"Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін құру туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 1/54 қаулысы. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2015 жылғы 5 ақпанда № 1121 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 26 сәуірдегі № 2/266 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 26.04.2019 № 2/266 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңдарына, V сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс ХХХV сессиясының "Алматы қаласын басқару сызбасын бекіту туралы" 2013 жылғы 5 шілдедегі № 144 шешіміне, Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласы әкімдігінің құрылымы туралы" 2013 жылғы 15 шілдедегі № 3/606 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 1/33 қаулысына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
3. Алматы қаласы Экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қаржыландыруды қарастырсын.
4. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Алматы қаласының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыны интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімі аппаратының басшысы Б. Қарымсақовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі
А. Есімов
Алматы қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 1/54 қаулысымен бекітілді
"Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ

О создании коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы"
Постановление акимата города Алматы от 30 января 2015 года № 1/54. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 5 февраля 2015 года № 1121. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 26 апреля 2019 года № 2/266
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 26.04.2019 № 2/266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", решением внеочередной ХХХV-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 5 июля 2013 года № 144 "Об утверждении схемы управления городом Алматы", постановлением акимата города Алматы от 23 января 2015 года № 1/33 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата города Алматы от 15 июля 2013 года № 3/606 "О структуре акимата города Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы".
2. Утвердить прилагаемое Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы".
3. Управлению экономики и бюджетного планирования города Алматы предусмотреть финансирование коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" в местном бюджете на соответствующий финансовый год.
4. Коммунальному государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" в органах юстиции города Алматы;
2) обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима города Алматы Б. Карымсакова.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы
А. Есимов
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы
от 30 января 2015 года № 1/54
Положение
о коммунальном государственном учреждении "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы"

1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Алматы қаласының аумағында жерді пайдалану мен қорғауды бақылау саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган болып табылады.
2. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, Алматы қаласы әкімдігінің қаулыларына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық түрдегі заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтары мен Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған басқа да актілерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: 050008, Алматы қаласы, Алмалы ауданы, Әуезов көшесі, № 107 үй.
9. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы".

1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере контроля за использованием и охраной земель на территории города Алматы.
2. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и Законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, постановлениями акимата города Алматы, а также настоящим Положением.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательствами Республики Казахстан и счета в органах казначейства.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" утверждается в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы": 050008, город Алматы, Алмалинский район, улица Ауэзова, 107.
9. Полное наименование коммунального государственного учреждения:
на государственном языке: "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы"

10. Осы Ереже "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары мен құқықтары
13. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы болып Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 145 бабының 1 тармағына сәйкес өз құзыреті шегінде жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру белгіленген.
14. Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-1 бабының 4 тармағына сәйкес айқындалған "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің міндеттеріне:
1) жердiң пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) жер заңнамасын анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде орындалуы міндетті нұсқамалар беру;
3) жер заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
4) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 148 бабы 1 тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша сотқа талап қоюды дайындау және беру;
5) пайдаланылмай жатқан не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау және мемлекеттік меншікке қайтару;
6) егер құрылыс, пайдалы қазбалар кен орындарын қазу, объектілерді пайдалану, геологиялық-барлау және басқа жұмыстар жер заңнамасын, жерді пайдаланудың белгіленген режимін бұза отырып жүзеге асырылып жатса, сондай-ақ бұл жұмыстар сараптамадан өтпеген немесе теріс қорытынды алған жобалар бойынша жүргізіліп жатса, оларды тоқтата тұру жатады.

10. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы".
11. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" осуществляется из местного бюджета.
12. Коммунальному государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если коммунальному государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы"
13. В соответствии с пунктом 1 статьи 145 Земельного кодекса Республики Казахстан определена миссия коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" – осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель в пределах своей компетенции.
14. Задачи коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" определены пунктом 4 статьи 14-1 Земельного кодекса Республики Казахстан:
1) осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель;
2) выдача обязательных для исполнения предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства;
3) рассмотрение дел об административных правонарушениях в области земельного законодательства;
4) подготовка и предъявление исков в суд по вопросам, указанным в подпункте 4) пункта 1 статьи 148 Земельного кодекса Республики Казахстан;
5) выявление и возврат в государственную собственность земель, не используемых либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
6) приостановление строительства, разработки месторождений полезных ископаемых, эксплуатации объектов, геологоразведочных и других работ, если они осуществляются с нарушением земельного законодательства, установленного режима использования земель, а также если эти работы ведутся по проектам, не прошедшим экспертизу или получившим отрицательное заключение.

15. Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 147 бабының 2 және 3 тармақтарына сәйкес белгіленген "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функцияларына:
1) мемлекеттiк органдардың, кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдар мен азаматтардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасын, жер учаскелерiн нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланудың белгiленген режимiн сақтауына;
2) жер учаскелерiн өз бетiнше иеленiп алуға жол бермеуге;
3) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтарының сақталуына;
4) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың топырақтың құнарлылығын қалпына келтiру және сақтау жөнiндегi ұйымдастыру-шаруашылық, агротехникалық, орман мелиорациялық және эрозияға қарсы гидротехникалық iс-шаралар кешенiн уақтылы және дұрыс жүргiзуiне;
5) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың өздерiнде жердiң бар-жоғы, олардың жай-күйi мен пайдаланылуы туралы мәлiметтердi мемлекеттiк органдарға уақтылы беруiне;
6) жердiң жай-күйiне әсер ететiн тұрғын жай және өндiрiстiк объектiлердiң жобалануына, орналастырылуы мен салынуына;
7) жердi жақсарту жөнiндегi, топырақ эрозиясының, тұздану, батпақтану, су басу, шөлейттену, құрғақтану, тығыздалу, қоқыстану, ластану және жердiң тозуын туғызатын басқа да үдерістердің салдарын болғызбау мен жою жөнiндегi iс-шаралардың уақтылы және сапалы орындалуына;
8) азаматтардың өздерiне жер учаскелерiн беру туралы өтініштерін (өтiнiшхаттарын) қараудың белгiленген мерзiмдерiнiң сақталуына;
9) межелiк белгiлердiң сақталуына;
10) жергiлiктi атқарушы органдар уақытша жер пайдалануға берген жердiң уақтылы қайтарылуына;
11) бүлiнген жердiң қалпына келтірілуіне;
12) жердiң бүлiнуiне байланысты жұмыстар жүргiзiлген кезде топырақтың құнарлы қабатының сыдырып алынуына, сақталуына және пайдаланылуына;
13) жердi пайдалану мен қорғау жөнiндегi жерге орналастыру жобаларының және басқа да жобалардың жүзеге асырылуына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырады және жүргiзедi;
14) азаматтар мен заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
15) гендерлік аспектілерді қарау;
16) Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де мәселелер кіреді.
16. Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 148 бабының 1 тармағына сәйкес белгіленген "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құқықтары:
1) кiнәлiлердi жауапқа тарту туралы мәселенi шешу үшiн Қазақстан Республикасының жер заңнамасының бұзылуы туралы материалдарды тиiстi органдарға жiберу;

15. Функции коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" определены пунктами 2 и 3 статьи 147 Земельного кодекса Республики Казахстан:
Осуществление и проведение государственного контроля за:
1) соблюдением государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и гражданами земельного законодательства Республики Казахстан установленного режима использования земельных участков в соответствии с их целевым назначением;
2) недопущением самовольного занятия земельных участков;
3) соблюдением прав собственников земельных участков и землепользователей;
4) своевременным и правильным проведением собственниками земельных участков и землепользователями комплекса организационно-хозяйственных, агротехнических, лесомелиоративных и гидротехнических противоэрозионных мероприятий по восстановлению и сохранению плодородия почв;
5) своевременным представлением в государственные органы собственниками земельных участков и землепользователями сведений о наличии, состоянии и использовании земель;
6) проектированием, размещением и строительством жилых и производственных объектов, оказывающих влияние на состояние земель;
7) своевременным и качественным выполнением мероприятий по улучшению земель, предотвращению и ликвидации последствий эрозии почвы, засоления, заболачивания, подтопления, опустынивания, иссушения, переуплотнения, захламления, загрязнения и других процессов, вызывающих деградацию земель;
8) соблюдением установленных сроков рассмотрения заявлений (ходатайств) граждан о предоставлении им земельных участков;
9) сохранностью межевых знаков;
10) своевременным возвратом земель, предоставленных местными исполнительными органами во временное землепользование;
11) рекультивацией нарушенных земель;
12) снятием, сохранением и использованием плодородного слоя почвы при проведении работ, связанных с нарушением земель;
13) осуществлением проектов землеустройства и других проектов по использованию и охране земель;
14) рассмотрение обращений граждан и юридических лиц;
15) рассмотрение гендерных аспектов;
16) иные вопросы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Права коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" определены в соответствии с пунктом 1 статьи 148 Земельного кодекса Республики Казахстан:
1) направлять в соответствующие органы материалы о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан для решения вопроса о привлечении виновных к ответственности;

2) Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуы туралы хаттамалар (актiлер) жасау;
3) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жазалау туралы қаулылар шығару;
4) Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзу салдарынан келтірілген шығынды өтеу туралы, өз мақсатында пайдаланылмай не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерiн мәжбүрлеп алып қою туралы, жер учаскелерін беруге, мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға, мәжбүрлеп иеліктен шығаруға байланысты құқыққа сыйымсыз шешімдердің күшін жою туралы, сондай-ақ жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдарының анықталған Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнінде берген нұсқамаларын осы нұсқама берілген тұлғалар нұсқамада көрсетілген мерзімде орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда оларды орындау туралы және жеке, лауазымды және заңды тұлғалардан айыппұл өндіріп алу туралы істер бойынша сотқа талап-арыз дайындау және беру;
5) қызметтiк куәлiгiн көрсеткен жағдайда, ұйымдарға кедергiсiз кiруге, меншiктегi және пайдаланудағы жер учаскелерiн тексеруге, ал әскери, қорғаныс және басқа да арнаулы объектiлер алып жатқан жер учаскелерiн - оларға кiрудiң белгiленген режимiн ескере отырып, тексеру;
6) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға жердi қорғау, Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуын жою мәселелерi бойынша орындалуға мiндеттi нұсқамалар беру;
7) өнеркәсiптiк, азаматтық және басқа да құрылыстар, пайдалы қазба кен орындарын игеру, объектiлердi пайдалану, агротехникалық, орман мелиорациялық, геологиялық-барлау, iздестiру, геодезиялық және өзге де жұмыстар, егер олар Қазақстан Республикасының жер заңдарын, ерекше қорғалатын аумақтар жерiн пайдаланудың белгiленген режимiн бұза отырып жүзеге асырылса және топырақтың құнарлы қабатының жойылуына, ластануына, залалдануына немесе бүлiнуiне, эрозияның күшеюiне, тұздануға, батпақтануға және шектес аумақтарды қоса алғанда, топырақ құнарлылығын төмендететiн басқа да үдерістерге әкеп соғуы мүмкiн болса, сондай-ақ егер бұл жұмыстар экологиялық сараптамадан өтпеген не терiс қорытынды алған жобалар бойынша жүзеге асырылса, оларды тоқтата тұру;
8) мемлекеттiк органдардан жер қорының жай-күйi туралы статистикалық ақпаратты алу;
9) жерге құқықты белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары болмаған жағдайда тұрғын жай және өндiрiстiк объектiлердiң салынуын тоқтата тұру;

2) составлять протоколы (акты) о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан;
3) выносить постановления об административном взыскании за нарушение земельного законодательства Республики Казахстан;
4) подготавливать и предъявлять иски в суд по вопросам о возмещении ущерба в результате нарушения земельного законодательства Республики Казахстан, о принудительном изъятии земельных участков, не используемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан, об отмене неправомерных решений, связанных с предоставлением, изъятием, принудительным отчуждением для государственных нужд земельных участков, а также об исполнении выданных должностными лицами органов, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель, предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан в случае их неисполнения в срок, указанный в предписании, либо ненадлежащего исполнения лицами, которым выданы эти предписания, и о взыскании штрафов с физических, должностных и юридических лиц;
5) при предъявлении служебного удостоверения беспрепятственно посещать организации, обследовать земельные участки, находящиеся в собственности и пользовании, а земельные участки, занятые военными, оборонными и другими специальными объектами, - с учетом установленного режима их посещения;
6) давать собственникам земельных участков и землепользователям обязательные для исполнения предписания по вопросам охраны земель, устранению нарушений земельного законодательства Республики Казахстан;
7) приостанавливать промышленное, гражданское и другое строительство, разработку месторождений полезных ископаемых, эксплуатацию объектов, проведение агротехнических, лесомелиоративных, геологоразведочных, поисковых, геодезических и иных работ, если они осуществляются с нарушением земельного законодательства Республики Казахстан, установленного режима использования земель особо охраняемых территорий и могут привести к уничтожению, загрязнению, заражению или порче плодородного слоя почвы, развитию эрозии, засолению, заболачиванию и другим процессам, снижающим плодородие почв, включая сопредельную территорию, а также если эти работы ведутся по проектам, не прошедшим экспертизу либо получившим отрицательное заключение;
8) получать от государственных органов статистическую информацию о состоянии земельного фонда;
9) приостанавливать строительство жилых и производственных объектов в случае отсутствия правоустанавливающего и идентификационного документов;

10) мемлекеттік бақылауды тексеру түрінде және өзге де түрде жүзеге асыру.
17. Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 148 бабының 2 тармағына сәйкес белгіленген "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзушыларға уақтылы шаралар қолдану;
2) жүргiзiлетiн тексерулердiң материалдарын объективтi түрде дайындау.
18. Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жер қатынастары саласындағы құрылымдық бөлімшелерімен жерлерді тиісті мақсатына сәйкес пайдаланылмай немесе Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланған жерлерді мемлекет меншігіне қайтару бойынша өзара іс-қимылдар жасау.
19. Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жер қатынастары саласындағы құрылымдық бөлімшесіне, жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 65 бабында көзделген міндеттерді орындамаған жағдайда, біржақты тәртіпте уақытша жер пайдалану шарттарын бұзу туралы ұсыныс енгізу.
3. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
20. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауап беретін басшы жүзеге асырады.
21. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысын Алматы қаласы әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
22. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының орынбасары болады, ол Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
23. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттіктері:
1) "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады;
2) өзінің орынбасары мен "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бөлім басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін белгілейді;

10) осуществление государственного контроля в форме проверок и иных формах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
17. Обязанности коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" определены пунктом 2 статьи 148 Земельного кодекса Республики Казахстан:
1) своевременно принимать меры к нарушителям земельного законодательства Республики Казахстан;
2) объективно готовить материалы проводимых проверок.
18. Взаимодействие со структурными подразделениями местного исполнительного органа города республиканского значения, осуществляющего функции в области земельных отношений, по вопросам возврата в государственную собственность земель, не используемых либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан.
19. Внесение предложений структурному подразделению местного исполнительного органа города республиканского значения, осуществляющего функции в области земельных отношений, по вопросам расторжения в одностороннем порядке договоров о временном землепользовании, в случае невыполнения физическими и юридическими лицами обязанностей, установленных статьей 65 Земельного кодекса Республики Казахстан.
3. Организация деятельности коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы"
20. Руководство коммунальным государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
21. Руководитель коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" назначается на должность и освобождается от должности акимом города Алматы.
22. Руководитель коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности в установленном законодательством порядке.
23. Полномочия руководителя коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы":
1) организует и руководит работой коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы";
2) определяет обязанности и полномочия своего заместителя и руководителей отделов коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы";

3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға қарсы шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдау үшін жеке жауап береді;
4) заңнамаға сәйкес "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін ынталандырады, тәртіптік жауапкершілікке тартады;
6) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
7) "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
8) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі
24. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің оралымды басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
"Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған мемлекет берген мүлік есебінен қалыптастырылады.
25. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
26. Егер заңнамамен өзгеше белгіленбесе, "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату

3) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
4) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы";
5) в установленном законодательством порядке поощряет, налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы";
6) издает приказы в пределах своих полномочий;
7) утверждает структуру коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" и положения об отделах коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы";
8) представляет коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" в государственных органах, иных организациях;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
Исполнение полномочий руководителя коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы"
24. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" формируется за счет имущества, переданного ему государством.
25. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы", относится к коммунальной собственности.
26. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы"

27. "Алматы қаласы Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

27. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель города Алматы" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.