Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды кедендік декларациялау мен кедендік тазартудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 ақпанда № 10236 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 73 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 26.01.2018 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 295–бабының 5 және 7–тармақтарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды декларациялауға аумақтық мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру, оны ұзарту, тоқтата тұру немесе кері қайтару қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2–қосымшаға сәйкес Белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды кедендік декларациялау және кедендік тазарту қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин):
1) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет–ресурсында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 8 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына
1–қосымша
Белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған немесе
бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе
жасалып бітпеген түрдегі тауарларды декларациялауға аумақтық
мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру, оны ұзарту, тоқтата
тұру немесе кері қайтару қағидалары

О некоторых вопросах таможенного декларирования и таможенной очистки товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2015 года № 10236. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 26.01.2018 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 5 и 7 статьи 295 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи территориальным органом государственных доходов разрешения на декларирование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого в течение установленного периода времени, его продления, приостановления и отзыва, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила таможенного декларирования и таможенной очистки товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого в течение установленного периода времени, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) официальное опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 января 2015 года № 9
Правила
выдачи территориальным органом государственных доходов
разрешения на декларирование товара в несобранном или
разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном
виде, перемещаемого в течение установленного периода времени,
его продления, приостановления и отзыва

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 295–бабының 5–тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы (бұдан әрі – ЕЭО СЭҚ ТН) бойынша бір сыныптама кодын көрсете отырып, белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды кедендік декларациялауға мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру (бұдан әрі – рұқсат), оны ұзарту, тоқтата тұру немесе кері қайтару тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар (бұдан әрі – машина) деп кез келген тауарлар (тауарлар құрамасын қоса алғанда) жабдық, механизмдер, қондырғылар, аппараттар немесе ЕЭО СЭҚ ТН бойынша 84, 85 немесе 90-тауар топтарында сыныпталатын өзге қондырғылар түсініледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Рұқсатты аумақтық мемлекеттік кірістер органы (облыстар бойынша, республикалық маңызы бар қалалар, астана) және кеден (бұдан әрі – аумақтық мемлекеттік кірістер органы) декларанттың дәлелді жазбаша өтінішінің негізінде тауарға арналған бірінші декларацияны (бұдан әрі – декларация) бергенге дейін береді.
2. Аумақтық мемлекеттік кірістер органының рұқсатты беру тәртібі
4. Рұқсатты алу үшін декларант аумақтық мемлекеттік кірістер органына еркін нысанда жазбаша өтініш береді, онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) декларанттың атауы, орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі, есеп шоты ашылған банктің атауы мен заңды мекенжайы және шоттың нөмірі;
2) сыртқы сауда шартының (келісім–шарт және оған (шарт лизингін қоса алғанда) қосымшалар) деректемелері және сыртқы сауда шартының ажырамас бөлігі болып табылатын ерекшеліктері (шарттың нөмірі, жасалған күні және оның қолданылу мерзімі, оған ерекшеліктердің нөмірі мен күні, шарттың жалпы сомасы, шарт бойынша жеткізу мен төлем шарттары және т.б.);
3) жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды атауы және ЕЭО СЭҚ ТН бойынша сыныптау коды;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 295 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок выдачи территориальным органом государственных доходов разрешения на таможенное декларирование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого в течение установленного периода времени с указанием одного классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) (далее – разрешение), его продления, приостановления или отзыва.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Под товаром в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде понимаются любые товары (включая комбинации товаров), оборудование, механизмы, установки, аппараты или иные устройства, классифицируемые в товарных группах 84, 85 или 90 по ТН ВЭД ЕАЭС.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Разрешение выдается территориальным органом государственных доходов (по областям, городам республиканского значения, столице) и таможней (далее – территориальный орган государственных доходов) на основании мотивированного письменного обращения декларанта до подачи первой декларации на товары (далее – декларация).
2. Порядок выдачи разрешения территориальным органом государственных доходов
4. Для получения разрешения декларантом подается в территориальный орган государственных доходов письменное заявление в произвольной форме, в котором указываются следующие сведения:
1) наименование, место нахождения декларанта, идентификационный номер, наименование и юридический адрес банка, в котором открыт расчетный счет и номер счета;
2) реквизиты внешнеторгового договора (контракта и дополнений к нему (включая договор лизинга) и спецификаций, являющихся неотъемлемой частью внешнеторгового договора (номер, дата заключения договора и срок его действия, номер и дата спецификаций к нему, общая сумма договора, условия поставки и оплаты по договору и другие);
3) наименование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде и классификационный код по ТН ВЭД ЕАЭС;

4) жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың барлық құрамдастарын бір уақытта декларациялаудың мүмкін болмау себептері;
5) жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың барлық құрамдастарын жеткізу жүзеге асырылатын мерзім;
6) жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі әкелінген тауарлардың құрамдастарын сақтау, оларды құрастыруды (жинауды) жүзеге асыратын орын.
Егер жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды кедендік декларациялауды кеден өкілі жүргізген жағдайда, өтініште тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізуді растайтын мәліметтер көрсетіледі.
Декларант өтінішке қол қояды және мөрімен куәландырады (заңды тұлғалар үшін – міндетті түрде, өзге тұлғалар үшін – ол болған жағдайда).
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өтінішке мәлімделген мәліметтерді растайтын мынадай құжаттар:
1) оған сәйкес жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құрамдастарын жеткізу жүзеге асырылатын (лизинг шартын қоса алғанда) сыртқы сауда шартының (келісім–шарттың) нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган берген тауарды жиналмаған түрдегі сыныптау туралы шешімнің түпнұсқасы (бұдан әрі – тауарды жиналмаған түрде сыныптау туралы шешім);
3) қағаз және электронды түрде тауарлардың тізімі түрінде ресімделген сыртқы сауда шартының (келісім–шартының) ажырамас бөлігі болып табылатын жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың егжей-тегжейлі ерекшелігі;
4) оларды ЕЭО СЭҚ ТН-ға сәйкес бір мәнді сыныптауға, сәйкестендіруге, саны және номенклатурасы бойынша есеп жүргізуге мүмкіндік беретін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың жекелеген құрамдастарының сипаттамасы;
5) позициялар бойынша орналасқан функционалдық блоктары мен жекелеген құрамдастары көрсетілген жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың жинақтау (монтаждау) сызбасы (схемасы) қоса беріледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) причины, по которым не предоставляется возможным одновременно декларировать все компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде для таможенной очистки;
5) срок, в течение которого будет осуществлена поставка всех компонентов товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде;
6) место, где будет осуществляться хранение ввозимых компонентов товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, их монтаж (сборка).
В случае, если таможенное декларирование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде будет производиться таможенным представителем, в заявлении указываются сведения, подтверждающие включение лица в реестр таможенных представителей.
Заявление подписывается декларантом и заверяется его печатью (для юридических лиц – обязательно, для иных лиц – при ее наличии).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. К заявлению прилагаются следующие документы, подтверждающие заявленные сведения:
1) копия внешнеторгового договора (контракта), в соответствии с которым осуществляется поставка компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (включая договор лизинга);
2) оригинал решения о классификации товара в несобранном виде, выданного уполномоченным органом в сфере таможенного дела (далее – решение о классификации товара в несобранном виде);
3) подробная спецификация на товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, являющаяся неотъемлемой частью внешнеторгового договора (контракта), оформленная в виде списка товаров в бумажном и электронном виде;
4) описание отдельных компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, которое позволит однозначно их классифицировать в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, идентифицировать, вести учет по количеству и номенклатуре;
5) сборочный (монтажный) чертеж (схема) товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде с указанием попозиционного расположения функциональных блоков и отдельных компонентов.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Аумақтық мемлекеттік кірістер органдары өтінішті оған қоса берілген құжаттармен оны тіркеген күнінен бастап он жұмыс күнінің ішінде қарайды.
7. Рұқсатты аумақтық мемлекеттік кірістер органы басшысының немесе оны ауыстыратын тұлғаның қолымен осы Қағиданың 1–қосымшасына сәйкес нысан бойынша үш данада жазбаша түрде аумақтық мемлекеттік кірістер органы ресімдейді.
Рұқсаттың тіркеу нөмірін осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысанда рұқсаттарды тіркеу журналы бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органы береді. Осы Қағидада белгіленген тәртіппен алты айдан аспайтын мерзімге декларанттың дәлелді жазбаша өтінішімен ұзартылуы мүмкін рұқсатты қолдану мерзімі бір жылды құрайды.
Рұқсаттың бір данасы декларантқа беріледі, екінші данасы жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларға кедендік тазарту жүргізілетін аумақтық мемлекеттік кірістер органына жолданады, үшіншісі – рұқсатты берген аумақтық мемлекеттік кірістер органында қалады.
Аумақтық мемлекеттік кірістер органы рұқсаттың екінші данасымен бірге жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің және осы Қағиданың 5–тармағының 3)–5) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларға кедендік тазарту жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органына жолдайды.
8. Рұқсат беруден бас тарту туралы шешімді аумақтық мемлекеттік кірістер органы осы Қағиданың 4 және 5–тармақтарында көрсетілген құжаттар мен мәліметтер ұсынылмаған және (немесе) толық емес ұсынылған немесе өтініштегі және ұсынылған құжаттардағы мәліметтер жиналмаған түрдегі тауарларды сыныптау туралы шешімде көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда қабылдайды.
Декларант аталған бұзушылықтарды жойғаннан кейін өтініш қайта енгізіледі және осы Қағидада белгіленген тәртіппен қаралады.
Рұқсат беруден бас тартылған жағдайда аумақтық мемлекеттік кірістер органы осы Қағиданың 6–тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша нысанда декларантқа хабарлайды.
9. Рұқсатта көрсетілген мәліметтерді өзгерту кезінде декларант оны берген аумақтық мемлекеттік кірістер органына растайтын құжаттарды қоса отырып, жиналмаған түрде тауарларды жіктеу туралы шешімге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар негізінде рұқсатқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы жазбаша мәлімдемемен жазбаша жүгінеді.
Рұқсаттың қолданылуын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім өтініш тіркелген күнінен бес жұмыс күні ішінде аумақтық мемлекеттік кірістер органы бастығының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.

6. Заявление с прилагаемыми к нему документами рассматривается территориальным органом государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня его регистрации.
7. Разрешение оформляется территориальным органом государственных доходов в письменном виде в трех экземплярах по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, за подписью руководителя территориального органа государственных доходов или лица, его замещающего.
Регистрационный номер разрешения присваивается территориальным органом государственных доходов по журналу регистрации разрешений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Срок действия разрешения составляет один год, который может быть продлен по мотивированному письменному заявлению декларанта на срок, не превышающий шести месяцев в порядке, установленном настоящими Правилами.
Один экземпляр разрешения выдается декларанту, второй экземпляр направляется в территориальный орган государственных доходов, в котором будет проводиться таможенная очистка товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, третий – остается в территориальном органе государственных доходов, выдавшем разрешение.
Территориальный орган государственных доходов вместе со вторым экземпляром разрешения направляет копии решения о классификации товара в несобранном виде и документов, указанных в подпунктах 3)-5) пункта 5 настоящих Правил, в территориальный орган государственных доходов, в котором будет проводиться таможенная очистка товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
8. Решение об отказе в выдаче разрешения принимается территориальным органом государственных доходов в случае непредоставления и (или) неполного предоставления документов и сведений, указанных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил, или несоответствия сведений, содержащихся в заявлении и предоставленных документах, сведениям, указанным в решении о классификации товаров в несобранном виде.
После устранения декларантом данных нарушений заявление вносится повторно и рассматривается в порядке, установленном настоящими Правилами.
В случае отказа в выдаче разрешения территориальный орган государственных доходов уведомляет декларанта в письменной форме с указанием причин отказа до истечения срока, установленного в пункте 6 настоящих Правил.
9. При изменении сведений, указанных в разрешении, декларант письменно обращается в территориальный орган государственных доходов его выдавший с письменным заявлением о внесении изменений и (или) дополнений в разрешение на основании внесенных изменений и (или) дополнений в решение о классификации товара в несобранном виде с приложением подтверждающих документов.
Решение о внесении изменений и (или) дополнений в разрешение оформляется приказом руководителя территориального органа государственных доходов или лица, его замещающего, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления.

3. Рұқсатты ұзартудың, тоқтата тұрудың немесе кері қайтарудың тәртібі
10. Рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту үшін декларант оның аяқталу мерзімінен кешіктірмей рұқсат берген аумақтық мемлекеттік кірістер органына ұзарту қажеттілігін растайтын құжаттарды қоса ұзартудың себептерін негіздей отырып жазбаша өтініш береді.
11. Аумақтық мемлекеттік кірістер органы өтініш тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы декларанттың өтінішін қарайды.
12. Аумақтық мемлекеттік кірістер органы рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған кезде көрсетілген мерзім алдындағы мерзім аяқталған күнінен бастап жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың жекелеген құрамдастарын жеткізу аяқталғанға дейін, бірақ алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
13. Аумақтық мемлекеттік кірістер органының рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту не оны ұзартудан бас тарту туралы шешімі декларантқа осы Қағиданың 11–тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін жазбаша нысанда ұсынылады.
Рұқсаттың қолданылу мерзімі ұзартылған кезде рұқсаттың тиісті жолында аумақтық мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы қабылданған шешім туралы жазба енгізеді. Аталған жазба аумақтық мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамның қолымен, жеке нөмірлі мөрімен куәландырылады.
Аумақтық мемлекеттік кірістер органымен рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешім мынадай жағдайларда қабылданады:
1) декларант дұрыс емес мәліметтер ұсынған;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес заңды тұлға таратылған жағдайларда.
14. Декларанттың дәлелді жазбаша өтініші бойынша рұқсаттың қолданылуы үш айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін.
15. Рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аумақтық мемлекеттік кірістер органы бастығының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.
16. Осы Қағиданың 15–тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап рұқсат бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдастарын кедендік декларациялауға және кедендік тазартуға жол берілмейді.
17. Декларанттың жазбаша өтініші бойынша не рұқсаттың қолданылуын тоқтату үшін негіз болған себептер жойылғаннан кейін оның қолданылуы аумақтық мемлекеттік кірістер органы басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен бес жұмыс күні ішінде жаңартылады.

3. Порядок продления, приостановления или отзыва разрешения
10. Для продления срока действия разрешения декларант не позднее окончания срока его действия предоставляет в территориальный орган государственных доходов, выдавший разрешение, письменное заявление с обоснованием причин продления с приложением документов, подтверждающих необходимость продления.
11. Территориальный орган государственных доходов рассматривает заявление декларанта о продлении срока действия разрешения в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления.
12. При принятии территориальным органом государственных доходов решения о продлении срока действия разрешения указанный срок продлевается с даты окончания предыдущего срока, до окончания поставки отдельных компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, но на срок, не превышающий шести месяцев.
13. Решение территориального органа государственных доходов о продлении срока действия разрешения либо об отказе в его продлении предоставляется декларанту в письменной форме до истечения срока, установленного пунктом 11 настоящих Правил.
При продлении срока действия разрешения в соответствующей строке разрешения уполномоченным должностным лицом территориального органа государственных доходов производится запись о принятом решении. Указанная запись заверяется подписью, личной номерной печатью уполномоченного должностного лица территориального органа государственных доходов.
Решение об отказе в продлении срока действия разрешения принимается территориальным органом государственных доходов в следующих случаях:
1) предоставления декларантом недостоверных сведений;
2) ликвидации юридического лица в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан".
14. По письменному мотивированному заявлению декларанта действие разрешения может быть приостановлено на срок до трех месяцев.
15. Решение о приостановлении действия разрешения оформляется приказом руководителя территориального органа государственных доходов или лица, его замещающего, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления и вступает в силу со дня принятия приказа.
16. Со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 15 настоящих Правил, таможенное декларирование и таможенная очистка компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по разрешению не допускается.
17. По письменному заявлению декларанта либо после устранения причин, послуживших основаниями для приостановления действия разрешения, его действие возобновляется приказом руководителя территориального органа государственных доходов или лица, его замещающего, в течение пяти рабочих дней.

18. Аумақтық мемлекеттік кірістер органы басшысының немесе оны алмастыратын адамның рұқсаттың қолданылуын тоқтату немесе оның қолданылуын жаңарту туралы бұйрығы қабылданған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай ақпарат декларантқа жазбаша түрде жолданады.
19. Рұқсатты аумақтық мемлекеттік кірістер органы:
1) декларант дұрыс емес мәліметтер ұсынған;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес заңды тұлға таратылған жағдайларда;
3) декларанттың дәлелді жазбаша өтініші бойынша рұқсатты кері қайтарып алуы мүмкін.
20. Рұқсатты кері қайтару туралы шешім бұйрық қабылданған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда декларантқа почта не факсимильді байланыспен, қолма-қол не электрондық почта бойынша жолданатын аумақтық мемлекеттік кірістер органы басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді.
Белгіленген уақыт кезеңі ішінде
өткізілетін жиналмаған немесе
бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген
түрдегі тауарларды декларациялауға
аумақтық мемлекеттік кірістер органының
рұқсат беру, оны ұзарту, тоқтата тұру
немесе кері қайтару қағидалары
1–қосымша
Нысан
Белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған
немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе
жасалып бітпеген түрдегі тауарларды декларациялауға рұқсат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(декларанттың атауы, заңды мекенжайы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттар туралы жалпы мәліметтер) Жиналмаған түрде ЕЭО СЭҚ ТН
бойынша тауарды сыныптау туралы № шешім
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды атауы және
оның ЕЭО СЭҚ ТН бойынша сыныптау коды________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдас
элементтерінің атауы және олардың ЕЭО СЭҚ ТН бойынша сыныптау коды
_____________________________________________________________________
Келісім-шарт бойынша Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның
ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың
құны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кедендік тазарту жүргізілетін мемлекеттік кірістер органы
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Тауарды әкелу мерзімі _______________________________________________
Рұқсаттың қолданылу мерзімі _________________________________________
Өзге мәліметтер _____________________________________________________
(ерекше белгілері)
Мемлекеттік кірістер
органының басшысы _________________________________________ Т.А.Ә.
(қолы)
М.О.
Белгіленген уақыт кезеңі ішінде
өткізілетін жиналмаған немесе
бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген
түрдегі тауарларды декларациялауға
аумақтық мемлекеттік кірістер органының
рұқсат беру, оны ұзарту, тоқтата тұру
немесе кері қайтару қағидалары
2–қосымша
Нысан
Рұқсаттарды тіркеу журналы

18. В течение пяти рабочих дней со дня принятия приказа руководителя территориального органа государственных доходов или лица, его замещающего, о приостановлении действия разрешения или о возобновлении его действия такая информация в письменной форме направляется декларанту.
19. Разрешение отзывается территориальным органом государственных доходов в случаях:
1) предоставления декларантом недостоверных сведений;
2) ликвидации юридического лица в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) по письменному мотивированному обращению декларанта.
20. Решение об отзыве разрешения оформляется приказом руководителя территориального органа государственных доходов или лица, его замещающего, которое в письменной форме направляется декларанту почтовой либо факсимильной связью, нарочно либо по электронной почте в течение трех рабочих дней со дня принятия приказа.
Приложение 1
к Правилам выдачи
территориальным органом
государственных доходов
разрешения на декларирование
товара в несобранном или
разобранном виде, в том числе в
некомплектном или незавершенном виде,
перемещаемого в течение установленного
периода времени, его продления,
приостановления и отзыва
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Разрешение на декларирование товара в несобранном или
разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном
виде, перемещаемого в течение установленного периода времени
Разрешение № ______________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование декларанта, юридический адрес)
___________________________________________________________________
(общие сведения о документах) № Решения о классификации товара по ТН ВЭД ЕАЭС в несобранном виде ________________________________________
Наименование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в
некомплектном или незавершенном виде и его классификационный код по
ТН ВЭД ЕАЭС _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Наименование составных элементов товара в несобранном или разобранном
виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде и их
классификационный код по ТН ВЭД ЕАЭС ____________________________________________________________________
Стоимость товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в
некомплектном или незавершенном виде по контракту
____________________________________________________________________
Орган государственных доходов, в котором будет проводиться таможенная
очистка
__________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Срок ввоза товара ___________________________________________________
Срок действия разрешения ___________________________________________
Иные сведения _____________________________________________________
(особые отметки)
Руководитель органа
государственных доходов_______________________________________ Ф.И.О.
(подпись)
место печати
Приложение 2
к Правилам выдачи территориальным
органом государственных доходов
разрешения на декларирование товара в
несобранном или разобранном виде, в
том числе в некомплектном или
незавершенном виде, перемещаемого в
течение установленного периода
времени, его продления,
приостановления и отзыва

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рұқсаттың №
Рұқсаттың қолданылу мерзімі (ККААЖЖ)
Сыныптау туралы шешімнің №
Декларанттың атауы
Шарттың (келісім–шарттың/ерекшеленетін) деректемелері
ЕЭО СЭҚ ТН бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың коды
Келісім-шарт бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құны
жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың барлық құрамдастарын жеткізу мерзімі
Өзге мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе:
Рұқсаттың нөмірі мына түрде қалыптастырылады:
ХХХХХ-ХХХХХ/ККААЖЖ/0000, мұнда:

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Журнал регистрации разрешений
№ Разрешения
Срок действия раз решения (ДДММГГ)
№ решения о классификации
Наименование декларанта
Реквизиты договора (контракта/спецификации)
Код товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по ТН ВЭД ЕАЭС
Стоимость товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по контракту
Срок осуществления поставки всех компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Иные сведения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:
Номер разрешения формируется следующим образом:
ХХХХХ-ХХХХХ/ДДММГГ/0000, где:

1 2 3 4
1) ХХХХХ - рұқсатты берген аумақтық мемлекеттік кірістер органының коды;
2) ХХХХХ - кедендік тазартуды жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органының коды;
3) ККААЖЖ - рұқсатты беру күні (күні, айы және ағымдағы жылдың соңғы екі саны);
4) 0000 - рұқсаттың реттік нөмірі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 8 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына
2-қосымша
Белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған немесе
бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе
жасалып бітпеген түрдегі тауарды кедендік декларациялау және
кедендік тазарту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 295-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және белгіленген уақыт кезеңі ішінде "Ішкі тұтыну үшін шығару" кедендік рәсімі бойынша өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды кедендік декларациялау және кедендік тазарту тәртібін айқындайды.
2. Белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар деп кез келген тауарлар (тауарлар құрамасын қоса алғанда) жабдық, механизмдер, қондырғылар, аппараттар немесе Еуразиялық экономикалық одағының Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі – ЕЭО СЭҚ ТН) бойынша 84, 85 немесе 90–тауар топтарында жіктелетін өзге қондырғылар түсініледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды кедендік декларациялау кезінде алдын ала, толық емес, мерзімдік және уақытша кедендік декларация қолданылмайды.
Кедендік декларациядағы тауарлардың жиынтықтарына өзгерістер мен (немесе) толықтырулар Кодекстің 289–бабында белгіленген тәртіпте енгізіледі.
4. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдастарын уақытша сақтау Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды
кедендік декларациялаудың тәртібі
5. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдастарын ЕЭО СЭҚ ТН бойынша бір сыныптама кодын көрсете отырып, кедендік декларациялауды декларант немесе кеден өкілі, кейін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларға арналған толық кедендік декларацияны берумен, Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасы арқылы бір мезгілде өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдастарына арналған кедендік декларацияны беру жолымен мынадай шарттар сақталған кезде жүргізеді:

1 2 3 4
) ХХХХХ - код территориального органа государственных доходов, выдавшего разрешение;
2) ХХХХХ - код территориального органа государственных доходов, который будет проводить таможенную очистку;
3) ДДММГГ - дата выдачи разрешения (день, месяц и последние 2-цифры текущего года);
4) 0000 - порядковый номер разрешения.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 января 2015 года № 9
Правила
таможенного декларирования и таможенной очистки товара в
несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном
или незавершенном виде, перемещаемого в течение установленного
периода времени
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 295 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок таможенного декларирования и таможенной очистки товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого в течение установленного периода времени, по таможенной процедуре "Выпуск для внутреннего потребления".
2. Под товаром в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого в течение установленного периода времени понимаются любые товары (включая комбинации товаров), оборудование, механизмы, установки, аппараты или иные устройства, классифицируемые в товарных группах 84, 85 или 90 по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. При таможенном декларировании товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде не применяется предварительное, неполное, периодическое и временное таможенное декларирование товаров.
Изменения и (или) дополнения вносятся в таможенные декларации на компоненты товара в порядке, установленном статьей 289 Кодекса.
4. Временное хранение компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде осуществляется в порядке, установленном Кодексом.
2.Порядок таможенного декларирования товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
5. Таможенное декларирование компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде с указанием одного классификационного кода по ТН ВЭД ЕАЭС производится декларантом или таможенным представителем путем подачи декларации на товары (далее – декларация) на компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, единовременно перемещаемые через таможенную границу Евразийского экономического союза, с последующим предоставлением полной декларации на товары в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде при соблюдении следующих условий:

1) мемлекеттік кірістер органы берген, оларды өткізу белгілі уақыт кезеңі ішінде әр түрлі тауар легімен болжанған жиналмаған түрдегі немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды сыныптау туралы шешімнің (бұдан әрі – жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім) және аумақтық мемлекеттік кірістер органы берген, белгілі уақыт кезеңі ішінде өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды декларациялауға рұқсаттың (бұдан әрі – рұқсат) болуы;
2) жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың барлық құрамдастарының рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде бір сыртқы сауда шарты (лизинг шартын қоса алғанда, келісім–шарт) бойынша міндеттемелерді орындау шеңберінде бір алушының мекенжайына жеткізілуі;
3) декларацияны декларант немесе кеден өкілі рұқсатта көрсетілген аумақтық мемлекеттік кірістер органына ғана беруі;
4) декларантта кедендік төлемдерді, салықтарды және олар бойынша өсімпұлдарды төлеу бойынша берешегінің болмауы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құрамдастарын кедендік декларациялау кезінде кедендік баждарды есептеу мақсаты үшін жиынтықтаға немесе аяқталған тауарларға қатысты жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарына арналған кедендік декларацияларды аумақтық мемлекеттік кірістер органы тіркеген күні қолданыста болған ставкалар қолданылады.
Кедендік декларациялау үшін алымдар жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың әрбір құрамдастарына декларациялар бергенге дейін немесе бір мезгілде, сондай–ақ машинаға толық декларация берген кезде төленеді.
Кедендік баждар мен салықтар жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың әрбір құрамдастарына арналған декларациялар бойынша құрамдастар шығарылғанға дейін төленеді.
7. Сыртқы сауда шартының талаптарына сәйкес келмеген құрамдастар кері экспорт (Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына әкелінген құрамдастарға қатысты) кедендік рәсімінде қайтаруға жатады.
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдастарын кедендік декларациялау кезінде декларацияны беру аумақтық мемлекеттік кірістер органына мынадай құжаттарды ұсынумен қатар жүреді:

1) наличие решения о классификации товара в несобранном виде, или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещение которого предполагается различными товарными партиями в течение определенного периода времени, выданного органом государственных доходов (далее – решение о классификации товара в несобранном виде), и разрешения на декларирование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого в течение установленного периода времени (далее – разрешение), выданное территориальным органом государственных доходов;
2) все компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде поставляются в адрес одного получателя в рамках исполнения обязательств по одному внешнеторговому договору (контракту, включая договор лизинга) в течение срока действия разрешения;
3) декларация подается декларантом или таможенным представителем исключительно территориальному органу государственных доходов, указанному в разрешении;
4) отсутствие у декларанта задолженности по уплате таможенных платежей, налогов и пеней по ним.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов при таможенном декларировании компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде применяются ставки, установленные в отношении комплектного или завершенного товара и действующие на день регистрации териториальным органом государственных доходов таможенной декларации на компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
Сбор за таможенное декларирование уплачивается до или одновременно с подачей декларации на каждую компоненту товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, а также при подаче полной декларации на товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
Таможенные пошлины и налоги уплачиваются до выпуска компонентов по декларации на каждую компоненту товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
7. Компоненты, не соответствующие условиям внешнеторгового договора, подлежат возврату в таможенных процедурах реэкспорта (в отношении ввезенной на таможенную территорию Евразийского экономического союза компоненты).
При таможенном декларировании компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде подача декларации сопровождается представлением территориальному органу государственных доходов следующих документов:

1) Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларға толық декларацияны беру кезінде ұсынылатын тауарлардың қауіпсіздігі бойынша талаптардың сақталуын растайтын құжаттарды қоспағанда, Кодекстің 281–бабында көзделген құжаттар;
2) жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің түпнұсқасы және оған қосымша (жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарын алғашқы жеткізу кезінде ұсынылады, кейінгі кезеңде – декларант куәландырған көшірмесі);
3) рұқсаттың түпнұсқасы (жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарын алғашқы жеткізу кезінде ұсынылады, кейінгі кезеңде – декларант куәландырған көшірмесі);
4) жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарының шығарылған елін растайтын құжаттар;
5) рұқсатта белгіленген мерзімдерде толық декларацияны беру туралы жазбаша міндеттеме.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарын кедендік декларациялау кезінде декларацияның жекелеген бағандары мынадай ерекшеліктерді ескере отырып толтырылады:
1) "Жүк орындары мен тауарлардың сипаттамасы" 31–бағанда:
1.1 нөмірімен жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің негізінде жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың атауы көрсетіледі;
1.2 нөмірімен жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімге қосымшаға сәйкес жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдасының атауы көрсетіледі;
1.3 нөмірімен сыныптау туралы шешімге қосымшаға сәйкес ЕЭО СЭҚ ТН бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың декларацияланатын құрамдасының он таңбалы сыныптама коды көрсетіледі.
2) "Тауар коды" 33–бағанында сыныптау туралы шешімге сәйкес ЕЭО СЭҚ ТН бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың он таңбалы сыныптау коды көрсетіледі.
Декларацияның қалған бағандары жалпы белгіленген тәртіппен толтырылады.

1) документы, предусмотренные статьей 281 Кодекса, за исключением документа, подтверждающего соблюдение требований по безопасности товаров, который предоставляется при подаче полной декларации на товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде;
2) оригинал решения о классификации товара в несобранном виде и приложение к нему (предоставляется при первой поставке компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, при последующей – копии, заверенные декларантом);
3) оригинал разрешения (предоставляется при первой поставке компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, при последующей - копия, заверенная декларантом);
4) документы, подтверждающие страну происхождения компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде;
5) письменное обязательство о подаче полной декларации в сроки, установленные в разрешении.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При таможенном декларировании компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде отдельные графы декларации заполняются с учетом следующих особенностей:
1) в графе 31 "Грузовые места и описание товаров":
под номером 1.1 указывается наименование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде на основании решения о классификации товаров в несобранном виде;
под номером 1.2 указывается наименование компонента товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде согласно приложению к решению о классификации товаров в несобранном виде;
под номером 1.3 указывается десятизначный классификационный код декларируемого компонента товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по ТН ВЭД ЕАЭС в соответствии с приложением к решению о классификации товара;
2) в графе 33 "Код товара" указывается десятизначный классификационный код товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по ТН ВЭД ЕАЭС в соответствии с решением классификации.
Остальные графы декларации заполняются в общеустановленном порядке.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құрамдастары толық декларация бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды шығарғанға дейін үшінші тұлғаға беру құқығынсыз шартты түрде шығаруға жатады.
Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына әкелінген жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құрамдастарын толық декларация бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар шығарылғанға дейін монтаждауға (жинауға) жол беріледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарының соңғы легі шығарылған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың барлық құрамдастарын ескере отырып толтырылған, жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарға толық декларация беріледі. Толық декларацияға олар бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастары кедендік рәсімімен орналастырылған декларацияның көшірмелері қоса беріледі.
Толық декларация шығарылғаннан кейін шартты түрде шығарылған жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құрамдастары Еуразиялық экономикалық одағының тауарлары мәртебесін алады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жиналмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімге қосымшада көрсетілмеген тауарларға осы Қағиданың ережелері қолданылмайды. Бұл ретте мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың құқығымен жасалған халықаралық шарттар мен актілердің кедендік құқықтық қатынастарын реттеуге сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен декларацияланады.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, подлежат условному выпуску без права передачи третьим лицам до выпуска товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по полной декларации.
Допускается монтаж (сборка) ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде до выпуска товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по полной декларации.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Не позднее тридцати календарных дней со дня выпуска последней компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде подается полная декларация на товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, заполненная с учетом всех компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде. К полной декларации прикладываются копии деклараций, по которым компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде были помещены под таможенную процедуру.
После выпуска полной декларации условно выпущенные компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде приобретают статус товаров Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. К товарам, не указанным в приложении к решению о классификации товаров в несобранном виде, не применяются положения настоящих Правил. При этом такие товары декларируются в порядке, установленном в соответствии с регулирующими таможенные правоотношения международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, а также законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды
кедендік тазарту тәртібі
12. ЕЭО СЭҚ ТН бойынша бір сыныптама кодын көрсете отырып, жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құрамдастарын кедендік тазарту осы Қағиданың 8–тармағында белгіленген құжаттар ұсынылған кезде жүргізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды және жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарын кедендік тазарту кезінде уәкілетті лауазымды адам, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың құқығымен жасалған халықаралық шарттар және актілермен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін кедендік құқықтық қатынастарды қамтамасыз ету мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана отырып кедендік бақылауды жүргізеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды және жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарын кедендік тазарту кезінде мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адам жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды сәйкестендіру мақсатында Кодексте белгіленген тәртіппен көрсетілген тауарларға кедендік қарап тексеруді (тексеріп қарауды) жүргізуге құқылы.
15. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарының есебі осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша, оның ішінде ақпараттық жүйені пайдалана отырып жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құрамдастарын есепке алу журналында жүргізіледі. Журнал соңғы жазба жүргізілген сәтінен бастап бес жыл ішінде аумақтық мемлекеттік кірістер органында сақталады.

Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3.Порядок таможенной очистки товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
12. Таможенная очистка компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде с указанием одного классификационного кода по ТН ВЭД ЕАЭС производится при представлении документов, установленных пунктом 8 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При таможенной очистке товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде и компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде уполномоченное должностное лицо проводит таможенный контроль, в том числе с использованием системы управления рисками, в целях обеспечения таможенных правоотношений, регулируемые международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, а также законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При таможенной очистке товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде и компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде уполномоченное должностное лицо вправе произвести таможенный осмотр (досмотр) указанных товаров в порядке, установленном Кодексом, с целью идентификации товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
15. Учет компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде ведется в журнале учета компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, в том числе с использованием информационных систем. Журнал хранится в территориальном органе государственных доходов в течение пяти лет с момента проставления последней записи.

16. Аумақтық мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы Еуразиялық экономикалық одақтың құқығымен жасалған халықаралық шарттар және актілермен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін кедендік құқықтық қатынастардағы бұзушылықтарды анықтаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.10.2015 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Белгіленген уақыт кезеңі ішінде
өткізілетін жиналмаған немесе
бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып
бітпеген түрдегі тауарларды
кедендік декларациялау және
кедендік тазарту қағидалары
қосымша
Нысан
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде
жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар
құрамдастарын есепке алу журналы
Р/с
Декларант
Шарттың, ерекшеліктің № мен күні
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың атауы мен саны (қосымша өлшем бірлігі)
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарының атауы мен саны (қосымша өлшем бірлігі)
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарына ТД №
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарға толық ТД №
Кедендік тазартуды жүргізген адамның Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе:
журналда жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарының әр жеткізілімі бойынша деректер көрсетіледі

16. При выявлении нарушений таможенных правоотношений, регулируемые международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, а также законодательством Республики Казахстан уполномоченным должностным лицом территориального органа государственных доходов принимаются меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.10.2015 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к
Правилам таможенного
декларирования и таможенной
очистки товара в несобранном
или разобранном виде, в том
числе в некомплектном или
незавершенном виде,
перемещаемого в течение
установленного периода времени
Форма
Журнал учета компонентов товара в несобранном или
разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном
виде
№ п/п
Декларант
№ и дата договора, спецификации
Наименование и количество товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (доп. ед. изм.)
Наименование и количество компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (доп. ед. изм.)
№ ДТ на компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
№ полной ДТ на товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Ф.И.О. лица, проводившего таможенную очистку
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
в журнале указываются данные по каждой поставке компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.