Ақмола облысының қалаларында және басқа да елдi мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2015 жылғы 30 қыркүйектегі № 5С-41-8 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 14 қазанда № 5012 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 7С-20-6 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 14.09.2022 № 7С-20-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақмола облысының қалаларында және басқа да елдi мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидаларын бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық
мәслихаты сессиясының
төрағасы
Ж.Камелиденов
Ақмола облыстық
мәслихатының хатшысы
Д.Нұрмолдин
"КЕЛІСІЛДІ"
Ақмола облысының әкімі С.Кулагин
30.09.2015
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитетінің Ақмола облысының
тұтынушылардың құқықтарын
қорғау жөніндегі
департаментінің басшысы
Қ.Баймұхамбетов
30.09.2015
"Ақмола облысының ветеринария
басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
Б.Бұлашев
30.09.2015
Ақмола облыстық мәслихатының
2015 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 5С-41-8 шешімімен
бекітілген
Ақмола облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақмола облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және Ақмола облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Акмолинской области
Решение Акмолинского областного маслихата от 30 сентября 2015 года № 5С-41-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 14 октября 2015 года № 5012. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 7С-20-6
Сноска. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 14.09.2022 № 7С-20-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Акмолинской области.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Акмолинского областного
маслихата
Ж.Камелиденов
Секретарь Акмолинского
областного маслихата
Д.Нурмулдин
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Акмолинской области С.Кулагин
30.09.2015
Руководитель Департамента по
защите прав потребителей
Акмолинской области
Комитета по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
К.Баймухамбетов
30.09.2015
Руководитель государственного
учреждения "Управление ветеринарии
Акмолинской области"
Б.Булашев
30.09.2015
Утверждены
решением Акмолинского
областного маслихата
от 30 сентября 2015
года № 5С-41-8
Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Акмолинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Акмолинской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее - Закон) и определяют порядок содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Акмолинской области.

2. Осы Қағидалар иттер мен мысықтардың барлық иелерiне (бұдан әрі - иелер), меншік нысанына қарамастан иттер мен мысықтарды асырайтын барлық заңды және жеке тұлғаларға (адамдарды құтқару бойынша жұмысты атқаратын ұйымдардан, сондай-ақ құқық қорғау органдарынан басқа) қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 6С-7-15 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Осы Қағидаларда негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) иттер мен мысықтардың иесi – жеке меншiгiнде немесе меншiктiң басқа түрiнде иттер және мысықтарға иелiк етушi жеке немесе заңды тұлға;
2) жетелеуші ит - көру қабiлеттiлiгi бойынша мүгедектiгi бар адамның дұрыс және қауiпсiз жүруiн қамтамасыз ете алатын арнайы дайындық барысында үйретiлген ит;
3) қаңғыбас иттер мен мысықтар - иесiн анықтау мүмкiн емес, иесiнен қалып қойған не болмаса қашып кеткен, иесi немесе жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген иттер мен мысықтар;
4) қоғамдық орындар – адамдар көп жиналған немесе көп жиналуы мүмкiн орындар, оның iшiнде бақтар, саябақтар және одан басқа азаматтардың демалыс орындары, жаға жайлар, стадиондар;
5) экскременттер – ішкі ортаға шығаруға жататын, ағзаның тіршілік әрекетінің қалдықтар жиынтығы;
6) ветеринариялық төлқұжат - жануарлардың есебін жүргізу мақсатында жануардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы көрсетілетін уәкілетті органмен белгіленген нысандағы құжат.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақмола облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 6С-7-15 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Иттер мен мысықтарды асырау
4. Иттер мен мысықтардың иелері:
1) ветеринарлық-санитарлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін иттер мен мысықтарға уақытында вакцина егуді;
2) санитарлық-гигиеналық және ветеринарлық (ветеринарлық-санитарлық) нормалар мен қағидалардың талаптарын сақтауды;
3) иттер мен мысықтардың айналадағыларға қолайсыздық келтірмейтін және қауіпсіздік тудырмайтын жағдайын;
4) иттерді және мысықтарды олардың биологиялық қажеттiлiктерiне сай күтіп-ұстау, оларға iзгiлiкпен қарау, оларға қажеттiлiгiне қарай тамақ беру, таза су iшуге жағдай жасауды;
5) иттерді қоршалған жеке тұрғын үй-жайлардың аумағында, жеке құрылыстарда және оларға қосалқы аумақтарда асырау, олардың қашып кетуін, адамдарға шабуына жол бердірмейтін жағдайларда бос ұстау немесе байлауды қамтамасыз етеді.
Егер аумақты ит күзететін болса, аумаққа кіреберісте иттің бейнесі бейнеленіп және "Ит күзетеді!", "Охраняется собакой!" сөздері жазылған мөлшері 20х30 сантиметрден кем болмайтын ескерту тақтайшасы иттің бар екендігі жөнінде көрсетіп тұрады.

2. Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности, (кроме организаций, выполняющих работу по спасению людей, а также правоохранительных органов) содержащих собак и кошек, а также на всех лиц, выгуливающих собак и кошек (далее – владельцы).
Сноска. Пунк 2 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 12.12.2016 № 6С-7-15 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) владелец собак и кошек – физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении собак и кошек;
2) собака – поводырь – это обученная в ходе специальной подготовки собака, способная обеспечить корректное и безопасное передвижение человека, имеющего инвалидность по зрению;
3) бродячие собаки и кошки – это собаки и кошки, у которых невозможно установить владельца, отставшие либо убежавшие от владельца, которые находятся без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
4) общественные места – места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе скверы, парки и иные места отдыха граждан, пляжи, стадионы;
5) экскременты - совокупность отходов жизнедеятельности организма, подлежащих удалению во внешнюю среду;
6) ветеринарный паспорт – документ установленной уполномоченным органом формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным решением Акмолинского областного маслихата от 12.12.2016 № 6С-7-15 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Содержание собак и кошек
4. Владельцы собак, кошек обеспечивают:
1) своевременную вакцинацию собак, кошек для обеспечения ветеринарной – санитарной безопасности;
2) соблюдение требований санитарно – гигиенических и ветеринарных (ветеринарно – санитарных) норм и правил.
3) поведение собак, кошек не допускающее причинение беспокойства и возникновение опасности для окружающих;
4) содержание собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманное обращение с ними, предоставление им необходимого количества пищи, питьевой воды;
5) содержание собак на огражденной территории индивидуальных жилых домов, частных построек и прилегающей к нему территории, в свободном выгуле или на привязи, исключающих их побег, нападение на людей.
Если территория охраняется собакой, о наличии собаки на территории указывает предупреждающая табличка при входе на территорию размером не менее 20х30 сантиметров с изображением собаки с надписью - "Ит күзетеді!", "Охраняется собакой!".

5. Жол берілмейді:
1) көп пәтерлі тұрғын үйлердің көпшілік пайдаланатын орындарында (дәліздерде, баспалдақтарда, баспалдақ алаңдарында, лифттерде, жертөлелерде, шатырларда және басқа да қосалқы үй-жайларда), сонымен қатар үй маңындағы аумақтарда (жеке тұрғын үйлер аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәліздерінде иттер мен мысықтарды асырауға;
2) көп пәтерлі тұрғын үйлердің көпшілік пайдаланатын орындарында (кіреберістерде, баспалдақтарда, баспалдақ алаңдарында, лифтілерде, жертөлелерде, шатырларда) балалар алаңдарын, тротуарларды, демалыс орындарын иттер мен (немесе) мысықтар экскременттерімен ластауға. Олар көпшілік пайдаланылатын орындарды ластаған жағдайда иелері тез тазартуды жүзеге асырады.
6. Иттер мен (немесе) мысықтардың иелеріне:
1) жергілікті атқарушы органдармен құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдары мамандарының талабы бойынша иттер мен мысықтарды ветеринариялық қарауға, диагностикалық және емдеу-профилактикалық шараларына ұсыну;
2) иттер мен мысықтардың аурулары немесе ауруға күмән болған жағдайда жедел түрде ветеринариялық мекемелерге қаралу және тексерудің нәтижесі бойынша маманның ұсыныстарын бұлжытпай орындау;
3) иттер мен мысықтардың адамдарды сiлекейлеу, тырнап алу, тiстеу жағдайлары туралы, жергiлiктi атқарушы органдары құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарына және тиiстi денсаулық сақтау мекемелерiне дереу хабарлау;
4) иттер мен (немесе) мысықтар қырылған немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайларда жергілікті атқарушы органдармен құрылған мемлекеттік ветеринариялық мекемелеріне хабарлау, ауру деп күдiк келтiрiлген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейiн иттер мен (немесе) мысықтарды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолдану қажет;
5) жануарларды ветеринариялық ұйымдардан (мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардан немесе ветеринариялық клиникалардан) ветеринариялық төлқұжат алу жолымен тіркелуге қоюға тиіс.
Иелеріне тиесілі иттердің тұқымына қарамастан құтырма ауруына және эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес лептоспироз, микроспория ауруларына қарсы егілуі және гельминттердің болмауына тексерілуге тиіс немесе профилактикалық алдын-алу шаралары қолданылуы тиіс.
Мысықтар адамдар мен жануарларға бірдей құтырма және жұқпалы ауруларға қарсы егілуге, гельминттердің болмауына тексерілуге тиісті;
6) иттер мен мысықтарды тіркеу және қайта тіркеу кезінде келесі мәліметтер ұсынылады:
жеке басты куәландыратын құжат;
жеке сәйкестендіру нөмірі;
мекен-жайы;
иесінің байланыс телефоны;
жануардың жынысы, лақап аты, туылған күні, түсі, ататегі;

5. Не допускается:
1) содержание собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов (в подъездах, на лестницах, на лестничных площадках, в лифтах, в подвалах, на чердаках, на крышах домов), а также на придомовой территории домов (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилого дома), в гостиницах и в коридорах общежитий;
2) загрязнение собаками и (или) кошками мест общего пользования многоквартирных жилых домов (подъездов, лестниц, лестничных площадок, лифтов, подвалов, чердаков, крыш домов), детских площадок, тротуаров, мест отдыха экскрементами. В случаях загрязнения ими мест общего пользования владельцы осуществляют незамедлительную уборку.
6. Владельцам собак и (или) кошек:
1) по требованию специалистов государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, предоставлять собак и кошек для ветеринарного осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
2) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в государственные ветеринарные организации, неукоснительно соблюдать рекомендации специалистов по результатам обследования;
3) немедленно сообщать в государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, и соответствующие учреждения здравоохранения обо всех случаях укуса, ослюнения, оцарапывания собаками или кошками людей;
4) о случаях гибели собак и (или) кошек по неизвестным причинам или об их необычном поведении извещать государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно – санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию собак и (или) кошек при подозрении в заболевании;
5) необходимо зарегистрировать животных путем получения ветеринарных паспортов в ветеринарных организациях (государственные ветеринарные организации или ветеринарные клиники).
Собаки, принадлежащие владельцам, независимо от породы, подлежат вакцинации против бешенства и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
Кошки подлежат вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний общих для животных и людей, исследованию на гельминтозы;
6) при регистрации и перегистрации собак и кошек предоставлять следующие данные:
документ, удостоверяющий личность;
индивидуальный идентификационный номер;
адрес местожительства;
контактный телефон владельца;
пол, кличку, дату рождения, окрас, родословную животного;

7) иттер мен мысықтарды сатып алу, сату, олардың жоғалуы мен басқа тұлғаға берілуі туралы ветеринариялық ұйымдарды хабардар ету қажет;
8) жануарлар ветеринариялық қараудың нәтижиелері бойынша және иттер мен мысықтар үшін ветеринариялық төлқұжат болғанда өткізуге рұқсат етілуі тиіс;
9) егілу жасалмаған иттер мен мысықтарды асырауға жол берілмеуі тиіс.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақмола облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 6С-7-15 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Иттер мен мысықтарды серуендету
7. Иттердің, мысықтардың иелері, сонымен қатар иттерді, мысықтарды серуендетуші тұлғалар:
1) халық көп жиналатын орындарда, қоғамдық көліктерде және басқа қоғамдық жерлерде иттерді қысқа тізгінде және тұмылдырықта ұстайды;
2) иттердің декоративті түрлерін және мысықтарды сөмкеде, арнайы арналған торларда (тасымалдауға арналған контейнерде) тасымалдайды;
3) жолдың даңғыл бөлігін өту кезінде серуендетуге шығарған итті жол қауіпсіздігінің талаптарын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін қысқа тізгінде ұстайды;
4) иттерді түнгі уақытта серуендеткенде (сағат 23-тен таңғы 6-ға дейін) олардың иелері жеке тұлғалардың қалыпты демалуына және тыныштығына кедергі келтірмейтін, тыныштықты сақтаудың шараларын қабылдайды;
5) итті оның иесінің байланыс деректері көрсетілген (мекен-жайы, телефоны) қарғы бауымен шығарады. Иесінің қалауы бойынша итке қатысты және оның иесіне қатысты басқа да ақпарат көрсетілуі мүмкін.
8. Жол берілмейді:
1) иттер мен мысықтарды көп пәтерлі тұрғын үйлердің аулаларында, балалар аула алаңдарында, спорт алаңдарында, мектепке дейінгі мекемелердің учаскелерінде, мектеп алаңдарында, емдеу-профилактикалық және медициналық ұйымдарының аумақтарында серуендетуге;
2) дүкендерге, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарында, медицина, мәдениет, спорт және жалпы білім беретін ұйымдарға (иттер мен мысықтармен келуге арналған мамандандырылған мекемелер (ұйымдар) немесе арнайы ұйымдастырылған іс-шаралардан басқа) иттермен, мысықтармен (көру қабілеттілігі бойынша мүгедектігі бар адамның жетелеуші иттерінен басқа) келуге;
3) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, қоғамдық шомылу жерлерінде, тоғандарда, бұрқақтарда, су айдындарында және су тарту құрылысында оларды шомылдыруға және жуындыруға жол бермеуді;
4) ішімдік ішкен тұлғаларға иттерді серуендетуге;
5) кәмелетке толған тұлғалардың ілесуінсіз 14 жасқа толмаған тұлғаларға иттердің үш айға дейінгі күшіктері мен декоративті тұқымдарынан басқа иттерді серуендетуге.
4. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою

7) необходимо извещать ветеринарные организации о покупке, продаже, пропаже и передаче другому лицу собак и кошек;
8) допускать животных к реализации, по результатам ветеринарного осмотра и с наличием ветеринарного паспорта для собак и кошек;
9) не допускать содержание невакцинированных собак и кошек.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением Акмолинского областного маслихата от 12.12.2016 № 6С-7-15 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Выгул собак и кошек
7. Владельцы собак, кошек, а также лица, выгуливающие собак, кошек:
1) в местах скопления людей, общественном транспорте и других общественных местах держат собак на коротком поводке и в наморднике;
2) собак декоративных пород, кошек перевозят в сумках или в специально предназначенных клетках (контейнерах для переноса);
3) при пересечении проезжей части дороги ведут выгуливаемую собаку на коротком поводке, позволяющем обеспечить соблюдение требований дорожной безопасности;
4) при выгуле собак в ночное время (с 23.00 до 06.00 часов утра) принимают меры по соблюдению тишины, не препятствующие нормальному отдыху и спокойствию граждан;
5) выводят собаку в ошейнике, на котором указаны контактные данные ее владельца (адрес, телефон). По желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки или ее владельца.
8. Не допускается:
1) выгул собак, кошек во дворах жилых многоквартирных домов, на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений;
2) посещение с собаками и кошками (кроме собак-поводырей сопровождающих людей, имеющих инвалидность по зрению) магазинов, организаций общественного питания, медицинских, культурных, спортивных и общеобразовательных учреждений (кроме специально организованных мероприятий, либо специализированных, учреждений (организаций) для посещения с собаками, кошками);
3) выгул собак, кошек на пляжах, их купание в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) выгул собак лицам, находящимся в состоянии алкогольного опьянения;
5) выгул собак, кроме щенков собак в возрасте до трех месяцев и декоративных пород собак, лицам младше 14 лет без сопровождения совершеннолетних лиц.
4. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек

9. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жоюды Заңның 11-бабының 4-тармағына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асырады.
10. Қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, скверлерде) жетектеуші тұлғасыз жүрген, иелері байлап қалдырғандардан басқа қараусыз қалған және осы Қағидалардың 7-тармағы 5) тармақшасына сәйкес ақпарат жазылған қарғы баулары жоқ иттер мен мысықтар аулауға жатады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 6С-7-15 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Иттер мен мысықтардың өліктерін (сүйектерін) лақтыруға және оларды мал зиратынан тыс рұқсатсыз көмуге жол берілмейді.
12. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау тиісті аумақта тұрып жатқан тұлғалардың заңды құқықтары мен мүдделерін сақтай отыра және жануарларға жарақат түсіретін немесе олардың өмірлері мен денсаулықтарына зиян келтіретін техникалық құралдар мен ветеринарлық препараттарды қолданусыз жүргізіледі.
5. Қорытынды ереже
13. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін иттер мен мысықтардың иелері "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады.

9. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек осуществляют государственные ветеринарные организации, созданные в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона.
10. Отлову подлежат бродячие собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах) без сопровождающих лиц и без наличия ошейника с информацией, согласно подпункта 5) пункта 7 настоящих Правил, кроме собак, оставленных владельцами на привязи у зданий.
Сноска. Пунк 10 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 12.12.2016 № 6С-7-15 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. Не допускается выбрасывание трупов (останков) собак и кошек и их несанкционированное захоронение вне скотомогильников.
12. Отлов бродячих собак и кошек производится с соблюдением прав и законных интересов лиц, проживающих на соответствующей территории и без применения технических приспособлений и ветеринарных препаратов, травмирующих животных или опасные для их жизни и здоровья.
5. Заключительное положение
13. За нарушение настоящих Правил, владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".