Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің кейбір бұйрықтарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 643 бұйрығы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 225 бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 ақпанда № 13033 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 10 маусымдағы № 25 және Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 53 бірлескен бұйрығы мен қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 10.06.2022 № 25 және Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2022 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығы мен қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы бұйрыққа және осы қаулыға сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық мониторинг комитеті (Тәжіяқов Б.Ш.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты және қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық және қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оларды мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішнде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты және қаулыны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан и постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 декабря 2015 года № 643 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 225. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2016 года № 13033. Утратил силу Совместным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 10 июня 2022 года № 25 и Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 53.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 10.06.2022 № 25 и Постановление Правления Национального Банка РК от 22.06.2022 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 2 августа 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан и постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящим приказу и постановлению.
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (Таджияков Б.Ш.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящих приказа и постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящих приказа и постановления их направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерстве юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталоннам контрольным банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящих приказа и постановления на интернет-ресурсе Министерства Финансов Республики Казахстан.

3. Осы бұйрық және қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Төрағасы
__________ Д. Ақышев
20 ___ жылғы "__" ______ 20 ___ жылғы "__" ______
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 643 бұйрығына және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 225 қаулысына
қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы кейбір
қаулыларының тізбесі
1. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ақша аударымының банкаралық жүйесінің операторын қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және микроқаржы ұйымдары үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 518 бұйрығына және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 236 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10215 тіркелген, 2015 жылғы 27 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен және қаулымен бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ақша аударымының банкаралық жүйесінің операторын қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және микроқаржы ұйымдары үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарда:
15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін Оффшорлық аймақтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 10 ақпандағы № 52 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6058 тіркелген) бекітілген "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін Оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген шет мемлекеттер (аумақтар);";
1-қосымшада:
Клиент досьесінің мазмұнына қойылатын талаптарға түсіндірмелер мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

3. Настоящие приказ и постановление вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________Б. Султанов
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
__________Д. Акишев
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 643
и постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 декабря 2015 года № 225
Перечень
некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан и
постановлений Правления Национального Банка
Республики Казахстан, в которые вносятся
изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 518 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 236 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за исключением оператора межбанковской системы переводов денег, и микрофинансовых организаций" (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10215, опубликованные в информационно-правовой системе "Әділет" 27 февраля 2015 года) следующие изменение и дополнения:
в Требованиях к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за исключением оператора межбанковской системы переводов денег, и микрофинансовых организаций, утвержденных указанными приказом и постановлением:
подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"3) иностранные государства (территории), включенные в перечень оффшорных зон для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 52 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма"(зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6058);";
в приложении 1:
Пояснения к Требованиям к содержанию досье клиента дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Көші-қон карточкалары туралы мәліметтер алу Еуразиялық экономикалық одаққа кіретін мемлекеттердің азаматтарына қатысты талап етілмейді.";
2-қосымшада:
Клиент досьесінің мазмұнына қойылатын талаптарға түсіндірмелер мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Көші-қон карточкалары туралы мәліметтер алу Еуразиялық экономикалық одаққа кіретін мемлекеттердің азаматтарына қатысты талап етілмейді.
5. Коммерциялық ұйымның жоғары органының дербес құрамы туралы мәліметтер жоғары органның құрамына кіретін және коммерциялық ұйымның жарғылық капиталына не орналастырылған акцияларына қатысу үлестерінің жиырма бес және одан көп пайызын иеленген жеке және (немесе) заңды тұлғаларға қатысты алынады. Жоғары органның құрамына кіретін және коммерциялық ұйымның жарғылық капиталына не орналастырылған акцияларына қатысу үлестерінің жиырма бестен кем пайызын иеленген жеке және (немесе) заңды тұлғаларға қатысты коммерциялық ұйымның жоғары органының дербес құрамы туралы мәліметтерді алуға жол беріледі.
Коммерциялық емес ұйымның жоғары органының дербес құрамы туралы мәліметтер жоғары органның құрамына кіретін не жоғары орган мүшелерінің саны не коммерциялық емес ұйымдар құрылтайшыларының саны бес жеке және (немесе) заңды тұлғалардан асқан жағдайларды қоспағанда, коммерциялық емес ұйымның құрылтайшылары болып табылатын жеке және (немесе) заңды тұлғаларға қатысты алынады.".
2. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
3. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
4. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.08.2020 № 75 және ҚР Қаржы министрінің 01.09.2020 № 799 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
6. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының және Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Клиент досьесінің мазмұнына қойылатын талаптар
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының және Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Респондент шетелдік қаржы ұйымы досьесінің мазмұнына қойылатын талаптар
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.08.2020 № 75 және ҚР Қаржы министрінің 01.09.2020 № 799 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының және Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Шетелдік қаржы ұйымы досьесінің мазмұнына қойылатын
талаптар
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
кейбір бұйрықтарының және Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Шетелдік қайта сақтанушы (цедент) досьесінің мазмұнына қойылатын талаптар
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.

"3. Сведения о миграционных карточках не требуется получать в отношении граждан государств, входящих в Евразийский экономический союз.";
в приложении 2:
Пояснения к Требованиям к содержанию досье клиента дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Сведения о миграционных карточках не требуется получать в отношении граждан государств, входящих в Евразийский экономический союз.
5. Сведения о персональном составе высшего органа коммерческой организации получаются в отношении физических и (или) юридических лиц, входящих в состав высшего органа и владеющих более двадцатью пятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных акций коммерческой организации. Допускается получение сведений о персональном составе высшего органа коммерческой организации в отношении физических и (или) юридических лиц, входящих в состав высшего органа и владеющих двадцатью пятью и менее процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных акций коммерческой организации.
Сведения о персональном составе высшего органа некоммерческой организации получаются в отношении физических и (или) юридических лиц, входящих в состав высшего органа либо являющихся учредителями некоммерческой организации, за исключением случаев, когда количество членов высшего органа либо количество учредителей некоммерческой организации превышает пять физических и (или) юридических лиц.".
2. Утратил силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
3. Утратил силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
4. Утратил силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.08.2020 № 75 и приказ Министра финансов РК от 01.09.2020 № 799 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
5. Утратил силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
6. Утратил силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
Приложение 1
к Перечню некоторых
приказов Министра
финансов Республики
Казахстан и постановлений
Правления Национального
банка Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Требования к содержанию досье клиента
Сноска. Приложение 1 утратило силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
Приложение 2
к Перечню некоторых
приказов Министра
финансов Республики
Казахстан и постановлений
Правления Национального
банка Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Требования к содержанию досье иностранной финансовой организации-респондента
Сноска. Приложение 2 утратило силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.08.2020 № 75 и приказ Министра финансов РК от 01.09.2020 № 799 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Приложение 3
к Перечню некоторых
приказов Министра
финансов Республики
Казахстан и постановлений
Правления Национального
банка Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Требования к содержанию досье иностранной финансовой организации
Сноска. Приложение 3 утратило силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
Приложение 4
к Перечню некоторых
приказов Министра
финансов Республики
Казахстан и постановлений
Правления Национального
банка Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Требования к содержанию досье иностранного перестрахователя (цедента)
Сноска. Приложение 4 утратило силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).