Білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгі қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2015 жылғы 1 шілдедегі № 239 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 24 шілдеде № 4441 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2024 жылғы 29 сәуірдегі № 119 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 29.04.2024 № 119 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңының 6-бабының 2-тармағы 24-7) тармақшасына сәйкес Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгі қағидалары бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.Қ.Нұрқатоваға жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А.Мұхамбетов
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2015 жылғы 1 шілдедегі
№ 239 қаулысымен бекітілді
Білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгі қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгі қағидалары (бұдан әрі - Үлгі қағида) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңының 6-бабының 2-тармағы 24-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің қағидасын әзірлеу және бекіту үшін негіз болып табылады.
2. Үлгі қағида білім беру ұйымдарының ішкі тәртіп қағидасын әзірлеу және бекіту кезінде бірыңғай тәсілді қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.
3. Білім беру ұйымдарының қызмет режимін ескере отырып (білім алушылар мен тәрбиеленушілердің тәулік бойы болуы, олардың белгілі бір уақытта ғана болуы, оқу сабақтарының ауысымдылығы және білім беру ұйымының өзге де жұмыс ерекшелігіне қарай) білім беру ұйымының әкімшілігі педагог және өзге де қызметкерлердің жұмыс және демалыс уақытының режимін белгілейді.
4. Ішкі тәртіпті қамтамасыз ету мақсатында білім беру ұйымының әкімшілігі білім беру ұйымының кызметкерлерінің, сонымен қатар білім алушылар мен тәрбиеленушілердің білім беру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен және білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидасымен жүктелген міндеттерді сақтауын қамтамасыз етеді.

Об утверждении типовых правил внутреннего распорядка организации образования
Постановление акимата Актюбинской области от 1 июля 2015 года № 239. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 24 июля 2015 года № 4441. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 29 апреля 2024 года № 119
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 29.04.2024 № 119 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 24-7) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые типовые правила внутреннего распорядка организации образования.
2. Государственному учреждению "Управление образования Актюбинской области" обеспечить размещение настоящего постановления в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Нуркатову С.К.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области А.Мухамбетов
Утверждены постановлением
акимата Актюбинской области
от 1 июля 2015 года № 239
Типовые правила внутреннего распорядка организации образования
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила внутреннего распорядка организации образования (далее - Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24-7) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и являются основанием для разработки и утверждения правил внутреннего распорядка организации образования.
2. Типовые правила разработаны в целях обеспечения единых подходов при разработке и утверждении правил внутреннего распорядка организации образования.
3. С учетом режима деятельности организации образования (круглосуточное пребывание обучающихся и воспитанников, пребывание их в течение определенного времени, сменности учебных занятий и других особенностей работы организации образования) администрацией организации образования устанавливается режим рабочего времени и времени отдыха педагогических и других сотрудников организации образования.
4. В целях обеспечения внутреннего распорядка администрация организации образования обеспечивает соблюдение сотрудниками, а также обучающимися и воспитанниками организации образования, обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан в области образования и Правилами внутреннего распорядка организации образования.

2. Білім беру ұйымының ішкі тәртібі
5. Білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидасында:
1) білім беру ұйымының әкімшілігі және педагогтерінің білім алушылармен және тәрбиеленушілермен өзара қарым-қатынасы;
2) оқу-тәрбие процесіне қатысушылардың тәртібі;
3) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің білім алуы және өмірі мен денсаулығын сақтау, балалардың құқықтарын қорғау үшін жағдайлар;
4) ұйым қызметкерлерінің кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
5) білім беру ұйымы жұмысының басталу және аяқталу уақыты, олардың арасындағы үзілістер;
6) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу сабақтарының ұзақтығы қамтылуы тиіс.
6. Білім беру ұйымының әкімшілігі қызметкерлердің, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің, сонымен қатар олардың ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің білім беру ұйымының ішкі тәртібіне қолжетімділігін және таныстыруды қамтамасыз етеді.

2. Внутренний распорядок организации образования
5. В правилах внутреннего распорядка организации образования должны предусматриваться:
1) взаимодействие администрации организации образования и педагогов с обучающимися и воспитанниками;
2) поведение участников учебно-воспитательного процесса;
3) условия для получения знаний и сохранения жизни и здоровья обучающихся и воспитанников, охраны прав детей;
4) организация повышения профессиональной квалификации сотрудников организации;
5) время начала и окончания работы организации образования, перерывы между ними;
6) продолжительность учебных занятий обучающихся и воспитанников.
6. Администрация организации образования обеспечивает доступность и ознакомление сотрудников, обучающихся и воспитанников, а также их родителей или других законных представителей с Правилами внутреннего распорядка организации образования.