Еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының өтілін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 ақпанда № 10334 тіркелді
«Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының өтілін есептеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты                            Қ.Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 23 қаңтардағы
№ 45 бұйрығымен
бекітілген
Еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының өтілін есептеу қағидалары
1. Осы Еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының өтілін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) еңбек сіңірген жылдарына байланысты лауазымдық жалақыларына пайыздық үстемеақы төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының (бұдан әрі – құтқарушы) өтілін есептеу тәртібін айқындайды.
2. Құтқарушының еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы алуға өтіліне:
1) кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарындағы жұмыс істеген;
2) Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда әскери қызмет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет және ішкі істер органдарында қызмет өткеру;
3) кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының жолдамалары бойынша жұмыстан қол үзіп кадрларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында оқыған уақыты есептеледі.

Об утверждении Правил исчисления стажа спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для выплат процентных надбавок за выслугу лет
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2015 года № 10334
В соответствии с подпунктом 70-11) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для выплат процентных надбавок за выслугу лет.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әдiлет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции                  К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 45
Правила
исчисления стажа спасателям профессиональных
аварийно-спасательных служб и формирований для выплат
процентных надбавок за выслугу лет
1. Настоящие Правила исчисления стажа спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для выплат процентных надбавок за выслугу лет (далее – Правила) определяют порядок исчисления стажа для выплат процентных надбавок за выслугу лет к должностным окладам спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований (далее – спасатель).
2. В стаж спасателя, на получение процентной надбавки за выслугу лет, включается время:
1) работы в профессиональных аварийно-спасательных службах и формированиях;
2) прохождения воинской службы в Вооруженных силах, других войсках и воинских формированиях, а также службы в органах государственной противопожарной службы и органах внутренних дел Республики Казахстан;
3) учебы по направлению профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований на курсах по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров с отрывом от работы.

3. Қауіпті өндірістік объектілері бар ұйымдарға қызмет көрсететін, республикалық бюджет есебінен ұсталмайтын құтқарушыларға еңбек сіңірген жылдары үшін пайыздық үстемеақы алуға өтіліне азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган бөлімшелері мен қауіпті өндірістік объектілерде жұмыс істеген уақыты қосылады.
4. Өтілі, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес еңбек сіңірген жылдарына есептелетін уақыт күнтізбелік есептеумен ескеріледі.
5. Еңбек сіңірген жылдары үшін үстемеақы алуға өтіліне қосу үшін құтқарушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өзінің еңбек қызметін растайтын тиісті құжаттарды тапсырады.
6. Құтқарушылардың өтілін еңбек өтілін белгілейтін комиссия айқындайды, оның құрамын мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді. Құтқарушылардың өтілін белгілеу туралы комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен бекітіледі. Хаттама бір данада жасалады және құтқарушының жеке ісінде сақталады. Хаттама мен бұйрықты дайындауды кадр жұмысы қызметі жүзеге асырады.
7. Құтқарушылардың өтілін айқындауға арналған негізгі құжат еңбек кітапшасы (ол болған кезде) немесе жеке еңбек келісімшарты не жұмысқа қабылдау және жұмыстан шығару туралы бұйрықтардың көшірмелері, атқарған қызмет тізімі болып табылады. Қажетті жазба болмағанда немесе жұмыс істеген кезеңдері туралы дұрыс жазылмаған немесе дәл жазбалар болмаса, құтқарушылардың өтілін растауға анықтамалар, жеке шоттар және еңбекақы беру ведомосі және заңнамада көзделген жұмыс кезеңдері туралы мәліметтерді қамтитын өзге де құжаттар қабылданады. Құтқарушылар өтілін куәнің айғақтарымен растау заңнамада белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.

3. Спасателям, не содержащимся за счет республиканского бюджета, обслуживающим организации, имеющие опасные производственные объекты, в стаж, на получение процентной надбавки за выслугу лет, включается время работы в подразделениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и на опасных производственных объектах.
4. Стаж, а также время, засчитываемое в выслугу лет в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
5. Для включения в стаж, на получение надбавки за выслугу лет, спасатель представляет соответствующие документы, подтверждающие его трудовую деятельность, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
6. Стаж спасателей определяется комиссией по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем государственного учреждения. Решение комиссии об установлении стажа спасателей оформляется протоколом и утверждается приказом руководителя государственного учреждения. Протокол составляется в одном экземпляре и хранится в личном деле спасателя. Подготовку протокола и приказа осуществляет служба кадровой работы.
7. Основным документом для определения стажа спасателей является трудовая книжка (при ее наличии) или индивидуальный трудовой договор либо выписки из приказов о приеме и увольнении, послужной список. В случаях, отсутствия необходимой записи или содержатся неправильные, неточные сведения о периодах работы, в подтверждение стажа спасателей принимаются справки, лицевые счета и ведомости на выдачу заработной платы и иные документы, содержащие сведения о периодах работы, предусмотренные законодательством. Подтверждение стажа спасателей свидетельскими показаниями осуществляется в установленном законодательством порядке.