"Қарқаралы ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 352 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 8 желтоқсанда № 3540 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 2016 жылғы 3 мамырдағы № 107 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 03.05.2016 № 107 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес, Қарқаралы ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген "Қарқаралы ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қарқаралы ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімінің
міндетін атқарушы Б.М. Токмурзин
Қарқаралы ауданының
әкімдігінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 352 қаулысымен бекітілген
"Қарқаралы ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Қарқаралы ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мемлекеттік мекеме) мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын және орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай – ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекеме ұйымдық – құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай – ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Мемлекеттік мекеме өз атынан азаматтық- құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Мемлекеттік мекемесіне егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық – құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Каркаралинского района"
Постановление акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 17 ноября 2015 года № 352. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 8 декабря 2015 года № 3540. Утратило силу постановлением акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 3 мая 2016 года № 107
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 03.05.2016 № 107.
В соответствии с Законом Республики Казахстан 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", акимат Каркаралинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Каркаралинского района".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Каркаралинского района.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима района
Б.М. Токмурзин
Утверждено
постановлением акимата
Каркаралинского района
от 17 ноября 2015 года
№ 352
Положение государственного учреждения
"Отдел культуры и развития языков
Каркаралинского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение – "Отдел культуры и развития языков Каркаралинского района" (далее - государственное учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим и выполняющим функции государственного управления.
2. Государственное учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

6. Мемлекеттік мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеменің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Мемлекеттік мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 100800, Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, Қарқаралы қаласы, Т.Әубәкіров көшесі, құрылыс 19.
9. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Қарқаралы ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Каркаралинского района".
10. Осы Ереже мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік мекеменің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік мекеме кәсіпкерлік субьектілерімен мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер мемлекеттік мекемеге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Мемлекеттік мекеменің миссиясы:
ауданның мәдени ұйымдары мен өнерінің, аудан аумағында тұратын халықтар мәдениетінің сақталуы мен дамуы бойынша жұмысты ұйымдастырады;
бұқаралық ақпарат құралдарында республика дамуының жалпы ұлттық мемлекеттік стратегиясын түсіндіруі және насихаттауы бойынша жұмысты ұйымдастырады;
аудан деңгейінде әсерлі және мәдени – көпшілік шаралардың өткізілуін жүзеге асырады;
кітапханалық, ақпараттық және анықтамалық-библиографиялық қызмет көрсетуде оқырмандардың қажеттіліктері мен қызығушылықтарын жүзеге асырады.
14. Міндеттері:
1) жоғары деңгейлі кәсіби өнердің және халықтың көркем шығармашылығының дамуын қамтамасыз ету;
2) халықтың әртүрлі мәдени ойын-сауық қызметін қамтамасыз ету және ықпал ету;
3) саяси партиялармен, қоғамдық бірлестіктермен, үкіметтік емес ұйымдармен, кәсіби одақтармен өзара іс-қимыл;
4) мемлекеттік тілдің дамуы бойынша жұмысты ұйымдастырады;
5) тарихи – мәдени мұраны есепке алу, қорғау және пайдалану бойынша жұмысты ұйымдастырады.
15. Функциялары:
1) қоғамдық даму мен азаматтық бейбітшілікті сақтау және жағдайын жасау;

6. Государственное учреждение по своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения утверждаются в соответствии с дейсвующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 100800, Карагандинская область, Каркаралинский район, город Каркаралинск, улица Т. Аубакирова, строение 19.
9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке – "Қарқаралы ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Каркаралинского района".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения.
Если государственному учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия:
1) организует работу по сохранению и развитию организаций культуры и искусства района, культуры народов, проживающих на территории района;
2) организует работу по разъяснению и пропаганде в средствах массовой информаций общенациональной государственной стратегии развития республики;
3) осуществляет проведение зрелищных и культурно – массовых мероприятий на районном уровне;
4) осуществляет потребностей и интересов читателей в библиотечном, информационном и справочно-библиографическом обслуживании.
14. Задачи:
1) обеспечивание развития профессионального искусства высокого уровня и народного художественного творчества;
2) содействие и обеспечение разнообразной культурно – досуговой деятельности населения;
3) взаимодействие с политическими партиями, общественными объединениями, неправительственными организациями, профессиональными союзами;
4) оранизует работу по развитию государственного языка;
5) организует работу по учету, охране и использованию историко – культурного наследия.
15. Функции:
1) сохранение и создание условия общественного прогресса и гражданского мира;

2) кітапханалар арасында әдістемелік жұмыстарды қамтамасыз ету;
3) өлкетану құжаттарын қалыптастыру;
4) жұмыстарды талдау, кәсіби көмек көрсетуді жүзеге асыру.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) жиналыстарды өткізу тәртібін ұйымдастырады;
2) мемлекеттік мекеменің қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жария етілуін қамтамасыз етеді;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. Мемлекеттік мекемедегі басшылықты мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
18. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысын аудан әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттарды береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте Мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде өкімдер шығарады, қызметтік құжаттамаға қол қояды;
6) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызмет туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
7) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.
Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындау қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлғамен жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Мемлекеттік мекеменің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мемлекеттік мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік , сондай – ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мемлекеттік мекеме бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мемлекеттік мемкеме өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

2) обеспечение методических работ среди библиотек;
3) формирование краеведческих документов;
4) анализ работ, осуществление оказания профессиональной помощи.
16. Права и обязанности:
1) организует порядок проведения совещания;
2) обеспечивает освещение деятельности государственного учреждения в средствах массовой информации;
3) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Организация деятельность государственного органа
17. Руководство государственного учреждения осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение задач и осуществление им своих функции.
18. Первый руководитель государственного учреждения назначается на должность и освобождается от должности акимом района.
19. Полномочия первого руководителя государственного учреждения:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает распоряжения, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе" в Государственном учреждении;
7) осуществляет личный прием граждан;
8) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
9) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
20. Государственного учреждение может иметь на праве оперативного управления, обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущество, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

5. Реорганизация и упразднение государтвенного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.