"Жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу қағидасын және Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне кадастрлық нөмір беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2013 жылғы 6 мамырдағы № 156 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 44 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 9 ақпанда № 13024 болып тіркелді
«Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 4-тармағын іске асыру мақсатында, «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу қағидасын және Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне кадастрлық нөмір беру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2013 жылғы 6 мамырдағы № 156 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8469 болып тіркелген, 2013 жылғы 2 қазандағы № 224 (28163) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу қағидасы мен мерзімін және Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне кадастрлық нөмір беру қағидасын бекіту туралы»;
бұйрықтың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу қағидасы мен мерзімін осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес.»;
бұйрықтың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
Жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу қағидасы мен мерзімі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне кадастрлық нөмір беру қағидасына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмірлер беруді оның орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.»;
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 6 мая 2013 года № 156 "Об утверждении Правил проведения государственного технического обследования недвижимого имущества и Правил присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2016 года № 13024.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.03.2016.
В целях реализации пункта 4 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 6 мая 2013 года № 156 "Об утверждении Правил проведения государственного технического обследования недвижимого имущества и Правил присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8469, опубликованный в газете "Казахстанская правда" 2 октября 2013 года № 286) следующие изменения:
наименование приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и сроков проведения государственного технического обследования недвижимого имущества и Правил присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости";
подпункт 1 пункта 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1) Правила и сроки проведения государственного технического обследования недвижимого имущества согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
пункт 2 и 3 приказа изложить в следующей редакции:
"2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством.
Правила и сроки проведения государственного технического обследования недвижимого имущества изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
В Правила присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости внести следующее изменение:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Присвоение кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости осуществляется Государственной корпорацией по месту его нахождения.";
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлер эталондық бақылау банкiнде орналастыру үшін оның жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары Б.Ж. Әбдірайымға және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаментінің директоры В.К. Калимоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылдың 1 наурызынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі                            Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылдың 28 қаңтардағы
№ 44 бұйрығына 1-қосымша
Жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық
тексеру жүргізудің қағидасы мен мерзімдері 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу Қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» 2007 жылғы 26 шілдедегі № 310 Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және жылжымайтын мүліктерді мемлекеттік техникалық тексеру жүргізудің тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абрис – жер учаскесінің, күрделі құрылыстың (ғимарат, құрылысжай), оқшау үйжайдың, аяқталмаған, уақытша тоқтатылған күрделі құрылыстың (ғимарат, құрылысжай) машина орнының сызбалық жоспары, жылжымайтын мүлік объектісінің және оның сындарлы элементтерінің сұлбасы, өлшеу нәтижелері, атауы және жылжымайтын мүлік объктісінің нақты жоспарын жасауға қажетті басқа да мәліметтері көрсетіледі;
2) дала жұмыстары - жылжымайтын мүлік объектілерін және жер телімдерін өлшеу, абристы құрастыра отырып, жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жеріне маман шыға отырып жүргізілетін жұмыс;
3) жылжымайтын мүлік – жер учаскелері, ғимараттар, құрылысжайлар, көп жылдық екпелер және жермен тығыз байланысты өзге де мүлік, яғни мақсатына шамадан тыс зиян келтірілмей көшірілуі мүмкін болмайтын объектілер;

1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства Юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Министра юстиции Республики Казахстан Әбдірайым Б.Ж. и директора Департамента регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан Калимову В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Б. Имашев
Приложение № 1
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года
за № 44
Правила и сроки
проведения государственного технического обследования
недвижимого имущества
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки проведения государственного технического обследования недвижимого имущества (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2007 года № 310 "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее - Закон) и определяют порядок и сроки проведения государственного технического обследования недвижимого имущества.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) абрис - схематический план земельного участка, капитального строения (здания, сооружения), изолированного помещения, незавершенного законсервированного капитального строения (здания, сооружения), машино-места, на котором показываются контуры объекта недвижимого имущества и его конструктивных элементов, результаты измерений, названия и другие сведения, необходимые для составления точного плана объекта недвижимого имущества;
2) полевые работы - работы по обмеру объекта недвижимости и земельного участка с выездом специалиста на место нахождения объекта недвижимости с составлением абриса.
3) недвижимое имущество (недвижимость) – земельные участки, здания, сооружения, многолетние насаждения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно;

4) камералдық жұмыстар - жылжымайтын мүлік объектісінің барлық көлемі және ауданын есептеу, жер телімдерін және қабат бойынша жоспарды сызу, техникалық паспорт нысандарын толтыру, түгендеу істерін қалыптастыру, деректерді ақпараттық жүйеге енгізу бойынша жұмыстар;
5) кадастрлық нөмір – жылжымайтын мүлік объектісінің Қазақстан Республикасының аумағында жеке, қайталанбайтын нөмірі;
6) тұрғын бөлме - адамдардың тұруына арналған тікелей күндізгі жарықтандырғышы бар және жылытатын құралдары бар алаң;
7) тұрғын емес үй жай – тұрақты тұруға қарағанда басқалай мақсат үшін пайдаланылатын дүкен, дәмхана, шеберхана, кеңсе және басқа тұрғын үйді қоспағандағы жеке үйжай;
8) техникалық сипаттамалар - құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру немесе қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау нәтижесінде жылжымайтын мүлік объектісінің сындарлы элементтерінің сипаттамасын жүргізу.
2. Жылжымайтын мүлікке техникалық тексеру жүргізудің
жалпы тәртібі мен мерзімдері
3. Мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу бойынша қызметті «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеудің қажетті шарты болып табылады және ол өзіне алғашқы және кейінгі тексеру жүргізу, сондай-ақ кадастр нөмірін беруден тұрады.
5. Мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу барысында жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін жүргізу үшін қажетті техникалық, идентификациялық сипаттамалар айқындалады.
6. Мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу объектілері, жылжымайтын мүлік объектілері, оның ішінде ғимараттар мен құрылысжайлар болып табылады.
7. Жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а «Техникалық паспорттардың нысандарын бекіту туралы» 2007 жылдың 24 тамыздағы № 235 бұйрығына сәйкес нысан бойынша техникалық паспорт жасалады (№ 4937 Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) (бұдан әрі – Техникалық паспорт).
8. Техникалық паспорт алу үшін жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң иесi немесе оның уәкiлеттi өкiлi өкілеттілігін растайтын құжатты және мынадай құжаттарды:
1) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық паспорт беруге арызын;

4) камеральные работы - работы по подсчету всех площадей и объемов объекта недвижимости, вычерчиванию земельного участка и поэтажного плана, заполнению форм технического паспорта, формированию инвентарного дела, вводу данных в информационные системы;
5) кадастровый номер – индивидуальный, неповторяющийся на территории Республики Казахстан, номер объекта недвижимости;
6) жилая комната - предназначенная для проживания людей площадь с непосредственным дневным освещением, при наличии отопительных приборов;
7) нежилое помещение - отдельное помещение, используемое для иных, чем постоянное проживание целей магазин, кафе, мастерская, контора и другие, за исключением жилых помещений;
8) технические характеристики - описания конструктивных элементов объекта недвижимости в результате первичного и последующего государственного технического обследования или реконструкции, перепланировки, переоборудования необходимых для ведения правового кадастра;
2. Общий порядок и сроки проведения государственного
технического обследования недвижимого имущества
3. Деятельность по государственному техническому обследованию осуществляется Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) по месту нахождения объекта недвижимого имущества.
4. Государственное техническое обследование является необходимым условием при государственной регистрации прав на недвижимое имущество и включает в себя первичное и последующее обследование, а также присвоение кадастрового номера.
5. В ходе государственного технического обследования определяются технические, идентификационные характеристики, необходимые для ведения единого государственного реестра зарегистрированных прав на недвижимое имущество.
6. Объектами государственного технического обследования являются объекты недвижимого имущества, в том числе здания и сооружения.
7. По результатам государственного технического обследования объектов недвижимости оформляется технический паспорт, по форме согласно приказу и.о. Министра юстиции Республики Казахстан 24 августа 2007 года за № 235 "Об утверждении форм технического паспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4937) (далее – Технический паспорт).
8. Для получения технического паспорта на объект недвижимости собственник или его уполномоченный представитель предъявляет документ, подтверждающий, его полномочия и представляет следующие документы:
1) заявление на выдачу технического паспорта по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) бар болса жылжымайтын мүлікке қолданыстағы техникалық паспортын және (немесе) жер учаскесіне идентификациялық құжаттарын қоса отырып, жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілеуші құжаттарын;
3) техникалық паспорт алу үшін төлем төлегенін растайтын құжатты ұсынады.
9. Меншік иесiне немесе оның уәкiлеттi өкiлiне осы Қағиданың 8-тармағындағы көрсетілген құжаттарды өткізгеннен кейін, қағиданың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес құжаттарды қабылдап алғаны туралы қолхат беріледі.
10. Жылжымайтын мүлік объектісінің түріне байланысты мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу мынадай мерзімдерде:
1) пәтерлерге, жатақханалардағы бөлмелерге техникалық паспорт екі жұмыс күнi ішінде;
2) жеке тұрғын үйлерге, жеке гараждарға, саяжай құрылыстарына техникалық паспорт төрт жұмыс күнi ішінде;
3) жалпы алаңы 1000 шаршы метрге дейiн жылжымайтын мүлiктiң қалған объектiлерiне техникалық паспорт алты жұмыс күні ішінде;
4) жалпы алаңы 1000 шаршы метрден асатын жылжымайтын мүліктің объектiлеріне техникалық паспорт тоғыз жұмыс күні ішінде;
5) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жылжымайтын мүлік объектілерін қоспағанда, бірінші күрделілік санатына жататын жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық паспорты төрт жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
11. Жылжымайтын мүлік объектісінің меншік иесі ауысқан кезде техникалық паспорт өзінің заңдық күшін сақтайды. Меншік иесі туралы мәліметті жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын аумақтық әділет органдары техникалық паспорттың қосымшасына толтырады.
3. Жылжымайтын мүлікке бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық тексеру жүргізудің тәртібі
12. Жылжымайтын мүліктерге бастапқы және кейінгі тексеру жүргізу, жер телімін түсіру және жер телімі бойынша сызба түріндегі жоспарды сызуды (дала және камералдық жұмыстар) және түсіру (өлшеу) және қабаттар бойынша жоспарларды сызуды (дала және камералдық жұмыстары) қамтиды.
13. Бастапқы тексеру жүргізу жаңадан құрылған жылжымайтын мүлікке жүргізіледі.
14. Кейінгі тексеру жүргізу осындай сипаттамалардың өзгерісін кейінгі тексеру жүргізу жүргізбей-ақ, техникалық паспортқа енгізілген жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын мүліктің қайта жасалуының, қайта жоспарлануының, қайта жабдықталуының нәтижесінде техникалық және (немесе) идентификациялық сипаттамалары өзгерген кезде жүргізіледі.
15. Бастапқы және кейінгі тексеру жүргізу маманның міндетті түрде сол жерге шығуымен жүргізіледі және тексеру жүргізудің нәтижелері бойынша техникалық паспорт жасалады.
16. Өлшеу, графиктік жұмыстардың аудандары мен көлемдерін есептеудің, жер учаскесіне экспликацияның жасалуы, құрылыстар мен құрылысжайдың әр қабаттық жоспарларын орындау бойынша әдістері мен тәсілдері бастапқы және кейінгі тексеру жүргізу бойынша бірдей болады.

2) правоустанавливающие документы на объект недвижимости с приложением существующего технического паспорта недвижимости при его наличии и (или) идентификационного документа на земельный участок;
3) документ, подтверждающий оплату за выдачу технического паспорта.
9. Собственнику или его уполномоченному представителю после сдачи документов, указанных в пункте 8 выдается расписка о получении документов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Государственное техническое обследование в зависимости от вида объекта недвижимости проводится в следующие сроки:
1) технический паспорт на квартиры, комнаты в общежитиях в течение двух рабочих дней;
2) технический паспорт на индивидуальные жилые дома, индивидуальные гаражи, дачные строения в течение четырех рабочих дней;
3) технический паспорт на остальные объекты недвижимости общей площадью менее 1000 квадратных метров в течение шести рабочих дней;
4) технический паспорт на объекты недвижимости общей площадью более 1000 квадратных метров в течение девяти рабочих дней;
5) технический паспорт на объекты недвижимости за исключением объектов недвижимости указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, относящиеся к первой категории сложности в течение четырех рабочих дней.
11. При смене собственника объекта недвижимости технический паспорт сохраняет юридическую силу. Сведения о собственнике заполняются в приложении к техническому паспорту территориальными органами юстиции, осуществляющими государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
3. Порядок проведения первичного и последующего
государственного технического обследования
недвижимого имущества
12. Первичное и последующее обследование на недвижимое имущество проводится путем съемки земельного участка и вычерчивания схематичного плана на земельный участок (полевые и камеральные работы) и съемки (обмера) и вычерчивания поэтажных планов (полевые и камеральные работы).
13. Первичное обследование проводится на вновь созданное недвижимое имущество.
14. Последующее обследование проводится при изменении технических и (или) идентификационных характеристик недвижимого имущества в результате их реконструкции, перепланировки, переоборудования, за исключением случаев, когда изменения таких характеристик отражены в техническом паспорте без проведения последующего обследования.
15. Работы по первичному и последующему обследованию объектов недвижимости производятся с обязательным выходом специалиста на место и по результатам обследования оформляется технический паспорт.
16. Методы и приемы по исполнению обмерных, графических работ, расчетов площадей и объемов, составлению экспликации на земельный участок, поэтажные планы строений и сооружений по первичному и последующему обследованиям одинаковые.

17. Кейінгі тексеру жүргізу кезінде техникалық паспортта, жер учаскесінің шекараларының өзгеруі, құрылыстардың бұзылуы, жаңадан салынған құрылыстарды көрсете отырып, күнін, тексеру жүргізген маманның тегі мен қолын көрсете отырып, ағымдағы тексеру жүргізілгені туралы белгі қойылады.
18. Жергілікті өкілдікті және атқарушы органдардың бірлескен шешімдері бойынша болатын жылжымайтын мүліктердің идентификациялық сипаттамалары өзгерген кезде, оның ішінде елді мекендердің атаулары, көшелердің атаулары, сондай-ақ ғимараттар мен өзге де құрылыстардың (мекенжайлардың) реттік нөмірлері өзгерген немесе кадастрлық нөмірлері өзгерген кезде кейінгі тексеру жүргізу тегін жүргізіледі. Мемлекеттік корпорация осы өзгерістер бойынша жылжымайтын мүліктің иесі жүгінген кезде түзетулерді техникалық паспортқа 1 жұмыс күні ішінде енгізеді.
19. Жылжымайтын мүлікке кейінгі тексеру жүргізу жұмыстары мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) маман берілген өтініш шеңберінде қайта құрылған, қайта жабдықталған, қайта жоспарланған, жаңадан салынған және жапсарлас салынған құрылыстар мен құрылысжайларды анықтау мақсатында үйжайларға, құрылыстарға, жер учаскелеріне тексеру жүргізеді;
2) жер учаскесінің сыртқы шекаралары өзгерген немесе жаңа салынған құрылысқа немесе ескі құрылыстар мен құрылысжайларын бұзуға, не қайта қалпына келтірілген объектілердің конфигурациясы өзгеруіне байланысты жер учаскесінің ішкі жағдайлары өзгерген кезде, абрис жасалады;
3) абрис жасай отырып, қайта жаңғыртылған, жаңадан салынған және жапсарлас салынған құрылыстар мен құрылыс жайларға тексеріс жүргізіледі;
4) жер учаскесінің қазіргі жоспарына жаңадан, жапсарлас салынған құрылыстар мен құрылыс жайлар, сондай-ақ олардың конфигурациясы өзгерген жағдайда қайта жаңартылған объектілерді енгізеді және анықталған өзгерістерді ескере отырып, оның экспликациясын толтырады;
5) белгіленген өзгерістерді ескере отырып, әр қабаттық жоспарды сызады және оған экспликацияны толтырады;
6) есептер жасайды;
7) қайта жаңартылған, жаңадан және жапсарлас салынған құрылыстар мен құрылысжайларға техникалық паспорт нысандары толтырылады және олар бар түгендеу ісіне тігіледі;
8) бұрынғы техникалық тексеру жүргізу кезінде әзірленген техникалық паспорттарда, оның ішінде өтініш берушінің данасында күні, маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолын қоя отырып, «ӨТЕЛДІ» деген белгі қойылады;
9) барлық жаңа және өтелген материалдар түгендеу ісінде қалыптастырылады, өтелген материалдар жойылмайды, хронологиялық тәртіппен түгендеу ісіне тігіледі;

17. При последующем обследовании в техническом паспорте, отражаются выявленные изменения, изменение границ земельного участка, снос строений, возведение новых строений, делается отметка о проведении текущего обследования с указанием даты, фамилии и подписи специалиста производившего обследование.
18. Последующее обследование проводится на безвозмездной основе без обследования с выездом на место при изменении идентификационных характеристик недвижимого имущества происходящих по совместному решению местных представительных и исполнительных органов, в том числе при изменении наименования населенных пунктов, названия улиц, а также порядкового номера зданий, иных строений (адреса) или при изменении кадастровых номеров. По данным изменениям, при обращении собственника недвижимого имущества, Государственной корпорацией вносятся исправления в технический паспорт в течение 1 рабочего дня.
19. Работы по последующему обследованию недвижимого имущества производятся в следующем порядке:
1) специалист обследует здания, сооружения и земельный участок с целью установления реконструированных, переоборудованных, перепланированных, вновь построенных и пристроенных строений и сооружений в рамках поданного заявления;
2) составляет абрис при изменении внешних границ земельного участка или изменений внутренних ситуаций земельного участка, связанных с возведением новых или сносом старых строений и сооружений, либо изменением конфигурации реконструированных объектов;
3) производит обследование реконструированных, вновь построенных и пристроенных строений и сооружений с составлением абриса;
4) вносит в существующий план земельного участка вновь построенные, пристроенные строения и сооружения, а также реконструированные объекты в случае изменения их конфигурации и заполняет экспликацию с учетом выявленных изменений;
5) вычерчивает поэтажный план с учетом изменений и заполняет экспликацию к нему;
6) производит расчеты;
7) заполняет формы технических паспортов на реконструированные, вновь построенные и пристроенные строения и сооружения и подшивает их в существующее инвентарное дело;
8) на технических паспортах, изготовленных в ходе предыдущего технического обследования, в том числе на экземпляре заявителя, проставляется отметка "ПОГАШЕНО" с указанием даты, фамилии, имени, отчества (при его наличии) подписи специалиста;
9) все новые и погашенные материалы формируют в инвентарное дело, погашенные материалы не уничтожаются, а в хронологическом порядке подшиваются в инвентарное дело;

10) осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мұрағат істері құжаттарының тізімдемесі жасалады.
20. Осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кейінгі тексеру жүргізілген кезде жаңа абрис жасалады.
21. Сонымен қатар жылжымайтын мүліктің негізгі құрылысының техникалық сипаттамасының кестесі осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша және қызметтік (шаруашылық) құрылыстардың және құрылысжайлардың техникалық сипаттамасының кестесі осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады.
22. Бұрын жасалған абрис күшін жоймайды, онда түзету жүргізуге жол берілмейді. Абрис электронды түрде немесе жай қарындашпен сызылады, онда көрсетілген құрылыстар мен құрылысжайлардың бейнесі барлық кесінділері бойынша шын мәніне жақын болуы және салыстырмалы масштабтарда орналастырылуы қажет.
Жылжымайтын мүлікке
мемлекеттік техникалық
тексеру жүргізу қағидасы
мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
№ _______ техникалық паспортты беруге өтініш
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі
Жеке тұлғалар үшін:
Азамат (жеке сәйкестендіру нөмірі)_____атынан, сенiм білдірілген адам
(жеке сәйкестендіру нөмірі)__________________________________________
Тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты (бұдан әрі – тегі, аты,
(болған кезде) әкесінің аты)
туған жылы_________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
________________________________________________ атынан әрекет етеді.
Заңды тұлғалар үшін:
Заңды тұлғаның толық атауы __________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі __________________________
Мемлекеттік тіркеу күні _____________________________________________
Бизнес сәйкестік нөмірі _____________________________________________
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
Тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты (басшының немесе уәкілетті
өкілдің)_____________________________________________________________
___________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
________________________________________________атынан әрекет етеді.
Тексеріс жүргізілетін жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы:
_____________________________________________________________________
Қабылданған құжаттардың тізбесі: (атауы, сериясы, қашан және кім
берді):
1. Төлем туралы құжат: түрі _______________№__________күні___________
сомаға ________________(жазбаша)_____________________________________
2. Қолда бар техникалық паспортты (бар болса) және жер учаскесiне
сәйкестендіру құжатын қоса бере отырып, жылжымайтын мүлiк
объектiсiне құқық белгiлейтiн (құқық растайтын) құжаттар (түпнұсқада)
_____________________________________________________________________

10) составляет опись документов архивного дела по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
20. При производстве работ по последующему обследованию составляется новый абрис по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
21. Также заполняется таблица технической характеристики основного объекта недвижимости по форме, согласно приложению 5 и таблица технической характеристики служебных (хозяйственных) строений и сооружений по форме, согласно приложению 6 настоящим Правилам.
22. Ранее составленный абрис сохраняется, внесение в него исправлений не допускается. Абрис составляется в электронном виде или простым карандашом, чтобы изображаемые на нем строения и сооружения по своему очертанию были близки к действительности и располагались в относительной масштабности.
Приложение 1
к Правилам и срокам
проведения государственного
технического обследования
недвижимого имущества
Форма
Заявление на выдачу технического паспорта № _________
Подразделение Государственной корпорации
Для физических лиц:
От гражданина (индивидуальный идентификационный номер) ______________
Доверенное лицо (индивидуальный идентификационный номер) ____________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – фамилия, имя и
отчество), год рождения _____________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), год рождения _____________
От имени, которого действует ________________________________________
на основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Для юридических лиц:
Полное наименование юридического лица _______________________________
Номер свидетельства о госрегистрации ________________________________
Дата гос. регистрации _______________________________________________
Бизнес идентификационный номер ______________________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)____________________________
(руководителя или уполномоченного представителя)
От имени, которого действует ________________________________________
на основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Адрес обследуемого объекта недвижимости: ____________________________
Перечень принятых документов: (наименование, серия, когда и кем выдан):
1. Документ об оплате: вид _______ № _________ дата _________________
на сумму __________ (прописью) ______________________________________
2. Правоустанавливающие (право подтверждающие) документы (в
оригинале) на объект недвижимости с приложением (при наличии)
существующего технического паспорта и идентификационного документа на
земельный участок ___________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Өзге де құжаттар _________________________________________________
Байланыс телефоны ___________________________________________________
Мынадай жұмыстарды орындауды:
Жылжымайтын мүлiк объектiсiне мемлекеттік техникалық тексеру
жүргізуді өтінемін.
Ескертпе ____________________________________________________________
Жұмысты бітірген соң төлемнің толық төленуіне (қосымша ақы) кепілдік
беремін.
Өтініш берушінің қолы ________________,20___жылы, күні «__» _________
Қабылдады __________________________,20___жылы, күні «__» ___________
(маманның, инспектордың тегі, аты (болған кезде) әкесінің аты және қолы)
жылы______________, күні «_____»________ уақыты: ____ сағат.___минут.
Маманның шығу күні __________________________________________________
Құжаттарды беру күні _____________ Тізілімдік нөмір _________________
бұл бағана қосымша құжаттар болған жағдайда толтырылады
Жылжымайтын мүлікке
мемлекеттік техникалық
тексеру жүргізу қағидасы
мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Құжатты қабылдағаны жөніндегі қолхат
Өтініші _____________________________________________________________
Жылжымайтын мүлік объектісіне техникалық түгендеу жүргізу туралы
№ ___________ «__» ____________20__ жыл, ____ сағат _____ минут
Мекенжай:____________________________________________________________
Меншік иесі:_________________________________________________________
Қабылданған құжаттардың тізбесі: (атауы, сериясы, қашан және кім
берді):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Төлем құжатының түрі:_________ № ______ күні
____________________________________________________________ соммасы
2. Жылжымайтын мүлікке құқығын растайтын құжаттар ___________________
_____________________________________________________________________
3. Өзге құжаттар ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған __________________________________________________________
(Тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты (инспектор маманның, қолы)
Өтініштің орындалатын күні «____» ____________ 20__ жыл
____________________        _________________         _______________
Берілетін күні               Алушы                       Қолы
Ескертпе: тіркеу нөмірінсіз және өтінішті қабылдаған маманның
қолынсыз қолхат жарамсыз.
Жылжымайтын мүлікке
мемлекеттік техникалық
тексеру жүргізу қағидасы
мен мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
№ ___________ мұрағат істері құжаттарының
(түгендеу нөмірі) ТІЗІМДЕМЕСІ
Реттік нөмір
Құжаттың нөмірі
Құжаттың күні
Құжаттың тақырыбы
Іс парақтарының нөмірлері
Ескертпе
Құжаттардың_______________________________________________қорытындысы
(санмен және жазумен)
Тізімдеме парақтарының саны__________________________________________
(цифрмен және жазумен)
Құжаттары тізімдемесін толтырған тұлғаның лауазымының атауы
Мұрағат ісін тігу____________________ қолтаңбасы
(жеке қолы)
«___»___________20____ жыл.
Жылжымайтын мүлікке
мемлекеттік техникалық
тексеру жүргізу қағидасы
мен мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
АБРИС
Өтініштің нөмірі:____________________________________________________
Объектінің мекенжайы:________________________________________________
Иесінің фамилиясы, аты, (болған кезде) тегі:_________________________
Тексеру жүргізілген (литер):_________________________________________
Бұзылған (құрылыстар мен құрылыс жайларды тізіп шығу (литері):_______
Тұрғызылған жылы:____________________________________________________
Ескертпе:____________________________________________________________
Сызба күні___________________________________________________________
Абристі толтырған маман______________________________________________
Өтініш беруші________________________________________________________
Тексерген _______________Бөлім басшысы ______________________________
Жылжымайтын мүлікке
мемлекеттік техникалық
тексеру жүргізу қағидасы
мен мерзімдеріне
5-қосымша
Нысан
Негізгі жылжымайтын мүлік объектісінің техникалық сипаты
Тапсырыс нөмірі:_____________________________________________________
Объектінің мекен жайы:_______________________________________________
Тапсырыс берушінің тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты:___________
Тексеріс жүргізу (литер):____________________________________________
Тұрғызылған жылы:____________________________________________________
Ескертпе:____________________________________________________________
Литердің атауы «_______»
Элементтің сипаттамасы
Элеметтің техникалық жағдайының сипаттамасы
тозу %
1
Іргетасы
2
Сыртқы және ішкі негізгі қабырғалары
3
Арақабырғалары
4
Жабыны
Шатыры
Қабат арасы
5
Шатыр
6
Едені
1-ші қабат
Кейінгі қабат
7
Ойықтары
Терезе
Есіктер
8
Әрлеу жұмыстары
Сыртқы
Ішкі
9
Жылытылуы
10
Электрмен қамтамасыз етілуі
11
Кәріздері
12
Сумен жабдықтау
Салқын
Ыстық
13
Баспалдақ
14
Әртүрлі жұмыстар
Жер телімінде орналасқан барлық құрылыстар мен құрылысжайлардың
техникалық сипаттары жеке жеке толтырылады.
Түгендеудің уақыты мен күні «_____»_______20__жылы
Өтініш беруші:_______________________________________________________
Орындаушының қолы:___________________________________________________
Жылжымайтын мүлікке
мемлекеттік техникалық
тексеру жүргізу қағидасы
мен мерзімдеріне
6-қосымша
Нысан
Қызметтік (шаруашылық) құрылыстар мен ғимараттардың техникалық сипаттары
Тапсырыстың нөмірі:__________________________________________________
Нысынның мекен жайы:_________________________________________________
Тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты:______________________________
Тексеріс жүргізілген (құрылыстар мен құрылысжайлар литері)___________
Бұзылған (құрылыстар мен құрылысжайлардың тізімі (литері) ___________
Тұрғызылған жылы:____________________________________________________
Ескертпе:____________________________________________________________
Литер атауы «_______»
Элемент сипаттамасы
Элементтің техникалық жағдайының сипаттамасы
тозу %
1
Іргетас
2
Сыртқы қабырға
3
Жабыны
4
Шатыры
5
Сыртқы әрлеуі
Жер телімінде орналасқан барлық құрылыстар мен құрылысжайлардың
техникалық сипаттары жеке жеке толтырылады.
Түгендеудің күні мен уақыты:«_____»__________________20__жыл
Өтініш беруші:_______________________________________________________
Орындаушының қолы:___________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің

3. Иные документы ___________________________________________________
Контактный телефон __________________________________________________
Прошу выполнить нижеследующую работу:
проведение государственного технического обследования (целевое
назначение объекта недвижимости)
Примечание __________________________________________________________
Полную оплату (доплату) после выполнения работ гарантирую.
Подпись заявителя _________________ дата "_____" _________20__ год.
Принял ______________________________________________________________
(фамилия имя и отчество (при его наличии), и подпись специалиста, инспектора)
дата "__" ____ 20__ год, время: __ часов __ минут.
Дата выхода специалиста ___________________________
Дата выдачи документов ___________ Реестровый номер ___________
данная графа заполняется при наличии дополнительных документов
Приложение 2
к Правилам и срокам
проведения государственного
технического обследования
недвижимого имущества
Форма
Расписка о получении документов
По заявлению ________________________________________________________
на проведение государственного технического обследования объекта
недвижимого имущества
№ ___________ от "__" ____________20__ года: ____ часов _____ минут
Адрес _______________________________________________________________
Владелец_____________________________________________________________
Перечень принятых документов: (наименование, серия, когда и кем
выдан):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Документ об оплате: вид _________ № ______ дата __________________
на сумму ____________________________________________________________
2. Документ, подтверждающий право на недвижимое имущество ___________
_____________________________________________________________________
3. Иные документы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Принял ________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при наличии), и подпись
специалиста, инспектора)
Дата выполнения заявления "____" ____________ 20__ года
____________________ _________________ _______________
Дата выдачи Получатель Подпись
Примечание: без регистрационного номера и подписи специалиста, принявшего заявление, расписка не действительна.
Приложение 3
к Правилам и срокам
проведения государственного
технического обследования
недвижимого имущества
Форма
ОПИСЬ
документов архивного дела № ____________________
(инвентарный номер)
N
п/п
Номер документа
Дата документа
Заголовок документа
Номера листов дела
Примечание
Итого __________________________________________________ документов
(цифрами и прописью)
Количество листов описи ______________________________________
(цифрами и прописью)
Наименование должности лица, заполнившего опись документов.
Расшивка архивного дела ____________________________________ подписи
(личная подпись)
"___"______________20 __ год.
Приложение 4
к Правилам и срокам
проведения государственного
технического обследования
недвижимого имущества
Форма
АБРИС
Номер заказа: _______________________________________________________
Адрес объекта: ______________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) заявителя:_________________
Обследовано (литер) _________________________________________________
Снесено (перечислить строения и сооружения (литера) _________________
Год постройки _______________________________________________________
Примечание: _________________________________________________________
Дата съемки _________________________________________________________
Абрис составил специалист ___________________________________________
Заявитель ___________________________________________________________
Проверил _______________ Руководитель отдела ________________________
Приложение 5
к Правилам и срокам
проведения государственного
технического обследования
недвижимого имущества
Форма
Техническая характеристика основного объекта недвижимости
Номер заказа: _______________________________________________________
Адрес объекта: ______________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) заявителя:
_____________________________________________________________________
Обследовано (литер): ________________________________________________
Год постройки: ______________________________________________________
Примечание: _________________________________________________________
Наименование литера "_______"
Описание элемента
Описание технического состояния элемента
%
износа
1
Фундамент
2
Наружные и внутренние капитальные стены
3
Перегородки
4
Перекрытие
Чердачное
Между этажом
5
Крыша
6
полы
1-го этажа
Последующего этажа
7
проемы
Окна
Двери
8
Отделочные работы
Внутренняя
Наружная
9
Отопление
10
Электричества
11
Канализация
12
Водоснабжение
холодная
горячее
13
Лестницы
14
Разные работы
Таблица технических характеристик заполняется на все строения и
сооружения расположенные на земельном участке по отдельности.
Дата и время обследования: "_____" _______ 20__года
Заявитель: __________________________________________________________
Подпись исполнителя: ________________________________________________
Приложение 6
к Правилам и срокам
проведения государственного
технического обследования
недвижимого имущества
Форма
Техническая характеристика служебных
(хозяйственных) строений и сооружений
Номер заказа: _______________________________________________________
Адрес объекта: ______________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии): __________________________
Обследовано (строение или сооружение (литера)
_____________________________________________________________________
Снесено (перечислить строения и сооружения (литера) _________________
Год постройки: ______________________________________________________
Примечание: _________________________________________________________
Наименование литера - "_______"
Описание элемента
Описание технического состояния элемента
% износа
1
Фундамент
2
Наружные стены
3
Перекрытия
4
Крыша
5
Наружная отделка
Таблица технических характеристик заполняется на все строения и
сооружения расположенные на земельном участке по отдельности.
Дата и время обследования: "_____"__________________20__года
Заявитель: __________________________________________________________
Подпись исполнителя: ________________________________________________
Приложение № 2
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан

2016 жылдың 28 қаңтардағы
№ 44 бұйрығына 2-қосымша
Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі
объектілеріне кадастрлық нөмір беру қағидасы Жалпы ережелер
1. Осы Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне кадастрлық нөмір беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» 2007 жылғы 26 шілдедегі № 310 Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне кадастрлық нөмірлер беру тәртібін белгілейді.
2. Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне оның орналасқан жері бойынша кадастрлық нөмірлер беруді Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
3. Жылжымайтын мүлік объектілері кадастрлық нөмірлер беру мақсаттарында екі топқа бөлінеді:
ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар (бастапқы объектілер);
құрамдас ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар: тұрғын, тұрғын емес үйжайлар, оның ішінде бөлмелер, жапсыра және іштен жапсыра салынған тұрғын және тұрғын емес үйжайлар және ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың басқа да құрамдас бөліктері (кейінгі объектілер).
4. Жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмірлер құруға облыстардың немесе республикалық маңызы бар қалалардың кодтарынан бастап нақты жылжымайтын объектісінің кодына дейінгі сатылау принципі негіз болып қаланған.
5. Жер учаскелерінде орналасқан әрбір бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің қайталанбайтын кадастрлық нөмірі болады, ол жер учаскелерін әкімшілік-аумақтық бірліктерді немесе есептік кварталдарды қосуға немесе бөлуге байланысты кадастрлық нөмірлердің құрамдас бөлігінің өзгеруінен басқа жағдайларда осы жылжымайтын мүлік объектісінің бірыңғай құқық объектісі ретінде өзгермеуі тиіс.
6. Бастапқы немесе кейінгі объектілер бірыңғай құқық объектісі ретінде қосудың немесе бөлудің нәтижесінде өз жұмысын тоқтатқан кезде жаңадан құрылған объектілерге жаңа кадастрлық нөмірлер беріледі.
7. Бастапқы немесе кейінгі объектілердің жұмысы тоқтаған кезде оларға берілген кадастрлық нөмір басқа объектіге берілмейді.
8. Жер учаскелерінің кадастрлық нөмірінің болмауы бастапқы объектіге кадастрлық нөмір беруден бас тартуға негіз болмайды. Бұл жағдайда бастапқы объектіге кадастрлық нөмір беру үшін уақытша кадастрлық нөмір құралады, онда жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлерінің орнына нөлдер қолданылады, ал ғимараттарға, құрылысжайларға, құрылыстарға есептік кварталдың шеңберінде бірегей нөмірлер беріледі.
9. Кейінгі объектілерді және олардың бөліктерін тіркеу кезінде барлық жағдайларда ғимараттың, құрылыстың, құрылысжайдың кадастрлық нөмірінің болуы талап етіледі. Егер ғимаратқа, құрылысқа, құрылысжайға кадастрлық нөмір берілмеген болса, онда бұл нөмір осы Қағидаға сәйкес оның құрамындағы кейінгі объектінің бастапқысын есепке алу кезінде беріледі.

от 28 января 2016 года
за № 44
Правила присвоения кадастрового номера
первичным и вторичным объектам недвижимости
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения кадастровых номеров первичным и вторичным объектам недвижимого имущества (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2007 года № 310 "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее - Закон) и определяет Правила присвоения кадастровых номеров первичным и вторичным объектам недвижимости.
2. Присвоение кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости осуществляется Государственной корпорацией по месту его нахождения.
3. Объекты недвижимого имущества для целей присвоения кадастровых номеров подразделяются на две группы:
здания, строения, сооружения (первичные объекты);
составляющие здания, строения, сооружения: жилые, нежилые помещения, в том числе комнаты, жилые и нежилые, пристроенные и встроенные помещения, и прочие составляющие здания, строения, сооружения (вторичные объекты).
4. В основу построения кадастрового номера объектов недвижимости положен иерархический принцип от кода области или города республиканского значения до кода конкретного объекта недвижимости.
5. Каждый первичный и вторичный объект недвижимости, расположенный на земельном участке, имеет не повторяющийся кадастровый номер, который не изменяется в течение всего времени существования данного объекта недвижимости как единого объекта права, кроме случаев изменения составляющих кадастрового номера в связи с объединением или разделением земельных участков, административно-территориальных единиц или учетных кварталов.
6. При прекращении существования первичного или вторичного объекта как единого объекта права в результате слияния или разделения вновь образованным объектам присваиваются новые кадастровые номера.
7. При прекращении существования первичного или вторичного объекта присвоенный им кадастровый номер не присваивается другому объекту.
8. Отсутствие кадастрового номера земельного участка не служит основанием для отказа в присвоении кадастрового номера первичному объекту. В этом случае для присвоения кадастрового номера первичному объекту формируется временный кадастровый номер, в котором вместо кадастрового номера земельного участка используются нули, а зданиям, сооружениям, строениям присваиваются уникальные номера в пределах учетного квартала.
9. При регистрации вторичных объектов и их частей во всех случаях требуется наличие кадастрового номера зданий, строений, сооружений. Если зданию, строению, сооружению не был присвоен кадастровый номер, то этот номер присваивается при учете первого в его составе вторичного объекта согласно настоящим Правилам.

10. Әртүрлі есептік кварталдарда орналасқан ғимаратқа, құрылысқа, құрылысжайға кварталдың нөмірін көрсетумен бір кадастрлық нөмір беріледі, онда ғимараттың, құрылыстың немесе құрылысжайдың көп бөлігі немесе негізгі бөлігі орналасады.
11. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмір беруге:
1) мемлекеттік жер кадастры мәліметтері бойынша осы Қағиданың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер учаскелерінің шекарасы және оның кадастрлық нөмірі туралы ақпараттар;
2) бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің жоспары (қажет болған жағдайда қабат бойынша);
3) қажет болған жағдайда кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің жоспары негіз болады.
12. Жылжымайтын мүлік объектісіне меншік құқығының немесе басқа құқықтың бір тұлғадан екінші тұлғаға ауысуы оның кадастрлық нөмірін қайта қарауға негіз болып табылмайды.
13. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық нөмірі мынадай құрылымнан тұрады:
АА: ВВВ: ССС: Д...Д: И...И: К...К,
ондағы: - кадастрлық нөмірдің құрамдас бөліктерін бөлуші;
АА: ВВВ: ССС: Д...Д - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 қыркүйектегі № 958 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастрын жүргізудің ережесіне сәйкес берілген жер учаскесінің кадастрлық нөмірі;
АА - облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың коды;
ВВВ - әкімшілік ауданның немесе облыстық (аудандық) маңызы бар қаланың коды;
ССС - есептік кварталдың коды;
Д...Д - есептік кварталдың және/немесе әкімшілік ауданның, облыстың (аудандық) маңызы бар қаланың ішіндегі жер учаскесінің реттік нөмірі;
И...И – бастапқы объектінің нөмірі;
К...К - бастапқы объект ішіндегі кейінгі объектінің нөмірі, яғни: пәтердің, жапсыра салынған үйжайдың, бөлменің, тұрғын немесе тұрғын емес ғимараттың ішіндегі тұрғын емес үйжайдың және жылжымайтын мүлік объектісінің басқа да құрамдас бөліктерінің нөмірі.
2. Бастапқы жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмірлер беру
14. Бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық нөмірі бастапқы жылжымайтын мүлік объектісі орналасқан жер учаскесінің кадастрлық нөмірінен және осы жер учаскесінің шегінде қайталанбайтын бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің реттік нөмірінен (кодынан) мынадай үлгіде құралады:
20:015:004:165:1.
мұндағы 20:015:004:165 - жер учаскесінің кадастрлық нөмірі;
1 - жер учаскесіндегі бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің реттік нөмірі (коды).
Бастапқы объекті үшін мысал: Астана қаласы, Есіл ауданы, 199 көшесі, 36-үй, мынадай болып жазылады 21:320:135:0722:1.
мұнда 21:320:135:0722 – жер учаскесінің кадастрлық нөмірі.
1 - негізгі құрылыстың реттік нөмірі.

10. Зданию, строению или сооружению, расположенному в разных учетных кварталах, присваивается один кадастровый номер с указанием номера квартала, на котором располагается большая или основная часть здания, строения или сооружения.
11. Основанием для присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимого имущества является наличие:
1) информации о границах земельного участка и его кадастровом номере по данным государственного земельного кадастра, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил;
2) плана (при необходимости поэтажного) первичного объекта недвижимости;
3) при необходимости плана вторичного объекта недвижимости.
12. Переход права собственности или иного права на объекты недвижимого имущества от одного лица к другому не является основанием для пересмотра его кадастрового номера.
13. Кадастровый номер первичного и вторичного объекта недвижимости имеет следующую структуру:
АА: ВВВ: ССС: Д...Д: И...И: К...К,
где:
разделитель составных частей кадастрового номера;
АА: ВВВ: ССС: Д...Д - кадастровый номер земельного участка, присвоенный в соответствии с Правилами ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2003 года № 958;
АА - код области или города республиканского значения;
ВВВ - код административного района или города областного (районного) значения;
ССС - код учетного квартала;
Д...Д - порядковый номер земельного участка внутри учетного квартала и/или административного района, города областного (районного) значения;
И...И - номер первичного объекта;
К...К - номер вторичного объекта внутри первичного объекта, то есть: номер квартиры, встроенного помещения, комнаты, части нежилого помещения в нежилом или жилом здании и других составляющих недвижимости.
2. Присвоение кадастровых номеров первичным
объектам недвижимости
14. Кадастровый номер первичного объекта недвижимости образуется из кадастрового номера земельного участка, на котором расположен первичный объект недвижимости, и порядкового номера (кода) первичного объекта недвижимости, не повторяющегося в пределах данного земельного участка, следующим образом: 20: 015: 004: 165: 1.
где 20: 015: 004: 165 - кадастровый номер земельного участка;
1 - порядковый номер (код) первичного объекта недвижимости на земельном участке.
Пример для первичного объекта: г. Астана, район Есиль, ул. 199, дом 36, будет выглядеть так 21:320:135:0722:1
где 21:320:135:0722 - кадастровый номер земельного участка.
1 - порядковый номер основного строения.

15. Жер учаскесінде екі және одан да көп бастапқы жылжымайтын мүлік объектілері орналасқан жағдайларда, олардың әрқайсысына сол жер учаскесіне жеке арналған кадастрлық нөмір мына ретте беріледі:
20:015:004:165:1
20:015:004:165:2
20:015:004:165:3
16. Бастапқы жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмірлер беру еркін дәйектілікпен жүргізіледі, ол бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің анық идентификациясын және оны жер учаскесі жоспарында жедел іздестіруді қамтамасыз етеді.
17. Әкімшілік-аумақтық бірліктерді немесе есептік кварталдарды, жер учаскелерін бөлуге немесе қосуға, бастапқы объектіні бөлу немесе оның басқа бастапқы объектілермен қосылуына байланысты кадастрлық нөмірдің құрамдас бөлігінің өзгеруін қоспағанда, бастапқы жылжымайтын мүлік объектілерінің кадастрлық нөмірі осы жылжымайтын мүлік объектісінің бірыңғай құқық объектісі ретінде барлық уақыт ішінде өзгермейді.
18. Бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің бірыңғай құқық объектісі ретінде оның бөлінуі немесе объектілермен қосылуы нәтижесінде жұмысын тоқтатқан кезде жаңадан құрылған бастапқы жылжымайтын объектілерге жаңа кадастрлық нөмірлер беріледі. Алдыңғы (ескі) кадастрлық нөмірдің жылжымайтын мүлік объектілерін идентификациялау үшін қайтадан пайдалануға жол берілмейді.
19. 20:015:004:165:1 кадастрлық нөмірлері бар бастапқы жылжымайтын мүлік объектісін бөлу кезінде, жаңадан құрылған жылжымайтын мүлік объектілерінің екі бастапқы объектілеріне еркін түрдегі дәйектілікпен мынадай кадастрлық нөмірлер беріледі:
20:015:004:165:2
20:015:004:165:3.
20. 20:015:004:165:2 және 20:015:004:165:3 кадастрлық нөмірлері бар екі жылжымайтын мүлік объектісі қосылған кезде жаңадан құрылған жылжымайтын мүлік объектісіне мынадай кадастрлық нөмір беріледі:
20:015:004:165:4.
21. Негізгі ғимаратқа, құрылысқа, құрылысжайға көмекші болып саналатын (қызметтік мақсаттағы) жер учаскелерінде орналасқан ғимараттарға, құрылыстарға, құрылысжайларға, әдетте жеке үйлерге кадастрлық нөмірлер берілмеуі мүмкін. Мұндай объектілерді идентификациялау жер учаскесінің кадастрлық нөмірі немесе бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық нөмірі (жер учаскесіндегі негізгі ғимарат) бойынша және оларды тіркеу құжаттарында және құқықтық кадастрда тізу арқылы жүргізіледі.
22. Көмекші (қызметтік мақсаттағы) ғимараттарға, құрылыстарға, құрылысжайларға қажет болған жағдайларда мұндай құрылысқа құқық иесінің тиісті дербес құқық белгілейтін құжаттары бар болған кезде (мысалы, көмекші құрылысты иеліктен айырған кезде) кадастрлық нөмір беріледі.

15. Когда на земельном участке размещено два и более первичных объекта недвижимости, каждому из них присваивается свой кадастровый номер, индивидуальный для данного земельного участка, следующим образом:
20: 015: 004: 165: 1
20: 015: 004: 165: 2
20: 015: 004: 165: 3
16. Присвоение кадастровых номеров первичным объектам недвижимости, производится в произвольной последовательности, обеспечивающей ясную идентификацию первичного объекта недвижимости и оперативность его поиска на плане земельного участка.
17. Кадастровый номер первичного объекта недвижимости не изменяется в течение всего времени существования данного объекта недвижимости как единого объекта права, кроме случаев изменения составляющих кадастрового номера в связи с делением или слиянием административно-территориальных единиц или учетных кварталов, земельных участков, деления первичного объекта либо его слияния с другим первичным объектом недвижимости.
18. При прекращении существования первичного объекта недвижимости как единого объекта права в результате его деления или слияния вновь образованным первичным объектам недвижимости присваиваются новые кадастровые номера. Повторное использование предыдущего (старого) кадастрового номера для идентификации объектов недвижимости не допускается.
19. При делении первичного объекта недвижимости, имеющего кадастровый номер 20:015:004:165:1, на два первичных объекта недвижимости, вновь образованным объектам недвижимости будут присвоены в произвольной последовательности следующие кадастровые номера:
20:015:004:165:2.
20:015:004:165:3.
20. При слиянии двух объектов недвижимости, имеющих кадастровые номера 20:015:004:165:2 и 20:015:004:165:3, вновь образованному объекту недвижимости будет присвоен следующий кадастровый номер:
20:015:004:165:4.
21. Расположенным на земельном участке зданиям, строениям, сооружениям, являющимся вспомогательными (служебного назначения) по отношению к основному зданию, строению, сооружению, кадастровые номера могут быть не присвоены, как правило, в индивидуальных домовладениях. Идентификация таких объектов производится по кадастровому номеру земельного участка либо по кадастровому номеру первичного объекта недвижимости (основного здания на земельном участке) и путем описания их в регистрационных документах и в правовом кадастре.
22. Кадастровый номер вспомогательным (служебного назначения) зданиям, строениям, сооружениям в необходимых случаях (например, при отчуждении вспомогательного строения) присваивается при условии, что на такое строение у правообладателя имеются соответствующие самостоятельные правоустанавливающие документы.

3. Кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне
кадастрлық нөмірлер беру
23. Кадастрлық нөмір ғимараттағы, құрылыстағы, құрылысжайлардағы үйжайға, егер ол үйжай бөлінген меншікте болса (басқа да бөлінген мүліктік құқықта) және бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің құрамындағы кейінгі жылжымайтын объект ретінде бөлінген жағдайда ғана беріледі. Егер ішінде бірнеше үйжайлар бар ғимарат бір құқық иесіне жататын болса, бастапқы объектінің құрамында кейінгі объект құралмайды. Бұл жағдайда кадастрлық нөмір тек бастапқы жылжымайтын мүлік объектісіне беріледі. Жеке үйжайлар бастапқы объектілер құрамында екі немесе одан да көп тұлғалардың бөлек меншігінде (басқа да мүліктік құқықтағы) тұрған жағдайда, кейінгі объектілер оларға кадастрлық нөмір берумен бастапқы объектінің құрамында құрылады.
24. Бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық нөмірі болмаған кезде кейінгі жылжымайтын мүлік объектісіне кадастрлық нөмір берілмейді. Егер ғимаратқа, құрылысқа, құрылысжайға бастапқы жылжымайтын мүлік объектісіне кадастрлық нөмір берілмесе, онда бұл нөмір ғимаратқа, құрылысқа, құрылысжайға алғашқысына оның құрамындағы кейінгі жылжымайтын мүлік объектісіне жоғарыда аталған ережелер бойынша кадастрлық нөмір берілген кезде беріледі.
25. Кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық нөмірі бастапқы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірінен және осы бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің шеңберінде қайталанбайтын кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің реттік нөмірінен (кодынан) мына ретте құрылады:
20:015:004:165:1:25
мұндағы:
20:015:004:165:1 - бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің осы қағиданың 14-тармағында белгіленген тәртіпте берілген кадастрлық нөміріне сәйкес бөлігі;
25 - кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің реттік нөмірі (коды).
Кейінгі объекті үшін мысалы, Астана қаласы, Есіл ауданы, 199 көшесі, 36-үй, 106-пәтер, мынадай болып жазылады 21:320:135:0722:1:106
мұнда 21:320:135:0722 жер учаскесінің кадастрлық нөмірі.
1 - негізгі құрылыстың реттік нөмірі.
106 - кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің реттік нөмірі.
26. Бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің (ғимарат, құрылыс, құрылысжайдың) құрамында орналасқан кейінгі жылжымайтын мүлік объектісіне реттік нөмір беру еркін түрдегі дәйектілікпен жүргізіледі, ол кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің нақты сәйкестігін және бастапқы объектінің жоспарында оны жедел іздестіруді қамтамасыз етеді.
Кейінгі жылжымайтын объектінің реттік нөмірі (коды) ретінде, егер мұндай нөмір сол бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің жеке нөмірі болып табылатын болса, пошталық мекенжайы бойынша үйжайдың нөмірін пайдалануға болады. Кейінгі жылжымайтын объектіні бөлген немесе қосқан жағдайда мұндай кадастрлық нөмір жойылады.

3. Присвоение кадастровых номеров вторичным
объектам недвижимости
23. Кадастровый номер помещению в здании, строении, сооружении присваивается только в том случае, когда это помещение находится в раздельной собственности (ином раздельном вещном праве) и выделено как вторичный объект недвижимости в составе первичного объекта недвижимости. Если здание, в котором имеется несколько помещений, принадлежит одному правообладателю, то вторичные объекты в составе первичного объекта не формируются. В данном случае кадастровый номер присваивается только первичному объекту недвижимости. Вторичные объекты с присвоением им кадастровых номеров формируются в составе первичного объекта только в том случае, когда отдельные помещения в составе первичного объекта находятся в раздельной собственности (ином вещном праве) двух и более лиц.
24. Присвоение кадастрового номера вторичному объекту недвижимости при отсутствии кадастрового номера первичного объекта недвижимости не допускается. Если зданию, строению, сооружению первичному объекту недвижимости не был присвоен кадастровый номер, то этот номер присваивается зданию, строению, сооружению при присвоении кадастрового номера первому в его составе вторичному объекту недвижимости по правилам, указанным выше.
25. Кадастровый номер вторичного объекта недвижимости образуется из кадастрового номера первичного объекта недвижимости и порядкового номера (кода) вторичного объекта недвижимости, не повторяющегося в пределах данного первичного объекта недвижимости, следующим образом:
20:015:004:165:1:25.
Где:
20:015:004:165:1 - часть, соответствующая кадастровому номеру первичного объекта недвижимости, присвоенному в порядке, установленном пунктами 14 настоящих Правил;
25 - порядковый номер (код) вторичного объекта недвижимости.
Пример для вторичного объекта: г. Астана, район Есиль, ул. 199, дом 36, кв. 106, будет выглядеть так 21:320:135:0722:1:106.
где 21:320:135:0722 - это кадастровый номер земельного участка;
1 - порядковый номер основного строения;
106 - порядковый номер вторичного объекта недвижимости.
26. Присвоение порядковых номеров вторичным объектам недвижимости, расположенным в составе первичного объекта недвижимости (здания, строения, сооружения) производится в произвольной последовательности, обеспечивающей ясную идентификацию вторичного объекта недвижимости и оперативность его поиска на плане первичного объекта.
В качестве порядкового номера (кода) вторичного объекта недвижимости допускается использовать имеющийся номер помещения по почтовому адресу, если такой номер будет являться индивидуальным для данного первичного объекта недвижимости. В случае деления или слияния вторичного объекта недвижимости такой кадастровый номер аннулируется.

27. Кейінгі жылжымайтын мүлік объектілердің реттік нөмірлері (кодтары) әрбір бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің құрамында бірден және одан жоғары тағайындалады.
28. Әкімшілік-аумақтық бірліктерді немесе есептік кварталдарды, жер учаскелерін бөлуге немесе қосуға, бастапқы объектіні бөлуге немесе оны қосуға, кейінгі бөліктерінің жылжымайтын мүлік объектісін бөлуге немесе қосуға байланысты кадастрлық нөмірдің құрамдас өзгеруін қоспағанда, кейінгі жылжымайтын мүлік объектілерінің кадастрлық нөмірі осы жылжымайтын мүлік объектісінің бірыңғай құқық объектісі ретінде барлық уақыттары ішінде өзгермейді.
29. Кейінгі жылжымайтын мүлік объектілерінің бірыңғай құқық объектісі ретінде қосылуы немесе бөлінуі нәтижесінде өз жұмысын тоқтатқан кезде, жаңадан құрылған кейінгі объектілерге жаңа кадастрлық нөмірлер беріледі, әдетте олар осы бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің шеңберінде берілген кадастрлық нөмірден кейінгі нөмірлер болады. Алдыңғы (ескі) кадастрлық нөмірлерді жаңадан құрылған кейінгі жылжымайтын мүлік объектілерін сәйкестендіру үшін қайтадан пайдалануға жол берілмейді.
4. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік
объектілеріне уақытша кадастрлық нөмірлер беру
30. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне уақытша кадастрлық нөмір жер учаскелерінің кадастрлық нөмірі болмаған жағдайларда беріледі (мысалы, жер учаскелеріне құқықтар жылжымайтын мүлікке мемлекеттік тіркеу жүйесі енгізілгенге дейін пайда болса және мемлекеттік тіркеусіз пайда болған деп танылса).
31. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмір беруді жүзеге асыратын кәсіпорын, жер учаскесінің кадастрлық нөмірі болмаған кезде жер учаскесі нөміріне сәйкес кадастрлық нөмірге арналған бөлігінде үш нөл қояды. Бұл ретте, бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің уақытша кадастрлық нөмірі ретінде есептік квартал шеңберінде бөлгіш арқылы дәйекті түрде жазылатын көшенің (шағын ауданның) кодын, егер бұл нөмір жиынтығы осы есептік квартал үшін бірегей болып табылса ғимараттың, құрылыстың, құрылысжайдың пошталық мекенжайы мен бастапқы жылжымайтын мүлік объектісінің түгендеу нөмірлерін пайдалануға болады.
Жазылғандарды ескере келе, уақытша кадастрлық нөмір құрылымы мынадай болады:
бастапқы объект үшін - 20:015:004:000:(123:12А:4/53687);
2) кейінгі объекті үшін - 20:015:004:000 (123:12А:4/53687):37 (123:12А:4/43687) - ғимараттың, құрылыстың немесе құрылысжайдың уақытша нөмірін көрсететін уақытша кадастрлық нөмірдің бөлігі; 37 - кейінгі объектіні идентификациялау үшін бастапқы объектінің уақытша кадастрлық нөміріне бөлгіш арқылы қосылатын, бастапқы объектінің шеңберінде тұрғын және тұрғын емес үйжайдың бірегей кодын көрсететін уақытша кадастрлық нөмірдің бөлігі.

27. Порядковые номера (коды) вторичных объектов недвижимости, назначаются в составе каждого первичного объекта недвижимости от единицы и выше.
28. Кадастровый номер вторичного объекта недвижимости не изменяется в течение всего времени существования данного объекта недвижимости как единого объекта права, кроме случаев изменения составляющих кадастрового номера в связи с делением или слиянием административно-территориальных единиц или учетных кварталов, земельных участков, деления либо слияния первичного объекта, деления либо слияния вторичного объекта недвижимости.
29. При прекращении существования вторичного объекта недвижимости как единого объекта права в результате его слияния или деления вновь образованным вторичным объектам присваиваются новые кадастровые номера, как правило, следующие за последним, присвоенным в пределах данного первичного объекта недвижимости, кадастровым номером. Повторное использование предыдущих (старых) кадастровых номеров для идентификации вновь образованных вторичных объектов недвижимости не допускается.
4. Присвоение временного кадастрового номера первичному и
вторичному объекту недвижимости
30. Временный кадастровый номер присваивается первичным и вторичным объектам недвижимости в тех случаях, когда отсутствует кадастровый номер земельного участка (например, права на земельный участок возникли до введения системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и признаются возникшим без государственной регистрации).
31. При отсутствии кадастрового номера земельного участка предприятие, осуществляющее присвоение кадастровых номеров первичным и вторичным объектам недвижимости, в части кадастрового номера, соответствующего номеру земельного участка, проставляет три нуля. При этом в качестве временного кадастрового номера первичного объекта недвижимости в пределах учетного квартала допускается использовать номер, состоящий из последовательного написания через разделитель кода улицы (микрорайона), номера здания, строения, сооружения по почтовому адресу и инвентарного номера первичного объекта недвижимости, если этот номер в совокупности является уникальным для данного учетного квартала.
С учетом изложенного, временный кадастровый номер будет иметь следующую структуру:
1) для первичного объекта - 20:015:004:000:(123:12А:4/53687);
2) для вторичного объекта – 20:015:004:000:(123:12А:4/53687):37.
(123:12А:87) - часть временного кадастрового номера, обозначающая временный номер здания, строения или сооружения;
37 - часть временного кадастрового номера, обозначающая уникальный код жилого и нежилого помещения в пределах первичного объекта, добавляемая через разделитель к временному кадастровому номеру первичного объекта для идентификации вторичного объекта.

32. Жер учаскесіне кадастрлық нөмір берілгеннен кейін, объектіге осы Қағидада белгіленген тәртіпте тұрақты кадастрлық нөмір беріледі.
33. Тұрақты кадастрлық нөмір берілгеннен кейін бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілері жер учаскесінің уақытша кадастрлық нөмірлері жойылады.
34. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмірлер беру туралы жазба осы Қағиданың қосымшасында көрсетілген нысан бойынша кадастрлық нөмір берудің Есеп парағында жүргізіледі.

32. После присвоения земельному участку кадастрового номера объекту присваивается постоянный кадастровый номер в порядке, установленном настоящими Правилами.
33. После присвоения постоянного кадастрового номера временные кадастровые номера земельного участка, первичного и вторичного объектов недвижимости аннулируются.
34. Запись о присвоении кадастровых номеров первичным и вторичным объектам недвижимости производится в Учетном листе присвоения кадастровых номеров по форме, указанном в приложении 1 к настоящим Правилам.

35. Бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне кадастрлық нөмірлер беруге арналған Есеп парағы әрбір жер учаскесіне жеке толтырылады және тиісті түгендеу ісінде сақталады.
Бастапқы және кейінгі
жылжымайтын мүлік объектілеріне
кадастрлық нөмір беру қағидасына
1-қосымша
Нысан
Кадастрлық нөмірлер беруге арналған есеп парағы
Жазбаның реттік нөмірі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Бастапқы жылжым. мүлік объект-ң кадастрлық нөмірі
Кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық нөмірі
Бастапқы және кейінгі жылжым. мүлік объект-не кадастрлық нөмір берілген күн
Бастапқы және (немесе) кейінгі жылжымайтын мүлік объектісіне кадастрлық нөмір берген маманның тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты, лауазымы және қолы
1
2
3
4
5
6

35. Учетный лист присвоения кадастровых номеров первичным и вторичным объектам недвижимости составляется отдельно на каждый земельный участок и хранится в соответствующем инвентарном деле.
Приложение 1
к Правилам присвоения
кадастрового номера
первичным и вторичным
объектам недвижимости
Форма
Учетный лист присвоения кадастровых номеров
Порядковый номер записи
Кадастровый номер земельного участка
Кадастровый номер первичного объекта недвижимости
Кадастровый Номер Вторичного Объекта недвижимости
Дата Присвоения Кадастрового номера первичного и вторичного объекта недвижимости
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность и подпись специалиста, присвоившего номер первичному и (или) вторичному объекту недвижимости
1
2
3
4
5
6