Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 12 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 ақпанда № 13072 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 тамыздағы № 335 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.08.2023 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
2016 жылғы "__"____________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 12 қаңтардағы
№ 12 бұйрығымен
бекітілген
Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсiптiк зейнетақы
жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды дербестендірілген есепке
алуды жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2016 года № 13072. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 335.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.08.2023 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.03.2016 г.
В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения персонифицированного учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
____________ А. Исекешев
"___" __________ 2016 года
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 12 января 2016 года № 12
Правила ведения персонифицированного учета
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных
пенсионных взносов и (или) пени

1. Осы Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды дербестендірілген есепке алуды жүргізуді айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) мiндеттi зейнетақы жарналары – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен БЖЗҚ-ға Заңға сәйкес салынатын ақша;
5) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары – еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) жұмыстармен айналысатын, кәсіптері өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген жұмыскерлердің пайдасына БЖЗҚ-ға агенттер меншікті қаражаты есебінен аударған ақша.
3. Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізіміндегі (бұдан әрі – бірыңғай тізім) және салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша дерекқорындағы (бұдан әрі – дерекқор) мәліметтердің негізінде жүргізеді және әрбір салымшы (алушы) бойынша мынадай дербес деректерді қамтиды:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) салымшының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, туған жері, жынысы, тұрғылықты мекенжайы, азаматтығы;

1. Настоящие Правила персонифицированного учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют ведение персонифицированного учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) уполномоченный орган по социальному обеспечению (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области социального обеспечения;
3) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
4) обязательные пенсионные взносы – деньги, вносимые в соответствии с Законом в ЕНПФ в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) обязательные профессиональные пенсионные взносы – деньги, перечисленные агентами за счет собственных средств в ЕНПФ в пользу работников, занятых на работах с вредными (особо вредными) условиями труда, профессии которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников.
3. Персонифицированный учет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени ведется Государственной корпорацией на основании сведений из единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее - единый список) и базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам (далее - база данных), и включает в себя следующие персональные данные по каждому вкладчику (получателю):
1) индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН);
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, место рождения, пол, адрес места жительства, гражданство вкладчика (получателя);

3) жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы және нөмірі, көрсетілген құжаттардың берілген күні және берген органның атауы;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген күні өзгергені туралы;
5) азаматтығының өзгергені, бірыңғай тізімдегі міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттардың ашылғаны немесе жабылғаны туралы;
6) салымшы (алушы) деректемелерінің, мәртебесінің өзгергені туралы;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерінде (бұдан әрі – № 1116 Қағидалар) белгіленген тәртіппен аударылған міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұлдар, сондай-ақ оларды қайтару туралы;
8) № 1116 Қағидаларда белгіленген тәртіппен агенттің атауы мен деректемелерін қоса алғанда, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер туралы.
4. Мемлекеттік корпорация:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 22 қаңтардағы № 12-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9167 болып тіркелген) Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін қалыптастыру қағидаларына сәйкес бірыңғай тізімге және дерекқорға мәліметтер мен өзгерістердің уақтылы енгізілуін қамтамасыз етеді;
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бірыңғай тізімде және дерекқорда қамтылған мәліметтердің сенімді сақталуын ұйымдастырады;
3) әр айдың 10-күніне дейін уәкілетті органға салымшылардың (алушылардың) саны және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша сомалар, сондай-ақ аударылған міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары және агенттердің саны туралы мәліметтерді ұсынады.
5. Мемлекеттік корпорация күн сайын БЖЗҚ-мен мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан бірыңғай тізімдегі салымшылардың (алушылардың) деректемелерін Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқорындағы мәліметтермен салыстырып тексеру жүргізеді.

3) серия и номер документа, удостоверяющего личность, дата выдачи указанных документов и наименование выдавшего их органа;
4) об изменении номера и даты выдачи документа, удостоверяющего личность;
5) об изменении гражданства, открытии или закрытии договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином списке;
6) об изменении реквизитов, статуса вкладчика (получателя);
7) о перечисленных обязательных пенсионных взносах, обязательных профессиональных пенсионных взносах и (или) пени, а также их возврата в порядке, установленном Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116 (далее – Правила № 1116);
8) об агентах по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов, включая наименование и реквизиты агента в порядке, установленным Правилами № 1116.
4. Государственная корпорация:
1) обеспечивает своевременное внесение сведений и изменений в единый список и базу данных в соответствии с Правилами формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2014 года № 12-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9167);
2) организовывает надежное хранение сведений, содержащихся в едином списке и базе данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
3) ежемесячно до 10 числа предоставляет в уполномоченный орган сведения о количестве вкладчиков (получателей) и суммах по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, а также о суммах перечисленных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и количестве агентов.
5. Государственная корпорация ежедневно производит сверку реквизитов вкладчиков (получателей) в едином списке, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с ЕНПФ со сведениями Государственной базы данных физических лиц.

6. Салымшылардың (алушылардың) деректемелерінде: тегінде, атында, әкесінің атында (бар болса), туған күнінде, ЖСН мен жынысында айырмашылықтар анықталған кезде Мемлекеттік корпорация салымшының (алушының) деректемелерін Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқорындағы деректермен сәйкестікке келтіреді.
7. Салымшының (алушының) деректемелері өзгергені туралы мәліметтерді БЖЗҚ-ға беру Мемлекеттік корпорация мен БЖЗҚ арасындағы шартқа сәйкес айқындалған электрондық тәсілмен бірыңғай тізімге өзгерістерді енгізген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.

6. При выявлении расхождений в реквизитах вкладчиков (получателей) фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения, ИИН и пола Государственная корпорация приводит реквизиты вкладчика (получателя) в соответствие с данными Государственной базой данных физических лиц.
7. Передача сведений об изменении реквизитов вкладчика (получателя) в ЕНПФ осуществляется электронным способом, определенным в соответствии с договором между Государственной корпорацией и ЕНПФ, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем внесения изменений в единый список.