"Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" Петропавл қалалық мәслихатының 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 6 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихатының 2015 жылғы 23 желтоқсандағы N 9 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 28 қаңтарда N 3594 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихатының 2023 жылғы 24 қарашадағы № 2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихатының 24.11.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Респуликасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 21-бабына сәйкес Петропавл қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 24 қаңтарда № 2515 болып тіркелді, "Қызылжар Нұры" және "Проспект СК" газеттерінде 2014 жылғы 29 қаңтарда жарияланды) Петропавл қалалық мәслихатының 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 6 шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған шешімнің Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таралады.
Петропавл қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы
А. Филипенко
Петропавл қалалық
мәслихат хатшысы
Л. Жалмұқанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Солтүстік Қазақстан
облысының әкімі
2015 жыл
Е. Сұлтанов
Петропавл қалалық мәслихаты сессиясының 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 9 шешімімен бекітілді
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары
1. Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына, "Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты мен отбасыға көмектің жеке жоспары нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы №88 бұйрығына, Үкіметтің 2015 жылғы 11 ақпандағы кеңейтілген отырысында берген, мемлекет басшысының тапсырмасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарының 72-тармағына сәйкес, "Ерекше кезең" экономикалық саяси шаралар есебімен әзірленген және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Петропавл қаласындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

О внесении изменения в решение Петропавловского городского маслихата от 27 декабря 2013 года № 6 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Петропавловского городского маслихата Северо-Казахстанской области от 23 декабря 2015 года N 9. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 28 января 2016 года N 3594. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 24 января 2014 года № 2515. Утратило силу решением Петропавловского городского маслихата Северо-Казахстанской области от 24 ноября 2023 года № 2
Сноска. Утратило силу решением Петропавловского городского маслихата Северо-Казахстанской области от 24.11.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" Петропавловский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Петропавловского городского маслихата от 27 декабря 2013 года № 6 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 2515 от 24 января 2014, опубликовано 29 января 2014 года в газетах "Қызылжар Нұры" и "Проспект СК"), следующие изменение:
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категории нуждающихся граждан к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Председатель сессии
Петропавловского городского
маслихата
А. Филипенко
Секретарь Петропавловского
городского маслихата
Л. Жалмуканова
"СОГЛАСОВАНО"
Аким
Северо-Казахстанской области
2015 года
Е. Султанов
Утверждены решением Петропавловского городского маслихата от 23 декабря 2015 года № 9
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
1. Настоящие правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 88 "Об утверждении форм социального контракта активизации семьи и индивидуального плана помощи семье", пунктом 72 Плана мероприятий по реализации поручений Главы Государства, данных на расширенном заседании Правительства 11 февраля 2015 года, с учетом мер экономической политики "Особого периода" и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Петропавловска.

1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Петропавл қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
2) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
3) әлеуметтік бейімдеу шаралары – "Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабымен белгіленген, әлеуметтік ортаның жағдайына қалыптасу үшін ұсынылатын, арнаулы әлеуметтік қызметтер, мүгедектерді оңалту құралдары, сондай - ақ Қазақстан Республикасының заңнамалар тәртібімен қарастырылған мемлекеттік қолдаудың өзге де шаралары;
4) әлеуметтік келісімшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының жұмыссыз, өз бетінше жұмыспен айналысатын және табысы аз азаматтары қатарындағы жеке тұлға мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;
5) ең төмен күнкөріс деңгейі – Солтүстік Қазақстан облысының статистикалық органдарымен есептелетін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
6) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары – өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз халықтың қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды, мемлекет Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын мемлекеттік қолдау шаралары;
7) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
8) отбасыға көмектің жеке жоспары (бұдан әрі - жеке жоспар) - уәкілетті орган өтініш берушімен және (немесе) оның отбасымен бірлесіп әзірлеген жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) әлеуметтік бейімдеу бойынша іс - шаралар жоспары;
9) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
10) отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты – "Өрлеу" жобасына қатысу үшін отбасы атынан әрекет ететін еңбекке қабілетті жеке тұлға мен уәкілетті орган арасындағы тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;
11) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
12) уәкілетті орган – "Петропавл қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;

1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Петропавловска по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
2) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное и культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
3) меры по социальной адаптации – меры, предоставляемые в целях приспособления к условиям социальной среды в виде мер социальной реабилитации инвалидов, определенные статьей 21 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов", а также иных мер государственной поддержки в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4) социальный контракт – соглашение между физическим лицом из числа безработных, самостоятельно занятых и малообеспеченных граждан Республики Казахстан, участвующих в государственных мерах содействия занятости, и центром занятости населения, определяющее права и обязанности сторон;
5) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики по Северо-Казахстанской области;
6) активные меры содействия занятости – мера государственной поддержки граждан Республики Казахстан и оралманов из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, осуществляемые уполномоченным государственным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
8) индивидуальный план помощи семье (далее – индивидуальный план) – план мероприятий по содействию занятости и (или) социальной адаптации членов семьи, составленный уполномоченным органом совместно с заявителем и (или) членами его (ее) семьи;
9) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
10) социальный контракт активизации семьи – соглашение между трудоспособным физическим лицом, выступающим от имени семьи для участия в проекте "Орлеу", и уполномоченным органом, определяющее права и обязанности сторон;
11) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
12) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Петропавловска";

13) уәкілетті ұйым – "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
14) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Петропавл қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
15) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері;
3. Осы Қағидалар Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы аумағында тұрақты тұратын адамдарға таралады.
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы әкімдігімен "Петропавл қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі арқылы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – Алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсетілетін көмек түсініледі.
5. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі Заңының 20-бабы және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтiк көмек, осы Қағидаларда қарастырылған тәртіпте көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек көрсетуге атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі, сондай-ақ алушылар санаты тұрғысында әлеуметтік көмек көрсетудің еселігі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес белгіленеді.
Атаулы күндер мен мереке күндеріне көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшері Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
Атаулы күндер мен мереке күндеріне көрсетілетін әлеуметтік көмек арнайы мемлекеттік жәрдемақыны алушыларға осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген сәйкес санат бойынша жылына бір рет көрсетіледі.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігімен бекітілген ереже негізінде жүзеге асырады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Алушылар санатының тізбесі, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, зілзала апаттары немесе өрт салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш білдіру мерзімдері Петропавл қаласы әкімдігімен белгіленеді және осы Қағидалардың 2 қосымшасына сәйкес бекітіледі.

13) уполномоченная организация – Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный центр по выплате пенсий Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан";
14) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Петропавловска для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
15). предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Настоящие Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих на территории города Петропавловска Северо-Казахстанской области.
4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая акиматом города Петропавловска Северо-Казахстанской области через государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Петропавловска" в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
5. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, а также кратность оказания социальной помощи устанавливается согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Размер социальной помощи к памятным датам и праздничным дням устанавливается в едином размере по согласованию с акиматом Северо-Казахстанской области.
Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается получателям специального государственного пособия по соответствующей категории, указанной в приложении 1 к настоящим Правилам один раз в год.
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых акиматом Северо-Казахстанской области.
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара устанавливаются акиматом города Петропавловска и утверждаются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

9. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелердің және адамның (отбасының) материалдық - тұрмыстық жағдайын тексеруді өткізудің соңғы тізбесі Осы Қағидалардың 3 қосымшасына сәйкес бекітіледі.
Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін, отбасының белсенділігін арттыру әлеуметтік келісімшарты негізіндегі әлеуметтік көмектен басқа, арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
10. Әлеуметтік төлемдер 451-007-000 "Жергілікті өкілетті органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
11. Әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 3-қосымшаның 15) тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы мен Солтүстік Қазақстан облысында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 60 пайызы арасындағы айырма ретінде отбасының әрбір мүшесіне ай сайын немесе үміткердің өтініші бойынша үш айға бір мезгілде көрсетіледі, және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартының қолданылу мерзіміне тағайындалады.
Отбасының құрамы өзгерген жағдайда, әлеуметтік көмектің мөлшері көрсетілген мән-жайлар орын алған сәттен бастап қайта есептеледі, бірақ оны тағайындаған сәттен бұрын емес.
12. Осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген негіздемелер бойынша әлеуметтік көмек, зілзала апаттары немесе өрт салдарынан зардап шеккен, бір тұрғын үй (тұрғын құрылысы) иесіне табыс есебінсіз беріледі.
13. Осы Қағидаларға 3-қосымшасының 1)-13) -тармақшаларында көрсетілген негіздемелер бойынша әлеуметтік көмек, азаматтарға бір реттік ең төмен күнкөріс мөлшері шегінен аспайтын тұлғаның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы есебімен, жылына бір рет 10 айлық есептік көрсеткіш көлемінде беріледі.
14. Осы Қағидаларға 3-қосымшасының 16)-тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша әлеуметтік көмек, 3 жылда бір рет тіс протезінің құны көлемінде, медициналық мекемемен берілген шот-фактураға сай, табыс есебінсіз көрсетіледі.
15. Осы Қағидаларға 3-қосымшасының 17)-тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша әлеуметтік көмек, бір жылда бір рет санаторлық-курорттық емделу құны көлемінде, өтініш білдірушінің тұрғылықты мекенжайы бойынша мемлекеттік емдеу-профилактикалық мекемесінің ұсыныстарына сай, табыс есебінсіз көрсетіледі.

9. Окончательный перечень оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся и проведения обследований материально-бытового положения лица (семьи) при наступлении трудной жизненной ситуации утверждается согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
Размер оказываемой социальной помощи, за исключением социальной помощи на основе социального контракта активизации семьи, в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
10. Социальные выплаты осуществляются по бюджетной программе 451-007-000 "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов".
11. Социальная помощь по основанию, указанному в подпункте 15) приложения 3 к настоящим Правилам, предоставляется в виде разницы между среднедушевым доходом лица (семьи) и 60 процентами от величины прожиточного минимума, установленной в Северо-Казахстанской области, ежемесячно или единовременно за три месяца по заявлению претендента, на каждого члена семьи (лицо), и назначается на срок действия социального контракта активизации семьи.
Размер социальной помощи пересчитывается в случае изменения состава семьи с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента ее назначения.
12. Социальная помощь по основаниям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам, предоставляется без учета доходов одному из собственников жилья (жилого строения), пострадавшему вследствие стихийного бедствия или пожара.
13. Социальная помощь по основаниям, указанным в подпунктах 1) – 13) приложения 3 к настоящим Правилам предоставляется гражданам с учетом среднедушевого дохода лица (семьи), не превышающего порога однократного размера прожиточного минимума, один раз в год в размере 10 месячных расчетных показателей.
14. Социальная помощь по основанию, указанному в подпункте 16) приложения 3 к настоящим Правилам, предоставляется один раз в 3 года в размере стоимости зубопротезирования, согласно предоставленной счет-фактуре медицинского учреждения, без учета доходов.
15. Социальная помощь по основанию, указанному в подпункте 17) приложения 3 к настоящим Правилам, предоставляется один раз в год в размере стоимости санаторно-курортного лечения, согласно рекомендациям государственного лечебно-профилактического учреждения по месту жительства заявителя, без учета доходов.

16. Осы Қағидаларға 3-қосымшасының 18)-тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша әлеуметтік көмек, жылына бір рет табыс есебінсіз беріледі.
17. Осы Қағидаларға 3-қосымшасының 19)-тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша әлеуметтік көмек, бір рет табыс есебінсіз 200 айлық есептік көрсеткіш көлемінде беріледі.
18. Осы Қағидаларға 3-қосымшасының 20)-тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша әлеуметтік көмек, бір реттік ең төмен күнкөріс мөлшері шегінен аспайтын адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы есебімен әр оқу семестріне бөлек оқу құны мөлшерінде беріледі.
19. Осы Қағидалардың 3-қосымшасы 21)-тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша әлеуметтік көмек, бір рет табыс есебінсіз облыстық туберкулезге қарсы диспансердің тізімдері негізінде, жылына бір рет 10 айлық есептік көрсеткіш көлемінде беріледі.
20. Әлеуметтік көмек көрсетуге адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда алынған жиынтық табысты отбасы мүшелерінің санына бөлу арқылы және үш айға есептеп шығарылады.
Сонымен бірге жиынтық табыс "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығымен бекітілген мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесіне сәйкес есептеледі (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер Тізімінде № 5757 болып тіркелген).
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
21. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей, уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласының әкімдігімен бекітілетін тізім бойынша көрсетіледі.
22. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін куәландыратын кұжатты;
3) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;

16. Социальная помощь по основанию, указанному в подпункте 18) приложения 3 к настоящим Правилам, предоставляется без учета доходов один раз в год.
17. Социальная помощь по основанию, указанному в подпункте 19) приложения 3 к настоящим Правилам предоставляется единовременно без учета доходов в размере 200 месячных расчетных показателей.
18. Социальная помощь по основанию, указанному в подпункте 20) приложения 3 к настоящим Правилам предоставляется с учетом среднедушевого дохода лица (семьи), не превышающего порога однократного размера прожиточного минимума, отдельно за каждый учебный семестр в размере стоимости обучения.
19. Социальная помощь по основанию, указанному в подпункте 21) приложения 3 к настоящим Правилам предоставляется единовременно без учета доходов на основании списков, предоставляемых областным противотуберкулҰзным диспансером, один раз в год в размере 10 месячных расчетных показателей.
20. Среднедушевой доход лица (семьи) на оказание социальной помощи исчисляется путем деления совокупного дохода, полученного за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением социальной помощи, на число членов семьи и на три месяца.
Среднедушевой доход лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи на основе социального контракта активизации семьи, не пересматривается в течение срока действия социального контракта активизации семьи.
При этом совокупный доход рассчитывается в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5757).
3. Порядок оказания социальной помощи
21. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому акиматом города Петропавловск Северо-Казахстанской области по представлению уполномоченной организации либо иных организаций, без истребования заявлений от получателей.
22. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи предоставляет в уполномоченный орган заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
23. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
24. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
25. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 5, 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға жібереді.
26. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
27. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
28. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
29. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
30. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету немесе көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 27-және 28-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
31. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.

4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
23. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
24. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
25. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 5, 6 и направляет их в уполномоченный орган.
26. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
27. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
28. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
29. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
30. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 27 и 28 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя.
31. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.

32. Белгіленген негіздемелердің біреуі бойынша әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде қайта көрсетілмейді.
33. Әлеуметтік көмек өмірлік қиын жағдай туындаған күннен бастап алты айдан кешіктірмей беріледі.
34. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін белгіленген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады;
4) 3-қосымшаның 15)-тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша азаматтардың отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасаудан бас тартқан жағдайларда жүзеге асырылады
35. Әлеуметтік көмекті беру үшін шығындарды қаржыландыру, Петропавл қаласының бюджетімен қарастырылған, ағымдағы қаржыландыру жылына арналған қаражат шегінде іске асырылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу уәкілетті органмен екінші деңгейлі банктер немесе "Қазпошта" акционерлік қоғамы арқылы сомаларды өтініш білдіршілердің жеке есеп шоттарына аудару жолымен жүргізіледі.
4. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
36. Адам (отбасы) отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде әлеуметтік көмек алуға жүгінген кезде жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органның маманы консультация өткізу деңгейіндегі оны көрсету шартын түсіндіреді және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасауға келісім берген жағдайда азаматпен әңгімелесу жүргізеді, оның барысында отбасының (азаматтың) проблемалары туралы, оның өмірлік қиын жағдайдан шығу мүмкіндігі туралы ақпаратты нақтылайды.
Әңгімелесу нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 7 және 8-қосымшаларына сәйкес әңгімелесу парағы ресімделеді және өтініш берушінің отбасылық және материалдық жағдайы туралы сауалнама толтырылады.
37. Осы Қағидалардың 9-10-қосымшаларына сәйкес әлеуметтік келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекке құқық айқындалғаннан кейін уәкілетті орган өтініш берушіні және (немесе) оның отбасы мүшелерін отбасыға көмектің жеке жоспарын (бұдан әрі – жеке жоспар) әзірлеу және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасау үшін шақырады.
Бұл ретте, бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген жағдайларды және 1, 2-топ мүгедектерін, оқушыларды, студенттерді, тыңдаушыларды, курсанттарды және күндізгі оқу нысанындағы магистранттарды қоспағанда, өз бетінше жұмыспен айналысушылар, жұмыссыздар санатына жатқызылған өтініш берушілер "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысуға жұмыспен қамту орталығына жіберіледі не жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларына жолдама беріледі.

32. По одному и тому же из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
33. Социальная помощь предоставляется не позднее шести месяцев со дня наступления трудной жизненной ситуации.
34. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) порога для оказания социальной помощи.
4) отказа граждан от заключения социального контракта активизации семьи по основанию, указанному в подпункте 15) приложения 3
35. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Петропавловска на текущий финансовый год.
Выплата социальной помощи осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня или Акционерное общество "Казпочта" путем перечисления сумм на лицевые счета заявителей.
4. Порядок оказания социальной помощи на основе социального контракта активизации семьи
36. При обращении лица (семьи) за социальной помощью на основе социального контракта активизации семьи специалист уполномоченного органа по вопросам занятости на уровне проведения консультации разъясняет условия ее оказания и при согласии на заключение социального контракта активизации семьи проводит собеседование с гражданином, в ходе которого уточняет информацию о проблемах лица (семьи), о ее возможностях по выходу из трудной жизненной ситуации.
По результатам собеседования оформляется лист собеседования и заполняется анкета о семейном и материальном положении заявителя согласно приложению 7 и 8 к настоящим Правилам.
37. После определения права на социальную помощь на основе социального контракта уполномоченный орган приглашает заявителя и (или) членов его семьи для разработки индивидуального плана помощи семье и заключения социального контракта активизации семьи (далее – индивидуальный план), согласно приложениям 9-10 к настоящим Правилам.
При этом претенденты из числа самозанятых, безработных, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил и инвалидов 1 и 2 группы, учащихся, студентов, слушателей, курсантов и магистрантов очной формы обучения, в течение одного рабочего дня направляются для участия в активных мерах содействия занятости в Центр занятости либо предоставляют направления на иные меры содействия занятости, реализуемые за счет средств местного бюджета в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".

38. Жеке жоспар өтініш берушімен және (немесе) оның отбасы мүшелерімен бірлесіп жасалады және аз қамсыздандырылған азаматтардың тыныс-тіршілік деңгейін арттыру үшін отбасын (азаматты) кәсіптік және әлеуметтік бейімделудің көзделген іс-шараларынан тұрады, атап айтқанда:
1) уәкілетті орган және (немесе) жұмыспен қамту орталығының жәрдемдесуімен жұмысты белсенді түрде іздеу және олар ұсынған жұмыс орындарына жұмысқа орналасу;
2) кәсіптік даярлаудан, қайта даярлаудан, біліктілікті арттырудан өту;
3) жеке кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру, жеке қосалқы шаруашылық жүргізу;
4) халықтың нысаналы топтарының мерзімдік скринингтік тексеруден өтуі;
5) отбасының құрамында жүктіліктің 12 аптасына дейін әйелдер болған жағдайда, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына медициналық есепке тұру және жүктіліктің барлық кезеңіне бақылауда болу;
6) әлеуметтік мәні бар аурулары (маскүнемдік, нашқорлық, туберкулез) болған жағдайда өз еркімен емделу;
7) арнаулы әлеуметтік қызметтерді және (немесе) мүгедектерді оңалту шараларын уақытылы алу;
8) аз қамсыздандырылған отбасының (азаматтың) жеке қажеттілігіне байланысты уәкілетті органның қалауы бойынша айқындалған кәсіптік және әлеуметтік бейімдеу жөніндегі басқа да іс-шаралар.
39. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысу:
стационарлық, амбулаторлық (санаторлық) емделу (тиісті медициналық ұйымдардан растайтын құжаттар ұсынған кезде) кезеңінде;
жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысатын негізгі үміткерден (үміткерлерден) басқа, адамдардың үш жасқа дейінгі балаға, он сегіз жасқа толмаған мүгедек балаға, бөгде адамның күтімі мен көмегіне мұқтаж бірінші және екінші топтағы мүгедектерге, сексен жастан асқан қарттарға күтім жасауды жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, отбасының еңбекке қабілетті мүшелері үшін міндетті шарт болып табылады.
40. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісім шарты алты айға, бірақ отбасы мүшелерінің әлеуметтік бейімделуін ұзарту қажет болған және (немесе) отбасының еңбекке қабілетті мүшелері кәсіптік оқуын аяқтамаған және (немесе) жастар практикасынан өткен және (немесе) әлеумттік жұмыс орындарында жұмыспен қамтылған жағдайда бір жылдан асырмай алты айға ұзарту мүмкіндігімен жасалады. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісім шарты ұзартылған жағдайда, әлеуметтік көмек мөлшері қайта қаралмайды. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты алты айға, бірақ отбасы мүшелерінің әлеуметтік бейімделуін ұзарту қажет болған және (немесе) отбасының еңбекке қабілетті мүшелері кәсіптік оқуын аяқтамаған және (немесе) жастар практикасынан өткен және (немесе) әлеуметтік жұмыс орындарында жұмыспен қамтылған жағдайда бір жылдан асырмай алты айға ұзарту мүмкіндігімен жасалады.
Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісім шарты ұзартылған жағдайда, әлеуметтік көмек мөлшері қайта қаралмайды.

38. Индивидуальный план разрабатывается совместно с заявителем и (или) членами его семьи и содержит намечаемые мероприятия по профессиональной и социальной адаптации лица (семьи) для повышения уровня жизни малообеспеченных граждан, в частности:
1) активный поиск работы при содействии уполномоченного органа и (или) Центра занятости, и трудоустройство на предложенное ими место работы;
2) прохождение профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации;
3) осуществление индивидуальной предпринимательской деятельности, ведение личного подсобного хозяйства;
4) прохождение периодических скрининговых осмотров целевых групп населения;
5) в случае наличия в составе семьи беременных женщин постановку на медицинский учет до 12 недель беременности в организации здравоохранения, оказывающей акушерско-гинекологическую помощь и наблюдение в течение всего периода беременности;
6) добровольное лечение при наличии социально-значимых заболеваний (алкоголизм, наркомания, туберкулез);
7) своевременное получение специальных социальных услуг и (или) мер реабилитации инвалидов;
8) другие мероприятия по профессиональной и социальной адаптации, определенные по усмотрению уполномоченного органа в зависимости от индивидуальной потребности малообеспеченной семьи (гражданина).
39. Участие в мерах содействия занятости является обязательным условием для трудоспособных членов семьи, за исключением следующих случаев:
на период стационарного, амбулаторного (санаторного) лечения (при предоставлении подтверждающих документов от соответствующих медицинских организаций);
осуществления кроме основного (ых) претендента (ов) участия в государственных мерах содействия занятости, ухода за детьми до трех лет, ребенком-инвалидом до восемнадцати лет, инвалидами первой и второй групп, престарелыми старше восьмидесяти лет, которые нуждаются в постороннем уходе и помощи.
40. Социальный контракт активизации семьи заключается на шесть месяцев с возможностью пролонгации еще на шесть месяцев, но не более одного года при условии необходимости продления социальной адаптации членов семьи, и (или) не завершения трудоспособными членами семьи профессионального обучения и (или) прохождения молодежной практики и (или) занятости в социальных рабочих местах.
При пролонгации социального контракта активизации семьи размер социальной помощи на основе социального контракта не пересматривается.

41. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісім шарты екі данада жасалады, оның біреуі өтініш берушіге осы тіркеу журналына қол қойғызып беріледі, екіншісі – уәкілетті органда сақталады.
42. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісім шарты бойынша міндеттемелерді орындау мониторингін уәкілетті орган жасайды.
43. Уәкілетті орган барлық кезеңде отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын сүйемелдеуді және жеке жоспардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ оның тиімділігіне бағалау жүргізеді.
5. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
44. Әлеуметтік көмек:
1) Алушы қайтыс болған;
2) Алушы Петропавл қаласының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) Алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады;
5) отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты және әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді бұзған және (немесе) орындамаған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
45. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
6. Қорытынды ереже
46. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 1 қосымша
Алушылар санаты тұрғысында, әлеуметтік көмек көрсетуге атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі
№ р/с
Алушылар санаты
Айлық есептік көрсеткішке еселі, әлеуметтік көмек мөлшері
15 ақпан – "Ауған аумағынан әскерді шығару күні"
1
Бұрынғы КСР Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi; бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер.
15 АЕК
2
Бұрынғы КСР Одағын қорғау кезiнде, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа уақытта орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер.
15 АЕК
3
Басқа елдерде қимыл жасаған әскер құрамдарына қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргізу кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан мүгедек болған тиісті санаттағы жұмысшылар мен қызметшiлер.
15 АЕК
4
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезеңiнде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасы.
15 АЕК
5

41. Социальный контракт активизации семьи заключается в двух экземплярах, один из которых выдается заявителю под роспись в журнале регистрации, второй – хранится в уполномоченном органе.
42. Мониторинг исполнения обязательств по социальному контракту активизации семьи осуществляется органом, его заключившим.
43. Уполномоченный орган осуществляет на всех этапах сопровождение социального контракта активизации семьи и контроль за выполнением индивидуального плана, а также проводит оценку его эффективности.
5. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
44. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти Получателя;
2) выезда Получателя на постоянное проживание за пределы города Петропавловска;
3) направления Получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявление недостоверных сведений, предоставленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
5) расторжения и (или) невыполнения обязательств по социальному контракту активизации семьи и социальному контракту.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств
45. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Заключительное положение
46. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, в разрезе категорий получателей
№ п/п
Категории получателей
Размер социальной помощи, кратный месячному расчетному показателю
15 февраля - "День вывода войск с территории Афганистана"
1
Военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочие и служащие, обслуживающие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий.
15 МРП
2
Военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученные при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия.
15 МРП
3
Рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие действующие воинские контингенты других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий.
15 МРП
4
Семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия.
15 МРП
5

1979 жылдың 1 желтоқсаны мен 1989 жылдың желтоқсаны аралығында Ауғанстанға және ұрыс қимылдары жүрiп жатқан басқада мемлекеттерге жұмысқа жiберiлген жұмысшылар мен қызметшiлер
15 АЕК
6
Бұрынғы КСР Одағы Мемлекет қауiпсiздiгi комитетiнiң Ауғанстанда уақытша болған және совет әскерлерiнiң шектелген құрамына енбеген жұмысшылары мен қызметшiлерi
15 АЕК
8 наурыз – "Халықаралық әйелдер күні"
7
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған немесе бұрын "Ардақты ана" атағын алған көп балалы аналар
5 АЕК
26 сәуір – "ЧАЭС апатты еске алу күні"
8

Рабочие и служащие, направлявшиеся на работу в Афганистан в период с 1 декабря 1979 года по декабрь 1989 года и в другие страны, в которых велись боевые действия.
15 МРП
6
Рабочие и служащие Комитета государственной безопасности бывшего Союза ССР, временно находившихся на территории Афганистана и не входившие в состав ограниченного контингента советских войск.
15 МРП
8 марта – "Международный женский день"
7
многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа", орденами "Материнская Слава" I и II степени или ранее получивших звание "Мать-Героиня".
5 МРП
26 апреля - "День памяти аварии на ЧАЭС"
8

1986-1987 жылдары Чернобыль АЭС-індегі апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар.
15 АЕК
9
Чернобыль АЭС-індегі апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуы себебінен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балалары.
15 АЕК
10
Чернобыль АЭС-iндегi апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезінде қаза тапқан адамдардың отбасы.
15 АЕК
11
Чернобыль АЭС-iндегi апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынаулардың салдарынан сәуле ауруына шалдығып қайтыс болғандардың, немесе өлiмi белгiленген тәртiппен солардың ықпалына байланысты болған мүгедектердiң, сондай-ақ азаматтардың отбасы.
15 АЕК
12
1988-1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-iндегi апаттың зардаптарын жоюға қатысқан, оқшаулау аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аудартқан (өз еркiмен көшкен) адамдар қоныс аудартқан күнi анасының құрсағындағы балаларды қоса алғанда.
15 АЕК
9 мамыр – "Жеңіс күні"
13
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері.
50 АЕК
14
Қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелдi, қалаларда Ұлы Отан соғысы кезінде қызмет атқарған әскери қызметшілер, сондақ-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары.
5 АЕК
15
Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерікті жалдама құрамаларының адамдары, немесе сол кездерде қалаларда болған адамдар, оларды қорғауға қатысу, майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептеледi.
5 АЕК
16
Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия мен флоттың құрамына кiрген бөлiмдердің, штабтар мен мекемелердің құрамында полк баласы (тәрбиеленушісі) және теңізші бала ретінде болғандар.
5 АЕК
17
Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында шетелдердің аумағында фашистік Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына партизан отрядтары, астыртын топтар және басқа да антифашистік құрамалар құрамына қатысқан адамдар.
5 АЕК
18
Қатынас жолдары халық комиссариаты, Байланыс халық комиссариаты арнайы құрамаларының, кәсіпшілік және көлік кемелерінің жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтеру құрамының, бұрынғы КСР Одағы Балық өнеркәсібі халық комиссариатының, Теңіз және өзен флотының, Солтүстік теңіз және Бас басқармасының ұшу-көтеру құрамының Ұлы Отан соғысы кезінде әскери қызметшілер жағдайына көшірілген және ұрыс майдандарының тылдағы шептері, флоттардың оперативтік аймақтары шегінде майдандағы армия мен флот мүдделеріне орай міндеттер атқарған қызметкерлері, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бас кезінде басқа мемлекеттердің порттарында тұтқындалған көлік флоты кемелері экипаждарының мүшелері.
5 АЕК
19
Қоршаудағы кезеңінде Ленинград қаласының кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтар.
5 АЕК
20
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары.
5 АЕК
21
Әскери мiндетiн орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан, яки майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде әскери мiндетiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСР Одағының ішкі істер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар.
5 АЕК
22

Лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях.
15 МРП
9
Лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей.
15МРП
10
Семьи лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения.
15 МРП
11
Семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний.
15 МРП
12
Лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии.
15 МРП
9 мая - "День Победы"
13
Участники и инвалиды Великой Отечественной войны.
50 МРП
14
Военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившие в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 г. в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии.
5 МРП
15
Лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившиеся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 г. в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии.
5 МРП
16
лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг.
5 МРП
17
лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований.
5 МРП
18
Работники спецформирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, Морского и речного флота, лҰтно - подъемного состава Главсевморпути, переведенные в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявшие задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также члены экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств.
5 МРП
19
Граждане, работающие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда";
5 МРП
20
Бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
5 МРП
21
Лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия.
5 МРП
22

1944 жылдың 1 қаңтарынан 1951 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі кезеңде Украин ССР-і, Беларусь ССР-і, Литва ССР-і, Латыш ССР-і, Эстон ССР-і аумақтарында қимыл жасаған халықты қорғаушы истребительдік батальондардың, взводтар мен отрядтардың жауынгерлері мен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызмет міндетін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедек болған адамдар.
5 АЕК
23
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан, жергiлiктi әуе қорғанысының объектiлердi өзiн-өзi қорғау топтары мен авариялық командаларының жеке құрамы қатарындағы адамдардың отбасы, Ленинград қаласының госпитальдерi мен ауруханаларында қаза тапқан қызметкерлердiң отбасы.
5 АЕК
24
Қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi).
5 АЕК
25
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдар.
5 АЕК
7 мамыр – "Отанды қорғау күні"
26
Бұрынғы КСР Одағының Қорғаныс министрлiгiне, iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарына әскери мiндетiн өтеу жиындарына шақырылған, қоғамға жат көрiнiстерге байланысты төтенше жағдайлар кезiнде қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi тапсырмаларды орындау барысында қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң, басшы және қатардағы құрама адамдарының отбасы.
5 АЕК
27
Бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасы.
5 АЕК
31 мамыр – "Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні"
28
Бұрынғы КСР Одағы аумағында саяси қуғын-сүргіннен тікелей зардап шеккен және қазіргі кезде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын адамдар.
15 АЕК
29
Қазақстан Республикасының қазiргi аумағында өздерiне қуғын-сүргiндер қолданылғанға дейiн тұрақты өмiр сүрген адамдар мына төмендегi жағдайларда танылады:
а) бұрынғы КСР Одағынан тысқары жерлерде қуғын-сүргiндердi кеңес соттары мен басқа да органдардың қолдануы;
б) екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде (жай адамдар мен әскери қызметшiлердi) тұрақты армия әскери трибуналдарының айыптауы;
в) Қазақстаннан тысқары жерлерде әскери қызмет атқару үшiн шақырылғаннан кейiн қуғын-сүргiндердiң қолдануы;
г) қуғын-сүргiндердi орталық одақтық органдар: КСРО Жоғарғы Соты мен оның сот алқаларының, СКРО Айрықша бас саяси Басқарма алқасының, КСРО Iшкi iстер халық комиссариаты - Мемлекет Қауiпсiздiгi министрлiгi - Iшкi iстер министрлiгi жанындағы айрықша кеңестiң, КСРО Прокуратурасы мен КСРО iшкi iстер халық комиссариатының Тергеу Iстерi жөнiндегi комиссиясының және басқа органдар шешiмдерi бойынша қолдануы;

Лица из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах.
5 МРП
23
Семьи погибших в Великую Отечественную войну лиц из числа личного состава групп самозащиты объектовых и аварийных команд местной противовоздушной обороны, семьи погибших работников госпиталей и больниц города Ленинграда.
5 МРП
24
Жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак.
5 МРП
25
Лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны.
5 МРП
7 мая - "День защитника Отечества"
26
Семьи военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава, призванных на сборы военнообязанных Министерства обороны, органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, погибших (умерших) во время выполнения задач по охране общественного порядка при чрезвычайных обстоятельствах, связанных с антиобщественными проявлениями.
5 МРП
27
Семьи военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время
5 МРП
31 мая - "День памяти жертв политических репрессий"
28
Лица, непосредственно подвергавшиеся политическим репрессиям на территории бывшего Союза ССР и в настоящее время являющиеся гражданами Республики Казахстан
15 МРП
29
Лица, постоянно проживавшие до применения к ним репрессий на территории, ныне составляющей территорию Республики Казахстан, в случаях:
а) применения репрессий советскими судами и другими органами за пределами бывшего Союза ССР;
б) осуждения военными трибуналами действующей армии во время второй мировой войны (гражданских лиц и военнослужащих);
в) применения репрессий после призыва для прохождения воинской службы за пределы Казахстана;
г) применения репрессий по решениям центральных союзных органов: Верховного Суда СССР и его судебных коллегий, коллегии ОГПУ СССР, особого совещания при НКВД-МГБ-МВД СССР, Комиссии Прокуратуры СССР и НКВД СССР по следственным делам и других
органов;

д) Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін, осы оқиғаларда қасақана кісі өлтіргені және милиция қызметкерінің, халық жасақшысының өміріне қастандық жасағаны үшін сотталған, өздеріне қатысты қылмыстық істерді қайта қараудың қолданылып жүрген тәртібі сақталатын адамдарды қоспағанда, қуғын-сүргіндердің қолданылуы жағдайларында танылады.
15 АЕК
30
КСР Одағы мемлекеттiк өкiметтiң жоғары органдарының құжаттары негiзiнде Қазақстанға және Қазақстаннан күштеу арқылы құқыққа қарсы қоныс аударуға ұшыраған адамдар
15 АЕК
31
Ата-аналармен немесе олардың орнындағы адамдармен бiрге бас бостандығынан айыру орындарында, айдауда, жер аударуда немесе арнайы қоныс аударуда болған саяси қуғын-сүргiндер құрбандарының балалары, сондай-ақ қуғын-сүргiн кезiнде он сегiз жасқа толмаған және оның қолданылуы нәтижесiнде ата-анасының қамқорлығынсыз қалған саяси қуғын-сүргiндер құрбандарының балалары
3 АЕК
30 тамыз – "Қазақстан Республикасының Конституциясы күні"
32
Қазақстан Республикасына сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдар, облыстық маңызы бар дербес зейнеткер мәртебесі бар зейнеткерлер, Петропавл қаласының құрметті азаматтары
10 АЕК
* Бір мезгілде бірнеше негіздемелер бойынша әлеуметтік көмек алуға кұқығы бар тұлғаларға, көмек түрі тек қана бір негіздеме бойынша ғана төленеді.
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 2 қосымша
Алушылар санатының тізбесі, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, зілзала апаттарынан немесе өрт салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері
№ р/с
Әлеуметтік көмек алушылардың санаты
Әлеуметтік көмектің шекті мөлшері
Әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері
3
Зілзала апаттарынан немесе өрт салдарынан зардап шеккен отбасылар (азаматтар)
100 айлық
есептік көрсеткіш
j Өмірлік қиын жағдай туындаған күннен бастап 6 айдан кешіктірмей
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 3 қосымша
Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелердің соңғы тізбесі
1) Жетiмдiк;
2) Ата-ананың қамқорлығынсыз қалу;
3) Кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз қалуы, оның iшiнде девианттық мiнез-құлық;
4) Туғаннан үш жасқа дейiнгi балалардың ерте психофизикалық даму мүмкiндiктерiнiң шектелуi;
5) Дене және (немесе) ақыл-ой мүмкiндiктерiне негізделген организм функцияларының тұрақты бұзылуы;

д) применения репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, за исключением лиц, осужденных со совершение умышленных убийств и посягательство на жизнь работника милиции, народного дружинника в этих событиях, в отношении которых сохраняется действующий порядок пересмотра уголовных дел
15 МРП
30
Лица, подвергшиеся насильственному противоправному переселению в Казахстан и из Казахстана на основании актов высших органов государственной власти Союза ССР
15 МРП
31
Дети жертв политических репрессий, находившиеся вместе с родителями или заменявшими их лицами в местах лишения свободы, в ссылке, высылке или на спецпоселении, а также дети жертв политических репрессий, не достигшие восемнадцатилетнего возраста на момент репрессии и в результате ее применения оставшиеся без родительского попечения
3 МРП
30 августа - "День Конституции Республики Казахстан"
32
Лица, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, пенсионеры, имеющие статус персонального пенсионера областного значения, почетные граждане города Петропавловска.
10 МРП
* Лицам, имеющим одновременно право на получение социальной помощи по нескольким основаниям, помощь выплачивается только по одному основанию.
Приложение 2 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара
№ п/п
Категория получателей социальной помощи
Предельный размер социальной помощи
Сроки обращения за социальной помощью
1
Семьи (граждане), пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара
100 месячных расчетных показателей
Не позднее 6 месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации
Приложение 3 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Окончательный перечень оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся, при наступлении трудной жизненной ситуации
1) сиротство;
2) отсутствие родительского попечения;
3) безнадзорность несовершеннолетних, в том числе девиантное поведение;
4) ограничение возможностей раннего психофизического развития детей от рождения до трех лет;
5) стойкие нарушения функций организма, обусловленные физическими и (или) умственными возможностями;

6) Әлеуметтiк мәнi бар аурулардың және айналасындағыларға қауiп төндiретiн аурулардың салдарынан тыныс-тiршiлiгiнiң шектелуi;
7) Жасының егде тартуына байланысты, ауруы және (немесе) мүгедектiгi салдарынан өзiне-өзi күтiм жасай алмауы;
8) Әлеуметтiк бейiмсiздiкке және әлеуметтiк депривацияға әкеп соқтырған қатыгездiк;
9) Баспанасыздық (белгiлi бiр тұрғылықты жерi жоқ адамдар);
10) Бас бостандығынан айыру орындарынан босау;
11) Қылмыстық-атқару инспекциясының пробация қызметінде есепте тұруы;
12) Айрықша күн тәртібіндегі білім беру ұйымдарында ұсталатын кәмелетке толмағандарды табу.
13) Төрт және одан көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар, толық емес көп балалы отбасылардың мұқтаж болуы;
14) Зілзала апаттары немесе өрт, не әлеуметтiк мәнi бар аурулардың азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне залал келтіруі;
15) еңбекке қабілетті отбасы мүшелерінің (адамның) жұмыспен қолдау шараларына қатысу шартымен, отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасау кезінде, ең төменгі күнкөріс деңгейі 60 пайыздан аспайтын жан басына шаққандағы табыстың болуы;
16) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерінің, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғалардың, қымбат бағалы металлдардан және металлокерамикалы, металлоакрилды протездерден басқа тіс протездеуге мұқтаж болуы;
17) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерінің, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғалар, жалпы аурудың 1, 2, 3 топтағы мүгедектері және мүгедек балалардың Қазақстан Республикасының санаторийлерінде (профилакторийлерінде) санаторлық-курорттық емделуге мұқтаж болуы;
18) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерінің, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғалар, Семей ядролық сынақ полигоны аумағында зардап шеккен адамдардың, жалпы аурудың 1, 2, 3 топтағы мүгедектері, мүгедек балалар, сондай-ақ мүгедек балаларды ертіп апарушы адамдардың темір жол, жолаушылар автокөлігі транспортымен (таксиден басқа), көрсетілген транспорт жабдықтарының біреуінің ішінен, жіберу бекетінен Қазақстан Республикасы аумағы бойынша госпитальдеу орнына дейін және кері қайту жолын төлеуге мұқтаж болуы;
19) Петропавл қаласының мемлекеттік емдеу-профилактикалық мекемелеріне тұрақты жұмыс орындарына келген дәрігерлердің және медициналық жоғары оқу орындарының түлектерінің әлеуметтік көмек алуға мұқтаждығы;

6) ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
7) неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, вследствие перенесенной болезни и (или) инвалидности;
8) жестокое обращение, приведшее к социальной дезадаптации и социальной депривации;
9) бездомность (лица без определенного места жительства);
10) освобождение из мест лишения свободы;
11) нахождение на учете службы пробации уголовно-исполнительной инспекции;
12) нахождение несовершеннолетних в организациях образования с особым режимом содержания;
13) нуждаемость неполных многодетных семей, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
14) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
15) наличие среднедушевого дохода, не превышающего 60 процентов от прожиточного минимума, при заключении социального контракта активизации семьи на условиях участия трудоспособных членов семьи (лица) в мерах содействия занятости;
16) нуждаемость участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в зубопротезировании, кроме драгоценных металлов и протезов из металлокерамики, металлоакрила;
17) нуждаемость участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, инвалидов 1, 2, 3 группы от общего заболевания и детей-инвалидов в санаторно-курортном лечении в санаториях (профилакториях) Республики Казахстан;
18) нуждаемость участников и инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, пострадавших в зоне Семипалатинского ядерного полигона, инвалидов 1, 2, 3 группы от общего заболевания, детей-инвалидов, а также граждан, сопровождающих детей-инвалидов, в проезде до места госпитализации и обратно по территории Республики Казахстан железнодорожным, автомобильным пассажирским транспортом (кроме такси) от станции отправления одного из видов указанных транспортных средств;
19) нуждаемость врачей и выпускников медицинских высших учебных заведений, прибывших на постоянную работу в государственные лечебно-профилактические учреждения города Петропавловска, на получение социальной помощи;

20) күндізгі оқу нысаны бойынша Солтүстік Қазақстан облысының жоғары оқу орындарында оқитын, күнкөрістің ең төменгі деңгейінен төмен жан басына шаққандағы орташа табысы бар, отбасы мүшелерінің оқу ақысын төлеуге мұқтаж болуы;
21) Солтүстік Қазақстан облыстық туберкулезге қарсы облыстық диспансерінде амбулаторлық емделуде жатқан және туберкулездің белсенді түрімен ауыратын адамдарға, қосымша тамақтануға мұқтаждығы.
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 4 қосымша
Отбасының тіркеу нөмірі ____________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
_________________________ ________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)       (үйінің мекенжайы, тел.)
Р/с
Отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған жылы
Өтініш берушінің қолы __________________ Күні ______________
Отбасының құрамы туралы
мәліметтерді куәландыруға уәкілетті
органның лауазымды адамының Т.А.Ә. _____________________
(қолы)
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 5 қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
20__ ж. "___" _______
_____________________
(елді мекен)
1. Өтініш берушінің Т.А.Ә. ___________________________________________
2. Тұратын мекенжайы ___________________________________________
3. Өтініш беруші әлеуметтік көмекке өтініш берген туындаған өмірлік қиын жағдай
____________________________________________________________
____________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ___________
адам, оның ішінде:
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Өмірлік қиын жағдай
Еңбекке жарамды барлығы _________________________________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері ____адам.
Балалардың саны: _________
жоғары және орта оқу орындарында ақылы негізде оқитындар ______адам, оқу құны жылына ______ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің, Ұлы Отан соғысына қатысушыларына және Ұлы Отан соғысы мүгедектеріне теңестірілгендердің, зейнеткерлердің, 80 жастан асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары (қатерлі ісіктер, туберкулез, адамның иммунитет тапшылығы вирусы) бар адамдардың, мүгедектердің, мүгедек балалардың болуы (көрсету немесе өзге санатты қосу керек)
____________________________________________________________________________________________________________________________

20) нуждаемость в оплате стоимости очной формы обучения в высших учебных заведениях Северо-Казахстанской области членов семей со среднедушевым доходом ниже величины прожиточного минимума;
21) нуждаемость граждан, больных активной формой туберкулеза и находящихся на амбулаторном лечении в областном противотуберкулҰзном диспансере Северо-Казахстанской области, на дополнительное питание.
Приложение 4 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Регистрационный номер семьи _______________________
Сведения о составе семьи заявителя
_________________________             _________________________
(Ф.И.О. заявителя)                         (домашний адрес, тел.)
№ п/п
Ф.И.О. членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Год рождения
Подпись заявителя ____________________ Дата ______________
Ф.И.О. должностного лица органа,
уполномоченного заверять
сведения о составе семьи _____________________
(подпись)
________________________
Приложение 5 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи) в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
от "___" ________ 20___г.
______________________
(населенный пункт)
1. Ф.И.О. заявителя ______________________________________________
2. Адрес места жительства ________________________________________
_______________________________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился за социальной помощью _____________________________________ ____________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ________ человек, в том числе:
№ п/п
Ф.И.О.
Дата
рождения
Родст-
венное
отно-
шение
к
заяви-
телю
Заня-
тость
(место
работы,
учебы)
При-
чина
неза-
нятости
Сведения об
участии в
общественных
работах,
профессиональ-
ной подготовке
(переподготов-
ке, повышении
квалификации) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизненная ситуация
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______
обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье Участников Великой Отечественной войны, инвалидов Великой Отечественной войны, приравненных к участникам Великой Отечественной войны и инвалидам Великой Отечественной войны, пенсионеров, пожилых лиц, старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания (злокачественные новообразования, туберкулез, вирус иммунодефицита человека), инвалидов, детей-инвалидов (указать или добавить иную категорию)
________________________________________________________________

5. Өмір сүру жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе өзгеше көрсету керек):______________________________________________________ Тұрғын үйді ұстауға арналған шығыстар:
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Отбасының табысы:
Р/с
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің) Т.А.Ә.
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
орта есеппен айына
6. Мыналардың:
автокөлігінің болуы (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
________________________________________________________________________________________________________________________қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге де тұрғын үйдің болуы (оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
______________________________________________________________________________________________________________________________________
7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзі):__________________________________________________________________________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі _________________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы
_________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
________________________ ________________________
Комиссия мүшелері:
________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
(қолдары) (Т.А.Ә.)
Жасалған актімен таныстым: ____________________________________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы
Тексеру жүргізілуден бас тартамын ______________________ өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) Т.А.Ә. және қолы, күні ______________________________________________________________ (өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 6 қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
20__ ж. ___ ______
Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларына сәйкес өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек алуға өтініш берген адамның (отбасының)__________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде_____________________________________________________________ (қажеттілігі, қажеттіліктің жоқтығы)
адамға (отбасыға) өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек ұсыну туралы қорытынды шығарады
Комиссия төрағасы: ___________________ _______________________
Комиссия мүшелері: __________________ _______________________
__________________ _______________________
__________________ _______________________
__________________ _______________________
(қолдары) (Т.А.Ә.)
Қорытынды
қоса берілген құжаттармен ___ данада
20__ ж. "___" ___________ қабылданды
Құжаттарды қабылдаған уәкілетті орган қызметкерінің Т.А.Ә.________________________, лауазымы, қолы __________
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 7 қосымша
Әлеуметтік келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек көрсету үшін әңгімелесу парағы
Өтініш берушінің Т.А.Ә______________________________________________________________
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі маманының Т.А.Ә.
___________________________________________________________________
Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде шартты ақшалай көмек алуға өтініш берген күн __________________________
Отбасының (жалғыз тұратын азаматтың) сипаттамасы: ____________________
____________________________________________________________________
Отбасының жұмыс істемейтін ересек мүшелерінің еңбек қызметі (жұмыс орны, лауазымы, жұмыстан шығу себептері):
Отбасы мүшелері
Кәсібі
Соңғы жұмыс орны, жұмыстан шығу себептері
Жалпы жұмыс өтілі
Соңғы жұмыс орнындағы жұмыс өтілі
Еңбек дағдылары мен шеберлігі
Жұмыссыздық кезеңінің ұзақтығы
Өтініш беруші
Зайыбы (жұбайы)
Басқа ересектер
Еңбек қызметінің мүмкіндіктері (пікір):
Өтініш беруші:______________________________________________________
Зайыбы (жұбайы): ___________________________________________________
Отбасының басқа да ересек мүшелері: ____________________________________________________________
Отбасы мүшелері арасындағы қарым-қатынас ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Отбасындағы қиындықтар ________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Отбасының мүмкіндіктері (әлеуеті) – жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі маманының бағасы ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Проблемалар, мазасыздық (бүгінгі күннің қиындықтары), не кедергі келтіреді ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Отбасының (жалғыз тұратын азаматтың) қалауы ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Басқа __________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тараптардың қолы
Жұмыспен қамту және әлеуметтік Қатысушы(лар)
бағдарламалар бөлімі
_______________________ (қолы) _________________ (қолы)
_______________________ (күні) _________________ (күні)
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 8 қосымша
Өтініш берушінің отбасы және материалдық жағдайы туралы сауалнама
Бір мекенжай бойынша тіркелген отініш беруші және отбасы мүшелері туралы мәліметтер:
Т.А.Ә.
Туған күні
Туыстық қатынастары
Негізгі жұмыс (жұмыс істейтін, жұмыс істейтін зейнеткер, жас бойынша зейнеткер, мүгедек, жұмыссыз, бала күту бойынша демалыста, үй шаруасындағы әйел, студент, оқушы, мектеп жасына дейінгі бала)
Жұмыс істейтіндер үшін жұмыс орны және лауазымы, кәзіргі уақытта оқушылардың оқитын орны
15 жастан асқан тұлғалар үшін білім (білімді растайтын құжат)
Өтініш беруші
Басқа мекенжай бойынша тіркелген, отбасы мүшелері туралы мәліметтер (жұбайы, кәмелетке толмаған балалар):
Мектепке дейінгі балалар мектепке дейінгі ұйымға барып тұрады ма: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде әлеуметтік көмекке жүгінудің өткен айына, 12 айдағы өтініш беруші мен отбасы мүшелерінің табыстары туралы мәліметтер (табыстардың нақты санының жоғары шегін қойыңыздар). Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде әлеуметтік көмек сомасын есептеу үшін негізі ақпараттық жүйелердегі деректер болып табылады.
р/б
Өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Жұмыс, оқу орны (жұмыссыздар жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның фактілерін анықтамамен растайды
Құжатты түрде растайтын табыстар сомасы
Басқа мәлімделген табыстар
еңбек қызметінен
зейнетақы, жәрдемақы
кәсіпкерлік қызметтен
стипендиялар
алименттер
өзге табыстар
*Отбасының тұрмыстық шарттары:
тұрғын көлемі: __________ ш. м; меншіктік түрі: ___________________________;
ас үй, қойма және сенексіз бөлмелердің саны __;
Тұрғын үй сапасы
(дұрыс қалыпты, ескі, апаттық, жөнделмеген)
қажеттісін сызу
үй материалы (кірпіш, ағаш, қаңқа-қамыс, балшық, іргетассыз балшық, қол асты материалдардан, уақытша баспана, киіз үй)
қажеттісін сызу
тұрғын үйдің жабдықталуы (су құбыры, дәретхана, канализация, жылу, газ, ванна, лифт,телефон и т.б.____________________________
қажеттісін сызу
Меншік жер учаскесіне, шаруа қонысы, жеке қосалқы шарушылыққа ие болу құқығында менің отбасымның мүшелеріне тиісті жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер:
Мүліктің түрі
Мүліктің сипаттамасы (саны, мөлшері, маркасы және т.б.)
Тиесілігі
Отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы, мүгедектің, аурулардың болуы (тексерістен қашан және қайта өтті, қандай ем қабылдайды, диспансерлік есепте тұрады ма), соңғы жылдары алған ота және жарақаттар: __________________________________________________________________________________________________________________________________________
өтініш беруші___________________________________________________________________
жұбайы_________________________________________________________________________
балалары_____________________________________________________________
басқа туыстары_____________________________________________________________

5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное - указать): ____________________________________________________________________
Расходы на содержание жилья: ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Ф.И.О. членов
семьи (в т.ч.
заявителя),
имеющих доход
Вид
дохода
Сумма дохода
за предыдущий
квартал
(тенге)
Сведения о личном подсобном
хозяйстве (приусадебный
участок, скот и птица), дачном
и земельном участке (земельной
доли)
за
квартал
в среднем за месяц
6. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации) ____________________________________________________________________
___________________________________________ иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время, (заявленные доходы от его эксплуатации) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания: ____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
_________________________ _____________________
Члены комиссии:
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
(подписи) (Ф.И.О.)
С составленным актом ознакомлен(а): ____________________________
Ф.И.О. и подпись заявителя
От проведения обследования отказываюсь _______________ Ф.И.О. и подпись заявителя (или одного из членов семьи), дата _____________________
____________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
Приложение 6 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Заключение участковой комиссии № _________
__ _________ 20__ г.
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о __________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи с наступлением трудной жизненной ситуации
Председатель комиссии:_________________ __________________________
Члены комиссии:_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
(подписи) (Ф.И.О.)
Заключение с прилагаемыми документами
в количестве ____ штук
принято "__"____________ 20__ г. ________________________________________ Ф.И.О., должность, подпись работника уполномоченного органа, принявшего документы
Приложение 7 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Лист собеседования для оказания социальной помощи на основе социального контракта
Ф.И.О. заявителя____________________________________________________________
Ф.И.О. специалиста отдела занятости и социальных программ ____________________________________________________________________
Дата обращения за обусловленной денежной помощью на основе социального контракта активизации семьи __________________________________________
Характеристика семьи (одиноко проживающего гражданина):______________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Трудовая деятельность взрослых неработающих членов семьи (места работы, должность, причины увольнения):
Члены семьи
Профессия
Последнее место работы, причины увольнения
Стаж работы общий
Стаж работы на последнем месте
Трудовые навыки и умения
Длительность периода без работы
Заявитель
Супруг (супруга)
Другие взрослые
Возможности трудовой деятельности (мнение):
Заявитель: ___________________________________________________________________
Супруг (супруга):___________________________________________________________
Другие взрослые члены семьи: ____________________________________________________
Отношения между членами семьи ______________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сложности в семье____________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Возможности (потенциал) семьи – оценка специалиста отдела занятости и социальных программ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Проблемы, беспокойства (трудности на сегодняшний день), что мешает____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Желания семьи (одиноко проживающего гражданина) ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Другое______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Подписи сторон
Отдел занятости и социальных программ Участник (и)
___________________ (подпись) _________________ (подпись)
____________________(дата) ______________(дата)
Приложение 8 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Анкета о семейном и материальном положении заявителя
Сведения о заявителе и членах семьи, зарегистрированных по одному адресу:
Ф.И.О.
Дата рождения
Родственные отношения
Основное занятие (работающий, работающий пенсионер,
пенсионер по возрасту, инвалид, безработный, в отпуске по уходу за ребенком, домохозяй-ка, студент, школьник, дошкольник)
Место работы и должность для работающих, место учебы для учащихся в настоящее время
Образование для лиц старше 15 лет (образование, на которое есть подтверждающий документ)
Заявитель
Сведения о членах семьи, зарегистрированных по другому адресу (супруг/супруга, несовершеннолетние дети):
Посещают ли дети дошкольного возраста дошкольную организацию ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сведения о доходах заявителя и членов семьи за 12 месяцев, предшествующих месяцу обращения за социальной помощью на основе социального контракта активизации семьи (проставьте максимально точную цифру доходов). Основанием для начисления суммы социальной помощи на основе социального контракта активизации семьи будут являться данные из информационных систем.
п/п
Ф.И.О. заявителя и членов семьи
Место работы, учебы (безработные подтверждают факт регистрации справкой уполномоченного органа по вопросам занятости)
Документально подтвержденные суммы доходов
Прочие заявленные доходы
от трудовой деятельности
пенсии, пособия
от предпринимательской деятельности
стипендии
алименты
иные доходы
* Жилищно-бытовые условия семьи:
жилая площадь: __________ кв. м; форма собственности: ___________________________;
число комнат без кухни, кладовых и коридора;
качество жилища
(в нормальном состоянии, ветхий, аварийный, без ремонта)
нужное подчеркнуть
материал дома (кирпичный, деревянный, каркасно-камышитовый, саманный, саманный без фундамента, из подручных материалов, времянка, юрта)
нужное подчеркнуть
благоустройство жилища (водопровод, туалет, канализация, отопление, газ, ванна, лифт,телефон и т.д.____________________________
нужное подчеркнуть
Сведения о недвижимости и имуществе, принадлежащем членам моей семьи на праве собственности, владении земельным участком, крестьянским подворьем, личным подсобным хозяйством:
Вид имущества
Характеристика имущества (число, размер, марка и т.д.)
Принадлежность
Состояние здоровья членов семьи, наличие инвалидности, заболеваний (когда и где проходил обследование, какое лечение принимает, состоит ли на диспансерном учете), перенесенных за последний год операций или травм: ________________________________________________________________________________________________________________________________________
заявитель_______________________________________________________
супруг (супруга)____________________________________________________________
дети___________________________________________________________
другие родственники________________________________________________________

16 жасқа дейінгі мүгедек-баланың (16 жасқа дейңгі мүгедек-балалардың) арнаулы әлеуметтік қызметтерді алуы: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Отбасының материалдық жағдайы туралы Сіздің бағаңыз:
тіпті тамақтануға да жетпейді
тамақтануға ғана жетеді
тамақтануға және ең қажетті заттарға ғана жетеді
балаларды киіммен, аяқ киіммен және оқу құралдарымен қамтамасыз етуге мүмкіндік жоқ
Өмірлік қиын жағдайлардан шығу бойынша болжамды әрекеттің бағыттары (өтініш берушінің пікірі) _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің қандай шараларына Сіз қатыса аласыз:
бар бос орындарға жұмысқа орналасу;
іске асырылып жатқан инфрақұрылым жобаларының шеңберінде жұмыс орындарына жұмысқа орналасу;
кішігірім кредиттеу;
кәсіптік оқыту (дайындау, қайта даярлау, біліктілікті арттыру);
әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналасу;
"Жастар саясатына" қатысу;
Әлеуметтік экономикалық дамудың әлеуетті төмен елді мекендерден әлеуметтік экономикалық дамудың әлеуетті жоғары елді мекендеріне және экономикалық даму орталықтарына көшуде қатысу.
қоғамдық жұмыстар.
______________________________________________________________
_______________ _____________ _______________
(күні) (Т.А.Ә.) (қолы)
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 9 қосымша
Отбасыға көмектiң
ЖЕКЕ ЖОСПАРЫ
Уәкiлеттi орган _______________________________________________________
Көмектi алушы:_______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған кезде), тұратын мекенжайы)
Келiсiмшарттың қолданылуы басталған күн: ______________________________
Келiсiмшарттың қолданылуы тоқтатылған күн: ____________________________
Қажеттi iс-әрекеттер:___________________________________________________
1. Отбасын өмiрлiк қиын жағдайдан шығаруға арналған көмектiң
20 __жыл_________(айын көрсету) iс-шаралар жоспары және сол бойынша 20 __жыл____________(айын көрсету) есептiлiктi ұсыну.
Т.А.Ә. (болған кезде)
Iс-шаралар
Орындалу мерзiмi
Жауапты маман
Көмектi, қызметтi ұсынатын орган (мекеме)
Күнiн көрсете отырып, орындалуы туралы белгi
Нәтижесi (бағалау)
1
2
3
Жүргiзiлген iс-шаралар бойынша келiсiмшартты сүйемелдеудi жүзеге асыратын өкілетті орган маманының түпкiлiктi қорытындысы:
___________________________________________________________________
Қажеттi өзара iс-әрекеттер:
- жұмыспен қамту органымен _________________________________________________
- денсаулық сақтау органымен _________________________________________________
- басқа да байланыстар __________________________________________________________
Өкілетті орган маманының қолы:___________________ Күнi: _____________
(Кезеңдер саны отбасындағы нақты жағдайлар мен бейiмдеу бағдарламасына байланысты)
Берiлетiн көмектiң түрлерi:
Ай сайынғы
Бiржолғы
Жергiлiктi бюджеттiң есебiнен iске асырылатын
жәрдемақы
төлем
өзге де көмек түрлерi
Бiржолғы төлем кезiнде:
Шығын сметасы:
Сатып алынған техниканың, жабдықтардың және басқа да атаулары
Сомасы, мың теңге
Барлығы:
Отбасының (адамның) жан басына шаққандағы табысы, теңгемен:
Келiсiмшарт жасалғанға дейiн
Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiнiң аяқталуы бойынша
ШАК мөлшерiн қоса есептегенде
ШАК мөлшерiн есептемегенде
Жүргiзiлген iс-шаралардың тиiмдiлiгi туралы қорытынды
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi:
_________________________________________________________________
(Уәкiлеттi өкiлдiң (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
__________________________________________________________________
(қолы)
20 __жылғы "________" _______________
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасына 10 қосымша
Отбасының белсендiлiгiн арттырудың әлеуметтiк келiсiмшарты
__________________ № _______ 20__ жылғы "_______" ___________
(жасалған орны)
Бұдан әрi "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi" деп аталатын_______________________________________________________атынан
(уәкiлеттi органның атауы)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), уәкiлеттi өкiлдiң атқаратын лауазымы) _____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, жеке сәйкестендiру нөмiрi, құжаттың сериясы, нөмiрi, кiм және қашан бердi) отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде әлеуметтік көмек алуға өтініш беруші - отбасы атынан сөйлеуші және _______________________________________________ мекенжай бойынша тұратын әрі қарай "өтініш беруші" деп аталатын, екінші тараптан, төмендегі туралы әлеуметтік көмек алуға осы отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын (бұдан әрі - келісімшарт) жасасты:

Получение ребенком-инвалидом до 16 лет (детьми-инвалидами до 16 лет) специальных социальных услуг:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ваша оценка материального положения семьи:
не хватает даже на питание
хватает только на питание
хватает только на питание и предметы первой необходимости
нет возможности обеспечивать детей одеждой, обувью и школьными принадлежностями
Направления предполагаемой деятельности по выходу из трудной жизненной ситуации (мнение заявителя) ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
В каких мерах содействия занятости Вы можете принять участие:
трудоустройство на имеющиеся вакансии;
трудоустройство на рабочие места в рамках реализуемых инфраструктурных проектов;
микрокредитование;
профобучение (подготовка, переподготовка, повышение квалификации);
трудоустройство на социальное рабочее место;
участие в "Молодежной практике";
участие в переселении из населенных пунктов с низким потенциалом соцэкономического развития в населенные пункты с высоким потенциалом соцэкономического развития и центры экономического развития;
общественные работы.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
__________                  ____________________                  __________
(дата)                        (Ф.И.О.)                        (подпись)
Приложение 9 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
ИНДИВИДУАЛЬНЫЙ ПЛАН
помощи семье
Уполномоченный орган _______________________________________________
Получатель помощи: _______________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), адрес проживания)
Дата начала действия контракта ________________________________________
Дата окончания действия контракта ___________________________________
Необходимые действия: _____________________________________________
1. План мероприятий помощи для выхода семьи из трудной жизненной ситуации на (указать месяц) ______ 20 год и предоставлению отчетности за (указать месяц) _________ 20 год
Ф.И.О.
(при его наличии)
Мероприятие
Срок
исполнения
Ответственный специалист
Орган (учреждение), предоставляющее помощь, услуги
Отметка о выполнении с указанием даты
Результат
(оценка)
1
2
3
Контрольное заключение специалиста уполномоченного органа, осуществляющего сопровождение контракта, по проведенным мероприятиям:
____________________________________________________________________
Необходимое взаимодействие:
- с органом службы занятости _______________________________________
- с органом здравоохранения ________________________________________
- другие контакты _________________________________________________
Подпись специалиста
уполномоченного органа
__________________________ Дата _________________
(Число этапов зависит от конкретной ситуации в семье и программы адаптации)
Виды предоставляемой помощи:
Ежемесячное пособие
Единовременная выплата
Иные виды помощи, реализуемые за счет местного бюджета
В случае единовременной выплаты:
Смета затрат:
Наименование приобретенной техники, оборудования и других
Сумма, тысяч тенге
Всего:
Среднедушевой доход семьи (лица), тенге:
до заключения контракта
по окончании срока действия контракта
с учетом размера СП
без учета размера СП
Заключение об эффективности проведенных мероприятий
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Отдел занятости и социальных программ:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
______________________________________
(подпись)
Дата "__" _________________ 20 год
Приложение 10 к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Социальный контракт активизации семьи
__________________ № ___ "____"_______________ 20____ год
(место заключения)
____________________________________________________________________ (наименование уполномоченного органа)
в лице, ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
____________________________________________________________________
(занимаемая должность уполномоченного представителя)
именуемый в дальнейшем "отдел занятости и социальных программ", с одной стороны, и гражданин(ка), _____________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование документа,
удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, серия, номер документа, кем и когда выдан)
выступающий(ая) от лица семьи – заявителя на получение социальной помощи на основе социального контракта активизации семьи и проживающий(ая) по адресу _________________________________________________________________,
именуемый(ая) в дальнейшем "заявитель", с другой стороны, заключили настоящий социальный контракт активизации семьи (далее - контракт) на получение социальной помощи о нижеследующем:

1. Келiсiмшарт мәнi
1. Келiсiмшарт мәнi жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi мен отбасы (адам) жүзеге асыратын отбасын (адамды) өмiрлiк қиын жағдайдан шығаруға бағытталған iс-шаралар кешенi болып табылады.
2. Келiсiмшарт тараптарының мiндеттерi
2. Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi:
1) қатысушыға және (немесе) оның отбасы мүшелерiне, отбасының еңбекке қабiлеттi мүшелерi жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысқан жағдайда отбасының __________________ мүшесiне:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(отбасы мүшелерiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде) _____________________ ______________ бастап ______ дейiнгi кезеңге ай сайын ______________ (____________________________ ) теңге мөлшерiнде (сомасы жазбаша)
және (немесе) бiр жолғы ___________________(__________________) теңге
(сомасы жазбаша)
мөлшерiнде __________________________________________________________
(жеке қосалқы шаруашылықты дамыту (үй малын, құсын сатып алу және т.б.), жеке кәсiпкерлiк қызметтi ұйымдастыру) шартты ақшалай көмектi төлейдi;
2) келiсiмшарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын Отбасыға көмектiң жеке жоспарына (бұдан әрi - Жеке жоспар) сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) әлеуметтiк бейiмдеу (қажет болған жағдайда) бойынша iс-шаралар ұсынуды ұйымдастырады;
3) отбасының (адамның) өзiн-өзi қамтамасыз етуге өтуiне ықпал және келiсiмшартты iске асыру мерзiмi iшiнде сүйемелдеудi қамтамасыз етедi;
4) Жеке жоспарда көзделген iс-шараларды iске асыруға жұмылдырылған басқа да ұйымдармен өзара iс-әрекеттi жүзеге асырады;
5) қатысушының және (немесе) оның отбасы мүшелерiнiң Жеке жоспарды орындау бойынша келiсiмшарттың мiндеттемелерiн орындауына тоқсан сайын мониторинг жүргiзедi.
3. Қатысушы және (немесе) оның отбасы мүшелерi:
1) келiсiмшарт талаптарын және Жеке жоспар бойынша iс-шараларды толық көлемде орындайды және өмiрлiк қиын жағдайдан шығу жөнiнде белсендi iс-әрекеттер қабылдайды;
2) жұмыспен қамту орталығымен жасалған әлеуметтiк келiсiмшарт (келiсiмшарттар) талаптарын орындайды;
3) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк шараларына қатысу нәтижесiнде жұмыспен қамту орталығы және (немесе) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi ұсынған жұмыс орнына жұмысқа орналасады;
4) скринингтiк тексеруден өтуi, әлеуметтiк мәнi бар аурулары (маскүнемдiк, нашақорлық, туберкулез) болған жағдайда емделуi тиiс, сондай-ақ жүктiлiгi кезiнде уақытында жүктiлiктiң 12 аптасына дейiн әйелдер консультациясында тiркеуге тұрып және жүктiлiктiң бүкiл кезеңi iшiнде бақылауда болады;

1. Предмет контракта
1. Предметом контракта является комплекс мероприятий, направленных на выход семьи (лица) из трудной жизненной ситуации, осуществляемый отделом занятости и социальных программ и семьей (лицом).
2. Обязанности сторон контракта
2. Отдел занятости и социальных программ:
1) выплачивает заявителю и (или) членам его (ее) семьи социальную помощь при условии участия трудоспособных членов семьи в государственных мерах содействия занятости на _____ членов семьи:
_________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи)
ежемесячно в размере___________ (____________________________________
______________________________________________________________) тенге
(сумма прописью)
за период с _________________________ по ________________________ и (или)
единовременно в размере ___________ (__________________________________
____________________________________________________________________)
(сумма прописью)
тенге на ___________________________________________________________;
(развитие личного подсобного хозяйства (покупка домашнего скота, птицы и другое), организацию индивидуальной предпринимательской деятельности)
2) организовывает предоставление мероприятий по содействию занятости и (или) социальной адаптации (в случае необходимости) согласно Индивидуальному плану помощи семье (далее - Индивидуальный план), который является неотъемлемой частью контракта;
3) содействует выходу семьи (лица) на самообеспечение и обеспечивает сопровождение в течение всего срока действия контракта;
4) осуществляет взаимодействие с другими организациями, задействованными в реализации мероприятий, предусмотренных Индивидуальным планом;
5) проводит ежеквартальный мониторинг выполнения заявителем и (или) членами его (ее) семьи обязательств контракта по выполнению Индивидуального плана.
3. Заявитель и (или) члены его семьи:
1) выполняют условия контракта и мероприятий по Индивидуальному плану в полном объеме и предпринимают активные действия по выходу из трудной жизненной ситуации;
2) выполняют условия социального(ых) контракта(ов), заключенного(ых) с центром занятости;
3) в результате участия в государственных мерах содействие занятости трудоустраиваются на предложенное место работы центром занятости и (или) отделом занятости и социальных программ;
4) проходят скрининговые осмотры, лечение при наличии социально-значимых заболевании (алкоголизм, наркомания, туберкулез), а также при беременности своевременно становятся на учет в женскую консультацию до 12 недели беременности и наблюдение в течение всего периода беременности;

5) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмiне шартты ақшалай көмек тағайындауға және оның мөлшерiне әсер ететiн жағдайлар туындауы туралы ақпаратты көрсетiлген жағдайлар туындаған күнiнен бастап 15 (он бес) жұмыс күнi iшiнде ұсынады;
6) банк шотының нөмiрi, тұрғылықты жерi өзгерген жағдайда жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмiне тиiстi өзгерiстердi растайтын құжаттармен осы өзгерiстер туралы өтiнiш беру жолымен хабарлайды;
7) ШАК-ты заңсыз тағайындауға әкеп соқтырған жалған мәлiметтер ұсынғаны анықталған жағдайда заңсыз алынған ақшалай қаражатты ерiктi түрде қайтарады;
8) келiсiмшартты сүйемелдеудi жүзеге асыратын жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмiмен, ауылдық огругтің әкімімен (жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмiмен, ауылдық огругтің әкімімен келісу бойынша) келiсiмшарттың орындалу барысы туралы барлық мәлiметтердi ұдайы ұсынады.
3. Тараптардың құқықтары
4. Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi:
1) отбасының (адамның) және оның отбасы мүшелерiнiң мұқтаждығын тексеру және айқындау үшiн үшiншi адамдардан (кәсiпорындардан, салық органдарынан және басқа да ұйымдардан) олардың табыстары мен мүлкi туралы қосымша мәлiметтер сұратады;
2) отбасының (адамның) материалдық жағдайын тексередi;
3) алынған ақпаратты шартты ақшалай көмек тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы мәселенi шешу кезiнде пайдаланады;
4) егер отбасы (адам) жұмыспен қамту орталығымен жасалған келiсiмшарттың және әлеуметтiк келiсiмшарттың мiндеттемелерiн орындамаса, шартты ақшалай көмек төлеудi тоқтатады;
5) келiсiмшарттың уақтылы және тиiсiнше орындалуын талап етедi;
6) келiсiмшарт шеңберiнде өзге де мәселелердi шешедi.
5. Қатысушы:
1) келiсiмшартта және Жеке жоспарда көзделген әлеуметтiк қолдау шараларын алады;
2) келiсiмшарттың уақтылы және тиiсiнше орындалуын талап етедi;
3) отбасы құрамының өзгеруiне байланысты шартты ақшалай көмектi қайта есептеудi талап етедi;
4) Жеке жоспар iс-шараларының орындалуымен байланысты консультация мен ақпарат алады.
4. Келiсiмшарттың талаптарын орындамағаны үшiн тараптардың жауапкершiлiгi
6. Қатысушы және (немесе) оның отбасы мүшелерi шартты ақшалай көмек тағайындауға берiлген өтiнiште жалған немесе толық емес мәлiметтер көрсеткенi үшiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапты болады.
7. Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi мен жұмыспен қамту орталығы отбасына (адамға) келiсiмшартта және әлеуметтiк келiсiмшартта, сондай-ақ Жеке жоспарда көзделген көлемде әлеуметтiк қолдау көрсетуге жауапты болады.

5) предоставляют в отдел занятости и социальных программ информацию о наступлении обстоятельств, влияющих на назначение социальной помощи на контрактной основе и его размер, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня наступления указанных обстоятельств;
6) в случае изменения номера банковского счета, местожительства информируют отдел занятости и социальных программ путем подачи заявления об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения;
7) в случае выявления представления недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение социальной помощи на контрактной основе, в добровольном порядке возвращают денежные средства, полученные неправомерно;
8) взаимодействуют с отделом занятости и социальных программ, акимом села (по согласованию с отделом занятости и социальных программ, акимом села), осуществляющим сопровождение контракта, регулярно представляют все сведения о ходе исполнения контракта.
3. Права сторон
4. Отдел занятости и социальных программ:
1) запрашивает у третьих лиц (предприятий, налоговых органов и других организаций) дополнительные сведения о доходах и имуществе семьи (лица) и членов его семьи для их проверки и определения нуждаемости;
2) проверяет материальное положение семьи (лица);
3) использует полученную информацию при решении вопроса о назначении (отказе в назначении) социальной помощи на контрактной основе;
4) прекращает выплату социальной помощи на контрактной основе, если семья (лицо) не выполняет обязательств контракта и социального контракта, заключенного с центром занятости;
5) требует своевременного и надлежащего исполнения контракта;
6) решает иные вопросы в рамках контракта.
5. Заявитель:
1) получает меры социальной поддержки, предусмотренные контрактом и Индивидуальным планом;
2) требует своевременного и надлежащего исполнения контракта;
3) потребует перерасчета социальной помощи на контрактной основе в связи с изменением состава семьи;
4) получает консультацию и информацию, связанную с выполнением мероприятий Индивидуального плана.
4. Ответственность сторон за неисполнение условий контракта
6. Заявитель и (или) члены его семьи несет(ут) ответственность в соответствии с действующим законодательством за предоставление ложных или неполных сведений, указанных в заявлении на назначение социальной помощи на контрактной основе.
7. Отдел занятости и социальных программ и центр занятости несут ответственность за предоставление семье (лицу) социальной поддержки в объеме, предусмотренном настоящим контрактом и социальным контрактом, а также Индивидуальным планом.

8. Осы келiсiмшартты және әлеуметтiк келiсiмшартты сүйемелдеудi және оның мониторингiн жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi мен жұмыспен қамту орталығы жүргiзедi.
9. Келiсiмшарт талаптарын орындамағаны және (немесе) тиiсiнше орындамағаны үшiн тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Күтпеген жағдайлар
10. Тараптар азаматтық заңнамада көзделген күтпеген жағдайлар туындаған кезде мiндеттерiн толық немесе iшiнара орындамағаны үшiн жауапкершiлiктен босатылады.
11. Күтпеген жағдайлар туындаған кезде осы келiсiмшартқа сәйкес қандай да болсын мiндеттемелердiң орындалуы осындай жағдайлардың туындауына байланысты мүмкiн болмаған тарап күтпеген жағдайлар басталған немесе аяқталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнi iшiнде хабардар етуге мiндеттi.
12. Осы келiсiмшарт бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi күтпеген жағдайлар орын алған, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдардың әрекетi барысына шамалас уақытқа кейiнге шегерiледi.
13. Егер күтпеген жағдайлардың туындауына байланысты тараптардың осы келiсiмшарт бойынша мiндеттемелердi толық немесе iшiнара орындай алмауы________________ (кезеңдi көрсету) асатын болса, тараптар осы келiсiмшартты бұзуға құқылы.
6. Өзге де талаптар
14. Келiсiмшартқа тараптардың келiсiмi бойынша қосымша келiсiмге қол қою арқылы өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзiледi.
15. Келiсiмшарт қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және 20____ жыл қоса қолданылады.
16. Келiсiмшартты жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi отбасы (адам) осы келiсiмшарттың және жұмыспен қамту орталығы мен отбасының еңбекке қабiлеттi мүшелерi арасында жасалған әлеуметтiк келiсiмшарттың талаптарын орындамаған кезде бiр жақты тәртiппен бұзылады.
17. Осы келiсiмшарт бiрдей заңды күшi бар екi данада жасалған.
7. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелерi
Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
Қатысушы
__________________________________
Уәкiлеттi органның толық атауы
__________________________________
__________________________________
(мекенжайы)
__________________________________
(телефон, факс)
__________________________________
(уәкiлеттi өкiлдiң тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
__________________________________
(қолы)
Мөрдiң орны
_________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
_________________________________
(мекенжайы)
__________________________________
(телефон, факс)
__________________________________
(қолы)

8. Сопровождение и мониторинг настоящего контракта и социального контракта ведут отдел занятости и социальных программ и центр занятости.
9. За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Непредвиденные обстоятельства
10. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств при наступлении непредвиденных обстоятельств, предусмотренных гражданским законодательством.
11. При возникновении непредвиденных обстоятельств сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана уведомить в течение 3 (трех) рабочих дней с момента наступления или прекращения непредвиденных обстоятельств.
12. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали непредвиденные обстоятельства, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
13. Если невозможность полного или частичного исполнения сторонами обязательств по настоящему контракту в связи с наступлением непредвиденных обстоятельств будет существовать свыше ____________ (указать период), то стороны вправе расторгнуть настоящий контракт.
6. Прочие условия
14. В контракт вносятся изменения и (или) дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного соглашения.
15. Контракт вступает в силу со дня его подписания и действует по 20____ год.
16. Контракт расторгается отделом занятости и социальных программ в одностороннем порядке при невыполнении семьей (лицом) условий настоящего контракта и социального контракта, заключенного между центром занятости и трудоспособными членами семьи.
17. Настоящий контракт составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
7. Адреса и реквизиты сторон
Отдел занятости и
социальных программ
____________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
____________________________
(адрес)
____________________________
(телефон, факс)
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
____________________________
(подпись)
Место печати
Заявитель
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________
(адрес)
__________________________________
__________________________________
(телефон, факс)
________________________________
_________
(подпись)