"Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асырудың кейбір шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 10 ақпандағы № 59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 наурызда № 10406 тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу және «Болашақ» халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау қағидаларын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. 2015 жылы «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін үміткерлерден құжаттар қабылдаудың және осы конкурсты өткізудің мына мерзімдері белгіленсін:
1) құжаттарды қабылдау – 2015 жылғы 13 сәуірден бастап 8 мамырды қоса алғандағы кезең, 2015 жылғы 8 маусымнан бастап 10 шілдені қоса алғандағы кезең, 2015 жылғы 10 тамыздан бастап 1 қазанға дейінгі кезең;
2) конкурсты өткізу – 2015 жылғы 12 мамырдан бастап 2016 жылғы 10 қаңтарды қоса алғандағы кезең.
2. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, 2015 жылға «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарын оқыту, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жоғары оқу орындары мен шетелдік ұйымдардың тізімі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, 2015 жылға «Болашақ» халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқуға арналған мәндес мамандықтар тізбесі бекітілсін.
3. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, халықаралық ынтымақтастық департаменті (Ж. К. Шаймарданов) мыналарды:
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           А.Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
бұйрығына 1-қосымша
2015 жылға «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарын оқыту, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімі*
Оқу орындарының, ұйымның атауы
Орналасқан жері
Интернеттегі мекенжайы

О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 февраля 2015 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2015 года № 10406
В целях реализации Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак» и определении направлений расходования международной стипендии «Болашак», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить следующие сроки приема документов претендентов для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии «Болашак» и проведения данного конкурса в 2015 году:
1) прием документов – с 13 апреля по 8 мая 2015 года, с 8 июня по 10 июля 2015 года, с 10 августа по 1 октября 2015 года;
2) проведение конкурса – с 12 мая 2015 года по 10 января 2016 года.
2. Утвердить:
1) список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии «Болашак» на 2015 год, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии «Болашак» на 2015 год, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (Шаймарданов Ж.К.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т.О.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Саринжипов
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 февраля 2015 года № 59
Список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных
организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых
курсов победителями конкурса на присуждение международной
стипендии «Болашак» на 2015 год*
Наименование учебного заведения, организации
Местонахождение
Адрес в Интернете

100
1
Kyoto University - The International Center
Kyoto
www.kyoto-u.ac.jp
101
2
Osaka University - Center for International Education and Exchange
Osaka
www.osaka-u.ac.jp
102
3
Tokai University
Tokyo
www.u-tokai.ac.jp
103
4
The University of Tokyo - Center for Japanese Language Education
Bunkyo, Tokyo
www.u-tokyo.ac.jp
Барлығы: ел - 17, тіл мектебі - 103
* «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін ағымдағы жылғы басым мамандықтар тізбесіне кірген мамандықтар бойынша мамандар даярлауды жүзеге асыратын мамандандырылған шетелдік жоғары оқу орындарын жұмыс органы жеке тәртіппен қарайды.
** Ағылшын тілі ресми тіл болып табылмайтын елді таңдаған стипендиаттар, ағылшын тілінің тиісті курстары болмаған жағдайда, ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдердің тілдік мектептерінде тілдік даярлықтан өтеді.
*** Тек қана өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын/қатысқан адамдар үшін.
**** Оқу елі ретінде Сингапурды таңдаған стипендиаттар, тілдік даярлықты Ұлыбританияның немесе АҚШ-тың тілдік мектептерінде өтеді.
***** Франция Республикасына техникалық мамандықтар бойынша оқуына түскен стипендиаттарды n+i Grandes Ecoles d'Ingйnieurs тар мамандырылған инженерлік жоо-ларына орындалу мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
бұйрығына
2-қосымша
2015 жылға «Болашақ» халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқуға арналған мәндес мамандықтар тізбесі*
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 06.08.2015 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
№ р/с
Мамандығы
Бағдарламасы
Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтары жіктемесіне сәйкес мәндес мамандықтар**

100
1
Kyoto University - The International Center
Kyoto
www.kyoto-u.ac.jp
101
2
Osaka University - Center for International Education and Exchange
Osaka
www.osaka-u.ac.jp
102
3
Tokai University
Tokyo
www.u-tokai.ac.jp
103
4
The University of Tokyo - Center for Japanese Language Education
Bunkyo, Tokyo
www.u-tokyo.ac.jp
Всего: стран - 17, языковых школ - 103
* Специализированные зарубежные высшие учебные заведения, осуществляющие подготовку специалистов по специальностям, входящим в Перечень приоритетных специальностей текущего года, рассматриваются Рабочим органом в индивидуальном порядке.
** Стипендиаты, выбравшие страну обучения, где английский язык не является официальным языком, в случае отсутствия соответствующих курсов английского языка,  проходят языковую подготовку в языковых школах стран, где английский язык является официальным языком.
*** Только для самостоятельного поступления.
**** Стипендиаты, выбравшие Республику Сингапур в качестве страны обучения, проходят языковую подготовку в языковых школах Великобритании или США.
***** Для стипендиатов, поступивших на обучение во Францию по техническим специальностям, размещение возможно в узко-специализированные инженерные вузы n+i Grandes Ecoles d'Ingеnieurs.
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 февраля 2015 года № 59
Перечень родственных специальностей для обучения за рубежом
в рамках международной стипендии «Болашак» на 2015 год*
Примечание РЦПИ!
В Перечень внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра образования и науки РК от 06.08.2015 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
№ п/п
Специальность
Программа
Родственные специальности согласно Классификатору специальностей высшего и послевузовского образования  Республики Казахстан**

1. Техникалық ғылымдар және технологиялар
1
1
Авиациялық және зымыран-ғарыштық техника
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Механика, Физика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Авиация техникасы және технологиялары, Автоматтандыру және басқару, Ғарыш техникасы және технологиялары, Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын ұшуда пайдалану, Машина жасау, Аспап жасау, Радиотехника, электроника және телекоммуникация, Жылу энергетикасы, Техникалық физика, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша), Көлік, көліктік техника және технология, Көлік құрылысы, Электроэнергетика.
2
2
Автоматтандыру және басқару
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Информатика, Математика, Механика, Физика. Техника ғылымдары және технологиялар: Автоматтандыру және басқару, Ақпараттық жүйелер, Аспап жасау, Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету, Математикалық және компьютерлік моделдеу, Техникалық физика, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша).
3
3
Сәулет. Құрылыс. Қала құрылысы
магистратура
Өнер: Архитектура, Дизайн. Техника ғылымдары және технологиялар: Құрылыс, Құрылыс материалдардың бұйымдарын және конструкцияларын өңдіру.
4
4
Атом өнеркәсібі
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Физика, Ядролық физика, Химия.
Техника ғылымдары және технологиялар: Материалтану және жаңа материалдар технологиясы, Машина жасау, Аспап жасау, Жылу энергетикасы, Техникалық физика, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Электроэнергетика.
5
5
Биотехнология. Молекулярлық генетика. Биоинженерия. БиоИнформатика
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Информатика, Химия. Білімі: Биология, Химия.
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология, Материалтану және жаңа материалдар технологиясы, Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша), Тамақ өнімдерінің технологиясы, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы.
6
6
Су ресурстары және суды пайдалану. Сумен қамтамасыз ету
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Гидрология, Метеорология, Физика, Экология.
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Су ресурстары және суды пайдалану, Мелиорация, рекультивация және жерді қорғау, Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау.
Техника ғылымдары және технологиялар: Теңіз техникасы және технологиясы, Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау.
7
7
Геодезия. Геоинформациялық жүйелер. География және картография
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: География, Гидрология, Информатика, Метеорология, Физика.
Білімі: География, Информатика, Физика. Техника ғылымдары және технологиялар: Геодезия және картография, Радиотехника, электроника және телекоммуникация, Ғарыш техникасы және технологиялары.
Қызметтер: Жерге орналастыру, Кадастр, Туризм.
8
8
Геология. Тау-кен iсі. Тау кен инжинирингі
магистратура
Техника ғылымдары және технологиялар: Геодезия және картография, Геология және пайдалы қазбалар кен орындарын барлау, Тау-кен ісі, Металлургия, Мұнайгаз ісі, Пайдалы қазбаларды байыту.
9
9
Информатика. Ақпараттық технологиялар мен жүйелер. Ақпараттық қауіпсіздік. Есептеу техника және бағдарламалық қамтамасыз ету
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Информатика, Математика. Білімі: Информатика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Автоматтандыру және басқару, Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету, Ақпараттық жүйелер, Математикалық және компьютерлік моделдеу, Аспап жасау, Радиотехника, электроника және телекоммуникация.
Әскери іс және қауіпсіздік: Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі.
10
10
Материалтану және жаңа материалдар технологиясы
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Механика, Физика, Химия, Ядролық физика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология, Материалтану және жаңа материалдар технологиясы, Металлургия, Техникалық физика, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша), Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша), Қысым материалдарын өңдеу технологиясы, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы.
11
11
Машина жасау
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Механика, Физика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Авиация техникасы және технологиялары, Автоматтандыру және басқару, Ғарыш техникасы және технологиялары,Машина жасау, Теңіз техникасы және технологиясы, Аспап жасау, Радиотехника, электроника және телекоммуникация, Техникалық физика, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша).
12
12
Металлургия
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Физика, Химия.
Техника ғылымдары және технологиялар: Геология және пайдалы қазбалар кен орындарын барлау, Тау-кен ісі, Материалтану және жаңа материалдар технологиясы, Металлургия, Техникалық физика, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша), Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша), Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы.
13
13
Нанотехнологиялар және наноматериалдар
магистратура
Білімі: Физика, Химия Жаратылыстану ғылымдары: Физика, Химия, Ядролық физика Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология, Техникалық физика, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы.
14
14
Мұнайгаз ісі. Мұнайхимиясы және мұнайхимиялық синтез. Мұнай және газ кен орындарын әзірлеу
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Химия Техника ғылымдары және технологиялар: Геология және пайдалы қазбалар кен орындарын барлау, Мұнайгаз ісі, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы.
15
15
Полиграфия. Баспа ісі
магистратура
Техника ғылымдары және технологиялар: Полиграфия.
Өнер: Баспа ісі.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Журналистика, Халықаралық журналистика, Менеджмент, Маркетинг, Экономика, Есеп және и аудит, Қаржы, Әлемдік экономика.
Гуманитарлық ғылымдар: Аударма ісі, Шетел филологиясы, Филология.
16
16
Стандарттау, сертификаттау және метрология
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Информатика, Математика.
Білімі: Информатика, Математика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Ақпараттық жүйелер, Математикалық және компьютерлік моделдеу, Стандарттау, сертификаттау және метрология.
17
17
Көлік, көліктік техника және технология
магистратура
Техника ғылымдары және технологиялар:
Машина жасау, Аспап жасау, Көлік, көліктік техника және технология. Қызметтер: Логистика (салалар бойынша), Көлік тасымалын, қозғалысын және оларды пайдалануды ұйымдастыру.
18
18
Тоқыма материалдарының технологиясы және оларды жобалау
магистратура
Техника ғылымдары және технологиялар: Жеңіл өнеркәсіп бұйымдарының технологиясы және оны конструкциялау, Тоқыма материалдарының технологиясы және оны жобалау.
19
19
Қайта өңдеу өндірісінің технологиясы
магистратура
Техника ғылымдары және технологиялар: Қайта өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша), Биотехнология, Тамақ өнімдерінің технологиясы.
Жаратылыстану ғылымдары: Химия, Биология.
20
20
Тамақ өнімдерінің технологиясы
магистратура
Техника ғылымдары және технологиялар: Органикалық заттардың химиялық технологиясы, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Тамақ өнімдерінің технологиясы, Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша), Стандартизация, метрология және сертификация. Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, Жеміс-көкөніс шаруашылығы.
21
21
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы және қайта өңдеу
магистратура
Техника ғылымдары және технологиялар: Тамақ өнімдерінің технологиясы, Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша). Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині.
22
22
Электроника. Радиотехника. Телекоммуникация.
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Информатика, Математика, Механика, Физика. Техника ғылымдары және технологиялар: Автоматтандыру және басқару, Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету, Ғарыш техникасы және технологиялары, Ақпараттық жүйелер, Аспап жасау, Радиотехника, электроника және телекоммуникация, Техникалық физика.
23
23
Энергетика
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Физика, Ядролық физика
Техника ғылымдары және технологиялар: Жылу энергетикасы, Техникалық физика, Электроэнергетика. Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету.

1. Технические науки и технологии
1
1
Авиационная и ракетно-космическая техника
магистратура
Естественные науки: Механика, Физика.
Технические науки и технологии: Авиационная техника и технологии, Автоматизация и управление, Космическая техника и технологии, Летная эксплуатация летательных аппаратов и двигателей,  Машиностроение, Приборостроение, Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Теплоэнергетика, Техническая физика, Технологические машины и оборудование (по отраслям), Транспорт, транспортная техника и технологии, Транспортное строительство, Электроэнергетика.
2
2
Автоматизация и управление
магистратура
Естественные науки: Информатика, Математика, Механика, Физика.
Технические науки и технологии: Автоматизация и управление, Информационные системы, Приборостроение, Вычислительная техника и программное обеспечение, Математическое и компьютерное моделирование, Техническая физика, Технологические машины и оборудование (по отраслям).
3
3
Архитектура. Строительство. Градостроительство
магистратура
Искусство: Архитектура, Дизайн.
Технические науки и технологии: Строительство, Производство строительных материалов, изделий и конструкций.
4
4
Атомная промышленность
магистратура
Естественные науки: Физика, Ядерная физика, Химия.
Технические науки и технологии: Материаловедение и технология новых материалов, Машиностроение, Приборостроение, Теплоэнергетика, Техническая физика, Химическая технология  неорганических веществ, Электроэнергетика.
5
5
Биотехнология. Биоинженерия. Биоинформатика. Молекулярная генетика
магистратура
Естественные науки: Биология, Информатика, Химия.
Образование: Биология, Химия.
Технические науки и технологии: Биотехнология, Материаловедение и технология новых материалов, Технология перерабатывающих производств (по отраслям), Технология продовольственных продуктов,  Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
6
6
Водные ресурсы и водопользование. Водоснабжение
магистратура
Естественные науки: Биология, Гидрология, Метеорология, Физика, Экология.
Сельскохозяйственные науки: Водные ресурсы и водопользование, Мелиорация, рекультивация и охрана земель, Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство.
Технические науки и технологии: Морская техника и технологии, Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды.
7
7
Геодезия. Геоинформационные системы. География и картография
магистратура
Естественные науки: География, Гидрология, Информатика, Метеорология, Физика.
Образование: География, Информатика, Физика.
Технические науки и технологии: Геодезия и картография, Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Космическая техника и технологии.
Услуги: Землеустройство, Кадастр, Туризм.
8
8
Геология.  Горное дело. Горный инжиниринг
магистратура
Технические науки и технологии: Геодезия и картография, Геология и разведка месторождений полезных ископаемых, Горное дело, Металлургия, Нефтегазовое дело, Обогащение полезных ископаемых.
9
9
Информатика. Информационные технологии и системы. Информационная безопасность. Вычислительная техника и программное обеспечение
магистратура
Естественные науки: Информатика, Математика.
Образование: Информатика.
Технические науки и технологии: Автоматизация и управление, Вычислительная техника и программное обеспечение, Информационные системы, Математическое и компьютерное моделирование, Приборостроение, Радиотехника, электроника и телекоммуникации.
Военное дело и безопасность: Системы информационной безопасности.
10
10
Материаловедение и технология новых материалов
магистратура
Естественные науки: Биология, Механика, Физика, Химия, Ядерная физика.
Технические науки и технологии: Биотехнология, Материаловедение и технология новых материалов, Металлургия, Техническая физика, Технологические машины и оборудование (по отраслям), Технология перерабатывающих производств (по отраслям), Технология обработки материалов давлением, Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
11
11
Машиностроение
магистратура
Естественные науки: Механика, Физика.
Технические науки и технологии: Авиационная техника и технологии, Автоматизация и управление, Космическая техника и технологии, Машиностроение, Морская техника и технологии, Приборостроение, Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Техническая физика, Технологические машины и оборудование (по отраслям).
12
12
Металлургия
магистратура
Естественные науки: Физика, Химия.
Технические науки и технологии: Геология и разведка месторождений полезных ископаемых, Горное дело, Материаловедение и технология новых материалов, Металлургия, Техническая физика, Технологические машины и оборудование (по отраслям), Технология перерабатывающих производств (по отраслям), Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
13
13
Нанотехнологии и наноматериалы
магистратура
Образование: Физика, Химия.
Естественные науки: Физика, Химия, Ядерная физика.
Технические науки и технологии: Биотехнология, Техническая физика, Химическая технология  неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
14
14
Нефтегазовое дело.  Нефтехимия и нефтехимический синтез. Разработка месторождений нефти и газа
магистратура
Естественные науки: Химия.
Технические науки и технологии: Геология и разведка месторождений полезных ископаемых, Нефтегазовое дело, Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
15
15
Полиграфия. Издательское дело
магистратура
Технические науки и технологии: Полиграфия.
Искусство: Издательское дело.
Социальные науки, экономика и бизнес: Журналистика, Международная журналистика, Менеджмент, Маркетинг, Экономика, Учет и аудит, Финансы, Мировая экономика.
Гуманитарные науки: Иностранная филология, Переводческое дело, Филология.
16
16
Стандартизация, сертификация и метрология
магистратура
Естественные науки: Информатика, Математика.
Образование: Информатика, Математика.
Технические науки и технологии: Информационные системы, Математическое и компьютерное моделирование, Стандартизация, метрология и сертификация.
17
17
Транспорт, транспортная техника и технология
магистратура
Технические науки и технологии: Машиностроение, Приборостроение, Транспорт, транспортная техника и технологии.
Услуги: Логистика (по отраслям), Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта.
18
18
Технология и проектирование текстильных материалов
магистратура
Технические науки и технологии: Технология и  проектирование текстильных материалов, Технология и конструирование изделий легкой промышленности.
19
19
Технология перерабатывающих производств
магистратура
Технические науки и технологии: Технология перерабатывающих производств (по отраслям), Биотехнология, Технология продовольственных продуктов.
Естественные науки: Химия, Биология.
20
20
Технология продовольственных продуктов
магистратура
Технические науки и технологии: Химическая технология органических веществ, Химическая технология неорганических веществ, Технология продовольственных продуктов, Технология перерабатывающих производств (по отраслям), Стандартизация, метрология и сертификация.
Сельскохозяйственные науки: Технология  производства продуктов животноводства,  Плодоовощеводство.
21
21
Технология производства и переработки сельскохозяйственной продукции
магистратура
Технические науки и технологии: Технология продовольственных продуктов, Технология перерабатывающих производств (по отраслям).
Сельскохозяйственные науки: Защита и карантин растений.
22
22
Электроника. Радиотехника. Телекоммуникации
магистратура
Естественные науки: Информатика, Математика, Механика, Физика.
Технические науки и технологии: Автоматизация и управление, Вычислительная техника и программное обеспечение, Космическая техника и технологии, Информационные системы, Приборостроение, Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Техническая физика.
23
23
Энергетика
магистратура
Естественные науки: Физика, Ядерная физика
Технические науки и технологии: Теплоэнергетика, Техническая физика, Электроэнергетика.
Сельскохозяйственные науки: Энергообеспечение сельского хозяйства.

2. Жаратылыстану ғылымдары
24
1
Биология
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Химия, Экология.
Білімі: Биология, Химия
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Агрономия, Су ресурстары және суды пайдалану, Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині, Зоотехния, Орман ресурстары және орман шаруашылығы, Жеміс-көкөніс шаруашылығы, Топырақ тану және агрохимия, Аңшылықтану және аң шаруашылығы, Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы.
25
2
Математика
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Информатика, Математика, Физика.
Білімі: Информатика, Математика, Физика. Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Статистика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету, Ақпараттық жүйелер, Математикалық және компьютерлік моделдеу.
26
3
Физика. Астрономия
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Астрономия, Механика, Физика, Ядролық физика. Білімі: Физика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Ғарыш техникасы және технологиялары, Техникалық физика.
27
4
Химия
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Химия.
Білімі: Химия.
Техника ғылымдары және технологиялар: Фармацевтика өндірісінің технологиясы, Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша), Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина): Фармация.
28
5
Экология. Метеорология. Қоршаған ортаны қорғау
магистратура
Білімі: Биология, География. Жаратылыстану ғылымдары: Биология, География, Гидрология, Гидрометеорология, Метеорология, Химия, Экология
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Су ресурстары және суды пайдалану, Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині, Орман ресурстары және орман шаруашылығы, Мелиорация, рекультивация және жерді қорғау, Топырақтану және агрохимия
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология, Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау.

2. Естественные науки
24
1
Биология
магистратура
Естественные науки: Биология, Химия, Экология
Образование: Биология, Химия
Сельскохозяйственные науки: Агрономия, Водные ресурсы и водопользование, Защита и карантин растений, Зоотехния, Лесные ресурсы и лесоводство, Плодоовощеводство, Почвоведение и агрохимия, Охотоведение и звероводство, Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство
Технические науки и технологии: Биотехнология, Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
25
2
Математика
магистратура
Естественные науки: Информатика, Математика, Физика.
Образование: Информатика, Математика, Физика.
Социальные науки, экономика и бизнес: Статистика.
Технические науки и технологии: Вычислительная техника и программное обеспечение, Информационные системы, Математическое и компьютерное моделирование.
26
3
Физика. Астрономия
магистратура
Естественные науки: Астрономия, Механика, Физика, Ядерная физика.
Образование: Физика.
Технические науки и технологии: Космическая техника и технологии, Техническая физика.
27
4
Химия
магистратура
Естественные науки: Химия.
Образование: Химия.
Технические науки и технологии: Технология фармацевтического производства, Технология перерабатывающих производств (по отраслям), Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина): Фармация.
28
5
Экология. Метеорология. Охрана окружающей среды
магистратура
Образование: Биология,  География.
Естественные науки: Биология, География, Гидрология, Гидрометеорология, Метеорология, Химия, Экология.
Сельскохозяйственные науки: Водные ресурсы и водопользование, Защита и карантин растений, Лесные ресурсы и лесоводство, Мелиорация, рекультивация и охрана земель, Почвоведение и агрохимия
Технические науки и технологии: Биотехнология, Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды.

3. Ауыл шаруашылығы ғылымдары
29
1
Агрономия. Агроинженерия. Биожүйелер инженериясы
магистратура
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Аграрлық техника және технология. Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша), Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша). Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Агрономия, Аграрлық техника және технология, Мелиорация, рекультивация және жерді қорғау, Жеміс-көкөніс шаруашылығы, Топырақтанужәне агрохимия, Агроинженерия.
30
2
Аграрлық менеджмент
магистратура
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Экономика, Менеджмент, Есеп және аудит, Қаржы, Мемлекеттік және жергілікті басқару, Маркетинг, Өңіртану.
Жаратылыстану ғылымдары: Математика, Экология, География.
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Агрономия, Агроинженерия, Топырақтанужәне агрохимия.
31
3
Ветеринария. Ветеринарлық медицина. Ветеринарлық санитария. Ветеринарлық эпидемиология
магистратура
Ветеринария: Ветеринарлық медицина, Ветеринарлық санитария.
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология.
32
4
Зоотехния
магистратура
Ветеринария: Ветеринарлық медицина, Ветеринарлық санитария. Жаратылыстану ғылымдары: Биология. Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология. Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, Аграрлық техника және технология.
33
5
Орман шаруашылығы ісі және аң шаруашылығы
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Экология.
Білімі: Биология.
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Агрономия, Су ресурстары және суды пайдалану, Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині, Орман ресурстары және орман шаруашылығы, Мелиорация, рекультивация және жерді қорғау, Аңшылықтану және аң шаруашылығы, Топырақтанужәне агрохимия.
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология.
34
6
Мелиорация, рекультивация және жерді қорғау
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Химия. Білімі: Биология. Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Агрономия, Аграрлық техника және технология, Топырақтанужәне агрохимия, Мелиорация, рекультивация және жерді қорғау.
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология.
35
7
Топырақтану және агрохимия
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Химия.
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Агрономия, Өсімдіктерді қорғау және өсімдіктер карантині, Топырақтанужәне агрохимия.
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы.
36
8
Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі
магистратура
Технические науки и технологии: Биотехнология, Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі, Тамақ өнімдерінің технологиясы (салалар бойынша).Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша).
37
9
Ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру, асылдандыру және олардың генетикасы
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Химия. Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы. Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология.
38
10
Өсімдік шаруашылығы. Өсімдіктерді қорғау және карантині. Өсімдіктерді сұрыптау
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Биология. Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология. Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині.
39
11
Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау
магистратура
Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау, Су ресурстары және суды пайдалану.

3. Сельскохозяйственные науки
29
1
Агрономия. Агроинженерия. Инженерия биосистем
магистратура
Сельскохозяйственные науки: Аграрная техника и технология.
Технические науки и технологии: Биотехнология, Технологические машины и оборудование (по отраслям), Технология перерабатывающих производств (по отраслям).
Сельскохозяйственные науки: Агрономия, Аграрная техника и технология, Мелиорация, рекультивация и охрана земель, Плодоовощеводство, Почвоведение и агрохимия, Агроинженерия.
30
2
Аграрный менеджмент
магистратура
Социальные науки и бизнес: Экономика, Менеджмент, Учет и аудит, Финансы, Государственное и местное управление,  Маркетинг, Регионоведение.
Естественные науки: Математика, Экология, География.
Сельскохозяйственные науки: Агрономия, Агроинженерия, Почвоведение и агрохимия.
31
3
Ветеринария. Ветеринарная медицина.  Ветеринарная санитария. Ветеринарная эпидемиология
магистратура
Ветеринария: Ветеринарная медицина, Ветеринарная санитария.
Технические науки и технологии:  Биотехнология.
32
4
Зоотехния
магистратура
Ветеринария: Ветеринарная медицина, Ветеринарная санитария.
Естественные науки: Биология.
Технические науки и технологии: Биотехнология.
Сельскохозяйственные науки: Технология  производства продуктов животноводства, Аграрная техника и технология.
33
5
Лесохозяйственное дело и звероводство
магистратура
Естественные науки: Биология, Экология.
Образование: Биология.
Сельскохозяйственные науки: Агрономия, Водные ресурсы и водопользование, Защита и карантин растений, Лесные ресурсы и лесоводство, Мелиорация, рекультивация и охрана земель, Охотоведение и звероводство, Почвоведение и агрохимия.
Технические науки и технологии: Биотехнология.
34
6
Мелиорация, рекультивация и охрана земель
магистратура
Естественные науки: Биология, Химия.
Образование: Биология.
Сельскохозяйственные науки: Агрономия, Аграрная техника и технология, Почвоведение и агрохимия, Мелиорация, рекультивация и охрана земель.
Технические науки и технологии: Биотехнология.
35
7
Почвоведение и агрохимия
магистратура
Естественные науки: Биология, Химия.
Сельскохозяйственные науки: Агрономия, Защита растений и карантин растений, Почвоведение и агрохимия.
Технические науки и технологии: Биотехнология, Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ.
36
8
Пищевая безопасность
магистратура
Технические науки и технологии: Биотехнология, Пищевая безопасность, Технология продовольственных продуктов (по областям применения), Технология перерабатывающих производств (по отраслям).
37
9
Разведение, селекция и генетика сельскохозяйственных животных
магистратура
Естественные науки: Биология, Химия.
Сельскохозяйственные науки: Технология  производства продуктов животноводства.
Технические науки и технологии: Биотехнология.
38
10
Растениеводство. Защита и карантин растений. Селекция растений
магистратура
Естественные науки: Биология.
Технические науки и технологии: Биотехнология.
Сельскохозяйственные науки: Защита и карантин растений.
39
11
Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство
магистратура
Сельскохозяйственные науки: Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство, Водные ресурсы и водопользование.

4. Әлеуметтік ғылымдар, экономика және басқару
40
1
Арт-менеджмент. Өнертану
магистратура
Өнер: Арт - менеджмент, Актерлік өнер, Музыкатану, Дәстүрлі музыка өнері, Режиссура, Эстрада өнері, Өнертану, Дизайн, Вокал өнері, Сценография Қызметтер: Әлеуметтік-мәдени сервис.
41
2
Мұрағат ісі. Мұрағат ісі және ескерткіштерді қорғау.
магистратура
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Мұрағаттану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету, Әлеуметтану, Саясаттану, Өңіртану, Жұртшылықпен байланыс.
Өнер: Мұрағат ісі және ескерткіштерді қорғау. Білімі: Тарих, География.
Гуманитарлық ғылымдар: Философия, Халықаралық қатынастар, Тарих, Мәдениеттану, Филология, Дінтану, Аударма ісі, Археология және этнология, Шығыстану, Шетел филологиясы, Теология, Түркология.
Жаратылыстану ғылымдары: Экология, География.
42
3
Кітапхана ісі
магистратура
Қызметтер: Кітапхана ісі.
Білімі: Информатика.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Мұрағаттану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету, Жұртшылықпен байланыс.
Техника ғылымдары және технологиялар: Автоматтандыру және басқару, Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету, Ақпараттық жүйелер, Математикалық және компьютерлік моделдеу.
43
4
Бухгалтерлік есеп және аудит. Қаржы. Экономика. Маркетинг
магистратура
Әлеуметтік ғылымдар және бизнес: Экономика, Есеп және аудит, Қаржы, Әлемдік экономика, Маркетинг, Халықаралық экономика.
Техника ғылымдары: Математикалық және компьютерлік моделдеу.
Қызметтер: Бағалау.
44
5
Мемлекеттік саясат. Саясаттану. Мемлекеттік басқару
магистратура
Құқық: Халықаралық құқық, Құқық қорғау қызметі, Юриспруденция, Құқықтану.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Философия, Мемлекеттік және жергілікті басқару, Менеджмент, Саясаттану, Өңіртану, Елтану, Экономика, Әлемдік экономика, Қаржы, Халықаралық экономика.
Гуманитарлық ғылымдар: Халықаралық қатынастар, Тарих, Дінтану, Шығыстану, Түркология.
Білімі: Тарих, Құқық және экономика негіздері.
45
6
Журналистика және коммуникациялық менеджмент. Жұртшылықпен байланыс және жарнама
магистратура
Білімі: Тарих, Қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілі және әдебиеті, Шет тілі:екі шет тілі, Қазақ тілінде оқытылмайтын мектептерде қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілінде оқытылмайтын мектептердегі орыс тілі және әдебиеті, Құқық және экономика негіздері, География.
Гуманитарлық ғылымдар: Философия, Халықаралық қатынастар, Тарих, Мәдениеттану, Филология, Дінтану, Аударма ісі, Шығыстану, Шетел филологиясы, Түркология, Археология және этнология, Теология.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Саясаттану, Журналистика, Мемлекеттік және жергілікті басқару, Жұртшылықпен байланыс, Әлеуметтану, Менеджмент, Маркетинг, Өңіртану, Әлемдік экономика, Экономика.
Қызметтер: Туризм, Әлеуметтік жұмыс. Өнер: Арт - менеджмент.
46
7
Туризм саласындағы менеджмент
магистратура
Гуманитарлық ғылымдар: Тарих, Мәдениеттану, Аударма ісі.
Жаратылыстану ғылымдары: География.
Білімі: География, Тарих.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Менеджмент, Өңіртану, Елтану, Жұртшылықпен байланыс
Қызметтер: Әлеуметтік-мәдени сервис, Мәдени-бос уақыт жұмыстары, Мейрамхана ісі және қонақ үй бизнесі, Туризм, Маркетинг. Ауыл шаруашылығы ғылымдары: Орман ресурстары және орман шаруашылығы. Өнер: Мұрағат ісі және ескерткіштерді қорғау.
47
8
Телекоммуникациялар менеджменті
магистратура
Білімі: Ақпараттық жүйелер. Техника ғылымдары және технологиялар: Автоматтандыру және басқару, Ақпараттық жүйелер, Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету, Математикалық және компьютерлік моделдеу, Машина жасау, Көлік, көліктік техника және технология, Электроэнергетика, Радиотехника, электроника және телекоммуникация, Техникалық физика, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша)
48
9
Технологиялар менеджменті. Инновациялық менеджмент
магистратура
Жаратылыстану ғылымдары: Физика, Химия.
Білімі: Информатика, Физика, Химия.
Әлеуметтік ғылымдар және бизнес: Экономика, Есеп және аудит, Қаржы, Әлемдік экономика, Маркетинг, Мемлекеттік және жергілікті басқару.
Техника ғылымдары және технологиялар: Авиация техникасы және технологиялары, Биотехнология, Ақпараттық жүйелер, Материалтану және жаңа материалдар технологиясы, Машина жасау, Аспап жасау, Радиотехника, электроника және телекоммуникация, Құрылыс, Көлік, көліктік техника және технология, Ағаш өңдеу және ағаш бұйымдарының технологиясы, Жеңіл өнеркәсіп бұйымдарының технологиясы және оны конструкциялау, Тоқыма материалдарының технологиясы және оны жобалау, Технологиялық машиналар және жабдықтар (салалар бойынша), Өңдеу өндірісінің технологиясы (салалар бойынша), Тамақ өнімдерінің технологиясы, Органикалық емес заттардың химиялық технологиясы, Органикалық заттардың химиялық технологиясы, Автоматтандыру және басқару, Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету, Ақпараттық жүйелер, Аспап жасау.
49
10
Операциялық менеджмент және логистика. Тасымалдауларды ұйымдастыру
магистратура
Қызметтер: Көлік тасымалын, қозғалысын және оларды пайдалануды ұйымдастыру, Жерге орналастыру, Кадастр, Бағалау, Логистика (салалар бойынша).
Білімі: Информатика.
Әлеуметтік ғылымдар және бизнес: Экономика, Есеп және аудит, Қаржы, Әлемдік экономика.
Техника ғылымдары және технологиялар: Ақпараттық жүйелер, Радиотехника, электроника және телекоммуникация, Құрылыс, Көлік, көліктік техника және технология.
50
11
Педагогика және психология
магистратура
Білімі: Педагогика және психология, Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу, Педагогика және бастауыш оқыту әдістемесі, Бастапқы әскери даярлық, Дефектология, Музыкалық білім, Сурет өнері және сызу, Дене шынықтыру және спорт, Математика, Физика, Информатика, Химия, Биология, Тарих, Құқық және экономика негіздері, География, Қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілі және әдебиеті, Шет тілі: екі шет тілі, Кәсіптік оқыту, Қазақ тілінде оқытылмайтын мектептердегі қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілінде оқытылмайтын мектептердегі орыс тілі және әдебиеті, Әлеуметтік педагогика және өзін-өзі тану.
Гуманитарлық ғылымдар: Халықаралық қатынастар, Тарих, Филология, Дінтану, Аударма ісі, Шығыстану, Шетел филологиясы, Теология, Түркология.
Құқық: Юриспруденция, Халықаралық құқық, Кеден ісі.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Психология, Әлеуметтану, Саясаттану.
51
12
Аударма ісі
магистратура
Білімі: Қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілі және әдебиеті, Шет тілі:екі шет тілі.
Гуманитарлық ғылымдар: Халықаралық қатынастар, Филология, Аударма ісі, Шетел филологиясы, Шығыстану, Түркология.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Журналистика.
52
13
Психология
магистратура
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Психология, Педагогика және психология.
53
14
Әлеуметтану. Әлеуметтік жұмыс
магистратура
Білімі: Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу, Педагогика және бастауыш оқыту әдістемесі, Педагогика және психология, Бастапқы әскери даярлық, Әлеуметтік педагогика және өзін-өзі тану.
Гуманитарлық ғылымдар: Философия, Халықаралық қатынастар, Тарих, Мәдениеттану, Филология, Дінтану, Аударма ісі, Археология және этнология, Шығыстану, Шетел филологиясы, Теология, Түркология.
Құқық: Юриспруденция, Халықаралық құқық, Құқық қорғау қызметі, Кеден ісі.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Әлеуметтану, Саясаттану, Психология, Журналистика,
Өңіртану, Мемлекеттік және жергілікті басқару.
Қызметтер: Әлеуметтік жұмыс.
54
15
Спорт менеджментi. Дене даярлығы және спорт
магистратура
Білімі: Дене шынықтыру және спорт, Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу, Педагогика және бастауыш оқыту әдістемесі, Педагогика және психология. Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Әлеуметтану, Психология, Менеджмент.
55
16
Статистика
магистратура
Білімі: Математика. Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Есеп және аудит, Статистика, Экономика. Жаратылыстану ғылымдары: Математика. Техника ғылымдары және технологиялар: Математикалық және компьютерлік моделдеу.
56
17
Білім саласындағы басқару
магистратура
Білімі: Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу, Тарих, Құқық және экономика негіздері, Педагогика және бастауыш оқыту әдістемесі, Педагогика және психология, Кәсіптік оқыту, Шет тілі: екі шет тілі, Қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілі және әдебиеті, Қазақ тілінде оқытылмайтын мектептердегі қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілінде оқытылмайтын мектептердегі орыс тілі және әдебиеті.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Мемлекеттік және жергілікті басқару, Менеджмент, Психология, Экономика.
Гуманитарлық ғылымдар: Шетел филологиясы, Философия, Халықаралық қатынастар, Тарих, Мәдениеттану, Филология, Дінтану, Аударма ісі, Шығыстану, Шетел филологиясы,
Теология, Түркология.
57
18
Адами ресурстарды басқару. Жобаларды басқару
магистратура
Гуманитарлық ғылымдар: Менеджмент, Халықаралық қатынастар, Аударма ісі.
Білімі: Құқық және экономика негіздері, Педагогика және психология, Менеджмент.
Құқық: Халықаралық құқық, Юриспруденция.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Мемлекеттік және жергілікті басқару, Маркетинг, Менеджмент, Саясаттану, Психология, Өңіртану, Әлеуметтану, Экономика, Әлемдік экономика, Еңбекті ұйымдастыру және нормалау.
Қызметтер: Мәдени-бос уақыт жұмыстары, Әлеуметтік жұмыстар.

4. Социальные науки, экономика и управление
40
1
Арт-менеджмент. Искусствоведение
магистратура
Искусство: Арт-менеджмент, Актерское искусство, Музыковедение, Традиционное музыкальное искусство, Режиссура, Искусство эстрады, Искусствоведение, Дизайн, Вокальное искусство, Сценография           Услуги: Социально-культурный сервис.
41
2
Архивное дело. Музейное дело и охрана памятников.
магистратура
Социальные науки, экономика и бизнес: Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение, Социология, Политология, Регионоведение, Связь с общественностью.
Искусство: Музейное дело и охрана памятников.
Образование: История, География.
Гуманитарные науки: Философия, Международные отношения, История, Культурология, Филология, Религиоведение, Переводческое дело, Археология и этнология, Востоковедение, Иностранная филология,
Теология, Тюркология.
Естественные науки: Экология, География.
42
3
Библиотечное дело
магистратура
Услуги: Библиотечное дело.
Образование: Информатика.
Социальные науки, экономика и бизнес: Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение, Связь с общественностью.
Технические науки и технологии: Автоматизация и управление, Вычислительная техника и программное обеспечение, Информационные системы, Математическое и компьютерное моделирование.
43
4
Бухгалтерский учет и аудит. Финансы. Экономика. Маркетинг
магистратура
Социальные науки и бизнес: Экономика, Учет и аудит, Финансы, Мировая экономика, Маркетинг, Международная экономика.
Технические науки: Математическое и компьютерное моделирование.
Услуги: Оценка.
44
5
Государственная политика. Политология. Государственное управление
магистратура
Право: Международное право, Правоохранительная деятельность, Юриспруденция, Правоведение.
Социальные науки, экономика и бизнес: Государственное и местное управление, Менеджмент, Политология, Регионоведение, Страноведение, Экономика, Мировая экономика, Финансы.
Гуманитарные науки: Философия, Международные отношения, История, Религиоведение, Востоковедение, Тюркология.
Образование: История, Основы права и экономики.
45
6
Журналистика и коммуникационный менеджмент. Связи с общественностью и реклама
магистратура
Образование: История, Казахский язык и литература, Русский язык и литература, Иностранный язык: два иностранных языка, Казахский язык и литература в школах с неказахским языком обучения, Русский язык и литература в школах с нерусским языком обучения, Основы права и экономики, География.
Гуманитарные науки: Философия, Международные отношения, История, Культурология, Филология, Религиоведение, Переводческое дело, Востоковедение, Иностранная филология, Тюркология, Археология и этнология, Теология.
Социальные науки, экономика и бизнес: Социология, Политология, Журналистика, Государственное и местное управление, Связь с общественностью, Менеджмент, Маркетинг, Регионоведение, Мировая экономика, Экономика.
Услуги: Туризм, Социальная работа.
Искусство: Арт-менеджмент.
46
7
Менеджмент в сфере туризма
магистратура
Гуманитарные науки: История, Культурология, Переводческое дело.
Естественные науки: География.
Образование: География, История.
Социальные науки, экономика и бизнес: Менеджмент,  Регионоведение, Страноведение, Связь с общественностью.
Услуги: Социально-культурный сервис, Культурно-досуговая работа, Ресторанное дело и гостиничный бизнес, Туризм, Маркетинг.
Сельскохозяйственные науки: Лесные ресурсы и лесоводство.
Искусство: Музейное дело и охрана памятников.
47
8
Менеджмент телекоммуникаций
магистратура
Образование: Информационные системы.
Технические науки и технологии: Автоматизация и управление, Информационные системы, Вычислительная техника и программное обеспечение, Математическое и компьютерное моделирование, Машиностроение, Транспорт, транспортная техника и технологии, Электроэнергетика,  Радиотехника, электроника и телекоммуникации, Техническая физика, Технологические машины и оборудование (по отраслям).
48
9
Менеджмент технологий. Инновационный менеджмент
магистратура
Естественные науки: Физика, Химия.
Образование: Информатика, Физика, Химия.
Социальные науки и бизнес: Экономика, Учет и аудит, Финансы, Мировая экономика, Маркетинг, Государственное и местное управление.
Технические науки и технологии: Авиационная техника и технологии,  Биотехнология, Информационные системы, Материаловедение и технология новых материалов, Машиностроение, Приборостроение,  Радиотехника, электроника и телекоммуникации,  Строительство,  Транспорт, транспортная техника и технологии, Технология деревообработки и изделий из дерева, Технология и конструирование изделий легкой промышленности, Технология и проектирование текстильных материалов, Технологические машины и оборудование (по отраслям), Технология перерабатывающих производств (по отраслям), Технология продовольственных продуктов, Химическая технология неорганических веществ, Химическая технология органических веществ, Автоматизация и управление, Вычислительная техника и программное обеспечение, Информационные системы, Приборостроение.
49
10
Операционный менеджмент и логистика. Организация перевозок
магистратура
Услуги: Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта, Землеустройство, Кадастр, Оценка, Логистика (по отраслям).
Образование: Информатика.
Социальные науки и бизнес: Экономика, Учет и аудит, Финансы, Мировая экономика.
Технические науки и технологии: Информационные системы, Радиотехника, электроника и телекоммуникации,  Строительство, Транспорт, транспортная техника и технологии.
50
11
Педагогика и психология
магистратура
Образование: Педагогика и психология, Дошкольное обучение и  воспитание, Педагогика и методика начального обучения, Начальная военная подготовка, Дефектология, Музыкальное образование, Изобразительное искусство и черчение, Физическая культура и спорт, Математика, Физика, Информатика, Химия, Биология, История, Основы права и экономики, География, Казахский язык и литература, Русский язык и литература, Иностранный язык: два иностранных языка, Профессиональное обучение, Казахский язык и литература в школах с неказахским языком обучения, Русский язык и литература в школах с нерусским языком обучения, Социальная педагогика и самопознание.
Гуманитарные науки: Международные отношения, История, Филология, Религиоведение, Переводческое дело, Востоковедение, Иностранная филология, Теология, Тюркология.
Социальные науки, экономика и бизнес: Психология, Социология, Политология.
51
12
Переводческое дело
магистратура
Образование: Казахский язык и литература, Русский язык и литература, Иностранный язык: два иностранных языка.
Гуманитарные науки: Международные отношения, Филология, Переводческое дело, Иностранная филология, Востоковедение, Тюркология.
Социальные науки, экономика и бизнес: Журналистика.
52
13
Психология
магистратура
Социальные науки, экономика и бизнес: Психология, Педагогика и психология.
53
14
Социология. Социальная работа
магистратура
Образование: Дошкольное обучение и воспитание, Педагогика и методика начального обучения, Педагогика и психология, Начальная военная подготовка, Социальная педагогика и самопознание.
Гуманитарные науки: Философия, Международные отношения, История, Культурология, Филология, Религиоведение, Переводческое дело, Археология и этнология, Востоковедение, Иностранная филология,
Теология, Тюркология.
Право: Юриспруденция, Международное право, Правоохранительная деятельность, Таможенное дело.
Социальные науки, экономика и бизнес: Социология, Политология, Психология, Журналистика, Регионоведение, Государственное и местное управление,
Услуги: Социальная работа.
54
15
Спортивный менеджмент. Физическая культура и спорт
магистратура
Образование: Физкультура и спорт, Дошкольное обучение и воспитание, Педагогика и методика начального обучения, Педагогика и психология.
Социальные науки, экономика и бизнес: Социология, Психология, Менеджмент.
55
16
Статистика
магистратура
Образование: Математика.
Социальные науки, экономика и бизнес: Учет и аудит, Статистика, Экономика.
Естественные науки: Математика.
Технические науки и технологии: Математическое и компьютерное моделирование.
56
17
Управление в сфере образования
магистратура
Образование: Дошкольное обучение и воспитание, История, Основы права и экономики, Педагогика и методика начального обучения, Педагогика и психология, Профессиональное обучение, Иностранный язык: два иностранных языка, Казахский язык и литература, Русский язык и литература, Казахский язык и литература в школах с неказахским языком обучения, Русский язык и литература в школах с нерусским языком обучения.
Социальные науки, экономика и бизнес: Государственное и местное управление, Менеджмент, Психология, Экономика.
Гуманитарные науки: Иностранная филология, Философия, Международные отношения, История, Культурология, Филология, Религиоведение, Переводческое дело, Востоковедение, Иностранная филология, Теология, Тюркология.
57
18
Управление человеческими ресурсами. Управление проектами
магистратура
Гуманитарные науки: Менеджмент, Международные отношения,  Переводческое дело.
Образование: Основы права и экономики, Педагогика и психология, Менеджмент.
Право: Международное право, Юриспруденция.
Социальные науки, экономика и бизнес: Государственное и местное управление, Маркетинг, Менеджмент, Политология, Психология, Регионоведение, Социология, Экономика, Мировая экономика, Организация и нормирование труда.
Услуги: Культурно-досуговая работа, Социальная работа.

5. Гуманитарлық ғылымдар
58
1
Археология және этнология. Антропология.
магистратура
Гуманитарлық ғылымдар: Археология және этнология, Тарих, Мәдениеттану, Дінтану, Әлеуметтану, Теология, Түркология, Философия. Білімі: Биология, Тарих.
59
2
Тарих
магистратура
Білімі: Тарих, Құқық және экономика негіздері, География, Кәсіптік оқыту.
Гуманитарлық ғылымдар: Философия, Халықаралық қатынастар, Тарих, Мәдениеттану, Филология, Дінтану, Аударма ісі, Археология және этнология, Шығыстану, Шетел филологиясы, Теология, Түркология.
Құқық: Юриспруденция, Халықаралық құқық, Құқық қорғау қызметі, Кеден ісі.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Әлеуметтану, Саясаттану, Журналистика, Өңіртану, Мемлекеттік және жергілікті басқару, Мұрағаттану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету.
60
3
Мәдениеттану. Философия
магистратура
Гуманитарные науки: Тарих, Мәдениеттану, Дінтану, Теология, Философия, Шығыстану, Түркология.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Саясаттану, Психология, Әлеуметтану.
Қызметтер: Мәдени-бос уақыт жұмыстары, Әлеуметтік-мәдени сервис.
61
4
Халықаралық қатынастар
магистратура
Гуманитарлық ғылымдар: Халықаралық қатынастар, Тарих, Мәдениеттану, Дінтану, Шығыстану, Аударма ісі, Теология, Түркология.
Құқық: Халықаралық құқық. Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Саясаттану, Өңіртану, Әлемдік экономика, Жұртшылықпен байланыс, Елтану.
62
5
Құқық
магистратура
Білімі: Құқық және экономика негіздері.
Құқық: Халықаралық құқық, Құқық қорғау қызметі, Құқықтану, Кеден ісі, Юриспруденция.
63
6
Дiнтану. Теология. Шығыстану
магистратура
Білімі: Тарих, Әлеуметтік педагогика және өзін-өзі тану.
Гуманитарлық ғылымдар: Философия, Халықаралық қатынастар, Тарих, Мәдениеттану, Филология, Дінтану, Аударма ісі, Археология және этнология, Шығыстану, Шетел филологиясы,
Теология, Түркология.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Әлеуметтану, Саясаттану, Журналистика, Өңіртану, Мемлекеттік және жергілікті басқару, Жұртшылықпен байланыс.
64
7
Филология. Лингвистика
магистратура
Білімі: Педагогика және психология, Қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілі және әдебиеті, Шет тілі:екі шет тілі, Қазақ тілінде оқытылмайтын мектептердегі қазақ тілі және әдебиеті, Орыс тілінде оқытылмайтын мектептердегі орыс тілі және әдебиеті.
Гуманитарлық ғылымдар: Философия, Филология, Аударма ісі, Шетел филологиясы.
Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес: Журналистика.

5. Гуманитарные науки
58
1
Археология и этнология. Антропология
магистратура
Гуманитарные науки: Археология и этнология, История, Культурология, Религиоведение, Социология, Теология, Тюркология, Философия.
Образование: Биология, История.
59
2
История
магистратура
Образование: История, Основы права и экономики, География, Профессиональное обучение.
Гуманитарные науки: Философия, Международные отношения, История, Культурология, Филология, Религиоведение, Переводческое дело, Археология и этнология, Востоковедение, Иностранная филология,
Теология, Тюркология.
Право: Юриспруденция, Международное право, Правоохранительная деятельность, Таможенное дело.
Социальные науки, экономика и бизнес: Социология, Политология, Журналистика, Регионоведение,  Государственное и местное управление, Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение.
60
3
Культурология. Философия
магистратура
Гуманитарные науки: История, Культурология, Религиоведение, Теология, Философия, Востоковедение, Тюркология.
Социальные науки и бизнес: Политология, Психология, Социология.
Услуги: Социально-культурный сервис, Культурно-досуговая работа, Социальная работа.
61
4
Международные отношения
магистратура
Гуманитарные науки: Международные отношения, История, Культурология, Религиоведение, Востоковедение, Переводческое дело, Теология, Тюркология.
Право: Международное право.
Социальные науки, экономика и бизнес: Политология, Регионоведение, Мировая экономика, Связь с общественностью, Страноведение.
62
5
Право
магистратура
Образование: Основы права и экономики.
Право: Международное право, Правоохранительная деятельность,  Правоведение, Таможенное дело, Юриспруденция.
63
6
Религиоведение. Теология. Востоковедение
магистратура
Образование: История, Социальная педагогика и самопознание.
Гуманитарные науки: Философия, Международные отношения, История, Культурология, Филология, Религиоведение, Переводческое дело, Археология и этнология, Востоковедение, Иностранная филология, Теология, Тюркология.
Социальные науки, экономика и бизнес: Социология, Политология, Журналистика, Регионоведение, Государственное и местное управление, Связь с общественностью.
64
7
Филология. Лингвистика
магистратура
Образование: Педагогика и психология, Казахский язык и литература, Русский язык и литература, Иностранный язык: два иностранных языка, Казахский язык и литература в школах с неказахским языком обучения, Русский язык и литература в школах с нерусским языком обучения.
Гуманитарные науки: Философия, Филология, Переводческое дело, Иностранная филология.
Социальные науки, экономика и бизнес: Журналистика.

6. Денсаулық сақтау және медициналық ғылымдар
65
1
Вирусология
магистратура
Клиникалық зертханалық диагностика: Вирусология Медициналық-алдын алу (санитарлық-гигиена), медицина-биологиялық және биологиялық бейін: Вирусология.
66
2
Гистология
магистратура
Медициналық-алдын алу (санитарлық-гигиена), медицина-биологиялық және биологиялық бейін: Гистология.
Жаратылыстану ғылымдары: Биология, Химия.
Техника ғылымдары және технологиялар: Биотехнология.
67
3
Компьютерлік томография, магниттік резонанстық томография
магистратура
Сәулелік диагностика (рентгенология, радиология, компьютерлік және магниттік-резонанстық томография және рентгенохирургия, эндоскопия).
68
4
Қоғамдық денсаулық сақтау. Денсаулық сақтау менеджменті
магистратура
Денсаулық сақтау менеджменті, Қоғамдық денсаулық сақтау, Мейірбике ісі, Әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру, оның ішінде санитарлық-эпидемиологиялық қызмет (статистика, методология), Жалпы гигиена.
69
5
Мейірбике ісі
магистратура
Жалпы медицина, Мейірбике ісі.
70
6
Спорттық медицина
магистратура
Жалпы медицина, Спорттық медицина, Травматология-ортопедия, Медициналық реабилитология, қалпына келтіре емдеу (физиотерапия, емдеу дене шынықтыруы), Токсикология, Гигиена және токсикология, Тамақтану гигиенасы, Диетология.
71
7
Фармация, фармацевтикалық химия
магистратура
Жалпы медицина, Фармация, Токсикология, Химия.
72
8
Эпидемиология
магистратура
Жалпы медицина, Гигиена және эпидемиология, Эпидемиология.
* Осы Тізбе шетелде оқу үшін таңдалып алынған «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін үміткерлер ұсынған дипломда көрсетілген мамандықтың мәндестігін анықтау үшін қолданылады.
** Мәндес мамандықтар (3-баған) арасында үміткерлердің мамандықтарының атаулары болмаған жағдайда, мамандықты мәндестігіне қарауды және үміткерді конкурсқа жіберу туралы шешім қабылдауды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жүзеге асырады.

6. Здравоохранение и медицинские науки
65
1
Вирусология
магистратура
Клиническая лабораторная диагностика: Вирусология
Медико-профилактический (санитарно-гигиенический), медико-биологический и биологический профили: Вирусология.
66
2
Гистология
магистратура
Медико-профилактический (санитарно-гигиенический), медико-биологический и биологический профили: Гистология.
Естественные науки: Биология, Химия.
Технические науки и технологии: Биотехнология.
67
3
Компьютерная томография, магнитная резонансная томография
магистратура
Лучевая диагностика (рентгенология, радиология, компьютерная и магнитно-резонансная томография и рентгенохирургия, эндоскопия).
68
4
Общественное здравоохранение. Менеджмент в здравоохранении.
магистратура
Менеджмент здравоохранения, Общественное здравоохранение, Сестринское дело, Социальная гигиена и организация здравоохранения, в том числе санитарно-эпидемиологической службы (статистика, методология), Общая гигиена.
69
5
Сестринское дело
магистратура
Общая медицина, Сестринское дело.
70
6
Спортивная медицина
магистратура
Общая медицина, Спортивная медицина, Травматология-ортопедия, Медицинская реабилитология, восстановительное лечение (физиотерапия, лечебная физкультура), Токсикология, Гигиена и токсикология, Гигиена питания, Диетология.
71
7
Фармация, фармацевтическая химия
магистратура
Общая медицина, Фармация, Токсикология, Химия.
72
8
Эпидемиология
магистратура
Общая медицина, Гигиена и эпидемиология, Эпидемиология.
* Настоящий Перечень применяется для определения родственности специальности, указанной в дипломе, предоставляемом претендентами для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии «Болашак» специальности, выбранной для обучения за рубежом.
** В случае отсутствия наименования специальности претендента среди родственных (столбец 3), рассмотрение специальности на предмет родственности и принятие решения о допуске претендента к конкурсу осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан.