"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы статистикалық және өзге де есептік ақпаратты ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 36 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 ақпанда № 13166 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 101 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.03.2020 № 101 (01.01.2020 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.03.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 12-5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы статистикалық және өзге де есептік ақпаратты ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрі
_____________ Ә.Исекешев
2016 жылғы ___ _________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
_____________ Ж. Қасымбек

Об утверждении Правил предоставления Государственной корпорацией "Правительство для граждан" статистической и иной отчетной информации в сфере обязательного социального страхования
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 36. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2016 года № 13166. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 101.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.03.2020 № 101 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с подпунктом 12-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления Государственной корпорацией "Правительство для граждан" статистической и иной отчетной информации в сфере обязательного социального страхования.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
________ А. Исекешев
_________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
________ Ж. Касымбек

2016 жылғы 27 қаңтар
"КЕЛIСIЛДI"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушы
______________ Б. Иманәлиев
2016 жылғы 25 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 қаңтардағы
№ 36 бұйрығымен
бекітілген
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының
міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы статистикалық және
өзге де есептік ақпаратты ұсыну қағидалары
1. Осы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы статистикалық және өзге де есептік ақпаратты ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 12-5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы статистикалық және өзге де есептік ақпаратты ұсыну тәртібін айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әкімшілік деректер – алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын жеке немесе заңды тұлға жөніндегі жеке-дара сандық және (немесе) сапалық деректер және шаруашылық бойынша есепке алу деректері.
4. Мемлекеттік корпорация осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу туралы есепті және 2-қосымшаға сәйкес "Әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме жазбаны ұсынады.
Есепке әлеуметтік төлемдер тағайындалған, бірақ төленбейтін әлеуметтік төлемдерді алушылар алынады.
5. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды алушы болып табылатын мемлекеттік органның атауы титулдық бетте көрсетіледі.
6. Мемлекеттік корпорация басшысының орынбасары немесе ол болмаған жағдайда оның міндеттерін уақытша атқаратын адам хабарланатын мәліметтерді ұсынуды және оның дұрыстығын қамтамасыз ететін және әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға қол қою құқығы бар адам болып табылады.

27 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Б. Иманалиев
25 января 2016 года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 января 2016 года № 36
Правила
предоставления Государственной корпорацией "Правительство для
граждан" статистической и иной отчетной информации в сфере
обязательного социального страхования
1. Настоящие Правила предоставления Государственной корпорацией "Правительство для граждан" статистической и иной отчетной информации в сфере обязательного социального страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании".
2. Правила разработаны в целях определения порядка предоставления Государственной корпорацией "Правительство для граждан" статистической и иной отчетной информации в сфере обязательного социального страхования.
3. В настоящих Правилах используются следующее понятие:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) административные данные - индивидуальные количественные и (или) качественные данные по физическому или юридическому лицу и данные похозяйственного учета, формируемые административными источниками, за исключением первичных статистических данных.
4. Государственная корпорация представляет отчет о назначении и выплате социальных выплат согласно приложению 1 и пояснительную записку по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Отчет о назначении и выплате социальных выплат" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Учету подлежат получатели социальных выплат, которым социальные выплаты назначены, но не выплачиваются.
5. Наименование государственного органа, который является получателем формы, предназначенной для сбора административных данных, указывается на титульном листе.
6. Лицом, обеспечивающим представление и достоверность сообщаемых сведений, и имеющим право подписи формы, предназначенной для сбора административных данных, является заместитель руководителя Государственной корпорации или лицо, временно исполняющее его обязанности, в случае его отсутствия.

7. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі титулдық бетте көрсетіледі. Ұсыну күнін адресат тіркейді. Егер ұсыну мерзімінің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, одан кейінгі жұмыс күні ұсыну мерзімінің аяқталған күні болып есептеледі.
8. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан тиісті нысанға түсіндірме жазбаға сәйкес толтырылады.
9. Деректер:
1) қағаз жеткізгіштерде қолма-қол немесе почта байланысы қызметтері арқылы ұсынылады. Почта кәсіпорнының штемпелінде көрсетілген жіберу күні ұсыну күні болып табылады;
2) электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімін сақтай отырып байланыс арналары арқылы электрондық түрде ұсынылады.
"Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясының
міндетті әлеуметтік сақтандыру
саласындағы статистикалық
және өзге де есептік ақпаратты
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу туралы есеп
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.10.2018 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
Индексі: 1-соцстрах
Кезеңділігі: тоқсандық
Ұсынатын тұлғалар тобы: "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік айдың 15-күні Әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу
Әлеуметтік төлемдерді алушылардың санаты
Жолдың коды
Тағайындау
Нақты төлемдер
Тағайындалған әлеуметтік төлемдерді алушылардың саны, адам
Тағайындалған айлық әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы, мың теңге
Әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері, теңге
Есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдерді алушылардың орташа саны, адам
Есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы, мың теңге
Есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің орташа айлық мөлшері, теңге
Жылдың басынан бергі кезеңге төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы, мың теңге
А
Б
1
2
3
4
5
6
7

7. Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных, указывается на титульном листе. Дата представления регистрируется адресатом. Если последний день срока представления приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления считается следующий за ним рабочий день.
8. Форма, предназначенная для сбора административных данных, заполняется в соответствии с пояснительной запиской к соответствующей форме.
9. Данные представляются:
1) на бумажных носителях нарочно или посредством почтовых служб связи. Датой представления является дата отправления, указанная в штемпеле почтового предприятия;
2) в электронном виде посредством каналов связи с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи.
Приложение 1
к Правилам предоставления
Государственной корпорацией
"Правительство для граждан"
статистической и иной отчетной
информации в сфере обязательного
социального страхования
форма, предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о назначении и выплате социальных выплат
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.10.2018 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Индекс: 1-соцстрах
Периодичность: квартальная
Круг лиц представляющих: Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Куда представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Срок представления: 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным кварталом
Назначение и выплата социальных выплат
Категории получателей социальных выплат
Код строки
Назначение
Фактические выплаты
Численность получателей назначенных социальных выплат, человек
Общая сумма назначенных месячных социальных выплат, тыс.тенге
Средний размер социальных выплат, тенге
Средняя численность получателей выплаченных социальных выплат за отчетный квартал, человек
Общая сумма выплаченных социальных выплат за отчетный квартал, тыс.тенге
Среднемесячный размер выплаченных социальных выплат за отчетный квартал, тенге
Общая сумма выплаченных социальных выплат за период с начала года, тыс.тенге
А
Б
1
2
3
4
5
6
7

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу туралы нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) толтырады және тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне қарай ұсынады.
3. Нысанға Мемлекеттік корпорацияның басшысының орынбасары, ал ол болмаған жағдайда оның міндеттерін атқаратын адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Есептің 1-бағанында тиісті органда есепте тұратын, тағайындалған әлеуметтік төлемдерді алушылардың жалпы саны туралы деректер қамтылады.
5. 2-бағанда есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша тағайындалған әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
Есепте тағайындалған айлық әлеуметтік төлемдердің сомалары туралы мәліметтерді 0,1-ге дейінгі дәлдікпен мың теңгеде көрсету қажет.
6. 3-бағанда есепті күнге қалыптасқан, тағайындалған (айлық) әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері көрсетіледі.
Тағайындалған (айлық) әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері былайша айқындалады:
3-баған = 2-баған: 1-баған.
7. 4-бағанда есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдерді алушылардың орташа саны көрсетіледі.
8. 5-бағанда есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
9. 6-бағанда есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің орташа айлық мөлшері көрсетіледі.
Төленген әлеуметтік төлемдердің орташа айлық мөлшері былайша айқындалады:
6-баған = 5-баған: 4-баған: Р,
мұндағы Р - есепті кезеңдегі айлар саны (3).
10. 7-бағанда төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы жылдың басынан бергі қорытындының өсімімен көрсетіледі.
11. "Әлеуметтік төлемдерді алушылардың барлығы" деген 01-жол бойынша "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдер алатын алушылар жөніндегі деректер ескеріледі.
12. 01-жол = 05-жол + 10-жол+16-жол
13. 02-жол бойынша – алушылардың жалпы санынан, әйелдер.
14. 03-04-жолдар бойынша – ауылдық жерде тұратын әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер, 04-жол бойынша – оның ішінде әйелдер ескеріледі.
15. 05-жол бойынша – еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі, оның ішінде әйелдер – 06-жол.
16. 07-09-жолдар бойынша – еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесіне байланысты еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.
17. 10-жол бойынша – асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі, оның ішінде әйелдер – 11-жол.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы о назначении и выплате социальных выплат (далее – Форма).
2. Форма заполняется и предоставляется Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Форму подписывает заместитель руководителя Государственной корпорации, а в случае его отсутствия – лицо, выполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графу 1 отчета включаются данные об общей численности получателей назначенных социальных выплат, состоящих на учете в соответствующем органе.
5. В графе 2 указывается общая сумма социальных выплат, назначенных по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным периодом.
Сведения о суммах назначенных месячных социальных выплат в отчете следует показывать в тысячах тенге с точностью до 0,1.
6. В графе 3 указывается средний размер назначенных (месячных) социальных выплат, сложившийся на отчетную дату.
Средний размер назначенных (месячных) социальных выплат определяется:
графа 3 = графа 2:графа 1.
7. В графе 4 указывается средняя численность получателей выплаченных социальных выплат за отчетный квартал.
8. В графе 5 указывается общая сумма социальных выплат, выплаченных за отчетный квартал.
9. В графе 6 указывается среднемесячный размер социальных выплат, выплаченных за отчетный квартал.
Среднемесячный размер выплаченных социальных выплат определяется:
графа 6 = графа 5: графа 4: Р,
где Р – количество месяцев в отчетном периоде (3).
10. В графе 7 указывается общая сумма выплаченных социальных выплат с нарастающим итогом с начала года.
11. По строке 01 "Всего получателей социальных выплат" - учитываются данные по получателям, получающим социальные выплаты в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании":
12. Строка 01 = строка 05 + строка 10 + строка 16
13. По строке 02 – из общего числа получателей, женщины.
14. По строке 03-04 – учитываются данные по получателям социальных выплат, проживающим в сельской местности, по строке 04 - из них – женщины.
15. По строке 05 – указываются данные по получателям социальных выплат на случай утраты трудоспособности, в том числе женщин – строка 06.
16. По строкам 07-09 – указываются данные по получателям социальных выплат на случай утраты трудоспособности в зависимости от степени утраты трудоспособности.
17. По строке 10 – указываются данные по получателям социальных выплат на случай потери кормильца, в том числе женщин – строка 11.

18. 12-15-жолдар бойынша – асырауындағы адамдардың санын көрсете отырып, әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.
19. 16-жол бойынша – жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі, оның ішінде әйелдер – 17-жол.
20. 18-21-жолдар бойынша – әлеуметтік төлемдер тағайындалған мерзімге қарай айлар бойынша жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар көрсетіледі.
21. 22-жол бойынша – жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.
22. 23-жол бойынша – бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.

18. По строкам 12-15 – указываются данные по получателям социальных выплат с указанием количества иждивенцев.
19. По строке 16 – указываются данные по получателям социальных выплат на случай потери работы, в том числе женщин – строка 17.
20. По строкам 18-21 – указываются получатели социальных выплат на случай потери работы, в зависимости от срока назначения социальных выплат по месяцам.
21. По строке 22 – указываются данные по получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с беременностью и родами.
22. По строке 23 – указываются данные по получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.