"Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2015 жылғы 2 қазандағы № 369 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 4 қарашада № 4556 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2016 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 16.09.2016 № 399 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 17-бабына сәйкес Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы туралы" № 427 қаулысының 2 тармағы және Ақтөбе облысы әкімдігінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы "Облыс әкімдігінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 427 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" № 28 қаулысы жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары М.С.Жұмағазиевке жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б.Сапарбаев
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2 қазандағы 2015 жылғы № 369 қаулысымен бекітілген
"Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау
жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесіне сәйкес әзірленген және "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мәртебесi мен өкiлеттiгiн анықтайды.
2. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области"
Постановление акимата Актюбинской области от 2 октября 2015 года № 369. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 4 ноября 2015 года № 4556. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 16 сентября 2016 года № 399
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 16.09.2016 № 399.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 17 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области".
2. Государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" обеспечить размещение настоящего постановления в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Отменить пункт 2 Постановления акимата Актюбинской области от 4 декабря 2014 года № 427 "Об управлении по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" и Постановление акимата Актюбинской области от 28 января 2015 года № 28 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата области № 427 от 4 декабря 2014 года".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Джумагазиева М.С.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б.Сапарбаев
Утверждено постановлением
акимата Актюбинской области
от 2 октября 2015 года № 369
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление по контролю за использованием
и охраной земель Актюбинской области"
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о государственном учреждении "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" (далее - Положение) разработано в соответствии Типового положения государственного органа Республики Казахстан утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 и определяет статус и полномочия государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области".
2. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственный контроль за использованием и охраной земель.

3. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің филиалдары мен өкілдіктері болмайды.
4. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
5. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөр таңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
6. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
7. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
8. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзіретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
9. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
10. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: 030000, Қазақстан Республикасы, Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы, 101 атқыштар бригадасы көшесі, № 2.
11. "Ақтөбе облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы болып табылады. "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган болып табылады.
12. Мемлекеттік органның толық атауы - "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі.

3. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" не имеет филиалов и представительств.
4. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
5. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
6. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
7. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
8. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
9. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
10. Местонахождение государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области": 030000, Республика Казахстан, Актюбинская область, город Актобе, улица 101-й Стрелковой Бригады, № 2.
11. Учредителем государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" является государственное учреждение "Аппарат акима Актюбинской области". Уполномоченным органом по управлению государственным имуществом является государственное учреждение "Управление финансов Актюбинской области".
12. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области".

13. Осы Ереже "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
14. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстың бюджетінен жүзеге асырылады.
15. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер келетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
16. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылау болып табылады.
17. Мыналар "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің міндеттері болып табылады:
1) мемлекеттiк органдардың, жеке, заңды тұлғалардың және лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасы жер заңдарының сақталуын, Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуын анықтауды және жоюды, азаматтар мен заңды тұлғалардың бұзылған құқықтарын қалпына келтiрудi, жер учаскелерiн пайдалану ережелерiнiң сақталуын және жердi ұтымды пайдалану мен қорғау жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
18. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функцияларына мыналарға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кіреді:
1) мемлекеттiк органдардың, кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдар мен азаматтардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасын, жер учаскелерiн нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланудың белгiленген режимiн сақтауын;
2) жер учаскелерiн өз бетiнше иеленiп алуға жол бермеуге;
3) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтарының сақталуына;
4) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың топырақтың құнарлылығын қалпына келтiру және сақтау жөнiндегi ұйымдастыру-шаруашылық, агротехникалық, орман мелиорациялық және эрозияға қарсы гидротехникалық iс-шаралар кешенiн уақтылы және дұрыс жүргiзуiне;

13. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области".
14. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" осуществляется из областного бюджета.
15. Государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" не допускается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области".
Если государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
16. Миссия государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" заключается в осуществлении государственного контроля за использованием и охраной земель.
17. Задачей государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" является:
1) обеспечение соблюдения земельного законодательства Республики Казахстан государственными органами, физическими, юридическими и должностными лицами, выявления и устранения нарушений законодательства Республики Казахстан, восстановления нарушенных прав граждан и юридических лиц, соблюдения правил пользования земельными участками и выполнения мероприятий по рациональному использованию и охране земель.
18. В функции государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" входит осуществление государственного контроля за:
1) соблюдением государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и гражданами земельного законодательства Республики Казахстан, установленного режима использования земельных участков в соответствии с их целевым назначением;
2) недопущением самовольного занятия земельных участков;
3) соблюдением прав собственников земельных участков и землепользователей;
4) своевременным и правильным проведением собственниками земельных участков и землепользователями комплекса организационно-хозяйственных, агротехнических, лесомелиоративных и гидротехнических противоэрозионных мероприятий по восстановлению и сохранению плодородия почв;

5) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың өздерiнде жердiң бар-жоғы, олардың жай-күйi мен пайдаланылуы туралы мәлiметтердi мемлекеттiк органдарға уақтылы беруiне;
6) жердiң жай-күйiне әсер ететiн тұрғын жай және өндiрiстiк объектiлердiң жобалануына, орналастырылуы мен салынуына;
7) жердi жақсарту жөнiндегi, топырақ эрозиясының, тұздану, батпақтану, су басу, шөлейттену, құрғақтану, тығыздалу, қоқыстану, ластану және жердiң тозуын туғызатын басқа да процестердiң салдарын болғызбау мен жою жөнiндегi iс-шаралардың уақтылы және сапалы орындалуына;
8) азаматтардың өздерiне жер учаскелерiн беру туралы өтініштерін (өтiнiш, хаттарын) қараудың белгiленген мерзiмдерiнiң сақталуына;
9) межелiк белгiлердiң сақталуына;
10) жергiлiктi атқарушы органдар уақытша жер пайдалануға берген жердiң уақтылы қайтарылуына;
11) бүлiнген жердiң қалпына келтірілуіне;
12) жердiң бүлiнуiне байланысты жұмыстар жүргiзiлген кезде топырақтың құнарлы қабатының сыдырып алынуына, сақталуына және пайдаланылуына;
13) жердi пайдалану мен қорғау жөнiндегi жерге орналастыру жобаларының және басқа да жобалардың жүзеге асырылуына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырады және жүргiзедi.
Құзыреті:
1) жердiң пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) жер заңнамасын анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде орындалуы міндетті нұсқамалар беру;
3) жер заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
4) Қазақстан Республикасы Жер Кодексінің 148-бабының 1-тармағының 4 тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша сотқа талап қоюды дайындау және беру;
5) пайдаланылмай жатқан не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау және мемлекеттік меншікке қайтару;
6) егер құрылыс, пайдалы қазбалар кен орындарын қазу, объектілерді пайдалану, геологиялық-барлау және басқа жұмыстар жер заңнамасын, жерді пайдаланудың белгіленген режимін бұза отырып жүзеге асырылып жатса, сондай-ақ бұл жұмыстар сараптамадан өтпеген немесе теріс қорытынды алған жобалар бойынша жүргізіліп жатса, оларды тоқтата тұру.
19. Құқықтары мен міндеттері:
Құқықтары:
1) кiнәлiлердi жауапқа тарту туралы мәселенi шешу үшiн Қазақстан Республикасының жер заңдарының бұзылуы туралы материалдарды тиiстi органдарға жiберуге;
2) Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуы туралы хаттамалар (актiлер) жасауға;
3) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жазалау туралы қаулылар шығаруға;
4) Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзу салдарынан келтірілген шығынды өтеу туралы, өз мақсатында пайдаланылмай не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерiн мәжбүрлеп алып қою туралы, жер учаскелерін беруге, мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға, мәжбүрлеп иеліктен шығаруға байланысты құқыққа сыйымсыз шешімдердің күшін жою туралы, сондай-ақ жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдарының анықталған Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнінде берген нұсқамаларын осы нұсқама берілген тұлғалар нұсқамада көрсетілген мерзімде орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда оларды орындау туралы және жеке, лауазымды және заңды тұлғалардан айыппұл өндіріп алу туралы істер бойынша сотқа талап-арыз дайындауға және беруге;

5) своевременным предоставлением в государственные органы собственниками земельных участков и землепользователями сведений о наличии, состоянии и использовании земель;
6) проектированием, размещением и строительством жилых и производственных объектов, оказывающих влияние на состояние земель;
7) своевременным и качественным выполнением мероприятий по улучшению земель, предотвращению и ликвидации последствий эрозии почвы, засоления, заболачивания, подтопления, опустынивания, иссушения, переуплотнения, захламления, загрязнения и других процессов, вызывающих деградацию земель;
8) соблюдением установленных сроков рассмотрения заявлений (ходатайств) граждан о предоставлении им земельных участков;
9) сохранностью межевых знаков;
10) своевременным возвратом земель, предоставленных местными исполнительными органами во временное землепользование;
11) рекультивацией нарушенных земель;
12) снятием, сохранением и использованием плодородного слоя почвы при проведении работ, связанных с нарушением земель;
13) осуществлением проектов землеустройства и других проектов по использованию и охране земель.
Компетенции:
1) осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель;
2) выдача обязательных для исполнения предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства;
3) рассмотрение дел об административных правонарушениях в области земельного законодательства;
4) подготовка и предъявление исков в суд по вопросам, указанным в подпункте 4) пункта 1 статьи 148 Земельного Кодекса Республики Казахстан;
5) выявление и возврат в государственную собственность земель, не используемых либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
6) приостановление строительства, разработки месторождений полезных ископаемых, эксплуатации объектов, геологоразведочных и других работ, если они осуществляются с нарушением земельного законодательства, установленного режима использования земель, а также если эти работы ведутся по проектам, не прошедшим экспертизу или получившим отрицательное заключение.
19. Права и обязанности:
Права:
1) направлять в соответствующие органы материалы о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан для решения вопроса о привлечении виновных к ответственности;
2) составлять протоколы (акты) о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан;
3) выносить постановления об административном взыскании за нарушение земельного законодательства Республики Казахстан;
4) подготавливать и предъявлять иски в суд по вопросам о возмещении ущерба в результате нарушения земельного законодательства Республики Казахстан, о принудительном изъятии земельных участков, не используемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан, об отмене неправомерных решений, связанных с предоставлением, изъятием, принудительным отчуждением для государственных нужд земельных участков, а также об исполнении выданных должностными лицами органов, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель, предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан в случае их неисполнения в срок, указанный в предписании, либо ненадлежащего исполнения лицами, которым выданы эти предписания, и о взыскании штрафов с физических, должностных и юридических лиц;

5) қызметтiк куәлiгiн көрсеткен жағдайда, ұйымдарға кедергiсiз кiруге, меншiктегi және пайдаланудағы жер учаскелерiн тексеруге, ал әскери, қорғаныс және басқа да арнаулы объектiлер алып жатқан жер учаскелерiн - оларға кiрудiң белгiленген режимiн ескере отырып, тексеруге;
6) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға жердi қорғау, Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуын жою мәселелерi бойынша орындалуға мiндеттi нұсқамалар беруге;
7) өнеркәсiптiк, азаматтық және басқа да құрылыстар, пайдалы қазба кен орындарын игеру, объектiлердi пайдалану, агротехникалық, орман мелиорациялық, геологиялық-барлау, iздестiру, геодезиялық және өзге де жұмыстар, егер олар Қазақстан Республикасының жер заңдарын, ерекше қорғалатын аумақтар жерiн пайдаланудың белгiленген режимiн бұза отырып жүзеге асырылса және топырақтың құнарлы қабатының жойылуына, ластануына, залалдануына немесе бүлiнуiне, эрозияның күшеюiне, тұздануға, батпақтануға және шектес аумақтарды қоса алғанда, топырақ құнарлылығын төмендететiн басқа да процестерге әкеп соғуы мүмкiн болса, сондай-ақ егер бұл жұмыстар экологиялық сараптамадан өтпеген не терiс қорытынды алған жобалар бойынша жүзеге асырылса, оларды тоқтата тұруға;
8) мемлекеттiк органдардан жер қорының жай-күйi туралы статистикалық ақпаратты алуға;
9) жерге құқықты белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары болмаған жағдайда тұрғын жай және өндiрiстiк объектiлердiң салынуын тоқтата тұруға;
10) Қазақстан Республикасының заңдылықтарын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
11) өз қызметін басқа да атқарушы билік пен жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара әрекеттесе отырып атқаруға;
12) өз құзіреті шегінде мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарынан және басқада ұйымдардан қажетті ақпараттық материалдарды бекітілген заң тәртібімен (сұраныс хаттар негізінде) алуға;
13) қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес заңды және жеке тұлғалармен келісім-шарттар жасасуға, мүліктік және мүліктік емес жеке құқықтарды сатып алуға, мемлекеттік органдар мен ұйымдарда өз мүдделерін ұсынуға;
14) "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзырына кіретін сұрақтар бойынша облыс әкімі мен әкімдігі қабылдайтын нормативтік құқықтық актілер жобасына ұсыныстар енгізуге;
15) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы;
Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзушыларға уақтылы шаралар қолдануды;

5) при предъявлении служебного удостоверения беспрепятственно посещать организации, обследовать земельные участки, находящиеся в собственности и пользовании, а земельные участки, занятые военными, оборонными и другими специальными объектами, - с учетом установленного режима их посещения;
6) давать собственникам земельных участков и землепользователям обязательные для исполнения предписания по вопросам охраны земель, устранению нарушений земельного законодательства Республики Казахстан;
7) приостанавливать промышленное, гражданское и другое строительство, разработку месторождений полезных ископаемых, эксплуатацию объектов, проведение агротехнических, лесомелиоративных, геологоразведочных, поисковых, геодезических и иных работ, если они осуществляются с нарушением земельного законодательства Республики Казахстан, установленного режима использования земель особо охраняемых территорий и могут привести к уничтожению, загрязнению, заражению или порче плодородного слоя почвы, развитию эрозии, засолению, заболачиванию и другим процессам, снижающим плодородие почв, включая сопредельную территорию, а также если эти работы ведутся по проектам, не прошедшим экспертизу либо получившим отрицательное заключение;
8) получать от государственных органов статистическую информацию о состоянии земельного фонда;
9) приостанавливать строительство жилых и производственных объектов в случае отсутствия правоустанавливающего и идентификационного документов на землю;
10) соблюдать законодательства Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
11) осуществлять свою деятельность во взаимодействии с другими органами исполнительной власти и местного самоуправления;
12) получать в установленном законодательством порядке (на основании запросов) необходимые информационные материалы от местных органов государственного управления и других организаций;
13) заключать договоры с юридическими и физическими лицами, приобретать имущественные и личные неимущественные права, представлять свои интересы в государственных органах, организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
14) вносить предложения в проекты нормативных правовых актов, принимаемых акимом и акиматом области по вопросам входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области";
15) осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Обязанности:
1) своевременно принимать меры к нарушителям земельного законодательства Республики Казахстан;

2) жүргiзiлетiн тексерулердiң материалдарын объективтi түрде дайындауды;
3) өзінің құзіреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізуді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыруды.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
20. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінде басшылықты "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
21. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ақтөбе облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
22. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
23. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттігі:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін білдіреді;
2) "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымын және штат кестесін бекітеді;
3) "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады, оларға көтермелеу шаралары мен тәртіптік жаза қолданады;
4) "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің міндеттерін белгілейді;
5) өз құзыреті шегінде "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті тапсырмалар береді;
6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет бойынша шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады;
"Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

2) объективно готовить материалы проводимых проверок;
3) в пределах своей компетенции вести борьбу с коррупцией;
4) осуществлять иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
20. Руководство государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" задач и осуществление им своих функций.
21. Руководитель государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Актюбинской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Руководитель государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. Полномочия руководителя государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области":
1) представляет государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" в государственных органах, организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) утверждает структуру и штатное расписание государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области";
3) назначает и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области", применяет меры поощрения и налагает взыскания на них;
4) определяет круг обязанностей работников государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области";
5) в пределах своей компетенции даҰт указания, обязательные для исполнения всеми работниками государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области";
6) принимает меры, направленные на противодействие коррупции и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

24. Басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
25. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
26. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
27. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Ақтөбе облысының жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

24. Руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
25. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
26. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" относится к коммунальной собственности.
27. Государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
28. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель Актюбинской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.