Иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету Қағидасы туралы
Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 32/2 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 20 ақпанда N 3111 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 21/5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 28.09.2022 № 21/5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 408-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қоса берілген иттер мен мысықтарды ұстау мен серуендету Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облыстық
мәслихаттың ХХХІІ сессиясының
төрағасы С.Махметов
Солтүстік Қазақстан облыстық
мәслихат хатшысының м.а. С.Кашенцева
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 32/2 шешімімен бекітілген
Иттер мен мысықтарды ұстау мен серуендету Қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету Қағидасы (әрі қарай-Қағида) Солтүстік Қазақстан облысы аумағында иттер мен мысықтарды ұстау мен серуендету тәртібін анықтайды.
2. Қағидалар, меншіктік нысанына қарамастан, иттер мен мысықтарды ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға таратылады (әрі қарай-иелері).
3. Қағидалар "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексіне, "Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Иттер мен мысықтарды ұстау шарттары
4. Иттер мен мысықтарды (әрі қарай- жануарлар) ұстаушы иелеріне санитарлық-эпидемиологиялық Қағидалар мен нормаларды, гигиеналық нормативтерді, сонымен қатар ветеринарлық (ветеринарлық-санитарлық) Қағидаларды және ветеринарлық нормативтерді сақтау қажет.
5. Иттер мен мысықтарды жеке тұрғын үйлерінде және көп қабатты тұрғын үйлердің пәтерлерінде ұстауға рұқсат етіледі, бірақ иттерді тұрғын-үй жайларда және көппәтерлі тұрғын үйлерде ұстаған кезде иесі тыныштықты қамтамасыз ету бойынша шаралар қолданады.

О Правилах содержания и выгула собак и кошек
Решение маслихата Северо-Казахстанской области от 21 января 2015 года № 32/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 20 февраля 2015 года № 3111. Утратило силу решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 28 сентября 2022 года № 21/5
Сноска. Утратило силу решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 28.09.2022 № 21/5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 408 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель ХХХІІ сессии
Северо-Казахстанского
областного маслихата С.Махметов
И.о. секретаря
Северо-Казахстанского
областного маслихата С.Кашенцева
Утверждены решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 21 января 2015 года № 32/2
Правила содержания и выгула собак и кошек
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и выгула собак и кошек (далее - Правила) определяют порядок содержания и выгула на территории Северо-Казахстанской области собак и кошек.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности, содержащих собак и кошек (далее - владельцы).
3. Правила разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
2. Условия содержания собак и кошек
4. Владельцам, содержащих собак и кошек (далее - животные), необходимо соблюдать санитарно-эпидемиологические правила и нормы, гигиенические нормативы, а так же ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила и ветеринарные нормативы.
5. Допускается содержание собак и кошек в индивидуальных жилых домах и квартирах многоэтажных домов, однако, при их содержании в жилых помещениях и многоквартирных жилых домах владельцами принимаются меры по обеспечению тишины.

6. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын (ас әзірлеуге арналған бөлмелерде, кіреберістерде, баспалдақ алаңдарында, үйдің шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда, көп қабатты үйлердің және тұрғын-үй жайлардың маңында (иелерге жеке меншік құқығындағы (жалға беру, уақытша пайдалану және басқа заттық құқығында) үй маңындағы жеке тұрғын үйлер аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәліздерінде ұстауға рұқсат етілмейді.
7. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарда, саудалық және өндірістік дүкендердің бөлмелерінде, мектепке дейінгі және білім мекемелерінде, әлеуметтік-мәдени саладағы ғимараттарда, сонымен қатар медициналық, емдеу-профилактикалық денсаулық сақтау мекемелерде жануарларды ұстауға және әкелуге рұқсат етілмейді.
8. Жеке тұрғын-үй жайлардың иелері иттерді олардың қашып кете алмайтын жеке қоныс шекарасында ұстауы тиіс, үй-жайдың кіреберістегі қақпасында иттің барлығы жөнінде ескерту кестесі болуы қажет.
9. Жануарлар қоғамдық орындарда ертіп жүретін тұлғаларсыз болған жағдайда, кәсіпорындар мен мекемелердің жанында уақытша байлаулы қалдырылғандардан басқалары, бақылаусыз болып есептелінеді және жергілікті атқарушы органмен мемлекеттік сатып алулар жүргізу арқылы бақылаусыз жануарларды аулаудың тәртібі мен шарттары реттелетін шарт жасасқан тиісті ұйымдармен аулану тиіс.
Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау бойынша арнайы қызметтер жұмысшыларының қызметін техникалық қамтамасыз ету аулауды жүзеге асырушы ұйымға жүктеледі.
10. Иттерді таластыруды ұйымдастыру мен өткізуге жол берілмейді.
11. Одан әрі ұстау мүмкіндігі болмаған жағдайда, ит пен мысық басқа иеге берілуі немесе қаңғырған жануарларды аулауды және қараусыз (бақылаусыз) жануарларды ұстауды жүзеге асыратын арнайы ұйымға тапсырылуы тиіс.
12. Иттер мен мысықтардың иелері жануарларын ветеринарлық мекемелерден ветеринарлық паспорттар алу жолымен тіркеуі қажет.
3. Иттер мен мысықтарды ұстау тәртібі
13. Жануарлардың иелері міндетті:
1) иттер мен мысықтарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұстауын қамтамасыз етуге;
2) айналасындағылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шаралар қабылдауға;
3) құтыру ауруына шалдығуы мүмкін деп күдіктену ретінде қарауға тиісті, адамдарды жануарлардың тістеуі, сілекейлеуі, тырнап алуы туралы барлық жағдайларды ветеринарлық және тиісті денсаулық сақтау мекемелеріне дереу хабарлауға;
4) жануардың кенеттен құлауы жағдайында, ауруы күдікті болғаны туралы ит пен мысықтарды ветеринарлық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшауландыруға немесе қоғамдық көліктерді пайдаланбай, жануарды шұғыл ветеринарлық дәрігерге апарауға;

6. Не допускается содержание животных в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях многоэтажных домов и жилых помещений (кроме придомовых территорий индивидуальных жилых домов, принадлежащих владельцам на праве частной собственности (аренды, временного пользования и др. вещных прав), в гостиницах и в коридорах общежитий.
7. Не допускается содержать и приводить животных на предприятия общественного питания, в торговые и производственные помещения магазинов, дошкольные и образовательные учреждения, здания социально-культурного назначения, а также в медицинские, лечебно-профилактические учреждения здравоохранения.
8. Владельцы частных жилых помещений должны содержать собак в границах личного подворья, исключающих их побег, иметь предупредительную табличку о наличии собак на воротах при входе на подворье.
9. Животные, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий и учреждений, считаются бродячими и подлежат обязательному отлову специализированными организациями, заключившими договор с местным исполнительным органом посредством проведения государственных закупок, в котором регламентируются порядок и условия отлова бродячих животных.
Техническое обеспечение деятельности работников специальных служб по отлову безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.
10. Не допускается организация и проведение собачьих боев.
11. При невозможности дальнейшего содержания, собаки и кошки должны быть переданы другому владельцу или сданы в спецорганизацию, осуществляющую отлов и содержание безнадзорных (бродячих) животных.
12. Владельцам собак и кошек необходимо зарегистрировать животных путем получения ветеринарных паспортов в ветеринарных учреждениях.
3. Порядок содержания собак и кошек
13. Владельцы животных должны:
1) обеспечивать надлежащее содержание собак и кошек в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) принимать необходимые меры к обеспечению безопасности окружающих;
3) немедленно сообщать в ветеринарное и соответствующее учреждение здравоохранения обо всех случаях укуса, ослюнения, оцарапывания животными людей, которые следует рассматривать как подозрение на заболевание бешенством;
4) в случае внезапного падежа животного, при подозрении на заболевание, изолировать собак и кошек до прибытия специалистов ветеринарной службы или незамедлительно доставить животное к ветеринарному врачу, не пользуясь общественным транспортом;

5) жануарлар өлексесін мал қорымда жоюды ұйымдастыру бойынша кідіріссіз шаралар қолдануға;
6) өздерінің жануарларының ветеринарлық-санитарлық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін уақытылы вакцинация және диагностиканы қамтамасыз етуге.
14. Үй жануарларының құтыру ауруының бекітілген фактілеріне күдіктенгенде, алғашқыда көрсетілген инфекцияға қарсы иммунизация процедураларын өтпегендер, алып қоюға және қажет болғанда кейін жойылуға тартылады.
Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды алып қою және жою "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асады.
4. Иттер мен мысықтарды серуендету тәртібі
15. Иелері иттер мен мысықтарды серуенге шығарғанда келесілерді орындауы тиіс:
1) иттер мен мысықтарды аулаларда, балалар алаңдарында, мектепке дейінгі мекемелердің телімдерінде, мектеп алаңдарында, емдеу-профилактикалық және медициналық денсаулық сақтау мекемелерінің аумақтарында, стадиондарда, саябақтарда, скверлерде серуендетуге болмайды. Егер де жануарлар кіреберістерде, баспалдақ алаңдарда, спорттық, балалар алаңдарында, газондарда, тротуарларда, саябақ және скверлер аумақтарында экскременттерін қалдырса, оны иттер мен мысықтар иелері дереу жинайды;
2) иттерді арнайы бөлінген орындарда серуендетуді жүзеге асады;
3) халық көп жиналатын орындарда, қоғамдық көліктерде (автобустағы жинақтаушы алаңдарда) және басқа қоғамдық жерлерде иттерді қысқа тізгінде және тұмылдырықта ұстауға тиіс. Иттердің декоративті түрлерін және мысықтарды сөмкеде, арнайы арналған торларда (тасымалдауға арналған контейнерде) тасымалдауға рұқсат етіледі;
4) халқы аз жерлерде иттерді ұзын тізгінде және тұмылдырықта серуендету (иттердің декоративті түрлерінен басқалары) рұқсат етіледі. Серуендетуге қоршалған орындарда, сонымен қатар адамдар жоқ алаңқайларда иттердің тұмылдырығын шешпей, тізгіннен жіберуге болады;
5) иттерді түнгі уақытта серуендеткенде (23-тен 6 сағатқа дейін) олардың иелері жеке тұлғалардың қалыпты демалуына және тыныштығына кедергі келтірмейтін, тыныштықты сақтаудың шараларын қабылдайды;
6) ішімдік ішкен тұлғаларға және 14 жасқа толмаған балаларға иттерді серуендетуге және олармен қоғамдық жерлерде және көліктерде жүруге рұқсат етілмейді;
7) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, жануарды қоғамдық шомылу орындарында, тоғандарда, фонтандарда, су айдындарында және су бөгеттерінде шомылдыруға және жууға рұқсат етілмейді.
5. Иттер мен мысықтар иелерінің құқықтары
16. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез-келген меншік ретінде заңмен қорғалады.

5) принять безотлагательные меры по организации утилизации трупов павших животных на скотомогильниках;
6) обеспечивать своевременную вакцинацию и диагностику своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности.
14. В случае установления фактов подозрения на заболевания домашних животных бешенством, ранее не прошедших процедуры иммунизации (вакцинации) против указанной инфекции - подвергаются изъятию, а при необходимости последующему уничтожению.
Изъятие и уничтожение животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
4. Порядок выгула собак и кошек
15. Выгуливая собак и кошек, их владельцы должны соблюдать следующее:
1) не выгуливать собак и кошек во дворах, на детских площадках, участках детских дошкольных учреждений, школьных дворах, территориях лечебно-профилактических и медицинских учреждениях здравоохранения, стадионах, парках, скверах. Если животное оставило экскременты в подъездах, лестничных площадках, спортивных, детских площадках, газонах, тротуарах, территориях парков и скверов, они убираются немедленно владельцем собак и кошек;
2) выгуливать собак в специально отведенных местах;
3) в местах скопления людей, общественном транспорте и других общественных местах (в автобусах на накопительных площадках), держать собак на коротком поводке и в наморднике. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специально предназначенных клетках (контейнерах для переноса);
4) в малолюдных местах допускается выгул собак на длинном поводке и в наморднике (за исключением собак декоративных пород). В огороженных местах выгула, а также на пустырях, при отсутствии людей разрешается отпускать собак с поводка, не снимая намордника;
5) при выгуле собак в ночное время (с 23 до 6 часов утра) их владельцы принимают меры по соблюдению тишины, не препятствующие нормальному отдыху и спокойствию физических лиц;
6) не допускается выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах и в общественном транспорте лицам в нетрезвом состоянии и детям младше 14 лет;
7) не допускается выгуливать собак и кошек на пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах.
5. Права владельцев кошек и собак
16. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью владельца и, как всякая собственность, охраняются законом.

6. Қорытынды ережелер
17. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін иттер мен мысықтардың иелері "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 408-бабына сәйкес жауап береді.

6. Заключительные положения
17. За нарушение настоящих Правил владелец несет ответственность в соответствии со статьей 408 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".