Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын төлеуді қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 26 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 ақпанда № 10317 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 6 ақпандағы № 132 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 06.02.2018 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 49-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын төлеуді қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпарататтық-құқықтық жүйесінде жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 15 қаңтардағы
№ 26 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын төлеуді қолдану ережелері
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын төлеуді қолдану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Енгізу туралы Заң) 49-1-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын Енгізу туралы Заңның 49-1-бабында көрсетілген тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) төлеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил применения уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета по товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 января 2015 года № 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2015 года № 10317. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 февраля 2018 года № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 06.02.2018 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 49-1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета по товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан, направление на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" копии зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
15 января 2015 года № 26
Правила
применения уплаты налога на добавленную стоимость
методом зачета по товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов
Таможенного союза
1. Настоящие Правила применения уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета по товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза разработаны в соответствии со статьей 49-1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Закон о введении) и определяют порядок уплаты налога на добавленную стоимость (далее – НДС) методом зачета по товарам, указанным в статье 49-1 Закона о введении, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза.

2. Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен ҚҚС төлеу мынадай шарттарды орындаған кезде:
1) Енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен бекітілген ҚҚС төленетін тауарлар тізбесіне кіргізілген тауарлар есепке жатқызу әдісімен төленеді;
2) Енгізу туралы Заңның 49-1-бабында көрсетілген тауарлардың импорты бойынша төленуге жататын қосылған құн салығының сомасын қосылған құн салығы бойынша декларацияда көрсету бойынша және оларды мақсатты пайдалану туралы міндеттеме (бұдан әрі - Міндеттеме) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органына табыс етілген жағдайда жүзеге асырылады.
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-20-бабы 3-тармағында көрсетілген құжаттар және импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларациямен бір мезгілде салық кезеңінен кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей ҚҚС төлеуші мемлекеттік кірістер органына Міндеттемені табыс етеді.
4. Міндеттеме 2 данада толтырылады, оның мемлекеттік кірістер органының қабылдағаны туралы белгісі бар бір данасы салық төлеушіге қайтарылады, екіншісі мемлекеттік кірістер органында қалады.
5. Міндеттеменің негізінде тауарларды әкелу акцизделетін тауарлар бойынша акциздерді Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіпте төленген кезде ҚҚС іс жүзінде төлеусіз жүргізіледі.
6. Міндеттемеде көрсетілген ҚҚС сомалары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіпте есептеліп және есепке жатқызылып ҚҚС бойынша декларацияда бір мезгілде көрсетіледі.
7. Енгізу туралы Заңның 49-1-бабында көрсетілген тауарларды одан әрі өткізу мүлікті қаржылық лизингке беруден басқа, ҚҚС салуға жатады.
8. Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелген күннен бастап талап ету мерзімі ішінде Енгізу туралы Заңның 49-1-бабында белгіленген талаптардың тауарларды әкелу кезінде ҚҚС салығын төлеу үшін белгіленген мерзімін бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған тәртіпте және мөлшерде әкелінген тауарларға ҚҚС салығын өсімпұлмен қоса есептеп төлеуге тиіс.
Осы Қағиданың ережелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларға сыйақыны ескермей, лизинг шартымен көзделген лизинг төлемі сомасына келетін қосылған құн салығы сомасы бөлігінде лизинг шарты (келісімшарты) бойынша да таралады.
Қазақстан Республикасының
аумағына Кеден одағына мүше
мемлекеттердің аумағынан импортталатын
тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен
қосылған құн салығын төлеуді қолдану
қағидаларына қосымша

2. Уплата НДС методом зачета по товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза, осуществляется при выполнении следующих условий:
1) товары включены в перечень товаров, по которым НДС уплачивается методом зачета, утвержденный уполномоченным органом в области налоговой политики в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении;
2) в орган государственных доходов по месту регистрационного учета (далее – орган государственных доходов) представлено обязательство по отражению в декларации по НДС суммы НДС, подлежащей уплате методом зачета по импорту товаров, указанных в статье 49-1 Закона о введении, и об их целевом использовании по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Обязательство).
3. Обязательство представляется в орган государственных доходов плательщиком НДС не позднее двадцатого числа месяца, следующего за налоговым периодом, одновременно с декларацией по косвенным налогам по импортируемым товарам и документами, указанными в пункте 3 статьи 276-20 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
4. Обязательство заполняется в двух экземплярах, один из которых возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов о приеме, второй остается в органе государственных доходов.
5. На основании Обязательства ввоз товаров производится без фактической уплаты НДС при условии уплаты акцизов по подакцизным товарам в установленном налоговым законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Сумма НДС, указанная в Обязательстве, отражается в декларации по НДС одновременно в начислении и зачете в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
7. Дальнейшая реализация товаров, указанных в статье 49-1 Закона о введении, подлежит обложению НДС, кроме передачи имущества в финансовый лизинг.
8. В случае нарушения в течение срока исковой давности с даты ввоза товаров на территорию Республики Казахстан требований, установленных статьей 49-1 Закона о введении, НДС на ввозимые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты НДС при ввозе товаров, в порядке и размере, которые определены налоговым законодательством Республики Казахстан.
Положения настоящих Правил также распространяются на товары, импортированные на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза, по договорам (контрактам) лизинга в части суммы НДС, приходящейся на сумму лизингового платежа, предусмотренного договором лизинга, без учета вознаграждения.
Приложение
к Правилам применения уплаты
налога на добавленную стоимость
методом зачета по товарам,
импортируемым на территорию
Республики Казахстан
с территории государств-членов
Таможенного союза

2015 жылғы 15 қаңтар № 26
нысан
Тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен
төленуге тиіс қосылған құн салығы сомасын қосылған құн салығы
жөніндегі декларацияда көрсету бойынша және оларды
мақсатты пайдалану туралы міндеттеме
1. Жалпы ақпарат
Алушы/импорттаушы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні, тегі (болған жағдайда)
Сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН)
*ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік сериясы
№ 20 ___ ж. "____" _____________ берілген
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
2. Тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен
төленуге тиісті қосылған құн салығы сомасын қосылған
құн салығы жөніндегі декларацияда көрсету
Қосылған құн салығы жөніндегі декларацияда қосылған құн
салығының сомасын есепке алу әдісімен бюджетке төленуге тиісті
қосылған құн салығының сомасын көрсетуге міндеттенемін
_____________________________________________________________________
(салық кезеңі)
(_________________________________________________________________________________________________________________________________) теңге,
(сомалар жазбаша)
3. Есепке жатқызу әдісімен жүргізілетін тауарларды мақсатты
пайдалану бойынша қосылған құн салығын төлеу
Тауарлар ретінде мыналар әкелінді:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
тауарлардың атауы, ТН ВЭД ТС (Кеден одағы сыртқы экономикалық
қызметтің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды)
Көрсетілген тауарларды, қаржы лизингін беруді қоспағанда, яғни
оларды одан әрі іске асыру үшін емес олардың мақсаттарына сәйкес
қатаң пайдалануға міндеттенемін.
Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарға пайдаланған жағдайда
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қосылған құн
салығын және өсімпұлдарды төлеуге міндеттенемін.
_________________________________________________________ /_________/
Салық төлеушінің аты-жөні, тегі (бар болғанда) (қолы)
Міндеттемені тапсыру күні 20 ___ жылғы "____" ____________
_________________________________________________________ /_________/
Міндеттемені қабылдаған лауазымды тұлғаның (қолы)
аты-жөні, тегі (бар болғанда)
Міндеттемені қабылдау күні 20 ___ жылғы "____" ___________
Мемлекеттік органның мөртаңбасы үшін орын
Ескертпе:
*қосымша құн салығы.

от 15 января 2015 года № 26
форма
Обязательство
по отражению в декларации по налогу на добавленную
стоимость суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей
уплате методом зачета по импорту товаров, и об их
целевом использовании
1. Общая информация
Получатель/импортер __________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, либо Фамилия, имя, отчество
(при наличии) индивидуального предпринимателя)
Идентификационный номер (ИИН/БИН)
Свидетельство о постановке на регистрационный учет по НДС* серия
№ выдано "__" _____________ 20__ года.
____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
2. Отражение в декларации по налогу на добавленную
стоимость суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей
уплате методом зачета по импорту товаров
Обязуюсь отразить в декларации по налогу на добавленную стоимость
за _________________________________________________________________
(налоговый период)
сумму налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет
методом зачета (тенге) _____________________________________________
(___________________________________________________________________
____________________________________________________________________)
(сумма прописью)
3. Целевое использование товаров, уплата налога на
добавленную стоимость, по которым производится методом зачета
В качестве товаров завезены:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
наименование товаров, ТН ВЭД ТС (код единой товарной номенклатуры
внешнеэкономической деятельности Таможенного союза).
Обязуюсь использовать указанные товары строго в соответствии
с их целевым назначением, то есть не для дальнейшей реализации, за
исключением передачи в финансовый лизинг.
В случае нецелевого использования указанных товаров обязуюсь
уплатить сумму налога на добавленную стоимость и пени в соответствии
с налоговым законодательством Республики Казахстан.
_______________________________________________________/___________/
Фамилия, имя, отчество (при наличии) налогоплательщика (подпись)
Дата подачи Обязательства "___" _____________ 20 __ года.
______________________________________________________/___________/
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
должностного лица, принявшего Обязательство
Дата приема Обязательства "___" _____________ 20 __ года.
Место для штампа государственного органа
Примечание:
*налог на добавленную стоимость.