Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 ақпанда № 13113 болып тіркелді
«Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар бекітілсін.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың
1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты
М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі                 Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 21 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарының ақпараттық жүйелері мен
интернет-ресурстарына қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1.  Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының (бұдан әрі – ІІМ жоғары оқу орындары) ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленген.

Об утверждении Требований к информационным системам и интернет-ресурсам военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2016 года № 13113
В соответствии с подпунктом 15) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Требования к информационным системам и интернет-ресурсам военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции                  К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года № 21
Требования к информационным системам и интернет-ресурсам
военных, специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Требования к информационным системам и интернет-ресурсам (далее – Требования) военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – высшие учебные заведения МВД) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании».

2. Осы Талаптар ІІМ жоғары оқу орындарындағы ақпараттық жүйелер мен интернет-ресурстардың мазмұны мен жұмыс істеу тәртібін анықтайды.
3. ІІМ жоғары оқу орындары ақпараттық жүйелер мен ннтернет-ресурстарды оқу, ғылыми, тәрбиелік және инновациялық қызметте ІІМ жоғары оқу орындарының жетістіктерін танымал ету және тәжірибесін тарату мақсатында пайдаланады.
4. Осы Талаптарда мынадай негізгі терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – деректерді жинақтауды, сақтауды, мақсатты түрлендіруді және қашықтықтан жіберуді қамтамасыз ететін ақпараттың автоматтандырылған түрде өңдеу жүйесі;
2) білім беру порталы – пайдаланушыларға ішкі білім беру ресурстарына бірыңғай авторландырылған дербестендірілген қолжетімдікті қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
3) динамикалық ақпарат – ІІМ жоғары оқу орындарының ағымдағы қызметін көрсететін, уақытша сипатқа ие ақпарат (перспективті даму, өзекті оқиғалар, басым бағыттар);
4) интернет-ресурстар – ашық ақпараттық-коммуникациялық желіде жұмыс істейтін электронды ақпараттық ресурс, оны жүргізу және (немесе) пайдалану технологиясы, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық құрылымы;
5) статистикалық ақпарат – тұрақты (анықтамалық) сипатқа ие, ІІМ жоғары оқу орнының ішкі қызметін көрсететін ақпарат (нормативтік құқықтық актілер, құрылымы, ІІМ жоғары оқу орнының Жарғысы);
6) электронды-кітапханалық жүйе – білім беру процесінде пайдаланылатын, тақырыптық және мақсатты белгілері бойынша бірлескен, қосымша сервистермен жабдықталған, құжаттарды іздеу және олармен жұмыс істеуді жеңілдететін және өзге де нормативтік құқықтық актілердің барлық талаптарына сәйкес келетін электронды құжаттар жиынтығы.
7) электрондық журнал – ІІМ-нің жоғары оқу орындарының білім алушылардың үлгерімін бақылауды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе.
2. Ақпараттық-жүйелерге қойылатын талаптар
5. ІІМ жоғары оқу орындарының ақпараттық жүйесі:
1) білім беру порталын;
2) электронды-кітапханалық жүйені қамтиды.
6. Білім беру порталы:
1) академиялық күнтізбені;
2) сабақ кестесін;
3) электрондық журналды қамтиды.
7. Білім беру порталы: білім беру бағдарламаларын, жұмыс оқу жоспарларын, оқу-әдістемелік кешендерді, ғылыми-әдістемелік құжаттарды, білім алушылардың академиялық рейтингін, білім беру мониторингін қамтиды.

2. Настоящие требования определяют содержания и порядок функционирования информационных систем и интернет-ресурсов в высших учебных заведениях МВД.
3. Информационные системы и интернет-ресурсы используются высшими учебными заведениями МВД в целях эффективной организации и контроля образовательной деятельности, а также распространения опыта и популяризации достижений высшего учебного заведения МВД в учебном, научном, воспитательном процессах и инновационной деятельности.
4. В настоящих Требованиях используются следующие основные термины и определения:
1) информационная система – система автоматизированной обработки информации, обеспечивающая накопление, хранение, целевое преобразование и дистанционную передачу данных;
2) образовательный портал – информационная система, обеспечивающая пользователям единый авторизованный персонифицированный доступ к внутренним образовательным ресурсам;
3) динамическая информация – информация, отражающая текущую деятельность высшего учебного заведения МВД, имеющая временный характер (перспективное развитие, актуальные события, приоритетные направления);
4) интернет-ресурсы – электронный информационный ресурс, технология его ведения и (или) использования, функционирующий в открытой информационно-коммуникационной сети, а также организационная структура, обеспечивающая информационное взаимодействие;
5) статистическая информация – информация, отражающая внутреннюю деятельность высшего учебного заведения МВД, имеющая постоянный (справочный) характер (нормативные правовые акты, структуру, Устав высшего учебного заведения МВД);
6) электронно-библиотечная система – совокупность используемых в образовательном процессе электронных документов, объединенных по тематическим и целевым признакам, снабженная дополнительными сервисами, облегчающими поиск документов и работу с ними и соответствующая всем требованиям иных нормативных правовых актов;
7) электронный журнал – информационная система, обеспечивающая контроль за успеваемостью обучающихся высших учебных заведений МВД.
2. Требования к информационным системам
5. Информационные системы высшего учебного заведения МВД включают:
1) образовательный портал;
2) электронно-библиотечную систему.
6. Образовательный портал включает в себя:
1) академический календарь;
2) расписание занятий;
3) электронный журнал.
7. Образовательный портал содержит: образовательные программы, рабочие учебные планы, учебно-методические комплексы, научно-методические документы, академический рейтинг обучающихся, образовательный мониторинг.

8. ІІМ жоғары оқу орнының білім беру порталына тек авторландырылған қолданушылардың: білім алушылардың, профессорлық-оқытушылық құрамның және әкімшілік-басқару персоналдың білім беру порталына қолжетімділігі шегінде қолжетімді.
9. Авторландырылған қолданушылардың қолжетімдігін ІІМ жоғары оқу орындары дербес анықтайды.
10. Білім беру порталында қолданушыларды авторландыруды және аутентификациялауды білім беру порталына әкімшік етуді жүзеге асыратын ІІМ жоғары оқу орнының тиісті бөлінісі логиндар мен парольдарды құру арқылы жүргізеді.
11. Электрондық журнал білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау (ағымдағы үлгерімі, шектік бақылаудың орташа бағасы және рейтинг-рұқсат ету бағасы), аралық және қорытынды аттестаттау бағалары туралы ақпаратты және олардың электрондық ведомосін қамтиды.
12. Электрондық журналды журналдың тиісті бөлімдеріне қолжетімдігі бар профессорлық-оқытушылық құрамы толтырады.
13. Электрондық журналдың жұмысын бақылауды электрондық журналды үлгілеуді жүзеге асыратын білім сапасын мониторингілеу және бақылау (бағалау) бөлінісі жүзеге асырады.
14. Білім беру порталының сервері бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңарту жағдайларын, техникалық жұмыстарды немесе басқа да көзделмеген мән-жайларды қоспағанда, тәулік бойы, үзіліссіз жұмыс істейді және қолжетімді.
15. Серверді техникалық қолдауды, оның тәулік бойы жұмысын ұйымдастыруды, білім беру порталына әкімшілік етуді жүзеге асыратын ІІМ жоғары оқу орнының тиісті бөлінісі қамтамасыз етеді.
16. ІІМ жоғары оқу орнының электронды-кітапханалық жүйесі кітапхана процесін кешенді автоматтандыруды және электронды каталогтарды, сондай-ақ деректердің толық мәтіндік базасын құруды көздейді.
17. ІІМ жоғары оқу орнының электронды-кітапханалық жүйесі мынадай негізгі модульдерді қамтиды:
1) Әкімшілік ету;
2) жинақтау;
3) каталогтау;
4) оқырман іздеуі;
5) мақалалар картотекасы;
6) пайдаланушылар картотекасы;
7) кітап беру.
18. ІІМ жоғары оқу орнының электронды-кітапханалық жүйесіне әкімшілік ету білім беру порталына әкімшілік етуді жүзеге асыратын бөлініспен бірлесе отырып, тиісті кітапханаға жүктеледі.
2. Интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
19. ІІМ жоғары оқу орындарының интернет-ресурстары:
1) ІІМ жоғары оқу орны туралы жалпы ақпаратты, құрылымдық бөліністердің тізбесін, ІІМ жоғары оқу орындарының және оның құрылымдық бөліністерінің басшылары туралы мәліметті;
2) халықаралық ынтымақтастық, білім беру бағдарламалары туралы, ғылыми қызмет, оқу-тәрбие жұмысы бөлімдері, диссертациялық кеңестің қызметі туралы мәліметтерді (ол болған кезде);

8. К образовательному порталу высшего учебного заведения МВД имеют доступ только авторизованные пользователи: обучающиеся, профессорско-преподавательский состав и административно-управленческий персонал, в пределах доступа к образовательному порталу.
9. Доступ авторизованных пользователей определяются высшим учебным заведением МВД самостоятельно.
10. Авторизация и аутентификация пользователей в образовательном портале производится путем создания логинов и паролей соответствующим подразделением высшего учебного заведения МВД, осуществляющим администрирование образовательного портала.
11. Электронный журнал содержит информацию об оценках текущего контроля успеваемости (средняя оценка текущей успеваемости, рубежного контроля и оценка рейтинга-допуска), промежуточной и итоговой аттестации обучающихся и их электронные ведомости.
12. Электронный журнал заполняется профессорско-преподавательским составом, имеющим доступ к соответствующим разделам журнала.
13. Контроль за функционированием электронного журнала осуществляет подразделение мониторинга и контроля качества (оценки) образования, осуществляющий модерирование электронного журнала.
14. Сервер образовательного портала функционирует и доступен круглосуточно, без перерывов, за исключением случаев обновления программного обеспечения, технических работ или других непредвиденных обстоятельств.
15. Техническую поддержку, организацию круглосуточной работы сервера обеспечивает соответствующее подразделение высшего учебного заведения МВД, осуществляющее администрирование образовательного портала.
16. Электронно-библиотечная система высшего учебного заведения МВД предусматривает комплексную автоматизацию библиотечных процессов и создания электронных каталогов, а также полнотекстовых баз данных.
17. Электронно-библиотечная система высшего учебного заведения МВД включает следующие основные модули:
1) администрирование;
2) комплектование;
3) каталогизация;
4) читательский поиск;
5) картотека статей;
6) картотека пользователей;
7) книговыдача.
18. Администрирование электронно-библиотечной системы высшего учебного заведения МВД возлагается на библиотеку совместно с подразделением, осуществляющим администрирование образовательного портала.
3. Требования к интернет-ресурсам
19. Интернет-ресурсы высшего учебного заведения МВД включают:
1) общую информацию о высшем учебном заведении МВД, перечень структурных подразделений, сведения о руководителях высшего учебного заведения МВД и его структурных подразделений;
2) раздел международного сотрудничества, об образовательных программах, научной деятельности, учебно-воспитательной деятельности, сведения о деятельности диссертационного совета (при его наличии);

3) статистикалық және аналитикалық деректерді;
4) білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
5) ішкі істер органдарының (құқық қорғау органдары) қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
6) білім беру порталына, электронды кітапханаға, қашықтықтан білім беру порталына, ресми сайттарға, серіктес ұйымның сайттарына сілтемелерді;
7) ІІМ жоғары оқу орындарына оқуға кандидаттарға арналған ақпаратты;
8) байланысу ақпаратын;
9) ІІМ жоғары оқу орны бастығының блогын;
10) жаңалықтар жолағын;
11) ғылыми конференциялардың, семинарлар мен тренингтердің, оқу-әдістемелік жинақтардың, ресми сапарлар мен кездесулер кестесін қамтиды.
20. ІІМ жоғары оқу орындары өткізетін халықаралық іс-шаралар, форумдар, семинарлар, конференциялар, жарыстар, оқу-әдістемелік жиындар туралы ақпарат жоспарланған өткізу күніне дейін жарты жылдан кешіктірілмей интернет-ресурстарда орналастырылады.
21. Интернет-ресурстарда орналастырылатын динамикалық ақпарат жаңа ақпараттың келіп түсуіне қарай кезең-кезеңімен жаңартылып тұрады.
22. ІІМ жоғары оқу орындарының интернет-ресурстарында орналастырылатын статистикалық ақпараттар тоқсан сайын жаңартылып отырады.
23. ІІМ жоғары оқу орындарының интернет-ресурстарында Қазақстан Республикасының мемлекеттік символдары, сондай-ақ ІІМ жоғары оқу орындарының ресми символикасы мен логотипі орналастырылады.
24. Интернет-ресурстар ІІМ жоғары оқу орындарының Жарғысына сәйкес оның қызметіне қатысты ақпаратты, меншікті ақпараттық ресурстарға, сондай-ақ құқық иеленушілермен жасалған шарттар мен келісімдер негізінде басқа да ұйымдардың ресми сайттар мен жоғары оқу орындарының білім беру порталдарындағы ресурстарға сілтемелерді қамтиды.
25. Интернет-ресурстарда орналастырылатын ақпарат ең кемі екі тілде: мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылуы тиіс.

3) статистические и аналитические данные;
4) нормативные правовые акты в области образования;
5) нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность органов внутренних дел (правоохранительных органов);
6) ссылки на образовательный портал, электронную библиотеку, портал дистанционного обучения, официальные сайты, сайты партнерских организаций;
7) информацию для кандидатов на учебу в высшее учебное заведения МВД;
8) контактную информацию;
9) блог начальника высшего учебного заведения МВД;
10) новостную ленту;
11) графики научных конференций, семинаров и тренингов, учебно-методических сборов, официальных визитов и встреч.
20. Информация о проводимых высшим учебным заведением МВД международных мероприятиях, форумах, семинарах, конференциях, соревнованиях, учебно-методических сборах размещается на интернет-ресурсах не позднее чем за полгода до планируемой даты проведения.
21. Динамическая информация, размещаемая на интернет-ресурсах, периодически обновляется по мере поступления новой информации.
22. Статистическая информация, размещаемая на интернет-ресурсах высших учебных заведений МВД, обновляется ежеквартально.
23. На интернет-ресурсах высших учебных заведений МВД размещаются государственные символы Республики Казахстан, а также официальная символика и логотип высшего учебного заведения МВД.
24. Интернет-ресурсы содержат информацию, относящуюся к деятельности высшего учебного заведения МВД в соответствии с его Уставом, ссылки на собственные информационные ресурсы, а также ресурсы других организаций, размещаемых на официальных сайтах и образовательных порталах высших учебных заведений на основании заключенных договоров и соглашений с правообладателями.
25. Информация, размещаемая на интернет-ресурсах, представляется на государственном и русском языках.