения судебно-медицинской экспертизы по постановлению следователя.
5. Конвоирование задержанных и лиц,
заключенных под стражу автомобильным транспортом
33. Перед выездом для производства конвоя старший конвоя проверяет состояние кузова специального автомобиля, исправность освещения, переговорного устройства, средств связи, вентиляции, дверей и замков камер, прочность крепления скамеек и другого оборудования, принимает меры к устранению выявленных недостатков.
Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу, мужчин и женщин без изоляции друг от друга не допускается. Отдельно от других конвоируемых, и изолированно между собой, конвоируются больные открытой формой туберкулеза, другими инфекционными заболеваниями.
34. На период конвоирования лица, содержащиеся под стражей, размещаются по категориям:
женщины - отдельно от мужчин;
задержанные и лица, заключенные под стражу,- отдельно от осужденных, при этом задержанные и лица, заключенные под стражу, проходящие, по групповому делу, при наличии указаний судебных и следственных органов - отдельно друг от друга;
несовершеннолетние - отдельно от взрослых;
иностранные граждане и лица без гражданства - вместе, но отдельно от всех других категорий;
больные активной формой туберкулеза с бацилловыделением вместе;
страдающие психическими расстройствами - отдельно от всех других категорий;
бывшие сотрудники правоохранительных и специальных органов, а также судьи, - отдельно от всех других категорий.
35. Конвоир у камер специального автомобиля ведет постоянное наблюдение за поведением конвоируемых. В специальном автомобиле не допускается заслонять изнутри смотровые решетки, шуметь, курить, портить оборудование кузова, а также переговариваться или перестукиваться с лицами, содержащими в других камерах. При несоблюдении этих требований конвоир со старшим конвоя подает в кабину сигнал об остановке и принимает меры к пресечению нарушений, к открыванию дверей камер допускается только старший конвоя.

36. Айдауылмен жүрушілерді белгіленген түпкілікті орынға түсіру кезінде арнайы автокөліктің жүргізушісі айдауыл жетекшісінің нұсқауы бойынша автокөлікті алдын ала белгіленген орынға, мүмкіндігінше бөтен адамдар жіберілмейтін орынға тоқтатады.
Айдауылмен жүрушілер бір-бірден қатарға тұрғызылады және айдауыл жетекшісінің бұйрығы бойынша үй-жайға қарай жүреді.
37. Жеңіл қызметтік автокөлікте тек бір айдауылмен жүруші артқы орындыққа екі айдауылшының ортасына отырғызылып айдауылмен алып жүріледі.
Жолда оның қолдарын алдына қаратып немесе айдауылшының (екі) қолдарына біріктіріліп кісен салынады. Автокөліктің есіктері жабық күйінде белгіленеді, терезелер ашылмайды.
38. Арнайы автокөліктерде айдауылмен жүрушілер айдауылмен алып жүру кезінде айдауыл тобының барлық құрамы тапаншамен қаруланады.
Айдауылмен жүрушілер жабдықталмаған немесе жүк тиелген автокөліктерде, сондай-ақ төңкерілетін шанақтары бар автокөліктер мен мотоциклдарда тасымалдауға жол беріледі.
39. Айдауылға айдауыл жетекшісін қоса алғанда, кемінде үш айдауылшы бөлінеді.
40. Айдауыл жетекшісі жол үстінде белгіленген орынға жеткенге дейін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының жедел қызметшісімен байланыста болады.
6. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды әуе жол
көлігімен айдауылмен алып жүру
41. Айдауылмен жүрушіні әуе кемесінің бортында тасымалдау күшейтілген немесе ерекше айдауылмен жүзеге асырылады. Айдауылмен жүрушілерді айдауылмен алып жүру бағытының қашықтығы ұзақ болған жағдайда немесе әуе көліктері жалғыз қатынас құралы болып табылса, әуе кемелерінде тасымалдауға рұқсат етіледі.
42. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлға) қамауға алынғанды тасымалдау болжанған күнді, тасымалдау жоспарланған рейстің нөмірін әуежай компаниясына алдын ала хабарлауға міндетті және айдауылдағы қауіптілердің қатарына жататыны немесе жатпайтыны туралы хабарлайды.
43. Әуе компанияларының өкілдері әуе кемесі командирінің нұсқауынсыз қандай да бір әрекеттер қабылданған жағдайда, айдауылшыларға әуе кемелерінің ұшуы үшін ықтимал қатерлер туралы хабарлайды.
44. Айдауылшылар айдауылмен жүрушілердің өздерімен бірге әуе кемесінде тасымалдауға тыйым салынған заттардың болмауын қамтамасыз етеді.
45. Айдауылшылар сезіктілердің немесе айыпталушылардың іс-әрекеттеріне шектеу қоятын құралдармен (қолкісендермен) қамтамасыз етіледі.
46. Айдауылшыларға әуе кемесінің бортына жас ағызғыш газ контейнерлерін немесе ол тектес қатардан шығаратын газ түрлендіретін құрылғыларды алып кіруге болмайды.

36. При высадке конвоируемых в конечном пункте назначения, водитель специального автомобиля, по указанию старшего конвоя, останавливает автомобиль в заранее определенном месте, по возможности, исключающем доступ посторонних лиц.
Конвоируемые выстраиваются в колонну по одному и по команде старшего конвоя следуют в помещение.
37. В легковом служебном автомобиле перевозится только один конвоируемый, который помещается на заднем сиденье между двумя конвоирами.
В пути следования на него надеваются наручники в положении спереди или за руку одного (двух) конвоиров. Двери автомобиля фиксируются в закрытом положении, окна не открываются.
38. При перевозке конвоируемых в специальных автомобилях, весь состав конвоя вооружается пистолетами.
Перевозка конвоируемых в необорудованных или груженых автомобилях, а также в автомобилях с опрокидывающим кузовом и на мотоциклах не допускается.
39. В конвой выделяется не менее трех конвоиров, включая старшего конвоя.
40. Старший конвоя поддерживает связь с дежурным офицером территориального органа антикоррупционной службы в пути следования до пункта назначения.
6. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу,
воздушным транспортом
41. Перевозка на борту воздушного судна конвоируемого осуществляется усиленным или особым конвоем. Перевозка конвоируемых на воздушных судах допускается в случаях большой протяженности маршрута конвоирования, либо когда воздушный транспорт является единственным средством сообщения.
42. Авиакомпания о предполагаемой дате перевозки конвоируемого, номере рейса, на котором планируется перевозка, заблаговременно уведомляется за подписью руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее).
43. Конвоиры извещаются представителем авиакомпании о потенциальной опасности для полета воздушных судов, в случае принятия ими без указания командира воздушного судна (либо согласования) каких-либо действий.
44. Конвоиры обеспечивают, чтобы у конвоируемого не было с собой запрещенных для перевозки на воздушных судах веществ и предметов.
45. Конвоиры располагают средствами ограничения (наручники) свободы действий подозреваемого или обвиняемого.
46. Конвоирам не допускается проносить на борт воздушного судна контейнеры со слезоточивым газом или аналогичные, выводящие из строя газогенерирующие устройства.

47. Айдауылшылар авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналына, көліктегі ішкі істер органдарының өкілдеріне және борт жолсеріктеріне қызметтік немесе басқа да қажетті құжаттарды ұсынады.
48. Әуе кемесінің бортында атыс қаруын алып жүруге құқылы басқа да жолаушыларға айдауылдар мен ұсталған адамдардың немесе қамауға алынғандардың тасымалдануы туралы хабарланады.
49. Айдауылмен жүрушілерді әуе кемесінің бортына отырғызу, бірінші кезекте, ал түсіру барлық жолаушылар түсіп болғаннан кейін жүргізіледі.
50. Айдауылмен жүрушілер жолаушылар салонының артқы жағындағы орындарға орналастырылады.
51. Айдауылмен жүрушілер тек екі немесе одан да көп орындықтары бар қатарда орналастырылады, бір айдауылшы айдауылмен жүрушілердің ортасында және кез келген өту орнында болады.
52. Айдауылшылар айдауылмен жүрушілерге үнемі ілесіп жүреді, оның ішінде дәретханаға барған уақытта да олардың бақылауында болады.
53. Әуе кемесінің бортындағы айдауылшылар мен айдауылмен жүрушілерге алгоколь сусындары берілмейді.
54. Айдауылшылардың қалауы бойынша айдауылмен жүрушілерге металл емес бұйымдармен және пышақсыз тағам беріледі.
55. Қашуға немесе айдауылға шабуыл жасауға бейім ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды тасымалдау кезінде әрбір айдауылмен жүрушіге кемінде екі айдауылшы бөлінеді.
Аталған жағдайда рейсте біреуден артық айдауылмен жүрушіні тасымалдауға жол берілмейді.
56. Айдауылмен жүрушілерді әуе кемесінде барлық жағдайда қолдарын кісендеумен (әйелдер мен кәмелетке толмағандардан басқа) жүзеге асырылады. Сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес олардың қолдары айдауылмен алып жүру сұлбасында көрсетілген жағдайда кісенделуге тиіс.
57. Айдауылшы әуе кемесінің бортында айдауылмен жүрушіге тиісті бақылау жасайды, өз орындарынан тұруға, жолаушылармен сөйлесуге немесе қандай да бір заттарды қабылдауға немесе беруге рұқсат бермейді.
Айдауыл жетекшісі айдауылданушы тәртібін және айдауылдардың әуе кемесінің бортында өз міндеттерін орындауларына тұрақты түрде бақылау қамтамасыз етілетін салонның артқы бөлігінде (айдауылмен жүрушілерге бөлінген орындарда) орналасады.
58. Әуе кемесінің ұшу кідірісі ұзаққа созылған жағдайда (1,5 сағатқа және одан көп уақытқа) айдауылмен жүруші әуежай әкімшілігімен бөлінген жолаушылардан оқшауланған үй-жайға ауыстырылады. Әуе кемесі аралық әуежайда түнгі уақытта кідірген жағдайда, айдауылмен жүруші УҰИ күзетке тапсырылады.
7. Жолаушылар пойыздарының вагондарында ұсталғандарды
және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру
59. Теміржол көлігімен айдауылмен алып жүру жолаушылар пойыздарының купелік вагондарында жүзеге асырылады.
Айдауылмен алып жүру тек күшейтілген немесе ерекше айдауылмен жүзеге асырылады.
Айдауылмен жүруші мен айдауыл вагонның соңғы купесіне бөлек орналастырылады.
Айдауылмен алып жүру бағыты полицияның көліктегі желілік бөлімдерімен келісіледі.
Айдауылмен жүрушіні плацкарт вагондарында тасымалдауға жол берілмейді.
Тасымалдау қолдарына «алдынан» кісендер тағу жағдайында ғана жүзеге асырылады, осы орайда купедегі терезе берік жабылған жағдайда болады.
Айдауылмен жүрушіні әжетханаға шығаруды олардың алдында және соңында жүріп отыратын айдауыл жетекшісі мен айдауылшы бір-бірден жүргізеді.
Әжетхана есігі айдауылмен жүруші онда болған кезде сәл ашық қалады, кісендері шешіледі, терезе жабық жағдайда болады.

47. Конвоиры представляют служебные и другие необходимые документы персоналу службы авиационной безопасности, представителям органов внутренних дел на транспорте и бортпроводникам.
48. О перевозке задержанных и лиц, заключенных под стражу, и конвоиров уведомляются другие пассажиры, имеющие право на провоз на борту воздушного судна огнестрельного оружия.
49. Посадка конвоируемых на борт производится в первую очередь, а их высадка, после того как все пассажиры покинут воздушное судно.
50. Места, которые занимают конвоируемые, располагаются в хвостовой части пассажирского салона.
51. Конвоируемые размещаются только в ряду с двумя или более креслами, один конвоир находится между конвоируемым и любым проходом.
52. Конвоируемые постоянно сопровождаются конвоиром и находятся под их наблюдением, в том числе и во время посещения туалета.
53. Конвоирам и конвоируемым, находящимся на борту воздушного судна, не подаются алкогольные напитки.
54. По усмотрению конвоиров, конвоируемым может подаваться еда, без металлических принадлежностей и ножа.
55. При перевозке задержанных и лиц, заключенных под стражу, склонных к совершению побега или нападению на конвой, количество конвоиров составляет для каждого конвоируемого не менее двух конвоиров.
В указанном случае на рейсе не допускается перевозка более одного конвоируемого.
56. Во всех случаях перевозка конвоируемых на воздушных судах осуществляется в наручниках (кроме женщин и несовершеннолетних). При этом их руки находятся в положении указанной в схеме по конвоированию в наручниках, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
57. Конвоир в салоне воздушного судна ведет наблюдение за конвоируемым, не разрешает ему подниматься со своего места, разговаривать с пассажирами, принимать или передавать какие-либо предметы.
Старший конвоя находится в задней части салона (за местами, выделенными для конвоируемых), откуда обеспечивается постоянное наблюдение за поведением конвоируемого и выполнением обязанностей конвоирами на борту воздушного судна.
58. При длительной (на 1,5 часа и более) задержке вылета воздушного судна конвоируемый переводится конвоем с борта воздушного судна в выделенное администрацией аэропорта помещение, изолированное от пассажиров. При задержке воздушного судна на ночь, в промежуточном аэропорту, конвоируемый сдается под охрану в ИВС.
7. Конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу,
в вагонах пассажирских поездов
59. Конвоирование железнодорожным транспортом осуществляется в купейных вагонах пассажирских поездов.
Конвоирование осуществляется только усиленным или особым конвоем.
Конвоируемый и конвой размещаются отдельно в последнем купе вагона.
Маршрут конвоирования согласовывается с линейными отделами полиции на транспорте.
Перевозка конвоируемых в плацкартных вагонах не допускается.
Перевозка осуществляется только в наручниках в положении "спереди", при этом окно в купе фиксируется в закрытом положении.
Вывод конвоируемого в туалет производится по одному старшим конвоя и конвоиром, следующими впереди и позади конвоируемого.
Дверь туалета, при нахождении в нем конвоируемого, остается приоткрытой, наручники снимаются, окно фиксируется в закрытом положении.

60. Айдауылдаудың барлық жеке құрамы тапаншалармен немесе автоматтармен қаруланады. Айдауыл адамдардың өміріне төнген қауіпті алдын алуға барлық шаралар жеткіліксіз болған кезде ғана қару қолдануы мүмкін.
61. Айдауыл жетекшісі айдауылмен жүрушіні купелік жолаушылар вагонына отырғызудың алдында айдауылмен жүруші отырғызылатын соңғы купеге және вагонға тексеріс жүргізеді.
62. Айдауылмен жүрушіні купелік вагондарға отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызуға дейін, ал түсіру - барлық жолаушылардан кейін жүргізіледі.
63. Айдауылмен жүрушіні пойызға жеткізу кезінде арнайы автокөлік вагонның тамбурына тақалып қойылады, ал отырғызу аяқталғаннан кейін автокөлік поезд жүріп кеткенге дейін тұраққа қойылады. Арнайы автокөлікті қою орны алдын ала теміржол станциясының әкімшілігімен келісіледі.
8. Айдауылдың төтенше жағдайлар кезіндегі әрекеті
64. Оқиғалар болған жағдайларда (шабуыл жасау, қашу, айдауылмен жүрушілердің бағынбауы, кепілге адам алу, өрт, табиғи апаттар, авариялар) айдауыл жетекшісі дереу сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысына (оны алмастыратын тұлғаға) баяндайды және оқиғалар кезінде айдауылдың әскери іс-қимылына сәйкес әрекет етеді, айдауылмен жүрушілерді күзету күшейтіледі.
65. Айдауылға және айдауылшыларға шабуыл жасалған жағдайда айдауыл жетекшісі айдауыл күшімен тойтаруды ұйымдастырады, қарулы шабуыл жасағанда «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – «Құқық қорғау қызметі туралы» Заң) 61-бабына сәйкес табельді қаруды қолданады.
66. Айдауылға, айдауыл құрамына немесе айдауылмен жүрушілерге шабуыл жасалғанда, айдауыл «Шабуыл» деген белгі беріп, шабуылды тойтару үшін шаралар қабылдайды.
Қажет болған жағдайда өзін, басқа адамдарды және айдауылды қорғау үшін қоян-қолтық айқасқа шығады.
Қарулы шабуыл жасағанда өзін, басқа адамдарды және айдауылды қорғау үшін «Құқық қорғау қызметі туралы» Заңның 61-бабына сәйкес табельді қаруды қолданады.
Ол батыл және табанды әрекет етуі тиіс, қажеттілік туындаған жағдайда қаруды, арнайы құралдар мен өз күшін қолданады. Сондай-ақ қашуға немесе айдауылмен жүрушілерді күштеп босатуға жол бермеу шараларын қабылдайды.
67. Сонымен қатар, айдауылмен жүрушілер:
арнайы көліктен қашқанда – арнайы көлік тоқтатылып, айдауылмен жүрушілер бұзылған камерадан дұрыс камераға немесе басқа арнайы көлікке ауыстырылады, ондай мүмкіндіктер болмаған жағдайда бөлімшеден дұрыс арнайы көлік шақыртылады.
сот мекемесінен қашқан жағдайда – айдауылшы тез арада қашушылардың ізіне түседі, дабыл құралдарын пайдалана отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы (оны алмастыратын тұлғаға) хабардар етіледі, егер қашушылар сот мекемесінің ғимаратынан шықпаса, айдауылдардың күшімен ғимарат ішінде мұқият іздеу ұйымдастырылады.

60. Весь личный состав конвоя вооружается пистолетами или автоматами. Конвой применяет оружие, когда все принятые меры для устранения угрозы безопасности жизни людей оказались недостаточными.
61. Перед посадкой конвоируемого в купейный вагон пассажирского поезда, старший конвоя производит осмотр вагона и последнего купе, где будет размещен конвоируемый.
62. Посадка конвоируемого в купейный вагон производится до общей посадки пассажиров, а высадка - только после всех пассажиров.
63. При доставлении конвоируемого к поезду, специальный автомобиль подается к тамбуру вагона, а при окончании посадки, автомобиль отводится на стоянку, где находится до отправки поезда. Место стоянки специального автомобиля, заранее оговаривается с администрацией железнодорожной станции.
8. Действия конвоя при происшествиях
64. При происшествиях (нападение, побег, неповиновение конвоируемых, захват ими заложников, пожар, стихийное бедствие, крушение, авария) старший конвоя немедленно докладывает руководителю территориального органа антикоррупционной службы (лицу его замещающему) и действует согласно боевому расчету конвоя при происшествиях, усиливается охрана конвоируемых.
65. При нападении на конвой и конвоируемых, старший конвоя организует отражение нападения силами конвоя, при вооруженном нападении применяют табельное оружие в соответствии со статьей 61 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон "О правоохранительной службе").
66. Конвоир при явном нападении на него, состав конвоя или конвоируемых подает сигнал "Нападение" и принимает меры к отражению нападения.
При необходимости вступает в рукопашную схватку для защиты себя, других лиц или конвоя.
При вооруженном нападении применяет табельное оружие в соответствии со статьей 61 Закона "О правоохранительной службе" для защиты себя, других лиц или конвоя, отражения нападения.
67. Дополнительно, при побеге конвоируемых:
из специального автомобиля – останавливается специальный автомобиль, производится перевод конвоируемых из поврежденной камеры в исправные или в другой специальный автомобиль, а при отсутствии таких возможностей из подразделения вызывается исправный специальный автомобиль;
из судебного учреждения – конвоир немедленно переходит на преследование бежавших, старший конвоя оповещает руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее), если бежавшие не вышли из здания судебного учреждения, силами конвоя организуется тщательный поиск бежавших внутри здания.

68. Табиғи апаттар болған жағдайда, «Азаматтық қорғау туралы» Заңға сәйкес айдауыл жетекшісі зардап шеккендерге көмек көрсетуді, қарулар пен мүліктерді сақтауды ұйымдастырады, күзеттегі айдауылмен жүрушілерді қауіпсіз жерге орналастырады. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) нұсқауы бойынша оларды эвакуациялауды жүзеге асырады, мүліктерді күзетуге және белгіленген режимді сақтауға шаралар қабылдайды.
69. Арнайы автокөлік апатқа ұшыраған жағдайда, егер өздігінен жүре алмаса, айдауыл жетекшісі апатты тоқтау туралы белгілерді қояды, бөлімшеден басқа арнайы автокөлік шақыртады және оған айдауылмен жүрушілерді отырғызуды және одан әрі белгіленген орынға айдауылмен алып жүруді ұйымдастырады.
Айдауылмен жүрушілерді ауыстырып отырғызу мүмкін болмаған жағдайда (көліктердің белсенді қозғалысы, азаматтардың жиналып қалуы) айдауыл жетекшісі сынған көлікті жақын тұрған уақытша ұстау изоляторына, немесе ішкі істер органына сүйретіп апаруды ұйымдастырады. Егер апат елді мекеннің сыртында болса және автокөлік ақауы елеулі болса, айдауыл жетекшісі айдауылмен жүрушілерді басқа дұрыс арнайы автокөлік келгенге дейін күзетуді ұйымдастыру үшін неғұрлым қауіпсіз орынға шығарады.
9. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды тергеу
әрекеттерін жүргізу, сараптамалар жасау, медициналық
қызмет көрсету кезінде күзету
70. Алып келген тұлғаны уақытша ұстау бөлмесіне, соттың, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының ғимаратына орналастырғаннан кейін айдауылшы айдауылмен алып жүрушіні үнемі қағалайды, олардың басқа тұлғалармен (туыстары, қорғаушылары) сөйлесуіне, қандай да бір заттарды қабылдауына немесе беруіне рұқсат етпейді.
71. Сот бұлтартпау шараларын санкциялау кезінде айдауыл айдауылмен жүрушіні күзетуді қамтамасыз етеді.
72. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының әкімшілік ғимаратына тұлғаны алып келгеннен кейін айдауыл жетекшісі алып келген айдауылмен жүрушілерді кезекші бөлімде тіркейді, кететін кезінде шыққаны туралы белгі қояды.
Тергеу әрекеттері басталғанға дейін (үзілістерде) айдауылмен жүрушілерді арнайы үй-жай – уақытша ұстау бөлмесіне (бұдан әрі – УҰБ) орналастырады, онда олардың өмірі мен денсаулығына қауіп тудырмайтын жағдайларда ұстау жүзеге асырылады.
УҰБ ғимараттың бірінші қабатында (цоколь, жертөле қабаттарында орналасуына үзілді-кесілді жол берілмейді), жеке бөлмеде орналасуы, төбеге дейін қалқандармен қоршалған, есігі соққыға төзімді шыны материалдан, еденге бекітілген орындықпен, желдеткішпен, есіктері құлыптармен, қауіпсіздік жүйелерімен (терезелерінде металл торлары, кезекші бөлімнің мониторына шығарылған бейнебақылау, нарядты шақыратын дабыл тетігі), айдауылдың жұмыс орнымен жабдықталған болуы тиіс.
Тергеу әрекеттерін жүргізу үшін айдауыл тек айдауылмен жүрушіні осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру журналына тіркеп, арнайы үй-жайға – тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмеге жеткізу талабын жіберген тергеушіге ғана береді.
Тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмелер ғимараттың бірінші қабатында (цоколь, жертөле қабаттарында орналасуына үзілді-кесілді жол берілмейді) орналасуы, УҰБ ұқсас қауіпсіздік жүйелерімен, сондай-ақ тергеушінің, қорғаушының (қоғам өкілінің) жұмыс орнымен, сезікті, айыпталушы үшін жеке орындармен (төбеге дейін соққыға төзімді шыны қалқандармен қоршалған, еденге бекітілген орындықпен, желдеткішпен, есіктері құлыптармен жабдықталған), тергеу әрекетінің екі қатысушысының, айдауылдың жеке орындарымен, нарядты шақыратын дабыл тетігімен жабдықталған болуы тиіс.
Айдауыл жетекшісі тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмені тексереді, анықталған кемшіліктерді қалпына келтіруге және қашу немесе шабуыл жасау үшін пайдаланылуы мүмкін заттарды алып тастауға шара қабылдайды.
Тергеушінің талабы бойынша айдауылшы өзінің қатысуын қамтамасыз етеді, сонымен қатар айдауылшылар терезелердің, айдауыл жетекшісі есіктің жанында тұрады.
Жергілікті жерде тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде айдауыл жетекшісі тергеу әрекеттерін жүргізу белгіленген жергілікті жерді (үй-жайды) қарап шығады және оны жүргізетін адамның келісуі бойынша айдауылмен жүрушілерді қорғау тәртібін белгілейді, айдауылшылар ешқайда кетпестен айдауылмен жүрушілердің қасында болады, заңмен көзделген жағдайларда қол кісендерді қолданады, әрбір айдауылмен жүрушіні тергеу әрекеттеріне байланысты олардың барлық орын ауыстыруларында еріп жүреді, арнайы автомобильге отырғызу алдында жеке қарауды жүргізеді.
Тергеу әрекеттерінің аяқталғаны немесе келесі күндері оларды жалғастыру қажеттілігі туралы тергеуші (анықтау жүргізетін тұлға) айдауылмен алып жүруге арналған талаптарға белгі қояды және оған өзі қол қоя отырып, бекітеді.

68. При возникновении чрезвычайных ситуациях природного характера, в соответствии с Законом "О гражданской защите", старший конвоя организует, при необходимости, оказание помощи пострадавшим, спасение оружия и имущества; перемещает в более безопасные места конвоируемых, находящихся под охраной. По указанию руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лица его замещающего) осуществляет их эвакуацию, принимает меры к охране имущества и поддержанию установленного режима.
69. При аварии специального автомобиля, если он не может следовать своим ходом, старший конвоя выставляет знаки аварийной остановки, вызывает из подразделения другой специальный автомобиль, организует пересадку в него конвоируемых и дальнейшее конвоирование к месту назначения.
В случае невозможности пересадки конвоируемых (активное движение транспорта, скопление граждан) старший конвоя организует буксировку неисправного специального автомобиля до ближайшего следственного изолятора, ИВС ближайшего органа внутренних дел. Если авария произошла вне населенного пункта и специальный автомобиль имеет большие повреждения, старший конвоя выводит конвоируемых из него в удобное для организации охраны место до прибытия исправного специального автомобиля.
9. Охрана задержанных и лиц, заключенных под стражу, во время
производства следственных действий, проведения экспертиз,
медицинского обслуживания
70. После помещения доставленного в комнату временного содержания в зданиях суда, территориального органа антикоррупционной службы конвоир ведет постоянное наблюдение за конвоируемым, не разрешает ему разговаривать с другими лицами (родственники, адвокаты), принимать или передавать какие – либо предметы.
71. При санкционировании меры пресечения судом конвой обеспечивает охрану конвоируемого.
72. При доставлении в административное здание органа антикоррупционной службы, старший конвоя производит в дежурной части регистрацию доставленных конвоируемых, при убытии отметку о выходе.
До начала следственных действий (в перерывах) конвоируемых помещают в специальное помещение – комнаты временного содержания (далее – КВС), в котором содержание осуществляется в условиях, исключающих угрозу их жизни и здоровью.
КВС располагаются на первом этаже здания (расположение в цокольных, подвальных этажах категорически не допускается), в отдельном кабинете (помещении), ограждаются перегородками до потолка, дверью из ударопрочного прозрачного материала, оборудуются скрепленным с полом скамейкой, вентиляцией, замками на дверях, системами безопасности (металлические решетки на окнах, видеонаблюдение с выводом на мониторы дежурной части, тревожной кнопкой вызова наряда), рабочим местом конвоя.
Для проведения следственных действий конвой выдает только следователю, направившему заявку, с регистрацией в журнале приема-сдачи по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, конвоируемого с препровождением в специальные помещения – кабинеты для производства следственных действий.
Кабинеты для проведения следственных действий располагаются на первых этажах зданий (расположение в цокольных, подвальных этажах категорически не допускается), оборудуются системами безопасности аналогично КВС, а также рабочими местами следователя, защитника (общественного представителя), отдельным местом для подозреваемого, обвиняемого (возможно огражденного ударопрочными прозрачными перегородками до потолка, оборудованным скрепленным с полом скамейкой, вентиляцией, замками на дверях), других участников следственного действия, конвоя, тревожной кнопкой вызова наряда.
Старший конвоя производит осмотр кабинета для производства следственных действий, принимает меры к устранению выявленных недостатков.
По требованию следователя обеспечивает личное присутствие конвоя, при этом конвоиры располагаются у окон, старший конвоя - у дверей.
Во время производства следственных действий на местности, старший конвоя осматривает местность (помещение), где намечено проведение следственного действия, и определяет по согласованию с лицом его производящим, охрану конвоируемых, конвоиры неотлучно находятся рядом с ними, применяют наручники, сопровождают каждого конвоируемого при всех его перемещениях, обусловленных характером следственного действия, производит личный обыск перед посадкой в специальный автомобиль.
Об окончании следственного действия или необходимости его продолжения в последующие дни, следователь (лицо, производящее дознание) производит отметку в заявке на конвоирование и скрепляет ее своей подписью.

73. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының ғимаратында тергеу әрекеттері аяқталғаннан кейін айдауыл жетекшісі тыйым салынған заттардың бар-жоғына жеке қарауды міндетті түрде жүргізе отырып, айдауылмен жүрушіні тергеушіден қабылдайды және ұстау орны бойынша айдауылмен алып жүргенге дейін УҰБ орналастырады.
74. Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды ТИ-ге, УҰИ-ға айдауылмен алып жүруге дейін 3 сағаттан артық емес мерзімге УҰБ-да орналастыруға жол беріледі.
75. Айдауылмен жүрушілерді әжетханаға шығаруды айдауылдағы сезіктілер немесе айыпталушылардың алдында және соңында жүріп отыратын айдауылдың жетекшісі мен айдауылшы бір-бірден жүргізеді.
Әжетхана есігі айдауылмен жүруші онда болған кезде сәл ашық қалады, кісендері шешіледі, терезе жабық жағдайда болады.
76. Жалпы мақсаттағы медициналық мекемелерде медициналық куәландыру, түрлі сараптамалар жүргізу кезінде айдауылмен алып жүруді бір-бірден айдауылдың жетекшісі және айдауылшы жүзеге асырады, сондай-ақ айдауылдың жеке өзінің қатысуы қамтамасыз етіледі, қажет болған жағдайда кіреберіс есікте және терезенің алдында тұрады.
77. Ұсталғандар мен қамауға алынған адамдарды медициналық мекемелерде стационарлық емдеу үшін орналастыру ТИ біліктілік медициналық көмек көрсетуге мүмкіндік болмайтын шұғыл жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
Медициналық мекемеге стационарлық емдеу үшін орналастырылған ұсталғандар мен қамауға алынған адамдарды сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының күшімен күзетуге жол берілмейді.
78. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының айдауылдау бөлімшелері қызметкерлерінің табельді қаруды, арнайы құралдарды және күш қолдануы «Құқық қорғау қызметі туралы» Заңның 60,  61-баптарында көзделген негіздерде ғана жүзеге асырылады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметінің ұсталғандарды
және қамауға алынған
адамдарды айдауылмен
алып жүру қағидаларына
1-қосымша
Айдауыл жетекшісіне берілетін қызметтiк құжаттардың
тізбесі
1. Қала iшiнде айдауылдаумен алып жүру кезiнде:
1) айдауыл жетекшісіне ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды қабылдауға (тапсыруға) құқық беретiн ұйғарым (айдауылдың жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
2) әрбiр сезiктiнің және айыпталушының құжаттары бар мөрленген пакеттер;
3) айдауылдың жол жүру журналы;
4) айдауылдаумен жүрушілерді қабылдау-тапсыру журналы;
5) ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылдаумен алып жүру талаптары.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметінің ұсталғандарды
және қамауға алынған
адамдарды айдауылмен
алып жүру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Титул парағы
Айдауылдың жол жүру журналы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органының атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(айдауыл бөлімшесінің атауы)
Басталды: 20 __ жылғы « » _________
Аяқталды: 20 __ жылғы « » ________
Қайырма беті
№ р/с
Кету орны, күні және уақыты
Қозғалыс бағыты
Келу орны, күні және уақыты
Айдауыл жетекшісінің белгісі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметінің ұсталғандарды
және қамауға алынған
адамдарды айдауылмен
алып жүру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылдаумен
алып жүру өтінімі
Мөртабаны                              ______________________________
_____________________басшысына
органның атауы
______________________________________ келесі бетте аталған адамдарды
(күні, уақыты)
_____________________________________________ мекенжайында орналасқан
_____________________________________________________________________
(сот мекемесінің, тергеу әрекетін жүргізу орнының атауы)
айдауылдаумен алып жүру үшін айдауыл жiберуiңiздi сұраймын.
Айдауылдаумен алып жүруге жататын адамдар ___________________________
_____________________________________________________________________
(тегi, лауазымы көрсетiледi)
_________________________________________________ қарамағында болады.
Сот процесiнiң (тергеу әрекетін жүргізудің) басталуы
«____» сағат «____» мин
Болжамды ұзақтылығы ____________________
(уақыты)
_______________________________________
(тегі, қолы)
Қайырма беті
р/с
Тегі, аты-жөні
Туған жылы
ҚК-нің қандай бабы бойынша сезікті болып табылады, айыпталады
Ұстау орны, ТИ, УҰИ атауы
Кестенің жалғасы
Ішкі оқшаулауға қойылатын талаптар (бірге қатысушылардан бөлек көрсету)
Айдауылдың түрін көрсету (кәдімгі, күшейтілген,ерекше)
Айдауылдау тәртібі бойынша басқа да өкімдер
Айдауылмен жүрушілерді тінту жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты
Тергеу изоляторы бастығының, УҰИ кезекшісінің айдауылмен жүрушілерді қабылдау туралы қолхаты, қосымша мөрімен
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органының басшысы
________________________________
________________________________
(тегі, қолы)
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметінің ұсталғандарды
және қамауға алынған
адамдарды айдауылмен
алып жүру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мөртабаны
Кімге_____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________
Айдауыл жетекшісіне ұсталғандарды және қамауға алынған
адамдарды қабылдауға (тапсыруға) құқық беретiн ұйғарым
(айдауылдың жеке құрамының тiзiмiмен бiрге)
Осы ұйғарымды ұсынатын тұлға айдауылдың жетекшісі болып тағайындалды
_____________________________________________________________________
ұсталғандарды және қамауға алынған адамдарды айдауылдау және қабылдау
(тапсыру) үшін
_____________________________________________________________________
(соттың, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органының атауы)
Ұйғарым
20__жылғы «___» _____________ жарамды
М.О.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органының басшысы
__________________________________
__________________________________
(тегі, қолы)
Қайырма беті
Айдауылдың құрамы
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымы
Қарудың түрі, нөмірі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметінің ұсталғандарды
және қамауға алынған
адамдарды айдауылмен
алып жүру қағидаларына
5-қосымша
Ұсталғандар мен қамауға алынған адамдарды айдауылмен
алып жүру сұлбасы
Қолкісендер «артынан» тағылған
Қолкісендер «алдынан» тағылған
Қолкісендер айдауылмен жүрушінің екі қолына және айдауылшының қолына тағылған
Қолкісендер айдауылмен жүрушінің екі қолына, айдауылшылардың оң және сол қолына тағылған
Иілгіш металл арқанмен жалғанған қолкісендер айдауылшылардың ортасында колоннада тұрған айдауылмен жүрушінің және айдауылшылардың оң қолына - сол қолына тағылған
Қолкісендер айдауылмен жүрушінің оң - сол қолдарына тағылған
Иілгіш металл арқанмен жалғанған қолкісендер колоннада тұрған айдауылмен жүрушілердің және айдауылшылардың оң - сол қолдарына тағылған
Шартты белгілер
– айдауыл
жетекшісі
– көмекші
– айдауылшы
– айдауылмен
жүруші
– қолкісендер
– үзбесі бар арқан
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметінің ұсталғандарды
және қамауға алынған
адамдарды айдауылмен
алып жүру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Титул парағы
Айдауылмен жүрушілерді қабылдау-тапсыру журналы
_____________________________________________________________________
(органның атауы)
Басталды: 20 __ жылғы « » ________
Аяқталды: 20 __ жылғы « » ________
Қайырма беті
р/с
Айдауылмен жүрушілердің аты-жөні
Қабылдаушы қызметкердің аты-жөні (бар болған жағдайда)
Қабылдау уақыты
Қабылдау кезінде қойылатын қолы
Тапсыру уақыты
Тапсыру кезінде қойылатын қолы

73. После окончания следственных действий в здании территориального органа антикоррупционной службы старший конвоя принимает конвоируемого от следователя и помещает в КВС до конвоирования к месту содержания.
74. Допускается помещение в КВС на срок не более 3-х часов до конвоирования в СИ, ИВС задержанных и лиц, заключенных под стражу.
75. Вывод конвоируемых в туалет производится по одному старшим конвоя и конвоиром, следующими впереди и позади конвоируемых подозреваемых или обвиняемых.
Дверь туалета, при нахождении в нем конвоируемого, остается приоткрытой, наручники снимаются, окно фиксируется в закрытом положении.
76. При проведении медицинского освидетельствования, различных экспертиз в медицинских учреждениях общего назначения – конвоирование осуществляется по одному старшим конвоя и конвоиром, а также обеспечивается личное присутствие конвоя, с расположением при необходимости у входной двери и окна.
77. Помещение задержанных и лиц, заключенных под стражу, на стационарное лечение в медицинские учреждения общего назначения производится только в экстренных случаях, при невозможности оказания квалифицированной медицинской помощи в СИ.
Охрана задержанных и лиц, заключенных под стражу, помещенных на стационарное лечение в медицинские учреждения, силами территориального органа антикоррупционной службы не допускается.
78. Применение табельного оружия, специальных средств и физической силы сотрудниками конвойных подразделений территориального органа антикоррупционной службы осуществляется только на основаниях, предусмотренных статьями 60, 61 Закона "О правоохранительной службе".
Приложение 1
к Правилам конвоирования задержанных
и лиц, заключенных под стражу,
антикоррупционной службой.
Перечень
служебных документов, выдаваемых старшему конвоя
При конвоировании в пределах города:
1) предписание старшему конвоя на право приема (сдачу) задержанных и лиц, заключенных под стражу, (со списком личного состава конвоя);
2) опечатанные пакеты с документами на каждого подозреваемого и обвиняемого;
3) путевой журнал конвоя;
4) журнал приема-сдачи конвоируемых;
5) заявку на конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу.
Приложение 2
к Правилам конвоирования задержанных
и лиц, заключенных под стражу,
антикоррупционной службой.
Форма
Титульный лист
Путевой журнал конвоя
__________________________________________________
__________________________________________________
(наименование органа антикоррупционной службы)
__________________________________________________
(конвойного подразделения)
__________________________________________________
__________________________________________________
Начат: " " ___________ 20___ г.
Окончен: " " __________ 20 ___ г.
Оборотная сторона
п/п
Место, дата и время отбытия
Маршрут движения
Место, дата и время прибытия
Отметка старшего конвоя
Приложение 3
к Правилам конвоирования задержанных
и лиц, заключенных под стражу,
антикоррупционной службой.
Форма
Заявка
на конвоирование задержанных и лиц, заключенных под стражу.
Штамп
Руководителю ___________________
________________________________
(наименование органа)
Прошу выслать конвой ________________________________________________
(дата, время)
для конвоирования поименованных на обороте лиц в
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование судебного учреждения, место проведения следственного
действия)
по адресу ___________________________________________________________
Подлежащие конвоированию лица поступают в распоряжение
_____________________________________________________________________
(указать должность, фамилию)
Начало судебного процесса (производство следственного действия) в
___________________________,
(время)
Ориентировочная продолжительность __________________________________
(время)
__________________________________
(фамилия, подпись)
Оборотная сторона
п/п
Ф.И.О (при его наличии).
Год рождения
По какой ст. УК подозревается, обвиняется
Место содержания, наименование СИ, ИВС
Продолжение таблицы
Требование по внутренней изоляции (указать раздельное содержание от соучастников)
Указать вид конвоя (обыкновенный, усиленный, особый)
Другие предписания по порядку конвоирования
Ф.И.О. (при его наличии), производившего обыск конвоируемых
Расписка дежурного помощника начальника СИ, дежурного ИВС о приеме конвоируемых с приложением печати
Руководитель органа антикоррупционной службы
__________________________________
__________________________________
(фамилия, подпись)
Приложение 4
к Правилам конвоирования задержанных
и лиц, заключенных под стражу,
антикоррупционной службой.
Форма
Штамп
Кому_____________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________________________
Предписание
старшему конвоя на право приема (сдачу) задержанных и лиц,
заключенных под стражу,
(со списком личного состава конвоя)
Предъявитель настоящего предписания назначен старшим конвоя
_____________________________________________________________________
для конвоирования и приема (сдачи) задержанных и лиц,
заключенных под стражу, в (на)
_____________________________________________________________________
(наименование суда, органа антикоррупционной службы)
Предписание действительно
по "___" _____________ 200__года
М.П.
Руководитель органа антикоррупционной службы
__________________________________
__________________________________
(фамилия, подпись)
Оборотная сторона
Состав конвоя
п/п
Ф.И.О (при его наличии).
Должность
Вид, номер оружия
Приложение 5
к Правилам конвоирования задержанных
и лиц, заключенных под стражу,
антикоррупционной службой.
Схема конвоирования задержанных и лиц,
заключенных под стражу
Приложение 6
к Правилам конвоирования задержанных
и лиц, заключенных под стражу,
антикоррупционной службой.
Форма
Титульный лист
ЖУРНАЛ
приема-сдачи конвоируемых
_________________________________________
(наименование органа)
Начат: " " ___________ 20___ г.
Окончен: " " __________ 20 ___ г.
Оборотная сторона
п/п
Ф.И.О (при его наличии)конвоируемого
Ф.И.О (при его наличии) принимающего сотрудника
Время приема
Роспись при приеме
Время сдачи
Роспись при сдаче