"Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту
Ақмола облысы әкімдігінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № А-2/57 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 11 наурызда № 4684 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2016 жылғы 17 мамырдағы № А-6/219 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 17.05.2016 № А-6/219 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже (бұдан әрі–Ереже) бекітілсін.
2. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіпте және мерзімде Ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді камтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Д.Н.Нұрмолдинға жүктелсін.
4. Осы облыс әкімдігінің қаулысы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С.Кулагин
Ақмола облысы әкімдігінің
2015 жылғы "9" ақпандағы
№ А-2/57 қаулысымен
бекітілді
"Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі туризм саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление туризма Акмолинской области"
Постановление акимата Акмолинской области от 9 февраля 2015 года № А-2/57. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 11 марта 2015 года № 4684. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 17 мая 2016 года № А-6/219
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 17.05.2016 № А-6/219 (вводится в действие со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое положение о государственном учреждении "Управление туризма Акмолинской области" (далее -Положение).
2. Государственному учреждению "Управление туризма Акмолинской области" обеспечить государственную регистрацию Положения в органах юстиции в порядке и сроки, установленные действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Нурмулдина Д.Н.
4. Настоящее постановление акимата области вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области С.Кулагин
Утверждено
постановлением акимата
Акмолинской области
от 9 февраля 2015
года № А-2/57
Положение о государственном учреждении "Управление туризма
Акмолинской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере туризма.
2. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

5. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгіленеді.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: Қазақстан Республикасы, индексі 020000, Ақмола облысы, Көкшетау қаласы, Ауэзов көшесі, 177.
9. Мемлекеттік органның толық атауы: "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттемелері, функциялары, құқықтары
мен міндеттері
13. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: облыс аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және үйлестіруді жүзеге асыру;
14. Міндеттері: туристік қызметті дамыту мәселелері бойынша мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын жүзеге асыру;
15. Функциялары:
туристік қызметтер көрсету нарығына талдау жасау және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында туризмнің дамуы туралы қажетті мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну;
облыстық туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу;
облыс аумағында туристік индустрия объектілерін жоспарлау және салу бойынша қызметті үйлестіру;
балалар мен жастар лагерінің, туристер бірлестіктерінің қызметіне және өзіндік туризмді дамытуға қолдау көрсету;
туристік қызмет субъектілеріне туристік қызметті ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту шарасы ретінде туристік қызмет саласындағы кәсіпкерлікті дамыту және қолдау;
туристiк ақпаратты, оның iшiнде туристiк әлеует, туризм объектiлерi мен туристiк қызметтi жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпаратты беру;
туристік ақпарат орталығын құру туралы ұсыныстар енгізу;
Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
гидті (аудармашы гидті) кәсіптік даярлауды ұйымдастыру;
туристік саланы дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізу.

5. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя управления государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области".
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, индекс 020000, Акмолинская область, город Кокшетау, улица Ауэзова, 177.
9. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области" осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Управление туризма Акмолинской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области".
Если государственному учреждению "Управление туризма Акмолинской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области": реализация государственной политики и осуществление координации в области туристской деятельности на территории области.
14. Задачи: реализация основных направлений государственной политики по вопросам развития туристской деятельности.
15. Функции:
проведение анализа рынка туристских услуг и представление в уполномоченный орган необходимых сведений о развитии туризма на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
разработка и внедрение мер по защите областных туристских ресурсов;
координирование деятельности по планированию и строительству объектов туристской индустрии на территории области;
оказание содействия в деятельности детских и молодежных лагерей, объединений туристов и развитии самодеятельного туризма;
оказание субъектам туристской деятельности методической и консультативной помощи в вопросах, связанных с организацией туристской деятельности;
развитие и поддержка предпринимательства в области туристской деятельности как меры увеличения занятости населения;
предоставление туристской информации, в том числе о туристском потенциале, объектах туризма и лицах, осуществляющих туристскую деятельность;
внесение предложений по учреждению туристского информационного центра;
осуществление лицензирования туроператорской деятельности в соответствии законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
организация профессиональной подготовки гида (гида-переводчика);
разработка плана мероприятий по развитию туристской отрасли;
ведение государственного реестра туристских маршрутов и троп.

16. Құқықтары мен міндеттемелері:
облыстық басқармалар мен ведомстволардан, жергілікті атқарушы органдардан, меншік түріне қарамастан ұйымдардан ақпараттар, мәліметтер сұрату және алу;
облыстық туристік ресурстарды қорғау бойынша шаралар әзірлеу және енгізу;
туризм жөніндегі мамандармен конференциялар, семинарлар, оқыту мен тәжірибе алмасудың өзге де түрлерін ұйымдастыру;
халықаралық, өңіраралық, республикалық туристік іс-шаралар өткізу;
туристік ұйымдардың қызметкерлерін, облыстық туристік іс-шаралардың жеңімпаздары мен жүлдегерлерін марапатқа ұсыну және дипломдармен, жүлделермен, грамоталармен, бағалы сыйлықтармен марапаттау мәселелерін белгіленген тәртіпте жүзеге асыру;
облыстық туристік іс-шаралардың күнтізбелік жоспарын әзірлеу және жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басқару басшымен жүзеге асырылады және "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты.
18. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысын Ақмола облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттігі:
"Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмысына басшылық етеді және ұйымдастырады;
заңнамаға сәйкес "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін марапаттау, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін қорғайды;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет ету бойынша шаралар қолданады және ол үшін дербес жауапкершілік алады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
аудандық және қалалық әкімдіктердің туризм саласы бойынша қызметтерін үйлестіреді;
басқарманың құрылымдық бөлімдері мен өз қызметкерлерінің өкілеттіліктері және міндеттерін анықтайды;
"Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде, оның өкілеттіліктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға атқарады.

16. Права и обязанности:
запрашивать и получать от областных управлений и ведомств, местных исполнительных органов, организаций независимо от форм собственности, информации, сведения;
разрабатывать и внедрять меры по защите областных туристских ресурсов;
организовывать конференции, семинары, другие формы обучения и обмена опытом со специалистами по туризму;
проводить международные, межрегиональные и республиканские туристские мероприятия;
осуществлять в установленном порядке представление и награждение дипломами, призами, грамотами, ценными подарками победителей и призеров областных туристских мероприятий, работников туристской сферы;
разрабатывать и проводить реализацию календарного плана областных туристских мероприятий.
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области" осуществляется руководителем, который несет персональную отвественность за выполнение возложенных на государственного учреждение "Управление туризма Акмолинской области" задач и осуществление им своих функций.
18. Руководитель государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Акмолинской области.
19. Полномочия руководителя государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области":
организует и руководит работой государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области";
в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области".
в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарного взыскания на сотрудников государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области";
представляет государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" в государственных органах, иных организациях;
принимает меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
координирует деятельность районных и городских акиматов в сфере туризма;
определяет обязанности и полномочия своих сотрудников и структурных подразделений управления.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

4. Мемлекеттік органның мүлкі
20. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
21. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық мүлікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. "Ақмола облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

4. Имущество государственного органа
20. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление туризма Акмолинской области", относится к областному коммунальному имуществу.
22. Государственное учреждение "Управление туризма Акмолинской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление туризма Акмолинской области" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.