"Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 ақпанда № 10304 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 331 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 30.03.2017 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидалары" бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 49 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер
әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және
пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалары) Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) қалыптастыру және пайдалану мақсатын, тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік тізілім қылмыстық процесті жүргізуші органдарды, соттарды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан органдарды (лауазымды адамдарды), процеске өзге қатысушыларды, сондай-ақ сот сарапшыларын және сот - сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын тұлғаларды Мемлекеттік тізілімге енген әдістемелер жөнінде мәліметтермен ақпараттандыру мақсатында қалыптастырылады.
2. Мемлекеттік тізілімді пайдалану және қалыптастыру тәртібі
3. Мемлекеттік тізілім осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық түрде жүргізіледі.

Об утверждении Правил формирования и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10304. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 30.03.2017 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 43 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан.
2. Центру судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 49
Правила
формирования и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан (далее – Правила) определяют цель, порядок формирования и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан (далее - Государственный реестр).
2. Государственный реестр формируется в целях информирования органов, ведущих уголовный, гражданский процесс, судов, органов (должностных лиц), в производстве которых находятся дела об административных правонарушениях, иных участников процесса, а также судебных экспертов, и лиц осуществляющих судебно-экспертную деятельность на основании лицензии сведениями о методиках, включенных в Государственный реестр.
2. Порядок формирования и использования Государственного реестра
3. Государственный реестр ведется в электронном формате на государственном и русском языках по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

4. Мемлекеттік тізілім осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әдістеме құжатын қалыптастыратын Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Заңының (бұдан әрі - Заң) талаптарына жауап беретін сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелері (бұдан әрі - әдістемелер) туралы мәліметтерді қамтиды.
5. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің м.а. 30.07.2015 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі сот сараптамасы органының Ғылыми кеңесінің (бұдан әрі - Ғылыми кеңес) сот–сараптамалық зерттеулер әдістемелерін Мемлекеттік тізілімге енгізу туралы шешімінен кейін бес күн ішінде әдістемелер туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығына (бұдан әрі - Орталық) мемлекеттік және орыс тілдерінде, баспа және электрондық түрде, аталған органдардың мөрімен куәландырылып, бір данада жолданады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 30.07.2015 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік тізілімге енгізілуі тиіс мәліметтер, олар Орталыққа түскен сәттен бастап он жұмыс күні ішінде енгізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 30.07.2015 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органымен ақпарат келіп түскен сәттен бастан бес жұмыс күні ішінде енгізіледі.
9. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің м.а. 30.07.2015 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік тізілімнің электрондық нұсқасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
11. Сарапшылар сот сараптамасын жүргізу кезiнде Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістемелер туралы ақпараттарды пайдалана алады.
Қазақстан Республикасы
сот-сараптамалық зерттеулер
әдістемелерінің мемлекеттік
тізілімін қалыптастыру және
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы сот - сараптамалық зерттеулер
әдістемелерінің мемлекеттік тізілімі
Р/с
Әдістеменің шифры
Әдістеменің атауы
Ғылыми кеңес хаттамасының нөмірі, күні,
Әдістеменің авторы (құрастырушы)
Әдістемен ің төлқұжаты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
сот-сараптамалық зерттеулер
әдістемелерінің мемлекеттік
тізілімін қалыптастыру және
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
нысан
Әдістеменің төлқұжаты

4. Государственный реестр содержит сведения о методиках судебно-экспертных исследований (далее - методики), отвечающих требованиям Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) формирующих паспорта методики по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Исключен приказом и.о. Министра юстиции РК от 30.07.2015 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В течение пяти рабочих дней, после решения Ученого совета органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Ученый Совет) о внесении методик судебно–экспертных исследований в Государственный реестр, сведения о методиках направляются в Центр судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Центр) в одном экземпляре, в печатном и электронном виде, заверенные печатью указанных органов.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 30.07.2015 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Сведения, подлежащие внесению в Государственный реестр, вносятся в течение десяти рабочих дней с момента их поступления в Центр.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 30.07.2015 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Изменения и дополнения в Государственный реестр вносятся Центром в течение пяти рабочих дней с момента поступления информации.
9. Исключен приказом и.о. Министра юстиции РК от 30.07.2015 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Электронный вариант Государственного реестра размещается на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
11. Судебные эксперты при производстве судебной экспертизы вправе использовать сведения о методиках, внесенных в Государственный реестр.
Приложение 1
к Правилам формирования и
использования Государственного
реестра методик судебно-экспертных
исследований Республики Казахстан
форма
Государственный реестр методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан
Шифр
методики
Наименование
методики
Дата, номер протокола Ученого совета
Автор (составитель методики)
Паспорт методики
Примечание
1
2
3
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам формирования и
использования Государственного
реестра методик судебно-экспертных
исследований Республики Казахстан
форма
Паспорт методики

1. Әдістеменің атауы
2. Әдістеме мамандығының шифрі
3. Автор туралы ақпарат (құрастырушы туралы)
4. Әдістеменеің мәні
4.1 Әдістемемен шешілетін сарапшылық міндеттер
4.2. Зерттеу объектілері
4.3. Зерттеу әдістері
4.4. Әдістеменің қысқаша кезең-кезеңдік сипаттамасы
5. Орталықтың Ғылыми кеңес хаттамасының нөмірі, күні
6. Әдістеме төлқұжатын құрастырушы туралы ақпарат

1. Наименование методики
2. Шифр специальности методики
3. Информация об авторе (составителе)
4. Сущность методики
4.1. Экспертные задачи, решаемые методикой
4.2. Объекты исследования
4.3. Методы исследования
4.5. Краткое поэтапное описание методики
5. Номер, дата протокола Ученого совета Центра
6. Информация о лице составившем паспорт методики