Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 51 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 ақпанда № 10290 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 сәуірдегі № 483 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 27.04.2017 № 483 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми түрде жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-қорында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_____________Т.Дүйсенова
2015 жылғы _____________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 51 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік
тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидалары "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) қалыптастыру және пайдалану мақсатын, тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік тізілім Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшылары туралы, сондай-ақ сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиясы бар адамдар (бұдан әрі - сот сарапшылары) туралы мәліметтерді қамтиды.

Об утверждении Правил формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 51. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2015 года № 10290. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 апреля 2017 года № 483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 27.04.2017 № 483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан.
2. Центру судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и средствах массовой информации;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет- ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
"Согласовано"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
___ _________ 2015 г.
Утвержден приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 51
Правила формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" и определяют цель, порядок формирования и использования Государственного реестра судебных экспертов Республики Казахстан (далее - Государственный реестр).
2. Государственный реестр содержит сведения о судебных экспертах, являющихся сотрудниками органов судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан и уполномоченного органа в области здравоохранения Республики Казахстан, а также о лицах, обладающих лицензией на занятие судебно-экспертной деятельностью (далее - судебные эксперты).

3. Мемлекеттік тізілім қылмыстық процесті жүргізуші органдарды, соттарды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жүргізуінде жатқан органдарды (лауазымды адамдарды), прокурорларды, нотариустарды және процеске өзге де қатысушыларды сот сарапшылары туралы мәліметтермен қамтамасыз ету мақсатында қалыптастырылады.
2. Мемлекеттік тізілімді қалыптастыру тәртібі
4. Мемлекеттік тізілімді жүргізуді "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Орталық) жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік тізілімді жүргізуді ақпараттық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдары, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жанындағы сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) сот сарапшылары туралы мәліметтерді ұсына отырып жүзеге асырады.
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілуге (алынып тастауға) жататын сот сарапшылары туралы мәліметтерді сот сараптамасы органдары, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган және Комиссия Орталыққа мемлекеттік және орыс тілдерінде, баспа және электронды түрде бір данада сот сарапшысы біліктілігін беру туралы шешім қабылдағаннан кейін, аттестаттаудан өткеннен кейін, сот сараптамасы органдарынан жұмыстан босатылғаннан кейін не болмаса Комиссия сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны бергеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
7. Мемлекеттік тізілімге енгізілуге тиіс мәліметтер Орталыққа келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде оған енгізіледі.
8. Мемлекеттік тізілім осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды жеткізгіштерде жүргізіледі.

3. Государственный реестр формируется в целях обеспечения органов, ведущих уголовный процесс, судов, органов (должностных лиц), в производстве которых находятся дела об административных правонарушениях, прокуроров, нотариусов и иных участников процесса сведениями о судебных экспертах.
2. Порядок формирования Государственного реестра
4. Ведение Государственного реестра осуществляется Государственным учреждением "Центр судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее - Центр).
5. Информационное обеспечение ведения Государственного реестра осуществляют органы судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, уполномоченный орган в области здравоохранения Республики Казахстан и комиссия по лицензированию судебно-экспертной деятельности при Министерстве юстиции Республики Казахстан (далее - Комиссия), предоставляя сведения о судебных экспертах.
6. Сведения о судебных экспертах, подлежащих включению (исключению) в Государственный реестр, направляются органами судебной экспертизы, уполномоченным органом в области здравоохранения и Комиссией в Центр в одном экземпляре на государственном и русском языках, в печатном и электронном виде, в течение пяти рабочих дней после принятия решения о присвоении квалификации судебного эксперта, прохождении аттестации, увольнения из органов судебной экспертизы либо выдачи Комиссией лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
7. Сведения, подлежащие внесению в Государственный реестр, вносятся в него в течение пяти рабочих дней с момента их поступления в Центр.
8. Государственный реестр ведется на электронных носителях на государственном и русском языках по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

9. Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда сот сараптамасы органдары, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган және Комиссия тиісті ақпаратты Орталыққа мемлекеттік және орыс тілдерінде, баспа және электронды түрде бір данада өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы тиісті шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жолдайды. Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтыруларды Орталық осы тармақта көрсетілген ақпарат келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде енгізеді.

9. При необходимости внесения изменений и дополнений в Государственный реестр, органы судебной экспертизы, уполномоченный орган в области здравоохранения Республики Казахстан и Комиссия направляют соответствующую информацию в Центр в одном экземпляре на государственном и русском языках, в печатном и электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня принятия соответствующего решения о внесении изменений и дополнений. Изменения и дополнения в Государственный реестр вносятся Центром в течение пяти рабочих дней с момента поступления информации, указанной в настоящем пункте.

10. Мемлекеттік тізілімнің электронды нұсқасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
3. Мемлекеттік тізілімді пайдалану тәртібі
11. Қылмыстық процесті жүргізуші орган, сот, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан орган (лауазымды адам), прокурор, нотариус, процеске өзге де қатысушылар Мемлекеттік тізілімге енгізілген сот сарапшылары туралы мәліметтерді пайдаланады.

10. Электронный вариант Государственного реестра размещается на Интернет-ресурсах Министерства юстиции Республики Казахстан и Центра.
3. Порядок использования Государственного реестра
11. Орган, ведущий уголовный процесс, суд, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, прокурор, нотариус, иные участники процесса используют сведения о судебных экспертах, внесенных в Государственный реестр.

12. Қажет болған жағдайда қылмыстық процесті жүргізуші орган, сот, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан орган (лауазымды адам), прокурор, нотариус, процеске өзге де қатысушылар Орталықтың мекенжайына сот сарапшылары туралы мәліметтерді ұсыну туралы сұрауды жазбаша түрде ресімдейді.
13. Орталық жазбаша түрде сұрау келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік тізілімнен үзіндіні ұсынады.

12. При необходимости орган, ведущий уголовный процесс, суд, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, прокурор, нотариус, иные участники процесса оформляют в письменном виде запрос в адрес Центра о предоставлении сведений о судебных экспертах.
13. Центр в течение пяти рабочих дней со дня поступления запроса в письменном виде предоставляет выписку из Государственного реестра.

14. Аталған үзінді, сұрауды ресімдеген қылмыстық процесті жүргізуші органның, соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан органның (лауазымды адамның), прокурордың, нотариустың, процеске өзге қатысушылардың мекенжайына жіберіледі.
Қазақстан Республикасы сот сарапшыларының мемлекеттік
тізілімінің нысаны
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Білімі, ғылыми дәрежесінің, атағының болуы
Сарапшылық мамандық (мамандықтар), сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігінің нөмірі мен берілген күні, оны берген мемлекеттік органның атауы
Аттестаттаудан өткен күні
Сот сараптамасы органдары қызметкерлерінің жұмыс орны және атқаратын лауазымы/сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамның сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиясының нөмірі мен берілген күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7

14. Данная выписка направляется в адрес органа, ведущего уголовный процесс, суда, органа (должностного лица), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, прокурора, нотариуса и иных участников процесса, оформивших запрос.
Приложение
к Правилам формирования
и использования
Государственного реестра
судебных экспертов
Республики Казахстан
Форма
Государственный реестр судебных экспертов
Республики Казахстан
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Образование, наличие ученой степени, звания
Экспертная специальность (специальности), номер и дата выдачи квалификационн ого свидетельства на право производства определенного вида судебной экспертизы, наименование государственного органа выдавшего его
Дата прохождения аттестации
Место работы сотрудников органов судебной экспертизы и занимаемая ими должность/номер и дата выдачи лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью лица, осуществляющего судебно-экспертную деятельность на основании лицензии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7