Қостанай облысының елді мекендері аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидасын бекіту туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2015 жылғы 20 мамырдағы № 402 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 30 маусымда № 5707 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 2022 жылғы 7 қарашадағы № 235 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 07.11.2022 № 235 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-2-тармағына сәйкес Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай облысының елді мекендері аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
А. Сагнаев
Қостанай облыстық
мәслихатының хатшысы
С. Ещанов
КЕЛІСІЛДІ
Қостанай облысының әкімі
_________ Н. Садуақасов
"Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлiгi Ветеринариялық
бақылау және қадағалау комитетiнiң
Қостанай облыстық аумақтық инспекциясы"
мемлекеттiк мекемесінің басшысы
_______________ О. Батырбеков
"Қазақстан Республикасы ішкі істер
Министрлігі Қостанай облысының ішкі
істер Департаменті" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
__________________ Т. Маткенов
"Қостанай облысы әкімдігінің ауыл
шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
_________________ Б. Мурзин
"Қостанай облысы әкімдігінің
ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
__________________ Б. Қайыпбай
Қостанай облыстық мәслихаттың
2015 жылғы 20 мамырдағы № 402
шешімімен бекітілген
Қостанай облысының елді мекендері аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қостанай облысының елді мекендері аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидасы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына (бұдан әрі – "Ветеринария туралы" Заң) сәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Костанайской области
Решение маслихата Костанайской области от 20 мая 2015 года № 402. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 30 июня 2015 года № 5707. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 7 ноября 2022 года № 235
Сноска. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 07.11.2022 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Костанайской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
А. Сагнаев
Секретарь Костанайского
областного маслихата
С. Ещанов
СОГЛАСОВАНО
Аким Костанайской области
__________ Н. Садуакасов
Руководитель государственного
учреждения "Костанайская областная
территориальная инспекция Комитета
ветеринарного контроля и надзора
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан"
___________________ У. Батырбеков
Начальник государственного учреждения
"Департамент внутренних дел
Костанайской области Министерства
внутренних дел Республики Казахстан"
________________ Т. Маткенов
Руководитель государственного учреждения
"Управление сельского хозяйства
акимата Костанайской области"
__________________ Б. Мурзин
Руководитель государственного учреждения
"Управление ветеринарии акимата
Костанайской области"
__________________ Б. Кайыпбай
Утверждены
решением Костанайского
областного маслихата
от 20 мая 2015 года № 402
Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Костанайской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Костанайской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс), Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее - Закон "О ветеринарии").

2. Осы Қағида Қостанай облысының елді мекендері аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағида иттерді, мысықтарды асырайтын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – иелері), қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ иттерді, мысықтарды серуендетіп жүретін тұлғаларға (адамдарды құтқару жөніндегі, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі жұмысты атқаратын қызметтік иттер ұстайтын мемлекеттік кәсіпорындарын (ұйымдарын, мекемелерін) қоспағанда құрастырады) таратылады.
2. Иттер мен мысықтарды асырау
4. Иттерді, мысықтарды көп пәтерлі тұрғын үйлердің ортақ пайдаланылатын орындарында (кіреберістерде, жертөле қабаттарында, шатырларда, баспалдақ алаңдарында, төберлерде), сондай-ақ осындай үйлердің жанындағы аумақтарда асырауға жол берілмейді.
5. Иттерді асыраған кезде иелері өз иттерінің оларды асырап отырған орындарынан өз еркімен шығып кетуіне жол бермеу бойынша шараларды қолданады.
6. "Ветеринария туралы" Заңға сәйкес жануарлардың және адамның денсаулығына ерекше қауіп төндіретін иттер мен мысықтарды алып қою, жою жүзеге асырылады.
3. Иттер мен мысықтарды серуендету
7. Иттерін, мысықтарын серуендетіп жүрген иелері, сондай-ақ иттерді, мысықтарды серуендетіп жүрген тұлғалар өз иттерінің, мысықтарының әсер етуінен айналадағы адамдардың және жануарлардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
8. Иттерін, мысықтарын серуендетіп жүрген иелері, сондай-ақ тұлғалар қоғамдық орындарды ластаған жағдайда өз иттерінің, мысықтарының тіршілік ету өнімдерін (қағаз немесе полиэтилен пакеттерге) дереу жинастырады.
9. Иттерін серуендету кезінде иелері, сондай-ақ иттерді серуендетіп жүрген тұлғалар:
1) иттерді асырау орындарынан, сондай-ақ басқа оқшау аумақтардан мойын тізгінмен және тұмылдырықпен алып шығу керек. Үш айға дейінгі иттердің күшіктерін және анатомиялық ерекшеліктері тұмылдырық киюге келмейтін ұсақ тұқымды иттерді тұмылдырықсыз серуендетуге болады;
2) итті оның иесінің байланыс мәліметтері (мекенжайы, телефоны) көрсетілген мойын жіппен алып жүреді. Иесінің қалауы бойынша итке немесе оның иесіне қатысты өзге де ақпарат көрсетілуі мүмкін;
3) жолдың өтетін бөлігін кесіп өту кезінде, жолдың өтетін бөлігінің шетіндегі қозғалыс кезінде, жол қауіпсіздігі талаптарын сақтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік беру үшін серуендетіп жүрген итті қысқа мойын тізгінімен алып жүреді;
4) серуендеп жүрген ит адамға немесе жануарға жарақаттар келтірген жағдайда зардап шегушіге тиісті көмек көрсету бойынша шаралар қабылдайды.

2. Настоящие Правила определяют порядок содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Костанайской области.
3. Настоящие Правила распространяются на физических и юридических лиц, содержащих собак, кошек (далее - владельцы), на организации, осуществляющие отлов и уничтожение бродячих собак и кошек, а также на лиц, выгуливающих собак, кошек (исключение составляет содержание служебных собак государственными предприятиями (организациями, учреждениями), выполняющими работу по спасению людей, по борьбе с преступностью и охране общественного порядка).
2. Содержание собак и кошек
4. Не допускается содержать собак, кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов (в подъездах, в подвалах, на чердаках, на лестничных площадках, на крышах), а также на придомовой территории таких домов.
5. При содержании собак владельцы принимают меры по недопущению самостоятельного выхода своих собак из мест их содержания.
6. Изъятие, уничтожение собак и кошек, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с Законом "О ветеринарии".
3. Выгул собак и кошек
7. При выгуле собак, кошек владельцы, а также лица, выгуливающие собак, кошек, обеспечивают безопасность окружающих людей и животных от воздействия своих собак, кошек.
8. В случае загрязнения общественных мест, владельцы, а также лица, выгуливающие собак, кошек, незамедлительно убирают продукты жизнедеятельности своих собак, кошек (в бумажные или полиэтиленовые пакеты).
9. При выгуле собак владельцы, а также лица, выгуливающие собак:
1) выводят собак из мест содержания, а также других изолированных территорий на поводке и в наморднике. Щенки собак в возрасте до трех месяцев и мелкие породы собак, анатомические особенности которых не позволяют надеть намордник, могут выгуливаться без намордника;
2) выводят собаку в ошейнике, на котором указаны контактные данные ее владельца (адрес, телефон). По желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки или ее владельца;
3) при пересечении проезжей части дороги, при движении вдоль проезжей части дороги, ведут выгуливаемую собаку на коротком поводке, позволяющем обеспечить соблюдение требований дорожной безопасности;
4) в случае нанесения выгуливаемой собакой травм человеку или животному, принимают меры по оказанию соответствующей помощи пострадавшему.

10. Ауыл шаруашылығы жануарларын бағу кезінде, арнайы жаттықтырылған, есепте тұратын қызметтік иттер мойын тізгінсіз және тұмылдырықсыз жүре алады.
11. Мыналарға:
1) иттерді, мысықтарды көп пәтерлi тұрғын үйлердің аулаларында, балалар алаңдарында және басқа да балалар ойындары орындарында, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және спорт мекемелері аумақтарында серуендетуді жүзеге асыруға;
2) иттермен, мысықтармен (көру қабілеттілігі бойынша мүгедектігі бар адамдарды жетелеуші иттерден басқа) дүкендерге, қоғамдық тамақтану ұйымдарына, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және спорт мекемелеріне (арнайы ұйымдастырылған шараларға барудан немесе иттермен, мысықтармен бірге баруға арналған мамандандырылған мекемелерге (ұйымдарға) барудан басқа) баруға;
3) алкогольдік, есірткі мас күйіндегі тұлғаларға иттерді серуендетуді жүзеге асыруға;
4) иттерді, мысықтарды қоғамдық шомылу орындарында, тоғандарда, су бұрқақтарында, су айдындарында және су тарту құрылыстарында шомылдыруға рұқсат етілмейді.
4. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
12. Қоғамдық орындарда оларды жетектеуші тұлғасыз жүрген иттер мен мысықтар қаңғыбастар деп саналады және олар аулауға жатады.
13. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды "Ветеринария туралы" Заңның 11-бабының 4-тармағына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асырады.
14. Адамгершілік қағидаттарының сақталуымен бірге қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тиісті аумақтарда тұратын тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтай отырып, ұйымдастырылады және өткізіледі. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою жөніндегі жұмысқа наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұрмайтын тұрғаларға рұқсат етіледі.
5. Қорытынды ережелер
15. Осы Қағиданы бұзу Кодекстің 408-бабына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.

10. При пастьбе сельскохозяйственных животных, специально обученные, служебные собаки, состоящие на учете, могут находиться без поводков и намордников.
11. Не допускается:
1) осуществлять выгул собак, кошек во дворах жилых многоквартирных домов, на детских площадках, и в других местах детских игр, на территориях учреждений здравоохранения, образования, культуры и спорта;
2) посещать с собаками, кошками (кроме собак-поводырей, сопровождающих людей, имеющих инвалидность по зрению) магазины, организации общественного питания, учреждения здравоохранения, образования, культуры и спорта (кроме посещения специально организованных мероприятий либо посещения специализированных учреждений (организаций) для посещения с собаками, кошками);
3) осуществлять выгул собак лицам, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического опьянения;
4) купание собак, кошек в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и в водозаборных сооружениях.
4. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек
12. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих их лиц, считаются бродячими и подлежат отлову.
13. Отлов бродячих собак и кошек осуществляют государственные ветеринарные организации, созданные в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона "О ветеринарии".
14. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек организуется и проводится с соблюдением прав и законных интересов лиц, проживающих на соответствующей территории, с соблюдением принципов гуманности. К работе по отлову и уничтожению бродячих собак и кошек допускаются лица, не состоящие на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах.
5. Заключительные положения
15. Нарушение настоящих Правил влечет ответственность в соответствии со статьей 408 Кодекса.