Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін аппараттармен, алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан басқа) өндіруді - уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 36 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 ақпанда № 10315 тірелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі 498 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 29.09.2015 № 498 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін аппараттармен, алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан басқа) өндіруді - уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                           Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 19 қаңтардағы
№ 36
бұйрығымен бекітілген
Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін аппараттармен, алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан басқа) өндіруді — уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібі

Об утверждении требований по оснащению технологических линий производства этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, производства алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) - контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки, а также порядка по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 36. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2015 года № 10315. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 498
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 29.09.2015 № 498 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования по оснащению технологических линий производства этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, производства алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) - контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки, а также порядок по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов
Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством
порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной
регистрации настоящего приказа направление его на официальное  опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2015 года
№ 36
Требования по оснащению технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, производства
алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) контрольными
приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу
уполномоченному органу в режиме реального времени данных об
объемах выработки, а также порядок по контролю за их
функционированием и осуществлением учета этилового спирта и
алкогольной продукции

1. Жалпы ережелер
1. Осы Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін аппараттармен (бұдан әрі - аппараттар), алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан басқа) өндіруді - уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібі (бұдан әрі - Қағидалар) «Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңының 4-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруге бақылауды жүзеге асыру мақсатында әзірленді.
2. Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін спирт өлшейтін аппараттармен жарақтандыру талаптары, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спиртінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау талаптары
2. Спирт және этил спиртінің (бұдан әрі - спирт) бас фракциясының өндірісі үздіксіз өлшеуді және аппараттардың есептеуіштеріне мынадай деректерді беруді жүргізетін:
1) өндірілетін спирттің көлемі және спиртометрикалық механизм арқылы көлемдік көрсеткішті сусызға түрлендіру немесе олардың мәндерін алған ақпаратты индикаттауға шығару жолымен алынған сусыз спирттің мөлшері жөніндегі;
2) спиртометрикалық механизмді қолданбай спирттің бас фракциясының көлемі жөніндегі аппараттармен жарақтандырылады.
Спирттің өлшем бірлігі + 20С0 температура кезіндегі сусыз спирт декалитрі (бұдан әрі - дал) болып табылады.
3. Спирт пен спирттің бас фракциясын есепке алуға арналған аппараттар спирттің ұрлануын болдырмау мақсатында олардың қызмет көрсету және бақылау жүргізу мүмкіндігі ескеріле отырып, орналастырылады.
4. Аппарат боза айыратын (боза айдайтын) қондырғы тұрған үй-жайда немесе онымен аралас үй-жайда, аппаратқа барлық жақтан еркін бару қамтамасыз етіле отырып және көлемдік және сусыз есептеуіштердің көрсеткіштері анық көрінетіндей қарау шамынан кейін спирт желісінде орнатылады.
Аппарат спиртті бір сағат, ауысым, тәулік және одан жоғары мерзімде боза айыру және боза айдау барысына бақылау жасау үшін қызмет көрсетеді. Спирт өлшейтін аппараттардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін спирт өндірістерінде спирттің температурасын тұрақтандыратын жүйе орнатылады. Сусыз спирт мөлшерін есепке алуда өлшегіш және өлшеу аппараты бойынша салыстырмалы +/- 0,5% жоғары қателікке жол берілмейді.

1. Общие положения
1. Настоящие требования по оснащению технологических линий производства этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами (далее - аппараты), производства алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) - контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки, а также порядок по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» с целью обеспечения контроля за производством этилового спирта и алкогольной продукции.
2. Требования по оснащению технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, обеспечивающими
автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах выработки, а также порядок
по контролю за их функционированием и осуществлением учета
этилового спирта
2. Производство спирта и головной фракции этилового спирта (далее - спирт) оснащается аппаратами, которые производят непрерывное измерение и выдачу на счетчики аппаратов следующих данных:
1) об объеме вырабатываемого спирта и количестве безводного спирта, полученного путем преобразования объемного показателя через спиртометрический механизм в безводный или вывода на индикацию полученной информации их значений;
2) об объеме головной фракции спирта без применения спиртометрического механизма.
Единицей измерения спирта является декалитр (далее - дал) безводного спирта при температуре + 20 Со.
3. Аппараты для учета спирта и головной фракции спирта располагаются с учетом возможности их обслуживания и проведения контроля, в том числе в целях исключения хищения спирта.
4. Аппарат устанавливается в помещении, в котором находится брагоректификационная (брагоперегонная) установка или в смежном с ним помещении, на спиртопроводе после смотрового фонаря с обеспечением свободного подхода к аппарату со всех сторон, с целью отчетливого визуального просмотра показаний счетчиков объемного и безводного спирта.
Аппарат служит для контроля за ходом брагоректификации и перегонки спирта за час, смену, сутки и более. Для обеспечения правильной работы спиртоизмеряющих аппаратов на спиртовых производствах монтируется система стабилизации температуры спирта на выходе из холодильника. Не допускается относительная погрешность в учете количества безводного спирта по мернику и аппарату свыше +/- 0,5%.

5. Аппарат мынадай талаптарға сай келеді:
1) спирттік, сулы спирттік ерітінді және құрамында қанты бар қоймалжың ортада жұмыстың тұрақтылығы;
2) жұмыстың температуралық режимі 0-ден +40 С дейін;
3) тексеру аралығы аппаратты жұмысқа қосу кезінен бастап кемінде 6 ай;
4) аппараттың құрамында спирті бар сұйыққа тікелей тиіп тұратын бөлігі тамақ өнеркәсібінде қолдануға рұқсат етілген материалдардан орындалады;
5) есеп жүргізуге арналған жады сыйымдылығы үдемелі қорытындымен;
6) жұмыста кідірістер болған жағдайда тоқтаған сәттен бастап уақытты тіркеп және көрсеткіштерді жаңартып, есептеуішті оқшаулай отырып, көрсеткіштерді сақтау;
7) рұқсатсыз араласуға жол берілмеуі (код, кілт, пломба, голографиялық жапсырма және басқа да тәсілдер);
8) іркілістерден және сыртқы әсерлерден қорғану;
9) электрмен жабдықтауда авариялық іркілістер болған жағдайда автономды жұмыс істеу ұзақтығы авариялық іркілістер басталған сәттен бастап 3 (үш) күннен кем емес;
10) жарылыс және өрт қауіпсіздігі;
11) уәкілетті органға спиртті өндіру көлемі туралы деректерді нақты уақыт режимінде автоматты түрде беруді қамтамасыз ету.
6. Аппаратқа техникалық паспорт, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі нұсқаулық, аппараттың шығарылуы туралы құжат және жұмыс істеу схемасы қоса беріледі.
7. Этил спирті мен спирттің бас фракциясын бақылау есебіне арналған аппарат уәкілетті органның қызметкерінің қатысуымен пайдалануға енгізіледі, ол туралы еркін нысанда пайдалануға енгізу актісі жасалады.
8. Айыру колоннасынан спирт өлшейтін аппаратына дейін ернемектік жалғамаларды, тораптарға және күйге келтіру, оқшаулау, ақпаратты тіркеу және тастау элементтеріне және бақылау аспаптарының көрсеткіштеріне ықпал ететін басқа да құрылғыларға қол жеткізу мүмкін болатын барлық орындарды, сондай-ақ аппаратты уәкілетті орган қызметкері пломбалау жолымен пломбалайды, ол туралы пломба салынған орны және нөмірлері немесе пломбалар бедерлері көрсетіле отырып еркін нысанда пломбалау актісі жасалады.
9. Спиртті бақылау есебінің мақсаты боза айыру және спиртті айдау барысына бақылау жасау, сулы спирт ерітіндісінің өндірілетін көлемін және сусыз спиртке қайта есептеумен ондағы спиртті үздіксіз өлшеу және бақылау есебі болып табылады.
10. Спиртті өндіру кезінде оның бақылау есебі спиртті өндіруді жүзеге асыратын ұйымдарда (бұдан әрі - спиртті өндіруші ұйымдар) деректерді беру аппараттарымен және телекоммуникациялық құралдармен (бұдан әрі - беру құралдары) жарақтандыру және оларды пайдалану жолымен іске асырылады.
11. Өндірілетін спирттің мөлшерін өлшеу және есепке алу спиртті құю бөлімшесінен спирт сақтау қоймасына беру кезінде өлшегіштермен спиртті өлшеу нәтижелері бойынша жүргізіледі.

5. Аппараты отвечают следующим требованиям:
1) устойчивость работы в спиртовых, водноспиртовых растворах и вязких средах с содержанием сахара;
2) температурный режим работы от 0 до +40 Со;
3) межповерочный интервал не менее 6 месяцев с момента запуска в работу аппарата;
4) части аппарата, непосредственно соприкасающиеся со  спиртосодержащей жидкостью, выполняются из материалов, разрешенных к
применению в пищевой промышленности;
5) наличием емкости памяти для ведения учета с нарастающим итогом;
6) сохранение показаний в случае сбоев в работе, блокировкой счетчика с регистрацией времени и возобновлением показаний с момента остановки;
7) недоступность для несанкционированного вмешательства (код, ключ, пломба, голографическая наклейка и прочие способы);
8) наличием защиты от сбоев и внешних воздействий;
9) продолжительность автономной работы в случае аварийных сбоев в электроснабжении не менее 3 (трех) суток с момента наступления аварийного сбоя;
10) взрыво- и пожаробезопасности;
11) возможностью обеспечения автоматизированной передачи уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки спирта.
6. К аппарату прилагаются технический паспорт, инструкция на
государственном и русском языках, документ о происхождении аппарата и
схема работы.
7. Аппарат для контрольного учета спирта и головной фракции спирта вводится в эксплуатацию в присутствии должностного лица уполномоченного органа, о чем составляется акт ввода в эксплуатацию в произвольной форме.
8. Фланцевые соединения отбора спирта от ректификационной колонны до спиртоизмеряющих аппаратов, все места возможного доступа к узлам и элементам настройки, блокировки, регистрации и сброса информации и другим устройствам, влияющим на показания приборов контроля, а также аппараты пломбируются должностным лицом уполномоченного органа путем наложения пломб, о чем составляется акт опломбирования в произвольной форме, с указанием мест наложения и номеров или оттисков пломб.
9. Целью контрольного учета спирта является контроль за ходом брагоректификации и перегонки спирта, непрерывное измерение и контрольный учет вырабатываемого объема водноспиртового раствора и содержащегося в нем спирта в пересчете на безводный спирт.
10. Контрольный учет спирта при его производстве реализуется путем оснащения и использования в организациях, осуществляющих производство спирта (далее - организация-производитель спирта) аппаратов и телекоммуникационных средств передачи данных (далее - средства передачи).
11. Измерение и учет количества вырабатываемого спирта производится по результатам измерения спирта мерниками, при передаче спирта из отделения приемки спирта и спиртопродуктов (далее - сливное отделение) в спиртохранилище.

12. Сусыз спиртті мөлшерін өлшегішпен өлшеу нәтижелері бухгалтерлік есеп үшін бастапқы деректер болып табылады.
13. Сусыз спирттің мөлшерін өлшегіш (Vm) және аппарат (Vm) бойынша өлшеудің нәтижелерін салыстырумен осы шамалардың арасындағы далдарда және пайызда (кінәраттық) сандық айырмашылық айқындалады.
14. Кінәраттық есебі мына формулалар бойынша жүргізіледі:
мұндағы Сабс. - абсолюттік кінәраттық, дал;
Жүздік - салыстырмалы кінәраттық, %.
15. Сусыз спиртті есептеу кезіндегі абсолютті және салыстырмалы кінәраттық спиртті өндірістен спирт сақтау қоймасына әрбір беру кезінде айқындалады және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша спирт пен спирт өнімдерін өндіру және оларды спирт сақтау қоймасына беру туралы актінің (бұдан әрі - спирт өндіру туралы акті) 3-бөлімінде тіркеледі және спирт өндіруші ұйымның тиісті бөлімшесі бақылайды.
16. Боза айыратын қондырғылардың қуатына қарай осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес спиртті, спирттің бас фракциясын қабылдауды, есепке алуды және беруді қамтамасыз ететін жабдық, бір немесе бірнеше аппараттар пайдаланылады.
17. Бас фракцияның мөлшерін есепке алу спирттің көлемдік есептеуіші бойынша жүргізіледі.
18. Сивушты майды және стандартты емес спиртті (қойыртпақтарды) аппараттан өткізуге жол берілмейді.
19. Спирт және спирттің бас фракциясы спиртті және спирт өнімдерін қабылдау бөлімінде тоңазытқыш, ротаметр, қарау шамы және аппарат арқылы бөлінеді. Бұл ретте қарау шамы жарық жақсы түсетін орында, аппараттан бір метрден аспайтын қашықта орналастырылады.
20. Аппараттардың жұмысын қамтамасыз ету үшін спирттің температурасын тұрақтандыратын жүйе орнатылады.
21. Спирттің температурасын тұрақтандыруға спиртті тоңазытқыш арқылы боза айыру (боза айдау) қондырғысының жұмысы үшін қажет болатын бүкіл салқындатқыш суды қысым багіне беру есебінен қол жеткізіледі. Бұл ретте салқындатқыш судың спирт тоңазытқышына құбыр жолына тиек арматура орнатпай тікелей сорғыштан келіп түсуі қамтамасыз етіледі. Қысым багіне, бассейнге және басқа ыдыстарға тоңазытқыштан судың еркін шығуы қамтамасыз етіледі. Суды тоңазытқыштан конденсаторға, дефлегматор мен коллекторға жіберуге жол берілмейді.
22. Спирттің температурасын автоматты реттеу жүйесін қолдану кезінде көрсеткіш спирт құбырында тұйық гильзаға тоңазытқыштан шығатын ауызға орнатылады.
23. Аппаратқа түсетін спирттің температурасын реттеу жүйесіне қарамастан жылдың осы уақыты үшін барынша мүмкін болатын төмен тұрақты температурасы болуы тиіс.
24. Колоннада спирт іріктеу орнынан тоңазытқышқа, ротаметрге, қарау шамына, аппаратқа және аппараттан құю бөліміне дейін спирт түтікшелерін жүргізу ернемектік жалғамаларсыз және тірек арматурасыз жүзеге асырылады.

12. Первичными данными для бухгалтерского учета являются результаты измерения мерником количества безводного спирта.
13. Сопоставлением результатов измерения количества безводного спирта по мернику (Vm) и аппарату (Va) определяется количественное расхождение между этими величинами в даллах и процентах (погрешность).
14. Расчет погрешности производится по формулам:
Vm-Vа
Сабс. = Vm - Va и Сотн. = ------------х100%
Vm
где Сабс. - абсолютная погрешность, дал;
Сотн. - относительная погрешность, %.
15. Абсолютная и относительная погрешности при измерении безводного спирта определяются при каждой передаче спирта из производства в спиртохранилище и фиксируются в разделе 3 акта о выработке спирта и спиртопродуктов и передаче их в спиртохранилище по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - акт о выработке спирта), и контролируются соответствующим подразделением  организации-производителя спирта.
16. В зависимости от мощности брагоректификационных установок используется оборудование, один или несколько аппаратов, обеспечивающих приемку, учет и передачу спирта, головной фракции спирта согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. Учет количества головной фракции производится по объемному счетчику спирта.
18. Не допускается пропуск сивушных масел и нестандартного спирта (стяжки) через аппараты.
19. Спирт и головную фракцию спирта отводят в сливное отделение через холодильник, ротаметр, смотровой фонарь и аппарат. При этом смотровой фонарь размещается в освещенном месте, на расстоянии не менее одного метра от аппарата.
20. Для обеспечения работы аппаратов монтируется система
стабилизации температуры спирта.
21. Стабилизация температуры спирта достигается за счет подачи через холодильник спирта в напорный бак всей охлаждающей воды потребной для работы брагоректификационной (брагоперегонной) установки. При этом обеспечивается поступление охлаждающей воды в холодильник спирта непосредственно от насоса, не устанавливая на трубопроводе запорной арматуры. Обеспечивается свободный выход воды из холодильника в напорный бак, бассейн и иные емкости. Не допускается направление воды из холодильника в конденсатор, дефлегматор и коллектор.
22. При применении системы автоматического регулирования
температуры спирта датчик устанавливается в глухую гильзу в спиртопроводе на выходе из холодильника.
23. Спирт, поступающий в аппарат, имеет максимально возможную низкую стабильную температуру для данного времени года независимо от системы регулирования температуры спирта.
24. Прокладка спиртопроводов от места отбора спирта в колонне к холодильнику, к ротаметру, к фонарю, к аппарату и от аппарата до сливного отделения осуществляется без фланцевых соединений и запорной арматуры.

25. Ернемектік жалғамалар, сынамаларды іріктеуге арналған крандар, реттеуші және тірек арматура, колоннадағы ернемектік аспаптардың ернемектік жалғамалары мен арматура және спиртке қол жетімді басқа да жерлер металл-қаптамалармен бекем қорғалады және әрбір ашылғаннан кейін және жұмыстар жүргізілгеннен кейін уәкілетті органның қызметкері пломбалайды. Пломбалардың жұлынуына немесе зақым келінуіне жол берілмейді.
Пломба қою орындарының тізімдемесі үш данада жасалады, оның біреуі аппарат бөлімінде ілінеді, екіншісі спирт өндіруші ұйымның бухгалтериясында, үшіншісі уәкілетті органда сақталады.
26. Пломбылағыш тістеуіктер мен пломбалар уәкілетті органда сақталады және бұйрықтың негізінде уәкілетті органның қызметкерлеріне беріледі. Уәкілетті органда тістеуіктердің бедерлері, біржолғы пломбалардың нөмірлері, сериялары және түстері, тістеуіктерді және біржолғы пломбаларды алған мен қайтарған күн, бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетіле отырып, тістеуіктердің немесе пломбалардың алынғаны және қайтарылғаны туралы жазбаны көздейтін еркін нысандағы журнал жүргізіледі.
27. Өндірілетін спиртті есепке алуға және аппараттардың дұрыс пайдаланылуын бақылауға байланысты жұмыстарды орындау үшін спирт өндіруші ұйым басшысының бұйрығымен құрамында бас инженер (комиссияның төрағасы), зертхана меңгерушісі, бас бухгалтер және спирт өндіруші ұйымның басқа қызметкерлері болатын тұрақты түрде қызмет ететін Спиртті есепке алу жөніндегі комиссия құрылады.
Аталған Комиссия өндірісті тоқтатқанға немесе кезекті жоспарлы юстировкалауға дейін 15 күн бұрын, сондай-ақ спирт өндіруші ұйымның іске қосылуы алдында уәкілетті органды спирт өндіруші ұйымға уәкілетті орган қызметкерінің жіберілуі туралы еркін нысандағы өтініш жолдайды. Комиссия бір жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уәкілетті органды есептік көрсеткіштердің шектіден жоғары алшақтықтарының, аппараттың бұзылуының, салынған пломбалардың жұлынуының немесе зақымдалуының әрбір фактісі туралы хабарлайды.
28. Спирт өндіру көлемдері туралы деректерді нақты уақыт режимінде автоматтандырылған беруді қамтамасыз ету болмаған жағдайда уәкілетті орган кемінде үш жұмыс күнінен кешіктірмей аталған факті туралы өндіруші ұйымды жазбаша хабарлайды.
Деректерді беру құралдарының жұмысында іркілістер болған жағдайда спирт өндіруді жүзеге асыратын кәсіпорын деректерді беру құралдарымен қамтамасыз ететін ұйымнан тиісті жазбаша ақпаратты береді.
29. Беру құралдары мен аппараттарды жеткізуді, орнатуды, жөндеуді (ағымдағы және күрделі), оларға қосалқы бөлшектерді сатып алуды спирт өндіруші ұйымдар жүргізеді.

25. Фланцевые соединения спиртопроводов, краны для отбора проб, регулирующая и запорная арматура, фланцевые соединения и арматура приборов на колонне и другие места доступа к спирту надежно защищаются металлическими чехлами и пломбируются должностными лицами уполномоченного органа после каждого вскрытия и проведения работ.
Не допускается срыв или повреждение пломб.
Опись мест наложения пломб составляется в трех экземплярах, один из которых вывешивается в аппаратном отделении, второй хранится в бухгалтерии организации-производителя спирта, третий в уполномоченном органе.
26. Пломбировочные клещи и пломбы хранятся в уполномоченном органе и выдаются должностному лицу уполномоченного органа на основании приказа. В уполномоченном органе ведется журнал в произвольной форме, предусматривающий запись о получении и возврате клещей или пломб с указанием оттисков клещей, номеров, серий и цвета одноразовых пломб, даты получения и возврата клещей или одноразовых пломб, даты и номера приказа.
27. Для выполнения работ, связанных с учетом вырабатываемого спирта и наблюдением за правильной эксплуатацией аппаратов, приказом руководителя организации-производителя спирта создается постоянно действующая Комиссия по учету спирта в составе главного инженера (председатель Комиссии), заведующего лабораторией, главного бухгалтера и других должностных лиц организации-производителя спирта.
Указанная Комиссия за 15 календарных дней до остановки производства или очередного планового текущего ремонта, доведению погрешностей аппарата до уровня допустимых (далее - юстировка), а также перед началом работы организации-производителя спирта направляет соответствующее заявление в произвольной форме в уполномоченный орган. Комиссия в срок не более одного рабочего дня сообщает в уполномоченный орган о каждом факте сверхпредельного расхождения учетных показателей, неисправностей аппарата, срыве или повреждении наложенных пломб.
28. В случае отсутствия обеспечения автоматизированной передачи в режиме реального времени данных об объемах выработки спирта уполномоченный орган не более чем за три рабочих дня письменно уведомляет организацию-производителя спирта о данном факте.
В случае наличия перебоев со средствами передачи данных организация-производитель спирта, представляет соответствующую письменную информацию от организации, обеспечивающей средствами передачи данных.
29 Доставка, установка, ремонт (текущий и капитальный) аппаратов и средств передачи, приобретение запасных частей к ним производится организациями-производителями спирта.

30. Сусыз спирттің мөлшерін есептеуде +/-0,5% аса ауытқушылық болған кезде аппараттар мерзімінен бұрын ашылып, аппаратқа юстировкалау және метрологиялық тексеру жасалынады.
31. Бір аппаратты екінші аппаратпен ауыстырған кезде алынған аппараттан есептеуіштердің соңғы көрсеткіштері жаңадан орнатылған аппаратқа көшіріледі.
32. Аппарат орнықты қалыпты қамтамасыз ете отырып және оның тербелісін болдырмайтындай етіп арнайы металл қаңқаға бекітілетін арнайы постаменттерге орнатылады.
33. Спирт тоңазытқышы мен аппараттың арасында қарау шамы орналасады. Қарау шамы спиртті іріктеп алудың барысын байқау үшін қызмет етеді. Қарау шамында орнатылған термометр мен спиртометр бойынша өндірілетін спирттің шоғырлануы мен температурасы айқындалады.
34. Спирт құбырының қарау шамынан спирт қабылдағышқа дейінгі еңістігі құю бөлімінде спирт барынша көп іріктелген кезде өтуін қамтамасыз етеді және 2-ден 10 0-қа дейін еңіс болады.
35. Аппаратты орнату техникалық сипаттамаға, пайдалану нұсқаулығына, тексеру әдістері мен құралдарына, аппарат паспорттына сәйкес жүргізіледі.
36. Бүкіл өндірілетін спирт және спирттің бас фракциясы өз бетімен ағып құю бөлімінің спирт қабылдағыштарына аппараттар арқылы келіп түседі.
37. Құю бөліміндегі әрбір аппарат үшін негізгі және қосымша спирт қабылдағыш орнатылады.
38. Негізгі спирт қабылдағыштардың көлемі боза айыратын (боза айдайтын) қондырғымен белгіленген екі тәуліктік қуат есебімен, ал қосымша спирт қабылдағыштардың көлемі - бір ауысымдық өндіру есебімен спирттің жиналуын қамтамасыз етеді.
39. Спирт қабылдағыштарға спирттің құйылуы жоғарғы құбыр желісі арқылы жүзеге асырылады, олардың түбі спирттің толық шығуын қамтамасыз ететін құбыр желісінің құйылу жағына қарай еңіс. Негізгі спирт қабылдағыштың қақпағы сынамаларды іріктеу, спирт деңгейін өлшеу, қарау және тазалау үшін люктармен жарақтандырылады. Сондай-ақ қақпақта аппаратшының жұмыс орнына белгі шығарумен, толтырудың шекті деңгейінің автоматты дабыл беру аспаптары орнатылады.
40. Жыл сайын жұмысты бастар алдында лас шөгіндіден және тоттан тазартылады, сумен толтырылады және герметикалығы тексеріледі, кейіннен спирт өндіруші ұйымда комиссия еркін нысанда акті жасайды. Спирт қабылдағыштарды тексеруді 4 жылда бір рет спирт өндіруші ұйым жүзеге асырады.
41. Қабылдау және өткізу кезінде спирт 0.5-тен 1000 далға дейін сыйымдылығы бар металл өлшегіштермен өлшенеді.
42. Құю бөліміндегі өлшегіштер мен спирт қабылдағыштар мықты іргетасқа орнатылады. Қалып өзгерген немесе майысу кезінде қайта тексеруге әкеп соғады. Пайдаланылатын өлшегіштердің саны мен түрлері орнатылған боза айыру (боза айдау) қондырғысымен белгіленген бір тәуліктік қуат есебімен қабылданады.

30. При отклонениях в учете количества безводного спирта более +/0,5% аппараты вскрываются досрочно и подвергаются юстировке и метрологической проверке.
31 При замене одного аппарата другим конечные показания счетчиков со снятого аппарата переносятся на вновь установленный.
32. Аппарат монтируется на специальном постаменте, который закрепляется на специальном металлическом каркасе с обеспечением устойчивого положения аппарата и исключением его вибрации.
33. Между холодильником спирта и аппаратом размещается смотровой фонарь. Смотровой фонарь служит для наблюдения за ходом отбора спирта. По установленному в смотровом фонаре термометру и спиртометру определяется концентрация и температура вырабатываемого спирта.
34. Уклон спиртопроводов от смотрового фонаря до спиртоприемника в сливном отделении обеспечивает проход спирта при максимальном отборе и имеет уклон от 2 до 10о.
35. Установка аппарата производится в соответствии с техническим описанием, инструкцией по эксплуатации, методам и средствам проверки, паспортом аппарата.
36. Весь вырабатываемый спирт и головная фракция спирта самотеком поступают в спиртоприемники сливного отделения через аппараты.
37. Для каждого аппарата в сливном отделении устанавливаются
основной и дополнительный спиртоприемники.
38. Объем основных спиртоприемников обеспечивает накопление спирта, из расчета двухсуточной мощности, установленной брагоректификационной (брагоперегонной) установки, а дополнительной - из расчета односменной выработки.
39. Налив спирта в спиртоприемники осуществляется через верхний трубопровод, их днища имеют наклон в сторону сливного трубопровода, обеспечивающий полный выход спирта. Крышка основного спиртоприемника оборудуется люками для отбора проб, замера уровня спирта, осмотра и чистки. На крышке также устанавливаются приборы автоматической сигнализации предельного уровня наполнения с выводом сигнала к рабочему месту аппаратчика.
40. Ежегодно перед началом работ спиртоприемники очищаются от осадков грязи и ржавчины, заливаются водой и проверяются на герметичность. Поверка спиртоприемников осуществляется организацией-производителем спирта один раз в 4 года.
41. При приемке и передаче спирт измеряется металлическими
мерниками вместимостью от 0,5 до 1000 дал.
42. В сливном отделении мерники и спиртоприемники устанавливаются на прочном фундаменте. При изменении положения или деформация влечет повторную поверку. Количество и типы эксплуатируемых мерников принимаются из расчета суточной мощности, установленной брагоректификационной (брагоперегонной) установкой.

43. Өлшегіштегі спирт температурасын айқындау үшін бақылау айнасының біреуіне қарсы техникалық реттеу саласындағы ұйымдар тексерген, 0,1 С бағада бөлінген, термометр орнатылады.
44. Спирттің мөлшерін есепке алу соңғы тексерумен белгіленген өлшегіштердің номиналды сыйымдылығы бойынша жүргізіледі. Сулы спиртті ерітіндіні көлбеу шәкілсіз өлшегіште өлшеуге толық сыйымдылығы көлемінде, ал цилиндрлік шәкілді өлшегіште градуирленген шәкілдің үлестерінде жол беріледі.
45. Спирттің шынайы көлемі осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген металл өлшегіштердің көлемдік кеңеюіне күйге келтіруді өзгертулер ескеріле отырып айқындалады.
46. Өлшегіштерді спирт қабылдағыштар ретінде пайдалануға жол берілмейді.
47. Құю бөлімін спирт сақтайтын қойма ретінде пайдалануға жол берілмейді.
48. Күн сайын өндірістік тәулік басында спиртті құю бөлімінен спирт сақтайтын қоймаға беру жүргізіледі.
49. Спиртті есепке алу жүздік үлестерге дейін жүргізіледі, бұл ретте 0,005-тен аз далдың мыңдық үлесі есепке алынбайды, ал 0,005 және одан көбі бір жүздік далл болып есептеледі.
50. Спиртті есепке алу кезінде сулы спирт ерітіндісінің көлемі, пайызда (көлемі бойынша) спирт қойыртпағы және құрамындағы сусыз спирт көлемі айқындалуы тиіс.
51. Аппараттар есептеуіштерінің көрсеткіштерін тіркеу өндірістік тәуліктің басында жүргізіледі. Ол үшін спиртті алу краны жабылады. Аппаратқа спирттің келуі тоқтаған соң есептеуіштердің көрсеткіштері спирт өлшегіш аппараттардың көрсеткіштері бойынша тазартылған спирт өндіруді есепке алу журналында, осы Қағидаларға 4-қосымшадағы нысанға сәйкес жазылады. Аппарат пен негізгі спирт қабылдағыштың арасындағы спирт құбыры спирттен толық босаған соң толтырылған кран жабылады және бос қосымша спирт қабылдағышқа ашылады. Спиртті іріктеу осы тармақта көрсетілген жұмыстар жүргізілгеннен кейін басталады. Осыдан кейін барып қана спиртті алу басталады.
Спиртті алу уақытында есептеуіштердің көрсеткіштерін алуды жүргізуге жол берілмейді.
52. Есептеуіштердің көрсеткіштерін тіркеу кезінде алдыңғы тәуліктер ішінде өндірілген барлық спирт өлшенеді және спирт сақтау қоймасына беріледі.
53. Аппараттардың кінәраттығын айқындау үшін оларды юстировкалаудан соң уәкілетті органның қызметкері өлшеу нәтижелерін спирт өнімдерін өндіру актісіне енгізіледі. Кемінде үш өлшеу, тәулігіне бір өлшеу жүргізіледі. Бақылау өлшеулерін тәулігіне 2-3 рет жүргізуге жол беріледі. Бұл ретте спирттің мөлшері әрбір беру үшін кемінде 250 далды құрайды.
3. Алкоголь өнімін (шарап материалдарынан және сырадан басқа) өндірудің технологиялық желілерін уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтандыру талаптары, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібі

43. Для определения температуры спирта в мернике против одного из смотровых стекол устанавливаются два поверенных организациями в области технического регулирования термометра, с ценой деления 0,1 Со.
44. Учет количества спирта производится по номинальной вместимости мерников, установленной последней поверкой. Измерение водноспиртового раствора в горизонтальном бесшкальном мернике допускается в объеме полной вместимости, в цилиндрическом шкальном мернике - в долях градуировочной шкалы.
45. Действительный объем спирта определяется в соответствии с таблицей поправок на объемное расширение металлических мерников, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
46. Не допускается использование мерников в качестве спиртоприемников.
47. Не допускается использование сливного отделения в качестве спиртохранилища.
48. Ежедневно на начало производственных суток производится передача спирта из сливного отделения в спиртохранилище.
49. Учет спирта ведется до сотых долей, причем тысячные доли дал менее 0,005 отбрасываются, а 0,005 и более принимаются за одну сотую дал.
50. При учете спирта определению подлежат объем водноспиртового раствора, концентрация спирта в процентах (по объему) и объем содержащегося безводного спирта.
51. Фиксирование показаний счетчиков аппаратов проводится в начале производственных суток. Для этого перекрывается кран отбора спирта. После прекращения поступления спирта в аппарат записываются показания счетчиков в журнале учета выработки спирта ректификованного по показаниям спиртоизмеряющих аппаратов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. После полного освобождения спиртопровода между аппаратом и основным спиртоприемником от спирта, перекрывается кран в заполняемый и открывается в свободный дополнительный спиртоприемник. Отбор спирта начинается после проведения работ указанных в настоящем пункте.
Не допускается производить фиксирование показаний счетчиков во время отбора спирта.
52. Весь спирт, выработанный за предыдущие сутки на момент фиксирования показаний счетчиков, измеряется и передается в спиртохранилище.
53. Для определения погрешности аппаратов после их юстировки должностным лицом уполномоченного органа производится контрольная передача спирта с занесением результатов измерения в акт о выработке спирта. Производится не менее трех измерений, одно измерение в сутки. Допускается проведение контрольных измерений 2-3 раза в сутки. Количество спирта при этом за каждую передачу составляет не менее 250 дал.
3. Требования по оснащению технологических линий производства
алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива)
контрольными приборами учета, обеспечивающими
автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах выработки, а также порядок
по контролю за их функционированием и осуществлением учета
алкогольной продукции

54. Алкоголь өнімін өндірудің технологиялық желілері автоматтандырылған жүйе арқылы алкоголь өнімінің өндірісіне бақылауды қамтамасыз ету мақсатында алкоголь өнімінің өндірілу көлемі туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін және олардың құю автоматына келіп түсетін көлемін үздіксіз өлшеуді, шөлмекке құйылған өнімдерді даналап есепке алуды жүргізетін есептеуші бақылау аспаптарымен (бұдан әрі - ЕБА) жарақтандырылады.
Нақты уақыт режимінде алкоголь өнімінің өндірілу көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ету болмаған жағдайда уәкілетті орган үш жұмыс күнінен кешіктірмей алкоголь өнімін өндіруші ұйымды аталған факті туралы жазбаша түрде хабарландырады.
Беру құралдарының жұмысында іркілістер болған жағдайда алкоголь өнімін өндіруші ұйым беру құралдарымен қамтамасыз ететін ұйымнан тиісті жазбаша ақпарат береді.
55. Алкоголь өнімін есепке алу:
1) сұйықтық ағысын көлемдік шығыс өлшегіштен;
2) құю автоматынан кейін (бұдан әрі - 1-аспап) және дайын өнім қоймасының алдында (бұдан әрі - 2-аспап) орнатылатын дайын алкоголь өнімін даналап есепке алу аспаптарынан;
3) ақпаратты өңдеу блогынан (бұдан әрі - АӨБ);
4) беру құралдарынан;
5) үздіксіз қоректендіру көзінен;
6) бағдарламалық қамтамасыз етуден тұратын ЕБА-мен жүргізіледі.
56. ЕБА ақпаратты жинауды, сақтауды, беруді (индикаттау), қашықтықтан беруді және қабылданған ақпаратты өңдеуді жүзеге асырады және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) көлемдік шығыс өлшегіштің бастапқы өзгертушісі құбыр жолының көлденең учаскесінде құю автоматына барынша жақын орнатылады, ол өлшеу кезінде бүкіл қиылыстар бойынша үнемі толы болады. Құбыр жолының аралық ернемектік ажыратқыштарына және көлемдік шығыс өлшегіштің бастапқы өзгертушісінің ернемегі мен құю автоматының жалғастырушы ернемегі арасындағы басқа да қосылуларға жол берілмейді;
2) көлемдік шығыс өлшегіштің ± 0,5% жоғары кінәраттығына жол берілмейді;
3) спиртті, сулы спиртті ерітінділерде құрамында қанты коп қоймалжың ортада көлемдік шығыс өлшегіш жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз етеді;
4) қысымды резервуарды құю аппаратымен, сондай-ақ тиек арматурамен, сүзгілермен және осы құбыр жолында орналасқан құрылғылармен байланыстыратын құбыр жолы қиылысының диаметрі көлемдік шығыс өлшегіштің диаметрінен үлкен болады. Жұмсақ шлангілер мен коммуникацияларды пайдалануға жол берілмейді;
5) желіні қоректендіретін ең төменгі гидростаттық қысым көлемдік шығыс өлшегішке қарағанда 0,5 метрді құрайды;
6) 1 және 2 аспаптың ± 0,1%-дан жоғары кінараттығына (әрбір 10 000 шөлмекке 10 шөлмектен коп емес) жол берілмейді;

54. Технологические линии по производству алкогольной продукции оснащаются контрольными приборами учета (далее - КПУ), обеспечивающими автоматизированную передачу информации об объемах выработки алкогольной продукции и производящими непрерывное измерение их объема, поступающего в автомат розлива, штучный учет продукции, разлитой в бутылки с целью обеспечения контроля над процессом производства алкогольной продукции посредством автоматизированной системы.
В случае отсутствия обеспечения автоматизированной передачи в режиме реального времени данных об объемах выработки алкогольной продукции уполномоченный орган не более чем за три рабочих дня, письменно уведомляют организацию-производителя алкогольной продукции о данном факте.
В случае наличия перебоев со средствами передачи организация-производитель алкогольной продукции представляет соответствующую письменную информацию от организации, обеспечивающей средствами передачи данных.
55. Учет алкогольной продукции проводится КПУ, состоящими из:
1) объемного расходомера потока жидкости;
2) приборов штучного учета готовой алкогольной продукции
устанавливаемых после автомата розлива (далее - прибор 1) и перед складом готовой продукции (далее - прибор 2);
3) блока обработки информации (далее - БОИ);
4) средств передачи данных;
5) источника бесперебойного питания;
6) программного обеспечения.
56. КПУ осуществляют сбор, хранение, выдачу (индикацию), дистанционную передачу и обработку принятой информации и отвечают следующим требованиям:
1) первичный преобразователь объемного расходомера устанавливается на максимально приближенном к автомату розлива горизонтальном участке трубопровода, который во время измерения всегда заполнен по всему сечению. Не допускаются промежуточные фланцевые разъемы трубопровода и другие соединения между фланцем первичного преобразователя объемного расходомера и присоединительным фланцем автомата розлива;
2) не допускается погрешность объемного расходомера свыше ± 0,5%;
3) обеспечиваются устойчивость работы объемного расходомера в спиртовых, водно-спиртовых растворах и вязких средах с высоким содержанием сахара;
4) диаметр сечения трубопровода, соединяющего напорный резервуар с аппаратом розлива, а также запорной арматуры, фильтров и устройств, расположенных на этом трубопроводе, имеют больший диаметр, чем объемный расходомер. Не допускается использование гибких шлангов и коммуникаций;
5) минимальный гидростатический напор питающей линии относительно объемного расходомера составляет 0,5 метра;
6) не допускается погрешность приборов 1 и 2 свыше ±0,1% (не более 10 бутылок на каждые 10 000 бутылок);

7) ЕБА аспаптарының қызмет көрсету мерзімі техникалық паспортта көрсетілген қызмет көрсету мерзімінен аспайды;
8) ЕБА жұмысының температуралық режимі О-ден +40С0-қа дейін құрайды;
9) жады сыйымдылығы үдемелі қорытындыны қамтамасыз етеді;
10) ЕБА жұмысының режимінде іркілістер болған жағдайда, сондай-ақ оны ауыстыру кезінде барлық жиналған ақпараттарды сақтауды қамтамасыз етеді;
11) рұқсатсыз қол жеткізуден қауіпсіздік жүйесінің (код, кілт, пломба, голографиялық жапсырма) болуы;
12) іркілістерден және сыртқы ықпалдардан қорғаныстылығы (қысымды қайтарғыш, үздіксіз қоректендіру көзі), авариялық іркілістер жағдайында электрмен жабдықтаудағы автономды жұмыс істеу ұзақтығы 3 күннен кем емес;
13) ЕБА техникалық паспорты, пайдалану жөніндегі нұсқаулығы және шығу тегі туралы құжаты болады.
57. Көлемдік шығыс өлшегіш (ернемектік жалғамалар) орнатылған орынды, ақпаратты өңдеу блогының қалқанын, дайын өнімді даналап есепке алу аспаптарын рұқсатсыз қол жеткізуді болдырмау үшін уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерінің қызметкері пломбаланады, ол туралы пломба салынган орындар, нөмірлері немесе пломбалар бедерлері көрсетіле отырып, тиісті акті жасалады.
58. Алкоголь өнімінің көлемін өлшеу үшін Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізілген магнитті-индуктивтік, массалық, кариөлистік және көлемдік шығыс өлшегіштер пайдаланылады.
59. Алкоголь өнімі бірліктерінің санын өлшеу үшін Тізілімге енгізілген 1 және 2-электронды-механикалық және электронды-сәулелік аспаптарды пайдалануға жол беріледі.
Этил спиртін өндірудің технологиялық
желілерін спирт өлшейтін аппараттармен,
алкоголь өнімін (шарап материалынан және
сырадан басқа) өндіруді - уәкілетті органға
нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы
деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз
ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау
жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс
істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің
есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібіне
1-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
шаруашылық субъектінің атауы (бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе
жеке сәйкестендіру нөмірі)
20 жылғы___«____»_____________________№_______
Спирт және спирт өнімдерін өндіру және оны спирт сақтау қоймаларына беру туралы
АКТІСІ
1. Спирт өлшегіш аппаратпен есептелінген
Спирт және спирт өнімдерінің сорты
Бақылау спирт өлшегіш ақпаратының нөмірі
Есептеуіштердің көрсеткіштері.
Тәулігіне спирт есептелді, дал
спирт айдалғанға дейін, дал
спирт айдалғаннан кейін, дал
көлемі бойынша
сусыз
көлемі бойынша
сусыз
көлемі бойынша
сусыз

7) срок службы приборов КПУ не превышает срока службы, указанного в техническом паспорте;
8) температурный режим работы КПУ составляет от 0 до + 40оС;
9) емкость памяти обеспечивает нарастающий итог;
10) обеспечивают сохранение всей накопившейся информации в случае сбоев в режиме работы КПУ, а также при его замене;
11) наличие системы безопасности от несанкционированного доступа (код, ключ, пломба, голографическая наклейка);
12) защищенность от сбоев и внешних воздействий (отсекатель напряжения, источник бесперебойного питания), а в случае аварийных сбоев - продолжительность автономной работы в электроснабжении не менее 3 суток;
13) КПУ имеет технический паспорт, инструкцию по эксплуатации и
документ о происхождении.
57. Место установки объемного расходомера (фланцевые соединения), щит блока обработки информации, приборы штучного учета готовой продукции во избежание несанкционированного доступа пломбируются должностными лицами уполномоченного органа, о чем составляется соответствующий акт с указанием мест наложения, номеров или оттисков пломб.
58. Для измерения объема алкогольной продукции используются магнитно-индуктивные, массовые, кариолисовые и объемные расходомеры, внесенные в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан (далее - Реестр).
59. Для измерения количества единиц алкогольной продукции допускаются электронно-механические и электронно-лучевые приборы 1 и 2, внесенные в Реестр.
Приложение 1
к требованиям по оснащению
технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими
аппаратами, производства алкогольной
продукции (кроме виноматериала и пива) -
контрольными приборами учета,
обеспечивающими автоматизированную
передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах
выработки, а также к порядку по контролю за
их функционированием и осуществлением
учета этилового спирта и алкогольной
продукции
Форма
_____________________________________________________________
наименование хозяйствующего субъекта (бизнес-идентификационный
номер или индивидуальный идентификационный номер)
АКТ № ___ от «__» _________ 20__ года
о выработке спирта и спиртопродуктов и передаче их в
спиртохранилище
1. Учтено спиртоизмеряющими аппаратами
Сорт спирта и спиртовых продуктов
Номер контрольного спиртоизмеряю щего аппарата
показания счетчиков
учтено за сутки спирта, дал
до сгонки спирта, дал
после сгонки спирта, дал
по объему
безводного
по объему
безводного
по объему
безводного

1. Тазартылған спирт, «Жоғарғы»
2. Тазартылған спирт, «Экстра»
3. Тазартылған спирт, «Люкс»
4. Этил спиртінің бас фракциясы
Жиыны:
2. Құю бойынша алынды
Тазартылған спирт
Этил спиртіні ң бас фракцияс ы
Сивуш майы
Жоғары
Жоғары
Жоғары
тазартылған
тазартылған
тазартылған
1
2
3
4
5
6
1. Өлшегіш арқылы өткізілген спирт көлемі, дал
2. Өлшегіштегі сиирттің орташа температурасы, 0С.
3. Өлшегіштердің көлемдік кеңеюіне түзету, дал.
4. Түзетуді есепке алумен спирттің көлемі, дал.
5. Спирт өлшегіштің батуы (ареометрдің), бөліктерде.
6. Стақандағы спирттің температурасы, 0С.
7. Шоғырлануы, % (көлемі бойынша).
8. Көбейткіш.
9. Сусыз спирттің мөлшері, дал.
3. Бақылау спирт өлшегіш аппараттарының көрсеткіштерінен құю деректерінің ауытқуы
Тазартылған спирт
Этил спиртінің бас фракциясы (+,-)
Жоғары тазартылған
Экстра (+,-)
Люкс (+,-)
дал
%
дал
%
дал
%
дал
%
Өткізді: Өндіріс меңгерушісі аппаратшы
Қабылдады: Спирт сақтау қоймасының меңгерушісі
Қатысқандар: химик бухгалтер
Құю кезіндегі бақылау спирт өлшегіш аппараттарындағы есептегіштердің көрсеткіштерін растаймын: аппаратшы
Актіні бас (ага) бухгалтер қабылдады 20___жылдың «___»_________
Спиртті өлшеу
р/с №
Спирт және спирт өнімдерінің сорты
Өлшегіштердің нөмірі
Көлемі бойынша дал мөлшері
Өлшегіштегі спирт температурасы
Жиыны:
Өндіріс меңгерушісі:
Аппаратшы:
Спирт сақтау қоймасының меңгерушісі:
Этил спиртін өндірудің технологиялық
желілерін спирт өлшейтін аппараттармен,
алкоголь өнімін (шарап материалынан және
сырадан басқа) өндіруді - уәкілетті органға
нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы
деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз
ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау
жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс
істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің
есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібіне
2-қосымша
Спирт,
спирттің бас фракциясын қабылдауды, есепке алуды және беруді
қамтамасыз ететін жабдық пен аппараттар
р/с №
Жабдықтың атауы
Көлемі,дал
Боза айырғыш қондырғының белгіленген қуаттылығы кезіндегі жабдықтардың саны, дал/тәулігіне

1. Спирт ректификованный, «Высший»
2. Спирт ректификованный, «Экстра»
3. Спирт ректификованный, «Люкс»
4. Головная фракция этилового спирта
Итого:
2. Получено по сливу
Спирт ректификованный
Головная фракция этилового спирта
Масло сивушное
Высший очистки
Экстра
Люкс
1
2
3
4
5
6
1. Пропуском через мерники оказалось спирта по объему, дал
2. Средняя температура спирта в мерниках, Сш
3. Поправка на объемное расширение мерников, дал
4. Объем спирта с учетом поправки, дал
5. Погружение спиртомера (ареометра), делений
6. Температура спирта в стакане, в Сш
7. Концентрация, % (по объему)
8. Множитель
9. Количество безводного спирта, дал
3. Отклонение данных слива от показаний контрольных
спиртоизмеряющих аппаратов
Спирт ректификованный
Головная фракция этилового спирта (+,-)
Высшей очистки (+,-)
Экстра (+,-)
Люкс (+,-)
дал
%
дал
%
дал
%
дал
%
Сдали: Заведующий производством   Принял: Заведующий спиртохранилищем
аппаратчик
Присутствовали: химик
бухгалтер
Показания счетчиков в контрольных спиртоизмеряющих аппаратах на момент слива подтверждаю:
аппаратчик
Акт принял главный (старший) бухгалтер
«___» _______20__ года
Отмер спирта
п/п
Сорт спирта и спиртовых продуктов
Номера мерников
Количество дал по объему
Температура спирта в мернике
Итого:
Заведующий производством:
Аппаратчик:
Заведующий спиртохранилищем:
Приложение 2
к требованиям по оснащению
технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими
аппаратами, производства алкогольной
продукции (кроме виноматериала и пива) -
контрольными приборами учета,
обеспечивающими автоматизированную
передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах
выработки, а также к порядку по контролю за
их функционированием и осуществлением
учета этилового спирта и алкогольной
продукции
Оборудование и аппараты, обеспечивающие приемку, учет и
передачу спирта, головной фракции спирта
№ п/п
Наименование оборудования
Объем, дал
Количество оборудования при установленной мощности брагоректификационной установки, дал/сутки